mm hier h evers. De Vreemdeling CÜISINIEREN Fonderies Bruxelloises mm m DE ROODt PILLEN iff! OP BANQUE l»E COURTKAI te Yper n Yper. Bezoekers. Met bijzonde re treinen komen hier op Sinksen, 's mor gens ten 6 ure, drie duizend Duitschers aan van de streken van Aken en Keulen. Zij willen een bezoek brengen aan onze stad en hunne omliggende kerkhoven. Om 7 1/2 ure wordt voor hen in St-Maar tenskerk de H. Mis opgedragen. Daarna met 150 autobusssen, welke op de Groote ZIJN DEZE DER GPOMDKREOïET VAN BELiGIE grond, enz., en voor het houwen van huizen. VQORDEELIGE VOORWAARDEN'. Grondschuidbrievcn op 5 era tO jaar termijn. Voordeel ge intrest. Moerstraat, 19, Brugge. Lieenincjen op eenste hypotheken. Plaatsingen op de Spaarkas. Het toevertrouwd geld wordt uitsluitelijk gebruikt voor hypothekaire leeningen bij voorkeur in West-Vlaanderen. De Maatschappij ontzegt zich alle andere werkzrnmhëden. Lraat Uüj geld in CJÜest=C?iGandepen M. JEROME DAVID, Gemeente-Sekretaris, te Brielen. 2- PRIJSKAMP VOOR ZEUGEN A. - Vanaf 6 maanden of eerste maal drachtig 1* Prijs: Gulden eeremetaal en 100 fr. 2* Prijs: Zilveren eeremetaal en 80 fr. 3* Prijs: Bronzen eeremetaal en 60 fr 4* Prijs: 40 fr. 5' Prijs: 30 fr. Prijs: 20 fr. B. - Oude zeugen die minstens éénmaal geviggend hebben 1' Prijs: Gulden eeremetaal en 120 fr. 2* Prijs: Zilveren eeremetaal en 100 fr. 3* Prijs: Bronzen eeremetaal en 80 fr. 4» Prijs: 60 fr. 5* Prijs: 50 fr. 7* Prijs: 30 fr. 8* Prijs: 20 fr. B. - Voor de schikkingen zie plakbrie ven. HET BESTUUR. STAD YPER BERICHT Op Woensdag 27 Mei 1931, om 3 uur 's na middags, ten stadhuize, openbare aanbeste ding, voorbehouden aan personen te Yper woonachtig, van den dienst van het lijken- vervoer voor drie jaar, in te gaan den 1 Juli 1931. Het lastenkohier ligt ter inzage van een ieder op het stadssecretariaat. De aanboden moeten moeten vóór 27 Mei, 's middags, onder gesloten omslag, ten stad huize neergelegd worden. Yper, 13 Mei 1931. De Burgemeester, H. Sobry. STERFGEVAL f De Eerw. Heer Ampe, gewezen pastoor te Westoutre, is overleden te West-Vleteren, den 9 Mei in den ouderdom van 74 jaar. t^:!3!SwiÈE PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Z. D. H. de Bisschop van Brugge heeft benoemd tot Vicaris Generaal, Z. E. H. Kanunnik Ma- hieu, S. T. D„ Secretaris van het Bisdom, in vervanging van Z. E. H. De Schrevel, die zijn eervolle ontslag neemt. YPER. Botsing. Maandag 11. omstreeks 6 uur 's avonds was de autovoerder van den Heer Van- denberghe-Vandeputte, Maarschalk Frenchlaan aan het zwenken om bij zijnen baas binnen te rijden, toen een ander rijtuig afkwam, eerst op het voorste van den auto-camion van voornoemden heer botste, daarna op 30 ctm. van den metser Trutsaert, op eenen hoop daarliggende brijken, om eindelijk een der boompjes met gestel en al plat te leggen. Het on derzoek zal uitmaken wie in dit voor val meest schuld heeft; een dingen dat door iedereen opgemerkt wierd is dat de aanrijder, wiens auto Nr 45733 droeg, nogal goed naar den grond van een vol glas moest gezocht hebben. Mengelwerk van «Het Ypersche Volk». 