De Vreemdeling Crédit Anversois Ypersche Kroniek Dixmodestraat, 18, YPER Kerkelijk Nieuws I In de Senaat N. S. B.ers met de plaatselijke mu ziekmaatschappij voorop naar het gedenkteeken, om aldaar een bloe mengarve neer te leggen aan den voet van het monument. De Eerw. Heer Devisschere bad er vervolgens De Profundis en de sehoone doch zeer eenvoudige plechtigheid werd opgesloten met een daverende Bra- banconne en een dreunende Vlaam- sche Leeuw, waarvan de klanken eind en verre door de lucht weergalmden. Daarna trok iedereen welgezind naar huis, nieuwsgierig om de plechtighe den van 's namiddags bij te wonen. Kort na den middag kwamen de auto's aangesnord, die de deelnemers naar Kemmel brachten. Rond 2 uur was het een menschenzee aan de Pol ka. Uit alle straten kwamen de N. S. B.ers en de talrijke toeschouwers toe om zich in het gelid te plaatsen en den optocht mede te maken. Vier en zestig afdeelingen uit alle hoeken van Belgie waren te Kemmel vertegenwoordigd. Vijf en twintig honderd trouwe leden van N. S. B. zijn door onze straten heengestapt en hebben trouw gezworen aan Bel gie. Onverpoosd hebben ze de bestor ming van den Kemmelberg onderno men om fier en vrank onze driekleur te groeten die wapperde op den to ren van den berg, want deze berg ligt in Belgie, en zal nimmer of nooit uit Belgie gesloten worden, want hij is aan ons en zal aan ons blijven, tot spijt van wie 't benijdt. Hulde moeten we brengen aan de afdeelingen van Boncelles (Luik), Corte-sur-Noirmont, Cappellen, Ant werpen, Kathelijne-Waver en As senede, die allen, niettegenstaande den grooten afstand zich toch ge troost hebben naar Kemmel te komen om hun blijk te geven van trouwe gehechtheid aa N. S. B. Ook een woord van dank aan al de afdeelingen die met zulk groot getal leden zijn opgekomen. Bravo voor Wervicq, Komen, Abeele, Ghistel, Hooglede, Dixmude, Watou, enz... Dank in naam van gansch ons be stuur aan al de afdeelingen die op 14 Juni 1.1. ons feest hebben opge luisterd. Dank aan de muziekmaatschappij en die zoo bereidwillig onzen oproep beantwoord hebben en die statig en vreugdig door de dorpstraten zijn gestapt, en ons het genoegen hebben verschaft hunne sehoone marchen te aanhooren die ons allen opgewekt hebben tot vreugde en geluk. Dank aan de achtbare Heeren De Praetere, Seeldrayers en Vierstraete, de drie voormannen van N. S. B., die door hun gloedvolle woorden de toehoorders bezield hebben met edele gevoelens van broederlijkheid, eens gezindheid en eerlijkheid voor al wat schoon en edel is. De liefde tot Vlaan deren en Wallonië werd aangevuurd tot heil en voorspoed van ons ge meenschappelijk Vaderland. Het grootsche, sehoone, kleine Belgen- land, waar wij ons allen moeten thuis gevoelen en waarover wij fier mogen zijn, en waarvoor wij immer en al- Mengelwerk van Het Ypersche Volk 12. door CAMILLE VERVARCKE Ik weet wat ik in zulk geval zou te doen hebben. Mijn vader heeft niet alleen rechten, maar ook plichten te mijnen opzichte. Ik mag dus met re den bidden, dat hij zijne plichten ver- vulle, zonder op mijne rechten in breuk te maken. De ouders hebben het volle recht hunne toestemming te weigeren in een huwelijk, dat, huns inziens, geene voldoende verzekering oplevert, voor het toekomstig geluk van hun kind. Maar zij kunnen hun ne dochter niet dwingen haar leven over te brengen, nevens een man, voor wien zij eenen onoverwinnelij- ken afkeer gevoelt. Na langdurige overwegingen ben ik tot dat besluit gekomen, en in 't toekomende zal