CréditAnversois VLIEGEN yPer sche Kroniek. - Dixmndestraat. 18. YPER Kerkelijk Nieuws In de Senaat _ln Mexico heelt alle v ervolging te genover de Katholieken niet opge houden: De Staat Vera-Cruz heeft een v t gestemd, waarhij er maar één priester mag geduld worden voor 100.000 menschen. Vuurpijlen werden gebfuikt in oorlogstijd als signalen en in vredes tijd als fees -artikels. Nu is er spraak ze te benuttigen, om in on- toegangbare ruimte photos te ne men, b. v. van vijandelijke stellin gen. Daarom moet de vuurpijl wer ken* als een Boomerang dat is weerkeerén van waar hij uitgegaan is. 't Is leeraar Oberth van Wee- nen die beweert zulk een stelsel uitgevonden te hebben. Wat is een Boomerang? Hebt ge nog uw vinger geplaatst bijna boven op een billardbol en hem met kracht doen glijden benedenwaarts langs den bal. De bal schiet vooruit... vertraagt... en zonder den billardrant te gena ken komt weder tot bij uwe hand. De uitleg. Aan den bal hebt ge twee bewegingen medegedeeldEene, die hem doet vooruitschuiven en eene die hem op zijn eigen doet ronddraai en in uwe richting. Als de eerste beweging nu uitgestorven is, de tweede is nog van kracht en de bal komt naar u weder. Moestet gij uw vinger nat gemaakt hebben vóór dat gij hem glijden deedt, dan deelt ge maar ÉÉNE beweging mede aan den bal en hij zal niet terugkomen. De BOOMERANG is een harde stok van min dan een meter lang, hebbende den vorm van Vde austra- lische zwarten houden die V met een uiteinde vast en dat nog horizontaal boven hun hoofdzij werpen ze met geweld vooruit, maar zoodanig dat zij horizontaal op haar eigen rond draait; treft zij geen doel, als de vooruitstuwende kracht ten einde is, de ronddraaiende beweging brengt ze weer tot bij den werper. De zelfde leeraar Oberth maakt gewag van pont-vuur pijlen, die in elf minuten zouden vliegen van Ber lin naar Moscou, in zes van Berlin naar Londen, in vier van Berlin naar Weenen. - Eertijds had men aan stonds op zoo eene bewering geant woordIk moet dat zien, zegde de blinde»... maar nu?? Indien men de Z eppelin-locomotie- ve, dat is met eene vliegtuig-schroe- ve, gebruikt voor den transsiberi- schen ijzerweg en er is spraak van dan zal men den afstand Mosoou-Vladivostock afleggen in 40 uren, wat min is dan twee dagen in plaats van zes, zoo als nu. Tcheko - Slowakken, jongelingen uit Praga, die voorstaanders zijn van Katholieke Actie, werden door den Paus in gehoor ontvangen en de Paus zegde hun: Zegt te huis welke monsterachtige zaak ge hier besta- tigd hebt. De Katholieke Actie, die bloeien JöftE te--uwent jn het land van HüSP"*'-- deze was een afvallige priester, als ketter verbrand in Con stance is gedwarsboomd en ver volgd in het Rome van Petrus. Hoe rijmt men dat al te zamen? In de Popoio d'Italia de broe der van Mussolini, namelijk Arnal- do Mussolini, schrijft: «Vergeten wij niet en ik herinner het aan alle fascisten, dat de Paus zijne macht van God houdt. Voor Hem en voor alle Katholieken van geheel de we reld, omdat de Paus de zekerheid heeft van eensdaags aan God te moe ten rekening geven nopens zijne han delwijze, zal de H. Vader nooit waak zaam noch onhandelbaar genoeg we zen in het verdedigen der Kerkelijke Rechten, al waar mogelijkheid ont staat van eene vermindering dezer Is dat nu de taal van een fascist of van een farceur? i N. V. «Trmmanr BANK BEURS W I S S E Ll De vlieg, die menschen en dieren plaagt van 1 Juni tot Allerheiligen, komt voort van een maai, gelijk de vlinder van eene rups en de meike ver van een witten