Crédit Anversois Ypersche Kroniek Dixmndestraat, 18, YPER De socialistische partij verklaart den oorlog aan het vrij onderwijs ROUWBERICHTEN Rechterlijke Kroniek II baar dat mensehen uit die verre tij den zulke kolossale gebouwen kon- nen oprichten en 't is ook onverstaan baar dat men zulke gewrochten heeft kunnen neerhalen Met het snelvloeiende water der witte watervallen heeft men dyna mos in beweging kunnen brengen en van daar de naam van witte ko len gegeven aan die watervallen. Nu heeft men ook stelsels uitgevon den om het bewegen van het golven de zeewater te bemachtigen en er me ds dynamos te doen werken, zoodanig dat het zeewater zal mogen betiteld worden als de blauwe kolen Tunnels bestaan, om de treinen door de bergketens heen te brengen, o. m. de kilometerslange tunnels van den Gothard, den Cenis, den Sim- plon. Nu gaat men een tunnel boren om de autost e laten doorrijden door den Witten Berg, in de richting van Lyon-Sallanches (Frankrijk) naar Milanen en Turin (Itailë). Trawanten van Satan zijn ver- eenigingen van Amerikanen, die ge kant staan tegen den wet op de ster ke dranken. De eerste werd opgericht in Parijs en nu zijn er reeds in veel plaatsen. Dien naam hebben zij ver kozen, omdat de Amerikanen Dr Clarence Wilson eens sprekende te gen alwie de totale onthouding te- gmwrocht, ze betitelde als steun pilaren van Satan N. V. IBANK BEURS WISSEL Xonda^i'iis! De Apotheek van M. VAN RO- BAEYS, Boterstraat, zal alleen open zijn op Zondag 6 December 1931. KERKELIJK NIEUWS St Pieters: Op Zondag 6 December, ten 8 uur, zielmis voor HOF HENRI en Zoon Joseph. Op Dinsdag 8 December, O L. Vrouw Onbevlekt, afgestelde mis dag. Zondagdiensten. LOOPENDE GERUCHTEN Het schijnt dat het gerecht zekere inlichtingen begeert te bekomen van had met haar in aanraking te komen, een kerel die reeds meermalen de eer Ongelukkiglijk, is die kerel, na eerst gedurende een veertiental dagen als schildwacht in de onmiddelijke na bijheid van het gerechtshof, dienst te hebben gedaan nu spoorloos ver dwenen. TRABOLSPEL KAMPIOENSCHAP 1931-1932 Woensdag laatst trok het peleton van den Katholieken Kring onder ge wone leiding en met zijn gewone spelers naai- het Postje. Om 6 uur riepen de HH. Scheids rechters SALOMÉ en VIERSTRAE- TE de ploegen ten strijde. Het gewone peleton van het Postje was voltallig. De Katholieke Kring won verdiend het punt voor 't Kampioenschap met 25 p. tegen 19. Woensdag eerstkomende trekt de Statie naar de Coöperatieve. Aan wie het puntje? RANGSCHIKKING: Gesp. gewon. Katholieken Kring 3 3 Statie 3 2 Coöperatieve 2 1 Bascule 3 1 Postje 3 0 F.EX DIE ER WAS. 9 9 EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN Bij Koninklijk Besluit wordt de Heer Van Thorenburg, Prokureur des Konings bij de rechtbank van Eersten Aanleg te Yper, tot Officier van de Orde van Leopold II bevor derd. Wij bieden den geachten magi straat onze rechtzinnige gelukwen- schen aan. M. Yandenbraambussche, Politie- kommissaris te Yper wordt bij Ko ninklijk Besluit tot Ridder van de Orde van Leopold II benoemd. Woensdag voor het openen der zitting van de politierechtbanh heeft M. de Vrederechter Castel ter gele genheid dezer benoeming zijne herte lijkste gelukwenschen toegestuurd, over de onderscheiding, den Heer Po- litiekommissaris als belooning zijner trouwe diensten sedert meer dan 35 jaar, toegekend. Namens de balie sloot de Heer Van der Mersch zich aan bij de woorden van den Heer Castel en stuurde den Heer Vanden- braambussche zijne welgemsendste gelukwenschen toe. Ook Het Ypersche Volk biedt den Heer Vandenbraambussche zijne herteli j kste gelukwenschen aan. