Crédit Anversois KRISIS Ypersche Kroniek Dixmndestraat, 18, YPER NIEUWE BISSCHOPPEN Voor Feestdagen ZITDAGEN Zon«Iajfi*ust. Kerkelijk Nieuws Eigen Haard is goud waard Studiedagen van den Belgischen Boerenbond HET «OUD IJZER» AAN 'T FRONT via dei Condotti, en de Orde bezit daarbij nog, op den Aventijn, e&ne villa van eene schcone kerk, omringt! van een tuin, die door de vreemd bezoek s goed gekend is. Het is daar dat de kiezing van den nieuwen groot-meester plaats had, waarvan de uitslag aan de goedkeuring van den H. Stoel onderworpen wordt. De ze kiezing werd voorafgegaan door de Hooge Raadszittingwaarbij de oversten van het Centrale bestuur en de vertegenwoordigers van de ver schillende buitenlandsehe afdeelingen van de Orde aanwezig zijn. De Leden der Orde van Malta wor den aangeworven tuschen de bloem van het katholieke ridderschap; de Orde telt leden in talrijke landen en, in de laatste jaren, zag men ver scheidene leden van regeerende fa milies, en namelijk Koning Albert, Koningin Elisabeth en gansch de Koninklijke Familie van Belgie, in de rangen plaats nemen. In 't begin van het loopend jaar heeft de Orde hare legatie bij den H. Stoel hersteld, ten zelfden titel als de soevereine Staten die een ge zant of een geaccrediteerd minister bij Z. H. den Paus hebben. De mi nister der Orde bij den H. Stoei is Prins Ruffo de la Scaletta, en de ge- zantschapssekretaris is graaf Stanis las Pecci. De Maltaridders hebben een kardinaal als groot-prior, thans kardinaal Bisletti. In gewonen tijd oefent de Orde ha re liefdadige aktie uit met het onder houd van gasthuizen in Italië en in andere landen, en in geval van oor lof of rampen, met het inrichten van hulptreinen, lazaretten of andere middelen van hulpbetoon. In de Va- tikaansche plechtigheden, zijn bij zondere plaatsen aan de Ridders van Malta voorbehouden, wier scharlaken uniformen altoos de aandacht trek ken. BANK BEURS WISSEL De krisis woedt altijd voort, ook is het onmogelijk er het einde van te voorzien. Er wordt dan ook langs alle kan ten rondgezien om het een of ander nuttig werk aan te gaan, dat toelaten zou bezigheid aan het grootst moge lijk getal werkeloozen te verschaffen. Wij meenen dat er misschien wel mogelijkheid zou bestaan, het ont werp door den Heer Senator Bruneel de la Warande, in de Hooge vergade ring neergelegd, uit te doen voeren, namentlijk het aanvullen van de vaart van Yper naar Komen, die helaas, vol gens ónze bescheidene meening. nooit groot voordeel aan onze streek zal kunnen aanbrengen. Dit ontwerp, goed ingestudeerd, tot welker uitvoering al de belangheb bende gemeenten zouden kunnep me dewerken, zou wellicht toelaten, de daartoe vereischte kosten, door ver koop van den beschikbaar geworden grond, te dekken. Kon men daarop t'akkoord geraken een groot aantal werkeloozen van Y "F. K men, enz. zou met het be ide seiz en a'daar bezig- pd ,.ucn .nd$n. ?Da 'd< ze, v elke gebeur ijk daar een g ed middel to. bestrijding van de nadeelige gevolgen der krisis zouden zien, al hunnen goeden wil t'hoope leggen om tot dit doel te geraken. Een telegram uit Rome meldt dat het Z. H. den Paus behaagd heeft twéé Bisschoppen te kiezen uit de Congregatie van Scheut: 1' Zijne Excellentie Mgr Gaspar SCHOTTE, wordt Apostolisch Vi caris van Ning hia in China. Hij werd geboren te Merckem W- VI.) den 9 October 1881, zoon van Mr. Serafien Schotte, oud-school meester van Jonckershove. Na zijn humaniorastudiën schitterend gedaan te hebben op het Klein Se minarie te Roeselare, trad hij den 7 September in 't Noviciaat te Scheut waar hij opvolgentlijk zijne studiën van Philosophie en Theologie af maakte én den 14 Juli 1907 priester gewijd werd. Bestemd voor de Mis sie van Ortos, (Z.