flndria en de H Doorn WEET QE WAT 54' Jaar. - Nummer 9 35 Centiemen Zaterdag 27 Februari 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Voor de Konijnenteelt De Negende Handelsfoor BRUGGE Maandelijksch Missie-Uur ALLERHANDE utree ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 ff. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 0- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond Andria is eene stad van ongeveer 60.000 inwoners, gelegen in Zuid- Italie, niet ver van de Adriatische Zee en vermaard om een wonder, dat zich regelmatig voor doet, als Goede Vrijdag samenvalt met den 25 Maar- L zooals in 1910, 1921, 1932 en Baarna in 2005. Ziet hier een verhaal uit Rome ge- Éonden korte dagen na de gebeurte nis van 1921 In de Kathedraal van Andria v. ardt er sinds 1308 een doorn be iaard van Christus' Kroon. Deze (oorn is een der langste van diege nen welke nog overgebleven zijn, al- loewel de scherpe punt er van afge broken is. Men kan er nog duidelijk «enige bloedvlekken op bemerken, ie nu een kleur hebben aangeno- nen, welke veel gelijkt op vlekken fan rooden wijn. De Heilige Doorn lordt bewaard in een zilveren reli- [triekast van onschatbare waarde. Sinds onheugelijke tijden begint leze verdroogde doorn wederom [roen te worden, telkenmale Goede irijdag valt op den 25 Maart, feest ran Onze-Lieve-Vrouw Boodschap, iet laatste mirakel gebeurde den 25 laart 1910. Daar dit jaar weder- m Goede Vrijdag samenviel met .-L.-V. Boodschap, verwachtte zich edereen aan de hernieuwing van het ronder. De Kongregatie der Riten van Ro- ïe had eene bijzondere kommissie, amengesteld uit een Prelaat en eeni- e geneesheer en, naar Andria gezon- en om het wonder te gaan bestati jen. De verwachting van de ontelbare Denigte die naar Andria was toege troomd, werd dit jaar ook niet ver- jdeld. Op klokslag 4 ure Zomertijd - drie ure volgens de plaatselijke lur begon het wonder. De doorn rerd opeens groen en scheen om zoo e zeggen versch van de takken ge- lomen te zijn. Langjs eenen kant fan den doorn, tot op de twee derden ran zijn lengte verscheen een roode treep, als van versch bloed. Op de lunt van den doorn kwam een drup- iel bloed te' voorschijn. Toen de bisschop aan het volk het lirakei verkondigde was de geest- Irift onbeschrijflijk. De geloovigen iepen Evviva la Croce anderen lieven het Te Deum aan, allen ïgelijk wilden zij het wonder van Üchtbij beschouwen. Gedurende [ansch den dag werd de kostbare re- ikwie tentoongesteld, terwijl onder e waakzaamheid der policie die de Ne moest handhaven, iedereen op tijne beurt het wonder ging besta- Jfgen. Intusschentijd hadden de ge- leesheeren der Pauselijke kommis- lie, onder het voorzitterschap van len Bisschop, een nauwkeurig ver- llag van het wonder opgemaakt, daarvan een afschrift naar Zijne ledigheid gezonden werd, en een inder, voozien van de noodige hand- feekens en zegels, in de archieven r Kathedraal neergelegd. Geschiedkundig staat het vast dat Maria's Boodschap en de Mensch wording plaats hadden den 25 Maart *n vele Kerkleeraars, van in de eer ste tijden van het Christendom, on- <ter andere Tertullianus en Augusti- E'as, om maar de twee bijzondersten te noemen, bevestigen ons dat Chris es gestorven is op denzelfden dag dien van zijne Menschwording, "■z: is den 25 Maart. Het wonder T&n Andria dat maar gebeurt als de teg van de Menschwording van Christus (25 Maart) samenvalt met ten dag van zijne dood (Goeden Vrijdag) schijnt deze zienswijze te bevestigen. m a 9 Ook in 1921 schreef La Revue Catholique des idéés et des faits Sedert de H. Doorn in Andria bewaard is, dat is sedert 1308, tel kens Goede Vrijdag samenvalt mat 5 Maart, de vale plekken er van nemen het kleur aan van pas vergo ten bloed. Voor de drie eerste eeuwen bezit men geen geschrevene bestati- gingen, alleenlijk de overleveringen, wat toe te schrijven is aan de me nigvuldige oorlogen en ook pesten, die dan heerschten. Maar van af 1633 van ieder herhaling des won ders, 1712 uitgenomen, bestaat het geschreven proces-verbaal. In 1633 geschiedde het wonder 's morgens, in 1644 alsook 1701 's achternoens en in 1853 's avonds. 