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 5 December, te 8 uur. Zendag 6 December, te X 5 en 8 u. Maandag 7 December, te 8 uur. FABIOLA OF DL KERK DER CATACOMBEN (Fabiola, ou l'Eglise des Catacombes) overheerlijke film in 8 deelen naar den wereldberoemden roman van den engel- schen Kardinaal Wiseman. Machtige ensceneering, prachtige zichten, buiten gewone vertolkers. Machtig en hartroerend drama waarin ons de geschiedenis der vervolgde Kerk in de eerste tijden vertoond, en de helden moed en marteldood van verschillende christenen: de H. Agnès, de H.H. Pancra- tius, Tarcisius, Sebastianus, enz... voor oogen gebracht worden. DE RIDDER VAN DE LUCHT (Le Chevalier de l'air) Gansch nieuwe uitgave van dit spel vol avonturen in de lucht, door een ameri- kaanschen vlieger. Men kan in dezen film van 5 deelen den beroemden hond CHAM PION bewonderen. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTEN GEEN VERMEERDERING van PRIJZEN DE VOLGENDE WEKEN: In December: 2° Week: «Kapitein Fracasse en Zi- goto, Koning der Detectieven (Zigoto, Roi des Détectives). 3' Week: «De Koning der Koningen» (Le Roi des Rois). PRIJZEN: Balcon 5 fr.Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. Benoeming. De Heer Minister van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg komt, bij ministerieel schrijven, zijne goedkeuring te geven aan de benoe ming van den heer Rafaël Pannekoucke, gediplomeerd meester-kleermaker alhier, als leeraar in den leergang voor Coupe- en Confectieleer, aan de Beroepsschool van leper, ter vervanging van den Heer Jules Ossieur, overleden. Uitstekend leerling van de Beroeps- school ter stede, werd R. Pannekoucke in 1928, gediplomeerd, met de meeste onder scheiding in de Académie Nationale de Coupe te Brussel. Thans is hij ook aangeworven als Meester-Kleermaker en Snijder voor het departement van Spoorwegen. Onze hartelijke gelukwenschen aan on zen stadsgenoot. In St Maartenskerk. Eiken avond der octaaf ter eere van de H. Barbara, is de christene bevolking van leper in over groot getal samengekomen in St Maar tenskerk. Met bijzondere belangstelling werden de prachtige sermoenen van Eer waarde Pater Haverbeke gevolgd. De sluitingsplechtigheid met sermoen en processie zal plaats hebben op heden Zondag, 6 December, te 3 uur (Sol. Vespers te 3 u.). Op Dinsdag 8 Decem ber wordt de feestdag van O. L. Vrouw Onbevlekt ontvangen gevierd. Te 7 uur Communiemis met zang en te 9 uur Hoogmis, 's Avonds te 5 uur plechtig lof. TE HUIS DER BELGISCHE INVALIEDEN Dinsdagavond werd in de zaal van Oud Yper eene prachtige vertoo ning gegeven ten voordeele van het Werk van het Te Huis der Belgische Invalieden waarvan de tak Yper voorgezeten is door Mevrouw de Ba rones G. de Vinck. Beroepsspelers voerden het wel gekend stuk Le Rosaire van Flo rence Barclay op. Onnoodig te zeg gen dat het stuk, gezien de spelers die opkwamen, den grootsten bijval genoot van het talrijk publiek in de zaal tegenwoordig. Ten voordeele van het werk werd gedurende eene tusschenpoos, bij op bod eene sacoche te koop gesteld. De ze werd voor de som van 2100 fr. aan Mevrouw de Barones Pierre de Vinck overgeslagen. Kortom eenen goeden avond ten voordeele van dit zoo nut tig werk. BIJ HET VERTOONEN VAN DE (N) BARBIER VAN SEVILLA in 't Christen