Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN Waarover de menschen klagen WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves 53' Jaar. - Nummer 27. 35 Centiemen. Zaterdag 4 Juli 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Het Provinciaal Katholiek Congres N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar IS fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in bet Opstelbnreel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, ro5, YPER Postcbeckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagenalleinlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden wo aen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Er wordt veel geklaagd en beknib beld onder de menschen, ten tijde en ten ontijde. Velen klagen en zagen uit gewoonte of slecht karakter. Nog- tans, als men onder de massa rond wandelt en al de opwerpingen en op merkingen aanstipt en ze dan in stil te, buiten het gewoel der wereld, ernstig overweegt, moet men toch bekennen dat dikwijls de man on the street» gelijk heeft in zijn een voudig doch gezond logich oordeel en dat men niet zonder reden zegt vox popiili, vox Dei de stem van 't volk is de stem van God. Welnu, de menschen klagen erover dat de meerderheid onzer volksverte genwoordigers en wetgevers, die zou den moeten het voorbeeld geven van zelfverloochening en toewijding aan 't hooger belang van 't land, zulk een drodvig toonbeeld geweest zijn van zelfzucht en geldzucht, met de zuini ge parlementarische vergoeding van vroeger te doen zwellen tot een vette jaarwedde die zelfs den verstoksten antikapitalist bekoort, en zulks in een tijd van algemeene besparingen. De menschen zeggen dat het waar lijk tergend is en uitdagend van de Kamervergoeding door 't coëffient 10 te vermenigvuldigenterwijl dat die zelfde heeren wetgevers de wedden van eenvoudige Staatsbedienden doen krimpen tot beneden dat coëfficiënt, De volksvertegenwoordigers die edel moedig gestemd hebben tegen die uitplundering onzer ellendige Schat kist, hebben bewezen dat zij hun va- derlandschen en politieken plicht goed begrijpen en het hooger belang van 't land stellen boven hun eigen beurs. Sommigen zeggen dat veel ge kozenen van 't algemeen stemrecht die jaarwedde noodig hebben om te leven. Anderen antwoorden dat in dat geval de partij zelf maar moet haar vertegenwoordigers betalen, evenals zij haar schrijvers, sekreta- rissen, propagandisten, enz. bezol digt. En zij hebben gelijk, want met dat stelsel zou er veel min gejaagd worden naar dat postje van toewij ding en er zouden ook veel min klei ne en alleenloopende lijsten zijn en diensvolgens ook min verwarring in de politiek. Er wordt ook geklaagd, en met reden, dat er te veel wei-kers zijn en te weinig werk. En men zegt dat die slechte verhouding tusschen werk en werkers ten groote deele te wijten is aan een maatschappelijken wantoe stand. Waarom, als er te veel mannen zijn om 't werken te verrichten, moe ten er nog vrouwen, die best zouden hun huiswerk begaan, de plaats in nemen der mannen? In een huishou den waar de man werkt en diensvol gens moet kunnen genoeg winnen om vrouw en kinderen te onderhou den, betaamt het dat daar de vrouw ook naar 't werkhuis gaat en haar huizelijk werk en de opvoeding der kinders verwaarloost? En is het geen onderkruiperij dat de vrouwen, voor hetzelfde werk, min betaald worden als de mannen? En ondertuschen klaagt men ook over het gebrek aan meiden. En toch, het werk van huismeid, dat is het werk eener dochter die zich wil oefenen om zelf goede huisvrouw te worden. Dat men dus beginne met in werkhuizen en op bureelen geen vrouwen te aanveerden, zoolang ei- mannen gevonden worden om dat werk te verrichten. En zoo dat te vesl vragen is, dat me ten minste be ginne met de getrouwde vrouwen t'huis te laten. Men klaagt ook dat er in dorpen en steden geen velobanen zijn, n men daar moet rijden over hobbelige kalsijsteenen. En toch, het ware zoo gemakkelijk, een effen baantje links en rechts, dicht bij de borduurstee- nen. Dat ware geen groote onkost en van zulk groot openbaar nut; want hoe weinig zijn er die geen velo gebrui ken Zulke baantjes in effene gladde trottoirsteentjes, zouden nooit moe ten hersteld worden. En daar men kan buiten dorp en stad