-W. Mongolië), in China, was hij achtereenvolgens Pastoor van verschillige christenhe den en Bestuurder van het Colege te San toa ho; in 1918 werd hij Provin ciaal Overste genoemd van hetzelfde Missiegebied. In 1920 naar Belgie teruggeroepen voor het Algemeen Kapittel van Scheut werd hij lid van den middenraad der Congregatie ge kozen en oefende gedurende tien jaar dat gewichtig ambt uit. Na het Algemeen Kapittel van 1930 vertrok hij in September van 't zelfde jaar reeds naar zijne geliefde Missie te rug, waar hij nu sedert een jaar werkzaam was als Pastoor te Man hoei. 't Blijde nieuws van zijn verheffing is voor Scheut een verzekering dat de Missie van Ning hia aan goede handen toevertrouwd is. 2e Z. Excellentie Mgr Leo DE- SMEDT wordt Apostolisch Vicaris van Si wan tze in China. Hij werd geboren te St Nikoiaas den 3 December 1881, zoon van M. Mich. Desmedt, Burgemeester der stad. Na zijne humaniora gedaan te hebben op het Klein Seminarie van zijn geboortestad, trad hij in 't No viciaat te Scheut den 7 September 1899, waar hij na zijne studiën van Philosophie en Theologie priester ge wijd werd den 16 Juli 1905. In Sep tember van 't zelfde jaar vertrok hij naar de Missie van Si wan tze, waar hij achtereenvolgens Professor was aan 't College te Nan hao ts'ien, Bestuurder van het Klein Seminarie te Si wan tze, tot hij Provinciaal Overste der Missie werd genoemd. In 1927 werd hij teruggeroepen naar Belgie om het Rectoraat van ons Stu diehuis te Leuven waar te nemen. In 1930 opnieuw Provinciaal Overste van Si wan tze benoemd, werd hij door Mgr Ter Laak aangesteld als Provicarus. Zijne keus door Rome als A pos tol. Vicaris zal door allen, Missionarissen en Christenen van Si wan tze, met de grootste blijdschap begroet wor den. Aan de nieuwe Prelaten wenschen wij van harte een lang en vrucht baar apostolaat, ter meerdere eer van God en tot heil der zielen. ONS LANDEKEN Ons landeken is klein Maar toch fier er te zijn. Want het draagt in den schoot Kolen, nooclig als brood Waarvan 'de goedkoopste en de beste Te koop zijn bij Monkerhey-Van Neste 9, Koeimarkt, Yper. Kiekenkweekers, sedert jaren levert het huis L. Monkerhey-Van Neste de echte anthracietkolen. Onder alle in zwang zijnde lekker nijen, bekleedt de speculatie binst de feestdagen, de eereplaats. Maar te weten dat hij in huis zelf gemaakt werd, verhoogt nog zijn waarde. Daarom zijn de moeders er op uit goede recepten te verzamelen; im mers zij wenschen evenzeer hun kind jes als vader te voldoen, die ook wel van lekker beetjes houdt; met dit doel laten wij hier eenige recepten volgen. SPECULATIE Schud twee honderd vijftig gram men bloem op de tafelmaak een hol te in het midden en leg hierin hon derd viji en zeventig grammen brui ne suiker, een snuifje zout, een snuifje kaneel in poeder, honderd grammen boter, en een half koffie- lepeltje ammonium carbonaat, dat bij den drogist te verkrijgen is. Meng eerst de bruine suiker mèt de boter, daarna de bloem en bevochtig met «wee a dria soeplepels water. Kneed alles tot een gelijken deeg, rol dezen in bolvorm in een linnen doek en Iaat tenminste wee uren in een koele plaats, liefst in den kelder rusten. Bestrooi de tafel met bloem, rol met een taarcenrol of een flesch het deeg opsn tot op een halven centime ter dikte, en snij met een mes aller lei vormen naar keuze. Leg vervol gens deze vormen op een lichtgebo- terda bakplaat en laat ze in een zachten oven bakken. Maak ze daar na met een mes los en laat ze verkoe len op een rooster. Speculatievormen, meestal van hout vervaardigd zijn in den handel verkrijgbaar, deze kunnen lange ja ren dienst doen. Speculatie wordt best bewaard in eep b/ikken doos op een droge plaats. AMANDELBROOD Schud twee honderd vijftig gram men bloem op tafel, maak een holte in het midden en leg hierin een snuif je zout. een snuifje kruidnagel in poeder, een snuitje geraspte mus kaatnoot en een snuifje kaneel, hon derd vijf en twintig grammen boter, honderd vijftig grammen bruine suiker, honderd grammen gepelde zoete amandelen en een weinig am monium carbonaat; meng dit alles met een weinig water erbijhak het deeg vervolgens met een mes alsof het groenten ware; vorm er een rol van en laat in den kelder rusten tot 's anderdaags. Snij dan het deeg met een mes in