1910 is gekenmerkt door eene nieuwe eigenaardigheid. Veel volk was in de Kathedraal en de Relikwie werd geplaatst op de tafel, rond de welke experten en waardigheidsbe kleeders plaats genomen hadden. Men gaf de relikwie van' hand tot hand over, om ze te laten onderzoe ken en daar dit doen iets oneerbie dig verraadde, geschiedde het won der niet. 's Anderdaags liet de Bis schop toe nogmaals de H. Doorn ter kerke te brengen, maar deed ze plaat sen, zooals in de voorgaande geval len, op het St Rikaards-Altaar en ten 11 uur, met het aanheffen der Gloria van de Paaschmis, geschied de het mirakel en het gebeurde daar na dagelijks tot 2 Mei. Daarop al de experten der aange stelde Commissie, zelfs de niet ge loovende maar andersdenkende, on ierteekenden de bezworene vast- sielling van het gebeurde. Er wordt tegenwoordig in den handel veel gebruik gemaakt var melasse als voedsel voor paarden en hoornvee. Ook voor de konijnen mag men lit voedsel niet geringschatten, wan het is van groot nut zooveel voor de :elt als voor het vetmesten. Suiker is noodzakelijk, daarom ook zijn de konijnen instinctmatig oo verlekkerd op suikerbeeten. Wanneer men deze niet bijdsrhand heeft mag men hun in melasse ge drenkt stroo geven; na korten tijd zullen de beesten er danig naar ver hangen zijn. Natuurlijk moet men met zeer kleine dosissen beginnen te voeren. Verleden week schreven de gazet ten nopens Kapitein-Kanonbal die met eene snelheid van 290 km. per uur 4200 km. ver vloog en nu hebben zij het over een rijken-zot, die even als een brief, de expres- treinen vervoegen kan. Eerst in England, nu ook in Ame rika, bij het voorbij stoomen der klei ne staties, laadt de expres dsn post op, zonder daarom te stoppen. De postzak, voorzien van een grooten stevigen ringel, die loodrecht staat, wordt vastgemaakt boven op eene paal nevens de treinlijn. Aan den goederen-wagen van den trein is eene lange horizontale lans vast, die, zoo als eertijds in de ringstekingen, den ring van den postzak doorkruipt en den zak medesnakt. Onze rijke zot heeft nu een zetel doen maken, die geplaatst wordt op da hoogte van den postzak, ook voorzien is van een stevigen rechtstaan den ringel en van een heel stelsel veren, om den schok te verhinderen, bij het heenvaren! De eerste regenschermen versche nen in Frankrijk einde XVIe eeuw en kwamen uit Portugal of uit Chi na. De stok er van was 1 m. 20 lang; de baleinen ,80 m. en waren overtrokken met leder of ge-oliëd lijnwaad. Een regenscherm woog 2 kilogrammen! en kostte 60 fr. Waar toe dient de neus? Om, met het opvangen van goed- of slechtrie kende geuren, ons te verwittigen dat sommige zaken voordeelig of schade lijk zijnj om ons toe te laten den goe den smaak van voedsels en dranken te genieten; Doe u koffie, thee en cacao bereiden, nijp goed de neus toe, drink blindelings en onmogelijk te bestatigen welken drank gij benut tigt om de lucht dien wij inade men te zuiveren en te verwarmen. Stof en levelingen (microben) blijven achter en worden schadeloos gesteld in de slijmachtige vochter der neusholte. Wit ge iemand troosten die spijtig is dat hij eene lange neus heeft? Zeg hem: 't Is beter eene groote dan twee kleintjes. Hoe kan men vinden dat Pascher dees jaar op 27 Maart valt. Pa schen wordt gevierd den Zondag, nr de volle maan, die volgt op den equi noxe der lente. 