Crédit Anversois Ypersche Kroniek Bedevaart naar Lourdes millioen fr., die alzoo beschikbaar wierden voor nieuwe goedkoope wo ningen. Zij hebben daarbij 4113 krotwoningen afgebroken, en 3744 werkmanshuizen in de plaats gesteld. Wanneer verdwijnen de 61 barak ken van Yper? En reiger, hoog van kop en krop. Riep uit: ik eet geen tinken op; Hij vond geen spek meer voor zijn bek, En slikte dan een vuile slek. AUTOBUS KOMEN-YPER Bij Kon. Besluit van 22 Maart Maart 1932, verschenen in het Staats blad van 17 April 1.1. worden MM. L. en M. Vandoolaeghe van Komen be machtigd, om, binst vijf jaar, een openbaren en regelmatigen Autobus dienst tusschen Komen en Yper, langs Komen-ten-Brielen, Zandvoor de, Hollebeke en Zillebeke uit te ba ten. Een groep Duitsche Joden heeft te Middelkerke, aan de Krokodil, bouwgrond gekocht om ar 300 huizen op te richten. PU V. m—mmm Dixmodestraat, 18, YPFR 1 ANK BEURS WISSEL De Apotheek van M. HOUTEKIER, Meenenstraat. zal alleen open zijn op Zondag 24 April 1932. A KERKELIJK NIEUWS Maandag 25 April, is het St Mar cus' dag. Uit het boek Rome door P. Bo- navenia. S. J. Het Kasteel van den Engel te Rome is het oud praal graf Van Adrianus. Dit praalgraf werd Kasteel van den Engel genoemd, ten gevolge van een mirakel, dat waarschijnlijk plaats preep tijdens Gregorius-den-Grooten, (namelijk op een 25" April, Sint Marcus' dag en zijnde Paaschdag.) Een boetprocessie, waaraan de Paus deel nam, ging naar St Pieterskerk, om van God het einde der toen lieer- schende pest af te smeeken. In den stoet was een oude Maria-voorstelling gedregen, (door het volk aanzien als eene schilderij van den H. Lucas) en als deze schilderij recht over het praalgraf van Adrianus stond, ver scheen een Engel zwevende boven het kunstgebouw en inen hoorde eene stem, die uitriep: Regina Coeli lae- tare, alleluiaQuia quern meruisti portare, Resurrexit sicut dixit waarop de Paus antwoorddeOra pro nobis Deum.De Engel stak het zxveerd, dat Hij bloot droeg, in de schede en van toen af hield de pest op Als herinnering aan deze feiten werd: 1) met Paschen de «Regina Coelijaarlijks in de kerken gezon gen en 2) den 25 April, eene boet processie, die men nu noemt Marcus- processie, ging met den vroegen naar eene St Pieterskerk. St PIETERS: Op Zondag 24. April, ten 8 y2 uur. gezongene Mis voor Henri Bailleul en zoon Camille. Op Maandag, 25 April, ten 8 uur, plechtige Mis der Marcus' processie. ZIELMIS Vrienden en Kennissen worden vriendelijk verzocht de Zielmis te willen bijwonen welke op Zondag 24 April, om 8 /2 uren, in St Maar tenskerk zal gezongen worden tot zielelaienis van Heer Henri Vandaele. HUWELIJK Heden morgen werd om 9 y2 uren in St Maartenskerk het huwelijk in gezegend van den Heer Pierre Van- derghote, zoon van wijlen den Heer Ingenieur Leon Yanderghote, met Mejuffer Lucienne Hollebeke. dochter van den Heer Hollebeke, handelaar. Onze hertelijkste gelukwenschen aan Mijnheer en Mevrouw Pierre Vanderghote-Hollebeke. ONDERSCHEIDINGEN De medalie van het Eeuwfeest komt toegekend te worden aan: M.M. Heyvaert J., rechter en A. Butaye, eere-plaatsvervangend rech ter bij de rechtbank van eersten aan leg te Yper. M.M. Moens. vrederech ter te Mees^en. Gastel G. en Petit J.. vrederechters te Yper. M. Santy L., sekretaris bij het Parket. M.M. Pien Ch., oppergriffier. G. Flamey. griffier bij het