Faarden Afgrond Uit BECELARE Van Hier en Elders Suiker en Footing ONTRUPSING EN DISTELUITROEIING MOORDDRAMAS Tooneel Middenkantoor te Elverdinge DOODELIJK SCHOT TE IZENBERGE sedert jaren in slechte lakens zit ten. Veel méér winstgevend zijn an dere kapitalistische maatschappijen I nijvci-heidsondernemingen, banken, en.), waarvan de Arbeidsbank een aanzienlijk getal aandeelen in handen kreeg. Die andere kapitalisten zijn precies niet zoo onbehendig geweest. Ze zijn nu op hun gemak Het weg met het kapitalisme is maar voor de snullen, die in 't geloof moe ten gehouden worden dat het socia lisme de gezworen vijand is van het kapitalisme, en nu gepaaid worden met het vooruitzicht dat de bankcon- trole de eerste stap zal zijn naar de onteigening van het kapitaal en van de kapitalisten. Dit ten vcordeele der socialistische gemeenschap. In den grond is M. Anseele 'n ge niaal man. Hij dondert op de kapi talisten en op het kapitalisme gelijk vóór 50 jaar. Hij bewaart aldus het vertrouwen van de massa. Als prak tisch man werkt hij mat andere kapi talisten samen, en onder dat opzicht kijkt hij niet naar de politieke kleur of de opinie. Hij heeft zijn helpers, beurs-, kapitaal- en speculatisman- nen, die de beurswaarden volgen, in betrekking komen met die andere ka pitaalhouders, en gaarne koopj es sluitenom gerust te mogen zijn voor de toekomst. Als ge nu nog gelooft dat 't kapi- talism «zijn tijd heeft gehad», en de kapitalistische wereldorde straks en voor goed zal de plaats ruimen vcor een andere orde ten bate der gemeenschap moet ge 't maar zeg gen De gunstige invloed door de suiker uit geoefend op de werking der spieren, is ons sedert lang bekend Onlangs werd door Mej. Yalda Weiss een weddenschap aangegaan; zij zou na melijk zonder geld den afstand Marseil- ie-Parijs afleggen; zij won den inzet, want na op dertig dagen 900 km. afge legd te hebben kwam zij langs de Porte d'Italie Parijs binnen. Zij had dus gewed deze reis zonder eenig geld te doen; dus moest zij zich onderweg voeden zooals het ging; doch, volgens ingewonnen inlichtingen, verliet zij zich vooral op suiker om de vermoeie nissen te overwinnen. Hoe kon het anders; suiker is immers zeer snel verteerbaar en draagt onmiddel lijk bij tot het herstellen van uitgeputte krachten. Wat meer is, reeds in 1897, werden in Duitschland, onder leiding van dokter Leitenstorfer, proefnemingen gedaan met een regiment dat marschen af te leggen had van 40 tot 65 Km.; door deze proef nemingen werd de gunstige invloed van de suiker klaar bewezen. Nadat er ver scheidene kilometers afgelegd waren bleef polsslag en ademhaling heel normaal bij de manschappen die ieder een extra rant soen suiker van 50 tot 60 gr. gekregen hadden. flHIBBSIIHEIHHBIBHIBIBVBIIB Er wordt herinnerd dat elk eigenaar of huurder onmiddellijk na den bloeitijd en uiterlijk vóór 1 Juli de boomen, strui ken, hagen of kreupelhout moet ontrup- sen of doen ontrupsen, en dadelijk de beurzen of webben, die rupsennesten uit maken, te verbranden. Zelfde personen zijn gehouden vóór 1 Juli de distels uit te roeien of te doen uit roeien, die te vinden zijn op de gronden die ze bebouwen of gebruiken. Mengelwerk van «Het Ypersche Volk» 3 door CAMILLE VERVARCKE VULKANEN IN UITBARSTING IN ARGENTINA EN PATAGONIE BESTUUR VAN TELEFONEN DE R. KATHOLIEKE VL. NATIONALISTEN VAN BECELARE Dat zij de Katholieken zijndaar valt niet aan te twijfelen. En om het te bewijzen houden ze geheime vergaderingen, den Donder dag avond, in 't bureel van «de leider» alias «Boerke Xaas». met... de Socia listen. Ze verkoopen ons volk aan de So