[CréditAnversois! Ypersche Kroniek. AVIS Dixmudestraat, 18, YPER Zonda^i'ust. Kerkelijk Nieuws Katholieke Kring. - Biljartclub. Het Schepencollege van Yper neemt zijn ontslag. "erste Waarschuwing. Société des Travaux Somerville S. A. a Ypres. 0 ckebusch-en ZMIeb ke Vijver? Zwitserland wel beschut door zij ne bergen en overeenkomsten en die geene vjoot te onderhouden heeft, heeft zijne oorlogsuitgaven gebracht van 87.000.000 fr. vermenigvul dig dit ge.a! ;oor 7, om in belgische weerde om te zetten op frank 175.000.000. Het schijnt dat dit een onrechtstreeksch gevolg is der con- ferencië ter ontwapening, die in Zwitserland gehouden wordt. In Frankrijk waar zoo veel ge daan werd voor 't leeken-onderwijs op het getal soldaten dép lichting van 1927, 6 per honderd konnen niet lezen en schrijven, 3 per honderd konnen niet lezen en 54,75 per hon derd hadden de diploma van lager onderwijs niet kunnen bemachtigen. Italië «geeft zeven postzegels uit met de eeuwfeesten van St Antonius. Op dezen van 20 centiemen is de Heilige verbeeld in gebed, op dezen van 25 prekende aan de visschen, op dezen van 50 als eenzater (eremiet) te Olivares, op dezen van 75 komt de Basiliek van Padoua voor, waar zijn graf is, op dezen van 1,25 lire het wonder der vrijlating van gevange nen en op dezen van 5 lire de ver beelding van den Heilige in de he- melsche glorie. Voor den zegel van 5 lire is een opleg geëischt (surtaxe) van 2 lire, ten voordeele der Franciskane instellingen. In het groot orgel van Montmar- tre te Parijs zijn er 74 spelen met een totaal van 5384 sprekende bui zen, waarvan eenige 10 meters hoog. Het voetklavier telt 18 spelen met 368 buizen. Daar men jaren lang bin nen de kerk gekapt en gekleund heeft, was het orgel vervuild en het heeft een groot werk geweest om het in deze laatste tijden totaal te reini gen. Te Norderney zal men met Sinxen een zwemkom inhuldigen, waar het zeewater ingebracht wordt met eene warmte van 22 graden en waar er op kunstmatige wijze baren verwekt worden. Waarom op pieterige manier alzoo de natuur nabootsen? Wie baren be geert, dat hij naar de zee gaat. Louis Veuillot was eens op een berg geklommen, van waar hij het verre-rondzicht bewonderde. Men bood hem een verrekijker aan en hoflijk weigerde hij hem aan te ne men, zeggende: «Zoo hoog ben ik niet geklommen om steden en dorpen van bij na te gaan Gazetten maken vergelijkenis tus- schen de gebeurtenissen die voorvie len in Duitschland en Spanje in de XIX' eeuw en deze van nu. In 1866 de duitsch versloeg Oostenrijk te Sa- dowa. Korts nadien Spanje, moede van zijne republiek, bood den troon aan een Hohenzollern, die niet aan nam en omdat Duitschland de ver bintenis niet wilde aangaan alle duit- sche candidatuur op Spanje te ver hinderen Frankrijk verklaarde het den oorlog. Duitschland heeft opnieuw Oosten rijk verslegen met het tolverbond en welhaast met den anschlus (aanslui ting) en in Spanje is het opnieuw Republiek... Wat zal er nu gebeuren. La Croix schrijftPrieters heb ben medegewrocht aan het tot stand brengen der spaansche Republiek en veel andere juichen ze toe. Dat zag men ook in Frankrijk, ten jare 1789. Één jaar nadien kregen ze de ver- burgering der geestelijken, (Consti- tion civile), daarna de vervolging, in 1793 het schavot en in 1797 het in-masa-verdrinken te Rochefort en de verbanning naar Cayenne. Zullen ze beter varen in Spanje? Zal het niet gaan zoo als in Mexico? Gustave Hervé. die langen tijd aan het hoofd stond der fransche godsdiensthaters en der socialen schrijft in La Victoire Hoe wilt gij dat wij, Republika- nen, geestdrift zouden gevoelen voor de nieuwe spaansche Republiek, aan gezien wij op voorhand weten dat het eene logië-mannen-republiek is gelijksoortig met de Fransche. Te Londen werden twee duitsche boeken xylographies d. i. gedrukt met