laar den Afgrond Uit BECELARE UIT WERVIK Rechterlijke Kroniek Van Hier en Elders NOG EEN HELDENDAAD! In 1t jaar 1930 in den nacht van 25 a 26 December hebben de Bece- ;=ar?che farcisten zich op een schrik kelijke manier gewroken op 't Bel giekske. Met een beenhouwerszaag hebben den vrijheidsboom afgezaagd. Daar lag 't Belgiekske kapot... en Vlaanderen was gered!? Als een eenig mooi exemplaar van de VI. Nationalistische super-kui tuur bleef het afgezaagde schaap daar liggen. De schoolkinders die nog 't ver stand niet 'n hebben en ook nog d' hooge opvoeding niet hebben geno ten van die leeuwen, hadden de twee deelen van 't gemarteld symbool weer aan elkander gebonden en... zoo stond 't Belgiekske weerom rechte. De verdraagzame, welopgevoede leeuwen vonden dat wat al te kras, en Zondag l.l. te 2 uur van den nacht zijn ze den boom gaan planten in 't portaal van 't lokaal der muziek maatschappij St Cecilia Die' moedige nachtridders verdie nen een belooning en een dekoratie voor moed en zelfopoffering Op d' eerstkomende wereldten toonstelling te Brussel zullen die heldhaftige nachtschavuiten geexpo- seerd worden als prachtprodukten der hooge VI. Nat kuituur. EEN BILAN In Becelare zijn de VI. Nat., door t afsterven van enkele gemeente raadsleden, de meerderheid gewor den op 't stadhuis. Hoe ze, langs 't achterpoortje, in de vergaderzaal der vroede vaderen werden binnengesmokkeld, weet ge al. Dus zijn ze de baas! En... 't zou er gaan veranderen in Becelare. W' hebben gewacht en toegezien! Enmen 'nen grooten bril op, zijn we aan 't zoeken gegaan naar de grootsche daden van die groote man nen. En we vonden nog geen vliegesch. nog geen mikrobeke van 'n daad. Wat werd er gedaan: ten voordeele onzer zoo ver dienstelijke kroostrijke gezin nen? Niets! ten voordeele onzer*werkloo- zen? Niets! ten bate onzer VI. instellingen en maatschappijen: Davids- onds, V. T. B., enz.? Niets! ter kontrarie ten voordeele der landbouwers en neringdoeners? Niets! Hun muziek krijkt jaarlijks 800 fr. uit de gemeentekas... en er is geen geld om de noodige kolen te koopen om de klassen der gemeenteschool te verwarmen. Sedert Paschen zitten de kinders zonder vuur. Er is geen geld om de speelplaats der school behoorlijk te Mengelwerk van «Het Ypersche Volk» 4 door CAMILLE VERVARCKE Maar vader, laat mij toe u te zeggen dat er daar toch niet veel aan gelegen is... Dat de menschen de taal gebruiken, die hun best bevalt, wat kan ons dat schelen, als zij malkan der maar verstaan... Spreek zoo niet, mijn zoon! De •aal is het volk, en indien zij door schuldige onverschilligheid verloren gaat, verliest het volk ook alles wat bij hem eertoiedweerdig, eigendom- Helijk en verheven is... Ja, indien de Vlamingen waarlijk, zooals gij ten onrechte denkt, bereid waren hunne moedertaal te verloochenen, tan zou het alzoo gedaan zijn met "unne goede zeden, hunnen gods dienst, hunne verkleefdheid aan ko ning en vaderland... De oude notaris was ernstig aan gedaan, als hij zoo sprak. In zijne •jorst klopte een waar en onverbas- 'erd Vlaamsch bert, dat gloeide en wzwol bij de herinnering der hel denfeiten onzer voorvaderen. Het griefde hem waarlijk te zien, "at zijn zoon zoo onverschillig scheen zijn aan die edele gedachten. Hij voelde lust om hem te zeggen, dat het eene lafheid was alzoo te arrangeeren; zoodat onze jongens mogen ploeteren in slijk en water, om dan met natte en koude voeten te gaan les nemen niet erwarmde okalen. Liefde voor Vlaanderen en 't VI. volk Liefde voor de werklieden en hun kinders!? Bah, ja?! Natuurlijk ligt de schuld aan de minderheid van den gemeenteraad. Met de aanstaande gemeentever kiezingen zullen die rappe mannen afkomen met heele karrevrachten be loften voor de toekomst! Jamaa! Jamaa! Jamaa! Jamaa! Veel beloven en weinig geven Doet de zotten in vrede leven! De VI.'Nat. dat zijn de