I Crédit Anversois WEET GE WAT Warden Oom-Hulde te Roeselare Ypersche Kroniek. SPORTKRONIEK Dix madestraat, 18, YPER Nog over de Bedevaart der K. A. J. van Yper op 18 Oktober a. s. Mgr Lamiroy te Moorslede en Boesinghe Kerkelijk Nieuws ZITDAGEN Football ze zweeten en wij mogen ons aan iets bijzonders verwachten. 't Is misschien 't gepaste oogenblik om eene zinsnede van den brief dat Z. Em. Kardinaal Van Roey op 2 Februari laatstleden in al de ker ken van de Kempen liet afezen, te herhalen En als zij het durven te bewe ren dat, zoo Bisschoppen tegen hen zijn, het Hoogste Kerkelijk Gezag toch het Vlaamsche Nationalisme goedkeurt, dat de Algemeene Vader der Kristenheid aan hun zijde staat, dan aarzelen wij niet te zeggen en wij weten wat wij zeggen dat zij liegen Tot daar... voor nu. 3 ES3BEEfl895£18g .'3 \f BANK BEURS WISSEL. Zooals hierboven wordt aangehaald zijn een zeker getal Ka jotters Zondag avond in bedevaart naar Lourdes vertrokken. Voorafgegaan door hun ne vlag vertrokken zij van hun lo kaal alwaar zij zich in stoet gevormd hadden, een zestigtal vertrekkenden en omtrent zooveel hunner makkers die eraan gehouden hadden hunne makkers tot aan de Statie uitgeleide te doen. Toen de stoet zich in gang stelde, begeleid door ouders en vrienden, hieven de Kaj otters met volle stem hun bondslied aan. Flink stapten onze goede jongens in 't gelid, de vreugde blonk op aller gezicht. De voorbijgangers zagen met genoegen op onze kranige kerel tjes neer. Dat er kerels gevonden werden aan wie zulks niet aanstond, moet nie mand verwonderenook toen de stoet voorbij het Vlaamsch Huis trok kwa men daar een handsvol kerels buiten geschoten die aan het huilen en tieren gingendoch om gehuil en getier be kommerden onze Kajotters zich niet; zonder die kerels een blik te gunnen trokken zij statiewaarts en bleef dus aan dat SCHUIM niets anders over dan terug in de zaal te gaan om spijt en woede in bierschuim te verkoe len. Het Pond gletste den dieperik in. M. Montagu Norman draagt Frankrijk niet in zijn hert: Hij haat 'het. Hij opende dus de brandkassen van den Engelschen Bank en put te er in bij machtige grepen, om ze over te maken aan Duitschland. Dit land bouwde spoorhallen, de grootste in the world reus achtige paleizen, wolkenschrabbers om er van de Amerikanen te doen knarsetanden en sportpleinen op zijn Ben-Hurs. Maar daarna het treurspelachter hunne marmeren vóórgevels woeker de er niets anders in de duitsche ban ken dan verlegenheid. Het vertrouw de geld was gaan bollen! Te Londen M. Montagu loach niet meer. Hij wist dat England er in zat tot otver de ooren. Hij wist dat het engelsch goud alleenlijk een schijnleven aan Duitschland geschonken had en dat een deel van 't geld, verschoten aan den Rijksbank, overgewaaid was naar Rusland. Dit geld diende dus om het sovistisch vergift kracht te geven, ten einde te kunnen zijnen in vloed uit oefenen tegen England en zijn Dominions. En terwijl die ver openbaring M. Montagu te neer drukte, vernam Europa dat Rusland van af 1917 tot 1929, een millioen 765 duizend en 65 personen had doen sterven, waarvan: 25 Bisschoppen, 1215 priesters, 6750 leeraars, 8800 geneesheeren, 54.850 officieren, 12.680 soldaten, 10.500 policieagen- ten, 48.000 gendarmen, 12.500 be dienden, 350.250 geleerde menschen, 15.000 boeren ;n 192.000 werklieden. Neen, England had dat niet ge wild en het stond er nu onmachtig voor. M. Montagu verdween en op het oogenblik verblijft hij in Amerika, zuchtende en wanhopig Te Gloucester