I Crédit Anversois Ypersche Kroniek. Vrijstellingen van Militiedienst 9 - j Dixmudestraat, 18, YPER Kerkelijk Nieuws Worden kn ehtens artikel 57 der wet op de militie, de werving en de dienver [dichtingen, ontheven van werkelijken dienst, de daarvoor aan gewezen miliciens van 1931, die tot volgen Je categorien behooren. 1) Zij die deel uitmaken van een gezin met ten minste zes kinderen van wie geen enkel vrijstelling heeft bekomen, als lid van een kroostrijke gezin 2) Zij van wie tenminste vier broeders bij 't leger gediend hebben. 3) Zij van wie drie broeders bij 't leger gediend hebben, van wie een in dienst is gestorven. 4) Zij van wie drie broeders bij 't leger gediend hebben, van wie ten minste een. drager is van frontstre pen. 5) Zij die deel uitmaken van een gezin 'van elf kinderen, in 't leven, van wie drie bij 't leger gediend heb ben. 6) Zij die deel uitmaken van een gezin wet tien kinderen, in 't leven, van wie zeven zonen, waaronder drie bij 't leger gediend hebben. 7) Zij die halve wees deel uitma ken van e n gezin van tien kinderen in 't leven, van wie zes zoen, waar onder drie bij 't leer gediend hebben. 8) Zij wier vader geboren is voor 6 Mei 1871, en die deel uitmaken van een gezin met tien kinderen in le ven, van wie zes zonen, waaronder drie bij 't leger gediend hebben. BANK BEURS WISSEL De Apotheek van M. HOUTE- KIER, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 28 Juni 1931. In St PIETERSKERK Op Maandag 29 Juni, St Peters en Pauwels Feest, gedurige aanbidding. Ten 6 uur, de eerste mis met uit stel van het Allerheiligste; ten 9 uur Hoogmis voor Z. E. Heer Neuville, gewezen pastor der parochie, ten 2 A uur de Vespers en ten 6 uur het Lof. .Op Donderdag 2 Juli, gedurige aanbidding in de kapel van het Na zareth. De misen ten 6 en 8 uur en het lof met sermoen ten 5 A uur. fn St NIKLAASKERK PLECHTIGE OCTAAF ter eere van O. L. VROUW VAN DE VESTEN Zij begint op Woensdag 1 Juli, 's avonds te 8 uur. Eiken morgen, te 6 A uur, korte onderrichting; te 7 u., plechtige H. Mis. Eiken avond te 8 uur, Rozenkrans, Sermoen en Lof. De sermoenen zullen gepredikt worden door Z. E. H. Deken en E. E. H.H. Priesters van de stad. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Maandag 22 Juni 1931, om 17 uur. VERSLAG De- Heeren Declercq en D'Huvet- tere deden' zich verontschuldigen. Het proces-verbaal der vorige zit ting werd zonder opmerkingen goed gekeurd. Dd plannen van het mobilair van St Jacobskerk waren voor een advies ingezonden. Heer Leuridan beknib belde de Kerkfabriek, die de plannen had doen uitvoeren te Maredsous, dewijl het kunstgehalte der Vlamin gen veel hooger stond. Heer Lema- hieu Antwoordde dat de commissie van monumenten die plans te onder zoeken hebben en dat deze niets zal goedkeuren, welke niet volgens de kunst voldoen. 2 huizen van stad, op de grond van het oud Wateri-castael, worden uit ter hand verhuurd. Een grond wordt verkocht aan de Maatschappij Ons Onderdak, om nieuwe werkmanshui zen bij te zetten. Den Openbaren Onderstand vroeg eene overschrijving van krediet, de 80.000 fr. bestemd voor de ouder domspensioenen, verleden jaar nog betaald aan stad, zullen nu veranderd worden: 20.000 fr. aan de leden van de onderlinge bijstanden en 60.000 fr. meerdere uitgaven voor de be- hoeftigen. Verschillende landgoede ren zijn verpacht uit ter hand en zullen nu 2500 fr. meer opbrengen. Den Openbaren Onderstand zal in de Godelievestraat 2 woonhuizen bouwen. De plans, bestekken