Ypersche Kro ek. Heil Baas l'asizendenck Zondag -it: Kerkelijk Nieuws Het Orgel va i Sint Maartens Feest van Rerum Novarum. JAARLUKSCH TRIDUÜM Heropbouw van het Museum Merghelynck te Yper. Inhuldiging - Plechtigheid Ons Onderdak Eervolle Onderscheidingen Sint Jozefs Kerk Trabolspel. Katholieke Kring. Ministerie van Buiienlandsche Zaken Bedanking De apotheek van tA. Wcokasser, Diksmudestraat, zal alieen en jn op Zondag 24 en op Maandag -5 Mei (2; Sinxendag) 1931. Woensdag Vrijdag Zaterdag quatertemperdagen Geboden vasten en vleeschderving. In St MAARTENSKERK OP SINXEN - HOOGDAG Plechtige Hoogmis te 10 uur De drie stemmige Mis van Van Hulse zal uitge voerd worden, met orkest, door het ge mengd koor van St Maartens. 's Namiddags, te 3 uur, Solemn. Ves pers en Lof, waaronder Sermoen door E. H. Bouteca, Bestuurder van de Vak school. OP TWEEDEN SINXENDAG Hoogmis te 9 uur. In St PIETERSKERK OP SINXEN - HOOGDAG Ten 8Vi u., gezongene mis voor Henri Vandermarliere en huisvrouw Rosalie Heughebaert. OP TWEEDEN SINXENDAG Ten 9 uur, mis voor Desiré Monnet. Het is op Zondag 31 Mei, dat in de vier parochiekerken van Stad de plechtige Eere-Communie mc-t vernieuwing der beloften van het H. Doopsel plaats heeft. Op Maandag 1 Juni, zal Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid Mgr Lamiroy, in St Maartenskerk het H. Vormsel, aan de kinderen van Stad die reeds hunne Eere-Communie gedaan hebben toedie nen. K.<ii 't Is een pracht-instrument, dat de be wondering afdwingt van al de Kenners. Voor het eerst zal het orgel bespeeld worden op Zondag 31 Mei, ter gelegen heid van de plechtige Communie, onder de Hoogmis te 10 uur, alsook onder de mis van 11 V» uur. Blijde en dankbaar heeft de Christene Werkersbevolking van Yper het Christen feest van den arbeid gevierd. Meer dan ooit droeg dit feest het karakter van een vroom en vreugdig familiefeest. 's Morgens in de parochiekerken was de deelname aan de H. Coinmuniemis algemeen. Voor de Hoogmis in St Maar- tenskathedraal liep de machtige midden- beuk vol en werd er in groep andermaal gebeden voor hun stand, hun dierbare organisatie, den Paus. Als een klaroen dreunde de stem van den predikant, E. H. Ghyssaert uit Brugge, die patroons en werklieden hun plicht voorhield en ze bezwoer elk aan zijn kant mede te helpen om eensgezind te onderhouden de leer van Christus door den Paus voorgehou den, waardoor alleen redding voor de maatschappij komen kan. Nog gansch onder den indruk van dit begeesterend priesterwoord verliet na de Hoogmis de menigte de kerk en weldra liep het Christen Volkshuis, dat weerom te klein bleek, vol. De met geel en witte vlaggen smaakvol versierde gangen en zalen, vooral de tentoonstelling van de talrijke prachtige prijzen voor de gewes telijke tombola der Christene Arbeiders jeugd, had veel bekijks. 's Namiddags waren onze zalen weer om te klein om de mannen en de vrou wen die aan de prijskampen deelnamen te bevatten. Gelukkig dat het weer gun stig was en dat het marionettenspel, ver schillende keeren heropgevoerd, en waar kleinen en... grooten veel plezier aan be leefden, in open lucht kon opgevoerd worden 1 Uren lang brobbelde het over van 't volk en vlaamsche muziek verhoogde 's namiddags lijk 's morgens de feest stemming. 's Avonds te 7 uur was 't de plechtige feestvergadering. Na het inleidend gebed opende Maurice Cottyn, voorzitter, de zitting en drukte zijn vreugde uit over den heerlijken opbloei der organisatie dit jaar, hij voegde er een dankwoord bi] voor allen die eraan hadden meegewerkt De feestredenaar E. H. Ghyssaert ui Brugge, stelde tegenover de verderfelijkt en schandige rol van Stalin, deze van d- Pausen, van Leo XIII, door zijn wereld- brief Rerum-Novarum, tot den huidigen Paus Pius XI, waardoor het bestaan va" den arbeider en de maatschappelijke orde wordt verzekerd Zija roroep tot alle werkliedenstaat aaneengeschouderd, bemint en werkt voor Uw