in England heeft de pianosfabriek van Woodchester 300 vleugelplanos (piano a queue) doen verbranden. Zij waren oud en nieuw, d. i., voor vele jaren gemaakt en werden niet alleenlijk nooit verkocht, maar zelfs nooit bespeeld. Zij waren gemaakt geweest voor uitgestrekte salons en zulke bouwt men niet meer. Van een anderen kant met eervol len eerbied bewaart men de pianos van Chopin en van Cesar Franck... het is u toegelaten voorzichtig het deksel er van op te heffen, om die geluwgewordene en een weinig ver- sletene vingerhamertjes (les touches) te bewonderen, waarop behendige vingers weg en weer vlogen, ten ein de de Mazurkas te laten weer galmen alsook de Prelude, Choral en Fugue Is dat ook een feit der Compensa- tiëwet, zoo dikwijls voorkomend in de natuur en bestaande hier in: Als eene zaak vermindert in kracht, per weerslag vermeerdert er een andere. Zoo wie blind wordt of geboren is, bekomt een fijner gevoel of een fij ner gehoor... wie eene oog verliest, dikwijls bestatigt hij dat de overge blevene in kracht toeneemt. Zal men het zelfde kunnen besta- tigen met de nieuwe mode, die in aantocht is? De vrouwenhoeden, die nu miq of meer achteruit geschoven staan op het hoofd, zal men kordaat doen vooruit hellen en schuins, zoo danig dat de rechtere oog zal moeten onzichtbaar wezen! Zal men dan ook beter zien met de linkere? Afwach ten is 't wachtwoord! In eene vergadering waar een ge leerde over bovengemelde compensa- tiëwet sprak, knikte een eenvoudig mensch instemmend toe en zegde Zeker zulke toepassingen vindt men overal en alzoo als iemand een been heeft dat korter is, per weerslag is het ander langer. Wij richten een bij zonderen op roep tot alwie bij vergetelheid geen persoonlijke kennisgeving mocht ont vangen hebben en bidden hen hier bij om verontschuldiging voor dit onvrijwillig verzuim. Wij deden ons uiterste beste om zooveel moge lijk vrienden en bewonderaars op te sporen. Zij tellen bij duizenden. Dat wij niettemin zoo veel brieven kre gen van personen die hunne verwon dering uitdrukten niet aangesproken te zijn geweest, bewijst dat, hoe vereerend ook wij naar Warden Oom opzien, wij toch de faam die onzen geliefden volksschrijver geniet nog onderschat hebben. Elk wil zijn jonste doen. (Storten op postreke ning Nr 283.396, Davidsfonds, Roe selare) Wij verwachten allen stellig te Roeselare op 18 Oktober! Verscheidene inschrijvers lieten de mare dat ook hunne dame of juf frouwen komen meêfeesten. Het mag er niet uitzien, alsof echte kunst en ware adel kunnen schatten en waar- deeren, in Vlaanderen, een bijna uit- sluitelijk voorrecht der mannen wa re. Daarom ook verwachten wij zeer vele bewonderaarsters op het feest. Alwie eene bijdrage stortte krijgt een persoonlijken oproep voor het feestmaal. Twee dagen na het rondsturen aan de eerste inschrijvers kwamen reeds een honderdtal toezeggingen van deelname binnen. Enkelen verwaar loosden nog het bedrag, 50 fr. te storten. Na het ontvangen dier storting alleen zendt het berek de toegangs kaart voor het feestmaal. De toe gang tot de eetzaal zal onverbidde lijk streng ontzegd worden aan alwie deze kaart niet kan voorleggen. Voor het gemak der regelingen worden alle stortingen vóór 1 Okto ber yerwacht. Na Zondag 11 Oktober kunnen om geen enkele reden nog toeganskaar- ten afgeleverd worden. Hierna het feestwijzer: 1) Te 10 uur, Dankmis in de Sint Michielskerk. Kanselrede door Z. E. P. Reypens, S. J. Onder werp De beteekenis van den volks schrijver voor eigen stam 2) Te 11 uur, Feestzitting in de groote zaal van het Arsenaal, Wa penplaats a) Inleidende rede door Heer Voor zitter van het berek; b) Schenking aan den feesteling van zijn bronzen borstbeeldbeeld houwer Joz. Cantré) c) Feestrede door Z. E. H. Cyriel Versehaeve d) Aanspraak door Heer André Demedts, letterkundige't Lande lijk leven in Warden Oom's Wer ken e) Aanspraak door Heer Jozef Muls, namens de Vereeniging van VI. Letterkundigen f) Bloemenhulde. Muziek tusschenin. 