7. door CAMILLE VERVARCKE Hoe komt gij op de gedachte, dat heer Richter, mijn man moet worden? vroeg het meisje ongemeen levendig, terwijl zij van kleur ver anderde. Ik zou moeten denken, dat mijn vader of heer Richter daarover met u gesproken heeft, en, aangezien gij voor ons drieëen over zoo korten tijd nog een vreemdeling waart, vind ik zulke openhertigheid heel en al mis plaatst. Geen der beide heeren heeft zoo iets tot mij gezegd, weder legde Brown kalm. Maar aangezien gij mij vraagt, hoe ik dat gedacht gekregen heb, reken ik het mij ten plich- te u te antwoorden, dat zulks toch in 't geheel niet moeilijk te bespeu ren is. Reeds als ik den heer Richter naar hier bracht, sprak hij gedurig vol begeestering van u. Als ik hier dan binnen kwam, was ik aanstonds van de zaak verzekerd, door de teedere blikken, welke hij u toewierp, en door de welwillendheid van mijnheer uwen vader te zijnen opzichte. Neem het niet kwalijk, mejuffer, dat ik over zulke zaken spreek, die alleen- ALBERT DENYS, Poperinghe, tel. SI. Markt in reien zullen opgesteld worden, vertrekken zij naar hunne kerkhoven, na dat zij aan 't Engelsch en 't Ypersch oor- logsgedenkteeken kronen zullen neerge legd hebben. Zij keeren van hunne om reisom 1 1/2 ure terug om 't noenmaal te nemen. Daarna zijn er 500 die de reis zul len doormaken naar Arras. De andere vertoeven in de stad en vertrekken des avonds met bijzon ere treinen om 8 ure. Gedenkteeken. Op 24 Mei zal ge neraal Kennedy in den Engelschen Tem pel, eene gedenkplaat komen onthullen, welke aldaar ter gedachtenis van het 21c Londensch voctvolkrrgiment zal aange bracht worden. Eene menigte Engelsche oud-strijders zullen hunnen veldoverste vergezellen. KOMEN. Nachtelijk gevecht. De ge naamde Theophiel Nuyten, 22 jaar, wonende Voorstraat, te Komen, had in de herberg van Henri Vaeye, op den Ten Brielenplaats, eeni- ge glazen gedronken in gezelschap van Mar cel Durnez, 20 jaar, wonende Blokstraat, te Wervicq en Gerard Vaeye. Om half twaalf des nachts keerde Nuyten huiswaarts, samen met zijn gebuur Gerard Vaeye. In de Zand voordestraat werden zij ingehaald door Dur nez die met Nuyten begon te twisten over een nietige kwestie. Van woorden kwam het weldra tot daden. Durnez sloeg Nuyten in het gelaat, greep hem bij de keel en wierp hem ten gronde waar hij hem schopte en sloeg. Een policieagent kwam tusschen en stelde een eind aan het gevecht. Proces-ver baal werd opgemaakt ten laste van Durnez. Nuyten moest door een geneesheer verzorgd worden. SWEVEGHEM. II. Hartfeesten. 14 Juni is voor Sweveghem de groote dag! Deze bij uitstek katholieke gemeente maakt zich ijverig gereed om duizenden menschen te ontvangen. De H. Hartfeesten zullen een indrukwekkend -karakter hebben, gezien de grootsche opvatting waarmede zij zijn op touw gezet. Reeds hebben 10 muziekmaatschappijen en een 50-tal bonden van het H. Hart hunne toetreding ingezonden. Daarbij zal Sweveghem vereerd worden met de tegenwoordigheid van Mgr Waffe- laert, Mgr Lamiroy en Mgr. Callewaert. Laten we hopen dat eene lieve Juni-zon deze feesten lachend kome begroeten. lijk tusschen