J P Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN ie kit tionderösie verjaring urn den dood van den Slecht voorbeeld SWEVEGHEM WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves Provincie West Vlaanderen N. V. 53; Jaar. - Nummer 23. 35 Centiemen. Zaterdag 6 Juni 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Heiligen Eieuthérius aan het H. Hart op Zondag 14 Juni 1931 Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Viaanderen en Brabant. ft- ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr. Men abonneert in alle Postkantoren en in bet Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekeiïing 40.201 (j. CASlER) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen .zijn van 14 tot 16 uur. i ii iiww m \mmn imrTrfrrrT: AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. De S ad Doornijk bereidt voor den 21 Juni luisterrijke plechtigheden voor, tér eere van haren patroon, den I Heiligt n Eieuthérius, eersten bis schop van Doornijk, geboren in 456 en gestorven in 531. Sedert twee eeuwen was Doornijk idoor -len Heiligen Piatus tot het christendom bekeerd, wanneer op het einde van de V'' eeuw, de Heili ge Re migius, bisschop van Reims, het bisdom Doornijk instelde en het toevertrouwde aan Graaf Eieuthéri us, door de volksstem daartoe aange wezen. Hij was de zoon van rijke Gallisch-Romeinsche burgers, die een landgoed hadden te Blandain, waar hij geboren is. In 897, na de verwoestingen der j Noormannen, werd het lichaam van [den Heiligen ÉleuffhériuA terugge vonden te Blandain, waar het begra- i ven v/as. Walter de Marvis, de groo te bisschop van Doornijk van 1219 'tot 1251, dezelfde die in de stad .eene voorname rol speelde, die het koor van de Kathedraal bouwde, dat won- l der van bouwkunde, Walter de Mar- vis was het, die tezelfder tijde, om [de overblijfsels van den Heiligen Eieuthérius te bewaren, die buiten gewone reliquieënkast van 1247 deed i vervaardigen, welke de Oudheidkun dige Annalen van den Franschen geleerde Didron heetenhet schoon- ste juweel in goudwerk dat de Mid- 1 deleeuwen ons hebben nagelaten Die heden gansch herstelde reli quieënkast zal op 21 Juni uitgaan, te midden van ëein zeker ongewonen stoet van 80 andere reliquieënkasten, komende uit alle 'kanten van het hui dig; en van het toenmalige bisdom van Doornijk, dat zich uitstrekte van Arlesië tot aan de zee, en het groot ste gedeelte van de .beide Vlaanders behelsde. Zoo zal m!en reliquieënkas ten zien uit Rijssel, Seclin, Zinnik, Be-gen, Gerpinnes, Gent, Brugge, Kortrijk, enz. zonder te spreken van de deliquieënkasten van Doornijk, waarvan eenige zeldzame juweelen zijn, berustende in den schat der Kathedraal of in de oude kerken dier Stad. Al de groepen, die de reliquie ënkasten zullen dragen, zullen gekos tumeerd zijn. De inwoners van Door nijk hebben daartoe beslist om in overeenstemming te blijven met hun piachtige parochiale processies en vooral hun Groote Historische Pro cessie van September waar men de schoonheid en het archaïsch karak ter van kent. Zoo zal men een Heili ge Barbara zien, gedragen en verge zeld door mijnwerkers in werkklee- dij. De reliquieënkast van de Heilige Waldetrudis en van den Heiligen Vin ei ntius te Zinnik zullen vergezeld worden door buitengewoon rijke groepen; wat Doornijks groepen be- t-eft, de smaak en het kunstgevoel die ze kenmerken zijn alom bekend. Dat alles zal een luisterrijken his- torisch-godsdienstigen stoet uitma ken, met eigenaardige afwisselingen *n van belangwekkenden folklori- tehen aard. De deelnemers zullen ten minste zoo talrijk zijn als op de groote jaar- hjksche Historische Processie van September, die 2.500 deelnemers telt. De pauselijke Nuntius, Mgr Mica- va, Mgr Van Roey, aartbisschop van Meehelen, Kardinaal Liénaert, bis schop van Rijssel, al de Belgische Bisschoppen en andere vreemde Bis schoppen en gemijterde Abten zul len op die plechtigheden tegenwoor dig zijn; het breedvoerig program- iia daarvan zal binnen kort verschij nen. Buiten de aangemelde histo- risch-godsdienstige processie, zal er 's morgens op de ruime markt van Doornijk een plechtige mis gezongen worden. Die plechtigheid, met de deelneming van al de aanwezige bis schoppen, zal zich ontrollen binnen een heerlijk; bouwkundige omgeving, gevormd door het Belfort, de Kathe draal, cle Sint-Quintenskerk, de La kenhalle, de onlangs herstelde antie ke huizen, het