WEET GE WAT Ypersche Kroniek De verwarming voorheen en nu Zondagrust. 1MB Hoe verdedigden onze voorouders zich tegen de koude? We moeten 2eggen dat ze het slecht dedenDé verwarming was niet doel matig gencsg en onze voorouders le den koude! Ze hadden groote open schouwen. De warme lucht ging te rug buiten en de koude lucht kwam binnen in groote hoeveelheid. Tot in de XIC eeuw werd er slechts hout verbrand. Toen echter werd er aanvang gemaakt met het gebruik van turf, om de huizen heet te sto ken. In-het land van Luik werd die brandstof reeds gebruikt van in de XIV" eeuw. Tijdens da regeering van ■Lodewijk XIII werden er te Parijs, brandstof bollen verkocht, die, vol gens de getuigenis van dien tijd, zeer goed branddan. Die boulets wa ren gemaakt van eene mengeling turf, zaagmeel en geplette kolen. 'Toch bracht die brandstof de warm te niet. Da vertrekken waren, te dien tijd, te slecht gesloten, om de warm te binnen te houden. Rijken en ar men kloegen van het weder an de koning zelf kon zich niet verwarmd krijgen. Eerst rond het einde der XVIIP ee,uw werden doalmatige schouwen aangebracht, en stoven vervaardigd naar het voorbeeld der kachels, ge bruikt door de inwoners van het kou de Noorden. Door reizigers werden tfie stoven hier bekend. Dan kwam gpk de verwarming dbor steenkool in vollen zwang. Toch moesten er, te gen die brandstof, nog vooroordee- len overwonnen worden. Er werd verteld, dat de'uitwaseming der ko len nadeelig was voor de schoonheid der vrouwen en schadelijk voor de openbare gtezöndheid. Eindelijk heb ben onze ingenieurs middel gevon den, om al onze vertrekken gelijk te verwannen en met regelmatige warmte. De Rdriieinen hadden die uitvin ding reeds gedaan, is hun tijd, maar hun geheim was met hen verdwenen. Warm water, of stoom, geleid door buizen, brengen de warmte in alle vertrekken van de woning. Met de laatste uitvindingen op gebied van electriciteit, Komen we tot ae over tuiging, dat het laatste woord op dit gebied, bijlange nog niet is gezegd. Er zal een dag komen we hebben "ér' nu reeds bewijzen van dat met ïveinig onkosten de huizen zullen ver warmd worden door electriciteit. Wie N^éèt Öf men, in de toekomst, hetgene de Zon te veel geeft in den Zomer, niet zal kunnen bewaren tot in den Winter... Dan eerst zal de koude, de groote vijand volkomen verslagen zijn Niettegenstaande den slependen winter, is het zetduivelken niet ver- vrozen en speelt nog perten -* In het artikel Podium van voor gaand nummer: Karel-de-Groote, die Keizer werd in 814 lees: Karel-de-Groote die Keizer werd in 800 en te Aken stierf in 814. Schieten met looze kardoezen, 't zij met oorlogsgeiveqr, 't zij met revol ver, kan gevaarlijk wezen, als men van t,e djcht op een doel afvuurt. De papieren prop der kardoes, op zeer geringen afstand, kan bal maken en deerlijk kwetsen. Dat heeft men nog beproefd op dieren en zij werden zoo deerlijk gesteld, dat men ze moest afmaken. Te Heule een meisje van 15 jaar, die dezer dagen een revolver in han den kreeg, geladen met looze kardoe zen en die gebruikt wordt bij het af richten, van policiehonden, heeft on behendig het wapen gehanteerdhet schot afgaande trof den kin en miek er een zware wonde, zoo dat de on voorzichtige moest naar Kortrijk ge voerd worden, om een heelkundige behandeling te ondergaan. Stekkersdraad. Een artikel in de Petit Marseillais beweert dat het niet in den oorlog 1914-18 was, dat men voor de eerste maal stekkers draad gebruikte, als afweermiddel; maar dat, vóór 35 jaar, zulke draad gebezigd was in Arles, om een ro zenperk te vrijwaren. Wat meel is: Zulke draad werd reeds gebruikt in den oorlog tusschen Japonië en China in 1895 en 't was dan ook de eerste maal, dat men sprak van loop graven dicht van elkander voor uitgeschoven. en van de grenaten, die met de hand tegen elkan der