Crédit Anversois Ypersche Kroniek. De toekomst der Belgische Bevolking Huldebetoon Edward Vermeulen Kerkelijk Nieuws Dixmudestraat, 18, YPER Rechterlijke Kroniek Te Wilmersdorf, bij Berlijn, is een nieuw hospitaal ingehuldigd. De keu ken is bestuurd door een gekenden hotelhouder en de zieken mogen hun ne spijzen bestellen volgens de kaartalles natuurlijk onder toe zicht der dokters. De buitenmuren der ziekenzalen zijn geheel in glas, wat een aangenaam uitzicht aan de zieken verschaft. zakje melk. De Denen zijn een stap je verder gegaan en daar bestelt men nu melk onder vorm van lange bla den: Ge kunt dus één meter of twee meters melk koopen. Te Fauquez, bij Tubize, is eene prachtige kerk opgericht geweest, de H. Lurgardis ter eere, en geheel in glas. In den Texas, V. S., had een eigen aardig liefhebber onder den oorlog een klein kanon gemaakt, met bron zen geldstukken, herkomstig uit alle landen van de wereld. Dit kanon heeft geschoten den 11 November 1918 om den wapenstilstand te hul digen en zal nog eens schieten den dag, dat keizer Willem, rampzaliger memorie, den laatsten adem zal uit blazen: Nu de keizer.schijnt er voor niet haastig! Den 30 September 1931,verscheen in L'Echo de la Seine Inférieure de eerste artikel geteekend L. V. Hij was van den bekeerden Lnois Veuillot, die de wereldberoemde schrijver en kamper werd der XIX1' eeuw. De wisselvalligheden zijner be keering vindt men gedeeltelijk in zijn boek Pèlerinages de Suisse». Het eerste uitwendig teeken van zijn zielestrijd was dit feit: Wandelende in den tuin, wilde hij een worm met den voet niet verpletten, omdat hij bij het van-zin-zijn zulks te doen, schielijk dacht op wat hij onlangs gelezen had in het evangelie: Name lijk, dat de gefolterde Zaligmaker meer geleek aan een aardworm dan aan een mensch. Een nieuivgebouwd schip zal ver binding verzekeren tusschen Frank rijk en Zuid-Amerika. Het is 227 m. lang (St Maartenskerk is er maar 100) en 30 breed; heeft 12 ver diepen boven de waterlijn, eene eet zaal van 32 meters lengte en een sa lon van 22 m.heeft eene kapel, sportzalen, zwemkom, theatre, ra- diotelephonie, enz. Het kan 40.000 ton vervoeren hetgeen, uitgerekend in treinwagens van 10.000 kgr. vrecht met 5 meters lengte per wa gen, een trein zoude uitmaken van 4000 wagens of 4 uren lengte. Jfc De Helicostat, d. i. een vliegma- chien met schroef in vertikaal plan om vooruit te vliegen en eene schroef in horizontaal plan om recht omhoog de lucht in te boren, heeft te Orly, bij kalm weder, op 300 meters hoog te op het zelfde punt blijven hangen gedurende eene halve uur. Zullen dus de bomwerpers in een toekomstigen oorlog niet wel kunnen mikken en zekerlijk hun doel treffen? In 1932 is het de 200° verjaardag der geboorte van Haydn, die van mis- diener in de Kathedraal te Weenen vermaarde muzikant werd. Als mees- ter-leeraar telde hij onder zijne leer lingen Beethoven. Hij werd geboren te Rohran en Oostenrijk aanziet Haydn als een van zijne burgers, omdat Rohran nu in dat land ligt; Hongarie eischt hetzelve op omdat Rohran dan Hongaarsch was en de Croaten betrachten dezelfde eer, om dat de familie Haydn afkomstig was uit Croatie. Een Duitsch beweerde dat onze Rubens duitsch was, omdat hij, al hoewel van belgische ouders, in Keu len geboren is. Dat was eene variatië op den themaDuitschland über al les Nu men gaf hem deze kor te maar verpletterende antwoord Mijnheer, moestet gij geboren zijn in een koeistal, zoudet gij daarom een kalf wezen Onder