velowegen aaleggen, waarom kan men het niet in stad en binnen de dorpen, waar het veloverkeer even druk is als op den buiten? Er woreft nog over veel andere dingen geklaagd en misschien wel ook eens gezaagd, want zagen rijmt met klagen. Doch wij kunnen alles niet in eens opdisschen, opdat de spijs vertering niet te lastig worde. TE BRUGGE op Zaterdag 4 en Zondag 5 Juli 1931. PROGRAMMA Zaterdag 4 Juli: Te 15 u.opening der Tentoonstel ling der Drukpers in de feestzaal van het St Lodewijkscollege, Dweerstr. Zondag 5 Juli: Te 9 u.Gelezen Mis in O. L. V.' Kerk. Te 10 u.Vergadering der AF- DEELINGEN in de lokalen van het Middenstadshuis, Garenmarkt, 17. T Afdeeling: Algemeene Katholieke Belangen. Voorzitter: H. Adv. A. Claeys, ge meenteraadslid, Brugge; Secretaris: H. J. Vanden Bussche, provinciaal raadslid, Brugge; Inleiders: E. H. A. Desmet, onderpastoor, I ze gem. Onderwerp: De Jeugd en de politiek. H. X. Smeesters, Bankopzichter, Kortrijk. Onderwerp: De Vlaamsche Beweging. H. J. Vanden Berghe, Bestendig Afgevaardigde, Rouselare. OnderwerpKatholieke Actie. 2e Afdeeling: Familiepolitiek. Voorzitter: H. Ing. A. Vancoillie, Senator, Rouselare; Secretaris: H. A. Kempynck, Advokaat, Brugge; Inleiders: H. E. Allewaert, Volks vertegenwoordiger, Izegem. H. A. Durein, Handelaar, Schepen, St An- dries. Onderwerp: Wat dient er nog bekomen te worden op 't gebied der familiepolitiek. H. Adv. Geüens, Schepen, Brugge. Onderwerp: Het Familiestemrecht. 3' Afdeeling: Drukpers. Voorzitter: H. A. Mayeur, Voor zitter van den Provincialen Raad van West-Vlaanderen, Kortrijk; Se cretaris: H. Joz. Verbeke, Hoogstu dent, Brugge; Inleiders: H. Rob. De- man, Stadssecretaris, Rouselare. On- derwerp: Richting van een Katho liek Dagblad. H. L. Deschodt, Po- paringhe. Onderwerp: Plichten van de Katholieken tegenover de Katho lieke Pers. 4" Afdeeling: Economische belangen. Voorzitter: H. Bekaert, Nijveraar, Zwevegem; Secretaris: H. Alf. Maer- tens, Lincenciaat in Handelsweten schappen, Brugge; Inleiders: H. Adv. Lommez, Bestendig Afgevaar- dige leper. Onderwerp: De economi sche belangen ten aanzien van de werklieden. H. Mullie, Senator, Dottenijs. Onderwerp: De economi sche belangen ten aanzien van de landbouwers. H. Seynaeve, Nij veraar, Schepen, Oostroozebeke. On derwerp: De economische belangen ten aanzien van de nijveraars. H. C. Staes, Burgemeester, Izegem. On derwerp: De economische belangen ten aanzien van de middenstanders. Te 14 ti.ALGEMEENE VER GADERING, in de feestzaal van het Christen Werkersverbond, Ouden burgstraat, 19. Zullen er het woord voeren: MM. V. Van Hoestenberghe, Bur gemeester-Senator, Brugge; R. De Bruyne, Volksvertegenwoordiger, Brugge; E. P. Van Gestel, Domini- kaan, Leuven; Joz. Vanden Berghe, Bestendig Afgevaardigde, Rouselare. De deelnemers aan het congres kunnen 3$ vermindering op den spoorweg genieten, op vertoon van een bijzondere eenzélvigheidskaart die te bet&men is op het algemeen secretariaat te Brugge, Steenstr.t 38. Deze kaart zal hun gezonden wor den mits zij het op de deelnemings- kaart vermelden. De gewezen President der Fran- sche Republiek is gaan wonen na«. 1 Tournefeuüle, op 2 uren afstand v ;n Toulouse, 't Is een klein dorp niet 850 woonsten en beslaande een deel van het oud woud, dat aan de Tem plier# beduide en onteigend werd door Philip - den - Muntenschrooder. Heer Doumergue zal er een villa be trekken, zonder verdiep, met al de woonplaatsen op den gelijkvloers, en voorzien van een prachtigen zol der, met fruitkamers en bergplaat sen voor graan en voederplanten. Honden huilen bij het hooren van muziek en wolven schrikken op bij het hooren van vedels. Daarvan nam men volgende proef in den dieren tuin te LondenEen violonist, ver scholen achter een wolvenhok, zaag de op zijn speeltuig. Bij het hooren der eerste noten trok een wolf den steert in en over van schrik liep hij van den eenen hoek tot den anderen, terwijl bij een andere wolf al zijn haar stelde zich recht op het lichaam en de tong van het dier zwelde ge weldig. Tot vóór eenige jaren had Ame rika maar ééne gecanonizeerde Hei lige: 't Was Rosa van Lima, domi- nikaneres. In de laatste jaren wer den tot de eer der altaren verheven, geloovigen, die den marteldood stier ven, bij het inbrengen