en lastkohier worden goedgekeurd. Het schepencollegie vraagt de ver nieuwing der loopende rekening van 500.000 fr. ter bank van Kortrijk en eene verhooging van 400.000 fr. der kredietopening bij het Gemeentekre diet van Belgie. Heer Leuridan beknibbelde die vraag, maar zal toch niet neen stem man. Schepen Missiaen gaf een over zicht van de stadskas. Daar het geld der belastingen zoo traag binnen komt is er geld noodig voor de loo pende rekeningen te betalen. Ten slotte aangenomen. De overeenkomst voor oorlogsscha de van de stedelijke feestzaal wordt aangenomen. Bij eene vroegere stemming van de gemeenteraad, werd er beslist te Dickebusch een electriekan motor en centrifugepomp te plaatsen. Nu was er een lastenko- hier en studie voorgesteld tot aan neming. Aangenomen. Een crediet van 20.000 frank gevraagd voor de Thuvndagfeesten wordt toegestaan. De begrooting voor 1930 van de St Joriskerk werd niet gestemd daar de begrooting wederom in het Fransch werd opgesteld. Nu kwamen de nieuwe belastingen ten berde en de kranen der welspre kendheid wierden opengezet. Heer Leuridan opende met een stortvloed de spreekbeurt. Hij viel natuurlijk op Missiaen en op de oude Katholieken. De bevolking van Yper zal nu den ongezonden toestand moe ten bezeuren. Heer Lemahieu antwoordde met enkele woorden en M. Missiaen ant woordde aan de Heeren Nationalis ten en Liberalen. Die bespreking over de noodzakelijkheid van nieuwe tak sen duurde meer dan 1 uur en einde lijk stemde men de 70 opcentiemen op staatsbelasting op het mobilair; 25 gemeenteopcentiemen op staats belasting op wedden, loonen en pen sioenen, de verblijftaks op de vreem delingen, radios, balkons en loggias; de taks op het dienstpersoneel, standgeld voor doorreizende autos op markt en statieplein werd ingetrok ken. Bij de mededeelingen vroeg heer Vandanfme waarom de Electriek- maatschappij de huurprijs van de compteurs had verdubbeld. Nadere inlichtingen zullen gevraagd worden. Heer Schepen Delahaye liet weten dat iedereen mocht zijne aansluiting nu vragen aan het electrieknet en dat eene optelling zou gedaan wor den om over geheel het grondgebied van Yper de electrieke aansluiting te geven. Na eene vraag over de voor landen en eene spijtige tusschen- komst van een der gemeenteraads leden eindigde de zitting omtrent 9 uur. C. S. Y. M., Gij wordt vriendelijk uitgenoodigd tot de JAARLIJKSCHE ALGE- MEENE VERGADERING die zal gehouden worden op Zaterdag 27 Ju ni 1931, te 7 .1 uur 's avonds, in het lokaal Hotel ContinentalCo- laertplaats. DAGORDE 1) Verslag van Secretaris. 2) Verslag van Schatbewaarder. 3) Verkiezing van 10 leden, uittre dend en herkiesbaar: MM. Baete E., Beddeleem E., Grimonprez O., Tavenier C., De Plancke A., Donck A., Droulans R., Van Wichelen M., Coffyn G., Desodt F. 4) Bespreking toekomende Sei zoen. Op uwe tegenwoordigheid rekenen de, bieden wij U onze bete groeten. HET BESTUUR. ONTSLAG Wij vernemen dat de Heer Dokter Van Robaeys, om gezondheidsredens, zijn ontslag als doktor van den Bur gerstand komt te geven. 