cialisten. Hoeveel zilverlingen heeft men be taald voor den Judaskoop!? Hun spel was goed aan boord ge legd maar 't is slecht uitgevallen. Wanneer 'nen ezel in een leeuwen vel kruipt moet hij danig veel voor zorgen nemen want daar steekt al licht een topke van zijn ooren uit. Van dezen keer zitten zij er alle twee door en den staart meteen. De Katholieken, die zich door Boerke Xaas en andere farcisten van Becelare hebben laten vangen, zullen nu toch zeker wel inzien dat zij zich deerlijk hebben laten beet nemen. Als zij er 1111 niet genoeg van heb ben zullen we gaan achterdenken krij gen en we zullen moeten veronder stellen dat het al koek van één deeg is en dat hun katholiek-zijn eigent- lijk maar 'n laag vernis is op den gevel. In onzen tijd vongen wij musschen met lijmstokken. De R. Katk VI. Xat. vangen de mensehen met katholiek vernis Nieuwe tijden, nieuwe zeden! Wat moeten de werklieden, die zich bij de Socialisten hebben laten in schrijven. wel denken van den leider van hun Syndikaat? Ja, ja Het geld dat dom is, Maakt recht wat krom is Zoo k... (bedriegt) men Fréderik Doch: Eerlijk duurt het langst! Wij zijn overtuigd dat de loensche en walgingwekkende handelwijze on zer Becelaarsche farcisten vele men- ;chen dc oogen zal openen. Aan het gekonkelfoes dier uitverkoren verde digers en leiders van het kath. VI. volk moest een einde komen. W'had den er ons aan verwacht. Maar dat er zoo 'nen hemel voor den dag moest komen, dat durfden wij niet inden ken. XuWanneer 'nen mensch aan 't verdrinken is, grijpt hij naar al wat hij pakken kan als was 't ook naar een zeepbel! Het papierenkasteel valt uiteen De zeepbel is gesprongen R.I.P. BRUSSEL. Zondagavond werd op de Adolf Maxlaan een meisje van 17 jaar door 2 kogels gedood door een 55-jarige man. Daarna schoot deze zich een kogel door den mond, doch zonder erg. Later verklaarde de moordenaar dat hij zoo had gehandeld omdat de ouders van het meis je niet wilden toestemmen in hun hu welijk. JUPILLE-bij-Luik. Te Jupille heeft een moeder, welke lijdende was sedert twee jaar, met een scheermes haar zoontje licht gekwetst in de hals en daarna ge tracht zich te zelfmoorden. Haar toestand is hopeloos. TE HERZEEUWE ontstond ruzie tus- schen twee mannen waarvan de eene de andere verdacht bevriendt te zijn met zijne vrouw. Een ervan, zekeren Pauwels, werd met messteken gedood. Voorzeker niet, Gaston...Goede reis en veel vooruitgang in uwe stu diën... Wij zullen u ook in onze ge beden niet vergeten. Dank u Maria, antwoordde Gaston, met innige overtuiging en steeg in het rijtuig. Anna vond het onbeleefd hare ge zellin daar alzoo te laten staan, daar om riep zij haar toe: Gaat gij niet eens binnen, Ma ria? Vader is gansch alleen. Ja, voor eenige oogenblikken, wedervoer de dochter, en, na eenen laatsten hoofdknik, trad zij de wo ning binnen. Jan greep de teugels, en bracht door een enkel woord het peerd in beweging. Weinige oogenblikken na dien was het rijtuig verdwenen. II. Als Maria in de eetzaal trad, vond zij er den notaris alleen en gansch zijne houding gaf nog eene zekere droefheid te kennen. Ha! 