Naar den Afgrond Uit BECELARE WERVIK DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND MOORDDRAMAS ALLERLEI TIJDINGEN Maar t zijn slekken, en die doen hun werk en weten van niets beters! Gij, Zievereere, ge slacht van die laag- gevallene poesters die hunne vuile vette snottekiakke op een schoon kleed plak ken en eenen mooi geschilderde gevel met str...sirope bekladden... En ze mee rsen dat een echt meesterstuk! En weet ge maar dat te zeeveren? Ei. waarom zeevert gij niet van die Paters die naar China gaan om daar in lustige villas met ons geld te rentenieren!! Jammer toch, o dierbare zievereere, dat uw twee lange ezelooren zoo verre en klaar uitsteken in uw zeeverbriefje. Eene eerste ezeloore van spijtige vrek, en de tweede... 't is eene blauwe ezeloore! En nu, mijn lieve zievereere, uw laf gekwijl heeft vele deugd gedaan: 't heeft onverschilligen wakker gemaakt en aan alle meêwerkers nog meer moed en vuur in t herte gejaagd! Dank. o moedige zievereere! En bezorg U maar goed. De prachtige uitslag van de Missiefseste moet al uwe zeeverklieren ontsteken en ge loopt gevaar in uw vettig slijm, en kiezig gekwijl, en stin kenden zeever te verstikken. Mensehen, uit den weg!... de zievereere zal ontploffen!! En daarmee, o nooit volprezen zieve reere, is 't O. P. opgeschept. BRAVO! Met waar genoegen laten wij den prachtigen uitslag van de Vlaamsche Missie-Kermis kennen. Alle onkosten af gerekend, blijft eene zuivere opbrengst van negentien duizend acht honderd en negentig frank. Niemand had durven daarop rekenen! Deze onverhoopte uitslag loont al de moeite van het Comiteit en van alle medewerkers, en verblijdt alle Missie- vrienden. De opbrengst werd reeds overhandigd aan Eerweerde Pater Depuydt; 't zal hem machtig helpen in 't uitbreiden van Gods rijk onder onze chineesche broeders. BELANGRIJK Op dezen Zondag, 10 April, om 11 u., in de Gemeentezaal. zal de Heer Inge nieur Vanoverbeke een voordracht hou- dn over Electriciteit en hare toepassing op allerhande gebied. Weldra komt de electrische stroom door gansch de Bergstreek en alle inwo ners hebben er belang bij door een man van 't vak alle nuttige inlichtingen te bekomen. BOERINNENGILDE Vergadering op Zondag 10 April, om 3 ure. Voordracht over zeer belang rijk onderwerp door een afgevaardigde van het Ministerie van Landbouw. Alle leden dringend uitgenoodigd. Heden zal dus de beslissing vallen no pens de verkiezing van Hindenburg, Hit- Ier of Thahlmann, in Duitschland. De verkiezingspropaganda werd weeral met vollen gang en strijd doorgevoerd. Overal werden plakbrieven uitgehangen, meetings gehouden waar duizenden en duizenden personen tegenwoordig waren. Ook de politie in geheel het land maar bijzonderlijk in Berlijn, had de handen vol om onlusten te dempen en ruziema kers in te rekenen. In Berlijn werden verscheidene aanplakzuilen verbrand. Marschalk Hindenburg, de voormalige president, heeft alle kans van slagen Hopen wij ast dat de verkiezing ten zijnen voordeele mocht uitvallen, dit ten goede der europeesche wereldvrede. TE CHARLEROI bestond te veel vriendschap tusschen René Kaisin, 30 j., en de vrouw Joachim Celestin, eveneens 30 jaar. Zaterdagavond ging Kaisin weer zijne vriendin bezoeken wijl de man naar de koolmijn moest. Deze had zich evenwel verborgen kwam opeens te voor schijn met een bijl en gaf zijn tegenstre ver een geweldigen slag op het hoofd. Deze is in doodsgevaar. TE MALDEGEM ontstond Maandag- namiddag ruzie