God mind M Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN Kostbare Lessen Uit de Pers De Feiten WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 40 millioen Frank Kapitaal en Reserven 1 53! Jaar. - Nummer 41. 35 Centiemen. Zaterdag 10 October 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Veel werd er geschreven en gere- jetwist over de koele ontvangst te onzer katholieke vlaamsche identen en over de hun toegerichte tispraak van Z. H. den Paus. De ndaard beweert dat die Ivlaam- :he studenten en priesters die hen rgezelden, ten onrechte genomen rden te Rome voor vlaamsche na- inalisten en extremisten, die tegen boven het gezag der bisschoppen, goedkeuring van Rome gingen be rken voor hunne vlaamsche op- indsbeweging. Wij nemen dien uit- jg gewillig aan en aanzien geheel aarne die katholieke vlaamsche be- evaarders als onschuldigen, die de jtrenge berisping en vermaning van en Paus ontvangen hebben, niet jor zich zelf, maar voor anderen, Bi ze m,et gelegenheid aan hen over zetten. Zoo gebeurt het ook dat eftige en vurige christenen, die re- elmatig 's Zondags de Hoogmis bij tonen, ook de harde berisping ont- angen die door den kanselredenaar ;eleer gericht zijn tot die flauwe iristenen die de Hoogmis niet meer ij wonen, of slecht bijwonen, of ge- eel eenvoudig de zondagmis verzui- nen. Want de Paus schijnt ook ge- egd te hebben dat hij bedoelde niet dozeer de studenten welke hij vóór ich had, maar meest hen die t'huis ebleven waren. Donderdag 29 October Kunstvoorstelling Ls De Vriendt - Poldi Sorel Handelaars vraagt eene aankondiging in "HET YPERSCHE VOLK,, N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. BANK BEURS WISSEL fid ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 £r Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 15 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. in Nu, men moge meenen dat de Paus >ed of slecht was ingelicht, in alle val, uit hetgeen hij feitelijk ge- gd heeft, kunnen wij heel klaar maken wat hij heeft willen zeggen. !n voor de toekomist der katholieke rtij in Belgie is dat hoofdzakelijk ant indien alle Vlamingen de pau- lijke vermaning klaar begrijpen edelmoedig in daden omzetten, Jan zal de vlaamsche beweging den weg inslaan, niet van een afbrekend nationalisme, een soort taalbochevis- ne dat leidt tot sociaal-bolchevisme, Inaar een opbouwende godsdienstige Qèn nationale beweging die streeft baar een katholiek gezond en groot i. Belgie. n Vooreerst, de Paus sprak de bede- aarders aan als kinderen van Bel ie». Eerste les voor die jonge uitz innige separatisten (ik bedoel de bedevaarders niet), die den Belgi schen Staat losbollig willen wegcij feren en droomen van onmogelijke i oplossingen, zooals een vrij en onaf hankelijk Vlaanderen of Vlaanderen aan Holland. Strenge les voor die l, dubbele jongens zonder ervaring, die de Braban§onne uitschuifelen en lijk verwoede stierenhet rooc niet kunnen verdragen onzer natio nale vlag. Ook gaf de Paus een twee de les toen hij weigerde de vlaggen te wijden, omdat het fantasie-kleu ren waren die, volgens hem, geen zinnebeeld konden zijn eener katho lieke actie, zij weze Vlaamsch of Fransch. Waarschijnlijk bedoelde bij de pauzelij ke kleuren en gaf daar door te kennen dat de katholieke ac tie moet enkel en zuiver katholie' zijn, zoowel in Vlaanderen als Walenland, en staan buiten en boven taalstrijd en taaiverdeeldheid. Een derde les gaf hij, toen hij de Katholieke Vlaamsche Studenten be rispte om hun afwezigheid te Brus sel tijdens de feesten der Katholieke Waalsche Studenten. Niet bevoegd zijnde om te beweren of ze daar uit- genoodigd waren of niet, willen wij hier nogmaals enkel aantoonen wat de Paus met deze berisping heeft 'tcUlen zeggen, namelijk, dat alle Katholieke Studenten in hun Katho lieke Actie, Vlamingen en Walen, moeten broederlijk hand in hand wer ken, alhoewel elk op zijn taalgewest, en door onderling samenwerken, we erom de stevige banden moeten sme den van katholieke eenheid, die vóór den oorlog de macht en de grootheid heeft bewerkt van het een an onver deelbaar Belgie. Eindelijk, last not least, een vier de en laatste les gaf hij van onder danigheid en christene gehoorzaam- ïeid aan het bisschoppelijk gezag, waarmede zodveel jonge opstande- ingen, die zich nog Katholiek durven wanen, zoo lichtzinnig omspringen. Nihil sine episcopo!d.i. «niets zonder den bisschopzoo klonk het als een orakel van onomstootbare waarheid uit den mond van den groo- ten Paus, die er op steunde dat hij sprak als plaatsvervanger van Chris tus. En om de laatste