Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN MIJN GEDACHT Aanleiding der Bonden van het K Bart WEET GE WAT Eene groote Riddersorde de eerste Vlaamsche Bank boekt, 40 millioen Frank Kapitaal en Reserven 54e Jaar. - Nummer 2. 35 Centiemen Zaterdag 9 Januari 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Internationaal Eucharistisch Congres Dublin - juni 1932 N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, BANK BEURS WISSEL IIjwöcIk ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel- ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEUEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 18 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Een jonge handelsreiziger had zijn auto laten staan vóór de deur van een zijner klanten. Toen hij buiten kwam, stelde hij vast dat zijn rij tuig gestolen was. De politie gelukte erin den dief te vatten. Onlangs nu is deze vóór de rechtbank versche nen... te Londen; hij werd veroor deeld tot vier jaar gevang! Ondervraagd over de strengheid van dit vonnis, verklaarden de rech ters: Wij mogen ons niet laten ver murwen en moeten de autodieven hard, zeer hard straffendat «sport» moet ophouden, en daarvoor is er maar een middel: buitengewoon streng zijn. Indien, zooals wij het verhopen, de specialisten in auto dieften komen te vernemen dat zij zich aan een vierjarige opsluiting blootstellen, wij meenen dat zij er twee maal zullen aan denken voor aleer hun misdrijf te begaan. Wie zal die rechters ongelijk ge ven? In onzen tijd van «laat maar doen» en laat maar gaan moet volstrekt geremd wordenzoo niet gaat elk be grip van eerlijkheid verloren. We we ten heel goed dat de vrees voor de gendarmen geen beslissenden invloed heeft en dat een kwestie van opvoe ding ermee gemoeid is; toch blijft de strengheid van het gerecht het zweerd van Damocles. De vraag is nu: is die strengheid aan de tegenwoordige'omstandighe den aangepast bij ons, in Belgie? In sommige landen zal een antogeleider die in bedronken toestand bevonden wordt, zijn rijverlof voor verschei dene jaren ontnomen worden, bij hervalling voor goed. Men begrijpt gemakkelijk de reden van zulken maatregel, die, ofschoon ten volle verrechtveerdigd, niet overal wordt toegepast. Het gerecht heeft tegenwoordig de handen vol met zedenzaken, aansla gen, vruchtafdrijvingen, enz. En hoeveel gevalllen die aan de waak zaamheid der politie of bij gebrek aan voldoende bewijzen aan rechter lijke vervolgingen ontsnappen! Men moest dieper ingrijpen, desnoods het strafwetboek aanvullen; en nooit, of bijna nooit, zou men strafverminde ring moeten verleenen aan personen die zich aan die onteerende misdrij ven plichtig maken en, verre van be langstelling, niets dan de algemeene verachting verdienen. Het schijnt anders te zijn; en zoo iets stoot alle eerlijke lieden tegen de borst. THOR. In de laatste weken kwam er nog meer bepaald nieuws omtrent de reusachtige deelneming aan het Eu charistisch Congres van Dublin. Z. Em. Card. Douggherty, aarts bisschop van Philadelphia heeft laten weten dat hij met de S.S. Lapland zal aankomen aan het hoofd van zijn afvaardiging. De Bisdommen Savannah, Char leston, St Augustine en Mobile heb ben hun deelneming samengebracht onder directie van de American ex press Company. Zij vertrekken op 14 Juni van uit New-York met de fransche S.S. De Grasse. Het fransch stoomschip La Gua deloupe zal de fransche deelneming vervoeren. De bedevaart van Boston onder leiding van Z. Em. Card. O'Connell vertrekt uit Boston