in een herberg tusschen een jachtwachter en drie pensjagers, kwestie vroeger zaakjes. De jachtwachter trok zijn revolver en loste vijf schoten op zijn tegenstrevers die alle drie aan hand, arm en elleboog gekwetst werden. De jachtwachter werd aangehouden. Mengelwerk van «Het Ypersche Volk 2 door CAM1LLE VERVARCKE Ik moet hier ten laatste om half drie wegrijden, vader; ten einde met den sneltrein uit Brugge te kunnen vertrekken, en nog vóór den nacht te Leuven aan te komen. Gij hebt gelijk Gaston... Gij moogt dus niet lang meer wachten... Kom, laat ons eens tikken. Vaders hand beefde, aan zijne lip pen waren zenuwachtige schokjes te zien, en in elk oog kwam een traan te voorschijn. Zijne twee kinderen bezagen hem met zichtbare teekens van eerbiedige en teedere verkleefdheid. Men hoorde het gerucht van een rijtuig dat vóór de deur stilhield. Jan is daar reeds, zegde Anna. De notaris stond op en, zijne aan doening zooveel mogelijk bedwingen de, greep hij Gaston's hand, diep ontroerd zeggende: Mijn zoon, gij zult u toch altijd ■R;l gedragen niet waar? Uwe moe der zaliger en ik hebbe.n u nooit an der? dan goede voorbeelden gegeven *"ij hebben immer het mogelijke voor u gedaan... Ik mag dus met reden ho pen, dat ik geene andere dan goede In 't geniep trachten zekere Bece- laersche heerschappen ons schrijven verdacht te maken en al de schuld te werpen op een enkel persoon, op den eeuwigen zondebok, hun vijand. Dat is de methode van de moedige redders van Vlaanderen. Er zijn te Becelaere gelukkiglijk nog personen die, alhoewel zij geen hoogeschoolstudies deden en ook geen sehrijverke bij nen notaris nog zelfs geen antiklerikale verzenfabrikant waren, houden van de waarheid en die waarheid onder geen stoelen of banken zullen steken. Als er zijn die meenen dat we de waarheid zullen verzwijgen om een zuur gezicht en wat kletspraat en rond de potdraaierij, wel die hebben het ta Keulen hooren donderen en zien branden te Konstantinopel. Maar dat gaat niet, mannen van den natten vinger. Wie tegen 't belang van 't volk werkt uit haat, lafheid, eigenzin, hoovaardij of broekdoenerij, krijgt het onder de veeren. Wij roskammen wie 't verdient... en wie de waarheid niet hooren kan ga maar gerust bij de Bscelaersche farcisten en andere Hitlerianendie hebben geen waar heid vandoen. Omdat de menschen van Becelare het niet verdienen zich te laten rin- gelooren door een Boerke Naas» en zijn leeuwen familie. Daar zullen nog wel dagen komen dat ons Boerke zijn galachtig proza zal uitspuwen met onverdraagzame zelfgenoegzaamheid, in zijn nationa listisch gazetje 't Westland maar ja, die dagen zijn geteld. Onze nationalistische held krijgt nu reeds een slecht karakter. Hij wordt nijdig als iemand zegt dat hij eigenlijk maar is wat hij is. Is er ooit grooter kliekjesgeest ge weest dan bij die zuiveren onder de zuivere onverbasterde Vlamingen? Nooit zagen wij meer aangematig de, ongewettigde lust tot baasspelen. Zij dringen zich op, zij alleen we ten en kennen alias, zij zijn de uit verkoren leiders. In Becelare heb ben wij een eenige, zeldzame collec tie; van af den rijken boer met de 150.000 tot ons pretentievol Boer ke Naas Ja, de wereld bestaat den dag van vandage al aardig. Er zijn er die in hun privaat en openbaar leven mogen handelen als of zij nooit van den catechismus heb ben hooren spreken, niet naar de mis gaan, haat en nijd dragen tegen al wie niet danst naar hun deuntje, een geldbeurs als symbool