Handelsbank WERKEN NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 40 millioen Frank Kapitaal en Reserven l 53'Jaar. - Nummer 49. 35 Centiemen Zaterdag 5 December 1931. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper De Gezinsvergoedingen en de Groote Gezinnen N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, BANK BEURS WISSEL i)ct ^pcrocljc ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 ff. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casikr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Met te veel gezxvans van woorden en te weinig kracht van daden zij n onze dagen steeds vervuld. Ja! Woorden mogen er zijn, dat geven wij toe; maar werken moeten wij zien. Woorden wekken, voorbeelden I trekken, zegt de zin van vlaamsche werkelijkheid. Dit wil ik U zeggen, broeders, op dat gij niet den tijd van werken, dien gij nu beleeft, laat henengaan als 't water van een vlied. Gij leeft op dezen tijd, den tijd van werken. Gedachten moeten er zijn: leiden de, krachtige gedachten, die uw wer ken steunen net zooals 't geraamte zenuwen en spieren steunt. De gedachte is de groote hef boom van het menschelijk streven Gedachten moet gij hebbenrotse- vast, onwrichtbaar moeten ze zijn. De waarheid moeten wij zien. Wij hebben haar: wij zijn katholiek: Wij willen het zijn in woord en daad, ten volle heel en al De waarheid glanst als de zon in 't firmament. Leert zien, en leert uw katholiek I zijn kennen. Gedachten moeten er zijn... Waar zijn de werken?... Droomt niet in dorre beschouwing alleen, en houdt U niet bijOch, dat zou zoo moeten zij nof Hoe jammer toch Slaapt niet, ingedommeld door 't zoete stemgevezel, dat zachtzoetig vleit. Staat niet met strakke oogen in de lucht te staren, onthutst door 't wild geweld van een hartroerend verwijt, dat uw gemoed voor slechts een oogenblik de waarheid ontbolsterd grijpen doet. Werken moeit ge; slapen moogt ge niet; droomen zult ge niet. Aan 't werk Wat doen?... Uw werk ligt voor de hand. Paus Pius IX, glorievol regeerend, gaf de richting in zijn wereldbrief. Ds katholieke Aktie eischt uw krachten op. Waarom dan talmen? Of leeft ge liever toch het leventje van 't luilekkerland uwer droomen? Dan zijt gij niet de mannen van den dag, de mannen die opstaan moe ten en strijden zullen den gjoeden strijd, geleid door hooger hand, de mannen ingelijfd in 't vreedzaam heir der strijdende Christi Kerk. Weest de mannen van den dag, de mannen van de katholieke actie. Sluit allen aan, Broeders, bij de katholieke aktie, uw aktie, uw werk. Op U wachten uw priesters; zij steunen op U om 't groote leeken- apostolaat onder kerkelijke leiding verder, verder uit te breiden. De kinderen van de duisternis zijn slimmer dan de kinderen van het licht. Leert van hen uw les en sluit U aan bij 't heir dat strijdt alleen voor orde en vrede. Allen gij, Broeders, Katholieken, *ie gij ook zijt, wjat stand of staat gij ook bekleedt, werkt gij mat hand °f geest, wie gij ook zijt, vereenigt U en vorm de schaar der katholieke oktie-mannen. Weestallen katholieke ^erkers. De vijand daagt reeds lange ophij wil U overrompelenhij dreigt U in 't bezit der waarheid. Vereenigt U! Staat pal en perk! Weest werkers van dit uur. Neen, geen woorden alleen, maar krachtige daden erbij, ja! meer da den dan woorden moeten er zijn. Weest geen zoogezegde brave Jannen, doch kranige kerels met durf van den aanpakmet fris- sohe onbevangenheid, met den moed der konsekwentie, gevat in het kader van een beweging, die gansch uw le ven omvat. De vijand schijnt maar sterk en dreigt omdat gij zelf uw sterkte niet ten toone stelt. Galmt uw Credo uit: Ik geloof!... Credo!... Ik belijd door de daad!... Broeders, werken moeten wij!... De kwestie der gezinsvergoedingen, welke thans de aandacht der openba^ rë meaning gaande houdt is in hooge mate belangwekkend voor de Groote Gezinnen. De Bond, die meer dan 150.000 dezer gezinnen groepeert, vertegen woordigende te samen meer dan een millioen Belgen, wenscht haar gevoe len te doen kennen. Het is vooral aan zijn tusschen- komst te danken dat de wet van 4 Augustus 1930, met bijna algemeene stemmen, door de leden van Kamer en Senaat werd aangenomen. Hij betwist niet dat, nieuw werk altijd vatbaar is voor verbeteringen en dat de praktijk de noodzakelijk heid van zekere aanpassingsmaatre gelen kan openbaren, doch, onder dit voorbehoud, hecht hij het grootste belang aan de volledige toepassing van deze wet. Het stelsel der gezinsvergoedingen gaat uit van werkgevers die