u en die beide heeren moeten geschikt worden. Geloof niet, dat ik mij in het minste met de fa miliezaken zou willen bemoeien in een huis, waar ik zoo gastvrij ont vangen word. Mijne woorden die nen alleenlijk, om u te doen zien, dat men wel van iets kan kennis krij gen, zonder dat zulks opentlijk wordt medegedeeld. Bij die woorden keek Leonie eeni- ge ©ogenblikken nadenkend voor zich heen, maar aanstonds verhief zij het hoofd, en Brown onbeschroomd in het gelaat ziende, sprak zij Als gij onzen toestand zoowel geraden hebt, zoo zult gij ook nog wel andere overwegingen gemaakt hebben. Reeds als gij die bemerking maak- tet, die mijn vader in gramschap stelde, had ik een voorgevoel, als wil- det gij mij ter hulp komen, en nu voel ik reeds dat ik mij niet bedro gen heb. Gij kent mijn gedacht ten opzichte van mijnheer Richter. Die man is mij ten minste onver schillig, en toch wil mijn vader mij dwingen, mij voor heel mijn leven aan hem te verbinden. Ik heb het grootste vertrouwen in u, ik stel mij Voor, dat gij een oprecht en deelne mend hert bezit. Daarom durf ik mij tot u wenden ik, eene alleenstaande dochter, die noch moeder noch andere bloedver wanten meer heeft, om u hulp en raad te vragen. Gelooft gij dat de YPER, van 7 tot 13 Mei 1931. Geboorten. Vermeersch Marcella, Lin den dreef. - Verbrugghe Michel, Dicke- busehsiw. Deerns Raphaël, Meenenstw. Overlijdens. Lacante Willy, 2 d., Kem- melstw. Ooghe Roland, 7 m., Lange Thou- routstr. Gerard Karei, 76 j., echtg. Lie- bens Anna, Meenenstw. Bruneel Louise, 30 j., St Janshospitaalstr. Coache Euge nie, 38 j., echtg. Hollevoet Georges, J. Ca- pronstr. Slagmulder Lucie, 76 j., wed. Hendrinskx Joannes, St Janshospitaalstr. Dervaux Ivo, 64 j., wed. Boudin Catherine, Zonnebekesteenweg. Huwelijk. Morlion Daniël, bankbedien de en Hansel Clementina, z. b. gehoorzaamheid van een kind zoo verre moet gaan, om het geluk van gansch zijnen verderen levensloop te slachtofferen, aan het gedacht, dat zijn vader eens* zonder wel te weten waarom, opgevat heeft? Zou het kwaad zijn, in zulk geval, den wil zijns vaders tegen te gaan? Leonie had met klimmende ont roering gesproken, en bij hare laat ste vraag blonk een traan van gehei men kommer in hare schoone oogen. Brown scheen eerst bij dezen aan blik gansch bewogen, en men zou ge zegd hebben, dat hij van zin was eenige medelijdende woorden tot de kommervolle maagd te richten. Eensklaps, echter, veranderde de uitdrukking zijns wezens, een harde trek vertoonde zich op hetzelve, en eenen stap achteruit tredend, sprak hij bijna barsch: Gij verlangt te veel van mij, mejuffer. Het ware van mijnentwe ge in 't geheel niet eerlijk gehandeld, indien ik van de welwillende gastvrij heid van mijnheer uwen 'vader ge bruik maakte, om heimelijk twee dracht te stichten. Ik ben ten hoogste gevleid door het vertrouwen, dat gij in mij stelt, ging hij op zachteren loon voort, maar het is mij toch on mogelijk er doelmatig aan te beant woorden. Daartoe heb ik ook de ge- grondste redenen, en uwe bede kan ik niet inwilligen, niettegenstaande uw lot mij het hoogste belang en de levendigste deelneming inboezemt. POPERINGHE. van 6 tot 13 Mei 1931. Geboorten. 