[Crédit An versois WEET GE WAT Ypersche Kroniek. Dixmudestraat, 18, YPER Kerkelijk Nieuws Gedurende het Eucharistisch Con gres ran Rijsel, in Juni 1.1., op een nacht, werd het groot rustaltaar, aan het welk de groote ceremoniën plaats grepen, met benzine gedeelte lijk overgoten en in brand gesto ken. Scouts, die op wacht stonden, konden den beginnenden brand uit- dooven en er was maar 300 fr. scha de ongeveer. De brandstichters wer den deze dagen gevonnist, waar on der drie jonkheden van 18 jaar, twee van 17 en één van 16!! Waar had den die jeugdige mannen de ophit singen gehoord, die er van kwaad doeners mieken? Sedert onheugelijke tijden ging er volk naar de peerdenloopen om er geld te verwedden: De hoofdzake is niet peerden en ruiters te bewonde ren, daar ieder course slechts en kele minuten duurt, maar 't is waag spel in geld te verrichten. In onze streken deed en doet men hanen vech ten, nogmaals om te kunnen wedden en dat spel is door de wet verboden, uit dierengenegenheid. Nu daagt er een nieuw sport op, door de wet niet verboden, daar men schijnt min van menschen te houden, dan van dieren 't Zijn dansers, die over dag en nacht gedurig voortdansen, tot dat ze val len van onmacht of zinneloos of ra zende worden... en men wedt en men wedt! Eindelijk zal men in de eerstkomende tijden mogelijks gele- genh'eid tot wedden vinden, bij het bijwonen van kampstrijden tusschen gouden praalvischjes. Dat is reeds in ypege in Siam en een eerste stap in die richting werd gezet in een brusselschen aquarium. Als men twee roode mannelijke goudvischjes, zwemmende in twee bokalen, dicht van elkander plaatst, daar worden ze erg tegen elkander verbitterd en die gramschap maakt dat hunne zwemorganeir, die op rik, aan staart en langs h#t lichaam staan, een prachtig kleurenspel leveren. De commissie nu moet beslissen, wel ke visch de schoonste kleuren miek en zoo den overwinnaar vaststellen. Plaatst men twee zulke visschen in een en denzelfde bokaal,dan ziet men niet alleenlijk een kleurenspel en een weg en wederzwemmen en een dui ken in de diepte en een zwéven in de hoogte, maar eindelijk vallen ze el kander aan en met den bek verscheu- zij ée zwemorganen. Zoo vechten zij tot den dood'! De wetenschaplij ke naam van deze laatste goudvischjes is Betta Pugnax «strijdende» en van de eerste Betta Splendens «schit terende Karei, die voor de eerste maal zijn rustig dorp verlaten had, was ver zeild in een groot brusselsch ver koop huis een bazar, waar men Van alles koopen kon. Hij hield stil voor de logia van den rekenplichtige en zag daar achter tralliëwerk een man aan zijn schrijftafel zitten. Vriend zegde hij ten slotte, wat is het dat gij verkoopt? Kalfs koppen antwoordde spottend de bu- ralist. Dan moet ge uitverkocht zijn» hernam Karei, «want ik zie er maar één meer Uittreksels der handschriften «Be schrijving der Stad Yper toebehoo- rende aan den heer Burgmeester Van den Peereboom Alphonse... overge maakt den 5 Juni 1861 aan E. H. P. Desmet, paster van St Pieters. FOLIO 245. Anno 1620, op den 22 Mei, hebben twee paters Capucinen uit het kloos ter van Ypre, dewelke in hun leven naar Jeruzalem geweest hadden, be gonnen te maken een schoon, won derbaar ende onvergelijkelijk stalle ken van Bethleem in de kerke van St'Pieters, in eene oude capelle aan de noort zijde van den torre, omtrent de vonte; in dit stalleken is niet al leen te zien een verdiep, alwaer het Kindeken Jesus in een Kribbeken liggende tusschen zijne Moeder, St iJosefden os en den ezel, zijnde van de schaepherders