WEET GE WAT MISSIERUBRIEK Ypersche Krcmiek 54' Jaar. - Nummer 5. 35 Centiemen Zaterdag 30 Januari 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Valsche bankbiljetten van 100 frank Provinciale Commissie van Studiebeurzenstiehtingen van Brabant Kerkelijk Nieuws £jet tjpcvscljc ilolti ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr, -3 maanden 6 £r Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekeiing 40.201 (j. castbr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen rijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraeh. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond In October 1.1., om te eindigen met den feestdag van Christus-Koning, nielden de katholieken in Rijsel, on der de leiding van Kardinaal Lie- nart, eene sociale week. De tweede was uitsluitelijk besteed aan de vreemdelingen, die wij liever noe men onze vrienden van 't buiten land zegde de leeke voorzitter, des Semaines sociales de France Vol gens de optelling van Januari 1931, wonen er in 't Bisdom Rijsel 101.201 memdelingen, waarvan 73.608 Bel gen, 16.190 Polakken, 3.753 Italia nen, 1.161 Engelschen, 1.151 Hon garen en 580 Russen. In Tourkonje alleen, op 10.736 reemdelingen, zijn er 9.623 Belgen, waarvan 90 procent Vlamingen. Vier der twaalf parochiën zijn bediend door vlaamschsprekende priesters en er is een vlaamsche kring, met groo- te kapel, waar de Vlamingten alle Zondag een vlaamsch sermoen heb ben en twee maal 's jaars vlaamsche retraite. Wie meest ontsnapt aan onze werking zegde een verslag gever, 't zijn de beenhouwers- en bakkersgasten. Voor hen moet iets bijzonders op touw gezet worden en iet ware wenschelijk dat de pries ters van over de grens aan de onzen kenbaar mieken welke jonkheden naar hier afkomen. Wat de Kardinaal o, m. zegde no pens het leek-apostolaat Niet alleen de priesters, maar ook de leeken moeten apostelwerk be trachten. Indien de H. Kerk hedten- daags niet meer aangevallen wordt, de wereld nogthans is bedreigd met puinen en omwenteling, door de mis slagen van dezen die de wereld heb ben willen ontchristenen... en de we reld is er van bewust en verkeert in raadlooze vrees. Wij mogen onze koelbloedigheid niet verliezen. Het tegenwoordig ge vaar hebben wij zien komen. Wij weten dat de wereld zal heropge bouwd worden, indien zij de kristene grondregels aanveerdt. Weest kristen als huisvaders, als werkers, als bur gers en het aangezicht der wereld zal veranderen. Tegenover bolchevis- me en materialisme, de H. Kerk racht de katholieken van alle landen te vereenigen, om de maatschappij te redden. Doet ge daaraan mede, zoo lult ge h eopbouwers worden van Gods Stad Civitatis Dei. De Kardinaal zegde nog: Als iets gedurfd kan het voorko men, dat de Paus aan de Katholie ken vraagt hulp te verleenen aan vol keren, die onze vijanden waren. Ons dralen kan heel natuurlijk zijn, maar het moet wijken voor den pon- tificalen oproep. De Kerk ziet verder dan wij. Zij begeert het christendom te ontdoen van te enge politiek en wil de christenen van heel de wereld vereenigen in één geloof en in ééne liefde. Niets is dringender. De we reld, omdat zij ontchristend is, sid -ert voor de gevolgen harer missla gen. Tot waar zullen deze haar mee- Gepen? Wij weten het niet: Zal het re ineenstorting wezen of zal het diristen gedacht opnieuw aan de we reld vasten grond verschaffen? Ziet •aar het groot vraagstuk dat de Paus °is smeekende ter overweging aan biedt. L'itvinders. Jacquart, die het Weefgetouw uitvond waarmede m,en 'erbeeldingen en sieraden in 't lin- rer. weven kan, stierf in de zwarte jrnsoede, even als Palissy, die de randverf (émail) ontdekte ter wijl de uitvinder van de toespeld eeni- ge millioenen dollarden won, alsook Harvey Kenedy die de rolschaatsen in den handel bracht. 