11 JULI Het is op Maandag 13 Juli dat er door de katholieke standen, in de Zaal van het Christen Volkshuis, eene groote vergadering zal gehou den worden ter gelegenheid van de verjaring van den Gulden Sporen- dag. De programma zal in ons volgend nummer verschijnen. BERICHT JAARLIJKSCHE MONSTERING De Burgemeester der Stad YPER heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen dat de Bevelheb ber van het Gendarrtieriegebied de MONSTERING zal houden van de Militairen in onbepaald verlof der Klassen 1915, 1915 bijzondere lich ting 1919 en 1924, den WOENSDAG 1 JULI 1931, om 8 uur 's morgens in de Gendarmerie, Elverdinghestraat. Yper, den 10 Juni 1931. De Burgemeester, H. SOBRY. HARMONIE YPRIANA Het vieren van het tienjarig be staan van Ypriana werd Zaterdag ingezet door het bezoek van het be stuur aan de groven der afgestorven bestuursl., de H.H. Ch.-L. Hallaert, A. Van Nieuwenhove, N. Angloo, A. Van Eegroo en A. Boiickenooghe. Bij ieder graf werden namens de maatschappij bloemen neergelegd. Kwart na 8 uur trok de Harmonie naar het gedenkmaal der Ypersche gesneuvelden alwaar de Heer Voor zitter A. Gruwez eene prachtige kroon in witte en roode bloemen (de kleuren van Yper) neerlegde terwijl het muziek ons vaderlandslied speel de dat eerbiedig en met ontdekten hoofde door een talrijk opgekomen publiek aanhoord wieyd. Daarop trok men naar de kiosk der Groote Markt alwaar omstreeks 8 1 uur het kunstconcert aanvang nam. Te recht mocht het een kunstcon cert genoemd worden gezien de mees terlijke wijze waarop de verschil lende nummers ervan uitgevoerd werden. Bij het eindigen van het concert wenschte de Heer Voorzitter, bestuurder en muzikanten geluk over die prachtuitvoering, haalde aan hoe de maatschappij ontstond, wat weg er, onder de drie bestuurders dje elkaar tot hiertoe opgevolgd hadden, afgelegd werd, bracht hulde aan de zeven nog deelmakende stichters, na- mentlijk de H. H. Bagein Maurice, Bories Michel, Buxies René, Cornil- lie Cam., Pinteion Felix, Van Eegroo Georges en Vermeulen Gilbert, en overhandigde aan den Heer Lionel Blomme eenen ruiker prachtige ro zen. De Heer Bestuurder bedankte den Heer Gruwez, en willende aan iedereen toonen dat niet alle ver dienste aan hem alleen toekwam, had de geste chic de bloemen uit den ontvangen ruiker te nemen, ze aan de lippen te brengen om ze dan langs alle kanten de muziekanten toe te werpen. Deze die heel goed het ge baar van hunnen bestuurder ver staan hadden, waren er zeer door aangedaan en brachten hem eene ovatie toe die niet gauw vergeten zal zijn. 's Zondags om 11 uur werd in de zaal Lapierre het prachtig nieuw vaandel, door den Heer A. Donck- Vermeulen, Eere-Voorzitter, ge schonken, aan de maatschappij over handigd. Een talrijk en uitgelezen publiek, had eraan gehouden daarbij tegenwoordig te zijn, om zijne sym- phatie aan de maatschappij te betui gen, als belooning voor al de dien sten, gedurende haar tienjarig be staan, aan de stad bewezen. Voora leer het vaandel te overhandigen sprak de heer A. Donck de volgen de redevoering uit: Achtbare Heer Voorzitter, Mijne Heeren, Het is onder den indruk der ge voelens van wettige fierheid en inni ge vreugde dat ik aan de Harmonie Ypriana een vaandel schenk. Ik ben waarlijk fier Eere-Voor zitter te wezen van een kring die een voorbeeld is van maatschappelijk le ven. Ypriana is een verbroedering van burgers uit alle standen en van verschillige gedachten, die malkaar prijzen; geen verschil, geen geschil, de kunst alleen onderscheidt. Het is met een diep genoegen van vreugde dat ik Eere-Voorzitter ben Van eenen kring die, strevend naar hooger leven, van jaar tot jaar grooter ziet, en hooger stijgt. Mijne Heeren, Een vaandel is een Zinnebeeld. Het moet verbeelden, zeggen wat gij zijt en van waar gij zijt. Ik geloof wel dat dit vaandel in zijne eenvou dige, maar grootsche uitdrukking, spreekt zooals het moet. Op het