Volkshuis te Yper. Dinsdag komt het Vlaamsche Volkstconeel De Barbier van Se- villa opvoeren hier ter stede. De Barbier van Sevilla is een der beroemdste werken van den fran- schen schrijver: Beaumarchais, die leefde van 1732 tot 1799. Het leven van dezen parijzenaar, die een der felste geesten was van zijn tijd, was een opvolging van al lerlei uiteenloopende ondernemingen, die altijd in zijn voordeel uitvallen. Hij wordt rijk, verliest zijn fortuin gedurende de Fransche Omwente ling, vertrekt in ballingschap, keert terug en sterft arm. Hij was de voor- looper van de moderne Komedie. Van zijn hand zijn ook nog: «Les deux Amis Le Mariage de Figaro La Mère coupable enz. Al zijn tooneelstukken getuigen van een ongewone handigheid en een ddepo miensc,henkennis' jan zijn ge kenmerkt door hun sprankelende geestigheid. Voor het V. V. T. werd het stuk bewerkt door Antoon Vande Velde, die in de inleiding schreef als volgt: Beaumarchais' filosofie in 't cor pus van zijn Figaro is zoo frisch en levendig, zoo algemeen mensche- lijk en actueel dat ze op onze vlaam sche planken even goed terecht komt als in 't Maison Molière Te meer waar de Gezellen van het Vlaam sche Volkstooneel Beaumarchais' komedie acteeren in hun tempo en met hun eigen geest en kleur. Zij ge ven U in 'n paar uren 'n dosis vitami nen voor een blijvend optimisme. De patiënt zal er goed bij varen! Vande Velde heeft het niet uitslui tend bewerkt als regisseur maar te vens een merkbaar deel van zijn ge kend talent aan toegevoegd. Hij heeft het stuk begiftigd in aanzienlijke wijze moderne en onweerstaanbare humor. Zoodat het een avond wordt, waarbij gezonde lach van d'e lucht niet zal kunnen. Daarbij wordt het stuk flink uitge voerd. Renaat Grassin en Emiel Bar- baix houden er de hoofdrollen. Allen, die én een prachtige kunst- prestatie én een genoeglijke vertoo ning willen bijwonen, zullen Dinsdag de gezellen van het Vlaamsche Volks tooneel gaan bewonderen en toejui chen. Kaarten aan 10 fr. (voorb. 2 fr. opleg) en aan 8 en 5 fr. (voorb. 2 fr. opleg) in 't Christen Volkshuis en in den Katholieken Kring te Yper. Men kan ze van nu af voorbehouden in 't Christen Volkshuis (ook telefo nisch: Yper 376). BENOEMING M. Osc. Depuydt, Nazien'er van le klas van Registratie en Domeinen te Yper, wordt tot Opziener van 2° klas in het zelfde beheer benoemd. Onze hertelijkste gelukwenschen. gres me. ontzaggelijke meerderheid de afschaffing der subsidies aan de vrije scholen; maar, tegen de ziens wijze van den heer Vandervelde in, werd met 323.012 stemmen tegen 207.198 en 20.000 onthoudingen, de motie Delattre aangenomen, die on middellijke uitvoering der eerst aan genomen motie eischt. Tegen alle toelagen aan de vrije scho len. Onmiddellijke opzegging^van de bestaande plaatselijke overeen komsten geëischt. De teerling is dus geworpen. Ver leden Zondag heeft het socialistisch Congres, te Brusel Vergaderd, den oorlog aan het vrij onderwijs ver klaard. Geen de minste toelagen meer aan de vrije onderwijsinstellingen. Daar waar, zooals in Antwerpen, do par tijmandatarissen eene overeenkomst sloten met de katholieken mits toe lagen te stemmen voor het vrij on derwijs, moeten dergelijke overeen komsten onmiddellijk worden opge zegd. Er woei als een storm van anti- clericalisme over dit congres dat, in dien de bewoordingen der gestemde moties nog hunne waarde hebben, ge roepen is om verstrekkende gevolgen te hebben. Want niet alleen stemde het Con- Om