Handelsbank ALLERHEILIGEN Uit de Pers Vrijman of Knecht NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN HET YPERSCHE VOLK de eerste Vlaamsche Bank boekt, 40 millioen Frank Kapitaal en Reserven 53* Jaar. - Nummer 44. 35 Centiemen. Zaterdag 31 October 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Herziening der Kiezerslijsten De Gemeentebesturen hebben jthans vorloopig de kiezerlij sten vast gesteld dewelke in voege treden met 1 Mei 1932. Alwie 1° op 1 Mei 1932 den vollen ouderdom van 21 jaar zal bereikt hebben; 2° op 1 Juli 1931 6 maanden verblijf had op zijn ge meente. Dat iedereen ziöh dus verzekere op de nieuwe kiezerslijsten inge schreven te zijn. De nieuwe kiezerslijsten zijn ter inzage van eenieder op het Sekreta- riaat der Katholieke Vereeniging van Yper, Katholieke Kring, Yper, Rijsselstraat. Morgen viert de Heilige Kerk het feest van Allerheiligen, dat voor alle christene harten een der roerendste plechtigheden is van het jaar. Aan al onze lezers en lezeressen sturen wij onze oprechte feestwenschen toe, en volgens oud Vlaamsch gebruik vra gen wij den Heer dat het hun zalig weze naar ziel en lichaam. Allerheiligen is het feest van de heiligen des Heeren, wier gedachte nis op geen bij zonderen dag van het kerkelijk jaar vermeld wordt: zij maken de ontelbare menigte uit, die de H. Joannes in de hemelsche vi sioenen zijner openbaringen met eer bied gegroet heeft. Van alle landen jen uit alle volkeren had hij ze, blank en zuiver van alle smet, voor den troon des Heeren zien opstijgen en daar hoorde hij ze de heerlijkheid bezingen van het Lam Gods dat weg neemt de zonden der wereld. Aard- sche kwellingen waren voorbij ont beringen of smarten kenden zij niet meer, en in den stroom der eeuwige genuchten leschten zij den dorst naar geluk, die onze natuur verteert en buiten God niet kan voldaan wor den. Aan hen, die in het tranendal des levens, geen last of moeite spaar den om trouw te blijven aan eer en plicht behoorde nu de glanzende be- iooning, die een sterfelijk oog nooit gehoord heeft: in onzen aardschen geest kan niet de minste gedachte oprijzen van het schoone dat de Heer weggelegd heeft voor al wie Hem be minnen Tusschen die talrijke scharen er kennen wij met voorliefde onze ka tholieke Vlaamsche voorouders, die eeuwen en eeuwen lang het louter geloof van Christus beleden, en in lief en leed, in vreugde of in tranen den wil van God volbrachten hier op aard. Hun geloof en hunne deugden zijn de kostelijkste schat dien zij trouw voor ons bewaard hebben, en dien we nu ook op onze beurt aan onze kinderen moeten ongeschonden overlaten. Het is een erfdeel rijker dan zilver of goud, en heerlijker dan diamant, want het versiert onze on sterfelijke ziel en niet het verganke lijk lichaam; en de weelde der mach tigste koningen en keizers kan niet opwegen tegen de geestelijke schat ten die wij aan onze voorouders te danken hebben. Oh! die Vlaamsche Iteiligen, welke dezelfde taal spraken wij, op hetzelfde land woonden, - denzelfden grond als wij met het ?*eet huns aanschijns besproeiden, tobben ons Vlaamsche volk gekneed gelijk het nog is, onwrikbaar in het geloof en rein van zeden. Mogen zij nu met goedwilligheid op hunne af stammelingen nederstaren, en door hunne voorspraak bij God ons moed en kracht verwerven om trouw te blijven aan ons voorvaderlijk geloof en aan de verheven voorbeelden hun ner deugden. Wij klagen soms Over den zwaren last die op onze schouders drukt en over de bange tijden die wij beleven. Om stand te houden tegen den vijand die onze ziel beloert en door zijne valsche leer van nijd en wellust on zen geest zoekt te bezoedelen, is er sterkte noodig in het gemoed en held haftigheid in den strijd. Edoch! het katholieke Vlaamsche volk was al toos een volk van helden; en onver saagd heeft .het steeds gestreden te gen alle vijanden van God, van Kerk en Vaderland! Wij bedoelen hier niet enkel den wereldoorlog en de lauweren op de moerassige oevers van den Yzer geplukt: onze jongens vochten er nochtans voor Eer en Rechten zij die op het slagveld vie len, sneuvelden voor het goede en het ware. God zal hen barmhartig het offer van hun leven in den hemel ver golden hebben. Wij denken ook aan de nederige martelaren, die over meer dan eene eeuw onder het akelig schrikbewind en godsdiensthatende revolutionnairen van Frankrijk, de wapens opnamen voor hunne alta- rën en haardstedenen met het kruis op het hart, hun jeugdig bloed in den roemrijken Boerenkrijg ver goten hebben! Wij denken aan de trouwe Vlaamsche katholieken der zestiende eeuw, die de protestant- sche ketterij uit ons land weerden en hun geloof met hun bloed