Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKET! Kapitalisme Communisme Suiker als voedsel WEET GE WAT de eerste Vlaamsehe Bank boekt, 40 millioen Frank Kapitaal en Heserven 54c Jaar. - Nummer 3. 35 Centiemen Zaterdag 16 Januari 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper ZITDAGEN f-fet ypepsehe C?oll^ N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. Agentschappen te leper, Poperinge, Nieuwpoort, Komen, Wervik, Wijtschate. West-Nieuwkerke, Proven. Kantoren te Alveringem, Beselare, Beveren-ljzer, Krombeke, Geluveld, Kemmel, Leysele, Loo, Merkem, Passchendale, Pervijze, Poelkapelie, Stavele, Vlamertinge, Westouter, Westvleteren, enz. BANK BEURS WISSEL f)pCV6C ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 £r Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 11 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond Laten wij den Keizer geven, vat den Keizer toekomt. De heer H. Debarsy, socialistisch bestendig afgevaardigde van de pro vincie Luik, heeft in Journal de Charleroi een zeer gedocumenteerd artikel geschreven over de Sovjets, waarvan sommige handelsreizigers in bolsjewisme, die terugkeeren uit Le ningrad, allerlei schoons weten te vertellen. De heer Debarsy maakt een vergelijking tusschen hetgeen in Belgie en Rusland voorvalt. Dit ar tikel is vooral belangwekkend, om dat sommige socialisten, het oog ge richt op Moskou, het einde van het kapitalisme aankondigen. Laat ons het woord maar eens verleenen aan den heer Debarsy: In Rusland bracht men in 1930 4.932.000 ton gietijzer voort, m. a.w., 32 kilo per bewoner. Belgie produceerde 425 kilo per bewoner. Vóór de crisis bracht het nog meer voort, n. m. 1. 4.000.000 ton in ronde cijfers. In den loop van hetzelfde jaar bracht Rusland 5.552.000 ton staal voort, m.a.w. 35 kilo per inwo ner. Belgie produceerde 425 kilo per bewoner en 500 kilos vóór de crisis. Echter zijn in de russische me taalnijverheid 5.615.000 personen werkzaam, of bijna viermaal zooveel als in gansch Belgie. Wij zulle:: deze uiteenzetting niet voortzetten, daar gietijzer en staal altijd de juiste ba rometer waren voor de nijverheids ontwikkeling van een land. Wij zullen derhave noch van ko per, noch van lood, noch van zink, enz. spreken. Uit de cijfers die wij zoo even hebben opgegeven, blijkt duidelijk, dat de Russen op nijver- heidsgebied nog niet ver gevorderd zijn. Zij hebben ons nog een heel stukje in te halen en zij dienen ons derhalve de les niet te spellen. En hoever zijn zij nu op landbouwge bied? Zij zullen een jaarlijksche ge middelde opbrengst van 900 kilo tar we per hectare bekomen, terwijl wij een opbrengst hebben van 3000 kilo per hectare. Zij hebben ee ngemid- delde rogge-opbrengst van 770 kilo per hectare; wij 2190 kilo. Zij heb ben een gemiddelde haveropbrengst van 880 kilo per hectare; wij 1810 kilo. Zij hebben een gemiddelde aard appelopbrengst van 8000 kilo per hectare; wij 22.800 kilo. Laten wij ons hiertoe bepalen, want wij zouden nog lang kunnen spreken over den invoer en den uitvoer, over de spoor wegen, het goederenvervoer, de ko len, den financieelen toestand, enz. Doch weet ge hoe men leeft en sterft in Rusland? Het geboorte- en sterf tecijfer is er reusachtig. Onthoudt vooral dat er in Rusland op de 100 inwoners slechts 6,3 pet. 50 tot 59 jaar oud is en in Belgie 9.8 pet. En weet gij, hoe men er werkt in Rus land? Dat is nog interessanter. In Rusland is 56,4 pet. arbeidende be volking. 37,2 pet. der totale bevol king is van 1 tot 14 jaar oud. Het leger der arbeiders en kinderen ver tegenwoordigt derhalve 93,6 pet. van de gansche bevolking, waarvan 6,4 pet. ouder is dan 60 jaar. In tegen stelling met hetgeen onze Communis ten beweren, wordt de dwangarbeid niet alleen op de voormalige bour geoisie doch op iedereen toegepast. Dit wijzen de statistieken uit; vol gens dewelke in Rusland op 100 per sonen aan den arbeid, ongeveer de helft vrouwen zijn (juist 46,5 pet.) Wie doet het huishouden in Rus- Und? Wie zorgt voor de kinderen? Hoe is het familieleven in Rusland? 