den oorlog, verbruikten wij veel melk in doozen Voor den oor log gebruikte men ook op de schepen, melk in poeder en 't was geen onzin te zeggen: Haal eens een papieren In eene studie over de toekomst van de belgische bevolking (versche nen in het dokumentatiebulletijn der Nationale Bank) bevestigt de heer Fernand Baudhuin, professor te Leu ven, de vaststellingen van E. P. Fal lon over den achteruitgang der be volking. Hij verklaart dat het over schot zal verdwijnen en door een te kort aan geboorten zal vervangen worden. In Belgie, zooals in Duitschland zegt hijmoet men eene verminde ring van het getal geboorten voor zien. Nu reeds is deze vermindering bezig. Het is natuurlijk in de jonge gezinnen dat de meeste geboorten aan te stippen zijn. Welnu, het groot aantal huwelijken van onmiddellijk na den oorlog, heeft in de tien laat ste jaren het getal geboorten ver hoogd, doch thans is dit hier niet meer het geval. Er is erger. Het getal geboorten is in rechtstreeksch verband met het getal huwelijken. Welnu, het getal huwelijken neemt bestendig af. De 71.000 huwelijken, welke wij thans boeken, zijn aangegaan door perso nen van 23 tot 25 jaar, dus geboren rond 1905. Er waren toen 190.000 ge boorten. Op dien datum waren er dus 2,7 geboorten noodig, om thans een huwelijk te geven. In 1935 zullen de personen, gebo ren rond 1910, in het huwelijk tre den. Daar er toen maar 176.000 ge boorten waren, zullen er dan maar 66.000 huwelijken meer zijn en wel licht maar 132.000 geboorten, bere kend op den huidigen toestand van 2 geboorten per huwelijk. In 1950, wanneer de personen geboren rond 1925 zullen trouwen, zullen er, vol gens die berekening, maar 58.000 huwelijken meer zijn met 116.000 geboorten. Er zal nog een grooter tekort zijn, namelijk voor de perio de, welke overeenkomt met de ge boorten van den oorlog van 1940 tot 1945. De geboorten zullen dan onder de 100.000 vallen Zoodus moet men voor Belgie eene voortdurende vermindering van ge boorten voorzien. Deze vermindering zal vanaf 1940 aanzienlijk worden. Het geboortecijfer zal van 18 onder 15 en wellicht op 13 per duizend vallen. E. P. Fallon had zulks reeds bewezen. En deze droeve vooruit zichten eischen eene krachtdadige fa- miliepolitiek, welke deze uitstekende kloosterling met zooveel klem voor staat. De Warden Oom-viering wordt een onverhoopt sukses. Uit alle hoeken van Vlaanderen wordt de sympathiekste belangstelling betoond. De oproep van het berek werd prach tig beantwoord. Reeds zijn ongeveer 600 inschrijvingen geboekt. Zooals reeds aangekondigd, gaat het huldebetoon door op ZONDAG 18 OK TOBER. Hierna de feestwijzer: 1. - Te 10 uur, Dankmis in de St Mi chielskerk. Kanselrede door Z. E. P. Reypens, S. J. OnderwerpDe beteekenis van den volksschrijver voor eigen stam 2. - Te 11 uur, Feestzitting in de groote zaal van het Arsenaal, Wapenplaats. a) Inleidende rede door Heer Voorzit ter van 't berek. b) Schenking aan den feesteling van zijn bronzen borstbeeld (beeldhouwer Joz. Cantré). c) Feestrede door Z. E. H. Cyriel Ver- schaeve. d) Aanspraak door Heer André De- medts, letterkundige: 't Landelijk leven in Warden Oom's Werken e) Aanspraak door H. Jozef Muls, na mens de Vereeniging van VI. Letter kundigen 3. - Te 13 u„ Feestmaal bij inschrij ving in de feestzaal van het Stadhuis (ingang Zuidstraat). De inschrijvings prijs voor het feestmaal bedraagt 50 fr. (wijn niet inbegrepen). Inschrijven tegen 10 October bij Heer Karei Van Tyghem, Roeselare. Post rekening Nr 