Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN SintJan den Dooper Heeren Werkgevers WEET GE WAT KEIVÜVSEL de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves 53; Jaar. - Nummer 25. 35 Centiemen. Zaterdag 20 Juni 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper I Bericht aan de N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhtiizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappon en Kantoren in Oost- en West-Viaanderen en Brabant. ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 £r. 3 maanden 6 £r Men abonneert in alle Postkantoren en in bet Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, ioS, YPER Postcheckrekening 40.201 0- osikr) waar op alle wekedagen a!!>- inlichtingen te bekomen i n van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. 24 JUNI De groote zoon van Zacharias, die met zijn kemelharen kleed en lede ren gordel en een mage die sprink hanen en wilde honig verteerde, eens langs de boorden van den Jordaan wandelde, is voorzeker een der meest vereerde heiligen geweest. Als ik bedenke hoeveel Sint-Jansgilden er' waren en nog zijn, hoeveel parochies en kerken die den heiligen Joannes tot patroon hebben, hoeveel hospita len, hoeveel gezonde Vlaamsche Jans, onder het patroonschap van Sint-Jan staan, dan zeg ik bij me zelfHij moet in de gratie gestaan hebben van 't volk!... Een heugelijke feestdag, die reeds gevierd werd naar het zeg gen van Sint-Augustijn, ten tijde dei- apostelen, was de 24 Juni. Onze vaderen zagen in Sint-Jans- j dag niet alleen een christelijk feest, maar ook een volksfeest, dat niet al tijd van bijgeloof vrij te pleiten is. Verre van daar. De slechte kant van die feesten was een overblijfsel van heidensche viering. Want was het rond dezen tijd in oude Germaan- sehe tijden niet het feest van Midzo- mer, met rookende vreugdevuren om de booze draken uit 't geluchte te ja gen. Doch de wave christenen ge loofden niet meer aan die dwaashe den. Ze vierden wel nog op Sint- Jansdag, maar ze deden het met een ander doel, met een ander hart. Ze gaven een andere beteekenis aan dit vieren, korter, die oude heidensche volksfeesten werden verkerstend. En in dien christelijken zin op gevat mochten de vuren nog rooken in de laagten, op kruisstraten en stadspleinen. Er werden beenderen verbrand om te herinneren aan het feit dat heidensche menschen de reli kwieën van Sint-Jan te Sebaste in het vuur wierpen. Beter en schooner was het gebruik, dat misschien al in de 13e eeuw be tond, te stonde van het krieken van den dag, een plechtige Mis te zingen, «omdat Sint-Jan de dageraad was, die het ware licht voorspelde We hebben 't nog gezeid: Ons geloof is zoo rijk en schoon! Waarom er tal van bijgeloovigheden bij sleuren. En we zouden er een rommeltje kunnen vertellen, betreffende de viering van dezen dag: van af het zoogenoemde Sint-Janskruis met de klauwen van de duivel op tot den asch van Sint-Jansvuur die van brand be vrijdt! En nu van namen gesproken. Sint- Jan de Dooper kreeg links en rechts nog een paar andere namenSint- Jan den Wasscherewerd hij ge noemd, omdat Sint-Jan de menschen doopte langs de boorden van den stroom die Palestina doorstroomt, de Jordaan. En er wierd gewasschen op Sint-Jansdag! In de Maas gingen er menschen van Hoei zich was- schen bij den eersten slag van 't mid daguur en elders staken ze 't beeld van Sint-Jan heelemaal in de Maas, om 't water te heiligen. Gezelle ver telt in zijn kleurigen kalender: «In West-Vlaanderen is hij patroon op vele plaatsen die bij 't water liggen ter gedachtenisse zeker van de Jor- dane en den Doop Chriti Sint Jan den Schreeuwer Zoo 'n naam kreeg de Voorlooper ook bij ons. Was hij soms niet de roepstem in de woestijn»? En wordt er niet verteld dat hij weende omdat hij maar door zoo weinigen verstaan ^•'erd, als hij den Christus aanwees? En zoo wordt Sint-Jan aanroepen tegen keelpijn (ook tegen hoofdpijn) en tegsn het verlies van de stem, en tegen den overschreeuw der kinde ren. HaDaar is een zeer vrome en zeer schoone geschiedenis bij te vertellen. Paul Warnefried, de diaken (een zeer gekende geschiedenisschrijver) zat met een heesche keel, den voor avond van Paasch-Zaterdag. En hij moest het Jubelende Exultet zin gen. Hij viel Sint-Jan te voet, doet een belofte, en 's anderdaags klonk het lijk een merelzang zoo zuiver: Exultet... Maar nu de belofte ge houden: Hij maakte een lofzang, waarvan de beginlettergrepen