organisatie, ijvert er voor en ge zult liefde en geluk gesticht hebben. Langdurig werd deze schitterende rede van den rijkbegaafden redenaar toegejuichr. De Heer Lommez, bestendig afge vaardigde en voorzitter van het Arron- dissementswerkersverbond klom op het verhoog en na den verdienden of voor- iarenlangen noesten en harden arbeid voor den werkman, van Maurice Cottvn te hebben uitgesproken, vestte hem op de borst, uit naam van den Koning, het eeremetaal van eerste klasse voor be- roepsvereenigingen. Een machtige ovatie werd hem gebracht. Ontroerd dankte hit en bracht die hulde aan al zijne mede werkers en op de organisatie zelf. Ook Z. F. H. Deken huldigde den ge decoreerde. de bestuursleden en in 't bij zonder E. H. Socquet, den onvermoei- baren en ijverigen Proost, hij beloofde zijn onvoorwaardeliiken steun aan de organisatie en vroeg aan allen de leering van Rerum-Novarum toe te passen. Na een dankwoord voor Z. F.. H. De ken, richtte E. H. De Busschere nog een warme oproep tot de Kaiotters en Kajot- sters en gaf lezing van een brief, door E. H. Socquet uit Rome gezonden, waar hij 's anderendaags met de bedevaarders der Christene Werklieden uit 42 landen, door den Paus zou ontvangen worden. Dankbaar richt de Proost zich tot hen die er aan hebben meegewrocht dat de christene werkliedenorganisatie in het Arrondissement dit iaar al de andere is voorgeloopen. Onder vrome aandacht werd de Rome en Lourdesfilm der Kajot- ters afgerold. Deze feestvergadering, afgewisseld door Vlaamsche liederen, begon en werd gesloten met De(n) Vlaamsche(n) Leeuw Iedereen vertrok fier en blij en moest besluiten Prachtige feestdag voor onze neerlijke organisatie die zoo machtig op bloeit. KERK DER PATERS CAPUCIENEN (Kruisstraat) YPER ter eere van O. L. V. MIDDFLARES ALLER GENADEN 28 - 29 - 30 - 31 MEI 1931 Donderdag 28 Mei: Missen te 5 14. 6 '4 en 7 uren. 's Namiddags, Bedevaart der Stad YPER tot Maria-Middelares opgeleid door 7,. E. Heer Deken der stad. De stoet vertrekt uit St Nikolaaskerk te 5 uur. Plechtig Lof in de Capucienenkerk en groot Sermoen. Vrijdag 29 Mei: Missen te 514, 614 en 7 uren. 's Avonds te 5 14, plechtig Lof en Sermoen. Zaterdag- 30 Mei: 's Avonds te 514 uur, plechtig Lof. Zondag 31 Mei: FEEST VAN MARIA- MIDDELARES en GEDURIGE AANBID DING. - Te 9 uur. plechtige Mis. 's Avonds te 514 uur, plechtig Lof. Sluitsermoen en Te Deum De sermoenen worden gepredikt door E. P. Landoald, uit ons klooster van Brugge. Leergangen in Huishoudkunde. Met begin Juni zullen er in de benedenzaal der Congregatie van St Jacobs twee leergangen aanvangen. I. Een leergang voor de gewezen leerlin gen der huishoudschool, bestaande uit twee maal vier uren te week, uitsluitend aan huis houdkunde, kook- en oplegkunst gewijd. Duur: acht weken. II. Daarneven zal een andere reeks les sen in huishoudkunde gegeven worden twee maal te week, aan alle huishoudsters, huis moeders en andere, om ze in te wijden in alles wat keuken en huishoudden aangaat. Duur: een paar maanden. Inschrijvingen voor beide cursussen worden van nu af aanvaard in 't lokaal der Huis houdschool, St Jacobs nieuwweg, Yper. Woensdag 20 Mei, om 9 1/2 uur, werd in St Maartenskerk, het huwelijk ingeze gend van Mijnheer Godfried Coussement met Mejuffer Marguerite Neyssens. Het Ypersche Volk biedt de jong gehuwden* zijne hertelijkste gelukwen- schen aan. 