geheel een grootsche .tentoonstelling vormende van bouw stijlen van de XP tot de XVIII" eeuw. Het voorstel, waarbij de parlemen taire vergoeding zou verminderd worden, met 10 t. h. werd ter Ka mer verworpen mét 92 stemmen te gen 75 stemmen en 4 onthoudingen. De parlementaire vergoeding werd van 4000 fr. gebracht op 42.000 fr. De Kamerheeren hebben bewezen dat zij sterk zijn in het vermenigvuldi gen maar van aftrekken kennen zij niets. Hoeveel loonen of wedden zou den wel met perequatiecijfer 10.5 vermenigvuldigd zijn? Niemand kan er tegen zijn dat een Kamerlid, tot welke partij hij ook behoore, eene deftige vergoeding trekke. Maar dat de Kamerleden juist de eersten geweest zijn om zich dat deftig gewin te bezorgen, daar is toch wel iets op te zeggen. Wanneer de vastgestelde vergoe ding te laag bleek, dan werd zij een- voudiglijk vermeerderd en geen haan heeft ernaar gekraaid. De grondwet had daar niets in te zien. Nu echter dat alle Kamerleden toch zoo gaar ne hunne wedde met 10 t. h. zou den willen verminderd zien, nu mag dat niet zijn, ter wille van de grond wet, die hen dat verbiedt. Daar zijn nog menschen die moe ten leven en die met wat min moeten rondkomen dan 42 duizend frank en die meer dan drie dagen per week moeten werken gedurende sommige maanden. Hoe jammer dat er ook voor die menschen geen grondwet bestaat, die belet dat er van hun loon 6 t. h. afgetrokken worde. En zou er geen grondwet bestaan die verbiedt eene wet toe te passen vooraleer die gestemd is? De wedde van Priesters, Gerechts leden en Onderwijzers wordt bij wet bepaald. Het ontwerp om hen de 6 t. h. af te trekken ligt nog zachtjes te rusten in de kartons ter Kamer en reeds zijn de afhoudingen begonnen. Wanneer die wedden moesten ver hoogd zijn, ter oorzaak der levens duurte, dan waren de Priesters, de Gerechtsleden en de Onderwijzers de laatsten bediend en nu zijn zij het nevens de eersten. Om op de Kamerleden terug te komen, die hebben ditmaal zelf het parlementair regiem oneindig veel geschaad door het symbolisch gebaar, dat men van hen verwachtende was, niet te willen doen. De verlaging van wedden en loonen staat aan de orde, dus moeten de Kamerleden er zich ook bij neerleggen. Feestprogramma; Te 10 uur, plech tige Hoogmis opgedragen door Mgr Callewaert, met pontificale assisten tie van Mgr Lamiroy, Hulpbisschop van Brugge. Te 11 uur, Wijding door Mgr Lamiroy van het H. Hart beeld en der kapel, geschonken door al de parochieanen. Te 11 uur T bezoek der geestelijke en burgerlij ke Overheid aan de versierde buiten wijken der gemeenje. Te 3 uur-, vorming van den optocht in de Oote- ghem-, Harelbeek- en Kortrijkstraat. Te 3 uur groote optocht dei- Bonden van het H. Hart en Muziek maatschappijen. Na den optocht, op de dorppelaats: Aanspraak door den Heer Verbist uit Mechelen. Toe wijding van Sweveghem aan het Heilig Hart, door den Hoer Loon Bekaert, Burgemeesters. Plechtig lof, opgedragen door Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge. Te 6 uur, prachtige bloemenstoet. Te 8 uur, op de kiosk, Theophiel Toye-plein, luisterrijke muziekconcerten. Te 10 uur, electrische verlichting van Heilig-Hartbeeld, Kapel en Kerk. Er wordt ter kennis gebracht dat door den Provincialen Raad eene plaats van PROVINCIALE OP- ZIENSTER VOOR HET MEISJES- BEROEPSONDERWIJS ingtericht werd. Deze beslissing is thans aan de ko ninklijke goedkeuring onderworpen. De personen die meenen in aan merking te kunnen genomen worden voor het begeven dezer plaats, wor den van stonden af uitgenoodigd hun ne aanvraag vóór 21 Juni 1931 in te dienen bij den Heer Gouverneur der Provincie te Brugge. Deze aanvraag dient te vermelden 1) Naam en voornaam; 2) Plaats en datum; van geboorte; 3) Woonplaats (juist adres) 4) Burgerlijke stand (ongehuwd of gehuwddesgevallend naam van den echtgenoot en bediening) 5) Titels die de kandidatuur wet tigen (diploma's, getuigschriften, vroeger uitgeoefende bedieningen, enz.) 6) Huidige bediening. Wie het leek-onderwijs voorstaat beroept zich menigmaal op Voltaire en deze schreef aan Helvetius, op 13 Augustus 1762: «Wij bekomme ren ons niet met het' geleerdmaken der buitenmenschen Den 28 Januari 1763 bedankte hij La Chalotais, omdat deze Het stü- deeren bij de landbouwers afgekeurd had immers in zijn boek Re- quisitoire had hij de Broeders der Christene Scholen gelaakt, omdat ze leerden lezen en schrijven