Vredegerecht van het 2 kan ton. Dethoor F., en Dehem M.. grif fiers. M.M. Coigné A. en Yancappel A.. deurwaarders. M. Gobvn E., bode. Onze hertelijkste gelukwenschen. Coöperatieve voor Oorlogschade YPER EN DE OMSTREKEN De Heeren Aandeelhouders zijn ver zocht de gewone algemeene vergade- rir.g te villc-r. bijwonen op Zondag 24 April 1932, om 10\2 uur, in de zaal van Oud Yper Statieplaats te Yper tart. 47 der standregelen), ten einde te beslissen over de verschillen de punten op de volgende dagorde gebracht. DAGORDE: 1. - Verslag van den Beheerraad en van den Raad der Commissarissen; 2. - Onderzoek en goedkeuring van den bilan van 1931 3. Ontlasting te geven aan de Be heerders en Commissarissen 4. - Benoeming der Beheerders en Commisarissen. Zij. die nog iets te reklameeren heb ben wenden zich tot de Coöperatieve. HET BESTUUR. HARMONIE YPRIANA Betooging Aimé Gruwez. Zondag had de huldebetooging plaats, door Bestuurs- en Werkende Leden der Harmonie, aan den Heer Aimé Gruwez, gebracht ter gelegenheid van zijn tienjarig Voorzitterschap van die maatschappij. De Harmonie, gevolgd door den Heer Arm. Donck, Eere-Voorzitter, A. Weckesser; Onder-Voorzitter, de andere Bestuursleden, alsook het Be stuur der Symphonic Ypriana en tal van Eere-leden en genoodigden. ver liet om 10 y2 uren haar lokaal en be gaf zich, onder het spelen eener op wekkende ntarsch, naar het huis van den Heer Gruwez. Toen de gevierde, omringd door het Bestuur der Harmonie, op den dorpel zijner woning verscheen, speelde het muziek eenige mooie stukjes waar onder het lied van O. L. Vrouw van Thuyne. Daarna vertrok de stoet, ge volgd door eene steeds aangroeiende menigte naar Lapierre's Zaal, die wel dra volzet was. Nadat iedereen plaats genomen had, nam de Heer Arm. Donck, Eere-Voor- zitter, het woord en las de volgende redevoering af, menigmaal door da verend handgeklap onderbroken Damen en Heeren, Zooals in een huisgezin de merk waardige gebeurtenissen en verjarin gen herdacht worden, zoo ook in de groote familie «Ypriana» gevoelen wij samen in leed en smart, in vreug de en vermaak, en vieren de blijde en voorname gebeurtenissen, of be treuren de ongelukkige en droevige voorvallen. Damen en Heeren, Vandaag is het een blijde dag, een zonnige dagVandaag vieren wij een voorname gebeurtenis, het tienjarige Voorzitterschap van Mijnheer Aimé Gruwez. Tien jaren, is een tijdperk dat telt in een maatschappij, bijzonderlijk, als het ambt gewichtig is, en zoo ver dienstelijk vervuld wordt als het Voor zitterschap van Mijnheer Gruwez. 't Is daarom, dat de datum van he den op een bijzondere wijze dient on derlijnd te worden in het gulden boek onzer geschiedenis, dat moet bewijs leveren van onze achting en dank baarheid jegens onzen achtbaren Voor zitter van Vpriana's Harmonie. Damen en Heeren, Ik was zinnens de loopbaan 'van den Heer Voorzitter te beschrijven, zij tie daden op te sommen. Ik heb er aan moeten verzakenHet ware te lang! Ik zou moeten zijn leven na gaan sedert tien jaren en hem volgen van dag tot dag. want geen dag gaat voorbij zonder dat hij iets, groot of klein, heeft bijgebracht voor zijne maatschappij of hare leden. Niettegenstaande den verren af stand in 't begin van zijn Voorzitter schap. toen hij nog te Poperinghe verbleefniettegenstaande drukke be zigheden en deelname in besturen van talrijke