het tot richtsnoer dienen, aan mijne ver dere handelwijze. Is zulks uw vast besluit? Ja, het is mijn onwrikbare wil. Rustig, en zonder de oogleden eenigszins te laten zakken, gaf zij dit beslissend antwoord. Er lag zooveel weerdigheid, zooveel edelheid in hare manieren en houding, als zij den heer Richter, haar besluit mededeelde, dat tijd moeten strijden tot eer en glorie van zijn geliefd volk. v Ook een woord van dank aan den achtbaren voorzitter van Boncelles, die in naam van zijn Waalsche mak kers ons zijn stsun heeft bevestigd tot de grootmaking en onschendbaar heid van ons geliefd Belgenland. Dank aan de achtbare Juffers die zoo bereidwillig ons voorstel aan vaard hebben en die zich geen moei te getroost hebben om die Vader- landsche bloempjes te verkoopen. Menige weduwen en talrijke weesjes danken U uit ter harte en God zal L' ruimschoots vergelden voor het goede dat ge door die daad van naas tenliefde hebt teweeggebracht. Ook een woord van dank aan de bevolking van Kemmel, die alles ge daan heeft om aan het dorp een fees telijk uitzicht te geven en te toonen dat er te Kemmel toch nog veel goede Belgen leven die liefde koesteren voor den geboortegrond, en die ach ting hebben voor onze driekleur en ons vaderlandsch lied. Duizendmaal dank aan al degene die hunnen plicht gekweten hebben om dit schoon, grootsch en deugd doende feest te doen slagen. Leve de afdeeling van Kemmel! Leve ons onverdeelbaar Belgen- land BANK BEURS wisselJ ssggsBün HM li mm tw—a— D13 Apotheek van M. SNOECK, Groote markt, zal alleen open zijn op Zondag 21 Juni 1931. INHULDIGING van ST MAARTENS NIEUW ORGEL Zondag laatst was het feest in de Ypersche Kathedraal ter gelegenheid der plechtige wijding van het nieuw Orgel, een prachtinstrument met drie klavieren, pedalier en 43 spe len, het meesterstuk der gunstig be kende firma Jules Anneessens-Tan- ghe, orgelmaker te Meenen. Na het plechtig Lof te 3 uur ge zongen door het gemengd koor van St Maartens, met orkest, werd de Liturgische Wijding door Z. E. Heer Vermaut, Pastor-Deken der Kathe draal eene indrukwekkende cere monie. Een overgroote toeloop van mu ziekliefhebbers uit de naburige ste den en gemeenten vervulde met de massa der Yperlingen en talrijke fransche en engelsche bezoekers de grootsche Hoofdkerk toen het Orgel- zelfs deze laatste, misschien wel on danks zich zeven, haar vol bewonde ring aanstaarde. Dit geval maakte echter aanstonds plaats, voor eene gansch andere aan doening. Nu eerst scheen hij zich de tegenwoordigheid van den vreemde ling te herinneren. Hij wierp hem eenen grammoedigen blik toe, en zeg de hoonend: Ik zal mijnen zoon mededeelen, wat ik zooeven uit uwen eigen mond verneem, mejuffer, en mij te dien einde maar verwijderen. Ik hoop dat gij intusschen den tijd recht aange naam zult doorbrengen. Na die woorden boog hij zich spot tend en richtte zich traagzaam naai de villa, .waar zijn rijtuig op hem wachtte. Doch eensklaps voelde hij den druk van een ijzeren vuist op zijnen schouder, en was gedwongen te blijven staan. Wacht nog een oogenblik, heer Richter, zegde Brown met zijne zwa re stem. Ik ga u een eind weegs ver gezellen, want ik heb nog iets tus- schen vier oogen met u te bespreken. Ik kan niet denken, welke ge heimen er tusschen ons zouden kun nen bestaan, wederlegde Richter toornig en met on verdoken misprij zen. Eerst en vooral verzoek ik u de hand van mij af te doen, of wilt gij misschien eenen ouden man mishan delen? Dat ware alleszins eene hel- eonrert