VINCENT! I PA Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN houdende veraigemeening der gezinsvergoedingen WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves 53' Jaar. - Nummer 29. 35 Centiemen. Zaterdag 18 Juli 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. i)ct t)jjcröfljf volk ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 £r. Men abonneert in alie Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden women. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond 19 JULI Wie iets van het leven van den H. Vincentius a Paulo kent, weet dat de liefde tot God en tot de zielen de eenige drijfveer was van al zijne daden. Hij is 85 jaar oud geworden; en van kindsbeen af, toen hij op be vel zijner arme ouders de kudden hoedde, tot op zijn sterfbed, waar hij mog plannen beraamde om zijn god gelijken Meester door nieuwe stich- jtingen zoowel in zijn geboorteland als in de verre heidensche streken te verheerlijken, streefde hij slechts (naar een enkel doelwit: namelijk feijne medemenschen naar God te lei- Jrien en zielen te bekeeren. 'l Die medemenschen heeft hij over- fel en in alle standen opgezocht, meest tin de gewesten en bij de ongelukki- ;gen, waar zijne hulp dringend noo- 'tlig bleek. Hij was nog maar 12 jaar ud, toen hij zijn spaargeld 30 ituivers waarmede hij in de na burige stad een Evangelieboek wilde aankoopen, op weg schonk aan een pedelaar, die hem in den naam des lieeren om een aalmoes vroeg. Met pen vlug verstand begaafd, wilde hij, Imls student, niemand ten laste vallen lei? hij won zijn eigen leven, met aan zijne medestudenten, die hij tot het >goede aanspoorde, les te geven. «Priester geworden, viel hij bij onge luk in de handen vanAfrikaansche JjeerooverSjdie hem te Tunis als slaaf [verkochten. In zijn gevangenschap "rist hij zijn eigen meester te bekee ren, die met hem naar Frankrijk me- Bevluchtte. Daar werd hij pastoor van Clichy, bp een uur van Parijs: hij hernieuw de er zijne parochie. Achtereenvol lens was hij aalmoezenier van den praaf van Joigny, Philip de Gondi, [opperbevelhebber van 's konings ga leien, en daarna van koningin Mar- paretha; het was in zijne armen dat jtoning Lodewijk XIII stierf; en het geen hem in het vorstelijk hof en bij 3e edelste familiën van het rijk een ebuitengewoon gezag verwierf, was, karnen met zijn eigene onbaatzuch tigheid een brandende ijver voor God vn voor de zielen. Wie met hem brak, wist seffens dat hij alles, niet naar de wereld maar naar de eeuwig heid schatte. Met een stoute vrijmoedigheid ver- Unaande hij daarom iedereen, groot en klein, van hetgeen God van hem ■eischte. Aan de grooten dezer aarde, Jegde hij uit dat rijkdom niets is, en Jen dienste moet staan van de arme ledematen van Christus. Bij de klei den prentte hij als hoofdwaarheid in, dat zij trouw moesten leven aan Gods fcebod, en niet van aalmoezen, maar .Van de vrucht van hunnen arbeid. In jrolle 17° eeuw verklaarde hij luidop dat de chrisbene liefdadigheid de ar- Jnoede van den minderen man voor komen moet, en best uitgeoefend "Wordt met het verschaffen van een '»uttige en winstgevende bezigheid. 'Pij. de geringe schaapherder, hij wist met een goddelijk gezag het feoud, dat hij noodig had om de on- ^elukkigen op te beuren en ze tot een werkzaam leven op te leiden in over- ploed te verkrijgen van de adelijke familiën van zijn tijd. En de ver leefde zorgen, die hij aan de veria- Hen kinderen, aan de kranken, de ge vangenen, de galeiboeven en de be delaars besteedde, beoogden slechts een enkel doelwit: ze namelijk tot eer en deugd te verheffen. Aan allen hield hij hunne plichten voor: aan de rijken zei hijGeeft en zij gaven. Aan de armen zei hij Werkt!», en zij werkten. En zon der iemand te duchten, sprak hij aan rijken en armen, van Gods gebod, dat de hoogste wet is hier op aarde. De sociale kwestie, die in de droe vige oorlogsdagen van zijn tijd, even scherp gesteld was als nu, heeft hij opgelost niet met de eenen tegen de anderen op te jagen, maar met allen in den Heer te verzoenen. Hij sprak meer van plichten dan van rechten; en aan zijne beschermelin gen, niet minder dan aan de kloos terlingen, die zich rond hem ge schaard hadden, toonde hij als het schoonste voorbeeld dat door allen moet nagevolgd worden, Jezus- Ohristus zelf, die uit liefde voor het menschdom zich van alles ontdaan en voor anderen prijs gegeven heeft op het Kruis. De H. Vincentius a Paulo was een weergalooze volks