het duidelijker te zeggen, de mandatarissen der partij moeten niet alleen tegen de toelagen aan de vrije onderwijsinstellingen van allen aard stemmen In de Kamer moeten de socialisten ook stemmen tegen het voorstel, om ook aan de vrije onderwijzers eene beweeglijke wedde van 5 p. c. per 35 index punten boven het Indexnum mer 735. En wat de plaatselijke en provin ciale toelagen aangaat geeft het Con gres aan de gekozenen der partij op dracht: geen nieuwe overeenkomsten nog aan te gaan; van heden af de loopende contracten op te zeggen. Gewis, het gevaar voor de vrije scholen is niet onmiddellijk, vermits de socialisten van de regeering geen deel maken. Maar de gestemde moties sluiten voor de toekomst alle samenwerking aan de regeering van katholieken met de socialisten uit; en, wij herhalen het, als de woorden hunne beteekenis nog hebben, op gemeentelijk terrein sluiten de aangenomen moties elke coalitie in den aard van 't Antwerp- sche college en van de Antwerpsche Bestendige Deputatie, (tweeledig en drieledig, om het even, van 't oogen- blik dat er katholieken bij zijn, die nooit het recht op steun van het vrij onderwijs zullen opgeven). De door het Congres aangenomen moties zijn ook van groote beteeke nis voor de liberale partij, wat de Etoile Beige seffens gesnapt heeft, waar het blad schrijft: Op wetgevend of parlementair terrein zou de toestand voor de ka tholieke scholen dan eerst dreigend worden, indien nu de liberalen op hunne beurt tot eene politiek van op positie tegen de toelagen aan het vrij onderwijs moeten besluiten. Dit wa re het" uiteenvallen van de huidige regeeringscoalitie. De liberalen den ken er niet aan. Zij wenschen het land niet in eene politieke woeling te werpen, die ras een anti-godsdien stig karakter nemen zou. Voor het oogenblik moet de eco nomische kwestie alle andere pri meeren. Zelfs indien de liberalen ge neigd waren met de socialisten aan te spannen op het terrein der school politiek, zouden zij daar van afge wend worden door al de hinderpalen die zouden oprijzen tusschen hen en de socialisten Het is wel niet zonder belang te doen opmerken dat een van de hin derpalen die het blad aanhaalt, er een is waarop de katholieken altijd gewezen hebben, namelijk dat de Staat, als het vrij onderwijs moest vernietigd worden, honderden mil- lioenen meer voor 't openbaar onder wijs zou moeten uitgeven, want al de leerlingen der vrije scholen zouden ten laste vallen van den Staat en van de gemeenten. Dat is natuurlijk de allerminste der bekommernissen van de socialis ten. Maar voor de verdraagzamen onder de liberalen, voor allen die rea- liteitspolitiek voeren, is het argu ment van het grootste gewicht. Overigens, de niet kortzichtigen onder de liberalen weten zoo goed als wij dat de socialisten niet de zuiver onzijdige school betrachten, maar wel kweektuinen voor de socialisti sche kiezers. Als de liberalen dat niet begrijpen moeten zij maar eens het getal hun ner kiezers en gekozenen van vroeger vergelijken met dat van vandaag.Dan zullen ze weten waar de roode Abra ham zijn mostaard ging halen, ken vreezen het ontketenen van een Wat er ook van zij, wij katholie- gcdsdienstoorlog niet, hoezeer wij hem ook zouden betreuren en hoezeer wij ook alles deden om hem te voor komen het staat aan de liberalen vrij er aan deel te nemen en zich te verlagen tot de rol van hulptroep var. de anti-clericale socialisten. Wij vreezen den aanval niet.