van hun levensopvatting vooruitsteken in plaats van het evangelie; dat is al lemaal niets... wanneer de naam er is: R. K. VI. Nationalist. Daar zijn zaken, zóó hoog verhe ven boven zekere opvattingen, als de kerke van Becelare staat bo- van 't hoofd van ons Boerke NaasEn die zaken worden zoo jammerlijk gebruikt en misbruikt tijdingen over uw gedrag en uwen ijver ontvangen zal... Zoo zal de scheiding min lastig, min vervelend zijn. De zoon was ook zoo aangedaan, dat hij maar met moeite kon uitbrengen Ik beloof u vast, vader, dat ik mij immer zal gedragen als een zoon, die beseft wat zijne ouders voor hem gedaan hebben, en wiens vurigste be geerte het is, hunner waardig te blijven... Goed, zeer goed, Gaston... Reis dan met God, vergeet ook uwe gods dienstige plichten niet, en schrijf ons dikwijls... Vaarwel... Nog eenen handdruk, nog een om helzing, en de twee kinderen verlie ten de eetzaal. Anna wilde haren broeder tot aan Brugge vergezellen, en zij verstond dat vader liever binnenbleef, om, door het venster ziende, getuige van het vertrek te zijn. De koffers waren reeds boven op het rijtuig geplaatst, en Jan, de koetsier zat op den bok. Gasten wierp op alles nog eenen onderzoekenden blik, terwijl Anna en manteltje omwierp en eenen hoed opzette. Alles werd in orde bevonden en de twee jonge lieden waren van zin in het rijtuig te stappen, als een jonge dochter aan het hof hek verscheen. Blijkbaar aangedaan en verlegen versnelde zij haren stap, en kwam door die uitverkorenen onder de uit verkorenen. Te Becelare heeten ze dat O. L. Hesr luchten en de menschen meteen. Daar zijn menschen die zelfs het goede hatelijk maken, dat zijn de zedelijke zeepbarons der samenle ving. Die zullen we roskammen! Heden 10 April, Serenade door de muziekmaatschappij Ste Cecilia ter gelegenheid van het naamfeest van haar voorzitter Hear Leon De smet. Vergadering voor leden en eerele den in het lokaal te 1 f uur. ALLEEN DE WAARHEID KWETST Zij zijn waarachtig het herte in; hunne woede kunnen zij niet meer verkroppen, en zij laten ze overloo- pen, bij stroomen! Waarom, leiders van 't Vlaamsch Huis, waarom toch U zoo dikke ma ken op Jim en op «Het Ypersche Volk»? De gramschap is kwade raadgeefster, en, gelooft mij vrij, ge zult meer bijval oogsten met ook te lachen, al ware het enkel met de lippen, of groene zooals men ge meenlijk zegt, dan eene houding aan te nemen van verontweerdigde Ba zen Ganzendonck Waarom ook zooveel komplimenten doen om wille van iemand, die, vol gens uwe ervaren meening, niets an ders dan: «meesterlijke dommighe den schrijft in een katholiek week blad, dat: «circa 5 abonnenten in Wervick telt»? Het zop is algelijk de boonen niet weerd. Blijft, als het u belieft, def tig als een roomsch-katholiek, koel bloedig als een vlaming, fier als een nationalist, t=n einde uwen prachti gen naam van roomsch-katholiek- vlaamsch nationalist weerdig te zijn, en hoog in eere te houden, 't Is het eenigste, het zekerste middel om het verre, heel verre te brengen. Uw franschmannege Van de velden heeft, eenige dagen geleden, schier eene geraaktheid gekregenin de overtuiging (natuurlijk was hij mis) Jim, de ongewenschte, op straat fe hebben tegengekomen, is hij aan het janken gegaan, gelijk een ver basterd leeuwke zonder klauw of zon der tand, doen kan. De voorbijgan gers dachten dat hij aan zinsverbij stering leed. Het scheelde bijna niet, of hij tuimelde hals over kop van zijne fiets in de greppel. Och