89111. f) Bloemenhulde. Wie ten laatste op 10 Oktober de toe gangskaart niet besteld heeft bij middel zijner storting: 50 fr. (op postrekening Nr 89111 van Heer Karei Van Tyghem, Roeselareen die niet kan voorleggen wordt beslist den toegang tot de eetzaal ontzegd. Zoiida^rusl. De Apotheek van M. HOUTE- KIER, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 11 October 1931. In St PIETERSKERK Zondag 11 October, ten 8 L u., gezongene mis voor Emile Pattyn, van wegens de duivenliefhebbers- maatschappij, wijk St Pieters. In St JACOBSKERK Zondag 11 October, ten 4 u., jaar- li jksche processie ter eere van O. L. Vrouw van den Rozenkrans. Al de leden van den Katholieken Kring worden verzocht het Heilig Sakrament met een flambeeuw te vregezellen. KERK DER E.E. P.P. KARMELIETEN Negen Donderdagen ter eere der H. Theresia van het H. Kind Jezus. 's Morgens te 7 uur, mis met zang, oefeningen en zegen. 's Avonds te 7 uur, lof door het volk gezongen, aanbevelingen en oefeningen. H. Treesje, schenk ons uwen Ro- zenzegen. i aw&viMSEm N. V. aasmtmam BANK BEURS WISSEL TOMBOLA DER PATERS KARMELIETEN van 4 Oktober 1931 Van de 200 prijzen die verlot wier den zijn de volgende nummers nog niet afgehaald 242 505 618 702 814 891 905 1025 1028 1064 1142 1606 1696 1746 1845 1956 2017 2155 2351 2451 2454 2592 2800 2882 3193 3384 3394 3410 3441 3450 3496 3721 3827 3918 4001 4030 4111 4167 4288 4717 4729 5090 5268 5307 5309 5317 5339 5415 5440 5512 5516 5553 5586 5624 5683 5847 5909 6189 6257 6536 6547 6575 6666 6677 6844 6881 6902 6908 6914 6972 6982 7056 7096 7211 7309 7641 7724 7819 7840 7851 7862 Voor de deksels: 16 122 134 157 231 339 439 606 628 754 De prijzen mogen afgehaald wor den bij Heer Cuvelie, Boterstraat, 1. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 10 October, te 8 uur. Zondag 11 October, te 2, 5 Vi en 8 uur. Abonneert U op HET YPERSCHE VOLK PROGRAMMA NOODLOT (Fatalité) hartroerend drama in 7 deelen volgens den volksroman van Herman Heyermans Droom Koninkje.', met WILLEM VAN- DE VEER, AND EGDE NISSEN, HEN- KIE KLIJN, WILHELM DUTERLE en HENRI DE VRIES. EEN HELD (Un Héros) Cow-boy in 5 deelen. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTEN waaronder voor enkele weken de filmopna me van De Ronde van Frankrjk in 1931. DE VOLGENDE WEKEN: In October: 3" week: a Willem Teil» (Guillaume Teil). 4' week: De 2 Schuchtere (Les 2 Ti mides) In November: I* week: Archiduc Jean en de sport film Het Criterium der Assende we reldberoemde koers van Brasschaet in September 1.1. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Modern ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te beko men. Lang wachten is verdrietig. Wilt ge daarvan ontslagen zijn. pas op voor de uren van den Cinema Coliseum in het Christen Volkshuis, op Zondag 11 Octo ber. Die uren zijn te 2 uur. te 5 '-2 uur en te 8 uur. Een prachtige film wordt afge rold. Gewestelijke Tombola der Christene Arbeidersjeugd. Daar er nog een veer- tigal prijzen vóór den gestelden datum niet werden afgehaald, zal op 11 Novem ber. te 10 1-_. uur, in 't Christen Volkshuis, tot een nieuwe en laatste trekking worden overgegaan. Verschillende kostelijke prij zen zijn nog uit te loten, onder meer een nieuwe velo (merk DoUy), een prachtig kofïieservies, een borstbeeld, enz. Houd in alle geval uw lotjes die ge in de voorgaande maanden gekocht hebt. Degenen die nog lotjes begeeren, kunnen er krijgen in 't sekretariaat en in de café van 't christen Volkshuis te Yper. Daardoor steunen ze de Christene Ar beidersjeugd. Boefje te leper. Dat Het Vlaamsche Volkstooneel weer de glorie van vroeger dagen heeft bereikt, zal ieder een die in de goed gevulde feestzaal van 't Christen Volkshuis, op Dinsdag 1.1. aan wezig was, toegeven. De rol van Boefje was overheerlijk weergegeven; al de bijrollen flink vervuld. Al de aanwezigen waren overvoldaan en we hoorden van zeer vele kanten: We verlangen zeer Het Vlaamsche Volks tooneel weer te Yper te zien optreden. 