besnedenplanken van de XV' eeuw, samenverbonden en het eerste zijnde eene Passio Jesu Christi van 17 bladzijden en het tweede een Ars Moriendi van 11 bladzijden, verkocht voor 412.500 fr. De massa-moorder van Dusseldorf staat voor het gerecht en de gazetten noemen hem een rampier of bloed zuiger. De vampier is eene soorte vledermuie van Zuid-Amerika. die zich voedt met kerfdieren en bijge volg het ingebeeld monster niet is, dat men beweerde uit de graven te komen, om het bloed van levende we zens uit t zuigen. Andore gelegen in de Pyreneën is een der vijf kleins s aten van Euro pa, die zijn: De Vatieaansehe Stad, de Republiek St Marino in midden- Italie, he Vorstendom Lichtenstein in oostelijk Oostenrijk, het Vorsten dom Monaco in Zuid-Frankrijk en de republiek Andore. Andore is vassaal-staat van Frankrijk en als dusdanig betaalt het alle twee jaar aan Frankrijk een tol of cijns van 1800 fr. Dit geschiedde opnieuw de zer dagen. Alphonse XIII langs zijn moeders kant is een Habsburger en stamt af van Keizer Karei en langs zijn va derskant een Bourbon afstammende van Hendrik IV en Lodewijk XIV. Met hem verdwijnt het oudste en merkweerdigste stamhuis, dat over groote europeaansche staten regeer de. Oostenrijk heeft geen gedenktee- keyi van den onbekenden soldaat Om zijne gesneuvelden te herden ken heeft het in een rotshol te Kuf- steiri een orgel opgetimmerd van 1813 pijpen. De orgel kan men hoo- ren kilometers verre in de Inn-vallei. Een kind ging den feestdag gaan wenschen aan zijn Peter. De oogen van dat kind, zegde pe ters vrouw, zijn de blauwe oogen van zijn moeder; En zijn voorhoofd, voegde Peter er bij, is het breed, verstandig voor hoofd van zijn vader; En mijn broek, zegde de jongen, is de ontgroeide broek van mijn broeder. BANK BEURS W I S S E L| I f De apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 26 April 1931 In St PIETERS Zondag 26 April 1931 Ten 8 12 uur, Gezongene Mis voor Bailleul Henri. Verleden week was het in het lokaal prijsspeling op den biljart. Talrijk waren de deelnemers die er aan gehouden had den hunne kans te komen verdedigen. Het was dan ook een genoeglijke avond zoowel voor de toeschouwers als voor de spelers. De prijzen zijn welverdiend door vol gende leden gewonnen le Prijs HH. Boudrv Fl. 2e Van Bost Cam. 3e Delahaye E. 4e Vandaele P. Hartelijk proficiat. De eerstvolgende prijsspeling zal zich niet lang laten wachten en wij rekenen er op dat de leden er allen zullen tegen woordig zijn om nogmaals een schoonen wond in de aangenaamheid van het spel !er de makkers door te brengen. Aanstaande Zaterdag gaan eenige on zer biljartmannen naar Poperinghe de eerste manche spelen van een wederkee- rige match tegen eenige liefhebbers van den Katholieken Kring aldaar. Volgens hetgeen wij reeds over de gehalten van deze Poperingsche liefheb bers vernomen hebben, zal er voor onze mannen hard te kampen vallen, willen zij eenige puntjes naar Yper medebrengen. Nu wij wenschen hun veel geluk en zullen er het beste van verhopen. YPER. COLISEUM CINEMA. Christen Volkshuis - 30, St Jacobsstraat. Zaterdag 25 April, te 8 uur. Zondag 26 April, te 2 uur, te 5 uur, te 8 uur. PROGRAMMA: DE DOCHTER VAN HET REGIMENT (La fille du Régiment) naar de bekende operette, vermakelijke film in 7 d. met BETTY BALFOUR in de hoofdrol TOPPY EN EVA drama in 7 deelen, spelend in de rijke eigendommen van Ame rika met de GEZUSTERS DUNCAN in de hoofdrollen. (Film uit het huis Artists Associés Leerfilmen - Nieuwsberichten. IN MEI: -N 1' week: "Zwervende Dichter» (Le poète Vagabond), met John Barrymore. 2' week: Calvarie (Le Calvaire) en Le Méeano de la Générale., met Buster Keanton. 3' week: De 3 Musketiers (Les 3 mous- quetaires) met Douglas Fairbanks. 