Handelsbank HET GETAL 3 NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN Uit de Pers WEET GE WAT HET YPERSCHE VOLK de eerste Vlaamsche Bank boekt, 40 millioen Frank Kapitaal en Reserven Ypersche Kroniek. 53f Jaar. - Nummer 46. 35 Centiemen Zaterdag 14 November 1931. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Herziening der Kiezerslijsten De Gemeentebesturen hebben thans vorloopig de kiezerlijsten vast gesteld dewelke in voege treden met 1 Mei 1932. Alwie 1° op 1 Mei 1932 den vollen ouderdom van 21 jaar zal bereikt hebben; 2° op 1 Juli 1931 6 maanden verblijf had op zijn ge meente. Dat iedereen zidh dus verzekere op de nieuwe kiezerslijsten inge schreven te zijn. We beginnen met de eigenaardig heid op te noemen, dat het getal 3 al vast onder de getallen het eerste is dat een begin, midden en einde heeft of van een aanvangspunt door een overgangslid tot een eindpunt voort schrijdt, zoodat het reeds in de wijs- geerige getalsbeschouwing der Py- thagoreërs werd aangemerkt als een zinnebeeld van het volkomene. Ook in andere wijsgeerige stelsels van ouden en nieuweren tijd vervult het getal 3 een gewichtige rol, als bevat tende in thesis, anti-thesis en syn thesis de wetten van het denken. De oudste wijsgeer der Chineezen, La- oste genaamd, beweerde dat uit de een de twee, uit deze de 3 en uit laatstgenoemde alle dingen waren voortgesproten. is een echte 3-dekker het 3-slag- stelsel noemt men in den landbouw een 3-jarige opvolging van vruchten teelt welke na dit tijdperk weder een aanvang neemt, en in dezelfde orde wordt voortgezet, terwijl daartoe de akker in 3 slagen of afdeelingen is gesplitst; in oude tijden was de 3- tump (hoed) een voornaam hoofd deksel; we kennen voor de bijgeloo- vigen de kracht van het 3-blad bij den klaver; we weten dat in oude tij den en op eenige plaatsen nog, de klokken 3 maal luiden om de geloovi- ge schare ter kerk te noodigen; dat het gewoonte is op zee, een doode aan boord van een schip, 3 maal over 't dek te dragen; dat in de vrijmet selarij het getal 3 een voorname rol speelt; dat bij feestelijke gelegenhe den steeds 3 maal achter elkaar de knalbussen worden afgeschoten; enz. Verder is het getal 3 nog van be teekenis in onze spreekwoordenwe reld. Laten we maar eens tot voor beeld nemenalle goede dingen be staan in 3 ik zet het u dat in 3 te doen hij kan het 3-dubbel be talen 3 maal in scheeps- en schip persrecht»; het «3 maal bieden» is bij verkoopingen een recht om tot verzet of hooger bieden gelegenheid te ge ven, vandaar nog tot op den huidigen dag: «eenmaal, andermaal, ten 3" male of eenmaal, andermaal, ge luk er mee En wie kent niet onze 3 Meidagen, 12, 13 en 14 Mei? D. w. z. als te zijn De 3 strenge Heeren of ook al de 3 IJsheiligennl. Pancratius, Servatius en Bonifacius. Het spreekt vanzelf dat al de bo venstaande aanhalingen nog maar be trekkelijk zeer weinig zijn van het geen zou kunnen aangevoerd worden ten bewijze, dat aan het getal 3 van ouds een heel bijzondere waarde is toegekend. Die grootere waarde heeft ook nog altijd gebleken uit de uitroe pen van gelukwensch, of van hulde, b.v. 3 werf hoera of opk al «eenen 3 dobbelen ban welks laatste hulde geschiedt door handgeklap en voet- getrappel. Op al het vorengenoemde geluk maakt wel het volgende gezegde eene uitzondering: «3 maal verhuizen staat gelijk met eenmaal verbran den terwijl in eenige opzichten ook de Engelschen in het getal 3 niet die voorname beteekenis zien. Als een tegenhanger van deze mee ning bestaat evenwel ook nog een rijmpje, dat wij ter aanvulling en als critiek op al dat moois van onze 3 bijvoegen. Dat rijmpje klinkt: 't Geheim van één weet God alleen, 't Geheim van twee wordt licht ge- [meen, 't Geheim van 3 weet iedereen! In De Werkman tracht Mijn heer Missiaen den uitslag van de stemming in Engeland wat te ver bloemen. Zooals eikendeen het weet was deze stemming de genadeklop voor de so cialisten-partij in Engeland, want de socialisten behalen tenauwernood 10 ten honderd van de zetels en niet een van hunne hoofdmannen is geko zen. Verbloemen helpt niet M. Mis siaen, de uitslag is daar en beteekent dat uwe soldaten u verlaten en 't is met reden. Mijnheer Vandevelde in 't laatste socialistisch congres zegde onder an der dat hij tegen eene gedwongene leening