Eerste Val pi mogen er eene les aan nemen WEET GE WAT EINDELIJK Jaar. - Nummer 15 35 Centiemen Zaterdag 9 April 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper HET N. I. R. AAN HET WERK GROOTE PRIJSKAMP VAN DE K.V.R.O. Ypersche Kroniek li J £jd i)pct'6cl)c Holls ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casibr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen re bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond H'ij verheugen er ons in dat de jtsche socialisten Hindenburg en lining steunen tegen de nationaal- Icialisten en tegen de communisten. socialistisch partijbestuur [eft in een manifest uitleg gegeven 0 zijne houding. Na een oproep zijne leden onder den kreet Ver te Hitier, kiest Hindenburg rvolgt het manifest: Op 10 April jet Hitier nog duchtiger worden ■slagen dan op 13 Maart. Boven- 1 moeten de a. s. Landdagkiezin- ïin Pruisen, Beieren, Wurtenberg reen goed einde worden gebracht, rmoet een einde worden gemaakt ihet stelsel van nationaal-socia- tische volksvergiftiging Ver moet de strijd worden aange- Inden tegen de groot-kapitalisti- (ae geldschieters der fascisten oproep verwijt den communis- dat zij door het stellen van een ittelooze telcandidatuur de nazi's de kaart hebben gespeeld en ver- pad hebben gepleegd aan de arbei dsklasse. [Nergens komen in dit manifest pnvallen voor tegen het clericalis ts, noch worden de katholieken er- i beschuldigd de massa uit te bui- Onze belgische socialisten mogen een lesje aan nemen. Bij ons zijn arbeiders en hunne belangen be- r verdedigd dan in Duitschland en th doet een minister Heyman wei- tjf of niets. Verder is het anti- ericalisme bij de belgische so- alisten nog altijd schering en tslag. Bij de stemming voor lijkverbranding, kwestie die christene arbeiders tegen de borst oot, hebben de socialisten uit anti realisme met de liberalen ge- :emd. Voor d'e kwestie van het roodrooven der christene onderwij- ers, die aan een half millioen arbei- erskinderen onderwijs geven, wordt tene overeenkomst voorbereid tus- c'nen liberalen en socialisten uit an- clericalisme. En als men dan het verschil wil chterhalen waaom de socialisten in Duitschland anders handelen dan bij ras dan bevindt men dat zij ginder redelijker geworden zijn. Hier in ras land zijn zij nog ver van rede- 't Verstand komt vóór de jaren ra et... als het komt!... Het Nationaal Instituut voor Radio- Omroep heeft weer eens een bewijs ge werd van ongehoorde willekeur. Door artikel 25 van het zoogezegd contract door het N. I. R. aan de omroep-organi- saties opgelegd, staat bepaald dat het H.LR. recht heeft toezicht te oefenen tp de kunstvereenigingen voor het mi crofoon zonder optreden. Ook nog het recht deze kunstvereenigingen af te we ren als het oordeelt dat hun kunstge halte voor de radio-uitzending ontoerei kend is. Nu laatst had K. V. R. O. de gekende SCHOLA CANTO RUMvan Eugeen "'an de Velde, ingeschreven voor een radio-concert op 7 April j.l. Bij nazicht van het ingezonden programma stuur ss het N. I. R.-Bestuur een bericht aan V.R.o.. waarbij, op grond van arti kel 25, de toegang tot het microfoon :in de Schola Cantorum wordt ont wil Hiermede wordt dit zanggenoot- khap, dat in alle kunstmiddens de hoog de waardeering geniet, zoo maar met pennetrek uit de radio gestooten! te meer blijkt hieruit wat we aan •a*. Nationaal Radio Instituut hebben, en ■■a* willekeur en partijdigheid daar mees- f* spelen onder deknaam van neutra- Jteitü De K.V.R.O. (de Katholieke Vlaam- sche Radio Omroep), richt een Monster- prijskamp in waarmee 75.000 fr. prijzen te verdienen zijn en waar iedereen kan aan meedoen. Al wie een nieuw abonnement aan brengt op de vlaamsche Radiogids of een nieuw lid voor de Katholieke Vlaamsche Radio Vereeniging (K. V. R. V.) krijgt