ende de drie Koningen aanbeden, maar boven den stal zijn zeer konstig gemaekt ver- scheyde spelonken, doorvlogten met kunkhorens en schelpen even eens al of !het geheele werk uit eene steen rode gekapt ware ofte natuerlijk al- zoo gegroeit. In deze spelonken ziet men den H. Petrus en de H. Magaa- lena hunne zonden beweenen, boven deze ziet men Christus hangende aen het Kruis, tusschen den H. Joannes en zijne gebenedijde Moeder, de twee moordenaers nevens Christus ge kruist, immers de geheele passië ons heeren. De mueren rondom deze ca pelle zijn konstiglijk bezet met schel pen, fruiten, looverien en evens al of zij uit eene rotze of wildernisse ge sneden ware, tot verwondering van alle aenzienders; zoo verre dat het zelve van alle vreemdelingen bezogt en bewondert word. Tegen den hoog tijd van kersmisse was geheel dit werk voltrokken en op Kersnagt wierden zoo menigte van keersen voor en in de capelle gebrant al of zij geheel in vuer hadde gestaen. Tot opmaken van dit vermaert stalleken en de onkosten van de beeldsnijderie hebben grootelijks hunne milde gif ten laten blijken de volgende famil- lien: d'heer Petrus Gerein ende Ma rianne Waeleghem, d'heer Basilius Beaugrand en Cornelia Rellin, Ar- noldus de Maekere,Antonius Trouzon en Philippine Van de Winkel, Marti- nus Minne en Margriete Van Erp, Frangois Vandermeersch en Josepha Lespinoij, Antonius Loot en Angeli- ke Vanzuitpeene, Karolus Dedier en Angeline Van Marke, Maximilianus Boddiund en Sophia Artzen, voor schepen binnen Amsterdam, Ludovi- cus Bellechiere met Margriete Ver- baere, Martinus Immeloot met Su zanne Bellechiere. FOLIO 288. 1638, op den 21 Xbre, wezende den feestdag van den h. thomas apostel, heeft men gehoort en gezien een schroomelijk onweder van don der en blixem, alswanneer den bli- xem is geslagen in de houten naelde van Ste pieters thoren, waer door de g'heele naelde is afgebrandt, met het smelten der klokken ende groot ge- vaer van geheele de kerke af te bran den. Maer zoo men godvrugtelijk ge looft is de zelve kerke bewaert en beschermt geweest door de alderhei- ligste Maget Maria, die aldaer met groote devotië gedient wort onder den tijtel van de zeven weën. (Aan dezen brand herinnert de oude schilderij, die nu hangt in de Kapel van O. L. Vrouw. N. d. R.) FOLIO 444. 1692, op den 29 Mey, zijn binnen Ypre gekomen 45 slaeven, de welke dor de kruisbroeders, met het geld van het broederschap, uijt de sla- vernye der turken verlost waeren, onder deze waeren twee vrouwen, zij wierden van uijt Ste Pieters, met eene solemneele processie, rondt de prochie geleyt vergezelschapt van elk twee engelen aen hunne zijde, seer schoone om zien. 1700, op den 25 8ber des avonds zijn in de stad Ypre, met processie ingehaelt geweest UI slaeven, uit tur- kien, die door het broederschap van de alderheyligste drievuldigheid wae ren verlost gweeestonder deze slae ven was er eene vrouwe van Belgra de, des anderdags heeft men met deze slaeven, die elk twee engelkens aen hunne zijde hadden, in de stadt eene schoone processië gedaen. (Aan dit afkoopen van slaven her innert de offerblok het slaveken dat in de doopvontekapel der kerke staat. N. d. R.) FOLIO 531. 1730. Op 29 Juni, heeft men bin nen Ypre in de kerke van St Pieters solemnelijk verheven de reliquie van den h. Apostel Petrus, als wanneer een nieuw beeld van den selven hn gesneden was en alsdan eerstmaal in de processië omgedragen. (Dit moet het verguld Borstbeeld wezen, dat men telken jare in de processië ronddraagt. N. d. R.) 9 FOLIO 641. 