arme! wat voor een schrikkelijk dingen voor de Kinema, het eenigste dat goed draait in 't Vlaams Huis, moest er hem een ongeluk overgekomen ge weest zijn! Daar is een spreekwoord dat zegt Alleen de waarheid kwetstMen zou beginnen te gelooven, gezien het groot lawaai door u gsmaakt, dat de laatste artikels van Het Ypersche Volk diep getroffen hebben, 't Lijdt blozend naar Anna, wiens hand zij drukte, zonder cm zoo te zeggen naar Gaston op te kijken. Die dochter speelt eene voorname rol in het verhaal dat wij willen neêrschrijven, daarom zullen wij haar in eenige trekken opnemen. Zij heette Maria Cuppens en was omtrent twintig jaar oud. Hare ouders waren beiden reeds over ja ren ten grave gedaald, zoodat Maria, bij hare moei, de weduwe Cuppens, die hetzelfde dorp bewoonde, te huis was. Sedert lang was zij de trouwe ge zellin van Anna en geleek haar onder vele opzichten. Hare frissche gelaats kleur, blauwe oogen en natuurlijk krullende blonde haren, maakten het meisje waarlijk bevallig; maar zij zag er zoo wat schuchter uit, en bloosde bij de minste aandoening. Hare ouders hadden heur daarbij genoeg nagelaten, om haar te doen hoogschatten door de jongelingen, die begeerden het huwelijksbootje in te stappen. Gelijk het veelal in de wereld en vooral op den buiten gaat, hadden de ingezetenen van het dorp reeds al de noodige schikkingen gemaakt, aan gaande de toekomst der personen, wier kennis wij tot hiertoe gemaakt hebben. De notaris ging binnen eenige ja ren aftreden. Gaston moest hem na- hoegenaamd geen twijfel: de katte zit Ieelijk in de horlogie bij uwe Sa menwerkende Vennootschap. Heeft de plaatselijke schrijver van de scheurmakers-Hitlerianen, U de boe ken reeds terugbezorgd? Indien ja, was het soms, dank zij de tusschen- komst van den Heer Politiekommis- Jaris, door U daartoe aanzocht? Dus, van zoohaast het nijpt, erkent gij het wettelijk gezag? Ha HaHaKomedianten die je bent, doet altijd voorts alzoo, maar let goed op dat uw Vlaamsch Huis geen: Dood Huis wordt! JIM. WERVICK IXHA LING VAN DEN NIEUWEN PASTOOR VAN KRUISEECKE Zondag was gansch de gemeente Kruiseacke in volle feest. Men vierde er de aanstelling van den Eerw. H. Vercruysse als pastoor der parochie. Ieder inwoner deed mede; jammer dat het slecht weder belette de wo ningen te versieren, maar niettemin had elkeen het zijne bijgebracht om de gemeente een feestelijk uitzicht te geven. Rond 2 uur klaarde het weder op, de regen hield op en de nieuwe her der werd aan den inkom der gemeen te afgehaald door de muziekmaat schappij, verscheidene groepen, de maatschappijen der gemeente en vier prachtige praalwagens en stoetsge wijze naar de kerk geleid, alwaar de plechtige aanstelling plaats had. Al de huizen op de gemeente waren be- vlagd, verscheidene versierd en er waren ook gelegenheidsdichten. Na Je kerkelijke plechtigheid hadden er allerlei feestelijkheden plaats. BIJ DEN PAUS Z H. Exc. Mgr Rasneur, Bisschop van Doornik, werd Dinsdag door Z. H. Paus Pius XI in bijzonder gehoor ontvangen. EEN NIEUWE BISSCHOP IN ZANZIBAR Op den feestdag van St Jozef, 19 Maart 1.1., werd in de kathedraal van Parijs door Zijne Eminentie den Kardinaal Ver- dier, de jonge Pater Graffin, slechts 32 jaar oud. tot Bisschop gewijd van Yaoen- de (Kameroen). Den zelfden dag kwam bij de Paters van den H. Geest het blijde nieuws uit Rome dat nog een hunner missionarissen tot het episcopaat werd verheven, namelijk de Z. E. Pater John Heffernan, een