162. Fossaert Andrea, d. v. Jozef en Verguldezoone Louise-Marie. Sint Jan-ter-Biezen, Watou. 163. Rassalle Wi- vina. d. v. Henri en Vanhoorne Elisa. Yper. 164. Viaene Simonue. d. v. Achille en Frère Bertha, Elverdinghesteenweg. 165. Liefocghe Roger, z. v. Marin en Davrou Em ma. Rou^brugge-Haringhe. 166. Deneire Paul. z. v. Adrien en Logie Eveline, Maurice De Wulf' iraat. 168. Lobeau Georges, z. v. Jeroom n Opsomer Flavie, Pop. 169. Maes Ge. y z. v. Henri en Capoen Alida, Beveren a Yzer. 170. Ackaert Gilbert, z. v. Honcré en Buseyne Gabrielle. St Jan-ter- Biezen. 171. Leeuwerck Marcel, z. v. wijlen Marcel en Laconte Agnes, Gasthuisstraat. Overlijdens. 109. Devos Désiré, 74 j., wed. v. Carbon Julie, z. b., Reninghelst. Huwelijken. 30. Elslander Prosper, 21 j.. landbewerker, Proven, en Flahau Augusta, 21 j., fabriekwerkster, Pop. 31. Decreus Cyrille, 27 j., Licentiaat in Handels- en Con sulaire Wetenschappen, en Verbeke Gode- lieve. 29 j., z. b.. beiden te Poperinghe. Beloften. 44. Onraedt Leopold, betonbe- werker, en Huys Marie-Louise, z. b., beiden te Pop. 45. Legrand Henri, landbouwer, te Brielen, en Laccur Maria-Louisa, z. b., te Pop. 46. Debyser André, aardewerker te Poperinghe, en Samyn Zulma, fabriekwerk- ter te Pop. 47. Lernou Geeraad, melk- voerder te Gheluwe, en Waryn Maria, fa briekwerkster te Pop. 48. Hauspie Gustaaf, schoenmaker, en Knockaert Pharajlde, huish., beiden te Pop. 49. Catrycke Omer, landbouwer, en Beddeleem Alice, z. b. beiden te Poperinghe. WATOU, maand April 1931. Geboorten. Thoré Athemar, z. v. Mau rice en Zoé Derycke Firey Gilbert, z. v. Albert en Martha Platteel. Ostyn Gabriël, z. v. Hektor en Julienne Vanneste. Chris- tiaen Michella, d. v. Camiel en Maria Bauw. Struye Willy, z. v. Leon en Maria Deprez. Overlijdens. Jules Waeghemaeker, 65 j., wed. v. Pharaïlde Deberghe. Huwelijken. Clabau Marcel en Goussey Zenobie. MARKTPRIJZEN Yper. 9 Mei. Tarwe 98-108; koolzaad 285-290; klaverzaad 1600; rogge 81-85; boek weit 192-196; haver 103-107; brouwersgerst 125-128; voedergerst 93-95; bloem 134-137: maïs 96-97; paardeboonen 128-130; gruis 77- 80; zemelen 116-118; lijnzaadmeel 133-136; lijnzaadkoeken 110-120: aardappelen 55-65; beter 18-19.50; eieren 0.50-0.52; biggen 100- 150. 5.00 den kilo; strooi 24-28; ooi 34-38; ruw vlas 35-45; vcederbeeten 25-35. Kortiijk. 11 Mei. Witte tarwe 90-95; rogge 72-73; haver 100; paardeboonen 130; gerst 68; tarwebloem 129; inlandsche zeme len 84; gerte zemelen 92; hooi 35; strooi 18- 20; aardappelen 70-80; voederbeeten 6.00; Turtksche tarwe Plata 80; id. Cinquantino 102; inlandsch lijnzaad 130; inlandsche lijn- zaadkceken 118; Amerikaansche id. 117; ni traat van Chili 153; ammoniak sulfaat 152; lijnzaadolie 220; vlas der Leie 25-100; wit vlas 870-2700; vlas op den grond geroot 600- 745; ruw werk 30-100; oude suikerijboonen 83; nieuwe 90. Kortrijk, 11 Mei. VEEMARKT. Te koop gestelde dieren 352; 137 koeien, den kilo op voet 6.50; 130 vaarzen, id. 7.50; 54 ossen, id. 6.50; 31 stieren, id. 7.50. Eeleren 0.50- 0.52; boter 17-19. geuezen de verstoptheid, zij maken het bloed zuiver, dc maag net en de 'mge- wanden vrij. Zij vermijden en genezen; hoofdpijn, draainissen. trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, desla- perachtighcid na het eten, de winden, de kuliek.cn, de leverstoornis, de len- d ;npijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De doos (i.rO fr. I acasuaOL Naamlooze Vennootschap gesticht in 1835. 