1774, op den 5 april heeft men binnen Yper in de kerke van Ste Pie ters beginnen vele schoone verande ringen te doen. tot meerdere cieraat van de kerke, want naar dat de sprin- kels en koordeuren van alle drie de chooren afgebroken waeren, dat den oxsael boven de choordeure afgebro ken was alsook een groot crucifix met onze lieve vrouwe en St Jan daer nevens met de balke daer zij op ston den, den oxsael wiert gemaekt boven het portael van de groote kerkdeure, dan werd aen de middel choor eene groote en magnifique ijseren balu strade met tivee deuren gestelt, de welke gekost hebben 1600 guldens, seer konstig gemaekt door den zoon van .Albertus. Swaeger,. Yperling, eenen befaemden smit in bal cons en balustraden; (Dit ijzerwerk is nu in de kerke hersteld en de vergulde sieraden er van zijn niet in koper, zoo het sommigen meenen, maar in geslegen ijzer. N. d. R.) dan wierd den autaer van Ste Blasius, den welken agter den hoogen autaer stondt, verkogt voor de kerke van Provisie, voor de somroe van 40 pon den grooten, dan wriert een nieuw steenen portael gemaekt aen de klei ne kerk deure; daer na wiert den hoogen autaer (staende tusschen de twee laatste pylaren) afgebroken en gestelt tegen den agtergevel, en dan wiert in de plaets eenen nieuwen marberen autaer op zijn romeins ge stelt en het pavement van het sans- tuarium in vreemt desin geleyt. Om trent ten selven wierd in St Jacobs kerk vele schoone veranderingen ge daen. FOLIO 647. In St Pieters kerke en in St Pie ters choor, tusschen de glasvensters, staet eene schilderie verbeeldende dat onzen heer de sleutels geeft aen den h. Petrus en een ander verbeel dende 't laaste avondmael, deze bey- de zijn geschildert door Ignatius Tie- rendorf, anno 1644, eene derde ver beeldende O. L. V. Ivan de seven weën, dienende voor epithaphe van M.Joannes Geerardi,gestorven 1646, deken van St Pieters en van Stepha- nus Nauten, gestorven van de pest den 15 xbre 1662. Deze is geschil derd van Jeremias Tierendorf. BANK BEURS WISSEL ZoiHla^-rust. De apotheek van M. VAN RO- BAEYS, Boterstraat, zal alleen open zijn op Zondag 1 November 1931. In St MAARTENSKERK Op den hoogdag van Allerheiligen wordt onder de Plechtige Hoogmis, te 10 uur, de driestemmige Mis van Schafstall uitgevoerd door het ge mengd koor van St Maartens, met begeleiding van orgel en orkest. 's Namiddags, te 3 uur, Sol. Ves pers en Lof. 's Avonds, te 5 uur, plechtig offi cie der Overledenen. Op Allerzielendagte 9 uur Hoog mis voor de afgestorven parochianen. Aan dè offerande worden gedachte nissen uitgedeeld, vermeldende al de parochianen die overleden zijn se dert Allerheiligen 1930. 's Avonds, te 5 uur, plechtig Lof en daarna Sol. Kruisweg, ter inten tie der zieltjes van 't Vagevuur. ..Op Dinsdag 3 November, kwart vóór 7 uur, zegening van het St Hu- bertusbrood. Op Donderdag 5 November, 's avonds, te 6 uur, wordt een schoone oefening van het Heilig Uur ge houden, met godvruchtige herden king van onze lieve dooden. Vrijdag 6 November, eerste Vrij dag der maand, te 7 uur, Sol. Mis ter eere van het H. Hart van Jezus, en Alg. Communie. 