rond 3 i uur aanving. Het programma der kunstwerken werd te rechte gewaardeerd door de tal rijke muziekkundigen, en de uitvoe ring was overpraehtig. Eene welverdiende hulde aan de beide artisten: Af. Louis Van Houtte, onzen ouden stadsgenoot, laureaat van het Lemmensgestieht en orgelist van St Yadastus te Meenen en zijn opvolger als orgelist der Kathedraal te Yper, Af. Joseph Hanoulle, lau reaat van het Lemmensgestieht, 1" orgelprijs van het Koninklijk Con servatorium te Brussel en Bestuur der der Muziekschool te Rousselaere. Deze betooging van Hooge gods dienstige muziekkunst blijft in gul den letteren geboekt in de oorkonden der stad Yper. In St PIETERSKERK Zondag 21 Juni, ten 8 V uur, ziel mis voor Zoë Simoens. St JANS GODSHUIS Woensdag 24 Juni, patroonsdag. Te 6 .V en te 8 uur, missen, den H. Joannes Baptista ter eere en te 6 uur 's avonds Lof en Sermoen. YPER. COLISEUM CINEMA. Christen Volkshuis - 30, St Jacobsstraat. Zaterdag 20 Juni, te 8 uur. Zondag 21 Juni, te 2 uur, te 5 uur en te 8 uur. PROGRAMMA STORM (Tempêtc) machtige film in 9 deelen, uit het huis Artistes Associés met in de hoofdrol JOHN BARRYMORE zelfde artist als in Wonder Avontuur van den Zwervenden Dichter Bewogen en boeiend drama, waarin het Tsarenhof en het leger gedurende den wereldoorlog en de revo lutie in Rusland met haar gevolgen worden weergegeven. TROUW TOCH, BOBBY (Bobby, marie-toi). Met denzelfden kluchtartist als verleden week Leerfilmen - Nieuwsberichten. DE VOLGENDE WEEK: 4c week: Geheim Indië (Les Indes Mys- térieuses) en Kadetten (Cadets). Binnen kort worden nog vertoond verschil lende films met DOUGLAS FAIRBANKS: Don X, Zoon van Zofro (Don X, fils de Zorro)Het teeken van Zorro (Le signe de Zorro); «De Dief van Bagdad» (Le vo- leur de Bagdad); De Cirk (Le Cirque) met CHARLIE CHAPLIN; Wapenbroeders Frères d'Armes)De Indringster» met GLORIA SWANSON. - Alle films uit het huis Artistes Associés PRIJZEN: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 fr. en 2,00 fr. Kinders (tot 14 jaar) Balcon, 2 fr.; Benedenzaal, 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Nieuwste toestellen voor luchtververschin- gen (Marelli-apparaten. Modern ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfris- schingen in den Café te bekomen. Motie voor Zijne li. Paus Pius XI. In den studiedag der Kajotters op Zondag 14 Juni, te Yper gehouden, werd op voorstel van den voorzitter, L. Denoyelle, volgende motie onder daverend applaus aangenomen: Honderd Kajotters uit onze afdeelingen van het Ypersche, scharen zich als trouwe en genegene zonen aan de zijde van den H. Va- dendaad, die u der hoogste bewonde- rig zou weerdig maken Uwe spotwoorden zullen mij niet in gramschap stellen, bemerkte Brown, terwijl hij zijne hand terug trok. Als ik u wil spreken tusschen vier oogen, is het alleen, om u eeni- gen uitleg te vragen over de meening, welke gij over eenige minuten uit- druktet. Zoodat ons onderhoud ge makkelijk eene wending zou kunnen nemen die het gansch ongeschikt zou maken, om in de tegenwoordigheid eener jonge dame voortgezet te wor den. In zulk geval zal ik mij aan stonds verwijderen, opdat die heeren in hunne onderhandeling niet ge stoord worden, zegde Leonie, en zon der een antwoord af te wachten, groette zij door eene lichte, deftige buiging met haar schoon hoofd en ging heen. Nadat Brown haar een oogenblik nagekeken had, wendde hij zich we der tot den ouden heer, en zegde Het zal niet lang zijn, wat ik u te zeggen heb. Gij druktet daar