andelsbank TUINDAG 1931 - Gemeentefeesten NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves LASTERTAAL N. V. 53' Jaar. - Nummer 31. 35 Centiemen. Zaterdag 1 Oogst 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Katholiek geuueten en Vlaamsche jeugd Meester Leuridan heeft het in de Kamers weer eens opgenomen tegen de Belgische Bisschoppen 't was weer eens van broodrooverspraktijken dat hij de geestelijke overheid vóór de Belgische natie aanklaagde. Dit feit verwondert ons niet uitermate het is immers de eerste maal niet dat dit aan die katholieke nationalist voorvalt, maar wat ons wel aardig schijnt 't is dat hij, die logica be studeerd heeft met zulk betoog, de bis schoppen durft aanvallen. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar IS fr. 6 maanden 10 £r. 3 maanden 6 £r. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel- ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn g van 11 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. ZATERDAG 1 OOGST Om 18 uur: Klokkengeluid. Om 20.30 uur: Concert op de Groote Markt door de Harmonie Ypriana ZONDAG 2 OOGST Om 10 uur: Processie ter eere van O. L. V. van Tuine. Om 20.30 uur: Concert, R. Colaert- plaats, door de Liberale Harmonie, Yper. MAANDAG 3 OOGST Om 15 uur: Groote Peerdenloopwed strijden, Plein Veurnesteenweg. Zie afzonderlijke plakbrieven. Om 21 uur, Vandenpeereboomplaats: Prachtig Openluchtfeest. Zie afzon derlijke plakbrieven. DINSDAG 4 OOGST Om 9 uur: Rouwdienst voor de Yper- sche Gesneuvelden, in St Maartens Ka thedraal, van wegens de V. O. S. Om 11 uur: Groote Velokoers voor Be roepsrenners. Zie afzonderlijke plak brieven. Om 20.30 uur: Concert, R. Colaertplaats door de Harmonie Ypriana WOENSDAG 5 OOGST Om 9 uur: Gewestelijke Geitenprijs kamp op de Veemarkt. Om 15 uur, in de Halle: Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Stadsmeisjesschool, Rijsselstraat. DONDERDAG 6 OOGST Om 10 uur: Groote Schieting aan de pers, gegeven door de Koninklijke Hand boogmaatschappij St Sebastiaan Om 15 uur, in de Halle: Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Nijverheidsschool. Om 20.30 uur: Concert op de Groote Markt door de Vlaamsche Harmonie, Yper. VRIJDAG 7 OOGST Om 15 uur, in de Halle: Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Stadsjongens- school. ZONDAG 9 OOGST Om 11 uur: Concert op de Groote Markt door de Socialistische Harmonie, Yper. Om 15 uur, Zwemplaats, Groot Zwem feest, ingericht door den Yper Swim ming Club Zie bijzondere plakbrie ven. Om 17 uur: Prijskamp in 't Bollen, Dixmudesteenweg door de Maatschappij De Dappere Bolders Om 22 uur: Volksbal in de Halle. ZATERDAG 15 OOGST (O. L. Vr. Hemelvaart) Om 15 uur: Groote Velokoers, 11" jaar. Groote Prijs van Yper Om 20.30 uur: Concert, Groote Markt, door de Liberale Harmonie, Yper. Om 22 uur, Minneplein: Prachtig Vuur werk. ZONDAG 16 OOGST Om 15 uur: Prijskamp in 't Lijnvis- schen, ingericht in de Majoorgracht door De Majoorvisschers Om 17 uur, Groote Markt: Turnfeest door de Katholieke St Michielsturners van Yper. OPENLUCHTFEEST opgeluisterd door orkest OP MAANDAG 3 OOGST 1931 op de Vandenpeereboomplaats. om 9 u. 's avonds PROGRAMMA 1. - Polin met zijn gedresseerde honden. 2.-Lerick: Olympisch kampioen aan het hangend rek. 3. - De Albertso's: De vermaarde tonne- spiiigers. 4. - Ellen Swangora: De Droomdanseres in 'n kleed van 150 m. witte zijde. 5. - De Heracles: Jongleurs. 6. - DeltainDe komisch muzikaal. 7. - De Revesles: Prachtige lichtvisioenen, eenig in de wereld. 8. - Boko and Partner: Komische barris- ten met den aap. 9. - De Troep Almo'sDe 4 acrobaten op het wippend tapijt. Onder dezen titel heeft een missionaris I van het Oosten, een Nederlander, in De Tijd van 2 April zijne indrukken over jden geestestoestand der vlaamsche ka tholieke jeugd gepubliceerd. Hij onder lijnt ook de onrustbarende gevolgen op godsdienstig gebied van de overdreven taalkwestie Bij vele jonge vlaamsche katholieken heerscht er een waarlijk onrustbarende protestantsche geest. Bij ons, Nederlan ders, springt dat in 't oog. Hoe dat Zeker. De protestanten erkennen als opperste bestuur van hun godsdienstig [leven hun eigen oordeel, terwijl bij de katholieken alleen het katholiek gezag telt. Wij aanvaarden dat onze wil moet buigen voor dit gezag en zich aan die be slissingen van dit gezag moet onderwer pen, zelfs wanneer die beslissingen met onze gevoelens niet