'Ji'l op huizen, pachthoven, Voor alle inlichtingen wend U tot de 11 Voor nadere inlichtingen, wend U tot den Gewestelijken Agent Ik zie dat ik mij aan u bedrogen heb, antwoordde Leonie kaal, terwijl zij het hoofd stout oprichtte, ten minste voor zooveel het op uw hert en gemoed aankomt. Ik ben echter verzekerd, dat gij een man van eer zijt, en dat gij zult zwijgen als een graf, over hetgeen ik u gezegd heb. Gij zult mij voorzeker de beschaming sparen aan anderen, mijne openher tigheid jegens eenen vreemden heer, mede te deelen. Koud en deftig maakte zij eene buiging, en scheen de zaal te willen verlaten, maar Brown trad haar in dan weg. Neen, mejuffer, zoo mogen wij >iiet scheiden, zegde hij met zulke vastheid, dat de dochter als onwille keurig bleef. Gij moat van mij eene andere meening medenemen, dan de gene, welke gij nu schijnt opgevat te hebban. Gij noemt mij herteloos en nochtans geef ik u zcoeven de verze kering, hoeveel belang ik in uw lot stel. Als gij mij voor eenen man van eer aanziet, waarom twijfelt gij dan aan mijne woorden? en waarom zegt gij niettegenstaande mijne bevesti gingen dat uw toestand mij onver- -chiilig is? Stel mij op de proef, mp- luffer. en vraag mij het moeilijkste, ik zal het uitvoeren, indien het u kan J vermaak doen. Maar dat ik mij tus- |schen u en mijnheer uwen vader zou stellen, dat kan ik tegenwoordig ten minste niet aannemen. Ik kan u niets anders zeggen dan handel volgens d|3 inspraak van uw geweten, en ik ben verzekerd, dat gij zult Ie recht komen. Naarmate Brown vorderde sprak hij met meer levendigheid en over tuiging. Als hij geëndigd had, bezag hij de maagd met eene uitdrukking van het innigste medegevoel en wel willendheid in de oogen, en sloeg zij als beschaamd hare blikken ten gron de, en antwoordde: Ik dank u voor uwe goede woor den en ik geef er geloof aan. Gij hebt gelijk, ik zal zorgvuldig mijn gewe ten te rade gaan, en wat dit mij be veelt zal ik doen. Vergeef mij dan mijne woorden van straks,, die mij in mijne ontroering ontsnapt zijn. Daarbij reikte zij hem met eenen riroefgeestigen glimlach de kleir.e hand, welke Brown eerbiqdig aan ziine lippen drukte. Een lichte blos vertoonde zich hier bij cp hare wangen, maar zij nam aanstonds hare gewone ernstige hou ding aan, en maakte voor de tweede maal aanstak en, als wilde zij de-ka mer verlaten. Maar de deur ging open, en V; n Leeren trad met Richter binnen. Deze laatste, die nu veel beter kon gaan dan vroeger, wierp eenën be v zen wantrouwigen blik op de beide aanwezige personenVan Leeren daarentegen zegde aanstonds op vroolijken toon: ('t Vervolgt).

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1