't is Maria, zegde hij tot gToet... Hebt gij Gaston zien ver dekken Ja, mijnheer de notaris, zoo even heb ik hem vaarwel gezegd... Men zou denken dat zijn vertrek u bedroeft, mijnheer. Kan het anders, Maria? Zulk afscheid is immers lastig- voor een vaderhert, vooral de eerste maal. Dat neem ik aan, mijnheer, maar gij moet toch in aanmerking nemen, dat de verwijdering tot het welzijn van uwen zoon dienen zal. Ja, ja, dat weet ik... en het is eene zwakheid zich daarover te bedroeven, maar men is zijne aan doeningen niet altijd meester. Het zal overigens niet lang duren denk ik. Zoo wisselden zij nog eenige ge dachten, tot dat Maria zich herin nerde dat hare moei wachtte, sn dus van den ouden heer afscheid nam. Het rijtuig kwam bij tijds op de statieplaats tfe Brugge aan. Gaston vond daar eenige vrienden, die evenals hij, naar Leuven moes ten om hunne studiën voort te zetten. Onderwege had hij weinig gespro ken, maar door de ontmoeting zijner kameraden verdween die droevige stemming, en zij namen tamelijk op geruimd plaats in den sneltrein, die uit Oostende aangestoomd kwam. In drie uren was de reis afgelegd en de studenten stapten in onze Al- ma-materstad af. Gaston drukte daar nog eenige vriendenhanden en vond gemakkelijk de woning, waar hij ging verblijven. YPER. Veelbelovende kerel. Verleden Zondag werd er uit het portaal van de St Jozefskerk, onder de Hoogmis, een velo gestolen, toe- behoorende aan eene vrouw van Zon- nebeke. De verdachte, zekere D.. uit de kazerne. 17 jaar oud. in het nauw gebracht eindigde met te bekennen, doch ging achterna zijne moeder te lijve en wilde haar vermoorden. Daar hij om wille van de geburen van zijn plan moest afzien, zegde hij zich te gaan verdrinken en trok regelrecht naar Zillebeke-Yijver. waar hij inder daad in het water sprong. Hij werd er echter uitgehaald en op het drooge gebracht. Zaterdag namiddag werd hij door de policieagenten van huis afge haald en naar den amigo geleid. On derweg ontmoette hij zijn grootmoe der. tegen wien hij de vreeselijkste bedreigingen uitbraakte. In het poli- ciebureel gekomen weigerde hij alle voedsel en zegde aan hongerstaking te doen. Men heeft den veelbeloven de» kerel naar het verbeteringshuis van Moll gezonden. POPERINGHE. Botsing. Vrijdag rond 11 ]/2 ure, had in den draai der Bertenplaats en van de Deken De Bolaan eene botsing plaats tussehen den velorijder Albert Beun en een auto bestuurd door M. Ryckewaert, van Reninghelst-Clytte. De velo werd heel verwrongen maar alles bepaalde zich bij stoffelijke schade. DICKEBUSCH. Autobusonge val. Een autobus kwam hier langs de baan van Dickebusch gereden, toen het voertuig gekomen ter hoogte van de hofstede Lamerant door eene on gekende oorzaak de gracht inrolde en daar steken bleef. Alle pogingen wer den aangewend om het voertuig op te tillen en de geleider werd hij dit werk tussehen den autobus en een houtke per gekneld en erg aan den arm ge kwetst. De wonde was zoo ernstig van aard, dat het slachtoffer spoedig geneeskundige zorgen behoefde. Zijn toestand is echter geruststellend. KEMMEL. Davidsfonds. 't Zal een waar genoegen zijn voor alle weldenkende katholieke Vlamingen te mogen vernemen dat hier ook eene afdeeling van het zoo bloeiende Davidsfonds zal gesticht worden. Wat is het Davidsfonds? Welk is zijn strekking? Wat biedt het aan zijne leden? En nog vele andere vragen kunnen wij alzoo stellen, waarop het onmogelijk is hier te antwoorden. Komt naar de stichtingsvergadering op Zondag 24 April, om 3 ure, in de gemeen tezaal. De Heer Smeesters, afgevaardigde van den middenraad, zal aan alle toe hoorders eene volledig. uiteenzetting voorhouden. 