maatschappijenniettegen staande zijn huiselijk verdriet, kom mer en wee, toen hij Madame Gru wez. die een weldoenster was van Ypriana en wier nagedachtenis ik hier met allen eerbied begroet, met de medelijdenste liefde en geduldigste zorgen omringde, is hij, altijd en over al, de eerste en de laatste geweest. Met minzaamheid, dienstvaardigheid, opoffering heeft hij het bestaan der Harmonie verzekerd en hare belangen gediend. Getrouw aan het doel der stichters, aan 't werk en den wil onzer betreur de dooden, wiens verdiensten hij bij iedere gelegenheid vereert en wiens nagedachtenis hij onder ons doet voortleven, en welke ik hier ook met ontroering herdenk, heeft hij de ze delijke en kunstmatige waarde der Harmonie doen rijzen en gebracht tot een hoogte, die weinig liefhebbers- kringen evenaren. In alle toestanden, bewust van zijn ambt en plicht, heeft hij de maat schappij, waarvan hij het roer in han den heeft, hoog gehouden en is opge treden als een voorbeeld van een stuurman. Mijnheer de Voorzitter, Als Eere-Voorzitter van den mu- ziekkring Ypriana. benaming waar over ik fier ben. heb ik de eer. in naam der Leden en Eere-leden, U geluk te wenschen voor uw tienjarig bestuur en U te bedanken voor uwe wijze leiding, en ik druk den wensch uit nog lange jaren en meermaals uwen welverdienden en nooit genoeg geprezen lof te mogen .uitspreken. Mijnheer de Voorzitter, Ik bedank U nog in den naam van onze duurbare afgestorvenen, want indien, ter gelegenheid van het jubel feest, wij hunne afwezigheid betreu ren. hun geest zweeft om ons feest en bezielt onze vreugdenwant in U vieren wij ook hunne deugden, welke gij doet voortleven. Mijn goede vriend Aimé, Wil nog, in 't bijzonder, mijne ge lukwenschen en deze mijner familie aanvaarden, want wij hebben in U altijd een allerbesten vriend gevonden. Bij ons terugkeeren in de moeder stad, hebt gij onze thuisvesting ge vierd met een aubade, welkomstgroet aan denwelken ik en mijne familie zeer gevoelig zijn .geweest. Sedert dien heb ik de benaming van Eere- Voorzitter der Ypriana bekomen én, bij iedere gelegenheid, hebt gij uw goed hart laten spreken en hebt mijne beminde vrouw met bloemen overla- den^zinnebeeld uwer genegenheid en deze der Yprianisten. Mijnheer de Voorzitter, De gevoelens van genegenheid, be wondering en dankbaarheid, welke wij voor U koesteren en waarvan ik van daag de tolk ben, willen wij op een bestendige wijze uitdrukken. Wil, in naam van ons allen, dit zinnebeeld der herdenking, der dankbaarheid en be kroning aanvaarden. Dat, telkenmale uwe oogen zich op dit bronzen kunststuk zullen vestigen, gij de plechtige stonde van heden her- innere, op dewelke onze harten geest driftig klopten van genegenheid, be wondering en dankbaarheid. Dat dit stuk ten eeuwige dage in uwe familie bewaard hlijve, als bewijs van erkentelijkheid, voor den man van deugd en naastenliefde. Na de redevoering van den Arm. Donck, bood den Heer Voorzitter der Symphonie zijne gelukwenschen aan den Heer Gruwez, namens Bestuur- en Werkende Leden dier afdeeling en overhandigde aan dezen eenen prach- tigen bloemtuil. Den Heer Heet. Vermeulen, Voor zitter van de Handelskamer, overhan digde aan den Held van het feest een adres van gelukwenscliing. M. Tyberghein, Bestuurder van de N. V. Alpaga, sloot zich namens de Poilu de France aan bij de betoo ging ter eere van