't Is volstrekt niet te verwonderen dat er zoo weinig ouden van dagen zijn. Sinds 1927 worden zij gekweld, voortgejaagd en uitgedreven. Voegt aan dit alles nog toe, alles wat men zich moet ontzeggen, de slechte be handeling, de wanhoop, de ongerust heid,. de vrees zelfs en al de andere stoffelijks en zedelijke ellenden. En ondanks dit alles krijgen wij maar steeds te hooren wat er totnutoe werd bereikt; doch dat döor ons na al hetgeen hier. voorafgaat als geen schitterend succes kan beschouwd worden. De toestand in Rusland is ernstig, dient ons volledige aandacht te hebben en ons ten zeerste tot na denken te stemmen. Zoo schrijft openhartig, een op recht man als Debarsy en dit ondanks een Vermeylen, een Van Demoortel en een Spaak, die voor de Sovjet- overheersching zoo gaarne hun hoed afnemen Een volwassen mensch van 70 kg. die normaal werk verricht, heeft 2.850 calorieën per dag noodig, vol gens Dr Gailly. Voor het werk al leen worden er 400 calorieën benut tigd. Welnu, 10 grammen suiker le veren ongeveer 40 calorieën, en 50 gr. fruitsiroop wat meer dan 135 ca lorieën. Dit bewijst hoe men op een goedkoope manier zijn krachten kan herstellen. Wij willen zeker niet aan spijzen zooals brood en boter hun -eerste* rangs - voedingswaarde ontnemen, maar alleen de aandacht vestigen op het feit dat suiker, in plaats van snoeperij, een belangrijk element is in de algemeene voeding, immers zij volledigt op de beste wijze het ver bruik Van meel- en zetmeelspijzen en vervangt uitstekend de vetstoffen en den alcohol. «ja» waigattr Halo, het zetduivelken In 't voorgaande nummer staat te lezen: Simeon (de kolonbewoner) geboren in Cicilië (Klein Asia)... lees: Cilicië. Deze is eene streek uit Klein Asia, met hoofdstad Tarse, waar St Paulus geboren werd, die wever was en de specialiteit van Tar se was ruw lijnwaad, dat men later gebruikte voor boethemdën of Cilice. In 't voorgaande nummer staat niet te lezen bestuurd in den zin Godfried... vond... in... Jerusalem christene gasthuizen bestuurd door een orde dat bijstand verleende aan armen en zieken. Eindelijk in De orde (der Ridders van Malta) bezit daarbij, op den Aventyn, eene villa van eene schoone kerk... vervang van door met. Hier is de winter tot nu toe zacht maar elders niet: In Centraal Frank rijk had men met de nieuwjaarweek 10, 11 en 12 graden onder nul, te Madrid 5 en te Munich 21. Veel ri vieren zij n toegevrozen en er ligt sneeuw te Toulouse, waar het in den zomer zoo warm is, dat men over dag somwijlen niet buiten kan en deuren en vensters zeer dicht houdt, om de koelte binnen te houden. Den 10 Augusti 1923 steeg de warmte meter te Toulouse tot 44 graden bo ven nul, en alle vruchten die min of één voet boven grond waren, waren totaal verschroeid. Krisis! De koninklijke juweelen van Beieren zijn te Londen, bij op bod, verkocht geworden en de ver maarde blauwen diamant der Wittel- bachs werd 666.000 fr. aangekocht. Gedurende len winter zijn hier springvloeden en sneeuwlawinen on bekend. Ten ja e 1923 was er spring vloed, dat is een zeepak die schie lijk de kust overstroomt, te Roy- an, een haven aan de Gironde-mon- ding. Het looÓschip Renée en twee visscherssloepen kwamen op de groote markt te recht! Lawinen zijn sneeuwvlakten, die samen met hevigen wind de berghel lingen afglijden. Ook in 1923 ,in 't kanton Glarus vernielde een sneeuw- lawine twee bruggen; in 't Ent- schigdal werd de Gothardlijn op een afstand van 200 meters onder een sneeuwberg bedolvente Airoio bracht de aanstormende sneeuwmas sa den indruk te weeg van een aard- bevingschok. De luchtdruk van de la wine was zoo groot en werkte zoo ver, dat een halve uur voor dat zij Airoio bereikte, de menschen op den grond werden geworpen. Meege sleurde hoornen vielen op het dorp en vernietigden vijftien huizen; een denneboom, wegende 200 kgr. werd 80 meters ver door de lucht geslin gerd en vernielde de daken van twee woonsteneen koetshuis met drie ge stalde peerden was spoorloos van den aardbodem verdwenenIn het kan ton Freiburg b|g het dorpje Jaun on der eene sneeuvlaag van 8 meters hoogte en de toppen van de Bar- bellay geleken aan sneeuwspuwen- de bergen. In het tempeest, dat gedurende 2 dagen over Zweden loeide in den laatsten helft van December laatst, werdén drie millioen boom en (ont worteld en kleine woonsten langs de zee werden in de golven geslingerd. Zweden en 't binnenland van Noor wegen zijn streken van bosschen en van overgroote stilte. Daar in Duitschland en Oostenrijk groote lasten geïnd worden op naam- looze vennootschappen, hebben veel inrichtingen van dezen aard hunnen zetel gevestigd te Vaduz, kleine hoofdstad van den kleinen staat Lich- tenstein, t. w. 333 in 1930 en 579 in 1931; alzoo zijn er in die stad meer vennootschappen of dat er vóór twee jaar inwoners waren. Brazilië werpt koffiebalen in zee, Canada brandt graan in zijne ovens en te Bologne (Frankrijk) wierp men den 28 December 20.000 