geworpen werden, van uit die loopgraven. De grenaten van lon ten voorzien en dewelke men aanste ken moest, vindt men bij het begin van het gebruik van Grieksch vuur en buskruit; welhaast ver dwenen ze als weinig doeltreffend en in de chino-japaanschen oorlog, ver schenen ze wederom, maar heel wat verbeterd. In 1914-18 hadden ze het toppunt bereikt van geweld en han teering. Stekkersdraad, nu in geheel dé wereld gebruikt, werd vóór ongeveer 50 jaar, uitgevonden en in groote hoeveelheid gemaakt, te Zweveghem, bij Kortrijk. Chineesche koddigheid of Chinoi serie, dat is een belachelijk iets, dat voorspruiten kan, uit eene te nauwe toepassing van een niet-welgemaak- te wet. En wat zeggen van de tegen woordige chineesche Koddigheid, die nu in 't Oosten afspeelt? Oorlog is niet verklaard, want dat mag Japonië noch China niet, omdat ze deel ma ken van den Volkerenbond. Maar men vecht er fel en goed en bij düi- zende menschen, zoowel burgers als soldaten, schieten er bij het leven in. «H Sedert 1892, was een gebouwtje, gelegen in de buurt van Ephese, staande op de plaats waar eertijds zoude gestaan hebben de woonst van apostel Joannes en in dewelke Maria, de Moeder Gods ettelijke jaren zou de verbleven hebben, eigendom der Paters Lazaristen. Men noemde het Panaghia Capoulli en was een bede vaartoord geworden. In Mei 1.1. stierf Mgr Poulin, de Missieoverste der Lazaristen in Smyrna en ftskale overheden legden hand op Panaghia. Dit lokte een proces uit en opvolgen- lijk twee tribunalen, in Eersten Aan leg en in Beroep, hebben het recht der Lazaristen erkend en Panaghia werd weer aan den Missieoverste af gestaan. De Osservato/e Romano nieuwsblad van het Vatikaan, spreekt met veel lof van een sermoen van den Kardinaal-Aartsbisschop Faulhaber, uit Munich, die den oor log medemiek. Omstraling van krijgs-uniformen en krijgs-paraden is van weinig telde oudé oorlogslie deren mag men best in de museums laten! het ontwapenen der verstan den moet het krijgsontwapenen vóór afgaan... en daarom moet er veel ge beden worden, opdat het vredesge- dacht de wereld door veld winne; de vrede is een gave Gods; niet genoeg de vrede te wenschen; wij moeten er voor werken en bidden! -v Zijn Excellencië Arsene Tuvquetil iè bissehop genoemd van de noorder lij ke streken van Canada, waar hij reeds 30 jaar vertoeft. Zijn bisdom beslaat honderd-duizenden vierkante kilometers met 8000 inwoners... d. i. veel malen de oppervlakte van Bel- gie en de bevolking van ééne groote vlaamsche parochie Keizer Willem van Doorn is lij dend en men werkt om hem te laten verhuizen naar 't Zomerland, d. i. zuidersehe warme streken, 't Schijnt dat hij van keelkanker aangetast is. Zijne zuster, de gewezen koningin van Griekenland, is van de zelfde kwaal gestorven, pas eenige weken en zijn vader Frederic III, de twee de der drie laatste düitsche keizers, stierf er van ten jare 1888. Deze heeft maar drie maanden geregeerd -en als Willem I in 1888 ge-uitvaart werd, veel prinsen kwamen naar de begraving, onder meer de russisehe Czarenwitch of kroonprins, die in den laatsten oorlog onttroond werd en om hals gebracht. Als de konink lijke trein, met dezen kroonprins en zijn gevolg, de duitsche grens over helde, de Czarenwitch, zinspelende op het feit dat de grijze duitsche kei zer overleden was en zijn opvolger keizer Frederic reeds stervende, zeg de: Nous entrons dans l'empire des morts wij stoomen het rijk der dooden binnen! De Apotheek van M. VAX RO- BAEYS. Boterstraat. zal alleen open zijn op Zondag 13 Maart 1932. KERKELIJK NIEUWS St MAARTEXS: Geestelijke voordrachten. Als voorbereiding tot den grooien Paasch- plicht, zal in Sint Maartenskerk een dub bele reeks Geestelijke Voordrachten ge houden worden voor gansch de Iepersche bevolking: Van Dinsdag 15 tot Vrijdag 18 Maart, 's avonds, om 6 uur, voor