zooeven de meening uit, dat er zich bij de juffer, een vreemden invloed moet doen ge voelen hebben, die waarschijnlijk niet boven alle verdenking verheven is. Gij zult wel zoo goed villen zijn, mij te verklaren, tegen wien die be merking gericht was. der. P:us XI, in zijn strijd voor de christelijke opvoeding der Italiaansche jeugd en belijden hem hun gevoelens van dankbare en eerbie dige liefde Vernieuwing der toewijdng aan 't H. Hart. Maandag 15 Juni, werd in 't bijzijn t an talrijke aanwezigen de vernieuwing der toewijding van 't Christen Werkersverbond van Yper aan 't H. Hart gedaan door den voorzitter M. Cottyn. Z. E. H. Deken hield een treffende aanspraak en E. H. Socquet, proost, gaf aangenamen uitleg bij het afrol len van den Romefilm. EERVOLLE ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk Besluit van 13 Juni wordt M. Jules Coomans, ontslagge- vend ingenieur der stad Yper tot Officier in de Leopoldsorde bevor derd. Het nieuw eereteeken werd Zondag 1. 1., in eene gezellige bijeenkomst, door den Heer Algemeenen Bestuur der Verhaeghe, aan den Heer Coo mans overhandigd. Het Ypersche Volk biedt den Heer Coomans, zijne hertelijkste ge- lukwenschen aan, om die hooge en welverdiende onderscheiding. De medalie van het Nationaal Herstel werd aan den Heer Vande- kerkchove, aannemer te Ingelmun- ster, toegekend. «Het Ypersche Volk» biedt den Heer Vandekerckhove, die onder meer groote werken in onze prachti ge Kathedraal, heropbouwde, zijne hertelijkste gelukwenschen aan. Met veel genoegen hebben de Hee ren van het gerecht, alsook de tal rijke vrienden welke de Heer Vrede rechter G. Castel onder de Ypersche bevolking telt, zijn terugkeer naar Yper vernomen, na een verblijf van enkele weken in eene kliniek te Brug ge. Wij sluiten ons van herte bij die Heeren aan om aan den h'eer Vrede rechter een spoedig en volledig her stel te wenschen. 11 JULI De verjaring van den Guldenspo renslag zal door de Katholieken op Zondag 12 Juli gevierd worden. Eene belangrijke vergadering zal op dien dag in het Katholiek Volks huis gehouden worden. de ik HARMONIE YPRIANA Hieronder geven wij het program ma der feestelijkheden door de Har monie «Ypriana», ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, op Za terdag 20 en Zondag 21 Juni 1931, gegeven Zaterdag 20 Juni Om 7 uur 's avonds: zullen door de leden van het bestuur bloemen neergelegd worden op de graven der afgestorvenen. Waarachtig, mijnheer, riep Richter spottend, uwe onbescheiden heid in deze zaak gaat te ver! Gij zijt toevallig getuige van een gesprek tusschen mij en die juffer, en gij wilt mij rekenschap komen vragen, over hetgeen ik gezegd heb. Onder welk opzicht gaan mijne woorden u dan eigentlijk aan? Of wilt gij u mis schien als beschermer dier juffer aan stellen?... Ik zie mij verplicht u aan te ma nen, antwoordde Brown somber, uwe spotternijen eenigszins te matigen, anders zou ik wel kunnen gedwongen zijn de terughoudendheid, welke uwe jaren mij opleggen, gansch daar te laten. Gij spraakt van twijfelachti- gen invloed, en die meening kan om zoo te zeggen tegen niemand anders, dan tegen mij gericht zijn. Ik vraag u nu waarom gij mij, eenen vreem deling, daarvan wilt verdenken? Meent gij misschien, dat uw geld u het recht geeft, iemand, die wat min wel door het lot bedeeld is, zulke be- leedigingen naar het hoofd te slinge ren? Als zulks uwe meening is, dan moet ik u zeggen, dat gij bij mij gansch verkeerd zult uitkomen, en dringend Verzoeken wat voorzichti ger in uw spreken te zijn, indien het moest gebeuren, dat wij malkander nog ontmoeten. Anders zoudt gij mij langs eene zeer onaangename zijde kunnen leeren kennen. Om 8 j uur 's avonds: Hulde doej de Harmonie aan de Ypersche g-.f sneuvelden, uitvoering van het id derlandsch lied. Om 8 uur op de Groote Mark KUNSTCONCERT door Ypriana. onder de leiding van den Heer Liot- Blomme, Bestuurder der Stedelijk, Muziekschool. Programma I. 1. Marche jubüaire H. Moerman 2. Les deux pigeons, Nr 1-6 Message»! 