niet radikaal gekant stond maar dat zulks moest gedaan worden zonder het bij voorbaat te laten ken nen. Hij voegde erbijIn de ver onderstelling dat wij voor de stem ming stonden en dat wij op ons pro gramma eene gedwongene leening voorhielden: dan ware de stemming voorzeker te onzen nadeele Be sluit: Ze zouden een gedwongen lee ning opleggen maar ze zullen het niet aankondigen. Het is ook goed de woorden van Snowden, de man die goed op de hoogte van de socialiste plannen is eens aan te halen'k Ben overtuigd zegde hij, sprekende over Engeland, dat een zegepraal van de socialisten eene onherstelbare ramp zoude zijn voor het land. De stemmers hebben keus tusschen vooruitgang en onder gang. Indien de socialisten aan 't be stuur van 't land kwamen, de nijver heid, de rijkdom en het bezit van ei kendeen ware in het grootste ge vaar Elk zegge het voort! Wij stonden verslagen van te lezen in «'t Ypersche» «Région d'Ypres» dat eene Koningsbolling plaats greep in 't Vlaamsch Huis. M. Deconinck bolde koning en M. Stals bolde prins. Aangezien zij nu overal uitbazui nen dat hun strekking Groot-Neder- landsch is waren ze logieker geweest te bollen voor een prins gemaal. Toekomende jaar zullen ze mis schien het programma Deutschland uber alles bijgetreden zijn, en dan kunnen zij bollen voor een kroon prins. Zooals Het Westland het zoowel zegt is de domheid eene macht waar de goden te vergeefs tegen kampen en 't is hunnen besten troef want zooals wij reeds zegden naarmate de oogen opengaan verlaat de goede Ypersche bevolking stilaan hunne vergaderingen en hun lokaal. Groot-Nederland boven alles! ZITDAGEN Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in «Het Kapitel». Te leper, den ln en 3n Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. draaien en de electriciteit is dus op nieuw veranderd in beweging. In den Belinographe lichtstralen, opvolgenlijk gericht op al de puntjes van een photo of geschrift, worden opgevangen door eene lampdie de lichtstralen omzet in electrieke golvingendeze golvingen, zich einde ver verspreidende, worden opgevat in het ontvangsbureel door eene tweede lamp, die de electriciteit op nieuw omzet in lichtstralen en deze lichtstralen beïnvloeden eene cylin- dervormige en ronddraaiende photo- plaat. In de uitzendingspost is de photo ook geplaatst op een cylinder, rond draaiende en zich bewegende van links naar rechts. Het lichtstraal, dat de ronddraaiende photo treft, be schrijft alzoo een spiraalvormige lijn over heel zijne oppervlakte. In het Atheneum te Bergen, op 375 leerlingen zijn er 5 protestanten. Ten hunnen voordeele werd een af zonderlijken leeraar in godsdienst aangesteld. Zoude het ministerië de zelfde voorkomenheid betuigen tegen over Katholieken In Duitschland zijn er 6,5 genees- heeren per 10000 inwoners en in Rus land 1,7; op een jaar werden er 17.555 Russen aangetast van de pok ken en in hetzelfde jaar 16 Duit- schers; in Rusland zijn er 43 hospi taalbedden per 1000 inwoners en in Duitschland 7,9. In Schotland zijn er hofsteden waar men muscus-ratten kweekt. Deze dieren zijn meer dan een hal ven meter lang, hebben een dik en glimmend vel en werpen muscus uit. - Hierom kweekt men ze. Van die ratten zijn er vele uitgebroken en worden eene ware plaag voor geheel England. Hetzelfde bestaat in Ooste- lijk Europa: 't Is 30 jaar dat men uit Amerika 7 zulke ratten inbracht in Bohemen en zij hebben zich zoo danig vermenigvuldigd, dat men er van geplaagd is tot in Weenen, tot op de kusten der Baltische zee, tot in Zwitserland. In Frankrijk ducht men nu ook hunnen inval. BELINOGRAAF. De fransche geleerde Belin vond een stelsel uit, om geschriften en beelden per draadlooze over te zet ten. Zulk een stelsel gaf hij den Paus Pius XI ten geschenke en de eerste photo en het eerste geschrift er mede ontvangen, was weggestuurd uit Pa rijs. Beschrijving van dit stelsel bedoe len wij niet in dat artikel, maar al leenlijk het voorleggen van eenige gedachten, om kenbaar te maken hoe dit wonderbaar iets zijne werking bekomt. Ge weet dat men kan warmte ver anderen in beweging en omgekeerd: Het stoomtuig is de warmte van een vuur, dat, overgezet aan water, stoom maakt, en deze stoom, zich uitzettende en stuikende, brengt een wiel in beweging; doet ge dit wiel ievers tegen