overeenstemmen. Die onderwerping geldt niet alleen voor het Pauselijk gezag, of voor de gevallen in dewelke eene niet-onderwerping, dood zonde zou zijn, maar ook voor alle gods dienstig gezag en tucht. Vele jonge vlaamsche katholieken schijnen van deze katholieke gehoorzaamheid en onderwer ping geen besef te hebben. Uwe vlaam sche beweging verliest vele sympaties in de nederlandsche katholieke middens, omdat wij thans die beweging vooral kennen door heethoofden, die nog slechts voorwaardelijk gehoorzamen en zich als beoordeelers van het gezag aanstellen. Dat kunnen wij niet aanvaarden Dat is protestantism, zonder meer. Goed, maar wanneer het gaat om zui ver politieke zaken, of wanneer de betwis te vraagstukken slechts onrechtstreeks verband houden met geloof en zeden Die opwerping heb ik meermaals ge hoord. Dat is de klassieke uitvlucht van al de opstandelingen... Het godsdienstig gezag heeft geoordeeld dat deze methode of gene organisatie zoo gevaarlijk is voor den godsdienst, dat het noodig bleek eene openbare waarschuwing te geven of eene veroordeeling uit te spreken in dit geval past het niet dat onderhoorigen zich aan stellen als rechters van het gezag en handelen alsof alleen eene persoonlijke opinie was uitgedrukt. Het is volstrekt ongelooflijk dat katholieke Vlamingen eenvoudig hunne bisschoppen beschuldi gen van herhaal:'e machtmisbruiken. Ik heb humaniora-studenten ontmoet, die geen priester willen worden, omdat de bisschoppelijke voorschriften op vlaamsch gebied niet overeenstemmen met hunne jeugdige opvattingen. Heeft Vlaanderen meer te winnen bij eene hoogere kuituur, bij eene betere politiek of bij om 't even wat, dan bij den godsdienstige vooruit gang Waarom nemen de bisschoppen onder wijzers in dienst Waarom betalen zij hen 't Is wel om de taak te volbrengen die hun is opgedragen het onderrichten der jeugd. Niet om aan de kinderen te leeren spotten met het wereldlijk en het geestelijk gezag Wat zou Meester Leu ridan zeggen moest hij een dienaar heb ben die in plaats van zijn werk te doen gestadig de Schelde zat te lezen Ik kan me toch niet inbeelden dat hij hem zou durven wegsturen na de ophef makende redevoering die hij in de kamers aframmelde over broodrooverspraktijken. Ik raad nochtans niemand aan de verdul digheid van den heer volksvertegenwoor diger op de proef te stellen. Want als de geldbeurs en de beginselen eens tegen over elkaar komen te staan, zien sommige menschen deze laatste nogal gemakkelijk over het hoofd Wat zoekt Meester Leuridan met zulke praat Hij wil de menschen opstoken te gen 't gezag, gelijk hetwelk, zoo wereld lijk als geestelijk, al hetgeen hem in den weg staat wil hij weg. Daarom strooit hij zijn ijdele woorden en zijne drogredenen uit. Hij weet dat het hart van het volk goed is, dat het vatbaar is voor medelij den tot dit gevoelen wendt hij zich dan met zijn schijnredenen. Hij zoekt de bestaande orde te onder mijnen om ze f aan het gezag te komen, maar er staat geschreven Wie een kuil graaft voor een ander zal er zelf in bedol ven wordenen wie zegde er over eenigen tijd Wie papevleesch vret kre- veert ervan Een dag zal komen waar op het Vlaamsche Volk rekenschap zal vragen aan degenen die het nu misleiden. Ophitsers vreest de wraak van dit volk Is dat ernstig? De protestantsche herder Inge, predikende in 'St Pauwels Kathe draal te Londen, zegde onder meer, nopens den toestand van England in 2232 Onze bevolking zal gedaald zijn op 20.000.000; om te miogen het hu welijk aangaan zal men een bewijs noodig hebben van goeden lichaam lijken en geestelijken toestand; ge- lij kige kleederen zullen van een ieder moeten gedregen worden, één for maat voor den zomer en één formaat voor den winter; ingezien den hyge- niesche volmaaktheden zullen er geen besmettelijke ziekten meer bestaan, geneesheeren zullen niet meer noodig zijn; euveldaden zullen zeldzaam we zen: Bij den eersten misstap zullen de kwaaddoeners opgesloten worden, om heropgevoed te wezen en wie als onverbeterbaar zal bevonden worden, zal men zonder pijnen om het leven brengen: Hunne terechtstelling zal geschieden zonder bekendmaking en zonder oneer voor de familie... ver ders geen oorlog meer... geen tolbe ambten... geen nationale schulden!!» Dat men zulke ingebeelde zaken le ze in een roman, dat kan er nog door... maar in eene onderwijzende toespraak Ge kent witte muisjes? Die dier tjes zijn geheel gevoelig aan