4' week: Het Lederen Masker (Le Mas que de Cuirmet Ronald Colman en Vil- ma Banky. PRIJZEN: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3.50 fr. en 2,00 fr. Kinders (tot 14 jaar) Balcon, 2 fr.; Benedenzaal, 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Moderne ingerichte zaal. Kostelooze kleer- kamer. Verfrisschingen in den Café te be komen. t Voor de Vlaamsche Blinden. Maan dag 27 April, te 2 'i ure, voordracht over Oorzaken der blindheid Zeker is het on derwerp dezer voordracht heel nieuw! En toch... is op onze dagen van veelzijdige sociale voorzorg het vraagstuk der verzor ging, der opvoeding, en der ontvoogding van de Vlaamsche Blinden belangrijk genoeg om ons aller sympathie en medewerking te ver dienen! Ook de Vlaamsche Blinden zijn onze Broe ders in den levensstrijd! Ook de Vlaamsche Blinden worden door toedoen van speciale zorg en opleiding er toe gebracht, spijts hun steeds pijnlijk gebrek, nuttige leden onzer maatschappij te worden Dit is het werk van de vereeniging Licht en Liefde die de algemeene VI. vereeniging is voor alle VI. Blindenbelangen. De on- noodige blindheid wordt er doelmatig be streden! De opvoeding der blinden wordt er bewerkt en bevorderd! De maatschap pelijke noodwendigheden der Blinden wor den er behartigd! In een reeks voordrachten kan ons Vlaam sche Volk over dit hoogst belangwekkend onderwerp, waar het veelal niet van afweet verder ingelicht worden. Een van die voordrachten wordt er dus in t Christen Volkshuis, St Jacobsstraat, 30, Maandag 27 April, te 2 uur aangeboden. Het onbekende van die blindenwereld moet U aantrekken. Het eigenaardige van die blin denwereld moet U interresseeren. Het pijn lijk moedige en hoogst edele van die blin denwereld moet ook stellig uw diepste Vlaam sche sympathie beroeren. We verwachten dan talrijke toehoorders, vooral onder de vrouwen. Ingang kosteloos. Voordracht van E H. Bonte. Wie verleden Maandag in 't Christen Volkshuis, de voordracht met lichtbeelden, over zijn reis naar Rome, bijwoonde, heeft met ge spannen aandacht en groeiende belangstel ling den interresanten en geestigen conferen cier aanhoord. Maandag 27 April, te 7 u., wordt de tweede voordracht over Rome zelf gegeven. Wie een aangenamen en leerrij ken avond wil doorbrengen kome daarheen. Ingang vrij en kosteloos. De leden van onze katholieke organisa ties van buiten Yper wordt bericht dat ook voor hen afslagkaarten voor den Cinema Coliseum in 't Christen Volkshuis, St Ja cobsstraat, 30, Yper worden afgeleverd, op vertoon van hun lidkaart Op de prijzen van 5. 3,50, en 2 fr., wordt telkens 0,50 fr. af slag gegeven. O. L. Vrouw van Frezenberg. - YPER- LINGEN, Meimaand, de maand van Maria, is aanstaande! Naar alle bidplaatsen stroo men de geloovigen toe, om er aan de Aller heiligste Maagd hun huldegroet en hun smeekgebeden op te dragen. .In de gelukkige jaren vóór den oorlog, was het bij de Yper- lingen een geliefkoosde uiting van hun liefde jegens de Moeder Gods,van 's morgens vroeg reeds, in bedevaart te gaan naar O. L. Vrouw op 't' Frezenbergsken. Niet een Yperling wel licht, die het zich niet met aandoening her innert daarheen gegaan te zijn op zijn eer sten Communiedag, gedurende den bloeien- den Meimaand en onder de achtdagen van O. L. Vrouw Hemelvaart, en die het niet be treurt het kapelleken Nood zoekt Troost niet meer te kunnen bezoeken. Het beeldeken, dat men er vereerde, is echter bewaard gebleven en berust nu, op eenige stappen van de oude kapel, name lijk in de kapel der EE. ZZ. Karmelietessen, op het Frezenbergsken. en zal daar. het is te hopen, met evenveel godsvrucht en even veel troost en voordeel door de geloovigen bezocht en vereerd worden. Het behaagt aan God zegt de H. Joannes van het Kruis, gebeden, eerder vóór zulk beeld dan vóór een ander, eerdef op zulke plaats dan op een ander, te verhooren; wel nu de genaden, welke Hij vroeger verleende cp het aanroepen van Maria bij haar