5 (Equinoxe d. i. dag-en-nacht-evening.) De equi noxe is den 21 Maart en dees jaar ir er op den 22" volle maan. Moeste der 23" een Zondag zijn dan ware hei Paschen en 't is 'het vroegste dat hi.i komen kan, maar de eerst komende Zondag is den 27". Zie nu hier hoe dat men die da turn op rekenkundige wijze vinder kan. Verdeel 1932 door 19... wat geeft als uitkomst 101 met een overscho' 13, hetwelk wij noemen zullen A. Verdeel 1932 door 4... wat geeft 483 met overschot 0, hetwelk wij noe men zullen B, Verdeel 1932 door 7... wat geef' 276 met overschot 0, hetwelk wij noemen C. Neem 19 maal overschot A en voeg er 24 bij dat maakt 19x13= 247+24=271; verdeel deze som 271 door 30 wat geeft 9 met een over schot 1, hetwelk wij noemen D. Tel samen 2 maal B of 2x0 dat is 0met 4 maal C of 4 X 0 dat is 0met 6 maal D of 6x1 dat is 6; met 5 en ge bekomt 0+0+6+5=11; verdeel nu deze som 11 door 7 wat geeft 1 met overschot 4, hetwelk wij noe men E. Omdat D-\-E of 1+4 5 minder is dan 9, Paschen valt in Maarte en om dc juiste datum te kennen moet ge er 22 bijvoegen... dus 5+22 27. Doe de zelve bewerkingen voor 1933 en ga zult vinden voor de over schotten A... 14, B... 1, C... 1, D... 20, E... 5. Omdat D+E of 20+5=25 meer der is dan 9, Paschen valt in April en om de juiste datum te kennen moet ge er 9 van aftrekken... dus 25—9=16. 9 9 9 De Regel is nu de volgende: Wan neer D—E minder is dan 9, 't is in Maarte en namelijk op D—E— 22; D—E meerder is dan 9, 't is in April en namelijk op D—E9; D—E gelijk is aan 9, 't is den 31 Maarte. 9 9 Maandag aanstaande verjaren er lieden voor den twintigsten maal, dus zij zullen 20 jaar oud zijn en 't is reeds 84 jaar dat zij geboren zijn. Deze zagen immers het licht den 29 "Dbruari 1848, dus op de laatsten Februari in een schrikkel-jaar en zij •.ebben maar verjaard alle vier jaar of in 1852, 1856, enz. Daarbij om dat de 100 tallen geen schrikkeljaar zijn, in 1900 was er geen 29 Februa ri en omstreeks die datum, hebben zij moeten 8 jaar wachten om te ver- iaren, namelijk van 1896 tot 1904. Rossini, de toondichter, was in het •efde gevalGeboren den 29 Februari 1792 is hij gestorven in 1868, wat naakt: 18681792—76 verloop in laren... en 76:4=19, waarvan nog 1 af te trekken is voor het schrik- keloos 1800 of 18 verjaardagen. 9 9 9 Maandag 1.1. was het 200 jaar se- 'ert de geboorte van Georges TVas- ington, die geholpen door fransche roepen, aangevoerd door Lafayette, Is Vereenigde Staten losscheurde an England. De hoofdstad van den bondstaat draagt zijn naam; andere •deden dragen zuiver engelsche na tten, zooals New of Nieuw-York; oenige vlaamsche zóoals Hoboken, mde neerzetting van taalgenooten, n Gent, in de jongste tijden tot and gekomen. Crisis. Om ze te verhelpen doet Kardinaal Verdier 60 kerken ën ka- tellen bouwen in Parijs en omstre den. In soortgelijke tijden en met iet zelfde doel werd de fransche 'rijgsschool gebouwd (1752 tot 1769) alsook de Pantheon ((eertijds kerk der H. Genoveva) en de Ro- hus' kerk. Andorre is eene kleine onafhanke- :jke Republiek, gelegen in het Py- -enee-gebergte, maar op spaanschen grond en erkennende Frankrijk en Spanje als leenheeren. Macia, voor- •itter van Catalonië, zoude ze willen npalmen, maar hij mag zich ver vachten aan hevigen weerstand, van ,Tege de Andörrianen. De aanstaande Tentoonstelling belooft voor de zooveelste maal zeer belangrijk ~n aantrekkelijk te wezen. De toetreding van de Iepersche mu ziekmaatschappijen welke de Zondag van Paschen de feesten zullen opluisteren is reeds verzekerd. Voor de tweede Paaschdag zullen wij de repertoriums der muzieken van Veur- ne, Komen, Houteih en het Katholiek muziek van Poperinge ten gehoore krij gen. Tot sluiting der tentoonstelling van Electriciteit hebben de Harmonie van Kemmel, het Katholiek muziek van Wer- vik en de accordeonisten van leper, hunne deelneming toegezegd. Een ware kunst- vertooning zal dus gedurende die dagen én inwoners en bezoekers aangeboden worden. Tijdens den duur der Electriciteitsten- toonstelling zullen er practische lessen de bezoekers worden verstrekt en de weet- gierigen