kool- oxyde... dat is de zeer vergiftigende en reuklooze gaz, die in een vuur ontstaat van smeulende bakkerskolen en die ook uitwazemt in sommige steenkoolmijnen. Bij de vermaarde ramp van Oourières, Noord-Frank rijk, ettelijke jaren vóór den oorlog, de duitsehe mijnwerkers, die kwa men helpen redden, droegen op de borst eene kleine muit met witte muisjes en bij het in bezwijming- vallen dier diertjes, waren zij ge waarschuwd van de aanwezigheid van kooloxydeaanstonds gaf men bevel stroomen versche lucht in de gaanderij te jagen en zij zetten eene soort masker op, in veband met ge preste goede lucht, die zij op den rug droegen. De duitsehe dokter Teutsehlaen- der, van dit princiep uitgaande dat de witte muis gemakkelijk kanker opdoet, raadt aan, in zalen waar een ambacht uitgeoefend wordt verdacht als kankeraankweekend, witte mui zen te plaatsen... is er gevaar, na korten tijd zullen die muizen kan kergezwellen opdoen, hetgeen een nuttige vermaning is voor de werk lieden, daar bij den mensch dat kan- kerontstaan jaren tijd vergt. Hoe zoekt men genezing der lcan- kerkwaal? Men studeert op planten en wortels, die kankerwonden heb ben of bij dewelke men zulke wonden verwekt en men zoekt middels om die kankers te genezen. Bela (d. i. Albert) Khun, de jood die in Hongarie het bolchevisme een tijd heersdhen deed, was door de IIIe Internationale belast, om op vanda- ge, 1 Oogst, de wereld door, commu nistische onlusten te verwekken. Den laatsten le Oogst was er betooging tegen militarisme en oorlog, en van- dage moet er betooging geschieden ten voordeele van den burgeroorlog! Arm Duitschland. In het wezen van buitenlandsche zaken waren de onkosten in 1913... 80.000.000 frank en in 1929... 420.000.000 frank. De woonst van heer Curtius verg de 510.000 en dezen van heer Koel- her 714.000. De auto van den minister van Arbeid kostte 252.000 en zijn onderhoud 156.000. De motorboot van den minister van ver voer was een beestje van 300.000 fr. Het opschikken van het verblijf van den minister van Postwezen heeft 540.000 fr. gekost en als hij daar een thé aanbood, dat vergde 192.000 fr. Eene reis Berlijn- Moscou in eerste klas is geschat op 4200 fr., maar als de minister er naar toe ging in salon-rijtuig, dat betaalde 360.000!!! E. P. Mellon, bestuurder van het pontificaal biblischgesticht in Jeru salem, meent een deel bloot gelegd te hebben der puinen van Sodoma. Voortgaande op de gegevens van den joodschen geschiedsdhrijver Jo seph, velen meenden dat de gedoem de steden door de doode zee over stroomd geweest waren. Dit was te genstrijdig met de H. Schrift, die klaar bekent dat de steden door het vuur verwoest werden; m!et de christene overlevering, die de plaats der Pentapolis (d. i. der 5 steden) ten Noorden der doode zee aanwees; met do geologische wetenschap (d. i. de gronden-wetenschap), die het ontstaan der doode zee als voor historisch aangeeft en het verlagen van haren zeespiegel 2000 jaar vóór onze tijdrekening stelt, gelijktijdig met de steden-ramp. De ontdekte puinen liggen op 6 Km. Noord der Doode-zee en op 5 Km. ten Oosten van den Jordaan, in de woestenij Ghor én beslaande meer dan 14 Hec taren. Wat men er vindt, bewijst het bestaan van eene volmaaktere be schaving dan deze weergegeven dooi de puinen van Jericho, alhoewel de ze ook jonger zijn. Belet nu dat die oppervlakte 14 Hectaren klein is voor eene stad... Het tempelplein van Jerusalem alleen, nu nog bestaande, is 15 Hec taren groot... en men kan de zelf de bemerking maken nopens Jericho in Palestina en Troiën in Klein Asia. Waren veifmaarde steden uit de oude tijden zeer klein, onze heden- daagsche zeeschepen worden zoo groot, dat zij somwijlen aan drij vende steden beginnen te gelijken: Eene fransche compagnie is veer- dig met een nieuw schip l'Atlan- tique 30 meters breed, 227 m. lang (dus eene oppervlakte van 6810 vier kante meters of meer dan ééne halve Ha.) en verplaatsende 40 millioen kilogr. water. De groote eetzaal is 35 meters breed en 10 hoog, dus een klein kerkgebouw. De schoor- steenen zijn zoodanig geplaatst dat zij niet beletten het aanleggen op het bovendek van eene straat, 140 m. lang, en bestaande uit twee reeksen vertrekken, die winkels zijn, waar men nieuwigheden verkoopt, mode artikels, bloemen, boeken en waar een magazijn is voor den verkoop van autos! Was Sodoma klein, Troië ook, de

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1