beel deken op 't Frezenbergsken. de wonderbare samenloop van omstandigheden, die het be waard blijven van het beeldeken voor ge volg hadden, wijl onder den oorlog zooveel schatten verloren gingen, het terugkomen er van op bijna dezelfde plaats, onder de zorgen van kloosterzusters die tot de Orde der Allerheiligste Maagd toebehooren. dui den genoegzaam aan dat het God waarlijk behaagt zijn Heilige Moeder daar aange roepen te zien en dat hij bereid is de gebeden te aanhooren, die tot Haar vóór dit beel deken gestuurd worden. Herneemt dus uw oude gewoonte en gaat godvruchtig ter bedevaart naar O. L. Vrouw op 't Frezenbergsken, vooral in Meimaand en onder de achtdagen van O. L. Vrouw He melvaart. YPER - VRIJE BEROEPSSCHOOL Plaats open. De betrekking van vakleeraar aan de Beroepsschool, 18, Meenenstraat te Yper, in de afdeeling Coupe- en Confectileer voor Heeren (Zondag leergangen) is te begeven. Te bevragen bij den Bestuurder der school, St Jakobsstr. te Yper. Zooals onze lezers het zullen vernemen door het verslag van de zitting van het gemeentebestuur in date van Maandag, de Heeren Declercq, Lemahieu en D'Hu- vettere hun onfslag genomen. Wij keuren die handelwijze goed. Het wierd tijd dat onze vrienden niet langer meer de speelbal bleven van de oppositie welke naar de cynieke bekentenis van een hunner mannen, de uitgaven voor stellen en stemmen zonder verder te willen onderzoeken hoe ze zullen betaald worden. De Katholieken willen geen nieuwe belastingen meer. Zij zijn van meening dat, in de huidige Krisisperiode de uitga ven moeten verminderd worden al die welke niet onontbeerlijk zijn. Aan hen die de nieuwe lasten gestemd hebben, de zorg van de middelen te vin den om ze uit te voeren. STAD YPER ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD MAANDAG 20 APRIL 1931 om 17 uur. Al de Raadsleden waren aanwezig. Zeer talrijk publiek. Het proces-verbaal der vorige zitting werd zonder opmerkingen goedgekeurd. De Heer Schepen van Financies geeft verslag over de staat van de kas. Een perceel grond van het oud Water kasteel van 9 m. 50 op 95 meters diepte, zal openbaar verkocht worden aan den instel van 20 fr. de vierkante meter. Bij hoogdringendheid worden de plans goedgekeurd van het te bouwen Weezen gesticht van Yper. Een gunstig advies wordt uitgebracht voor de verkoop van taillie en boomen alsook voor de openbare verkooping van grondgoederen. Deze 2 punten hebben betrek op den Openbaren Onderstand. Ook de nieuwen dagelijkschen dienst tusschen Yper en De Panne van den Autobus van den Heer Slosse wordt goedgekeurd. De rekeningen van het Ypersch Pom pierskorps over 1930 wordt algemeen aangenomen. De rekening van de Aglikaansche Kerk St Joris over 1930 met een over chot van 13965,12 fr. wordt aanveerd met 8 stemmen voor, 3 tegen en 4 onthoudin gen. De Zwemkom zal van nu af open zijn den 15 Mei tot den 15 September. Slechts de leden van de Zwemvereenigingen zul len op eigene verantwoording vroeger mogen zwemmen. Het buffet van den Zwemkom'zal openbaar verpacht worden. Nu kwam het voornaamste punt ten berde De begrooting voor 1931. Het Schepencollegie stelde de begroo ting voor nu in evenwicht en vroeg het stemmen van 10 per honderd meer op centiemen, dit om de nog ontbrekende 240.000 fr. voor den gewonen dienst te dekken. Heer Leuridan moest eerst de houding weten van de Liberalen, of zij ja of neen een Schepen wilden in de nieuwen Sche- penraad. Heer Vermeulen antwoorde kordaat, dat hij er reeds meer dan genoeg van had, alle veertien dagen twee of drie uren te hooren krakeelen in de Gemeen teraad, dat hij er niet voor te vinden was hetzelfde te zien herhalen in den Schepen- raad. Zijn antwoord is neen honderd maal neen Dat beviel niet al te best de woordvoerder der Nationalisten die eenige liefelijkheden over had voor de Liberalen. De Socialist