mannen! Ze kennen het om te regeeren! Plaudite Cives! Burgers juicht toe! NAT. STRIJDERSBOND Zondag l.l. werd in Becelare eene afdeeling van den N. S. B. gesticht. De vergadering werd ingeleid door heer Gaston Saelen, voorzitter der Vereenigde Oudstrijders. Daarna werd het woord gevoerd door Fred. Wallecan uit Meenen. N. S. B. kent geen politiek. Alleen de rechten der oud-strijders willen wij verdedigen. V. O. S. Meenen deed en doet aan politiek. Daarom zijn wij er uitge trokken met 100 tegelijk. Eendracht onder alle oudstrijders, op die manier alleen, kunnen wij ons rechten veroveren. V. O. S. zoekt tweedracht, scheuring, verdeeldheid. Daarom als één man bij N. S. B. Daarna sprak makker Vandelee- ne. V. O. S. vaart in Nationalistisch vaarwater. Weg met Belgie! V. O. S. schaart zich aan de zijde der VI. Nat., der Dinaso, tegen kerkelijke en we reldlijke overheid. Wij, oudstrijders, strijders voor ons rechten, zonder revolutie, met al wie het goed meent met ons volk. Dus oud-strijders, die 't beste van uw leven hebt gegeven voor uw volk, uw plaats is bij ons, de N. S. B.-ers. Een die er was. AAN TOM VAN 'T WESTLAND Kijk eens goed, en zift gij slim, Ge iveet allicht wie is Jim. Hoe liefelijk klinkt uwe nieuwe naam mij in d'ooren. Hoe behendig schermt gij met den schrijfstok, ten einde uwen tegenstrever te overrom pelen Voor mij is het iets meer dan alledaagsche kost. Ook ben ik in de verwachting, in de blijde hoop, wel haast uwe beloofde novelle te mogen lezen. Is het mij toegelaten U te vra gen voor wanneer het zijn zal? On- noodig u te verschoonen, nutteloos ook uitleg te geven hoe het komt dat het zoo eeuwig lange duurt: ik weet het, iedereen weet het, dat gij een groot gedeelte van uw uurtjes, bij- spreken, maar aangezien hij die ge steldheid aanzag als voortkomende uit eene zekere verblindheid, uit eene verregaande verzotheid op eene vreemde taal, wilde hij zulks nog niet doen. Het woord kwam hem ook wat al te hard voor. Hij verdedigde dan met eene zach te beradenheid zijn geliefd gedacht, maar de uitslag dien hij bekwam, was niet aanmoedigend. Gaston nam de zaak niet ernstig op, en veranderde geenszins van zienswijze. Hij toonde zich eerbiedig jegens zijnen vader en zijne wederleggin gen waren immer kalm en beleefd, doch zijne verblinde voorliefde voor het Fransch bleef bestaan, en schoot van dag tot dag sterkere wortels. Waaruit mocht zulks voortkomen? Ziedaar welke vraag de notaris zich stelde, en die niet gemakkelijk te beantwoorden was. Hij ondervond echter welhaast, dat zijn zoon aan de hoogeschool bij na uitsluitend met fransche studen ten verkeerde. Het scheen dat deze hem gedurig den grootsten lof toezwaaiden, die uit den mond van eenen Waal kan ge hoord worden; zij verzekerden hem dat hij het Fransch sprak, zonder den minsten accent! Ja, dat zegde men hem zeer dik wijls en daar stelde Gaston zijnen roem op zonderlijk de kleine, aan den bloei van het Vlaams Huis besteedt, met aldaar menigvuldige potten van dit lekker Belgika bier in uwe anti- belgische botten te gieten, tot meer der eer er. gloria van het Nationa lism, bij zooverre dat hetgeen u nog overblijft van tijd, uiterst kostelijk is, en kostbaar op den hoop toe! Edoch, ouwe Tom, vil ik niet na laten met klem, in uw voordeel, tot u te zeggen, dat gij nopens de een zelvigheid van Jim, den bal heele- maal mfsslaat: je bent er niet, hoe genaamd niet. Gij zijt boos op eenen zekeren persoon, ik weet niet waar om, 't gaat mij niet aan, ten anderen, en gij hebt ongelijk mordicus te blij ven beweren dat die persoon Jim is, en niemand anders zijn kan dan Jim. Wees op uwe hoede, mannege, want iemand die al zoo een vast ge dacht in zijn hoofd steekt, is nogal dikwijls op den goeden weg om de kluts totaal kwijt te geraken! Vraag het eens aan uw vriendje met de Leu- vensche buizen: hij kan erover spre ken