- Hij is van aard de samentrekking van i le katholieke krachten rond onze b- dreigde katholieke scholen te bevor deren. Waar het gevaar dreigt, zal de verstandhouding tusschen de katho- ieken van alle standen en van beiit landsgedeelten onmiddellijk als hoog. ste gebod ontstaan, ter handhaving van de door de belgische grondwet ge. waarborgde onderwijsvrijheid. Laten de socialisten weten dat zi; de kwestie hebben gesteld op een ter- rein dat in het verleden aan de ka- tholieken zijn meest schitterende overwinningen heeft bezorgd. Zij werpen ons den handschoen; de katholieken nemen hem op, sterk door hun goed recht en onoverwin- baar door de eenheid, die nu voor al len de suprema lex de opperste wet is. TAXANDER. Gij wordt vriendelijk uitgenoo- digd tot de Plechtige Lijkdienst, op Maandag 7 December, om 9 uur, voor VROUW RACHEL BERAT Huisvrouw Vandevelde, overleden den 2 December 1931. STERFGEVAL Op 28 November is godvruchtig te Waasten overleden Mejuffer Francoise-Marie De Simpel dochter van den Heer Notaris en van Mevrouw, geboren Marie Sibille. De plechtige begrafenis had op Donderdag 3 December om 11 uur plaats in de parochiale kerk van Waasten. Eene talrijke schaar van vrienden ha"d eraan gehouden, door hunne te genwoordigheid, aan de bedroefde ouders, hunne deelneming te bewij- zen. Het Ypersche Volk biedt M. en Mevr. De Simpel, de verzekering aan zijner rechtzinnige deelneming. Op 4 November 1.1. werd de ge naamde Jeanne Beun van Yper, door de politierechtbank, bij verstek tot 7 dagen gevang en 25 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeld, om een ge heim ontuchthuis gehouden te heb ben. Er werd door de betichte be roep tegen dit vonnis aangeteekend. Deze zaak werd Woensdag 2 Decem ber opnieuw opgeroepen. De recht bank verklaarde het beroep ontvan kelijk en besloot tot een nieuw ver hoor der getuigen over te gaan. Ge zien den aard der feiten verklaarde de Heer Vrederechter Castel dat de zaak met gesloten deuren behandeld zou worden. De rechtbank oordeelen- de dat de feiten ten laste van de be tichte gelegd, genoegzaam bewezen waren, veroordeelde deze tot de zelf de straf, de eerste maal uitgesproken en daarbij tot de kosten van de twee gedingen. De straf die uitgesproken werd is niet voorwaardelijk. Dauch... Cyr., Cof... Marcelen Huy... Eric, vervolgd voor enkele sla gen, worden ieder tot 26 fr. bo'ete of I 8 dagen gevang veroordeeld, voor waardelijk gedurende 5 jaar. Dauch. Frans bekomt vrijspraak. Vande... Maur., die wegens j auto-ongeval door de politierechtbank van Hooglede tot 10 fr. boete en het betalen eener som van 1082,90 fr.. I ten titel van schadevergoeding, was j veroordeeld geweest, was tegen dit vonnis in beroep gegaan. De recht bank verklaart het beroep ontvanke lijk en beslissende opnieuw bekrach- tigd voor wat de politiestraf aangaat het eerste vonnis; doch voor wat aan- I gaat de burgerlijke partij, kent deze I ten titel van schadevergoeding de som van 800 fr. toe.De betichte wordt I verder veroordeeld tot de kosten van I het beroep. In de zaak ten laste Ver... René, verdaagd de rechtbank de uitspraak tot 2 Juni 1932. Deb... Florent bij wie alcoholi sche dranken gevonden werden wordt tot 500 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld. De drank wordt ver beurd en het sluiten der herberg be volen. Pi.Maur.autobusvoerder, die te Waasten ongeval had, wordt door de rechtbank vrijgesproken, de ie>

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2