4 In 1913 rookte Frankrijk 44 mil- lioen kilogrammen tabak en 3 mil- lioen 800.000 cigaretten. In 1930 rookte het 12 millioen kilogrammen meer tabak en 11+ milliard meer ciga retten... Maar in den laatsten artikel doet het vrouwvolk ook mede! en 't was nog geen crisis. Water d. i. gewoon drinkbaar wa ter, dat brand sticht. Is dat een nieuw bewijs dat wij in een verkeer de wereld leven? Geenszins. Gewoon tafelzout is samengesteld van twee groote vergiftenChloor en Natrium of sodium. Die sodium hebt ■ge ook in de sel de soude. Als men nu zuiver sodium trekt uit tafelzout, ge bekomt een metaal dat ge kunt snij den met een mes, dat een hevig ver gift is, dat ge nooit in handen nemen moogt, dat ge bewaren moet in pe troleum. Neemt ge een stukje so dium en werpt ge het in 't water, aanstonds is er eene geweldige ont binding van 't water, en 't stukje so dium, als een schitterend balletje, loopt rond op de oppervlakte, lost zich gedurig op in het water, vermin dert snel en verdwijnt. Werpt ge een grooter stuk sodium in 't'Water, er is eene ontploffing die vuur geeft. Te Bergen in Noorwegen, 't water van eene zwellende rivier is binnen gedrongen in een magazijn, waar er bakjes met sodium op een gestapeld lagen. Rekewijs zijn ze ontploft. Het magazijn werd uiteengeslegen en de brandende sodium, die rond-schijver- de op het water heeft daarbij een aanpalend houtmagazijn in brand ge stoken. In het fransch Senaat, gekend om zijne voorliefde tot de leeke-wetten en om zijne zorgvuldigheid tot het vermijden van alle zinspeling op God en zijne Voorzienigheid, heeft heer Jenouvrier eene redevoering ge houden over Vrede in de veilig heid hij sprak breedvoerig over den algemeenen drang naar ikzuch- tigen en o verdrevenen welstand, naar pracht en vermaak... en hij ein digde met eene aanhaling van Victor Hugo, nopens den vooruitgang van 't menschdom, in den loop der tijden, tot het ideaal en waarvan de laat ste woorden zijn: Boven de partijen is er iets: 't Is het volk; boven het volk is er iets: 't Is de mensch; bo ven den mensch is er iets: 't Is God. Twee joden wierpen kop of munte op den trap van het Beursgebouw te Berlijn. Wat doet ge daar? vroeg een voorbijganger. Wij raadplegen het noodlot nopens de banken. Werpt Josaphat kop, de bank springt nog vandagewerpt hij munte, hij zal het nog acht dagen houdenen blijft het geldstuk hangen in de lucht, dan staat de bank vast! Uit Spanje worden de Jesuit en verbannen. Alzoo sluit men 21 on derwijsgestichten, die zes tot zeven duizend leerlingen tellen, onder meer het Katholiek Gesticht voor Kunst en Nijverheid te Madrid, waar 's avonds aan de werklieden kosteloos les gege ven wordt, door de leeraars en met de zelfde stelsels, die in den dag de toekomende ingenieurs ten dienste staan. m 4 De ratten zetten de pest niet over, maar hunne vlooien: M.M. Gauthier en Raybaud uit Marseille, hebben in 1 jaar 9.077 ratte-vlooiën onderzocht. 92 Procent der vlooien genomen op scheepsratten waren besmet met pest-microbenalsook 33 pro cent der vlooiën genomen op ratten, die op de kaaiën verkeerden en 50 pro cent der vlooiën van de stadsratten. De blinde Burstenmacher heeft een toestel uitgevonden, om de snelheid der treinen aan te teekenen, dat waarschijnlijk zal uitgebaat worden door het duitsch spoorwegnet. Wat is er eene grootere kwaal... blindheid of totale doofheid? Het schijnt dat het 't laatste is, omdat men onder de dooven meer neerslach tige menschen ontmoet dan onder de blinden... Dit volgens statistieken door een geleerden blinde uitgegeven. Eene premie van 10.000 frank Men meldt ons uit Brussel dat al weer in verschillende steden valsche bankbiljetten van 100 Frank of 20 Belga in omloop zijn gebracht. De eerste valsche biljetten, van het blauwe type, werden in December jl. te Brussel ontvangen.Zij blijken door dezelfde personen te zijn vervaar digd die zich in 1927 en 1928 aan de uitgifte van valsche biljetten van het bruine type schuldig maakten. Het watermerk der valsche biljet ten is nauwelijks zichtbaar en dan nog enkel aan één kant. Deze biljet- 'en zijn iets kleiner dan de echte. Zij dragen de nummers: 61100751. 