3) Te 13 uur, Feestmaal bij in schrijving in de feestzaal van het Stadhuis (ingang Zuidstraat). De inschrijvingsprijs voor het feest maal bedraagt 50 fr.( wijn niet in begrepen). B. W. Inschrijving voor 't feest maal te sturen en het bedrag 50 fr. te storten op de postrekening Nr 89111 van Hear K. Van Tyghem, Nonnenstraat, te Roeselare, vóór 1 Oktober. Alle briefwisseling zenden naar den zetel van 't berek: 5, Statieplaats, te Roeselare. Dinsdag 1.1. heeft Mgr Lamiroy de kerke van Moorslede geconsacreerd. De plechtigheid begon ten 9 uur en eindigde ten 12 u. 30. Een kerkgebouw stond te Moor slede reeds in de XIIIe eeuw, daar men bij de herstellingswerken een muur weggeworpen heeft, waarop het jaartal 1228 vermeld was. In 1555 herbouwde men den Godstem pel, die veel geleden heeft tijdens de beeldstormerij en der Geuzen (1566- 1584). In 1588, dit volgens eene rekening was de toren gedekt met strooi en de Schotteih, die te Meenen in garnizoen llag'en, staken nader hand geheel het kerkgebouw in brand; de hertogen Albrecht en Isa bella, per vergunbrieven van en van 10 Mei 1610, lieten toe op bier en op akkers lasten te innen, om eene nieuwe kerk te bouwen. Deze nu werd totaal vernield in 1917 door engelsch geschut. Sedert den oorlog werd ze opnieuw hermaakt en Dinsdag ge consacreerd. Van Moorslede heeft Mgr de Bis schop van Lamo zich begeven naar Boesinghe, wa'aij Zijne Exoellencië ten 6 u. 30 het beeld der H. Theresia gewijd heeft, dat aan de kerke ge schonken werd door den burgmees ter, Weledelen Heer de Thibault de Boesinghe. Xonda^i'iiüit. De Apotheek van M. VANRO- BAEYS, Boterstraat, zal alleen open zijn op Zondag U October 1931. In St PIETERSKERK Zondag U October, ten 8 uur, Zielmis voor Zoë Simoens. Na het Jaargetijde van Heer Boo ne Albert, op 24 Sept. 1.1., werd in de St Pietersekrk een rozenhoedje gevonden van weerde. KERK DER E.E. P.P. KARMELIETEN Negen Donderdagen ter eere der H. Theresia van het H. Kind Jezus. 's Morgens te 7 uur, mis met zang, oefeningen en zegen. 's Avonds te 7 uur, lof door het volk gezongen, aanbevelingen en oefeningen. H. Treesje, schenk ons uwen Ro- zenzegen. Bij Koninklijk besluit op Woens dag 30 September in het Staatsblad verschenen, wordt de autobusdienst tuschen Yper-Poperinghe en Rous- brugge, afgeschaft. Wij durven hopen dat onzen volks vertegenwoordiger den Heer Brut- saert, zich verhaasten zal, bij wie het aangaat, ten zeersten aan te dringen, op dat dit besluit, dat strijdt tegen de belangen van een groot deff der bevolking van ons ar rondissement, zou ingetrokken wor den vooraleer het van kracht is. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 3 October, te 8 uur. Zondag 4 October, te 2, te 5 en te 8 uur. Maandag 5 October, te 8 uur. PROGRAMMA DOUGLAS FAIRBANKS in DON X, ZOON VAN ZORRO (Don X, fils de Zorro) Wereldberoemde film in 11 dealen uit het huis: Artistes Associés Machtig spel vol avonturen spelend in het hof van den Aartshertog van Castilje in Spanje. Deze film is de voortzetting van Het teeken van Zorro en herinnert ten zeer ste aan Robijn der Bosschenen De 3 Musketiersdie een prachtig succes oogstten. Double-Mêtre, Landverhuizer (Double-Mêtre, émigrant) Vermakelijke klucht in 2 deelen. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTEN waaronder voor enkele weken de filmop name van de Ronde van Frankrijk in 1931. DE VOLGENDE WEKEN: In October: 2" weekHet Noodlot (Fatalité) en Een Held(Un Héros) cow-boy. 3" week: «Willem Teil» (Guillaume Teil) 4» week: De 2 Schuchtere (Les 2 Ti mides) PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDERS TOEGELATEN. Modern ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te beko men. BOEFJE De Dordrechtsche courant (Holland schrijft: «Ik zag 't be kende spel Boefjein een vlaamsche bewerking van Grassin, en de Hollandsche opvoering werd overtroffen. Renaat Gras sin speelt Boefje geniaal. De Standaard zegt: Ik kan niet in beelden dat iemand Grassin zou nadoen in zijne uitbeelding van Boefje. Dat Boef je de ronde van Vlaanderen wint lijdt geen twijfel Het Belfort schrijft: Woensdag avond speelde Renaat Grassin Boefje in de feest zaal van Oud Brugge en hij speelde het op een buitengewone wijze, zoodat hij wel al het succes voor zichzelf weg haalde. Deze rol staat hem als geknipt. Hij zelf moet reeds lang deze titelrol in gestudeerd en ze zich geheel innig en ziel kundig diep eigen hebben gemaakt. Het zal dan ook wel de hoofdreden zijn, waar om hij de groep Staf Bruggen verliet, en naar het VI. Volkstooneel overkwam, na melijk, om dit eigenste Boefje op de plan ken te realiseeren. Dit boefje heeft reeds meer dan eene bewerking gekend; oor spronkelijk meesterwerk van M. J. Brusse, werd het tot tooneelstuk omgewerkt door Jaak Van der Pol, en R. Grassin zelf heeft het op zijn beurt weten aan te passen aan het vlaamsch midden, en daarin ook is hij goed geslaagd. Al de bijrollen werden flink uitgebeeld, met veel karakter. De zaal was zeer goed gevuld en het werd een genoeglijke ont spanningsavond. Heel de vlaamsche en fransch-schrij- vende pers getuigt dat de vertolking van Boefje iets eenigs is. Boefje gevreesd door politieagenten en alle vreedzame burgers maar met een gouden hart. Boefje dat meer dan 500 opvoeringen bereikte en dat overal met een succes zonder weerga. Daarom Allen naar de vertooning te IEPER, in t Christen Volkshuis van Boefjeop Dinsdag 6 October, te 8 uur. Kaarten aan 10 fr. (voorbehouden 2 fr. opleg), van 8 en 5 fr. (voorbehouden voor elk 1 fr. opleg) kunnen worden genomen van nu af in 't Christen Volkshuis, Sint Jacobstraat en in den Katholieken Kring. Rijsselstraat. BOEFJE is het successtuk van den dag. BOEFJE verdrijft alle slechte buien. BOEFJE overwint de crisis. Allen daarheen! RADIO-CLUB YPER Op 3, 4 en "5 October 1931, zal in de Halle, met de welwillende mede hulp van het Stadsbestuur, eene groote tentoonstelling plaats hebben. Ingangsprijs 2 f. persoon, recht gevende op een nummer van de tom bola. De prijzen voor de tombola zul len in de Halle ten toon gesteld wor den. De trekking der prijzen, zal in het lokaal van den club, 37, Statiestraat te Yper, op Zondag 11 October, om 2.30 uur, plaats hebben. Meer dan 2000 fr. prijzen, waaronder eene waschmachien van meer dan 500 fr. waarde, zullen ver lot worden. De prijzen welke op 15 November 1931 niet zouden afgehaald zijn, blijven den eigendom der maatschap pij. BENOEMING In de geheime zitting van den Ge meenteraad op Maandag 28 Septem ber gehouden werd de heer Gits tot stadsingenieur benoemd. In dezelfde vergadering werd Me- juffer Debaene d.d. onderwijzeres, definitief tot onderwijzeres in de Stadsmeisjesschool benoemd. ZE ZIJN TEGEN DEN GODSDIENST NI£ Daarmede komen de Soeialis> vaak voor den dag om hier in der streksn, goedzakkige menschen za- in de oogen te werpen. Hier gev wij twee feiten, onlangs voorgeva. len, hunne bewering te niet doend: Bij La Roche is er eene kolon.