den Heer Gruwez en overhandigde insgelijks aan den Heer Voorzitter Gruwez een bloemen krans, met de Fransche en Belgische kleuren omstrikt. Dan kwam de Heer Voorzitter Gruwez aan het woord, en wist op die hem eigenaardige manier, het ge paste woord te vinden ten opzichte van deze tot wie hij zich richtte. Voorzitter zijn van eene maatschappij zooals «Ypriana» is een kinderspel, zegde de spreker, wanneer men re kenen mag op eenen Eere-Voorzitter zooals de Heer Arm. Donck, altijd gereed om iedereen en bijzonderlijk zijne muziekanten ten dienste te staan, op eenen Onder-Voorzitter als den Heer A. Weckesser, die altijd de eerste is om door zijn voorbeeld, stipt en nauwkeurig herhaling en alles wat de Harmonie betreft bij te 'wo nen, alzoo anderen aanzettend, om insgelijks op dezelfde manier te han delen, op eenen Luitenant als de Heer Bagein, ook altijd gereed om bij féés ten en concerten mooie prijzen voor muziekanten of genoodigden te be zorgen, op een Luitenant als de Heer Jos. Seys, die zich niet vergenoegt Bestuurslid te zijn, doch tevens als Werkend Lid optreedt, aldus tot voor beeld aan anderen uit de burgersklas dienend. Een bijzonder woord nog had de Heer Gruwez voor den Heer Bestuur der Deridder. die zich sedert zes maan den met zooveel iever aan het bestuur der Harmonie toewijdt. Dank ook aan de vijf en zeventig Leden van Ypriana die. hij weet het, hunnen Voorzitter genegen zijn. en onder elkaar onze schoone vaderlandsche leusEen dracht maakt Macht toepassen. Het schoonste bloempje, vervolgt de Heer Voorzitter, heeft hij echter overgehouden voor dezen dien hij als de stichter der Harmonie aanziet, namentlijk den Heer Georges Van Eegroo. Verders bedankt de Heer Gruwez den Heer Vergracht, Bevelhebber van on? Pompierskorps en de Officieren van dit korps aanwezig, alsook al de personen in de zaal aanwezig, welke door hunne tegenwoordigheid bewij zen hoezeer zij Ypriana genegen zijn. Zeer dikwijls werd die rede door luidruchtig handgeklap begroet. De Harmonie voerde daarop de nieuwe marsch uit. door den Heer Bestuur der Deridder gemaakt, ter gelegen heid van die betooging. Na de uitvoering van de Braban- qonne werd een lekker glaasje ge dronken op de gezondheid van den volksgeliefden Voorzitter en op den bloei der Harmonie. Ten slotte werd de Heer Gruwez in stoet langs de bijzonderste straten huiswaarts geleid alwaar de Harmo nie hem nog een kleine aubade bracht. V ij meenen geene onbescheiden heid te begaan, met. ter intentie van zekere azijnbrouwers, te melden, dat de Heer Gruwez, gelukwenschingen van geestelijke en burgerlijke over heden ontvangen heeft, met hertelij ken dank voor bewezen diensten. Daarom kunnen wij niets beters doen dan eindigen met het refrein dat Zondag zooveel bijval had Aimé, Aimé Uw name dreune ter stee M ie roept er, wie roept er meê. Leve lang, leve lang, Aimé. KRISIS Dat de krisis voortduurt en zich in alle domeinen laat gevoelen, daar heb ben wij Maandag 1.1., bij eene open bare veiling, een nieuw bewijs van gehad. Onder de te koop gestelde voorwer pen bevond zich namentlijk een leeuw, die omstreeks een kwartier beroemd heid beleefd had, welnu die leeuw werd na een enkel opbod, voor den spotprijs van slechts een frank, over geslagen. Welke vernedering. Hadde die leeuw zulks kunnen voorzien dan zou hij vast en zeker zijn ontslag als leeuw