driekleurig veld van ons dierbaar vaderland staat kloek het wapen onzer oude, zoo dikwijls ver nielde, maar altijd herlevende stad. Boven het opschrift Harmonie Ypriana» prijkt op den staf, de Lier, die zegt dat wij de muziekkunst hoog houden. Waarde Heer Voorzitter Ik reik u dit vaandel overin weerdiger handen kan ik ons Zinne beeld niet geven, uw verleden staat borg voor de toekomst. Mochtet gij het lange jaren in bewaring blijven houden en het maar altijd vooitts zien verrijken met eervolle meldin gen. En gij, Waarde Vrienden, be stuurders en leden van ons muziek, blijft geschoord als broeders onder de plooien van het vaandel, volgt het in vreugde en in rouw, steeds op den weg der eer en der lauweren Nadat de Heer Voorzitter A. Gru wez, het vaandél in ontvangst geno men had bedankte hij den Eere- Voorzitter om het geschenk door hem aan Ypriana gedaan. Hij wees er op hoeveel diensten den Heer A. Donck, niet alleen aan Ypriana of dezes leden reeds bewezen had, maar ook aan vele inwoners van stad en zelfs van het arrondissement. De maatschappij zal het vaandel goed bewaren en steeds in eere houden, zegde de spreker. Al de leden zijn hunnen geliefden Eere-Voorzitter dankbaar voor zijn geschenk en allen drukken den welgemeenden wensch uit hunnen Eere-Voorzitter nog ge- du rende Jange jaren te mogen behou den. Daarbij nog een woordje voor de muziekanten en een oproep tot hen om altijd Ypriana meer te doen bloeien, die maatschappij waar allen welkom zijn, waarvan men onder de leden van alle gezindheden telt, Ka tholieken, Liberalen, Socialisten en Christen-Werklieden, allen Vlamin gen, maar ook allen Belgen. De Heer Gruwez noodigt iedereen uit een glaasje te drinken op de gezondheid van den Eere-Voorzitter en van de maatschappij. Bij het overhandigen van het vaandel werd door Ypriana de Brabangonne gespeeld. Onder het nutten van een lekker glaasje bewonderde iedereen het nieuw vaan del, dat een echt pronkstuk is, ge maakt door het welbekende huis De- meere, hier ter stede. Onze driekleu ren met te midden het wapen van Yper, waarboven de naam der maat schappij. Dan toertje door stad, eene sere nade brengende aan den Eere-Voor zitter, alwaar de Heer Voorzitter aan Mevrouw A. Donck, als hulde van Ypriana eenen prachtigen korf na tuurlijke bloemen aanbood, om dan bij den Heer Maur. Bagein, stich ter, eene kleine aubade te brengen, waarna men onder het spelen van opwekkende pas redoublé's naar het Hotel Skindiestrok alwaar omstreeks 1 uur het banket opge diend werd. Een 90 tal deelnemers nam aan de schoon geschikte tafels plaats. Aan de eeretafel, benevens de H.H. Voor zitter, Eere-Voorzitter en Onder- Voorzitter van Ypriana, namen plaats den Heer Norbert D'Huvette- re, Voorzitter van de Symphonie Ypriana en de Heeren leden van het bestuur, M. Maurits Vergracht, Ka pitein-bevelhebber van ons Pom- pierskorps, Luitenant-Geneesheer Dochy, Luitenant Ern. Seys en ad judant Delahaye. Na nog een herte- lijk welkom van den Heer Gruwez, ging alleman aan het werk. Onnoo- dig te zeggen dat eere aan de tafel gedaan wierd. Het kon ook niet an ders. Iedereen in de gulhartigste stemming,broederlijk vereenigd,lek kere en goedbereide spijzen, een fijn glazeken met ondertusschen in een prachtig muziekstukje, op meesterlij ke wijze, door wat de Heer Voorzit ter te recht, de toekomst van Ypria na noemde, uitgevoerd; er was daar genoeg voor de hand om de moeilijk- sten te voldoen, het was in den vollen zin des woords, een