Missiaen viel nu boven arms op het Schepencollegie, al de cijfers waren volgens hem niet juist. Na hem nam Heer Lemahieu het woord en kalm en bezadigd verdedigde hij de cijfers van de begrooting. Hij bewees dat door de nieuwe wet op de gemeente fiscaliteit de Stad 160.000 fr. min zou ontvangen. Dat waste veel voor gezel Missiaen, hij over schreeuwde de Heer Lemahieu, den Heer Burgemeester, hij schreeuwde en bleef schreeuwen. Dat weinig geestverheffend toonee! duurde wel eene half uur lang tot de Heer Burgemeester het eerste artikel ter stemming legde. De Schepenraad stelde de vertrouwenskwestie. Op eene vraag van Missiaen, verklaarde Heer Vandara- me dat de Katholieke partij de nieuwe belastingen niet goedkeurde. Het voorstel van het Schepencollegie werd verworpen met 4 stemmen Heeren Sobry, Declercq, Lemahieu, D'Huvetter tegen 8, Heeren Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vandamme en 3 onthoudingen Heeren Cappoen, Vergracht en Vermeulen. Heer Declercq vroeg het woord en las de volgende verklaring Wij Schepenen der Stad Yper, Aangezien de Begrooting voor'tdienst- jaar 1931, door ons toedoen voorgesteld, in evenwicht is,zoowel voor den gewonen als voor den buitengewonen dienst Dat wij, om zulks te bekomen genood zaakt werden vooreen aanzienlijk bedrag verhoogde en nieuwe gemeentebelastin gen vóór te stellen, daar de reeds ge stemde uitgaven in den gewonen dienst de inkomsten ver overtroffen en hierdoor een groot te kort voorkwam, te kort meestal voortkomende van de toepassing van de nieuwe wet op de gemeentelijke fiskaliteit waardoor de inkomsten van de stad met een bedrag van ongeveer hon derd zestig duizend frank verminderd werden Aangezien wij getracht hebben de voorgestelde noodige,verhoogde en nieu we belastingen zooveel mogelijk op eene billijke en rechtmatige wijze door alle lastenbetalers te doen dragen Aangezien de meerderheid van den Raad stelselmatig weigert die noodige verhoogde en nieuwe belastingen te stemmen, maar dat zij reeds alle uitga ven in den gewonen dienst gestemd heelt en alzoo het evenwicht der begrooting onmogelijk maakt Verklaren wij onmiddellijk en geza- mentlijk ontslag van Schepenen in te dienen. X^erders verklaren wij ons ambt te zul len uitoefenen, gelijk de wet het ons oplegt, tot dat onze opvolgers aangesteld zijn en vragen aan den Heer Voorzitter dat hij, bij de eerstkomende vergadering van den Raad, de verkiezing van drie Schepenen zou op de dagorde brengen. De zitting werd geheven. De Bestendige Afvaardiging van den Provincialen Raad, verwittigd door haar Ypersch Medelid dat de Gemeenteraad van Yper, ter zitting van 20 11. Stadsbe- grooting voor 1931 niet gestemd had, na er reeds toe uitgenoodigd geweest te zijn ter zittingen van 2, 6, 13 en 30 Maart 11. heeft Woensdag 22 April 1931 laten we ten aan de Stad dat zij bijzondere Com missarissen zal zenden op de kosten der in gebreke blijvende Gemeenteraadsleden bij toepassing van artikel 142 der Ge meentewet. MM. les Actionnaires sont priés d'as- sister a l'Assemblée Générale ordinaire qui se tiendra le Mercredi 6 Mai 1931, a 2.30 heures, Route de Menin, 165, a Ypres. Ordre du Jour 1. Rapport du Conseil d'Administration. 2. Rapport du Collége des Commissaires. 3. Approbation du bilan et du compte de profits et pertes arrêtés au 31 Dé- cembre 1930. 4. Décharge a donner aux Administra teurs et aux Commissaires. 5. Nominations statutaires. 6. Divers. Pour assister a cette Assemblée, Mes sieurs les Actionnaires sont priés de déposer leurs titres au Siège Social, au moins 5 jours parus avant la date de l'Assemblée. Le Conseil d'Administration. Op verzoek van Yper's Stadsbestuur vroeg de V. R. aan het Provinciaal Co- miteit voor Kunstgebouwen en Natuur schoonheden indien toelating mocht ver-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2