zeer dunne schijfjes en leg in geboterde platen met voldoen de tuschen ruimte; bak in zachten oven, maak het amandelbrood los met een mes en laat het verkoelen. LICHTE MACARONS Plet in een mortier, of bij gebrek aan dezen, hak meteen mes honderd twintig grammen amandelen fijn, en vermeng deze terzelfdertijd met honderd twintig grammen poedersui ker. Druk dit mengsel door een zeer fijne zeef. Doe het wit van twee eie ren, zonder het minste geel, in een kom met een snuifje zout en eenige druppels citroen en klop tot stevige sneeuwvoeg er dan zeer voorzichtig de amandelen met de suiker bij giet het mengsel in een lijnwaden zakje voorzien van een tinnen kokerdruk hierdoor kleine hoopjes op bladen pa pier, bestrooi lichtjes met suiker, leg de bladen papier op tinnen platen en bak in matigen oven. Laat op de platen afkoelen en maak de macarons vervolgens los met een mes. Bewaar ze in een blikken doos en in een droge plaats. Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 4 tot 12 uur, in «Het Kapitel Te leper, den ln en 3" Zaterdag der maand van 9 tot 12j uur in den Ka tholieken Kring. De Apotheek van M. HAUTE- KIER, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 10 Januari 1932. St Pieters: Op Zondag 10 Januari: ten 8 i uurGezongen Mis voor BAILLEUL HENRI en zoon Camille. ten 10 u.Mis voor CREMER AR THUR. Op 2 Januari is godvruchtig over leden in den ouderdom van 85 jaren Mevrouw Wed. HENRI LAUWERS. De begrafenis had plaats in Sint Jacobskerk, Dinsdag 5 Januari, om 9 uur. Het Ypersche Volk biedt de Fa milie Lauwers de verzekering aan zijner oprechte deelneming. DAVIDSFONDS Derde Winterfeest, Woensdag 13 Januari 1932, te 7 f uur 's avonds, in St Vincents College te Yper. Leerrijke voordracht door Heer G. W. Kriesz uit Rotterdam over zijne merkwaardige reis rond de wereld. Evenals onze voorouders te recht nieuwsgierig waren om eenen pel grim te zien en te hooren, die weg en weer naar het Heilig Land geweest was, zoo zijn wij heden nieuwsgie rig om eenen reiziger te aanschou wen en te aanhooren, die, meest te voet, eene lange en lastige maar leer rijke reis afgeleid heeft door Europa, Rusland en Siberie, Azia, China, Mongolië, Japan, Tonhin en Cam bodja, Australië, Java, Celeber, Bor neo en Sumatra, Afrika en den Kon go, alsook Amerika. Wie zal de gelegenheid, die mis schien nooit meer in zijn leven voor komt, niet te baat nemen om een aan- genamen en nuttigen avond door te brengen, in het gezelschap van eenen wereldreiziger dis met kennis en kunst zijne indrukken en ervaringen kan wedergeven; allen dus naar ons volksverheffend Davidsfonds Z B. O. S. Het N. V. der B. O. S., Sektie Yper en omliggende maakt bekend, dat er op Zondag 17 Januari 1932, om 11 i uur 's morgens eene zielen- mis zal gezongen worden in de St Maartens Kathedraal van Yper, tot zielelafenis van al de overledene le den van hunnen Bond en der Burgers van Yper in deze stad gesneuveld, gedurende den oorlog 1914-1918. Al de bloedverwanten, vrienden en kennissen zijn dringend verzocht de ze Mis te komen bijwonen. Het Komiteit. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag: 9 Januari, te 8 uur. Zondag: 10 Jan., te 2, te 5 en te 8 Vt uur. Maandag: 11 Januari, te 8 uur. RAMON NOVARRO - NORMA SHEARER in OUD HEIDELBERG (Vieil Heidelberg:) Prachtig avonturenspel ons vertoonend het wisselvallig leven van een joligen, jon gen prins eerst aan het hof, dan aan de hoogeschool van Heidelberg van waar hij geroepen wordt om den troon te bestij gen. Machtige film naar de wereldbe roemde operette van denzelfden naam. EEN BEWOGEN KUUR (Une cure mouvementée) Lustige comédie met LUPIN A LANE. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTEN In Januari 1932: 3' week: Het Zeeleven boven (Marine d'abord) 4" week: «De Goudzoeker» (Ruée vers l'or) met CHARLIE CHAPLIN. 5" week: Weczen onder de Revoiutie (Enfants dans la tempête). In Februari 1932: 1' week: Kleine Matroos(La petit Mcusse) met JACKIE COOGAN. 2' weekBardelys de wonderbare (Bardelys le magnifique). 