't Is met de meeste voldoening dat de Yperlingen de blijde mare vernamen van den Heropbouw van het vooroorlogsch wijdvermaard Museum Arthur Merghe- lynck. De herstellingsplannen zijn meesterlijk verveerdigd door den Heer Bouwkundige Cloquet van Gent, zoon van den beroem den Belgischen Architect-Oud-Kundige. De aanbesteding zal plaats hebben te Brussel, in het Paleis der Academiën, op Waandag 1 Juni, Met onze gelukwenschen aan Mevr. Arthur Merghelynck, die er aan hield de grootsche stichting van haren echtgenoot te zien heroprichten, bieden wij ook onzen besten dank aan dezen welke het hunne bijbrachten om dit Ypersche Kunst juweel der 18e eeuw te doen ver rijzen. Mochten wij de voldoening genieten dit Kunstwerk te zien herbouwen door een onzer bevoegde Ypersche aannemers. van de Britische Gedenkplaat in de Ka thedraal van Yper op Dijnsdag 26 Mei 1931 Te 15 uur stipt zal de Z. Eerw. Heer deken van Yper, omgeven van de geeste lijkheid, de gezaghebbenden aan de Zuid poort ontvangen hij zal ze geleiden tot in den koor en hun een woord toespre ken. Dan zal het Kerkkoor het Animarum o Salvator zingen en het De Profon- dis Daarna zal de stoet trekken naar den noordervleugel van den Transept bij het hoogzaal. De generaal zal de gedenk plaat ontsluieren en ze in bewaring geven aan de geestelijkheid van de kathedraal. M. de Deken zal de plaat inzegenen en de generaal zal er eene kroon op neerleg gen. Na een oogënblik ingetogenheid zal het God save the King op het orgel gespeeld worden. M. de Deken zal de gezagvoerders naar de zuidpoort terugleiden en afscheid nemen. YPER. COLISEUM CINEMA. Christen Volkshuis - 30, St Jacobsstraat. Zaterdag 23 Mei, te 8 uur. Zondag 24 Mei (Sinksen)te 2, te 5 en te 8 u. intlag 25 Mei (2- Sinksendag), te 8 uur. PROGRAMMA: n£T LEDEREN MASKER (Le Masque de Cuir) Groote Film in 10 deelen uit het huis Artistes Associés Machtig en bewogen drama, spelend .in Vlaanderen, midden den strijd tusschen Wiilem van Oranje en den Hertog van Alva. De rol van de Spaansche jonkvrouw: Le- nora de Vargas wordt vertolkt door VILMA BANKY; deze van Mark Van Dycks (de held met het lederen asker) zoon van den Groot- Baljuw van Gent, door RONALD COLMAN. DEUGNET EN ZIJN BROER (Têté de lard et sou complice)klucht in 2 deelen. Leerfihnen - Nieuwsberichten. IN MEI: 5' week: «De Vrouw en de Clown» (La femme au Clown). IN JUNI: 1* week: De Meester/-ngeis van Nürcn- berg» (Les Maïtrc-ehanteurs de Nürenberg). PRIJZEN: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 fr. en 2,00 fr. Kinders (tot 14 jaar) Balcon, 2 fr.; Benedenzaal, 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Moderne ingerichte zaal. Kostelooze Weer kamer. Verfrisschingen in den Café te be komen. Deze Maatschappij hield op Zondag 17 Mei, om 9 uur 's morgens, hare Alge- meene Vergadering ten Stadhuize. M. H. Vermeulen zat voor, H. Maur. Declercq werd als Sekietaris aangeduid. De H. Voorzitter legde het doel der vergadering uit en zegde wie gerechtigd was er deel van te maken. Verder werd er verslag gegeven over de werking der Maatschappij gedurende het afgeloopen dienstjaar. Daaruit blijkt dat op 14 vragen van krediet er drie ingetrokken waren zoodat er ten slotie op 31 December 11 huizen verkocht bleven, doch dat er geene akten geavaliseerd en geene koopprijzen betaald waren. Elk der koopers bekwam de premie van Staat, Provintie en Stad, alsook de bui tengewone premie door de Stad Yper ter gelegenheid van Belgie's 100-jarig Onaf hankelijk bestaan geschonken. De uittredende Beheerders die herkies baar waren, werden met eenparigheid van stemmen herkozen. STAD YPER ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Maandag 18 Mei 1931, om 17 uur. VERSLAG: Een zeer talrijk publiek vulde de zaal, bijzonder veel socialisten. De Heeren Vergracht en Vermeulen waren niet tegenwoordig. Het verslag der vorige zitting werd goedgekeurd. De Heer Burgemeester vroeg nogmaals de Heer Leuridan of hij het schepenambt aanveerde. Het antwoord was neen, daar de liberale groep niet meeging. Op dezelfde vraag aan den Heer Mis- siaen, legde deze laatste de volgende verklaring afDat zijne partijgenooten hem dwongen het schepenambt te aan vaarden, en hij niet deed zooals de 2 an dere partijen, zich laffelijk achteruittrek ken. Hij legde diensvolgens den eed af van getrouwheid aan den Koning en aan de wetten van het Belgische Volk. Daar op ging hij plaats nemen aan de zijde van den Heer Burgemeester. Heer Leuridan