der halfverzen achtereenvolgens waren: Ut, re, mi, fa, sol, la, si. En dat pastte nu juist dat die noten achter elkaar een gamme maakten. Nu zingt ze menig muziek.leerling wel nog, met een kleine wijziging: do (of ut) re mi fa sol la si do (ut). De lofzang, dien diaken Warnefried opstelde en toondichtte, begint aldus Ut que- ant laxis... Guido Gezelle vertaalde het aldus: «Heilige Johannes, lost de schuld van onze besmette lippen, opdat wij, uwe dienaars, met losse stemspieren, uwe wondere daden mo gen verkondigen. Ge ziet dus, beste lezer, dat de name en de fame van Sint-Jan vel en bij verspreid geweest is. Als ge bedenkt dat de hoofdkerk van Rome, en van heel de katholieke wereld, toegewijd is aan Sint-Jan den Doo per, dat hij patroon was van 't eer ste hospitaal te Jerusalem, en van, andere hospitalen, zelfs in ons land, dat hij patroon is van gilden, broe derschappen, stielen (onder andere van de kleermakers)dat er zelfs ge meenten zijn name dragen, dat onze oud-Vlaamsche schilders (zooals Van Eyck in de Aanbidding van het Lam, en Memlinc in het mystiek huwelijk van Sinte-Katharina) hem zoo graag en zoo schoon uitbeeldden op hun doeken, dan mogen we wel zeggen wat we bij het begin zeiden, dat de groote zoon van Zacharias een der meest vereerde heiligen geweest is. Laten we dan Sint-Jan den Doo per nog steeds een diepe vereering toedragen, opdat wij, arme zondaars steeds trouw en onderdanig zouden zijn aan Dengene, Dien hij eenmaal aanwees met de woorden: Ziedaar het Lam Gods; ziedaar Dengene, die wegneemt de zonden der wereld. Met 1 Juli aanstaande moeten al de werkgevers die meer dan 10 per sonen in dienst hadden op 1 Novem ber 1930 beginnen te storten voor de gezinsvergoeding en dus aangesloten zijn bij eene Compensatiekas. Inschrijvingen kunnen genomen worden op het Sekretariaat van de COMPENSATIEKAS DER KRIS TEN PATROONS te BRUGGE, Ga- renmarkt, 17, dat zich graag ter be schikking stelt der Heeren Patroons voor alle desaangaande gewenschte inlichtingen. Hebt ge nog eene vlieg eenige oogênblikken op het zelfde punt der luchtruimte zien hangen en dan schielijk verder zien heenvliegen? Eerst zoudet gij meenen dat ze daar beweegloos in de lucht hangt; maar gij kunt bestatigen dat hare vlerken lichtelijk in beweging zijn. Met een kinemastelsel over-rap, d. i. nemen de circa 3000 photos in eene secon de, heeft professer d'Arsonval vlie gende insecten kunnen photogra- pheeren en dat hèeft bewezen, dat eene groote vlieg tot 90 maal per se conde hare vleugels slaat bij het vliegen. Kapitein IngeL igtsen, die met zijn schip op walvisch-jacht uitge varen was, heeft een walvisch met den harpoen getroffen en op het drooge gesleept. Daar bij het ont doen van al wat eenigszins in het dier koophandelwaarde had, vond men in de ingewanden een blok grijs den amber, wegende 65 kgr. Daar de ze amber 3000 fr. de kilo weerd is, was die blok dus eene kleinigheid van één millioen frank waard. De Paus zegde dezer dagen aan eerste communiekantjes die Hij in verhoor ontving: «Uwe ouders zul len bij uwe terugkomst vragen hoe de Paus het stelt? Zegt hun: Zeer wel. Goddank Hij is zeer kalm en was gelukkig ons te zien. Maar hij heeft nogthans gezegd dat Hij veel ver driet heeft. Nu. onthoudt wel, kin deren, hetgeen gij later beter zult verstaan. Later zal de Geschiedenis over dit groot verdriet van den Paus spreken. De geschiedenis is de groote rechter voor 't even en eensdaags zal de Geschiedenis klaar doen uitschij nen wie de waarheid en het goed ver dedigde. Verders vroeg de H. Va der gebeden kinclersy omdat de kinders zoo machtig zijn op het hert van God. Mac Grath, uitnemende katholieke gazetschrijver der V. S. in Amerika, is gestorven. De Bisschop van Pitts burg noemde hem in zijne lijkrede buitengewone mensch, zoo als er geen tweede is in geheel de wereld Hij was bestuurder van een pers ambt, dat inlichtingen verschafte aan meer dan 80 gazetten van Amerika en Ierland en indien de godsdienst vervolging ophield in Mexiéo, 't is dank aan die agencie, die de waar heid de wereld inzond... Er wordt gemeld uit Rio de Ja neiro, dat men 4500 balen café in zee geworpen heeft en welhaast 40.000, dit om den café aan zijnen prijs te houden De duitschers Bruenig en Curtius zijn krokodijlen-tranen gaan storten bij Mac-Donald, op zijn kasteel Che quers in England. Duitschland kan zijn schuldeischers niet meer beta len... maar waarom dan oorlogsche