2445 A. 751; 58102825. '2325. C. 825; 57778790. 2312. D. 790; 57121949. 2285 W. 949. Een premie van 10.000 frank zal worden toegekend aan al wie de Na tionale Bank van Belgie op het spoor der valsche munters kan brengen. STICHTING GODECHARLE Beurzen ten voordeele v. kunstenaars De Commissie van Beurzenstich tingen van Brabant brengt ter kennis der belanghebbenden dat drie beur zen van achttien duizend frank per jaar elk te begeven zijn aan belgi- j sche kunstenaarsbeeldhouwers, schilders en bouwmeesters, die tij dens eene tentoonstelling die zal op gericht worden in 1933, door de voortbrenging van standbeelden, schilderijen of een bouwkunstig werk, zullen bewezen hebben dat zij met eene merkwaardige geschikt heid begaafd zijn Die beurzen worden voor een termijn van twee achtereenvolgende jaren vergund, ten einde de titularissen in staat te stellen hunne kunstmatige opvoeding te volmaken door het bezoeken van de groote inrichtingen in het buiten land. Voor verdere inlichtingen, zie het Koninklijk Besluit van 28 April 1931, die de Stichting Godecharle herin nert, en waarvan bij het Secretari aat der Commissie kan kennis geno men worden. De belgische kunstenaars, die op 1 Januari 1933 den ouderdom van vijf en twintig jaren niet zullen be reikt hebben, die verlangen het ge not van een dezer beurzen te ver krijgen, zullen hunne aanvraag aan de Commissie van Studibeurzenstich- tingen van Brabant, te Brussel, Oud Koornhuis, Nr 12 (boven de Eik straat) vóór den 1 Januari 1933 doen geworden. Zij zullen er bijvoegen: een uittreksel hunner geboorteakt, op zegel, een getuigschrift van goed ge drag, op zegel en geboekt, en de ver binding in artikel 6 van het Konink lijk Besluit van 28 April 1931 aange duid. ONVERSAAGDE STANDVASTIGHEID DER KATHOLIEKEN IN HET GELOOF Toen de H. Vader deze intentie zegende, om al de katholieken uit te noodigen er voor te bidden, zal hij wel met weemoed en diepe smart gedacht hebben aan de vele landen, waar, in de laatste jaren voornamelijk, de katholieken staan in den bitteren strijd en de wreede vervolging. Al heeft de heldhaftigheid van velen zijn vaderlijk hart met vreugde vervuld, hoe zal het niet getreurd hebben om den afval van ontelbare anderen, die zich bij de eerste botsing lieten overwinnen. Niet enkel voor de vervolgden noodigt de H. Vader ten kruistocht uit, maar ook voor al de andere katholieken over de we reld verspreid. Voor allen immers dreigen in onzen tijd ontelbare gevaren voor het Geloof! Gevaren vanwege de wetenschap, vanwege de dwaalleeren, vanwege het toe nemende laïcisme, dat God en Christus uit de maatschappij wil verdrijven, en dat steun vindt in het groeiend communisme. Gevaren dreigen van radio en kinema die als propagandamiddelen voor verderfelijke leeringen en de onchristening van maat schappij en huisgezin gebruikt worden. Omdat al die vijanden trouwe bondge- nooten in onze bedorven natuur vinden, zijn zij een allergrootste gevaar voor den trouwen katholieken geest bij de men schen. Voor hen die de ontwikkeling van de moderne maatschappij volgen, moet het droevig opvallen hoe zelfs de besten onder de katholieken stilaan aan den wereld- schen geest gewoon worden, en zich er niet van bewust zijn. dat ze medegesleept worden door den overweldigenden stroom van genot. Het is dan van het allergrootste belang, dat de menschen verwittigd en op het gevaar attent gemaakt worden, opdat zij, die het goed meenen met hun Geloof, die zedelijke inzinking zouden bestrijden en het katholieke geloofsleven door eigen voorbeeld en uitwendige apostolaat zouden doen herleven bij hun evennaaste. Laat ons deze maand vurig bidden, opdat alle katholieken eens zouden begrijpen, dat het voor hen een zware plicht is, standvastig te blijven midden de moderne wereld. De Vereeniging der Misiebonden voor Leeken. EVENSDUURTE Op 15 Januari 1.1. is de levensduur te, volgens de prijzen van April 1914 bepaald door het Ministerie van Nij verheid en Arbeid op 752 fr. voor het Koninkrijk. 