echte kermista- fel, waar al de genoodigden in de beste stemming verkeerden. Bij het nagerecht stelde de Eere- Voorzitter in dezer voege zijnen heil dronk in Heer Commandant Vergracht, H. Luitenanten van het Pom pierskorps, H. Voorzitters en Ondervoorzit ters van Harmonie Symphonie Eereleden en Werkende leden, Ik aanzie het als een plicht deze omstandigheid te baat te nemen om u te bedanken voor al hetgeen gij ge daan hebt voor onzen Kring Ypria na. Het is waarlijk aangenaam voor mij Eerevoorzitter te wezen van een Kring die mij zooveel voldoening geeft. Vooral dank ik den Heer Com mandant Vergracht voor al de dien sten die hij ons bewijst in alle tijden en in elke omstandigheid. Mijn in- nigsten dank ook aan mijnen dierba ren Voorzitter, Mijnheer Gruwez, die zich gansch het jaar door opof fert voor zijne Maatschappij, de Harmonie Ypriana. Hij is een der bekwaamste inrichters voor feesten en uitstapjes te regelen en op touw te zetten. Hij is in een woord de ziel van onze schoone Maatschappij. Met de medewerking van onzen sym pathieken Ondervoorzitter, Mijnheer Weckesser, dank aan wien wij heden zoo gezellig vergaard zijn, en van onzen chef, Mijnheer Blomme, die zich geheel toewijdt tot de volmaking en den bloei van ons muziekkorps. »Mijn besten dank ook aan den Heer D'Huvettere, voorzitter van de Symphonie, die zijn Muziekkring heeft doen heropbloeien met de hulp van zijn bestuurder, Mijnheer Van Egroo, die in alle omstandigheden zijne kostbare medewerking ter onze beschikking stelt. Ik druk hier den wensch uit, voortdurend en nog lan ge jaren, hand in hand met al onze vrienden de werkende leden van de twee Maatschappijen, nog altijd krachtiger te worden. Ik drink op den voorspoed en den bloei van Ypriana De Heer Voorzitter antwoordde daar op de mianier hem eigen en die er altijd zooveel bijVal bij zijne mannen heeft, een goed en luimig woord gepaard met een renstig, zoo dat er iets voor iedereen is. De heer Michel Bories, stichter, las in naam zijner medematen, eene schoone redevoering af. (Deze zullen wij in ons volgend nummer geven.) Daarna kwamen nog drie stichters, de Heeren Buxies, Cornillie en Pin teion en overhandigden aan de H.H. A. Donck, A. Gruwez en A. Weckes ser, een echt kunstgewrocht door den Heer Theo. Tanghe gemaakt, ver beeldende eene lyre waarin zich bevind eene schoone teekening van den Heer A. Declercq, behelzen de namen van al de leden van Ypria na. De Heer Gruwez bedankte de gevers, zeggende dat die gedachtenis met eere in de familie zou bewaard blijven. Rond 5 uur verliet men Hotel Skin dies om het vaandel ten huize van den Heer Voorzitter te dragen en te eindigen met een toertje in St Pie- terskwartier. Tot slot van dezen schoonen dag werd om 10 uur een vuurwerk op het statieplein afge schoten, zooals men er zelden een schooner te Yper te zien kreeg. Ver leden week hadden wij gezegd dat zoo het weder gunstig was er daar geen volk zou ontbreken, ook mag men gerust zeggen dat, gezien het overheerlijk weder waarmede wij op dien heuglijken dag zoo mild begun stigd wierden, geheel Yper naar het Statieplein opgetrokken was. Dit ge deelte van het feest besloot op schit terende manier dezen zoo lang ver wachten dag. Iedereen heeft kunnen bestatigen dat Ypriana door de bevolking van Yper in achting gehouden wordt, het schoonste bewijs hiervan vinden wij in de bevlagging die de stad door te zien was op sommige plaatsen zoo

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2