3" week: De Zoon van den Cheik» (Le fils du Cheik). 4" week: Bcrnadctte In Maart 1932. 1'' week Alleen op de wereld (Sans familie) 1' deel. - 2" week Alleen op de wereld (Sans famil ie), 2' deel. - 3' week Madona van den Rozenkrans» (Madone du Rosaire). - 4" week, op algemeene aanvraag, Robijn der Bosschen(Robin des bois, Robin Hoed). PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Goed verwarmde en modern ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Film over de Romebedevaart der Ka- jotsters. Deze film wordt op Dinsdag 12 Januari te 8 uur in de feestzaal van 't Christen Volkshuis afgerold. Wie wil zien de schilderachtige streken van Zwitserland en Italië, Rome en Assi- sie met de daarin bewegende Kajotsters, vurige kinderen van de Kerk, uit ons land, kome dezen film bewonderen. Ingang 2 frank. Sla je oogen op moeder natuur Wanneer het wintert, koud wordt en [guur 't Vogeltje is steeds op tijd met ['t nestje gereed, 't Is 't ZIJNE, en 't en kent er noch [kommer noch leed. Wilt je dus in je oude dagen Gespaard blijven van vele plagen: Ga ten gepaste stonde een meisje [trouwen, Die de twee eindjes, zooals 't moet, [kan samenvouwen. En heeft z'uw centjes t'hoope g'hou'en Waarmee J'UW nestje nu wilt [bouwen Koop dan bouwstoffen bij Monkerhey- [Van Neste, Want 't zijfi de goedkoopste en de [beste. De vermaarde ceramo-tichels van La Louvière zijn alleen te vinden hij L. MONKERHEY-VAN NESTE Bouwstoffen en Kolen 9, Koeimarkt, Yper. STERFGEVAL Zondag 3 Januari is godvruchtig te Reninghe overleden, in den ouder dom van 95 jaren MIJNHEER CHARLES PIETERS Voorzitter van de Kerkfabriek. De overledene, een oud-strijder van de goede zaak, was Ridder van de Orde van Leopold II, vereerd met het Kruis Pro Ecclesia et Pontifi- ce met het Burgerkruis van eerste klas en me de Herinneringsmedalie van Leopold II. H;t Ypersche Volk» biedt den Heer Victor Pieters, burgemeester van Reninghe, en de Familie zijne rechtzinnigste deelneming aan. Op Zondag 27 December vingen in feestzaal van St Pieters-College te Lewe* de jaarlijksche studiedagen van den Boe renbond aan. Zooals naar gewoonte was de eerst dag meer bepaald ingericht voor de ieugi Hil droeg een bijzonder godsdienstig ka rakter. Rond de 1000 jongens waren aan wezig om hunne plaatselijke jeugdafdee ling te vertegenwoordigen. De jeugddag werd ingezet met - ea plechtig lof in de kerk van O. L. Vrouw- ter-Predikheeren. Z. E. H. Raeymaekert, pastoor-deken te Esschen, hiel er een in slaande kanselrede. Onmiddellijk daarna ving de openingszitting aan in de fees zaal van St Pieters-College or.der voor zitterschap van M. Parein, hoofddeken van den Boerenbond. Als eerste lesgever richtte E. H. Engelen een oproep tot de boerenjeugd opdat u zou begrijpen wat katholieke fierheid en door een katholiek jeugdleven een ka tholiek mannenleven -zou voorbereiden Na een korte pause handelde M. Berch- mans, lid der jeugdafdeeling van Achter- bosch-Moll over de ontspanning van de boerenjeugd op den buiten. Om den eersten dag te sluiten, werd in afzonderlijke vergaderingen gehandeld over: de leiding der jeugdbonden; de jeugdafdeelingen en de proefvelden; de jeugdafdeelingen en de gesloten retraites. 's Maandags te 10 uur werden de mor genzittingen geopend. Kan. Janssen, hoog- leeraar. handelde over het zoo belangrijke vraagstuk van de voorbereiding tot het huwelijk. Daarna gaf E. H. Engelen verslag over de werking van den boeren jeugdbond, de ze telt nu 417 plaatselijke afdeelingen met 16.732 leden. Ook deelde hij de uitsla gen mee van den prijskamp die onder de plaatselijke afdeelingen werd ingericht; de jeugdafdeeling van Deerlijk behaalde den eersten prijs. Het slotwoord werd ui .gesproken door Mgr Luytgaerens, die de zeer talrijke aan wezigen bedankte en opwekte tot volhar ding en vertrouwen in de toekomst. 