de vrou wen en jonge dochters. Een boeiend on derwerp zal behandeld worden: Levensplicht en levensvreugde: 1. De wet van 't geluk: 2. De hinderpalen; 3. De hulpmiddelen: 4. De bekroning. En 's avonds, om 8 uur, voor de man nen en jongelingen. Hun plichten zullen uiteengezet worden, in verband met Het Huwelijksprobleem: 1. Als jonge ling; 2. Als verloofde; 3. Als echtgenoot; 4. Als vader. Die belangrijke sermoenen en geeste lijke oefeningen mogen aanzien worden als de jaarlijksche Retret voor ons chris ten volk. We twijfelen er niet aan of eiken avond, op 15, 16, 17 en 18 Maart, zal de groote Sint Maartenskerk tweemaal vol loopen: om 6 uur en om 8 uur. De predikant is er een van eerste ge halte: Eerw. Pater Timotheus, capucien. Maandag, Dinsdag en Woensdag, in de vier parochiale kerken, ten 8 u., bereidirigsoefeningen der schoolkinde ren tot de Paaschplicht. Donderdag morgen Paaschcommu- nie der kindéren. St PIETERS: Zondag 13, ten 8 y2 uv, gezongene Mis voor Désiré Monnet-Catteeuw. Vrijdag 18, feest van O. L. Vrouw van Smerten. Ten 6 y2 u., gezongene Mis voor de Leden der Conferentie, levenden en afgestorvene!}. Zaterdag 19, feest van den H. Jo seph, patroon der Kerk, van Belgen- land en van den goeden dood. Ten 6 p2 u., gezongene Mis. SINT JOZEF'S KERK DER E.E. P.P. KARMELIETEN Negen Woensdagen van St Jozef. Te 7 a uur, Solemneele Mis met offrande voor een bijzonder wijk der stad. 's Avonds te 6 uur, Oefeningen, Sermoen over 't Familieleven: GOD IN DE FAMILIE. Dit jaar, meeft dan dc vorige jaren, nog, zijn de menschen opgekomen, om in onze' keVk de negen Woens dagen te vieren ter eere van St Jozef. De sermoenen over het familieleven waren 'allerpraktiest en, werden er harde waarheden gezegd dat is om -ons Volk gezond te bobden in de strenge, maar zuivere katholieke ze denleer. Moge St Jozef die waarheden doen gedijen in de zielen en de fatniliën zegenen. Op 19 Maart vooral zullen de ge- l.oovigen in. St Jozefskerk dien groo ien patroon komen vereeren door een H. Communie en Hem een bijzondere gunst vragen. Om 9 uur zeer plechtige Hoogmis, door het zangkoor der Zusters Derde- Ordelingen. Om 5 uur zeer plechtig Lof, ge zongen door het groot koor der Juf frouwen. Daarna Sermoen door Z.F..P. Leonardus, Prior te Gent. ZIELMIS Vrienden en Kennissen worden vriendelijk verzocht de Zielmis të willen bijwonen welke op Zondag 13 Maart, oin 11 y2 uren, in St Maar tenskerk zal gelezen worden tot zie- lelafenis van Mevr. Oscar DEPUYDT, geboren Maria-Augusta Abeel. STERFGEVAL t Donderdag1 morgen, om 5 uren, is godvruchtig alhier overleden Juf vrouw Peene, de laatste overgeble vene dochter van den Heer Peene, boekhandelaar, het zoo gunstig ge kend huis. een vijftigtal jaren geleden. BEDANKING De Familiën De Brouwer, Beckaert en Ghvs, danken Vrienden en Kennis sen voor de blijken van genegenheid hun betoond tijdens het afsterven, en voor huntie tegenwoordigheid op de Begraving van hunne teerbeminde Moeder, Schoonmoeder. Grootmoeder, Zuster en Bloedverwante Vr. Alixe- Celina BECKAERT, Wed. van Heer Alfons-Julien De Brouwer. WESTVLAAMSCHE ELECTRICITEITSMAATSCHAPPIJ Een Kon. Besluit van 23 Febr. 1932 verklaart dat het algemeen nut het aanleggen cereischt van electrische leidingen op private goederen in de gemeenten. Wytschaete. Voormezee- le. Zillebeke, Gheluvelt. Zantvoorde- bij-Yper, Houthem-bij-Yper, Wulver- ghem. Westnieuwkerke, Dranouter, Loker, Westouter. Reninghelst. Kem- mel. Dickebusch en Hollebeke. 