vriend omdat hij een bewonderens waardige Godsvriend was, en omdat hij de prijs van een onsterfelijke ziel kende. Hij is het, die sinds veel eeuwen misschien het best verstaan heeft wat het schoon woord van de H. Schrift God is liefde eigenlijk beteekent: en hij heeft er zijn leven naar geschikt. Het is niet zonder re den dat de Paus der werklieden, Leo XIII, hem als hemelschen pa troon van alle katholieke liefdewer ken uitgeroepen heeft. Tegen zulken volkslievenden zie lenijver, die alles hier op aarde her stellen wil in Christus steekt het revolutionnair socilism af als de nacht tegen een hellen zomerdag. Vincentius sprak van liefde; de roo- de bedriegers vuren haat en afgunst aan. Hij verhief de zielen tot God en heelde de kwalen des lichaams, om elkeen tot een beter besef zijner plichten te brengen; het socialism loochent het eeuwig hiernamaals, leeft buiten God en godsdienst, en huldigt het geweld als de opperste wet. Vincentius was een discipel en een navolger van Christus, die zeg de: «Ik heb medelijden met het volk het socialism volgt de leering van een goddeloozen woelgeest en volksopruier, die de vader is van het akeligste kommunism en het meest verlagend heidendom wederom in voege heeft gebracht! WET VAN 4 AUGUSTUS 1930 BERICHT De Nationale Verrekenkas voor Gezinsvergoedingen zal, van af 1 Ju li 1931, gezinsvergoedingen uitbeta len aan de hierna aangeduide perso1- nen A. Arbeiders die bij hun werk gever inwonen. (Werkers wonende onder hetzelfde dak als hun patroon en in werkelijkheid deel uitmakende van zijn huishouden) B. Jongelingen die minder dan 20 jaar oud zijn, werkzaam bij een ambachtsman die rechtstreeks voor rekening der verbruikers werkt en die, buiten de leden van zijn gezin die bij hem inwonen, slechts door één of, ten hoogste, twee van deze jongelingen geholpen wordt; C. Slachtoffers van een werkon geval of van een beroepsziekte na het verbreken van het contract van dienstverhuring ofwel na het ver strijken van het termijn, bepaald door het Reglement der Primaire Kas bij dewelke de laatste patroon van den belanghebbende aangesloten was en rechthebbenden dier slachtoffers; D. Gewezen arbeiders die ge- pensionneerd zijn, die na door een arbeidscontract of iedere andere dienstverhuring te zijn verbonden geweest, van een ]>ensioen genieten, krachtens de wettelijke bepalingen op de verzekering tegen ouderdom of tegen voortijdige invaliditeit; E. Werkvrouwen, indien ze noch echtgenoot, noch zoon of doch ter hebben, die aanspraak kunnen maken op de vergoedingen uit hoof de van de kinderen die tot hunnen laste zijn. De werkvrouw, is eene vrouw die allerlei huiswerk verricht in dienst van een huisgezin. Daaruit volgt dat men, bij voorbeeld, noch schoon maaksters in bureelen (besturen, nijverheids- en handelsondernemin gen) noch daglocnsters (vrouwen die, bij voorbeeld, worden aange worven voor veldwerk) als werk vrouwen mag beschouwen. Ten andere, moet de werkvrouw zich alleenlijk tot de Nationale Kas wenden wanneer ze gsen andere voornaamste bezigheid heeft. Indien ze een andere voornamer bezigheid heeft, moet ze zich wen den tot de patroon, bij dewelke ze die bezigheid uitoefent. Om recht te hebben op de vergoe dingen, moeten die personen ten hun nen laste hebben het zij kinderen onder de 14 j. het zij kinderen onder de 18 j., die geen beroep uitoefenen ten einde dagcursussen Van beroeps- of alge meen onderwijs te volgen of die ver bonden zijn door-een learcontract, waarvan het afsluiten door de regee ring erkend wordt, en waarvan de uitvoering onder haar toezicht staat het zij kinderen van onbepaal- den ouderdom, die wegens lichame lijk of geestesgebrek, niet in staat zijn een ambacht uit te oefenen; het zij broeders en zusters in dezelfde ouderdoms-voorwaarden als hooger vermeld, wanneer deze niet reeds van de vergoedingen genieten uit hoofde van den arbeid van den vader of de moeder. Voor de categoriën aangeduid on der litt. A. B. en E. kan het voor deel der gezinsvergoedingen niet in geroepen worden door de personen die, gewoonlijk, niet ten minste 12 dagen per maand arbeiden voor re kening van één of meerdere werkge vers en die, daarenboven, gedurende niet ten minste 4 uren per arbeids dag gebezigd zijn. Daar de berekeningen der Natio nale Kas, om drie maand gesloten worden, zullen de eerste betalingen gedaan worden in den loop der maan den October en November, voor de vergoedingen vervallen in het 3e kwartaal 1931. De