's Namiddags te 2 uur had de opening plaats der eigenlijke studiedagen. De be langstelling is zeer groot. Het aantal aan wezigen is tot bij de 1500 gestegen. Het onderwerp der studiedagen was: Wat er, gezien de omstandigheden, te doen is in zake uitbating van onze ver schillende diersoorten, vooral met het oog co de mededinging van vreemde landen.. Na het welkomwoord van M. Parein en het geven van enkele pi .ctische mede- cleelingen door Mgr Luytgaerens, komt E. H. Colpaert, 1. i. aan het woord. Hij spreekt over den toestand van den land bouw en de werkng van den Boerenbond tot redding en verbetering van den land- bouwstand. Daarna onderzoekt Prof. Frateur den toestand in zake melk- en boterproductie. In afzonderlijke vergaderingen werd ge sproken over: melkerijen; vergaderingen der hoerengildentoestand van den tuin bouw, gezinsvergoedingen. De derde dag werd ingezet te 9 y2 uur, met een reeks afzonderlijke vergaderin gen handelende over de spaar- en leen- kassen. de veebonden, de hoenderbonden, brand- en levensverzekeringen, tuinbouw- belangen. M. Schoorens, 1. i., gaf daarna een uit eenzetting over hetgeen te doen is in zake rundvleeschproductie. 's Namiddags gaf M- De Tilloux eenige beschouwingen over de richting van onze varkensteelt en wat er te doen is in zake varkensproductie Daarna sprak Senator Mullie over den toestand van den paardenkweek. Ook had den nog eenige afzonderlijke vergaderin gen plaats: over gezamenlijke aan- en verkoop, boekhouden op de hoeve, onder linge vee- en paardenverzekering. De laatste dag ving aan met een les door M. Conix: «Wat er te doen is in zake hoender- en eierproductie en werd voortgezet met een les door Prof. Dc Vleeschauwer over Wat de vereemging doen kan om den algemeenen toestand te verbeteren. Mgr Jansen, afgevaardigde van zijn Eminentie Kardinaal Van Roey, woonde de vergadering der jeugd bij, terwijl Mi nister Van Dievoet de sluiting der studie dagen met zijn tegenwoordigheid ver eerde. Ook werd op dezen dag een studiedag gehouden voor voordrachtgevers en voor- draehtgeefsters, waarop volgende punten besproken werden: De zedelijke opvoeding der kinderen, door M. Geukens; de dage- lijksche gewone verzorging van den zieke, door Mej. Libbrecht; de aanpassing van de voordracht aan de toehoorders, en aan de organisatie, door Mej. Cardijn; de me dedinging van den vreemde in den afzet van onze land- en tuinbouwproducten, door E. H. Ansay; fruitteelt, door M. Peeters. VRAAG IN DE KAMER Vraag van den HEER BRUTSAERT: In de frontstreek ligt nog veel oud ijzer begraven. De opgraving er van zou aan veel ongeschoolde arbeiders werk ver schaffen, Doch niemand beoefent nog dien gevaarlijken stiel, omdat de prijs van oud-ijzer op 10 centiemen het kilo gevallen is, terwijl er nog 5 centiemen het kilo belasting op geheven worden. Geen enkel weeldeartikel wordt aldus te gen 50 t. h. belast. De afschaffing van deze taxe zou de bedrijvigheid van vele werkloozen aan vuren, de opruiming van de verwoeste ge westen bevorderen, en vervoer aan het spoor bezorgen. Het verlies voor de schat kist zou trouwens onbeduidend zijn. Zulks ware een zeer democratische maatregel in deze periode van werkloos heid, en zeer nuttig voor den landbouw, zonder eenig nadeel in dit seizoen. Om al die uitstekende redenen hopen wij dat gij dien maatregel onverwijld zult toepassen. Antwoord. De taxe, waarvan de af schaffing gevraagd wordt, bracht in 1930 de som van 448.000 frank op, en in 1931- 258.000 frank. Zii is dus een waardeer bare bron van inkomsten voor de schat kist, die op dit oogenblik van geen ont vangst mag afzien. Het departement wei gert echter niet de maatregelen te bestu- deeren. welke de priisinzinking zou nood zakelijk maken, doch er dient ook reke ning gehouden met de moeilijkheden voortvloeiende uit het bestaan van stocks van oud-ijzer bij de handelaars, die tes laste van de zoekers de taxe afhielden waarvan de afschaffing gevraagd word;: de gedane afhoudingen komen onbe twistbaar toe aan den Staat en elke scha king. die de inning er van zou in gevas-" brengen, dient dan ook vermeden.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2