op 14 Juni met de S.S. Lancastria van de Cunard line. Onze nationale bedevaart, aange voerd onder leiding van Z. D. H. Monseigneur Heylen zal langs Oost- ende-Dover vertrekken op Zondag 19 Juni, samen met de bedevaart der Bonden van het H. Hart. Deze laatste deelneming zal schit terend zijn en juist gelijk in Cartha go, en verleden jaar nog in Rijssel zullen de heerlijke bondsvlaggen in Ierland gaan getuigen van het diep geloof onzer bevolking. Het uitgebreid prospectus van de ze bedevaart kan bekomen wrorden op het Sekretariaat der Bonden van het H. Hart, 16, Korte Schipstraat, Me- chelen (telefoon 1160). De daling van het pond heeft ook groote vermindering gebracht bij het bedrag der inschrijving. Deel III. Gewestelijk Congres van Berchem 1931. Verslagboek. 18 X 14 cm., 158 bladz. Algemeen Sekre tariaat der Bonden van het H. Hart, 16, Korte Schipstraat, Mechelen. Prijs: 8 frank. Het schoone van dit keurig uit gegeven verslagboek is dat het klaar en duidelijk, met aangepaste mid delen, het vraagstuk bespreekt van het apostolaat in de steden, met de toestanden van dezen tij d en met het oog op de Katholieke Aktie. Het boek bespreekt de taak van de Priesters, wier werking Z. Em. Kard. Van Roey zelf kwam aanmoe digen en de werking van de Bonden bij den hoogeren stand, in de volks parochies, bij de jeugd, in de streek rondom de stad. De Bonden van het H. Hart zijn eerst en best gebaat met de hier ge boden hulp. We zien hier hoe kan gestreefd worden naar verdieping van geestelijk leven, vooral bij de leiders, de ijveraars. Warm aanbevolen. Dit boek bevat hetgeen we noodig hebben in onzen tijd. Met veel belangstelling werd de voordracht aanhoord in 't Christen Volkshuis te Yper, gehouden door Z. E. H. Kanonnik De Hove, nopens Theresia Neumann van Konnes- reuth, den 28 December 1.1. Wat menigeens verwondering ver oorzaakte is het feit, dat Theresia sedert jaren ongenaamd niets meer eet en niet tegenstaande haar aan houdend vasten kloek blijft en al haar werk verrichten kan. 't Gebeurt dat zij in hare wekelijksche lijdens periode, dat is op Vrijdag en zijn vóóravond, door 't geweldig zwee- ten en bloedverlies verschillige kilo grammen verliest in lichaamsgewich- te en dit wint zij naderhand weder, zonder er iets te moeten voor doen. Gevallen van totale voedselont- houding geschiedden ook in vroegere tijden: Nicolas De Flue, die ten jare 1417 geboren werd in Zwitserland en op 70 jarigen ouderdom overleed, heeft ook de 20 laatste jaren van zijn leven overgebracht, zonder iets te eten. Hij bewoonde een eenzame klufs en sliep op den steenen grond. Tot dat het volk stellig bewijs van dien totalen vasten bekwam, spotte men met hem; maar nadat de open bare macht gedurende eene geheele maand de kluis omsingeld had en zoo kon bestatigen dat niemand eten brachtna dat de Bisschop van Con stance den kluizenaar had doen eten, hetwelk hem geweldige pijnen veroorzaakte en eindigde met het weder-uit-werpen van 't voedsel. Nicolas verwierf de faam van Hei- lig-man, en veel volk stroomde tot den kluizenaar toe, om hem te raad plegen, om van hem gebeden te ver zoeken en om zijne predicatiën te aanhooren. Dit alles staat te lezen in de oorkonden van Sachslen. (Zie Pèlerinages de Suisse van Louis Veuillot.) Merkweerdiger nog is het geval van den H. Simeon, den kolonbewo- ner, die nevens het feit van totale voedselonthouding gedurende den Vasten, lange jaren doorbracht on der den blooten hemel. De ver maarde geschiedschrijver E. P. De- lehaye S. J. heeft over