de lasten er van uit eigen beweging op zich namen en dan ook daarvoor de be wondering en de erkentenis hunner medeburgers terecht verwierven. Zoodoende dienden de werkgevers tevens de belangen van de nationale nijverheid en die van de werklieden. De uitbreiding der gezinsvergoe dingen tot al de loontrekkenden wordt ingegeven door dezelfde be zorgdheid. Ver van schade te berok- kennen aan de nijverheid, is zij deze voordeelig door een onontbeerlijke hulp te brengen aan de gezinnen die de aanwerving van de werkzame be volking der toekomst voorbereiden. Zij zal, bovendien, de werkgevers, die het stelsel vrijwillig aangenomen hadden, beschermen tegen degenen die weigerden ze na te volgen. De wet van 4 Augustus 1930 heeft trouwens, in de ruimste maat moge lijk, de vrijheid der werkgevers ver zekerd, door hun de keus en het vrij beheer der compensatiekassen over te laten. Zoodoende hield zij de beheerkos- ten in gematigde perken. Ook de kos ten voor toezicht zullen verminderd zijn doordat het toezicht over al zal uitgeoefend worden door de belanghebbenden zelf alsook door de vrije instellingen welke de belangen van de groote gezinnen verdedigen. Men maakte ten onrechte gewag van staatsinmenging. Het voornaamste bezwaar, geop perd tegen de wet is, dat zij aan de Compensatiekassen niet toelaat aan hun aangeslotenen de helft der boni terug te betalen, die in zekere kassen overblijven na betaling van de opge legde minima-vergoedingendeze hal- ve-boni moeten besteed worden, in overeenstemming met den wil van den \yetgever, hetzij om de eigenlijke gezinsvergoedingen te vermeerderen, hetzij om geboortetoelagen of andere hulpmiddelen voor het gezin uit te keeren, zooals de meeste compensa tiekassen het reeds deden, voor het ontstaan van de \vet. Het vermogen om terugbetalingen te doen, zou een betreurenswaardige mededinging onder de werkgevers verwekken; sommigen, onder hen zouden minder hooge bijdragen moe ten betalen dan hun collega's. Het zou bij de Compensatiekassen aanlei ding geven tot selectie der aangeslo tenen ten einde het bedrag der terug betalingen te verhoogen; wat ook de werkgevers aanzetten zou de hoofden van een groot gezin te werenzoodat de instelling zich te slotte zou keeren tegen de gezinnen die er de voor naamste begunstigden van moeten zijn. Dit zijn juist de redenen welke de werkgevers, eerste voorstanders van de gezinsvergoedingen in Frankrijk en in Belgie, er toe gebracht hebben de compensatie uit te denken. Zij die beweren dat de wet over bodig was, vergissen zich voorzeker om daarvan overtuigd te zijn vol staat het de volgende feiten in over weging te nemen De vorderingen gemaakt in het tijdsbestek van 1928 tot 1930, die men meende als argument te kunnen doen gelden, zijn zelf te danken aan het in voege treden van de eerste wet op de gezinsvergoedingen van 14 April 1928. Doch die wet was slechts van kracht voor de aanbestedingen van werken of leverigen voor reke ning van de Openbare Besturen. Ook waren de twee derden van de belang- hebben nog zonder gezinsvergoedin gen, op het inde van 1930. De wet van 4 Augustus 1930, waar van de inwerktreding trapsgewijze op 1 Januari 1931 begon en die slechts volledig toegepast zal worden van af Januari 1932, zal een groote- re draagwijdte hebben en meer doel treffend zijn wat reeds blijkt uit het feit dat het genot der gezinsvergoe dingen zal uitgebreid worden tot on dernemingen die 1.305.000 werkne mers groepeeren, met ongeveer 1.900.000 kinderen. Wegens de huidige krisis is onge twijfeld aan allen voorzichtigheid gebodendoch de bezuinigingen die daarom te verwezenlijken zijn, mo gen de geldmiddelen niet treffen die onontbeerlijk zijn voor het leven van de kinderen en de jongelingschap welke de levensreserve van het Land zijn. Men zou de toekomst prijsgeven om aan momenteele moeilijkheden te ontsnappen. Veel andera bezuinigin gen kunnen gedaan en veel andere pogingen moeten beproefd worden alvorens de gezinsvergoedingen, die het brood der kinderen zijn, aan te raken. Men ver.lieze truowens niet uit het oog dat de gezinsvergoedingen slechts 1,50 of 2 van de loonen kosten en dat zij, juist in de krisistijden, de noodige aanpassingen der loonen ver gemakkelijken; zij laten ook toe langs de eene zijde terug te vinden wat men langs de andere opoffert. Dat brachten onlangs nog herin nering de heeren Bonvoisin en Maig- nan, twee der voornaamste bevorde raars van de gezinsvergoedingen in Frankrijk, in een werk dat zij aan die zaak gewijd hebben: een der ver