't Was een genoeglijke, kunstrijke feest avond. De Klokken van St Maartens hebben verleden week hun bronzen stem laten weerklinken over de stad Yper. Dat ze prachtig van toon zijn, zal de moeilijk ste toegeven. Geve God dat ze nooit over oorlog lui den, veel lafenis aan overledenen bezor gen, dikwijls blijdschap de stede melden en vooral veel christenen bij Jezus' altaar brengen. Vlaamsche Toeristenbond. De eer ste Voordracht van het Winterseizoen zal plaats hebben op Dinsdag, 13 October, te 8 uur, in 't ZweerdGroote Markt. Dr. J. Alb. GORIS uit Antwerpen, zal komen spreken over: AMERIKA. De heer Goris beter, gekend onder den schuil naam Marnix Gheysen, heeft ons in zijn prachtig boek Ontdekt Amerika het nieuwe werelddeel laten kennen. Geen twijfel of al de leden van den Vlaamschen Toeristenbond en ook niet leden, welke hierbij vriendelijk worden uitgenoodigd zullen er aan houden deze buitengewone voordracht met lichtbeel den bij te wonen. HET BESTUUR. HULDEBETOON IN SINT MAARTENSKRING Op Zondag 27 September 1.1. vier den de leden der gunstig gekende Ypersche mannen- en Jongelingscon gregatie het Naamfeest van hun ge liefden Bestuurder E. H. Michel De Coninck, onderpastor van Sint Maar tens. Te 6 uur 's avonds was de ruime feestzaal bezet met een talrijke en uitgelezene schaar weldoeners en vrienden met aan 't hoofd Z. E. H. Deken Vermaut, de H.H. Burge meester en Schepen Delahaye, om ringd van menige geestelijke en bur gerlijke overheden. Allen bewonderen, te recht, de ste vige en smaakvolle voltooiïngswerken van St Maartenskring, en voorname lijk de prachtig geschilderde feest zaal, waarvan onzen stadsgenoot de corschilder Joseph Decock eere haalt. De picturale versiering, in moder nen trant, bevat eene reeks leesbare niet moderne geschikte spreu ken en aanroepingen Aan dien ingang: In Gods zegen is alles gelegen. Boven het H. Hert: H. Hert van Jezus, Ons foekome Uw [rijk. Rond het H. Hert: Al ware Christus duizendmaal in Bethlehem geboren, en niet in mij, dan ben ik toch verloren. In 't middenvak rond het Kruis beeld: Wil in uw huis - Aan Christus Kruis De plaats van eere geven En menig kruis - Wordt uit uw huis Door Christus Kruis gedreven. In de vier andere vakken: Arbeid met gebed verbinden Doet ons Godes zegen vinden. Gods ooge ziet en weet het al Wat is, wat was, wat worden zal. Let op den praat der menschen niet Als gij maar doet wat God gebiedt. Die steunt op God met kloeken moed Ontvangt Gods hulp in tegenspoed. Links van het theater het schild van Yper en de Pauselijke Kleuren met de woorden: Voor God en Kerk. Rechts van het theater, het schild van O. L. Vrouw met de woorden: Door Maria tot Jesus. Het is sinds lang gekend dat de Leden van St Maartenskring er een handje van hebben om feesten op touw te zetten. Onnoodig te zeggen dat de kundige uitvoering van den spelwijzer den grootsten bijval ver wierf. Welverdiend applaus begun stigde de begaafde trompettist en de lachwekkende kluchtzangers. Het blijspel in drie bedrijven