aan lie den, die alleenlijk hadden mogen schave en vijle hanteeren Vergelijk bovenstaande met wat Ferdinand Buison geen van onze vrienden uitriep in zijne redevoe ring te Fontenay-le-ComteDoch ters van St Vincentius en Broeders der christene scholen, kloosterlingen en kloosterzusters, nooit mag men vergeten dat gedurende twee tot drie eeuwen gij de eenigen waart of daar omtrent, die u bezig hield met de volkskinderen en het verwondert ons niet dat het volk zich dit herinnert en u bemint. In de Hessesche Kamers, waar de voorzitter met zij na bel soms on machtig is om de besprekingen te geleiden, is er eene sirene of storm- fluit aangebracht die het tieren en huilen van sommige sprekers wel zal kunnen bovenkraaien. De overschrijver van den Times in Malaga liet weten aan zijnen krant, dat 30 kerken en godsdiensti ge gebouwen er verwoest wei-den in 24 uren. Hot wonderbaar bisschoplijk pa leis ging in vlammen op, in min dan ééne uur en de gloed was aangevuurd door oorkonden van onschatbare weerde. Jonge bandieten plunderden hier en daar en niemand hinderde ze: Policie, burgerwacht, leger had den bevel gekregen niet tusschen te komen Op een heuvel buiten Lisieux is men de groote basiliek aan 't bou wen, die 100 millioen kosten zal en wier ontwerp door Paus Pius XI goedgekeurd werd met de woorden «Vooruit,... prachtig en snel. Men bedoelt eene soort vesting voor het Goed, niet door haar uitzicht maar door haren invloed, opgetrokken tegen de vesting voor het kwaad, die Lenine optrok in Moscou. De Paus heeft de bekeering van Rusland aan bevolen aan de groote Kleine Hei lige wier reusachtigen invloed men reeds bestatigt in alle missië-landen. Zondag 17 Mei, verjaardag der heiligverklaring van Theresia, in te genwoordigheid van duizenden pel grims werd eene plechtige mis opge dragen op den voorhof der basiliek, - voorhof reeds voltooid. Te naasten jaar, zal de benedenkerk op gebouwd staan en kunnen gebruikt worden. De H. Theresia bezit nemen de van haren nieuwen te-huis, heeft het verklaard met daar van God te b komen de schielijke en totale ge nezing van een vierjarig kind, dat impotent geboren was. De H. Theresia wordt eene nieu we Joanna d'Arc genoemd, te velde trekkende niet tegen menschelijke legers maar tegen dehelle-machten. En terwijl bovengemelde feiten ge beurden, heeft men in de Kathedraal van Lisieux de gebeenderen kunnen vereenzelvigen van Petrus Cauchon, bisschop van Lisieux, die Joanna d'Arc veroordeelde te Rouanen, in 1431, en die ter aarde besteld ge weest is in die kapel die nu sedert haar Heilig-verklaring aan de H. Jo anna toegewijd is. Het slachtoffer zegepraalt waar haar aartsvijand ten pulveren verging. Mozart, geboren te Salsburg, is nu door Weenen verheerlijkt met verbeeld te worden op nieuw geslege- ne muntstukken. En ten jare 1791 stierf hij te Wee nen, niet geacht en vergeten. Zijn vrouw, ziek te bed, kon den lijkstoet niet vergezellen en een ongehoord on weder joeg op de vlucht wie naar het kerkhof gekomen was: Men wierp het lichaam van den genialen muzikant in den algemeenen put en hij kreeg niet zoo veel als een houten kruisken. Chicago staat vóór de banquerou- te ten gevolge der verkwistingen, on der het laatste bestuur: 18.000 be dienden trekken geen wedde meer, d. z.onderwijzers, policie-agenten, pompiers en andere. Er zijn 600 mil lioen dollars noodig om de budgetten in evenwicht te brengen en de ban ken, die reeds 280 millioen verscho ten, weigeren verdere hulp. In Maart 1.1., op St Patriks-dag, woonde het garnizoen van Dublin de mis bijgecelebreerd op den koer van het kazerne en 't was de lord-burg- meester, die de mis diende. Met Mei 1.1. moest, op 120 kilome ters van Milanen, in de Camonica- valei, namelijk op den Calvarië-berg een reusachtig beeld van 't H. Hert geplaatst worden. Het is meer dan 10 meters hoog, is geheel in koper, uitgenomen hoofd en handen, en van af begin Maarte sleepte men het traagzaam van Milanen uit naar zijn voetstuk. De kunstenaar, die het miek is Tino Bartolotti en het beeld werd ontworpen ter herinnering van het teekenen der Lateraan-Ak- koorden. Op een avond in den herfst, zat boer Naas bij zijn wel brandende stoof, met zijnen zwaren winterfrak aan en een dikke echarpe rond den hals. Zijt gij lijdend vroeg een gebuur die binnen kwam. Neen, neen antwoordde Naas, maar ik

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1