worm. Deze twee laaste steken er wat meer tijd in om tot hunnen staat van volmaaktheid te komende vlieg is veel rapper groot. AL - ei gelegd in gemakputten of mest- hoopen, is zij schier van eerst af een levende kruipende worm, ontwikkelt zich zeer snel, en rukt met geheele zwermen in de stallen en in de wei den op het vee, dat ze dan naar de woningen der menschen brengt. Waarom zouden wij ons zeiven en onze nuttig; koeien en paarden en verkens laten plagen en bijten, en hun bloed laten afzuigen door die vuile, nuttlooze diertjes! Er bestaat een middel, goed en goedkoop, om er ons van te ontlasten. Ziehier: Giet een halven liter petrol in den beirput, of desnoods een geheelen, in dien hij groot is. Dat nat breidt zich uit over de geheele oppervlakte en belet de larven of jonge vliegen van boven te komenwat meer is, de maaien worden er door vernietigd en gedood. Een keer die bewerking gedaan is gereld voldoende voor den Zomer, want petrol drijft lang bo ven; doch wanneer hij verdwijnt om de eene of andere reden, doet men goed nog eens opnieuw te beginnen. Beproeft het, gij allen die dit leest, gij zult ondervinden dat het waar isvertelt het dan aan uwe geburen en kennissen, met alle gelegenheden, want het komt er op aan dat dit mid del algemeen wordt toegepast. Als een of eenige menschen het beproe ven, 't kan al iets helpen, maar daar na komen de vliegen toch over van andere plaatsen en dat is de reden waarom men denkt dat het niets ge kort is. Ik hoor van hier eenigen zeggen Ach, 't is in ons land toch geen plaag van Egypte; 't is zoo erg niet; 't is altijd alzoo geweest! Ik zeg: de vliegen zijn nadeelig: zonder te spreken van den last die "ze aandoen aan zieken en gezonden, van de vuiligheid en besmeuring die zij achterlaten op meubelen, muren, versieringen en kunstwerken, het bederf dat zij brengen in eten en drinken, zijn de yliegen ook de over- zetters van de gevaarlijkste ziekten de teringlijders en pokzieken en an dere worden er letterlijk van aange rand, en daarna zetten zij hunnen besmetten snavel neder op uw ge zond vel en enten u de ziekt in. Hoe gevaarlijk de pestkoolvlieg is, weet allemanmaar de koolziekte en an dere kwalen kunnen ook door gewone vliegen worden overgedragen. Het ware wel de moeite weerd al die na- deelen te voorkomen met een liter petrol van 10 centen. Nog eens, be proeft het. Maar hoe dat goedje van kant ge holpen dat reeds rondzwerft, of dat van uw gebuur, die niet wil hande len, naar u komt overgevlogen? Gebruikt daarvoor formol. Wat is dat? Dat is een vocht bij alle drogis- te en apothekers voor klein geld te koop. Welnu, giet er wat in een kom of telloor, legt er een kluitje suiker in, al de vliegen die er aan-komen, zijn dood. Zitten er zwermen van vliegen in de koei- en paardenstallen, spant dan draden, koordekens, enz., in formol goed nat gemaakt tegen de zoldering en muren der stallen; de menigte vliegen kruipen er op, en vallen dood op den grond eer de draad droog geworden is. Op. een half uur is al les gezuiverd. Het is niet noodig, dat men for mol enkel gebruikt, men kan hem verlengen met negen tienden water. Beproeft het eensals uw koeien rust hebben zullen zij meer melk en boter geven. En uw paarden dan, die geen rust hebben om de vliegen- en blindhazen- plaag, besproeit ze even, eer gij in spant, met dit mengsel van een deel formol en negen deelen water, en 't gestamp en de onrust is gedaan de lieve dieren staan stil, en zijn kalm, en daardoor zelfs hebt gij veel minder te vreezen voor ongelukken door de foltering der vliegen veroor zaakt. De Apotheek van M. VANWAL- LEGHEM. Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 19 Juli 1931. Op Dinsdag 21 Juli (Nationaal Feest) zal alleen open zijn, de apo theek van M. SNOECK. Groote Markt. In St MAARTENSKERK Zondag 19 Juli, uitvoering in de mis van 11 i uur, van de Chorale St Martin van Roubaix. Dinsdag 21 Juli, ter gelegenheid van het Na tionaal Feest, om 11 i uur in Sint Maartenkathedraal, Te Deum Zondag 19 dezer, ten 8 1 uur, ziel mis voor Maurice Sambaere. In St JACOBSKERK Zaterdag 25 Juli, St Jacobsfeest, gedurige aanbidding. HARMONIE YPRIANA Concert van 21 Juli 1931 om 8 J uur onder de leiding van Heer Lionel Blomme, bestuurder der Stedelijke Muziekschool. PROGRAMMA 1. Marche Solennelle Wesly 2. Cavalerie Légere, ouverture Suppé 3. Air Varié, voor Tuba Christophe solist II. E. Coffyn. 4. Retour au Pays Gilson 5. Marche funèbre d'un Haneton L. Dubois 6. Ballet Egyptian Luigini 7. Milenka J. Blockx 8. La Houzarde, Groote Militaire Wals L. Sanne 9. 't Vaderlandsch lied. Er wordt een kleine tusschenpoos gehouden tusschen Nr 4 en 5. De trekking der Tombola voor de Franciscaansche Missie van Congo had plaats Zondag laatst. Het winnend nummer is: 7hh. CERCLE HIPPIQUE YPROIS De maatschappij brengt ter ken nis van het publiek dat er zal over gegaan worden per aanbesteding tot de verpachting van het buffet te houden tijdens de paardenkoersen: van Maandag 3 Oogst 1931. Alle aanbod moet schriftelijk on der gesloten omslag gericht worden tot den heer Gruwez Aimé, Boter- straat, Yper, tegen Zondag 26 Juli 1931. Tent door den buffethouder te verschaffen. De opening der brieven zal plaats hebben in het lokaal Café au Saumon, Kiekenmarkt, den Maandag 27 Juli 1931, om 7 uur 's avonds. WEEK-END BILJETTEN De personen die van de verlofda gen rond het Nationaal Feest willen gebruik maken om op reis te gaan dienen te weten dat de Week-end biljetten op Zaterdag 18 Juli, Zon dag 19 en Maandag 20 Juli genomen gelden voor de terugreis tot Dinsdag 21 Juli te middernacht. Op Dinsdag 14 Juli, werd in de parochiale kerk van Alveringhem, door Eerw. Heer Devos, Pastor van St Janshospitaal te Brugge, het hu welijk ingezegend van den Heer Emiel Devos, advokaat te Poperin- ghe, met Mejuffer Maria Tanghe. Abonneert U op HET YPERSCHE VOLK Donderdag 16 Juli werd te Canisy (Manche, Frankrijk) het huwelijk ingezegend van den Heer Graaf An- toine de Laubespin, zoon van den Graaf Camille, burgemeester van El- verdinghe en van Mevrouw geboren gravin de Montfort, met de gravin de Kergolay. «Het Ypersche Volk» biedt de jonggehuwden zijne hertelijkste ge- lukwenschen aan. groepen noodig, had de Eerw. Heer Denys, Pastor op St Niklaas, beslo ten de jaarlijksche processie, welke vroeger op den eersten Zondag van September uitging, te vervroegen en deze met de sluiting van de aloude octaaf van O. L. Vrouw van de Ves ten te doen samenvallen. Zondag deed de processie haren uitgang in de parochie. Iedereen bewonderde de frischheid der groepen en de groote orde onder deze. Werd vooral opgemerkt een groep Ka jottersin werkkleedij, ver schillende ambachten verbeeldende. Op gansch den doortocht verdrong zich eene eerbiedige menigte. Het Hoogwaardige werd gedragen door Eerw. Pater Denys, missiona ris, neef van den Eerw. Heer Pastor van St Niklaas. GENOOTSCHAP VAN ST VINCENTIUS A PAULO Zondag 19 Juli, zal in onze paro chiekerken en openbare bidplaatsen, onder al de missen, de jaarlijksche omhaling gedaan worden voor het liefdadigheidswerk