bezegelden. Wij denken bijzonder aan die dui zenden en duizenden onbekende hel den, die in den dagelijkschen drang des levens, arm aan tijdelijke goede ren en rijk in Gods oogen, nimmer hunnen voet buiten het pad der ge rechtigheid verzet hebben. Zwoegen de en slavende, en toch blij van har te, kweten zij hunnen plicht, zon der eens op aardschen roem of tijde lijk voordeel te denken. Liever honderd maal stehven dan een enke len keer te falen zoo klonk hunne leuze; en gelijk ze trouw geleefd hadden, zoo stierven zij trouw, in vriendschap met God die het hun loonen zou Voor die heiligen, onbekend op aarde maar verheven in de glorie des Heeren, knielen wij eerbiedig neder: hen smeeken wij onzen wil .te stalen, en ons moed in het hart te spreken voor den dagelijkschen strijd. Naar vleesch en bloed zijn wij hunne kin deren God geve dat wij hunne zonen wezen naar geest en ziel. Hunne hei ligheid is de adel van ons \h)lkonze taak is waardig te blijven van hun nen hemelschen roem, en nimmer te ontaarden Met het feest van Allerheiligen is Allerzielendag nauw verbonden. En gelijk de zegevierende Kerk van de heiligen des Hemels één is met de strijdende Kerk der geloovigen op aarde, zoo zijn wij één met de lijden de Kerk van de zielen des Vage- vuurs. Onze duurbare afgestorvenen mogen wij niet vergeten; en vader of moeder, broeder of zuster, die ons met het teeken des geloofs op het voorhoofd voorafgegaan zijn in de eeuwige rust en nu misschien eenige lichte dwalingen nog uit te boeten hebben, moeten wij helpen door onze gebeden. Onze koene soldaten, die in den langen oorlog hun bloed gestort hebben voor Volk en Land, moeten wij indachtig blijven, met te bidden voor de lafenis hunner ziel. God ge- waardige ze op te nemen in zijnen schoonen hemel, in afwachting dat ook hunne verdordg beenderen her leven in de algemeene verrijzenis. Voor ons, katholieken, is het kerk hof waar onze nabestaanden begra ven liggen, geen troosteloos dooden- veld: neen! het is een heilige plaats, waar onder de arm^-i van het Kruis, de kiemen van een schooner en god delijk leven het almachtig bevel des Heeren verbeiden, om in luisterlij ken groei en bloei eene onverganke lijke verrijzenis te gunnen aan de afgestorvenen die wij beweend heb ben. Onze dooden leven in den Heer; en even als Hij, zullen zij op den jongsten dag der wereld glorierijk uit hun graf opstaan om eeuwig met Hem in den Hemel te zegevieren. Die heilzame waarheid verzacht ons leed in het droevig afscheiden van den dood, en voorspelt aan allen het blij de wederzien hiernamaals. - dat dit artikel geschreven is uit lou teren 'naat tegen de kerk of al wat kerk aangaat. Priesters aanvallen en dat nog in den hoop, zond2r iemand te noemen, dat is laf zelfs van wegens een leuge naar van uw gehalte. Gij draagt alleen het misprijzen med van alle eerlijke burgers, gelijk tot welke partij zij behooren. Wij waren verwonderd dat Mijn heer Edgard verleden week niet ant woordde op ons schrijven van de week voordien aangaande de nieuwe taksen welke hij gepoogd had ons op te leggen (hetgeen waarin hij niet gelukte) Wij waren reeds verontrust over zijne kostbare gezondheid; want peinst eens de financieele toestand van de stad hangt ervan af. Geluk kig wij vernemen dat ziekelijkheid de oorzaak van zijn stilzwijgen niet was. Hij zat g-anac/f de week te zwee- ten en te zwoegen om de stadsbegroo- ting op te maken, en dat zoodanig dat hij den tijd niet vond om eenige onwaarheden in zijn politiek week blad neer te pennen. Maar hij zweet te en zwoegde niet genoeg, want in de laatste vergadering van den ge meenteraad moest hij bekennen dat zijne begrooting niet opgemaakt was... maar dat hij er aan bezig was. In den tijd dat hij nog geen tak senschepen was zoude hij gedonderd en gebliksemd hebben tegen dezen die niet zouden gereed zijn; maar nu, de gemeenteraadsleden laten hem begaan, ze steken met minachting hunne schouders op en 'k hoorde zeg gen van 't publiek na de vergad'e: ring't en is nog geen Missias 't is maar eene Missiaen En of hij zich ervoor schaamt! In zijn relaas over de vergadering van den gemeenteraad durft hij er zelf niet over piepen De lezers van De(n) Werkman mogen trouwens niet weten dat Mijn heer Edgard niet gereed is met de stadsbegrooting; dat zou hem te veel doen verminderen in hunne ach ting! Poverello Edgardo! Liberalen en Socialisten stemden tegen het gevraagde hulpgeld voor de Kantwerk- en Snij school van de brave Zusters Lamotten. En zij durven beweren dat zij te gen den Godsdienst niet zijn! Is 't misschien uit liefde voor het volk van Yper dat zij weigeren de vakscholen te ondersteunen? 