antwoordde aan Heer Missiaen dat zijn slecht pleidooi toeh zijn proces niet zou doen winnen. Geheel dien toer was een potsierlijke parade van Missiaen. De Nationalisten zullen nu hem helpen bekampen. Heer Leuridan gaf dan aan onzen nieu wen schepen eene bolwassching welke hij lang zal onthouden, want hij wierd er gansch onthulst van. Nu vroeg Gezel Coutelle het woord... tot 2 maal toe, om... niets te zeggen. Missiaen antwoordde nevens de kwes tie... en de klucht van zijne eedaflegging was afgeloopen. Het 2" punt van de dagordeVast stelling van de prijzen voor de nieuwe voorlanden lokte eene bespreking uit, waarbij gevraagd werd om zulke werken te doen in aanbesteding, dit om te zien of de prijzen van stad niet te hoog zijn. Een der gemeenteraadsleden wilde het werk doen aan de helft van de gevraagde prijs. Hij zou nog geld winnen... en mis schien nog een pot erop kunnen pakken. De zaak werd uitgesteld tot de toeko mende zitting. De gemeenteraad werd uitgenoodigd tot de inhuldiging van een gedenkteeken in St Maartenskathedraal voor de En- gelsche gesneuvelde soldaten op Dijnsdag 26 Mei. De zitting werd geheven om 5 1/2 uur- In de geheime zitting werd Juffrouw Margriet Delahaye benoemd als onder wijzeres in de lagere school van de St Jansstraat. - De Heer VERHAEGHE, Algemeen Be stuurder bij het Ministerie van Financien, dienst voor vereffeningder Oorlogschade, komt door Zijne Heiligheid den Paus, benoemd te worden als Commandeur van het Orde van Sint Sylvester. De Heer VERWILGHEN, Bestuurder bij hetzelfde Ministerie, gewezen Be stuurder van het Hoog Koninklijk Kom- missariaat te Yper, is Ridder benoemd van het Orde van Sint Grégorius. Het Ypersche Volk biedt beide hooge ambtenaren, alsmede.hunne fami- liën, van herten geluk met dje hoofeji vereerende onderscheiding. Zondag, ter gelegenheid van den Hoog dag van Sinxen, zullen Hoogmis, om 9 uur, en Lof, om 5 uur, plechtig gezongen worden door het St Theresia-s Koor. Volgende liturgische gezangen worden uitgevoerd. St Antonius' Mis, in 2 gelijke stemmen van G. Van HulseAan de Offerande Confirma hoe, 2 stemmig van J. Tresch In het LofPange lingua, 2 stemmig van M. SchweningerRegina Coeli, 2 stem mig vau O. van DurmeConfirma hoe, 2 stemmig van J. Tresch Tantum ergo, 2 stemmig van X Marialiedeken, 3 stem mig van Jef van Hoof. Al de gezangen worden begeleid door orgel en snaarkwartet. Zondag 31 Mei brengt de Maatschappij Les Francs Bouleurs van Tourcoing, een bezoek aan de Bolders van Yper, om nen dag samen broederlijk over te bren gen en nen vriendenmatch te spelen. De vijf gegroepeerde boldersmaatschappijen van stad hebben eenparig besloten ze hertelijk te onthalen. Om 9 uur zullen de Francs Bouleurs aankomen in het lokaal van de Statiebol ders, waar de Heer Eerevoorzitter onzer groepeering hun een woord van welkom zal toesturen. Om 9 1/2 u. wordt de vriendenmatch ingezet met 10 man van Yper tegen 10 man van Tourcoing. Voor Yper spelen 2 man uit elke der deelnemende Maatschap pijen. De Match ten einde, men zal de bezoe kers geleiden naar het Hotel des Bras- seurs waar zij noenmalen. Om 3 1/2 u. vergaderen de Ypersche vrienden aan het Hötel des Brasseurs om met muziek aan 't hoofd een bezoek te brengen en eene kleine Sérénade te geven aan den Heer Eerevoorzitter der Francs BouleursMijnheer Derek, die alhier woont Dickebuschsteenweg. Vervolgens optocht door de Stad niet stilstand aan het gedenkteeken der Ypersche gesneu velden, waar de Fransche vrienden een bloemengarve zullen neerleggen, en daarna beurtelings bezoek brengen aan de maatschappijen van den Katholieken Kring, het Postje, de Bascule en de Coopératieve. Hier wordt een dankwoord uitgespro ken door den Heer Voorzitter der ge groepeerde maatschappijen en tot slot zal een aandenken aangeboden worden. We wakkeren de Vrienden Bolders aan in groot getal deel te nemen aan dtn stoet om alzoo bewijs te geven dat wij het gebaar