't Weze hier genoeg op dc kenspreuk en de leuze van 't Davidsfonds te wijzen: Godsdienst, taai, vade: ind. Het tracht door boeken en voordrachten aan zijne le den verder ontw kkel j te bezorgen en dat op godsdienstig, kunst en taalgebied; een beter besef en een klaarderen kijk in zoovele vraagstukken. Een honderd duizend leden, door gansch het land, in zoovele afdeelingen, bewijzen ons de degelijkheid van het Da vidsfonds. Alle weldenkende katholieke Vlamingen worden verwacht in de stichtingsvergade ring Daar zulLn zij eer overtuiging opdoen, met kennis zaken kunnen spreken en, zoo noodig, aan beknibbelaars of tegen-.prekers het gepaste antwoord ge ven. VEURNE. Autobus in gracht. Vrijdag namiddag is de autobus die den dienst regelt tussehen Veurne en Yper in eene gracht gereden op het grondgebied van Steenkerke. Eenigen van de inzittenden hebben lichte kneu zingen hekomen. Door het parket van Veurne werd een deskundige aange steld om de oorzaak van het oonge- val op te speuren. 's Anderendaags woonde hij de plechtige openingszitting bijdie eenen diepen indruk op hem teweeg bracht. Als de leergangen geopend werden, volgde Gaston deze met grooten ijver en liet zich geenszins van de goede baan aftrekken, door gewetenlooze leerlingen, die daar soms jaren en jaren misbruik maken van de opoffe ringen, welke hunne ouders zich ge troosten In korten tijd won hij aldus ieder- eens achting, en als hij in verlof te huis kwam, had hij het genoegen te zien, dat zijn vader over hem vol daan was. Alzoo verliep er een schoolj aar, en de student kwam naar huis met de bewijzen, dat hij de leergangen met vrucht gevolgd had. Er was dus om zoo te zeggen niet meer aan den goeden uitslag te twij felen: de jongeling moest twee jaren later in 't bezit zijn van het zoo vu rig begeerde diploma. Hij mocht dus zonder gewetens wroeging de verkwikkende rust ge nieten, welke het verblijf te midden der prachtige natuur en de zoo aan gename verlofdagen hem aanboden. De notaris was, zooals wij gezegd hebben, tevreden over zijn zoon: nochtans vond hij iets in zijn gedrag, dat hem niet aanstond, en, als een goede vader wilde hij niet laten hem daar eens over te spraken. Alzoo wandelde hij op zekeren hei Een regen van asch over de stad Buenos-Ayres Er hebben ook aardschokken plaats gehad Een ongewoon natuurverschijnsel heeft zich voorgedaan in Buenos-Ay res. hoofdstad van Argentina (Zuid- Amerika). waar Maandag een over vloedige aschregen is neergevallen. Dit verschijnsel werd voorheen nooit waargenomen in die streek. De be volking was er door verrast. Men denkt dat de aseh voortkwam uit een vuurspuwende berg, gelegen op een afstand van 1.300 kilometer, op de kust van Chili. De aschregen heeft den heelen voornoen voortgeduurd. Alles was bedekt met een witachtige laag. Men verneemt anderzijds dat er nogal hevige aardschokken de inwo ners der steden Mendoza en San Ra fael en der dorpen uit het Zuiden der provincie, den schrik op het lijf heb ben gejaagd. Nadere bijzonderheden over de aangerichte schade worden verwacht. De vulkaan Descabagado, 4.500 meter hoog, gestaan op de grens van Chili en Argentina, welke werd beschouwd als sedert onheugelijke tij den gedoofd, is in werking getreden. Lava, asch, zand en steenen werden weg geslingerd. Vanaf het dorp Malargua bemerkt men de vlammen op het Cordillera- gebergte. De bevolking, in de nabij heid gevestigd, is op de vlucht gesla gen. De streek is niet dicht bevolkt. Toch bestaat er vrees, dat er slacht offers gevallen zijn. Elektrische ont ladingen hinderen de telegrafische verbindingen. Volgens berichten uit Chosmalal (Patagonië), waar geweldige onder- aardsche knallen en ontploffingen werden waargenomen, zou de vuur spuwende berg Dumyo eveneens vol op in gisting zijn. De toestand zou uiterst zorgbarend zijn. A. K. V. T. MEDEDEELINGEN Op Zondag 1 Mei aanstaande, te 2 u. stipt, in de feestzaal van het St Vincen- tiuscollege te leper, wordt de Aigemeene Stichtingsvergadering- gehouden van het A. K V. T., gewest leper. De Heer Frans