772 voor de provincie Luxemburg. 762 voor de provincie Antwerpen. 762 voor de provincie Henegouwen. 756 voor de provincie Namen. 754 voor de provincie Brabant. 752 voor de provincie Limburg. 746 voor de prov. West-Vlaanderen. 734 voor de prov. Oost-Vlaanderen. 733 voor de provincie Luik. Daar 700 fr., bij de stabilisatie van den frank, gelijk gesteld wierd met 100 fr. in April 1914, is de le vensduurte zeer weinig hooger dan vóór den oorlog. dep Inzinking Beupsuu aarden Einde Dec. 1931 waren de beurs waarden dooreen tot 36 gezonken,ver geleken met de waarde 100, die ze einde Dec. 1928 haddenvolgens den index van den Nationalen Bank zon ken de steenkoolmijnaand. tot 70 fr. de glasblazerijen tot 56 fr. de gas- en electriciteitb. t. 54 fr. de bankwaarden tot 37 fr. de weverij en tot 32 fr. de electriciteitstrusts tot 28 fr. de zink- en loodondern. tot 24 fr. de koloniale waarden tot 23 fr. Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen, is ee» abonaetiant vragja in ds post op fJet ypeps<»he Ooll{ Zonda^rust. De Apotheek van M. WECKES- SER, Dixmudestraat, zal alleen open Jfcijn op Zondag 81 Jamiari 1932. Dinsdag 2 Februari, is het O. L. Vrouw Lichtmis en worden er in de kerken Lichtmiskeersen gewijd. St Pieters: Zondag 31 Januari: Ten 8 A uur, zielmis voor Alphonse Dezitter. Dinsdag 2 Februari: Ten 9 uur, mis voor Cesar en Silveer Rambour. Woensdag 3 Januari: Ten 6 A uur, gezongene mis te eere van den H. Blasius en na de mis wijding en op legging der keersen. Vrijdag 5 Januari: Ten 6 A uur, gezongene mis ter eere van Sta Aga tha, patrones tegen brandgevaar. CHRISTEN MIDDENSTAND YPER Op Zondag 11+ Februari, om 5 A uur heel stipt, geeft de Christen Mid denstand van Yper en omliggende haar jaarlijksch familiefeest in den Katholieken Kring. De medewerking is verzekerd van den alom vermaar den Kluchtzanger Heer DESSEYN van Middelkerke. Iedereen houde dien dag vrij. SINT JOZEF'S KERK DER E.E. P.P. KARMELIETEN Negen Woensdagen van St Jozef. Te 7 A uur, Solemneele Mis met offrande voor een bijzonder wijk der stad. 's Avonds te 6 uur, Oefeningen, Sermoen over 't Familieleven: DE ECHTGENOOTE. SYMPHONIE YPRIANA Het Kunstconcert dat de Sympho- nie Ypriana gegeven heeft op Dinsdag 26 dezer, mag overheerlijk genoemd worden. Een uitgelezen en talrijk publiek heeft deze schoone uitvoering bijgewoond die ter eere strekt van de Symphonie en zijn be kwamen Bestuurder M. G. Van Egroo. De verscheidene stukken voor orkest: La Tosca, Hindoesch Lied, Rosamunde werden op eene onberis pelijke wijze vertolkt, hetgene ge tuigt van de muziekale gevoelens waarmede al de spelers bezield zijn. Eene bijzondere melding dient ge maakt voor wat de uitvoering betreft van het 4e Klavierconcert van L. V. Beethoven. Mevrouw Vandenbrouck heeft zich hier op meesterlijke wijze van haar taak gekweten en eens te meer bewezen dat zij de techniek van de Piano machtig is. Ook wierd zij geestdriftig toegejuicht door hare menigvuldige toehoorders. Het con cert werd opgeluisterd door de me dewerking van twee kuntenaressen Mevrouw G. Mathys, solist en viool solo der Concerten Pro Arte, en Juf frouw Serwir, sopraan, leerares aan het Koninklijk Conservatorium te Luik. Mevrouw G. Mathys, die reeds meermalen de gelegenheid had hier in Yper haar groot talent van violist te laten kennen en waardee- ren, heeft nogmaals hare toehoorders weten te verrukken door hare buiten gewone virtuositeit op de viool. Haar spel was overheerlijk en onberispe lijk tot in de meeste moeilijkheden die voor haar niet bestaan. Het pu-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1