Ier, geboren in het bis dom Kerry, ten jare 1883. LOURDES EN DE RADIO De plechtigheden zullen voortaan door de radio te volgen zijn Een Fransche Omroepmaatschappij heeft aan Kardinaal Verdier het verzoek gericht, een microfoon te mogen opstel len bij de grot van Lourdes. De onder handelingen zijn thans beëindigd en wel licht zal de microfoon opgesteld worden. Zij, die niet een pelgrimstocht naar Lour des kunnen maken, zullen in het vervolg de grootsche plechtigheden bij de grot in hun huiskamer kunnen volgen. DE REIS VAN PRINS LEOPOLD EN PRINSES ASTRID Prins Leopold, vergezeld van zijn echt- genoote, komt 19 April te Makasser in Nederlandsch Indië aan met het stoom- schipj Tjibadak Den 25 April d.a.v. vertrekt het kroonprinselijk echtpaar per stcomer naar Bali. De kroonprins zal de piek van Bonthain bezoeken, terwijl de tuurlijk opvolgen, en in 't huwelijk treden met Maria Cuppen?. Anna kon dan ook trouwen, maar men wist nog niet met wien. Laat het ons herhalen: zoo hadden de geburen en kennissen van den no taris de zaken geregeld, zonder dat noch hij, noch de weduwe Cuppens, noch Maria, ooit onder malkander over dergelijke schikkingen gespro ken hadden. Als men wel de houding dezer laat ste nagaat, terwijl zij tot Anna en Gaston nadert, zou men zich niet on genegen gevoelen om te denken dat er wel iets in het hert der jonge doch ter omgaat, waardoor zij den toe- komstigen notaris hooger schat dan de andere jonge lieden van zijn slag. Wij zullen echter de gebeurtenis sen niet vooruitloopen. Anna schijnt op te merken dat hare gezellin eenigzins verlegen is, daarom haast zij zich haar aan te spreken. Wel, mijn goede Maria, zegt zij, wat geluk u te zien!... 't Is jam mer, dat wij juist moeten vertrekken anders zouden wij een poosje samen blijven, niet waar Natuurlijk. Anna, maar ik heb nu ook geenen tijd... Tante wacht op mij om uit te gaan. Ik kwam al leenlijk om u eenen kleinen dienst te vragen. Zoo, waarvan is er kwestie Ik verzoek u, te Brugge eenen prinses een bezoek zal brenen aan de To- rauja-landen. De verkiezingsstrijd £s goed ingezet KATHOLIEKE PERSDAG TE OOSTENDE Op heden Zondag 10 April, heeit te Oostende een groote katholieke Persdag plaats. VAN GRAAN TOT BROOD Zoo werd de tentoonstelling gedoopt die van 1 Juni tot en met 31 Juli zal plaats hebben in de ruime lokalen van het Bak kerij Instituut, René Dubreueqstraat te Brussel. Het inzicht der inrichters is een volledig beeld te geven van de bewerkin gen die het graan ondergaat tot het op onze tafel als dagelijksch brood komt. Het Komiteit der Vaktentoonstellingen onder voorzitterschap van Graaf Carton de Wiart, richt deze tentoonstelling in. Talrijke wedstrijden zullen er plaats hebben Eene der bijzonderste is deze voor het beste brood en die open is voor de bakkers uit alle landen. Aan dien wed strijd schonk Eerebakker Prins de Ligne. 's Konings Gezant te Rome, een schitterenden wisselbeker, maar talrijke andere bekers zullen daar betwist wor den. Immers voor Belgie alleen komen de volgende bekers in kamping: de Beker van den Algemeenen Belgischen Bakkers- bond, negen provinciale Bekers, de Eere beker Adolf Max, enz. Wedstrijden voor pastei- en beschuit bakkers, voor suikerbakkers, een groote boterwedstrijd en talrijke andere worden eveneens ingericht. Wie meer inlichtingen verlangt kan zich wenden tot het Secretariaat. Inter nationaal Pakkerij Instituut, 25, René Dubreucqstraat, te Brussel. VERKIEZINGEN IN 1932 E>f 