Haepers, aigemeene sekretaris zal er het woord voeren en onze tooneelliefhebbers nader inlichten over het doel, werking en noodzakelijkheid van het Algemeen Ka tholiek Vlaamsch Tooneelverbond. Al wie belang stelt In tooneel houde dien dag vrij! Vooral onze tooneelkringen zullen er aan houden met al hun leden deze hoogst belangrijke vergadering bij te wonen! Tooneelliefhebbers, allen te leper op 1 Mei! VOOR DE AANGESLOTEN KRINGEN Deze week werden de omzendbrieven der A. T. B. aan de reeds aangesloten kringen toegezonden. Zooals U reeds zult opge merkt hebben is de katalogus der A. T. B uitverkocht. Dit is geen beletsel voor U! Daar de A. T. B. alle Nederlandsche too- neeluitgaven aankoopt die verschijnen, kunt U gerust eender welk stuk ter inzage vragen, indien U aan de gestelde voor waarden voldoet! FRANKRIJK EEN DORP TE KOOP In het gebied van Bordeaux is een ge heel dorp te koop. Het dorp staat op het oogenblik geheel leeg en wordt nog slechts door een oud echtpr ar bewoond. Het ge- heele dorp kan thans gekocht worden voor den prijs van eer. half millioen fr. Zou Frankrijk beginnen uitsterven door zijn kinderbeperking? Straffen van God! deren herfstmorgen met Gaston in den tuin en zegde Mijn zoon, zoudt gij willan ge- looven, dat er iets in uw gedrag is, dat mij niet gaat! Zoodanvader, ik meende dat gij heel en al over mij tevreden waart! Gij moogt dat nog meenen, mijn zoon, ik wilde u alleen doen opmer ken, dat gij uwe moedertaal schijnt te verachten. Gaston bezag zijn vader met blijk bare verwondering. Het was zichtbaar dat hij zich geenszins aan eene dergelijke op merking verwacht had. Mijne moedertaal verachten? herhaalde hij... Ik weet waarlijk niet waar gij dat gezien hebt vader. Welnu, het kan gebeuren Gas ton, dat mijne indrukking wel ee- nigszins overdreven is, maar ik be merk toch, dat gij in vele omstan digheden Fransch spreekt zonder noodzakelij kheid Het Fransch is ons zeer nuttig of liever noodzakelijk, vadep, wij mogen de studie en de beoefening dier taal niet verwaarloozen. Dat kan en moet aangenomen worden. Gij zijt gedwongen die taal wel te leeren, doch gij zoudt ze maar moeten bezigen, als 't noodig is. De zoen schudde het hoofd en ant woordde Het Fransch is eene schoone en welluidende taal, vader, en ik stel er mijn roem op deze wel te kennen. Onze kaholieke Volksvertegenwoordiger Heer Dr Brutsaert, ontving van het Be heer van Telegrrfen en Telefonen volgend schrijven Brussel den 13 April 1932. Den Heer Bruisaert, Volksvertegenwoordiger. Waarde Collega. Door uw herinnerd schrijven dringt U erop aan dat de telefoonabonnenten van Vlamertinge, die normaal naar hét nieuw middenkantoor van Elverdinge zullen die- en overgebracht, met dit van leper zouden verbonden blijven. De Regie van Telegraaf en Telefoon stelt zich tot taak de telefoon in al de ge westen van het land te verspreiden. Aldus neemt ze zich voor, door het verwezelij- ken van nieuwe telefoonnetten, de abon nementshuurgelden in de ver van elk mid denkantoor afgelegen streken tot een mi nimum te herleiden, telkenmale de om standigheden zich daartoe leenen. De ope ning van een telefooncentrale tg Elverdin ge beantwoordt aan deze beschouwingen van algemeen belang. Maar de verwezenlijking van deze uit breiding zal niet voor gevolg hebben de abonnenten die zich in den uitb?.tings- kring van het nieuw middenkantoor be vinden en, onder andere, die van Vlamer tinge, te beletten hun verbinding met leper te behouden zoo ze daarin voordeel vinden. Zulks zal hun slechts een jaar- lijksch bijkomend huurgeld kosten, dat voor de meesten onder hen maar