pen bouwen, die meer dan een mil liard kosten en andere zotte uitgaven doen voor bewapening? De Chequers is een kasteel met 500 hectaren grond, als park aange legd, en vóór 10 jaar door een Lord en eene Lady geschonken aan den Staat, om te dienen als rustoord voor den eersten minister. De eerste mi nister, die daar nu vertoeft en den heer uithangt is socialist en lukt er niet in, zooals hij het beloofde, de schrikkelijke werkloosheid te stuiten. De Koning van Italië is eere-kolo- nel genoemd van een hongaarsch re giment der Honvedders Koning Albert was ook kolonel van een duitsch regiment en aan dit gaf men de eer België het eerst binnen te ruk ken in 1914. Bloemkoolen.',.. zijn eene speciali teit van 't Mechelsche. Op zekere da gen, der verledene week, werden er ;ot een miljoen en half verkocht: op één dag 256 wagens van 10.000 kgr. verlieten de statie van Mechelen 57 voor Duitschland, 14 voor Eng land, 30 voor Frankrijk, 4 ;obf Zwitserland, 2 voor Denemarken, en voor in ons land: 22 naar Luik, 44 naar Henegouwen, 30 naar Luxem burg, 11 naar de Vlaandrens, enz. Op ieder wagen lagen er 6 a 7000 kooien. In New-York heeft eeiisovietman Dr Johsol in eene redevoering mee gedeeld dat Rusland, om op behoor lijke manier zijn vijfjarig plan te kunnen uitvoeren, met 1931 behendi ge uitheemsche vakmannen van doen heeft, t. w. 3000 ploegbazen, 3000 ingenieurs en 7 tot 8000 mekanie- kers. In 1917 eene winkelierster uit Pa rijs was sedert 6 maanden zonder nieuws van haren zoon, soldaat. Zij was wanhopig geworden, daar men haar nievers geen nieuwe bezorgen kon. Schrijf naar den Koning van Spanjezegde er haar iemand. Maar wat kan hij voor mij en voor duizenden ongelukkigen als ik Schrijf het volgende: Uw naam wel leesbaar, den naam en hoedanigheid van uw zoon in 't leger en om te ein digen: Sire" ik 'liëö "tftattV Vilërr izomr. Leeft hij nog? Waar is hij Men zegt dat Gij alleen mij het-kunt kenbaar makendan onderaan uw adres Achtdagen later had de vrouw nieuws van haren zoon, krijgsgevan gen in Pruissen. En als zij meende een brief te zenden om te bedanken: Dat niet zegde men haar, de ko ning begeert dat niet, want hij heeft zijn handen reeds vol met de smeek brieven In 1931, als Koning Alphonse, uit zijn land weggejaagd, te Parijs toe kwam, aan de Lyonstation verloren in het volk stond die vrouw te roepen al wat ze roepen kon, om de Koning te bedanken. Van ver heb ik hem gezien zegde ze ik ben er over te vreden. Dat God hem beware en al de zijnen! k* Is het waar dat whisky verbetert met te verouderen vroeg een vreemdeling aan een Engelschman- liefhebber... Zekerlijk, antwoord de hijvan dag tot dag drink ik hem liever iiwweh— De plechtige vlaginhuldiging van Zondag 14 Juni 1.1. was waarlijk een triomfdag voor den Nationalen Strij- derrbond. Van in den vroegen mor gan reeds, wapperden de vlaggen aan de gevels der huizen. Het weder wil de mede, en alles voorspelde een schoonen en warmen Zomerdag. De plechtigheid werd ingezet met om 10 uur een H. Mis, op te dragen tot zielelafenis der gesneuvelde Kem- melsche soldaten en verongelukte burgers. Na het Evangelie, bsklom de Eerw. Heer Devisschere, oud le geraalmoezenier, thans onderpastoor te Watou, den kansel. Zijn diep over tuigend woord stemde de geloovigen in een atmosfeer van diep nadenken. De liefde tot God en den evenmensch erd ons eerst voor oogen gelegd, dan onze plichten als burgers ten opzich te van het gezag werden ons miet trengheid aanbevolen. Verders boei de de Eerw. Heer ons, met ons de ge hechtheid aan den geboortegrond te doen waardeeren, en de Vaderlands liefde te doen opflakkeren opdat we allen achting zouden hebben voor dit \h<y kV' PM waar een-s onze. wieg stond en waar later ons graf zal wezen. Belgie is ons Vaderland en we moe ten het willen bewaren in al zijn schoonheid sn grootheid zoowel in 't verleden als in de toekomst. Onze leus moet zijn: Voor God, Vorst en BelgenlandNa ons herinnerd te hebben aan de nagedachtenis van on ze dierbare broeders die hun leven hebben veil gegeven ter verdediging van ons Vaderland tegen de woede der oorlogzuchtige schenners onzer onafhankelijkheid, maande de Eerw. Heer ons aan, om nimmer of nooit hun nagedachtenis te vergeten. In menig oog parelde een traan van aan doening en iedereen bleef langdurig onder den indruk van het mooie ser moen. Na de hoogmis stapten de stoere

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1