slepen, de beweging wordt verhinderd en de te niet ge dane beweging verandert opnieuw in warmte: Alzoo kan men zelfs den as doen gloeiën, de welke dan breekt of brand sticht. Ge weet ook dat een dynamo in be weging gebracht door een moto of een stoomtuig of een watermolen electriciteit maakt. Zend die electri citeit verre weg en jaag hem in een weede dynamo, deze zal beginnen te In Beieren had men, ten jare 1922, als tweede taal aan te leeren in de scholen, het engelsch bepaald. Nu heeft men het engelsch vervangen d<>or het fransch. Te Brussel: Vrijdag achternoen kwamen de Pompiers op de groote markt aangereden, met eene nieuwe auto-pompe, die slechts 159.850 fr. gekost heeft en eene ladder, op auto camion en Itl m. 70 hoog. In één mi nuut 15 seconden was de ladder dienstveerdig en stroomen water vie len op het stadhuizen-dak. De ladder kost 381.250 fr. Dr Gelich, een protestant, die het wonderbaar leven van Therese Neu- man, de zienster van Konnersreuth in Beieren, van dichtbij nagegaan en meesterlijk beschreven heeft, is tot den Katholieken Godsdienst overge gaan. Dezer dagen had de bekeerings- plechtigheid plaats in de Kerk der P. P. Capucienen te Eichstatt. Koncla^rdst. De apotheek van M. HOUTE- KIER, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 15 November 1931. N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Viaanderen en Brabant. Agentschappen te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate, Wesl-Nieuwkerke, Proven. Kantoren te Alveringem, Beselare, Beveren-IJzer, Krombeke, Geluveld, Kemmel, Leysele, Loo, Merkem, Passchendale," Pervijze, Poelkapelle, Stavele, Vlamertinge, Wesiouter, Westvleteren, enz. BANK BEURS WISSEL i)ct IJpcredjc ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 £r Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casibr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden women. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Alle opmerkingen tegen deze lijs ten moeten ingediend worden tegen 20 November aanstaande. Algeineene regel: beeft recht om op de nieuwe kiezerslijsten zijner gemeente geschreven te zijn: De nieuwe kiezerslijsten zijn ter inzage van eenieder op het Sekreta- riaat der Katholieke Vereeniging van Yper, Katholieke Kring, Yper, Rijsselstraat. Er werd ons gevraagd of het getal 3 wel van over ouds eene bijzondere beteekenis heeft gehad, zooals som migen beweren. We kunnen hierover «enige bijzonderheden mededeelen. En waren er in het Oude Testa ment ook niet 3 Aartsvaders, 3 vrien den van Job? Is Samson niet drie maal door Dalila misleid? Bracht Jo nas niet 3 dagen in den walvisch door? Komen in 't Nieuw Testament niet 3 koningen 't Kindeke Jezus be groeten? Vraagt Jezus niet 3 maal aan Simon of hij Hem lief heeft? Waren niet 3 discipelen bovenal door Jezus hoog geschat? En werden zij niet de 3 zuilenapostelen genoemd? Werd Jezus niet driemaal door Pe trus verloochend, en stonden op Gol gotha niet 3 kruisen? Wie kent niet den 3-tak bij de feesten der Paasch- kaars? Nog heeft men de 3-voudige kroon des Pausen, de Trinitarieërs hadden 3 eenheidsorden voor verlos sing der gevangenenin de theologie vormt de 3-Eenheid een voornaam leerstuk, zijnde het bestaan van 3 Goddelijke Personen in de eenheid van het Goddelijk Wezen. In de my thologie kennen we 3 Gratiën, 3 Fu riën, den 3-voet in Apollo's tempel, den 3-tand van Neptunus, enz. De wapenkund gewaagt van het 3 bergenfiguur met zijn 3 welvin gen; in de muziek vindt men den 3- klank en den 3-angel-triangelin de kunst van paardenrij den den 3-slag in den landbouw de 3-schaar, d.i. weide, die 3 maal in den zomer ge snaaid wordt; vele landsvlaggen heb ben een 3-kleur3-dekkers en 3-mas- ters zijn tot speciale doeleinden ge bouwde groote schepen, waarvan daan de uitdrukking voor een grof, brutaal, zwaar vrouwspersoonzij En het brood van 1 kilo en be taalt men nu te Berlin 4 fr. 45. Paster Vanhaecke zat op den trein met eenige heerkens, die wat aange braden praat vertelden. «Mijnheers» zegde hij schielijk, zijnen gebeden boek met geweld toeslaande, gij zijt gij zeker van het Westen? «En waarom dat?» antwoordde er een uit de bende. Omldather nam Paster Vanhaecke, de Wijzen uit het Oosten kwamen Abonneert u op

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1