van 40 tot 60 frank zal bedragen en voor één enkele de 100 frank zal overschrijden. Daarentegen zullen al de abonnenten van Vlamertinge die er zullen in toestem men naar het nieuw kantoor van Elver dinge te worden overgebracht, hun hui dig huurgeld aanzienlijk zien verminde ren. Het gaat hier om een regel die éénvor mig wordt toegepast bij de opening van elke nieuwe centrale. Hij heeft niets bui tenmatigs wanneer men in overweging neemt dat het kleine bijgeld, dat gevraagd wordt van die abonnenten welke met hun oud kantoor wenschen verbonden te blij ven, bestemd is om de Regie te vergoeden voor de onkosten die haar veroorzaakt worden door het behoud en het onderhoud van lange lijnen alleen en uitsluitend voor het gemak dierzelfde abonnenten. Gelieve, waarde Collega, de verzekering mijner verkleefde gevoelens te willen aan vaarden DE MINISTER. rei Zaterdag namiddag, rond 5 uur, werd de gemeente Izenberge in opschudding gebracht dcor een vreaselijk ongeluk wel ke zich had afgespeeld op de boerderij van den landbouwer Marcel Luyssen, wijk Ouden Molen De boer Marcel Luyssen, niet meer te vreden zijnde over zijnen hond had be sloten dezen te dooden. Te dien einde had hij zijn geweer genomen om het beest af te maken. Met een eerste schot kon hij enkel den hond lichtelijk kwetsen. Om weder den hond, die zijn meester kwam liefkoozen, van zich af te houden, nam de man zijn geweer bij den kolf om het dier af te slagen Doch op het oogen blik dat hij wilde slaan ging een tweede schot af dat den man in de keel trof Hij viel, doodelijk getroffen. Een geestelijke en geneesheeren werden onmiddellijk op gezocht. De heer onderpastoor der ge meente, spoedig ter plaatse, kon noch en kel het H. Oliesel toedienen. De gekwetste stierf na eenige minuten. De doode, Luyssen Marcel, was 35 jaar oud en een voorbeeldig' landman. Hij was gehuwd met Mannens Godelieve geboren den 21 Juli 1905. De ongelukkige echtgenoole, die in zorg- wekenden toestand verkeert, stond bij haar man toen het ongeluk gebeurde; zij is ten gevolge van het verschot gevaarlijk ziek gevallen. Het slachtoffer werd Donderdag 1.1 on der een grooten toeloop van volk begraven te Izenberge, om 9 'i uur. Priesterlijke Benoemingen Z. H. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, heeft benoemd Tot Pastor te Stuivekenskerke bij Diks- muide, de E. H. Dechiévre, Onderpastor te Adinkerke. Zonder Fransch is men niets in ons land. Welnu, daar ligt juist de knoop. Gij habt wellicht tot een zeker punt gelijk, maar daarin zie ik een groot gevaar voor onzen stam... Een volk mag zijne moedertaal niet verloo chenen of het geeft zich zelf uit voor eenen slavenstam Dat zijn woorden, vader, die niets aan den toestand veranderen. Laat het zoo zijn, mijn zoon, maar dan neg mag men zoo lichte lijk zijnen plicht niet vergeten. Het is aan ons dien slechten toestand te verhelpen... Wat kunnen wij doen aan een gansch volk! Zoo moogt gij niet spreken, Gaston, wij stean ten andere niet al leen... Reeds beginnen vele moedige, vlaamsche strijders het hoofd te verheffen, ten einde hunne rechten te eischen... en, waarlijk dat is eene schcone. edele taak. Gij kunt gelijk hebben vader, maar zij zullen niets kunnen doen, tegen den drang der omstandigheden en de noodzakelijkheid van Fransch te kennen in Belgie. Gij ontmoedigt u te ras, mijn zoon, ofwel gij laat u verleiden door de ingebeelde schoonheid eener vreemde taal... Wel, mijn God! in- jdien iedereen zoo sprak, nooit zou er eenig groot en adel doel op aarde be reikt worden ("t Vervolgt)

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 3