't Westlanddrukt zijne ver wondering uit dat het huidig geslacht hier te Yper niet gepresteerd heeft! De lezers van 't Westland zul len met dezen schrijver niet takkoord gaan, want Yper bezit eene rijke collectie van oproermakers en ver nielers; eene collectie Van nieuw- rrioda katholieken die geestelijke en wereldlijke overheden aanvalt en be lastert eene collectie nieuwmode Vlamin gen waarvan een ware vlaming de proza niet kan verstaan indien hij geen fransch kent eene collectie overgewaaide geluk zoekers die van niets anders droo- men dan zich van de vette postjes van Y'per meester te maken. Jammer dat zoovele ware Yperlin- gen zich door uwe beloften hebben laten beet nemenmaar de oogen gaan open en wij zien de goede Yper- sche bevolking stilaan uw lokaal, uwe pers, uwe vergaderingen en uw pro gramma verlaten. Binnen korten tijd wordt Yper wederom 't geen het was voor den oorlog: een klein proper, aangenaam stadje, waarvan de inwoners goed over malkander liepen. dat tien opstandelingen gekwetst en een gedood wierden. Zijn zij onwijs beraden, hoeveel meer de Belgen, die, vrij, in hun vrij en onafhankelijk land na 100 jaar vrede en vooruitgang, strijd voeren tegen vorst en vaderland, om knech ten van Holland of Frankrijk te wor den. België's geburen aanzien ons vre delievend land als onmisbaar voor de vrede; laat ons de vrede in 't Land als onmisbaar aanzien voor ons ge luk en welzijn. Willy van Poperinghe die schrijft in de «Vrijheid» van Kortijk, weet niet wat gedaan om van zijne gazet eene goede gazet te maken. De manier waarop hij het aanpakt is deze Van een brutale bokser veel meer als van een dagbladschrijver, maar 't en is nog met zulke artikels niet dat gij 't Ypersche Volk knock-out krijgt! Uw artikel is alleenlijk opgesteld om te trachten laster en smaad op de priesters te werpen, maar 't en lukt niet, gij zijt te barsch en te ruw op dat elkeen van de beste lezers aan wie gij u richt niet zoude bemerken Evenals zekere Vlamingen en Walen tegen België zijn, en liever, de eene onder Holland, en de andere onder Frankrijk zouden staan, zijn er heden Grieksche Nationalisten,van het Engelsch eiland Cyprus, gelegen in de Middellandsche zee tusschen Klein Azia en Griekenland, die los van Engeland willen zijn, om ver- eenigd te worden met Griekenland. Zij willen veraderen van meester. De Politie heeft zich sedert 21 Oct. 1931 gedwongen gezien vuur wapens te gebruiken, met het gevolg Abonneert u op Verhooging van Posttarief Te rekenen van Maandag 9 Nov. 1932 wordt het port op brieven en allerhande verzendingen door den Post verhoogd volgens Kon. Besluit van 17 Oct. 1931, verschenen in het Staatsblad van 27 Oct. 1931: 75 c. voor eene brief, 50 c. voor eene post kaart, enz. Voorziene uitgaven van den Staat in 1932 DOOR Handelaars vraagt eene aankondiging in "HET YPERSCHE VOLK,, N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. Agentschappen te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate, West-Nieuwkerke, Proven. Kantoren te Alveringem, Beselare, Beveren-IJzer, Krombeke, Geluveld, Kemmel, Leysele, Loo, Merkem, Passchendale, Pervijze, Poelkapelle, Stavele, Vlamertinge, Westouter, Westvleteren, enz. BANK BEURS WISSEL i)ct 1)pci'6cljc ilolli ABONNEMEN'TPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 ff. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in bet Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op bet Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL xo5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casi&r) waar op alle wekedagenallein'ichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. i Alle opmerkingen tegen deze lijs- ken moeten ingediend worden tegen 20 November aanstaande. Algemeene regel: heeft recht om |cp de nieuwe kiezerslijsten zijner gemeente geschreven te zijn: Minister van Koloniën (Moe derland) 13.599.524,00 Minister van Landbouw 85.027.329,00 Minister van Buitenlandsche Zaken 86.595.566,70 Minister van Binnenlandsche Zaken en Gezondheid 102.378.358,00 Minister van Verkeerswegen 250.279.810,00 Minister van Justitie 343.647.968,00 Minister van Geldwezen 401.299.826,00 Minister van Post, Telegraaf en Telefoon 479.475.402,00 Minister van Wetenschappen en Kunsten 1.040.377.156,00 Min. van Landsverdediging 1.056.942.952,00 Minister van Nijverheid, Ar beid en Voorzorg 1.239.135.879,00 Daarbij Dotatien 43.321.200,00 Gendarmerie 141.718.301,00 Buitengewone uitgaven 310.291.000,00 Uitgaven voor oorlogsscha 1.029.016.930,00 Intresten van Staats schuld 3.297.299.479,47 Samen 9.920.377.739,17 Belgie's geldmiddelen zijn ge schat 9.505.755.389,00

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1