personen die meenen in de ver- eischte voorwaarden te verkeer en, zijn verzocht zich bekend te maken, en te schrijven naar de Nationale Verrekenkas voor Gezinsvergoedin gen, 19, Lakenwever straat te Brus sel. Die personen moeten het volle dig adres der Nationale Kas vermel den zooals hierboven aangeduid. Ze moeten hun briefwisseling frankee- ren maar er geen zegel voor ant woord bijvoegen. Er wordt hun dringend aanbevo len uitsluitend de hierna volgende inlichtingen te verstrekken: Naam, Voornamen, volledig adres, Katego- rie bij dewelke ze behooren (jonge lingen, werkvrouwen, gepension- neerde mijnwerkers, ge pensionneer d volgens toepassing der algemeene wet, bij hun werkgever inwonende, slachtoffers van een werkongeval of beroepsziekte, rechthebbenden dier slachtoffers) Na ontvangst van hun brief, zal er hun, door de Nationale Kas een bul letin gezonden worden, dat ze be hoeven in te vullen en terug te stu ren naar de Nationale Kas met al de bewijsstukken vermeld in het bul- letijn. De belanghebbenden worden ver zocht niet persoonlijk naar den zetel der Kas te komen, daar hun bezoek alleen het werk kan belemmeren zon der eenig voordeel voor hen zeiven. Ze worden verzocht aan de Natio nale Kas te laten weten of ze een vlaamsch, fransch of duitsch bulle- tijn verlangen. 1800 personen zouden in de Ver- eenigde Saten gestorven zijn ter oor- zake van de laatste hitte-golf. Te Seyne-aan-zee, bij Toulon, liet men een nieuw schip te water, dat zal dienst doen voor Frankrijk met China en Japonië. 1076 reizigers kunnen aan boord genomen worden en zullen o. m. gebruik kunnen ma ken van een fennisplein en eene groo- te zwemkom. Op zee zullen zij dan ter hunner beschikking hebben, wat men vindt op het vast-land of koeien- bodem (le plancher des vaches). Dat overdreven genots-verschaffen ont neemt aan vele zaken hunne innige aangenaamheid, even als menschen die geheele dagen kermissen er er niet meer van genieten. Groot e vogels. De Duitsche Junkers is een vliegtuig met vier motoren en zeer dikke vleugelen, in dewelke kamers aangebracht zijn; de fransche Trait d'union heeft vleugelen van 28 meters lengte; de engelsche Annibal is tien meters hoog, 50 breed en kan 30 personen vervoeren, alsmede 2000 Kgr. goe deren. Groote machienen. 't Is eene rondraaiende drukpers, in gebruik te Augsburg in Beieren. 15 rollen papier worden er mede gezamentlijk verwrocht en leveren per uur 250.000 druksels, van 16 bladzijden. Zij is in gang gesteld door 7 groote moto ren en 37 kleine; zij weegt 240.000 Kgr., is 42 meters lang en 4,50 m. hoog. De druksels worden op werk tuigkundige wijs gebracht tot in de verzendingszaal, zonder dat er iemand de hand moet aan uitsteken. Baronnes van Dittner, die op eene uitgestrekte doening woonde, met betrekkelijk weinig werkvolk maar met veel peerden, honden en katten is gestorven en per testament laat zij al haar goed «in eigendom, en in vruchtgebruikaan hare dieren! Het tribunaal van Weenen heeft uit- sprake gedaan, als dat dieren niet kunnen erven en dat de fortuin moet toegekend worden aan de wettige erf genamen Deze e(r£genam(en zullen erg blijde wezen en weinig erkente lijk tegenover hunne bloedverwante, die liever dieren zag dan menschen! Er was meer gezond verstand bij die dame en zij oogstte meer en veel erkentenis, die dame die bij haar af sterven al hare pachters erfgenaam miek van het goed dat ze gebruikten. Uit de geschriften van Von Bulow Alexander de Beaurharnais was een edelman, die de omwenteling aankleefde, hetgeen niet belette dat hij het hoofd afgehouwen werd in 1794, omdat hij generaal-'opperba- velhebber was van 't leger, dat May- ence prijsgeven moest. Wat ware hij verblufd staan zien, had iemand aan den voet van het schavot hem moeten voorspellenUwe weduwe Josephine zal Keizerin worden van Frankrijk; uw jong zoontje Eugène onderko ning van Italië en schoonzoon van den eersten Beierschen Koning; uw dochtertje Hortense zal Koningin worden van Holland en moeder van Napoleon III, die in Sedan zal ge vangen genomen worden door een duitschen Keizer; een uwer kleinzo nen zal de oudste dochter huwen van den russischen tsar Niklaas I; van uwe nakomelingen zullen er den troon bekimmen van Zweden, Noorwegen, Denemarken, Brazilië, Anhalt-Des- sau, Köthen en Benrburg... en een van uwe over-klein-kinders zal de laatste kanselier zijn van het Kei zerlijke Duitschland

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1