-. ingericht waar socialisten-kindt* gedurende het verlof zekeren ti;: verblijven. Welnu gedurende Oogstmaand vermaakten zich ee aantal dier kinderen, in het bijzij van deze met hunne bewaking gelas; steenen te werpen naar een krui», beeld, zich op den steenweg naar H.. ves bevindende. Op 14 September 1.1. vermaakt een andere groep kinderen zich ook met steenen te werpen naar eer. Christusbeeld dat zich langs den weg van Villez bevond. De armen van dit beeld waren spoedig in stukken ge worpen. Dat volkje belooft voor de toekomst. Wat zou er dan gebeuren indien zij tegen den godsdienst wa ren?? MOORD OP EEN POLITIEAGENT TE ANDERLECHT Woensdag nacht miek de politie agent Lagey van Anderlecht proces verbaal op tegen een kerel die op den openbaren weg waterde. Op de vraag van den agent naar de eenzel- vigheidskaart haalde de schurk een revolver uit den zak en loste 3 scho ten op den agent die in den buik ge troffen neerviel en korts nadien den geest gaf. De moordenaar was onder- tusschen gevlucht doch twee politie agenten van Bruseel, op het gerucht der losbrandingen toegeloopen, ge lukten erin den dader aan te houden. Deze is de genaamde Maurits Se- sier, in 1888 te Yper geboren, nu leurder van beroep, te Cureghem verblijvende. Het slachtoffer, 37 jaar oud, gehuwd en vader van 3 kinde ren, was agent van le klas, 12 jaar onberispelijken dienst tellende. Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in «Het Kapitel». Te leper, den 1" en 3" Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Bekende Firma vraagt voor be zoek kleinhandel, kruideniers waren, jonge heer, hebbende aan militairen dienst voldaan. Kennis Fransch en Vlaamsch onontbeerlijk. Schrijven Bureel van 't blad onder letters X. Y. Z. De Bevorderingsreeks die voor ons West-Vlamingen het grootste aantrek heeft is de A-reeks. Laten we eens het klassement overloopen en bespreken. De meest opvallende ver richtingen zijn die van S. V. Blan- kenberghe en Stade Kortrijk, die op de twee eereplaatsen prijken, weder- keerig met 8 en 7 punten na vier matchen! S. V. heeft verscheidene jaren gesukkeld, maar nu schijnen de kustmannen er door. De reden van die plotse ommekeer? Training' Niets andters dan oefening en goede wil. Met die twee faktoren kan men wonderen verrichten onder voetbal opzicht. In alle afdeelingen kan men dit naspeurenStade Kortrijk heeft het ook bewezen. Zouden de Stadis- ten opeens van 2e naar le overgaan! Ik geloof hen in alle geval daartoe in staat, want zij ook weten wat moed en volharding beteekenen. Wij wisten lang reeds dat Racing Doornik een sterke ploeg is. Zondag 1.1. heeft zij te Kortrijk nipt verlo ren maar de toekomst zien de Walen toch betrouwvol in, lijk Audenaerde ten andere, die naar mijne meening toch lichter zal vallen wanneer d« doorslag zal moeten gegeven worden Union Doornik Doornik en V. G OostendeVerleden jaar speelde geer. van beide hoofdrollen in de reeks maar nu de gemiddelde sterkte óe' ploegen fel gezonken is, kunnen F. wel gevaarlijke outsiders worden;^ Vlamingen zullen, in tegenstelüD"

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2