der christelij ke leering in Canada vóór 300 jaar. En nu, een 100.000 Amerikanen hebben naar Rome een verzoek schrift gericht, opdat de Paus het proces tot zaligverklaring zoude la ten beginnen van Anna Seton, stich teres van zusters der liefde. Zij was de kleindochter van een protestant- schen Domine, huwde een koophan delaar, werd weduwe in 1803 en be keerde zich tot onzen godsdienst in 1805. Een van haar zonen, Robert, werd priester en later Bisschop van Heliopolis, haar broeder was Bis schop van Baltimore en hai-e drie dochters werden kloosterzusters. Twee dezer laatste waren binnenge gaan in het klooster door hunne moe der gesticht in 1810. Den 2 Juli 1916 schreef aartsher togin Maria-Theresia, moeder van den vermoorden aartshertog Frans wiens moord de oorzaak van den oorlog werd aan Keizer Willem om hem te vragen het oud hertog dom Lotharingen wederom op te richten. Dat hertogdom, behelzende Elzas, Lotharingen en misschien ook Luxemburg en Belgie, had ze willen zien tot het leven herroepen; als on afhankelijk koninkrijk, met haren kleinzoon als koning... en de keizer antwoordde beleefd: Ik en Pruisen zijn alleen niet meester en de andere duitsche staten bullen daarvan niet willen hooren». Punt, ander| reek!! 't Schijnt dat de ware reden der moeilijkheden tuschen Vatikaan en Mussolini niet is omdat de genoot schappen der katholieke actie poli tiek voeren, maar omdat zij weige- i n te werken ten voordeele van het fascisme, dus weigeren aan politiek te doen. Het ontbosschen is in veel streken oorzaak van regelmatige overstroo mingen en schijnt nu eene nieuwe plaag te veroorzaken,ten noorden van het meer van Genève. Daar heeft men ook ten onpasse ontboschtmin houtgewas min vogelen; min voge len meer insecten en wormen, 't Is 1 iconen dae de rupsens er al les aanvallen en 's nachts in de wo- e-n sluipen... Fruit op de hoornen zal men er dees jaar niet moeten plukkeh. De musch is aanzien als een dief en voor velen schijnt zij zonder nut. Een Frederik, koning van Pruisen, woedend omdat de musschen zijne kriekelaars niet gerust lieten, gaf be vel al wat musch was te dooden en deed premies betalen aan alwie mus- schekoppen inbracht. Maar de streek werd zoodanig geteisterd door het venijn, dat hij het genomen besluit moest intrekken en verbieden nog musschen te dooden'. Veel planten hebben hunne luis, elk de zijne. Rozelaars kunnen er fel door lijden. Eenvoudige middel om hunne luizen te dooden, zonder plant en bloem te schadenWat carbure blusschen onder de planten, bij stil weder. De acetylene doodt oogenblik- kelijk al wat luis is... dewelke wel haast het slagveld letterlijk bedek ken. Mussolini, die een bluffer is, be weerde alleenlijk te willen lid worden van eene maatschappij, die in Itaile niet bestond, en waar men zoude zwijgen en handelen... Er werd hem geantwoord dat zulke maatschappij in Italië bestond en dat ze er vóór 15 eeuwen gesticht werd door Sint Benedictus, de patriark der wester- sche monikken. In Genève is eene internationale conferencie voor het werk werk zaam. Het spaansch nieuw landsbe stuur heeft aan het bureel doen voor stellen, te vragen aan de verschilli- ge aangesloten staten, indien op de feestdagen alle werk niet zoude moe ten verboden worden in de kerken aan misdienaars en koorknapen tot 's morgens ten 8 uurKomt dat volk zot of willen ze Joseph II, Keizer van Oostenrijk, bijgenaamd den koster», na-apen? Na den oorlog een oud-strijder schilderde in zijne eetzaal een tegen hanger aan den ouden strijdkreet: Wat waalsch is, valsch is, slaat ze al dooden die luidde als volgt Wat Pruiwch- is, luis is, kraakt ze al dood. Tusschen Hamburg en Berlijn heeft men bij nachte eene nieuwe locomo tief met lucht-schroefd.i. deze der vliegmachienen, laten proeven doen. Op dien nacht mochten er geen ande re treinen bollen en al de barree- len der overgangen bleven besloten. Da snelheid was 170 Km. dooreen en de hoogste 230 km. D O X is het groot watervliegtuig in Duitschland gebouwd, hebbende 12 motoren met een totaal van 7000 peerdenkracht en waarvan men zoo veel verwachtte voor de verbinding Duitschland-Amerika. Het vertrok uit Constance den 5 November 1930; werd door slecht weder eenige dagen

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1