's Avonds, te 6 uur, Plechtig Lof en daarna Sol. Kruisweg. In St PIETERSKERK Zondag 1 November, te 8 uur, gezongene mis voor Ronse Aimé en Zonen. Maandag 2 November, te 8 uur, gezongene mis voor Amelie Van- dael. Te 81 uur, zielmis voor Isidore Lalou en dochter. Te 9 uur, Hoogmis voor de paro chianen. In al de kerken, van af Zondag noen tot Maandag middernacht, kan men op de gewone voorwaarden een vollen aflaat verdienen mits te bid den 6 Onze Vaders, 6 Wees Gegroe- ten, 6 Glorië den Vader, enz., en Donderdag dienst voor de afgestor vene geestelijken des bisdoms en wel doeners der kerken. BERICHT De Burgemeester der Stad Yper heeft de eer aan zijne medeburgers kenbaar te maken, dat op Allerheili gen aanstaande de gebruikelijke Va- derlandsehe Plechtigheid zal plaats hebben ter eere der Belgische Solda ten en deze der Bondgenooten ge sneuveld op het Eereveld. Al de maatschappijen der stad worden uitgenoodigd te willen deel nemen aan den stoet, die zal gevormd worden op Zondag 1 November 1931, om 10.45 uu, Groote Markt. De familieleden der Gesneuvelden worden uitgenoodigd ter vergade ring rechtover het Stadhuis, om 10.45 uur. Wegwijzer van den stoet: Groote Markt, Dixmudestraat, Jansenius- straat, Vandenpeereboompl., Neer- markt, Groote Markt, Meenenstraat, Marfichaljc Frenchlaan, Zonnebeke steenweg, Kerkhof. Yper, den 21 October 1931. De Burgemeester, H. Sobry. Ter gelegenheid van Allerheiligen zal het kerkhof op Zaterdag 31 Oc tober van af 12 uur gesloten worden. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 31 October, te 8 uur. Allerheiligen, te 2 uur, te 5 uur, te 8 uur. PROGRAMMA VELOKOERS VAN BRASSCHAET op 8 September 1931, (2 deelen) met de beroepsrenners HAMERLINCK, RONS- SE, SCHEPERS, LEDUCQ, BULLA, enz. DE AARTSHERTOG JAN L'Archidus Jean) Groote film in 9 deelen. Machtig drama spelend onder de personen van de Kei zerlijke familie en in het paleis van Fer- nand II. De hoofdrollen worden ver tolkt door Xenia Desni en Igo Sym. ZIGOTO FRIDOLINI Klucht in 2 deelen. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTEN DE VOLGENDE WEKEN: Tweede week van November: MONTE CHRISTO met Jean Angelo, Lil Dag- over, Bernard Goetzke, Jean Toulout. Bui tengewone film in 14 deelen, die om zijn verzekerd succes zal afgerold worden van af Zaterdag 7 November tot Donderdag 12 November, telkenmale te 8 uur, en 's Zondags te 2, te 5 en te 8 uur. Derde week van November: «Vaart wel Kameraden (Adieu les Copains) met Joe Hammon en Bonaventura Ibonez, in 7 deelen, en Koningsdochter komedie in 6 deelen. Vierde week van November: De Zwar te Arend» (L'Aigle Noir). Drama in 7 deelen met RUDOLPH VALENTINO, en Die goede heer Hunter (Ce bon Mon sieur Hunter) komedie in 6 deelen met W. Filds. Paramount film. Vijfde week van November: Keizerlijke Viooltjes (Violettes impériales) met Ra- quel Meller, drama in 8 deelen, en Dou- blemètre pompier PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Modern ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te beko men. Internationale Velokoers van Bras- schaet. Wie van dichtbij dezen belang rijken velokoers, in September laatstleden geloopen, wil volgen, kome naar den Ci nema Coliseum, in 't Christen Volkshuis te leper, op Zaterdag 31 October en op Allerheiligen, daar zult ge de meest be kende beroepsrenners aan het werk zien. De Graaf van Monte Christo. Dit is de naam van den grootsten en machtig- sten film van alle die tot nog toe zijn af gerold in den Cinema Coliseum, Chris ten Volkshuis te leper. Deze film in 14 deelen zal afgerold worden van af 7 No vember tot Donderdag 12 November, tel kenmaal te 8 uur en 's Zondags te 2, te 5 en te 8 uur. Voordracht met Lichtbeelden. Op Donderdag 19 November, te 8 uur, rvordt in de feestzaal van 't Christen Volkshuis, een kostelooze voordracht met lichtbeel den gegeven over het Missieleven van Dame Louise, stichteres van de Missie zusters van den H. Augustinus. BEZOEK Zondag aanstaande komen een groot aantal