9 9 9 BERICHT Aan de melkverkoopers wordt hier bij herinnerd dat het een strafbaar misbruik is bij de karnemelk het spoelwater van de boter te voegen. Water mag slechts geduld worden in de mate die noodig is voor het kar nen, t.t.z. eene geringe hoeveelheid koud of lauw water om de zure melk op de gewenschte temperatuur voor het behoorlijk karnen te brengen. Te gen misbruik zal streng worden opge treden. De wet maakt ook de voort- verkoopers persoonlijk verantwoorde lijk. m HARMONIE YPRIANA Op Dinsdag 15 Maart, om 8 uren zeer stipt, in de Feestzaal «Oud Yper» GROOT CONCERT opgeluisterd door de medewerking van: Mejuffer Prick, Kunstzangeres; Mijnheer Yalère Mayer, Kunstzanger, beiden aan den Koninklijken Munt schouwburg te Brussel; en van Mijn heer Franz Wangermée, Cornet-solo bij het Muziek der Gidsen. De Eereleden die, bij misslag of vergetelheid, geen uitnoodiging zou den ontvangen hebben, worden vrien delijk verzocht den Voorzitter op tijds ervan te verwittigen. Die wil eerlid worden begeve zich bij den Voorzitter H. Aimé Gruwez, Boterstraat, Xr 2. Daar dit Concert uitsluitelijk aan de léden van Ypriana wordt aange boden, zal de controle streng aan den ingang der zaal gehouden worden en alwie geen lid is zal zich beslist den toegang tot het feest geweigerd zien. N. V. «YPERSCHE WEVERIJ» Maatschappelijke Zetel Yper De Heeren Aandeelhouders z.ijn verzocht tegenwoordig te zijn op de gewone Algemeene Vergadering welke zal plaats hebben, den Maan dag 14 Maart 1932, te 17 uur, in het gasthof De Sultan te Yper. DAGORDE 1. - Verslag van den Beheerraad en van liet College der Commissaris sen. 2. - Goedkeuring van de Balans en van de Rekening van winsten en ver liezen. 3. - Goedkeuring der werkzaamheid der Heeren Beheerders en Commis sarissen. 4. - Benoemingen door de standre- gels voorzien. Gelijkvormig de standregels, om op de Algemeene Vergadering te mogen tegenwoordig zijn, moeten de Heeren Aandeelhouders, hunne titels neder- leggen ten zetel van de Maatschappij op de Bank van Kortrijk, Agentschap Yper. m TRABOLSPEL MATCHEN VOOR DEN BEKER Woensdag laatst riepen de Scheids rechters H.H. Noyez en Devos de ploegen Bascule-Statie ten strijde, ten lokale der eerstgenoemde maat schappij. Van weerszijden werd gespeeld on der gewone leiding en met gewone mannen. De partij was min belangwekkend en boeiend dan men het wel had ver wacht van twee flinke ploegen, die gelijk stonden in 't klassement en waarvan één, de winnende, nog kon aanspraak maken op het kampioen schap. En de reden De Statie was in nen slechten dag, de mannen gaven niet wat ze konden en daarbij had den veelal met onkans af te rekenen. De Bascule integendeel was goed op dreef, nam van den beginne nen voorsprong om dezen regelmatig t« vermeerderen en te eindigen met 25 punten tegen 14. Deze score is zeker buiten eenieders verwachting. Woensdag trekt Het Postje naar den Katholieken Kring. Hoe na der het einde hoe spannerder den strijd. Allen daarheen. ALGEMEEN KLASSEMENT: Gespeeld Gewonnen Katholieken Kring 6 5 Bascule 7 5 Statie 7 4 Postje 6 1 Coöperatieve 6 1 EEN DIE ER WAS. IN SINT MAARTENSKRING Het jaarlijksch Avondfeest van Half-Vasten in Sint Maartenskring is altijd een verheugende en succes volle gebeurtenis voor onze welden kende Ypersche bevolking. Zoo was 't nog eens, Zondag laatst, ■n de prachtige feestzaal der Lange Meerschstraat waar een talrijk en uit gelezen publiek, voorgezeten door Z. E. H Deken Yermaut en H. Bur gemeester Sobry, eenige blijde uren kunstgenot smaakte. Het muzikaal deelwas bi- verzorgd door de verkleefde liefhebbers van het orkest en ét? dige uitvoering onzer jonge Yse- toekomende artisten Maurice ójjc Hobosölist en Victor Leglty. 