de kolonnen- bewoners belangwekkende bijzonder heden geschreven in de Revue des Questions Historiques Simeon werd geboren ten jare 390 in Cecilië (Klein Asië). Op 13'jarigen ouder dom trad hij in een klooster, waar hij iedereen verbaasde door zijne strenge boete. Later met toestem ming zijner overste betrok hij eene arme kluis, ver van bewoonde stre ken gelegen en daarna beklom hij een rotsachtigen heuvel, om er onder den blooten hemel te verblijven. Hij vluchtte het volk en het volk kwam tot hem, om door hem onderwezen te worden en geholpen in alle soorten van noodwendigheden. Die toeloop beschaamde en hinderde den eenza- ter en daarom verkoos hij verblijf boven op een soorte toren, die eerst 3 meters ten later nog meer hoogte had. De platte vloer, boven op dien toren, had 2 meters doorsnede, was voorzien van eene borstweer en eene ladder, die de boeteling uitwierp, als men hem 't weinig eten bracht dat hij gebruikte of de H. Sakramtenten. Dak of schuilplaats waren er niet te vinden. Niemand zag Simeon ooit slapen: Geheel den nacht bad hij, alsook in de morgenuren en het ove rige van den dag besteedde hij aan het onderwijs der menigten, die tot hem toe stroomden: Zeer veel hei denen en ongeloovigen heeft hij be keerd en Bisschop Theodoret, zijn eerste geschiedschrijver, die zijn re laas begint met deze woordenHoe wel veel getuigen mijn gezegde kun nen staven, vrees ik dat mijn schrij ven door de toekomstige geslachten als fabelachtig zal aanzien worden» spreekt van de bekeering van talrijke Araben, die hij bij den kolonnenbe- woner ontmoette. Jaarlijks geduren de den 40 daagschen vasten, begeerde Simeon totale afzondering en geen volk kwam tot bij hem. Gedurende geheel dien heiligen tijd nam hij geen voedsel; de twee eerste weken stond hij over dag en nacht rechte; de twee Volgende, ingezien zijne af matting, moest hij zitten en zoo zeg de hij zijne officië en bad zonder op houden; de twee laatste weken lag hij, zieltogend. Met Paschen her nam hij en 't volk stroomde weer toe. Meer dan eens zijn Bisschoppen er ook naar toe gegaan, met het inzicht Simeon te overhalen, om zijne zon derlinge levenswijze te wijzigen, maar telkens, na hem gehoord te hebben en zijne ootmoedigheid be wonderd te hebben, lieten zij den man Gods zijne wegen gaan. Simeon stierf op zijne kolon in 70 jarigen ouderdom, bijgestaan door een discipel en zijne begraving was een zegepraal. Men vervoerde zijn lijk naar An- tiochiën op een praalwagen, na dat Bisschoppen en Priesters het gedra gen hadden tot op 4 mijlen afstand. De menigte die het lichaam vergezel de was overtalrijk, waaronder Ro- meinsche krijgslieden, generalen en magistraten. De afstand was 15 uren en het vervoer duurde 5 dagen. Door zijne voorbeelden en zijne aanspraken beheerschtte de H. Si meon geheel de maatschappij van zijnen tijd, zooals de Abt Bernar- dus van Clairvaux later geheel de XIT eeuw beinvloedde. De H. Simeon heeft navolgers ge had, bekend onder den naam van Stylieten of kolonbewoners. Velen er van bereikten eenen hoogen ouder dom: Simeon-de-jongere bracht 69 jaar door op zijne kolon en stierf op 75 jarigen ouderdom; Daniël ver bleef er op 33 jaar en was 84 bij zijn afsterven en Alypius was bijna honderdjarig. De Paus van Rome, sprekende als opvolger van St Pieter, in zaken die geloof en zeden aangaan, is onfal- baar. Gewoonlijk doet Hij maar on- falbare verklaringen, nadat Hij vele geleerden openbaar geraadpleegd heeft, zoo het het gebruik is voor Heiligverklaringen. Dezer dagen