een bepaald aantal bons, recht gevende op den prijskamp. Voor het aanbrengen van een abonne ment van 3 maand zijnde 20 fr., krijgt men 1 bon; 6 maand zijnde 37.50 fr., krijgt men 3 bons; 1 jaar, zijnde 70 fr., krijgt men 7 bons. Voor het aanwerven van een: gewoon lid. 20 fr., krijgt men 1 bon; steunlid, 50 fr., krijgt men 3 bons; beschermlid, 100 fr., krijgt men 6 bons; eerelid 250 fr., krijgt men 10 bond. Er werden reeds 120 prijzen aangekon digd en er komen er nog altijd bij. Het gaat natuurlijk niet hier de volledige lijst te geven. Enkele der bijzonderste willen we toch melden: 1. Een volledig Ontvangtoestel T. 3 W. A. (waarde 3.300 fr.); Een volle dig ontvangtoestel Philco (waarde 2.650 fr.); 3. Een luidspreker Amplion type C. 9 (waarde 1.375 fr.)4. Een haut charmeur Philips5. Een luidspreker Lansing 6 Een luidspreker Amplion (waarde 750 fr.)7. Een luidspreker Lo- renz (waarde 625 fr.)8. Een luidspreker "Marconi«9. Een luidspreker Erisccom»; 10. Een eiken radiomeubel (waarde 425 fr.) te leveren op bestelling van den winner, enz., enz Sommen met den noodigen uitleg op <fe keerzijde te storten op Postcheckreke ning nr 236 van den Katholieken Vlaam- schen Radio Omroep, Leuven. Voor verdere inlichtingen of propagan- dabriefjes wende men zich tot Nonkel Jan, 62, O. L. Vrouwstraat. Leuven. Zullen de geneesheeren nu ook moeten sene vliegmachien in doen Te Sydney in Australië was er een meisje van twee jaar, sedert maan den lijdend aan weerspannige kink hoest. Verscheidene geneesheeren waren er mede gemoeid en meenden dat de lucht der hooge spheren heil- zamen invloed op het kind zoude heb ben. En daar er in Australië geen hooge bergen zijn, waarop men ge makkelijk tot hoog in de lucht gera ken zou, plaatsten zij het kind in een vliegmachien, met opdracht aan den vliegenier hoog en lang in de lucht te vliegen. Hij steeg tot op 3000 meters hoogte en zweefde er ééne uur. Bij het nederdalen was het kind ge nezen Het nieuwsblad, dat ons dit won derbaar iets opdischt, voegt er bij De straffe lucht had effekt ge maakt. Die uitleg is onnauwkeurig, daar de lucht vermindert in drukking en dus in strafte, naarmate men klimt in de ruimte; en wat met de visschen der groote zeediepten ge beurt, als men ze boven haalt, namelijk de oogen puilen uit, het vel der mondholte wordt uit den mond geduwd en zwelt als een luchtballe- ken zoude ook gebeuren met de menschen, die in de stratospheer ge raken, zonder zich te bevinden in eene wel geslotens metalen cel, die geen verbinding met den buiten heeft er waarin de drukking heerscht, die wij hier hebben op den vasten grond. Koppig zijn en zijn gedacht door voeren kan kostlijk vallen. De gods diensthaters in Frankrijk hebben de Kaartuizers of Chartreuzen destijds verbannenZij waren staatsgevaar lijk! Hun klooster met'zijne 40.000 vierkante meters schaliëdak dit om te toonen hoe uitgestrekt de ge bouwen zijn werd staatseigendom en brengt niet genoeg op, om de be wakers er van te vergoeden. Daarbij groote onkosten voor het onderhoud Dees jaar bekomt de Inrichting der Schoons Kunsten 252.800 frank om het noodigste te doen aan dakwerk, en ze beweert dat 10.000.000 frank zouden noodig zijn voor totaal her stel. Van den eenen kant dus mist de staat de groote sommen belastingen, die de Paters jaarlijks betaalden en van den anderen kant ligt hij jaar lijks aan groote hulpgelden: Voeg al les samen en ge bekomt zuivere winst, die de lastenbetalers moeten goed maken! Dat komt van koppig te zijn! O Uit genegenheid voor de spaan- sche Jezuïeten. In de Osservatore Romanomeldt een correspondent van uit Rio de Janeiro (Brazilië) dat de maatregelen tegen de Jezuieten in Spanje ook in Brazilië aanleiding ge ven tot betoogingen van sympathie voor de verbannen