7'. Viool solist, werd door de hebbers met welverdiend appk-; groet. De geprezen kluchtliederen v*, zen Stadsgenoot-Componist Het: ziener Defoort, werden allerbt;-. tolkt door de H.H. Arseen De H-; der, Léopold Vandaele en Camiy seur. Buitengewoon lachsucces kwam het Lied voor groote r standigheden Een eervolle melding voor dek; tige driezang De paraplu van r der eeuw», hun welbekendt; uitgevoerd door echte Congrega; van d'ander eeuw: HH: G. Dels: J. Duflou en A. Burggraeye. Her proficiat De verdienstelijke Tooneelatde. onzer Jongelings - Congregatie eene beste uitvoering van het gewrocht lustig zangspel Neei selm 't Was opperbest. Al de spelers dienen den meesten lof, waar. bijzonderlijk de H.H. Jos. De Ger. Breyne, Albert Vandaele, Delahaye, Leop. Vandaele en L. wels, vertolkers der hoofdrollen, hun tooneelleider, den steeds ge wen Congreganist Heer Schepen taf Delahaye onzen besten dank Eens te meer hebben de verldi leden van onze te recht gewaardi St Maarten-Congregatie, met hun dienstelijken Bestuurder, E. H. derpastor De Coninck aan 't h eere gehaald van hun onver; werk, om in deugd, vreugd en teue verbroedering, dé Ypersche nenjeugd op te leiden. Herlelijk Proficiat en tot de n maal IEPER. - CINEMA COLISEI Christen Volkshuis, St Jacobsstr., Zondag 13 Maart, te 2, te 5 en te 8 b Zaterdag 12 Maart, te 8 uur, Maandag 14 Maart, te 5 en te 8 DE DRIE LAATSTE EPISODE] VAN DEN GROOTEN SUCCESF] ALLEEN OP DE WEREU Al degenen die de eerste vertooning woonden waren overvoldaan. Allen den diep ontroerd en volgden met spannen aandacht dit zeer bewogei prachtig vertolkt drama. De 3 laatste episoden vertoonen on verdere lotgevallen van den weesjot 4) Het ongeluk trekt voorbij; 5) Een wonderbare familie; 6) De 2 gebroeders. CHARLOT IN DE LOOPGRACHTEN (Chariot aux tranehées) Dolle klucht in 3 d. met Charlie Chi LEERFTI.MEN - NIEUWSBERICH In Maart 1832: 4" week, Paschen, op algeemene vraag: Robijn der Bosschen (E des bois, Robin Hood) met DOUC FAIRBANKS, en De Nieuwe Frig (Le nouveau Frlgoli) met Luplno La; PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden en 2 fr. Klnders tot 14 jaar: Bs 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. - 0 verwarmde en modern ingerichte m. Kostelooze kleerkamer. Verfrlsschll ln den café te bekomen. Waarom die verandering in dei noma Coliseum? Om aan elkeen gelegenheid te geven de vertooning; de meesterlijke films Alleen op de; reld en „narlot in de loopgracht* te bewonderen zal nog een nieuwe I tooning gehouden worden MaandaiJ Maart te 5 uur. De andere vertoon: van den Zaterdag te 8 uur, van den] dag te 2, te 5 en te 8 14 uur, den Mac avond te 8 uur, worden behouden, i om den grooten toeloop wordt een rJ vertooning te 5 uur bijgevoegd. Zondag morgen omstreeks 9 was de Boterstrat in rep en roer ge door een stier die den vervoerwagen sprongen was en de Tempelstraat oo Gekomen aan de drukkerij van heer! werd hij verschuwd door eene mee vrouw die er naartoe sprong, met W lukkig gevolg dat het beest dat kor keeren wilde, ten gronde viel. Aa stormde het in de vitrien van de drJ rij. Het richtte zich op en holde Mï waarts op. Langs alle kanten bef wierd het eindelijk overmeesterd eet' nig over de Vischmarkt en kon naar den wagen gebracht- worden. 1 hoog tijd, want de mis in de Paterf was juist gedaan en zeker gingen n» gelukken gebeuren. 't Was Dinsdag avond reeds laat, omstreeks 10 1» uur, toen de S..., wenende in de Caserne met vier kinderen door haar beschonken genoot op straat geworpen wierd. Zij' wlttigde den politie-brigadier die juist voorbijkwam en pet haar s* ging. De deur was afgesloten met U* draad zoodat er niemand binnenkor. delijk langs een anderen kant re? men in huls. De kerel lag op zijn t*; slapen en wierd naar het polltiettf opgeleid. Des anderendaags moe:.: blootvoets naar huis toe keeren. war' avonds te voren had hij geweigerd schoenen aan te trekken. Zijne beic^ zal hem later geschonken worden Vrijdag in den namiddse hid me Scholastinue van het Klooster Rousbrugge Damen heel den narA hare lessen van piano gegeven. Tv' onhield gevoelde zii zich wat vennep eene medezuster die hp in de gangen van het klooster gemw::e_^ merkte bet en raadde haar aan n&£ te gaan wat ze dan ook deed. To®

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2