zullen dus een rijpen oogst van kennissen kunnen opdoen. Benevens de talrijke aan'rekkelijkheden die in de Middelbare School zullen uitge stald worden heeft het Komiteit de toe treding ontvangen van verschillende de- positarissen der stad, welke de automo- biehiljverheid vertegenwoordigen. De laatste nieuwigheden op dit gebied zullen tentoongesteld worden en een waar Salon zal in de ruime zalen der school ingericht worden. Wij bezitten reeds in onze stad tal van jaarmarkten en feesten en weldra zal de automobiel-nijverheid dergelijke jaar markt hier ter stede bezitten, zoodat de pogingen der tentoonstellers ruimschoots zullen vergoed worden door de faam hun ner producten in onze streek verworven. En nu voor de latekomers een woord: haast u want heden Zondag zal het bestuur, met de tentoonstellers. overgaan zooals gewoon'e. tot de verdeeling en het toekennen der plaatsen. JULIEN TAHON. Vrijdag 19 dezer, werd het maan- lelijksche missie-uur van den St Til- lo-Missiebond voor Brugge en om streken gepredikt door E. P. Gustaaf Janssens, uit Brugge, Redemptorist oud-missionaris op de Antillen. Eerst onderhield hij ons een half uur over het ontstaan en de moeilijk heden zijner missie, die zeer veel ge beden en geldelijken steun behoeft. Niet de loodrecht neerbrandende zon, niet allerhande andere moeilijk heden maar de onverschilligheid der negers en het nijpend geldgebrek zijn het kruis van den missionaris op de Antillen. Daarom moeten wij ook voor die missie veel bidden en het mogelijke geven. Nadien had een kort lof plaats, waaronder veel voor de missies gebe den werd, nadat E. P. G. Janssens enkele minuten van op den kansel Gods zegen over de missiën had af gesmeekt. Onder het lof werd eene vrije om haling gehouden. Op de J aarbij ksche Algemeene Vergadering van den St Tillo-Mis- siebond Zondag laatst gehouden, werd, na een inleiding van Mr Boy- dens, voorzitter, een prachtige voor dracht met lichtbeelden gegeven door E. H. Lowie, proost, over de Voort planting des Geloofsen een zeer mooie aanspraak gehouden over het onderwijs in de missies door Z. E. P. Van Hullebusch, van Oedelem, over ste van het missieonderwijzers-ge sticht van Scheut te Torhout. Tus- schenin werden prachtige missielie- deren uitgevoerd. Als slot gewaardigde zich Z. Hoogw. Excellentie Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, die de verga dering had willen voorzitten, enkele aanmoedigingswoorden tot de mis- siebonders te spreken. Hij bedankte de sprekers, legde nadruk op het be lang van katholiek onderwijs alhier en in de missies en zette allen aan cm, naar den wensch van den Paus, voor de missies veel te bidden en te geven. Dat kan zeker iedereen ver geleken bij het offer en den last van onze dierbare missionarissen. Om te eindigen schonk Z. Hoogw. Excellentie aan de leden van den Missiebond en aan de missies zijn bisschoppelijken zegen. Na zulk een vergadering, die daar enboven voor een bomvolle zaal plaats vond, werd een nieuw jaar met nieu wen ijver aangegaan. WAARBORG Bij Kon. Besluit van 2 Febr. 1.1. waarborgt de Staat de betaling van 371.000 fr. verkochte koopwaren in 't Buitenland tot beloop van 146.300 fr., ten voordeele van M. L. Miehel- Seminus te Jupille, alsmede de beta ling van 243.817 fr. 50 verkochte koopwaren in 't Buitenland tot be loop van 100.500 fr. ten voordeale van de Naamlooze Vennootschap der Ateliers de Construction de Boussu. VREDEGERECHTEN Bij Kon. Besluit van 23 Febr. 1.1. wierd M.M. Claeys vrederechter van het kanton Vaurne genoemd, in de plaats van den ontslagnemenden h. Angillis, en belas' met de bediening van het kanton Rousbrugge-Harin- ghe, waarvan de titelvoerende vre derechter Depuydt vrederechter van he' kanton Dixmude benoemd wierd n belast word' met de bediening van het kanton Nieuwpoort.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1