onzer zuiderburen waardeeren. s± Het Bestuur van den Katholieke Kring had het schoone gedacht opgevat de leden van het peloton dat dees jaar het Kampioenschap in 't bollen veroverde, op een avondmaal te vergasten. Zaterdag laatst waren de Spelers, met het Bestuur van den Katholieken lering en menige maatjes die eraan bielden meê te vieren aan tafel. Binst al den tijd en tot heel laat heerschte de beste stemming. Iedereen deed eere aan spijs en drank. De Heor Voorzitter van den Katholieken Kring wenschte de Kampioenen geluk en nog menige nieuwe zege. Hij stuurde een bijzonder woord tot den Heer Spelleider den Heer A. Verkinderen en den Heer Voorzitter Ververcken. De Heer Voorzitter der Boldersafde - ling, dankte in korte woorden om de eere zijner mannen aangedaan. Na de koffie werd nog een partijtje gespeeld tusschen de Kampioenbolders en de overige aanwezigen, welke laatsten het onderspit moesten delven. Vraag van den HEER BRUTSAERT: Wij hebben vernomen dat heel kortgele den een bijakte aan de Fransch-Belgische handels-overeenkomst werd onderteekend door de afgevaardigden van de Fransche en Belgische regeeringen. De wijzigingen dcor deze bijakte aan de overeenkomst gebracht betreffen bijna uitsluitend landbouwbelan gen. Het ligt jammer genoeg niet in de gewoon ten van het departement de voornaamste belanghebbende d. w. z. de landbouwers te raadplegen over hun wenschen in die zaak. En wel de hopplanters, die volstrekt een aanpassing van de invoerrechten op de hop eischen, zooniet een belangrijke verhooging van deze rechten en zich afvragen of het wel onmisbaar was de hoeveelheid die vrij van rechten mocht uitgevoerd worden van Elzas en Lorreinen naar Luxemburg, te verhoogen met 1.000 tot 2.500 dubbele centenaren of met 2.000 tot 5.000 centenaren. Wetende dat de vervaardiging in Luxem burg grootendeels bij lage gisting gebeurt en, anderzijds, wetende dat de moutstortin- gen in 1930, 10.482.701 kgr. bedroegen en dat die a rato 1 kilo per 100 krg. gestorte mout een verbruik vergden van 3.608 cente naren, geeft men er zich onmiddellijk reken schap van dat, indien Luxemburgsche brou werijen uitsluitend hop uit den Elzas ge bruikten, men op verre na niet de 5.000 centenaren bereikt waarvan de invoer vrij is van rechten. Opent men daardoor niet de deur tot be drog? Welke hoeveelheid hop uit Elzas werd in 1930 tolvrij ingevoerd? Mijnheer Remi Bouquet en Familie bedanken hertelijk al dezen die hunne deelneming betoond hebben ter gelegen heid der begrafenis van Jufvrouw LEONIE WALLAERT. Schep©ne van Ypsr. Eindelijk is de droom sedert Maan dag avond wezentlijkheid geworden. De Komedie die enkele weken aange sleept heeft werd dien dag ten gevol ge van de eedaflegging afgespeeld. Wij moeten het vlakaf bekennen, wij staan in bewondering voor baas Ganzendonckdaartoe bestaat er wel reden, wanneer men ingaat dat het sedert de gemeentekiezing is dat al zij n hunkeren tot het afhalen van een schepensjerp doelt, sjerp die hij reeds zoo dikwijls meende vast te hebben, doch die hem telkenmale ontglipte. Met wat plezier herinneren wij ons nog den smeekenden oproep door hem eerst tot de nationalisten, daarna tot de liberalen gericht ten einde door een bondgenootschap met hen den zoo vurig verlangden sche penzetel te kunnen veroveren. Doch wee, voor hem, iedereen bleef doof voor zijne bede en verkeken was de kans. Sedert met bewonderenswaar dig geduld trachtte hij omstandighe den voor te bereiden om tot zijn doel te geraken. Meestal wendde hij zich tot de nationalisten, die in menige aanvallen zich als zijne bondgenoo- ten aanstelden. Door een samenloop van omstandigheden konden die twee groepen het zoo ver brengen dat het schepencollege ontslag nam en het pleit voor hem gewonnen scheen. Dit werd in werkelijkheid zoo. De dag waarop Ganzendonck met eenparig heid van stemmen der DRIE leden

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2