diensten, en niet de minste, van het stelsel der gezinsvergoedingen zal zijn, zonder overdratven vermeerde ring der productielasten, een betere verdeeling van de beschikbare geld middelen onder de arbeiders te heb ben tot stand gebracht. De belgische werkgevers zullen gaarne, wij betwijfelen het niet, het hunne bijdragen om, in een geest van nationale solidariteit en wijze be dachtzaamheid, de toepassing te ver gemakkelijken van een wet, de recht vaardigst 2 en de weldadigste onder allen, waarvan de gelukkige gevol gen zullen ten goede komen zoo aan de belgische nijverheid als aan de gan- sche natie. Voor het Centraal Comiteit van den Bond der Groote Gezinnen in Belgie: De Voorzitter. In 't Koninkrijk Siam, worden de witte olifanten met veel eerbied be handeld, omdat het volk aanneemt dat de ziel van een vroegeren vorst of koning er in schuilt. De gelukki ge jager, die een witten olifant ont dekt, ontvangt als belooning een zil veren kroon, belangerijke landerij en en moet zijn leven lang geen be lastingen betalen. Uitgelezene solda ten vangen het heilig dier en met veel eerbied brengen en bewaren het in gebouwen, die ware paleizen zijn in plaats van stallen. Iedier witte olifant draagt een prinselijken naam; zijn slagtanden worden opge smukt met gouden ringen; zijn rug is overdekt met fluweelen sluiers, doorstekt met gouden draden en tien dienstknechten zorgen voor zijn on derhoud. Nooit zal de Koning zulk een olifant als lastdier gebruiken, omdat mogelijks een verhevener prins dan hij het beest bewoont OlifaN is ook de naam van jacht en krijgshoorns. Te Aken bewaart men den olifaw of krijgshoorn van Karel-den-Grooten, dien men gevon den heeft in 's Keizers graf en te St Hubert vereert men nevens de stool van den apostel der Ardennen, zijn olifan of jachthoorn. Wie gebeten was van een razen- den hond en die bedevaarde naar St Hubert onderging de volgende be handeling: Eene kleine snede werd hem toegebracht in het voorhoofd, en in de wonde plaatste de almoeze- nier een vezeltje van de stool des Hei ligen. Gedurende negen dagen moes- te- de bedëvaarder opgelegde ver stervingen doen en een band van zwart goed dragen op de wonde en rond het hoofd. Bij het wegnemen van den band was het voorhoofd reeds totaal genezen en nooit heeft men een geval aangestipt van een bedevaarder, die na deze behande ling, razend geworden is. Sedert zes maanden is er oorlog tusschen Chineezen en Thibetbewo- ners. Deze laatste waren in burger oorlog; een der partijen riep China ter hulp, en als China in vollen gang was, de tw7ee partijen mieken vrede en vielen samen den helper aan... net als hier, man en vrouw, die aan het vechten zijn, samen op den policie- agent vallen, gekomen om ze te schei den. De oorlog ontspint op hoogvlak ten, 2 tot 3000 meters gelegen boven den zeespiegel. Daar is het bij tijden zeer koud of zeer warm, en zoodanig warm, dat ieder soldaat nevens zijn geweer, gewapend is met een zonne scherm. Te Salonika (zeestad die eertijds toebehoorde aan het europeaansch Turkeye en nu aan Griekenland) is een monsterachtig kind geboren, hebbende maar een oog te midden het voorhoofd. Deze oog heeft twee zientjes (pupilles). In de oude tijden sprak men van fabelachtige reuzen, die maar een oog hadden, zooals dit kind, en die m.en cyclopen noemde. Men vertelde dat ze als smids woonden in den Et- na, vuurberg in Sicilië gelegen. Men schreef hun ook reuzachtige werken toe en ieder reuzachtig werk noemde men cyclopitisch, onder meer de Py- ramiden van Egypte-land. Een cyclopitisch werk, weinig ge kend, is den onderbouw, waarop den westkant steunt van den grooten tempel te Baalbek, in Syrië. Dat deel van het gebouw noemt men Trylithon of de drielage en is samengesteld van drie lagen steen en ieder steen is 20 meters lang, 4 tot 5 hoog en even breed. Zoo dat die muur van drie lagen 14 meters hoog is. De overige deelen van den tempel, zooals men het zien kan aan eenige kolonnen, die nu nog rechtstaan, wa ren, eveneens van reuzachtige afme tingen en de vermaarde reiziger Pier re Loti, die die puinen bezocht, schreef er van't Is onverstaan- 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. Agentschappen te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate, West-Nieuwkerke, Proven. Kantoren fe Alveringem, Beselare, Beveren-IJzer, Krombeke, Geluveld, Kemmel, Leysele, Loo, Merkem, Passchendale, Pervijze, Poelkapelle, Stavele, Vlamertinge, Westouter, Westvleteren, enz.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1