kloosterlingen. In de handelshoogeschool te Rio de Janeiro werd een massa-betooging gehouden van oud-leerlingen der Je zuieten, waaraan ook tal van stede lijke overheden deelnamen. Aan den Hoog Eerw. Pater Gene raal der Jezuieten werd het volgende telegram gezonden Professoren, studenten, letterkundigen, nij ve raars, handelslieden, werkgevers en werknemers, kortom vertegen woordigers van alle klassen der maatschappij van het uitgestrek te land Brazilië, protesteeren vol ver ontwaardiging tegen de ontbinding der Sociëteit, de verbeurdverklaring van haar goederen en tegen alle wan daden, die door de tegenwoordige re geerders in het land van Ignatuis van Loyola, het ridderlijke Spanje, worden begaan. Te Parijs heeft men het standbeeld van generaal Mangin ingehuldigd en ter dier gelegenheid kwamen aardi ge zinspelingen in omloop. Eens zeg de Mangin aan innige vrienden: Als men zoo veel weet als ik (dit nopens na-oorlogsche gebeurtenis sen) scheert men geen hoogen top. Men beweert in Hoog-Oostenrijk 1_iet graf gevonden te hebben van At- tila, koning der Hunnen, den Gee- sel Gods zoo hij zich zeiven noem de, die Westlij k Europa met puinen overstelpte en bij Rome tegengehou den werd door den Paus, den H .Leo. Volgens de legende, als hij moest be graven worden, deed men eene ri vier van richting veranderenin het bed van den stroom, deed men door slaven kuilen graven, waarin men het lijk van den barbaar nederliet, alsook zijne schatten, zijne pracht- peerden die men ter plaatse doodde en eindelijk de slaven, die het werk verricht hadden en aan wie men den genadeklop gaf. Daarna liet men de rivier hare eerste strooming opnieuw volgen. Heeft men het graf van Attila ontdekt, dan zoude men in de nabij heid ook zijne schatten kunnen vin den en 't is waarna men nu aan 't zoeken is. Vóór een dertigtal jaren zond Duitschland een straf-expeditië naar China, om den moord te wreken, be gaan op den duitschen gezant. Bij het weggaan, zegde Keizer Willem II, die liefst van het gevaar afbleef, aan de soldatenGedraagt u daar als ware Hunnen Zij hebben het welgedaan en o. m. mede gebracht naar Potsdam, sterrekundige stel sels van den vlaamschen Jesuit Ver biest, die geboren werd te Pithem en die hoog in achting stond bij het chineesch hof. Die stelsels prijkten als msrkweerdige gedachtenissen in de keizerlijke hovingen van Peking. De cigaret, die in 1870 een ver maarden dag beleefde, wannesr Na poleon III. overwonnen te Sedan, als krijgsgevangene weggevoerd werd en dat hij bij het doortrekken zijner huilendesoldaten een cigaret rookte, de cigaret wordt heden honderdjarig. Na het innemen van St Jan-Acra, palestineesche haven op de Middellandsche Zee, (1832), de onder-koning van Egypte zond naar zijn zoon Ibrahim-Pacha, den over winnaar, tabak en pijpen voor de ze gevierende soldaten. Deze pijpen had den eene vlage van kanonnengeschut moeten doorstaan en waren om zoo te zeggen allen gebroken. De tabak had weerstaan. Daar nu de soldaten geen pijpen bij de hand hadden om hem te rooken, een egyptiaansche ka- nonschutter vatte het gedacht op ta bak te rollen in fijn papier, waarin men poeder borg, dat moeste dienst doen als aansteker der lading (amorce) en de cigaret was uit gevonden. Bij het bezoek van een krijgsmu seum zegde een knaap, die aanleg toonde voor redeneering: Pa, waar om stelt men altijd de zegepraal voor door eene vrouw? Dat zult ge later wel verstaan, kind, als ge zult getrouwd zijn Opdat het gedicht Eerste Val door eenieder duidelijk zou begrepen worden, daar het over moderne sym bolistische verzen gaat, dunkt het mij goed een woordjen uitleg te ge ven. Wat opvallend is, is de afwezig heid van rijm, geen twee verzen die op dezelfde silben uitgaan. Dit is een afbraak m;et de oude traditie die