1933 Vier verkiezingen zullen plaats! grijpen in ons land in de tijdspanne van Mei 1932 tot Juni 1933. Eerst komen de konsulaire verkiezin gen aan de beurt voor de samenstelling van de rechtbanken van koophandel. Dit jaar zal er een voor het eerst tót 55 000 personen uitgebreid kiezerskorps aan deel nemen. Daarna krijgen wij de gemeenteverkie zingen die plaats zullen hebben op 9 Ok tober 1932. De wetgevende verkiezingen zi*i vast gesteld op 28 Mei 1933 Veertién dagen later, dus op 11 Juni 1933, zuUep rie pro vinciale verkiezingen aan de beffff komen. HULDEBETOON VOOR DEN HEER GOUVERNEUR VAN W.-VL. 't Was den 24 Maart 1.1., twintig jaar geleden dat de Heer Baron Leon Jans- sens de Bisthoven, tot Gouverneur der Provincie West-Vlaanderen benoemd werd. Deze verjaring zal op 11 April a. s. door het personeel van het Provinciaal Bestuur, dat den sympathieken Gouver neur een ware eft djepa genegenheid toe draagt, op intieme wijêe gevierd worden, in het bijzijn van de familie van den Achtbaren Jubilaris. EEN TEHUIS VOOR BLINDE KINDERTJES IN BELGIE Te La Plante (Namen) is men bezig met de inrichting van een Tehuis voor de kleine blinderen van Belgie. Het Nationaal Werk der Blinden van Belgie richt thans een tombola in, om het nocdige geld te bekomen ter verzor ging en onderrichting dier arme kleinen welke er uit alle deelen des lands zullen ontvangen worden; ook dezenilie ziek en gebrekkig zijn, zullen er welkom we zen. Postcheckrekening 161.399,90, Avenue Dailly te Brussel. ZILVERMUNT IN FRANKRIJK De fransche munt is volop nezig met nieuwe zilveren geldstukken van 10 fr. te slaan, die binnen k^rt in omloop zul len komen. TENTOONSTELLING VAN KANTEN M. Heyman. minister van nijverheid en arbeid, moest Zaterdag 9 dezer, ten 11 u., de tentoonstelling van de schoonste kan ten, van belgisch maaksel, inhuldigen. De ze tentoonstelling, ingericht door de Syn- dikale Kamer van Kanten en Borduursel, in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel, zal tot den 20 April open blijven. 5 LOTENLEENING VAN 1932 Van af den 14 April 1932, zal door de zorgen der Nationale Bank van Belgie, te Brussel en van al hare agentschappen in de provinciën, overgegaan Worden tot de uitreiking der voorloopige titels der 5 p. c. lotenleening van 1932, tegen afgifte door de dragers van de inschrijvingskwi- tantiën. meter van zulk lint te willen aan- koopen voor mij. Dat zeggende gaf Maria een stukje stof aan hare gezellin. Deze verstond heel wel den toe stand, en was ten volle overtuigd, dat het bedeesde meisje maar die boodschap verzonnen had,om bij het vertrek van Gaston te kunnen tegenwoordig zijn. Dat zal ik met genoegen doen, Maria, antwoordde zij, dezen avond zult gij het gevraagde hebben. 'k Zal er om komen. Op dat oogenblik keerde de koet sier zich op zijne zitplaats om, en zegde Mijnheer Gaston, het zal tijd zijn.Gij moet immers nog uw reis goed doen inschrijven. Gij hebt gelijk, sprak de jonge ling, die daar eenigszins twijfelach tig naar de twee jonge dochters stond te zien, en voegde er bij Kom, A.nna, stijg in, ik mag den trein niet missen. Dan reikte hij de hand tct de an dere juffer, zeggende: Zoodan, Maria, vaarwel, ik ik hoop dat mijne afwezigheid u niet te zeer verdrieten zal, maar dat ik hier daarom ook niet aanstonds zal vergeten zijn. Maria werd nog rooier, drukte even des jongelings vingeren en sta melde nauw hoorbaar: ('t Vervolgt)

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 3