kgr. wijting visch terug in zee! O mensch... dom! Den 29 December 1.1. was het vijf tig jaar dat de St Gothard-tunnel voleindigd was. De tunnel is drie uren lang of 14.998 meters en werd ereboord, niet aan den voet van den berg, maar tamelijk hoog boven het meer der vier-wouden. Om tot daar te klimmen, volgde men op den noordlijke zijde de Reus-rivier en op zuidelijke de Tessino én men had 324 bruggen van minstens 10 meters te bouwen en 70 bij-tunnels te boren, waarvan eenigen ongeveer een kilo meter lang. Dagelijks wrochten er in middelmate 10.757 werklieden aan tunnels en lijn, die op haar geheel 276 kilometers lang is. Voor wat het boren van den groo- ten tunnel betreft, men begon ten Noorden en te Zuiden van den berg; de ploegen stonden op drie uren af stand van elkander en hadden tus schen hen een duizendmeters-hooge rotse. Om van wederkanten de juis te richting in te slaan, moesten zij hunne maten kunnen steunen op een punt, dat zich voor beiden op de zelf de plaats bevond, namelijk ééne ster voor beiden zichtbaar. Een tweede moeilijkheid was hier in gelegen, dat de vloer van den tunnel in helling moest aangelegd worden, omdat er altijd water zijpelt in die rotse-gan- gen en dat dit water al de twee uit einden moeste kunnen wegvloeien. Hadden de hoorders niet zeer juist gewrocht maar b. v. alle honderd meters eene mis begaan van 10 cen timeters, dit zoude gemaakt hebben dat de twee lijnen midden in den berg, 15 meters van elkander, 't zij hooger of lager, 't zij links of rechts, voorbij schoven. Nu dit kunststuk werd zoo volmaakt uitgevoerd, dat als den 29 Februari 1880 de scheids- wand tusschen de twee instortte, de vloer noord was een centimeter hoo ger dan de vloer zuid De ondernemer Felix Favre, die hst reuzenwerk leidde, heeft die ze gepraal niet beleefd, daar hij korte lings gestorven was. Voor liefheb bers 'van cijfers weze aangehaald, dat dit tienjarig werk 1.000.000 kgr. dynamite verbszigde en 1.700.000 kgr. olie én dat er 900.000 kubieke meters rotse weggenomen werden. Zondag is er in veel plaatsen om megang ter eere van St Antonius, abt. Antonius en Basilius waren de stichters van 't kloosterleven in het Oosten, zooals Benedictus en later Franciscus en Dominicus het waren in het Westen. Antonius, die stierf op 105 jarigen ouderdom, is voorgesteld als een oude eenzater met langen witten baard, steunende op eene kruk in vorm van T, en hebbende nevens hem een zwijntje met bel aan den hals. Hij is befaamd om de menigvuldige be kooringen, die de duivel hem deed onderstaan en velen meenen dat dit zwijntje eene bekooring herinnert, als zoude Satan eens onder dien vorm hem verschenen hebben. De waar heid schijnt elders te moeten gezocht worden In 980 werden de Relikwien van St Antonius naar St Didier-la-Mothe overgebracht. Daar kwamen velen om genezen te worden van eene besmet- lijke kwaal, van typhuzen aard, aan tastende afzonderlijke lichaamsdee- len, die zwart en droog werden, ver derden en wegkwijnden: Hetgeen veelal den dood veroorzaakte. Die kwaal noemde men Antonius' vier. In de volgende eeuw, de XI% stichtte Gaston, een fransch edel man die met zijn zoon te St Didier genezen geweest was, uit dankbaar heid, een toevluchtsoord voor zulke zieken, te Vienne in Frankrijk. De patroon van de stichting was natuur lijk St Antonius; de hospitaalbroe ders droegen een zwarten mantel, met een hemelsblauw Antonius-kruis op den schouder; dat kruis is eene T en in de Egyptiaansche beeldtale T wil zeggen God; het wapen der hcspitaliers was een gulden veld met drie T, dus eene vereering der Drie Personen. Weldra waren er 396 kloosters, in verschillige landen tot stand gekomen en afhangende van den abt van St Antonius te Vienne. Het orde der hospitaliers werd her vormd in 1616 door den grootmees ter Anton Brunei de Grammont en ten jare 1777 versmolten met de Malteezers. Eertijds mochten de zwijnen azen langs openbare wegen en misschien wel ook op private eigendommen nu, alswanneer dit verboden werd door de openbare macht, werd eene uitzondering gemaakt voor de zwij nen der Antonius' gestichten, maar die eene bel aan den hals moesten dragen als verkenningsteeken. Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 i tot 12 uur, in «Het Kapitel Te leper, den 1" en 3" Zaterdag der maand van 9 .V tot 12 uur in den Ka tholieken Kring. Het BESTE en ZEKERSTE middel om regeimitig het blad te ontvangen, is een abonnement vragen in de post op

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1