wil de dat de verzen met regelmatigheid van eindsilbe op elkaar volgen zou den in even lange en gelijke strofen. Hier hebben weliswaar de drie stro- ien dezelfde lengte, omdat de stof in Irie gelijke deelen verdeelbaar is Enkel het slot maakt uitzondering De titel Eerste Val zegt ons dat het hier gaat ovsr een eerste bezwij ken in de bekoring. De eerste strofe toont ons den jonge ling staande tegenover de bekoring, hij is bang daar hij alleen staat, doch zijn betrouwen op eigen krachten overmeestert zijn eerste gevoelens. De tweede strofe begint met het ontwaren van de aantrekkelijkheid van de bekoring aan een licht gelijk, maar een licht zonder zuivere vlam men. Door de groote aantrekkings kracht wordt de jongeling misleid, hij bezwijkt doch begrijpt weldra zijn val. In de derde strofe komt de wroe ging hem kwellen, zijn onlangs zoo groote krachten liggen nu gebroken. Het slot is kort aangezien de val plots geschiedde en de spijt nog veel sneller aankwam. Angstig ben ik Die eenzaam en verlaten, midden de [donkers struiken Van het zwarte woud des leven Dool zonder gids. Mijn hart, waarom klopt ge zoo snel? Mijn slapen, waarom gloeit ge met [pijn? Hebt vrede. Mijn krachten zijn jong. Mijn spieren stark, mijn beenen vlug. Mijn forschheid vreest geen geweld. Licht in de duisternis, rood gloeien- [de vuur! Vlammen, ge lokt me aan Al weet ik dat wat u raakt Asc-h wordt. Triomf! Ik bazit u! Eilaas!... Nu zie ik... wee me, te [laat... Nimmer verzadigde gevaarten rijzen En links en rechts, [op. Langs voor langs achter... Hun brandende armen omknellen ma [in een boeienden kus! Moet ik mijn jeugdig leven Als een bloedig en verschaurde prooi Den boozen tot feestmaal opdienen? Waar is mijn kracht vervlogen? Waar mijn forschheid?... Geknakt... gebroken. Door de stormwinden uit dan echoot [der aarde weggerukt Ligt de eikenboom verslaan, En doodgcbliksemd dcor het vuur des [hemels, Lijkt hij een neargevelden Hercules. O wee... Bij den eersten aanval van den grijn- [zenden Lucifer Lijd ik schipbreuk. Angstvol voel ik de koude druppels [van het doodenzweet Op mijn gloeiende slapen parelen. Juventus. Vanaf 1 April zal de parlementai re jaarwedde (vergoeding) van Se nators en Volksvertegenwoordigers met 10 slechtsverminderd wor den. Deze vermindering wordt van ambtswege door de kwestuur ge daan. Na het Paaschverlof zal de vermindering door beide Kamers moeten goedgekeurd worden. Eenvoudige lieden mieenen, dat de ze die vroeger onze achtbare genoemd wierden, het schaamtelooze van hun ne schandalige verhooging eindelijk inziende, er misschien wal toe zouden kunnen besluiten, voor hunne wedde, eene meerdere verminderingdan da- ze aan de andere staatsbedienden op gelegd, toe te staan Xoixln^rim' De Apotheek van M. WECKESSER, Dixmudestraat, zal alleen open zijn Zondag 10 April 1932. KERKELIJK NIEUWS Woensdag 13 April, Patroonfeest van den 11. Joseph. Dit feest wordt met luister er. met octaaf gevierd, omdat het Naamfeest van den Hei lige vallende gedurende den Vasten er min aanleiding toe geeft. St PIETERS: Op Zondag 10 April, ten 8 uur, Zielmis voor ISIDOOR LALOU EN DOCHTER GERMAINE. ZIELMIS Vrienden en Kennissen worden vriendelijk verzocht de Zielmis te willen bijwonen welke on Zondag 17 April, om 8 Jzj uren. in St Ja- cobskerk zal gezongen worden tot zielelafenis van M. CHARLES TIMPERMAN. VERLOVING Wij vernemen de verloving van M. Pierre Donck, pleitbezorger bij de Rechtbank te Brugge, zoon van den. Heer Dokter en van Mevrouw Alph. Donck-Boone. met Mejuffer Cla' c Butaye. dochter van den Heer Adv - kaat en van Mevrouw Arthur Bu- taye-Soenen. Onze herteiijkste gelukwenschen aan de gelukkige verloofden en aan hunne achtbare ouders. k I I W' ik--

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1