gegeven hebben want zoo hoog klimmen om zoo laag te vallen!! Nochtans werd Ililaire om zijnen (goedkoopen) aankoop door de aan wezigen geluk gewenscht. Gewest Yper BOND DER KR. GEZINNEN De vergadering van den gewest- bond gehouden op 17 April 1.1. mag als welgeslaagd aanzien worden. In den voormiddag waren een vijf tigtal afgevaardigden der plaatselijke bonden bijeengekomen in studieverga - dering, Na een woord van welkom vanwege den Voorzitter, Advokaat Lommez, nam M. K. Goetghebeur uit Oostende onmiddellijk het woord, en in eene prachtige en klare uiteen zetting leerde hij ons heel de werking van de wet op het fatnilieloon, eene langdurige bespreking ontstond, veel vragen werden gesteld door de afge vaardigden, en juist ten gevolge dezer vragen werden hier en daar de gebre ken van de wet voor oogen gelegd. De afgevaardigden van het Prov. Ver bond, die deze vergadering bijwoon den, beloofden sommige gevallen ter onderzoek aan den landsbond over te maken. Daarna gaf M. Allewaert een korte uiteenzetting over de wet op de belastingen. Deze vergadering was zeer belang rijk, en zal veel nut afgeworpen heb ben. Om 12 y2 uur kwamen een veertig tal afgevaardigden bijeen in Het Zweerd voor het gezamentlijk noen maal. Hier werden door Advokaat Lommez, Voorzitter, enkele mededee- lingen gedaan over den gewestbond, hij bracht een speciale en welverdien de hulde aan M. Flamey, den Sekre taris van het gewest, die hier sinds 10 jaar in 't gewest op de bres staat ten voordeele der K. G. en ook dit feest en vergadering zoo prachtig be legd had. Na hem namen nog het woord de H.H. Allewaert en Deprae- ter, om zich aan te sluiten bij de hul de gebracht aan den gewestelijken Sekretaris, en om eenen oproep te doen tot al de Bestuursleden tot innig samenwerken. Om 2 uur was de algemeene ver gadering. Na een inleidingswoord van wege den Voorzitter werd het woord gevoerd door M. Depraeter namens het provintiaal verbond, die de aan dacht vestigde op wat de bond sinds tien jaren verwezentlijkt had en bij zonder de moeders van K. G. huldig de. Hij deed ook eenen specialen op roep voor het provintiaal kongres dat op 28 Oogst aanstaande te Yper zal plaats hebben, en tot hetwelke ver schillende Ministers zullen uitgenoo- djgd worden. M. Beselare van Thourout trad op als feestredenaar, en in een prachtige rede. zette hij uiteen wat de bond der K. G. was voor onze menschen in den tegenwoordigen toestand van ekonomische krisis. en over de op voeding der kinders. Een machtig ap plaus zegde genoeg hoe zijne rede bij de toehoorders ingeslagen had. De Voorzitter bedankte de sprekers en deed een oproep, opdat alle leden van goeden wil zouden medewerken tot het inrichten van het provintiaal kongres. Yper mag niet ten achteren blijven bij de andere steden, en moet alrijk vertegenwoordigd worden in den stoet die te dier gelegenheid de straten van Yper zal doortrekken. Hij vroeg ook eene machtige propaganda te voeren heel het gewest door. ou tegen 28 Oogst minstens 2000 lede. in den gewestbond te tellen. Deze vergadering werd ppgeluisierd door de Lentemeisjes V. K. A. J. var. Yper, die door hun prachtig uitge voerde reidansen, en hun liederen vet: bijval genoten. Een prachtige welgelukte vergade ring. En nu vooruit naar ons Pro vintiaal Kongres. Het wachtwoord wezeOp 28 Oogst aanstaande alk Kroostrijke Gezinnen