De boe ren van Ooienwerd meesterlijk vertolkt door baas Bier mans en zijn knecht Nelles, de Burgemeester en zijn Garde-Champetter. Het gepre zen spel van Keizer Karei, van de stouten van verre Ooienaars, van de Jagers en van Florent die er ook bij was, werd voor deze welge lukte opvoering, een volslagen suc ces. Dit jaar had deze feestviering eene bijzondere beteekenns: zij bekroonde den vlijt door den ieverigen Be stuurder aan den dag gelegd om van St Maartenskring een uiterst gezel lige en degelijke inrichting te maken. Ook was het onder de algemeene geestdrift dat den Heer Prefekt de feestwenschen aanbood en den recht- matigen lof uitsprak van den tienden Bestuurder der in 1845 gestichte St Maartens Congregatie. En toen hij in naam der dankbare leden van het Jongelingenpatronaat, van de Studiekring en van de Bol- dersafdeeling der St Maartenskring, het prachtig portret van den held van het feest aanbood, werd E. H. De- coninck met eene indrukwekkende Ovatie begroet. Eene herderlijke rede van Z. E. H. Deken bekrachtigde dit hertelijk huldebetoon en den gevierden Be stuurder bedankte, diep bewogen, al de aanwezigen, de milde weldoeners en zijne verkleefde medewerkers en Congreganisten. Moge, onder zijne wijze priester lijke leiding, de oudste Ypersche pa rochiale inrichting, op vasten grond gebouwd, haar zailg werk van Ka tholieke Actie en Leekenapostolaat, getrouw aan de stem van Paus en Bisschoppen, voort zetten, tot meer der geluk onzer opkomende Ypersche mannenjeugd! STERFGEVAL Op 29 September is godvruchtig te Kortrijk overleden Mevrouw Marie- Imelda, in de wereld Mejuffer An toinette Labis, Algemeene Overste der Dames van Sint Niklaas. De begrafenis had op Zaterdag 3 October in de kapel der Dames van Sint Niklaas plaats. Wij bieden den Eerw. Heer Be stuurder Labis onze rechtzinnige deelneming aan. Dnderdag had hier ter stede de plechtige ter aardebestelling plaats van den Heer Joseph Justice, krijgs dokter. De Plechtige lijkdienst werd in de parochiale kerk van St Jacob gezon gen waarna het stoffelijk overschot in den familiekelder bijgezet wierd. ZONNEBEKE Zondag 4 October is godvruchtig te Zonnebeke overleden, na ontvangen te hebben de Laatste Heilige Sacra menten MIJNHEER EMIEL PRIEM Weduwnaar van Mevrouw Alice Ampe. De overledene, een overtuigd Ka tholiek, was burgemeester van Zon nebeke en aan het hoofd van meest al de aldaar bestaande maatschap pijen. Eenvoudig van aard, altijd gereed waar het eenigszins mogelijk was om dienst te bewijzen, genoot de heer Priem de achting van alle Zonnebe- kenaren, die wel wisten wat diensten hij aan de gemeente bewezen had. Ook mag men zeggen dat bij de plech tige begrafenis welke op Donderdag plaats had, op weinige uitzonderin gen na, ieder huisgezin vertegen woordigd was. Het Ypersche Volkbiedt de familie van den duurbaren afgestor vene zijne rechtzinnige deelneming aan. Vanh... Gustaaf van Wervick, vervolgd wegens slagen wordt vrij gesproken, de feiten hem ten laste gelegd, niet bewezen zijnde. Peet... Nestor en Van A... H., beiden van Wervick, worden voor wederzij dsche slagen ieder tot 26 fr. ooete of 8 dagen gevang veroordeeld. Voorwaardelijk gedurende 3 jaar voor den 2*. De Gebroeders Jerome, Mau- rits en Firmin Wyf... van Westvle- teren, worden wegens smaad jegens een beëedigd jachtwachter vervolgd. De feiten ten laste van Firmin, niet genoegzaam bewezen zijnde, wordt deze vrij gesproken. Jerome en Mau-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2