der arme huisge zinnen, bezocht door de Heeren van St Vincentius. Wij bevelen dit verdienstelijk Ypersch werk aan de mildheid onzer stadgenooten ten gunste van talrijke en noodlijdende huisgezinnen. EIGEN HEERD De Samenwerkende Leenmaat- schappij «Eigen Heerdt'Yper, geeft geld in leening, om werkmans huizen te bouwen of te koopen, aan den geringen intrest van 4,50 fr. met gemak van terugbetaling, bij maandelijksche afkortingen, die niet hooger beloopen dan heden gevraag de maandpachtgeld. Hoeveel voordeeliger is dat niet voor eenen werkman dan van geld te ontleenen aan zekere banken of aan personen, door tusschenkomst van banken, die 6 intrest eischen op 't geleend kapitaal, 8,50 fr. op verachterde betalingen, en tot 10 fr. op verschoten geld van af den dag der leening tot op den dag der volle dige teruggaaf. Werklieden van 't bestuurlijk ar rondissement Yper, hebt gij geld noodig om een huis te bouwen of te koopen, gij kunt goedkoop en zonder winstbejag gediend zijn bij Eigen Heerd t'Yper, waarvan de Voorzit ter M. Ch. D'Huvettere, Cartonstr., en de Secretaris M. H. Gillioen, Breê Thouroutstraat te Yper zijn. YPER. COLISEUM CINEMA. Christen Volkshuis - 30, St Jacobsstraat. Zaterdag: 18 Juli, te 8 uur. Zondag 19 Juli, te 2 uur, te 5 uur en te 8 uur. PROGRAMMA: NAPOLEON OP Ste HELENA (Napoléon a Ste Hélène) Groote historische film, in 8 deelen, waarin de val, de verbanning, het tragisch verblijf en einde van den Franschen Keizer op het ongezonde eiland, worden vertoond. De voor naamste rollen worden vervuld door: WER NER KRAUSS, UZY PIERSON, ALBERT BASSERMANN en PHILIPPE HERIAT. SPORTING BAR Comedie in 2 deelen. LEVENDE BEELDEN (Dessins Animés), Klucht in 2 deelen. SINT NIKLAASPROCESSIE Om de moeilijkheden te ontgaan, welke zich opdoen voor het aanwer ven der kinderen tot het vormen der 4" week van Juli: «Altijd overwinnaar» (Toujours vainqueur) met Bob Custer en Ploerten (Les mufles). l' week van Augustus: De dief van Bag dad (Le voleur de Bagdad) met DOUG LAS FAIRBANKS. 2' week van Augustus: Doodensprong» (Le bouclé de la mort) en De wraak van den Fakir 3" week van Augustus: «Moederschap» i Marternité) en Een held (Un héros) cow boy. 4" week van Augustus: «De Cirk» (Le Cirque) met CHARLIE CHAPLIN, en Kin deren van den Storm (Enfants de la Tem pé te). 5* week van Augustus: Een millioen in een hoed Uu million dans un chapeau) en Simba Leerfilmen - Nieuwsberichten. Trekking van de Gewestelijke Tombola der Chj-isten Arbeidersjeugd. De trekking die eerst aangekondingd was voor 26 Juli, gaat nu bepaald door op O. L. Vrouw He melvaart 15 Oogst, te 2 uur 's namiddags in 't Christen Volkshuis te Yper. Nog enkele lotjes van 1 fr. zijn verkrijg baar in het secretariaat van 't Christen Volkshuis. Gezien het getal en de waarde der prijzen, zal het voorzeker aan belangstelling piet ontbreken. Gulden Sporenfeest. Een opgewekte feeststemming hing in de prachtige feest zaal van het Christen Volkshuis, op 13 Juli. De Heer Smeesters uit Kortrijk. voorzitter van het Davidsfonds voor West-Vlaanderen, wist allen te boeien door zijn zaakrijke, kern achtige voordracht over den vlaamschen strijd en de veroveringen die nog te doen zijn buiten en binnen ons. Een rijk et wisseld repertorium van vlaamsche i-fr begeleid door de heeren Lefoort en B;f~" gezongen door den kunstzanger. Liev«- - meyn uit Brugge verhoogde nog de gtt&2 en verwekte lach en leute. Liederen, "t, en reidansen van onze Lentemeisjes ten ons als in al het lieve van de sprv jeswereld. De vergadering, die begon en eindigt; het gebed voor Vlaanderen, werd beöj door een dreunenden Vlaamschen Lee.. Het was een fijn-kunstige, vereöe.