3. Symphonie A. Van Eegroi 4. Er kwam een vogeltje gevlogen Becker j II. 5. Carnaval Romain Berlioz J 6. Andante Ve Symphonie Beethoven 7. Ivitation d la Valse Weber> 8. Ypriana Marche L. Blomme Zondag 21 Juni Om 11 uur: Lapierre's Zaal. Over. handiging van het Nieuw Vaandel der Harmonie door den Heer A. Donck-Vermeulen, Eere-Voorzitter. Om 11 !i uurOptocht door de stad. Om 1 uur: Hotel Skindies, Banket. Om 10 uur 's avonds: Colaert- plaats, Luisterlijk Vuurwerk door het gekend huis Deriemaker en Zonen van Ardoye. Dit vuurwerk zal bestaan uit Goedendag 6 dubbele moordsla- gen Nr 5; 7 beukerijen vliegende ser penten Nr 5; 4 Sineesche dwaalvuur- pijlen Nr 5; 4 dubbele eerevuurpij. len. Het lp stuk verbeeldt De Vlin- derjacht», het 2'' 2 draaiende vuur bronnen, het 3° De Brillanten, het 4P Het groot getafeld ruitenwerk, waaronder een salvo van 50 kanon schoten, het 5'' Don Quichotte's won- dermolen, het 6" Kung-me-Kiang-Se of de vermaarde Sineeschegymnast, het 7e eene sehoone verbeelding in gekleurde vuurboutefi eindigende met het 8" en slotstuk, 200 vuurpijlen met schoten, 200 vuurpijlen met stuivregen enz. en zwaar geschut. Daarbij nog een 150 tal tusschen- schoten. Als het weder medeslaat en dit wenschen wij uit ter harte, zullen de Yperlingen op iets grootsch en prachtigs vergast wordenzeker zal het aan geen volk ontbreken. Het is bij misslag dat dagbladen gem'eld hadden dat onze Katholieke Senator Heer G. Bruneel de la Wa rande, in de Senaatzitting niet te genwoordig was toen de stemming over de vermindering der parle mentaire vergoeding plaats had. M. Bruneel de la Wabande, die voorstaander van de vermindering der parlementaire vergoeding is. was verplicht vóór de stemming de zaal te verlaten doch had met zijn collega de Heer Senator Tschoffen gepaire'erd Wat wonderlijke woorden moet ik u van uwentwege hooren, weder legde Richter, die bleek geworden was van spijt en woede. Eerst ver telt gij hier dat gij schatrijk zijt, en het bij u op eenige honderd duizende frank niet aankomt. En nu doet gij mij onrechtstreeks gevoelen, dat gij eene arme dompelaar zijt. Wees voorzichtig, mijnheer, en neem het niet kwalijk, als ik u zeg, dat die te genspraak mij heel wonderlijk voor komt, en mij stof tot nadenken geeft. Bij deze woorden werd Brown rood maar in het volgende oogenblik had hij zich reeds gesteld, en antwoordde volkomen kalm en rustig: Zoo lang er geene andere perso nen bij ons zijn, neem ik uwen klap niet kwalijk op, heer Richter. Sedert ik uw karakter en uwe opvoeding heb leeren kennen, ware het belachelijk voor mij, mij over uwe bemerkingen in gramschap te stellen. Als ik over uwe stoutheid sprak, en over de trotschheid, die gij uit uwe rijkdom men schept, herinnerde ik mij toe vallig, dat ik ook arm geweest ben. en het kwam mij voor den geest, hoe veel ik meer dan eens van lieden van uw slach heb moeten verduren. ('t Vervolgt). Leest er» verspreidt HET YPERSCHE VOLK

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2