heeft Hij aan dit gebruik verzaakt, met per brieve aan te kondigen, dat Hij Albertus-Magnus, den leeraar van St Thomas van Aquinen, die do ceerde in Keulen, uitriep als Heilig en Kerkleeraar. Te Rome is de groot-meester van het Malteezer-orde overleden. Het Orde van Malta is bijna dui zend jaar oud en droëg "opvoTgent- lijk de namen van: Orde der Hospi- taliers van St-Jan van Jerusalem; Orde der Ridders van Rhodes en ein delijk Orde van Malta, het heeft lan ge tijdperken van grootheid en macht gekend en speelde vroeger een mili tairen en politieken ról die soms be slissend was voor de bescherming der Christenheid. Van Jerusalem naar Malta Toen Godfried van Bouillon het H. Graf op de ongeloovigen verover de, vond hij, in de omheining van Jerusalem christene gasthuizen door een Orde dat bijstand verleende aan armen en zieken. Om de Heilige Stad te verdedigen tegen de bestor mingen van de Sarazijnen, gordden de Hospitaliers van St-Jan den degen 'om en, zonder van hunne geestelijke en liefdadige hoedanigheid af te zien, werd hun Orde, in 1113, militair, en vocht dapper tot bij den val van Sint- Jan-van-Acre. Toen de ongeloovigen terug meester van het H. Land wer den, trokken de St-Jan's Ridders, in 1291, naar het eiland Chypre en ble ven daar tot in 1310, jaar waarin zij het eiland Rhodes verovsrden en er hst Soeverein Orde der Ridders van Rhodes stichtten. Rhodes werd een zelfstandige staat, met eigen wetten, een leger, eene machtige vloot en eigen munt. Het Orde vervulde een aanzienlijken rol in het politiek even wicht der Middelandsche Zee, die het tegen de musulmansche inpalming verdedigde. Twee eeuwen lang konden de Rid ders van Rhodes dezen toestand be houden, doch, in 't begin der XVT eeuw, moesten zij voor de ovezmacht zwichten. Na een weerstand van zes maanden, moesten de Ridders het eiland verlaten, en, in Italië, ver spreid gaan leven. Het was Keizer Karei die hen een Staat terug schonk. In Maart 1530, te Bologna tot keizer gekroond, gaf hij aan de Ridders van St-Jan het eiland Malta en de naburige eilanden, en in Octo ber daarop volgende stichtte de groot meester Vildiers de l'Isle Adam er de Soevereine Orde van Malta Te Malta werden de ridders her haaldelijk door de ongeloovigen aan gevallen, doch zij weerstonden zege vierend, en 't was slechts op het ein- d den XVIII0 eeuw dat zij het eiland, dat nog hun naam draagt, verloren. De fransche revolutie en de fransche inval in Italië ontnamen het Orde zijne goederen en inkomsten in deze twee landen en, in 1799, maakte Bo naparte zich van het eiland meester, dat evenwel wat later in handen van Engeland moest overgaan. De Orde verliet het eiland en zijne oversten verspreidden zich over het vasteland, om, na vele wederwaardigheden, zijn middenzetel te Rome te vestigen, van waaruit het zijne liefdadige aktie voortzette. Gedurende een groot deel van de XIXe eeuw had de Orde geen groot-meester en werd door een lui tenant bestuurd. Het was Leo XIII die, in 1879, het hooge ambt, met al zijne voorrechten en soevereine eer, herstelde. De residencie van den groot-meester is de groote priorij der 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. Agentschappen te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate, West-Nieuwkerke, Proven. Kantoren te Alveringem, Beselare, Beveren-IJzer, Krombeke, Geluveld, Kemmel, Leysele, Loo, Merkem, Passchendale, Pervijze, Poelkapelle, Stavele, Vlamertinge, Westouter, Westvleteren, enz.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1