è opwekkende, vlaamsche feestavond. Gewestelijke Tombola der Chris-,, Arbeidersjeugd. Lijst der prijzen volg)151. Practhbeeld H. Theresia; 152 dertje; 153. Beeldje; 154. Tapijtje; 155 r pijtje; 156. Beeldje; 157. 2 Vasen; 158 dertje; 159. Beeldje; 160. Juweelkog;-. 161. Jardiniere; 162, 163, 164, 165 en 166.g. dertje; 167, 168, 169, 170, 171. Beeldje, (pfa, ter); 172. Doos schrijfpapier (luxe); 172 175, 176. Kadertje; 177, 178, 179, 180. Bet), (plaaster); 181. Prachtig kruisbeeld iha^ werk)182, 183, 184, 185. Kadertje; 186. B~. je (plaaster); 187. Doos schrijfpapier La. 188, 189. Beeldje (plaaster); 190. Doos letzeep; 191, 192, 193, 194, 195. Prachtpr; (landschap; 196. Manshemd; 197. 188. ;j Schilderijtje (plaaster)200. Teekening L. Vrouw met Kajotsters). ELECTRICITEIT Bij Kon. Besluit van 11 Juli li worden de beraadslagingen goed?- keurd van 29 West-Vlaamsche g. meenten, waaronder 14 van 't any dissement Yper, betrekkelijk aansi. ting bij de Westvlaamsche Elect; citeitmaatschappij Elk vraagt electrieke verlicht::,; en electrieke drijfkracht. TOT UITPUTTING De begrooting van het Minister; van Arbeid, Nijverheid en Algeme ne Voorzorg, stijgt van 692 millioe in 1930 tot 1 milliard 340 millioen: 1931 of 648 millioen meer in 1931. De wet van 21 Juli 1930 over verhooging van militaire pensioene: frontstreeprenten, weduwen- enw zenpensioenen doet 's Lands begro: ting, die in 1930 794 millioen uit®, ven voorzag, in 1931 stijgen tot 1 miliard 115 millioen frank. EXAAM M. Paul Vandevivere, heeft m onderscheidingzijn 2e exaam ii TextielsdheiSkunde afgelegd, bij di Hoogere Technische school te Koij rijk. M. Ernest Seys, heeft met onde scheiding, zijn 2e exaam in Weef- c Spinkunde afgelegd, bij de Hooger- Technische school te Kortrijk. M. Marcel Dieryck, heeft voor d Jury van de Kath. Hoogeschool vai Leuven, zijn 3e exaam voor de ge neeskunde met onderscheiding afge legd. M. Pierre Struye heeft voor deJu ry van de Kath. Hoogeschool var Leuven zijn eerste exaam tot dokte- raat in rechten (4° jaar) afgelegd. M. Gast. Cousin, heeft voordek- ry der Hoogeschool van Gent, zijj laatste exaam voor geneesheer afge! legd. M. Jos. Vandamme heeft voor dj Jury der Kath. Hoogeschool val Leuven,zijn exaam van 2e jaar voel apotheker, afgelegd. Onze beste en hertelijkste gelu'4 wenschen aan die heeren. .Redevoering van den Heer Semt>T BRUNEEL DE LA WARANDEi De heer Bruneel de la Waranii Uit de bespreking schijnt te blij ken dat elkeen akkoord is om van 1 kinderen een zekere kennis van tweede taal te vergen, zelfs eengV dige kennis van het Fransch in Vlaamsche landstreek. De massa Vlaanderen wenscht inderdaad da' kinderen bij het voltooien van de - gere school in staat wezen behoort' Fransch te spreken en te schrijv De methode die van het kind kleinste inspanning vergt is voori de beste. Welnu, de jonge kindek hebben het gemak door het geb'- van verschillende talen te gelijk tijd te leeren. Tijdens den oorlog r- waren de kinderen, in Frankrijk in Engeland uitgeweken, in min' dan drie maanden in staat de les5 te volgen in een taal die hen vrocf onbekend was, zonder dat zij d^ om hun moedertaal vergaten. Ook mag men zich afvragen ofe tweede taal op de bewaarschool het beste zou zijn voor het kind deze aan te leeren en terzelfder» de lagere en middelbare progP ma's merkelijk te ontlasten, k

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2