Duitschers, waaronder de Koormaatschappij Harmonia van Aken, 80 man sterk, onze stad en eenige duitsche kerkhoven vat den omtrek bezoeken. Zij komen hier 's morgens om- streeks 6 uur per bijzonderen trek toe. Om 7 uur wordt door een der priesters welke de bedevaarders ver. gezellen in St Maartenskerk de H. Mis opgedragen, gedurende dewelke de Koormaatschappij een viertal mo tetten zingen za 1. Na de Mis optocht naar het ge denkmaal der Ypersche gesneuvel- den alwaar bloemlen zullen neerge legd worden, terwijl de zangers een gelegenheidskoor zullen uitvoeren. Bezoek aan de stad om dan eerst naar Broodseinde en daarna te Tyne cot de kerkhoven te bezoeken alwaar een en andere ceremonie zal plaats grij pen. Bij den terugkeer in stad zal de zangmaatschappij rond 5 uur eenige koren op de Groote Markt uitvoeren. De bedevaarders verlaten rond 8 uur 's avonds de stad per bijzonde ren trein. STAD YPER Lagere onderwijzeres gevraagd in de Stadsmeisj esschool Rij sselstr) Wettelijke wedde. Aanvragen bij 't Stadsbestuur vóór 11 November. CHRISTEN MIDDENSTAND Zondag laatst om 5 uur had de al- gemeene vergadering plaats in het lokaal. Heer Vuylsteke van Kortrijk gaf er een diep ingestudeerde voordracht over de Wet op de Compensatiekas. Meer dan 1 uur en half wist de acht bare spreker ieders aandacht te boeien. Het einde zijner prachtige rede was eene ware aanwakkering. Meer dan 20 leden lieten zich aan sluiten bij de Compensatiekas der Christene Patroons van West-Vlaan deren. De achtbare spreker werd warm toegejuicht. VOORDRACHT - DAVIDSFONDS Zelden had een voordracht meer bijval, dan deze door den Heer Jan Boon op Vrijdag 23 October, in de feestzaal van St Vincentiuskollege, over Bevindingen van den Radio spreker gehouden. De aanwezi gen zullen zich voor hunne moeite rijkelijk beloond achten. Deze die om een of andere reden nagelaten hadden, naar d'ie voordracht te gaan luisteren, zullen de eersten zijn, wanneer deze voordrachtgever naar Yper terug zal keeren, wat wij van hem verwachten, om van die goede kans te genieten, 't Was effenaf prachtig, dit zooveel te rheer dat het goed zal gedaan hebben, wat daar gezegd wierd, uit den mond van een wereldlijk man te hooren. In volle rechtzinnigheid hopen wij tot later. KATHOLIEKE KRING De leden van dén Katholieken Kring en van de Gilde van 0. L. Vrouw van Thuyne worden ver zocht op 1 November aan de Vader- landsche Plechtigheid welke zal plaats hebben, deel te nemen. Vergadering om 10 uur in den Katholieken Kring om van daar met de vlag naar de Groote Markt in den stoet plaats te nemen. 9 99 DE VAART VAN IEPER Na den oorlog was het met onze vaart deerlijk gestdld. Het groote sas van Boesinghe was stukgescho ten en op vele plaatsen ten gevolge van de menigvuldige instortingen lag de vaart toe. Wij stonden dus voor een ontzaggelijk werk. Dank zij de aanhoudende bemoeiingen heeft men sedert ettelijke jaren de hand aan het werk geslagen en stil aan zien wij het einde naderen. Het moeilijkste gedeelte lag zekér wel I aan de kant van Yper-stad. Ten ge- I volge van de overstroomingen en het slechte zomerseizoen, is men er niet in gelukt dees jaar het gewenschte doel te bereiken, doch sedert eenige weken van hier worden niet min dan 150 werkkrachten eraan benuttigd, zoodat we nu een grooten vooruit gang mogen aanstippen. Wat is er hier reeds gedaan? 1. - Aan den linkeroever zijn de kaaimuren afgewerkt, doch dienen nog aangevuld te worden. Daartoe zullen de af te voeren gronden van

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2