naar Yper! IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr.. SO Zaterdag 23 April, te 8 uur. Zondag 24 April, te 2, te 5 en te 8 uur. Maandag 25 April, te 8 uur. IN HET LAND VAN ZORRO buitengewoon boeiend drama waarin om een zeer bewogen strijd tusschen Rood huiden en Spaansche legerbenden ver toond wordt. Machtige film vol heerlijke natuurzichten, in 7 deelen, met als hoofd- artisten: RICHARD TALMADGE, BAR BARA BEDFORD. DAVID TORRENCE STUART HOLMES. HET TROMPETTERTJE (Le Rappel) aandoenlijk drama, spelend bij de India nen in Amerika, waarin de jonge JACKIE COOGAN en CLAIRE WINDSOR de hoofdrollen waarnemen. Deze film in 7 deelen behaalde overal een buitengewoon succes. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTEN. PRIJZEN: Baleon 5 fr.; Beneden 350 en 2 fr. Kinders tot 14 Jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. IN MEI: le week: «De Brigadier Gerard» en Doublemètre op school (Doublemètre h l'école). AAN DE LEDEN VAN DEN CHRISTEN MIDDENSTAND VAN YPER EN OMLIGGENDE BESTE MEDELID, Alle 1" Zaterdag van iedere maand, nu de eerste maal sedert den 2 April zal Heer Omer Decuypere van Rous- selaere in ons lokaal, Manestraat, Yper, zitdag houden van 9 tot 11 uur 's morgens, voor al onze leden voor het vragen van Taksen, invullen van belastingbiljetten, reclamaties, voor alle inlichtingen, moeilijkheden, enz. Ook alle Zondagen, van 9 tot 10 uur, houdt Heer J. Velein zitdag voor de pensioenen. En van 11 tot 12 uur is er ook iemand van het Bestuur. Al de brieven van de Compensatie kas mogen naar het lokaal gebracht worden den 1" Zaterdag of 1" Zon dag of 2" Zondag van iedere maand, Het Bestuur zal alles verzenden. Lees aandachtig en bijzonderlijk maak gebruik van de zitdag van Heer Decuypere den 1" Zaterdag van iedere maand. HET BESTUUR. ARRONDISSEMENT YPER Parket v. den Prokureur des Koning! BERICHT De Prokureur des Konings bij de rechtbank van ln Aanleg van Yper heeft de eer ter kennis van het pu bliek te dragen dat de genaamde Alleweireld Roger-Henri, fabriekwer ker, geboren te Y'per den 9 Oogst 1913, zich zeggende van Fransche na tionaliteit, zoon van Henri en van Declerck Jeanne, wonende te Yper, Yperleestraat, vóór hem, den 13 April 1932 eene verklaring van keus tot de Belgische nationaliteit gedaan heeft. De Prokureur des Konings doet. overeenkomstig met artikel 10 der wet van 15 Mei 1922, een onderzoek over de geschiktheid van den voorge noemden verklaarder. De personen die opmerkingen, in lichtingen of tegenwerpingen uit te drukken hebben wegens de gemelde vaderlandskeus mogen ze doen gel den door tusschenkomst van den Heer Politiekommissaris van Yper tot den 1 Mei 1932. Yper, den 19 April 1932. De Prokureur des Konings, J. Van Thorenburg. Nationale Belgische Lentebedevaart van 10 tot 18 Juni. Negen Rechtstreeksche Treinen. Vertrek uit al de bijzonderste Staties van het land. Inlichtingen en inschrijvingen: ilid- denbureel, Vesaliusstraat, 2, Leuven: of bij M. Joseph Liebaert, Busschaert- straat, 51, Moeskroen. ZITDAGEN Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Powering e, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te leger, den ln en 3" Zaterdag der maand van 9 tot 12 uur in den Ka tholieken Kring. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in <Het Kapitel

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2