les nog dieper te hameren voegde hij er bij Alles wat uwe bisschoppen gebie den en verbieden, dat ook gebied en verbied ik. Hoort gij het, Katholieke Vlaam sche Studenten len katholieke Vla mingen, die soms met uwe bischop- pen durft de grenzen betwisten van hun gebiedend en verbiedend gezag, en niet ziende hoe godsdienst en poli tiek veeltijds in malkaar verwikkeld zijn, losbollig weg durft zelf vast stellen waar d'e grenzen van ge- oof en zeden eindigen en waar het gebied der loutere politiek begint? Het is uw plicht als katholiek van alindelings de leiding te volgen uwer bisschoppen, zelfs waar gij meent dat enkel taalbelangen op het spel staan. Veel Vlamingen mogen meenen (rat ze door hun geestelijke overheid niet begrepen worden. De waarheid is veeleer dat zij zelf hunne bisschop pen en geestelijke herders niet be grijpen. Ook hebben zij ongelijk van geen trouw te hebben in de hoogere kerkelijke overheid. Daarom, Katholieke Vlamingen, en gij bijzonderlijk, Katholieke Vlaamsche Studenten, blijft steteds geschaard rond uwe bisschoppen, die aeter dan wij kunnen oordeelen hoe de taalkwestie moet opgelost worden binnen het kader der nationale een- leid en zonder schade voor de hooge re godsdienstbelangen. Schepen Missiaen hoort niet gaar ne spreken van de ni- uwe taksen die hij aan de lastenbetalers oplegde. 't Was uit nood zegt hij. Ja, ja 't was uit nood, masr Wie verwekte dien armzaligen toes! and der stads kas tenzij hij met de andere gezellen en met medehulp der VI. Nationalis ten, die maar altijd uitgaven op uit gaven voorstelden en ze stemden, en dat alleen in de hoop wantoestanden te verwekken en dan op te treden als de verlossers der stad. Het gebeurt wel eens dat niet-ka- tholieke ouders door politieke vrien den op de vingers getikt worden om dat zij hun kinders naar katholieke scholen zenden. We veronderstellen dat die ouders wel weten wat zij doen. Zij bestatigen dat de leerlingen der katholieke scholen van allen graad in de officieeie examen altijc de eerste zijn. Waar het de zuivere wetenschap geldt, staan onze colle ges en onze gestichten voor middel baar onderwijs in 't algemeen, even als onze Leuvensche Hoogeschool aan de spits. In den wedstrijd van het Jubel jaar onder de vier universiteiten van 't land werden ZEVEN reisbeurzen toegekend aan studenten van Leuven, twee aan studenten van de Gentsche HoogeschoolBrussel en Luik kregen niets Velen letten daar niet op; maar 't is toch een -feit. En dan, de ouders die met de toe komst en de vorming hunner kinde ren ernstig bekommerd zijn, houden aan een deftige en voorname opvoe ding eene opvoeding zooals naar het zeggen van oud-Minister Destrée zelf, door geen neutrale school kan gegeven worden, bij gebrek aan echt zedelijken grondslag. In Londen verblijven er betreklijk veel Polen ven hebben daar hunne kerk. Dit gebouw is veel te klein ge worden en' daar de Polen niet rijk zijn, handelen zij als volgt om hun ne priesters ter zijde te staan: alle avonden, na hunne werkuren, gaan verschillige honderden Polen tot mid dernacht gratis gaan werken aan en in de kerk. In Denemarken vond men het lijk Katholieken Kring Maar de Yperlfngen kennen reeds eener vermoorde en onkenlijk ge- den comediant van Meenenen of hij i maakte vrouw. Men deed er van de sympathiek is in stad, hoeft niet ge- radio-graphie en bestatigdè eene long zegd. - door tering aangetast. De photo Gelukkig dat de andere schepenen droeg men naar een gesticht van te en gemeenteraadsEden hen niet heb- ringlijders, om te vergelijken met de ben laten begaan, want benevens al photos daar regelmatig genomen van de nieuwe lasten zouden wij er nog iedere zieke. Men vond het evenbeeld, eenige andere gekregen hebben en Zoo kwam men te wete wie de ver namentlijk: een taks op de autos; maorde was, wanneer en waar zij een taks op de knechten en meidenhaar laatste bezoek 'deed en zoo vond een taks op de radio's; een taks op men ook den moordenaar iet stationeeren der'autos... en 't en geen uitvindsel, 't staat in de Werkman gedrukt, niet waar Mijn-i In Franckfort bestaat een nieuw stelsel heer Missiaen.'1 om brand te weren... in plaats van water t Is nu voor allen crisis... maar Ue spUtten op den vuurgloed, jaagt men t ware toen voor velen... tafeltje er doovende gassen rond't Is in 't groot deur geweest... Mijnheer wa{ de exstinctoren verrichten, bij het ontstaan van brand. De hoofdzaak moet wezen, "die doovende gassen lang genoeg Wij kregen gelegenheid een oog- rond den gloed te behouden, tot dat deze slag te werpen in het orgaan van de I afgek0eld is, want, zoo lang hij hooge solid.aristenparl.jjeerstgeboren zoon warmtegraad bewaart, herneemt de brand, van de VI. Nationalisten en Klein- Kan baas( versche lucht er mede in zoon van de Aktivisten, zaliger me- verband komt m011c- Eertijds als men haarden en vuurpotten Ons gedacht en dat der eenige t»ezig(jej men overdekte, bij het slapen vrienden die dit blad zagen: een com- gaari) den vuurgioecj met assche. Daar- munist weekblad opgesteld dooi mecje was bet branden stop gezet, maar Claeys en C wier Zetel tegenwooi - de gloeiende massa behield haar warmte dig in de Esplanade is, in afwacli- loncjer gjjg dekking en 's anderdaags-mor- ting dat hij ten strijde trekke voor men ontdekte het vuur> men legde Meester Butaye te ontlasten van de|njeuwe brandstof er boven> met joeg wat lucht met de blaaspijp in de koek en de vlam hernam. met liefdadige, godsdienstige en cul- tureele doelstrekking, dezelfde kun stenaars van het prachtig stuk LourdesThans in hun nieuw groot sukses u T rans formatie-Volksdrama in 3 bedr. van Willem Putman en Louis De Vriendt, gebaseerd op de jongste encycliek van Z. H. den Paus. En stuk waarin de noodlottige ge volgen der echtscheiding op kiesche en pakkende wijze warden aange toond. Tevens medewerking van Mevrouw Parie Potharst, eerste dramatische hoofdrol van de Kon. Vlaamschen Schouwburg van Brussel. yoor de Missiaen 42.000 patatten die zoo zwaiar op zijn rug drukken. Maar 42.000 patatten verhandelen is geen klein bier voor iemand die niet gewoon is van werken. Wilt gij een goeden raad: leert eerst een vork handhaven, al ware Haastige spoed is zelden goed Te Kadioska in Rusland werd besta- tigd, dat de brievenbus in het station niet 't zelf een gouden Vork, want daar- meer geopend geweest was sedert één mede gaat gij ver! jaar. Daar staken er 500 brieven in en velen zullen verwonderd geweest zijn, In 't Westland: eenige ketterijen I dat zij op hun schrijven geen antwoord geteskend door een schrijver die eeni-1ontvangen hadden, ge weken godsgeleerdheid studeerde Prijzen der Plaatsen: 10 - Plaatsen verkrijgbaar in kaal Katholieken Kring straat, Yper. 8 - 5 fr. het lo- Rijsel- Vervoeren van rundvee en peerden per stoomwagens en schepen is niet belang stellend. Maar een vervoer van zwaluwen per vliegmachien, dat is iets nieuws. In Oostenrijk vele zwaluwen, verrast door de eerste koude, waren bedwelmd en be let hunne heenreis door te zetten. Met vliegmachienen heeft men ze naar Italië overgebracht, zoo iets reeds van 80.000 Om lijken te vereenzelvigen, die onge naamd geen papieren op zak hebben, de policie mannen van Parijs onderzoeken eerst en vooral wat het zakuurwerk mo gelijks bevat, en dit omdat geleerde dok ters bestatigd hadden, dat men in zakuur werken van schrijnwerkers zaagmul vond, in deze van bakkers of molenaars bloeme, in deze van stokers en kolenlos sers, koolstof, in deze van damen rijst poeder, en in deze van vioolspelers colo- phanestof. Deze verschillige voorwerpen zijn stof-aardig en kunnen maar erkend worden met den microscope. en die nu reeds bekwaam is om een hoofdartikel in eene groote gazet te schrijvenmaar om te verstaan heeft men bril en kaars noodig. Buiten dat,... eenige opruischin- genniets voor het proces Rudiger een oproep van eenen gederacineer- den en gedertationaliseerden individu tot de Yperlingen, om zekere men- schen die in hunn'en weg staan eene pandoeringe te geven, en om te ein digen eenen aanval tegen de congre gatiën en hunne bestuurders. Of dat nu Katholieke Vlamingen zijn la ten wij U oordeelen, beste lezers. En zeggen dat de drie vierden van dat blad geschreven zijn door mannen die de jonkheid moeten opleiden. In de laatste vergadering van den gemeenteraad hebben wij opnieuw den graad van wellevendheid van schepen Missiaen kunnen vaststellen. In openbare vergadering iemand beschuldigen van cijfervervalsching, verdient eene zware straf, en wij verhopen dat hij ze niet zal ontloo- pen. In dezelfde vergadering onthielden de Vlaamsche Nationalisten zich bij de stemming van de hulpgelden voor de H. Familie. En men noemt dat Katholieke Vlamingen. Bij ons zijn dat noch Katholieken, noch Vlamingen. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlasnderen en Brabant. Agentschappen te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate, West-Nieuwkerke, Proven. Kantoren te Alveringem, Beselare, Beveren-IJzer, Krombeke, Geluveld, Kemmel, Leysele, Loo, Merkem, Passchendale, Pervijze, Poelkapelle, Stavele, Vlamertinge, Westouter, Westvleteren, enz. f

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1