met verstand van zaken. Maak van de gelegenheid gebruik, hem de lijst ts eischen van de personen, voor wie hij destijds zeer gentlemanach- tig op den grond spuwde, uit teeken van eerbied, telken male hij ze ont moette. Jim zal op deze zwarte lijst de eereplaats bekleeden. Tom, indien gij niet dom zijt, zult gij alsdan ra- ien wie Jim is. Vergeet ook niet, zoo het past, een woordje te reppen aangaande de fo- fos die in 't Vlaams Huis berusten: ik wil wedden dat zij betrek hebben op het geestdriftig onthaal, er waren steenen bij, door de vlaam- sche krijgsgevangenen aan Borms gedaan, in Duitschland, binst den oorlog. Aüf wiedersehen, liebste Tom. JIM. Donderdag verscheen voor de boetstraffelijke rechtbank eene echte dievenbende die zich aan niet min dan acht diefstaUen te Zonnebeka en een te Passchendaele, deze laatste mislukt, plichtig had gemaakt. Het was vooral op kiekens en konijnen dat die kerels het gemunt hadden, ook in een geval, eene hoeveelheid koper en lood werd door hen gepikt. De bijzonderste betichte was in het be zit van eene heelen bos valsche sleu tels. Op het bankje zaten: Deleu Jo seph, Forrest Jules, Remery Mau- rits, Lam Albert en Forrest Marie. Deze laatste, moeder van den 2e be tichte, stond wegens verheeling te recht. Joye Alois en Ramon Emile, die als verheelers waren vervolgd, wer den vrijgesproken, daar het bewe zen wierd dat zij ter goede trouw gehandeld hadden. Deleu Joseph en Forrest Jules werden voor de drie eerste feiten ten hunnen laste weer- Helaas, hoe veel Vlamingen ken nen wij niet die hem daarin gelijken! Velen wanen zich de volmaakt heid nabij, en waarlijk groote man nen, als zij die lofuiting mogen hoo- ren uit den mond van eenen Waal! Gaston leed ook aan die verblind heid, en scheen nog niet gauw van zijne kwaal te zullen genezen zijn; want hij aanzag de zoo gegronde ge dachten zijns vaders als ij dele droombeelden, en onder dat opzicht vertoonde hij geenszins de verkleef de onderdanigheid, welke hij in an dere omstandigheden aan den dag legde. De notaris liet geene enkele gepas te gelegenheid voorbijgaan zonder in denzelfden zin te spreken, en herhaal de dikwijls deze woorden, die waar lijk als eene voorzegging mochten gelden. Als gij uwe moedertaal blijft verachten, mijn zoon, zult gij op die baan niet stilhouden. Het is, helaas! maar al te zeer te vreezen, dat bij u ook alle eerbied voor onze eenvoudi ge Vlaamsche zeden en gewoonten zal verdwijnen. Ja, eenvoud en deugd zullen misschien in uwe oogen hunne weerde verliezen, en gij zult wellicht uw zedelijk en ook uw stoffelijk ver derf inloopen. III. Het was gedurende denzelfden ver loftijd dat Anna zich ten huize harer vriendin bevond. houden, elk tot driemaal 4 maanden gevang veroordeeld. Voor het 4" feit elk tot 2 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang. Deleu Joseph, Forrest Jules en Remery Maurits voor het 5% 6% 7e en 8" feit elk tot viermaal 2 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang. Eindelijk voor het 9- feit werden Deleu Joseph, Forrest Jules, Remery Maurits en Lam Albert elk tot 2 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang, veroordeeld. Forrest Marie, wegens verheeling werd tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld. Daarbij heeft de rechtbank Deleu Joseph en Forrest Jules voor een ter mijn van 10 jaar van hunne burger rechten vervallen verklaard en gedu rende 5 jaar onder de bewaking der politie gesteld. Bij het einde zijner verklaring, als bijzonderste getuige in deze zaak ge hoord, werd de l"e Opperwachtmees ter Pattyn, van de brigade van Zon- nebeke, door den Heer Voorzitter Haus, namens het gerecht, geluk ge- wenscht, omdat het aan zijn beleid en doorzicht te danken was, dat de bende ontdekt en aan het gerecht overgeleverd was. Voornoemde Deleu Joseph, werd in eene andere zaak, diefstal van een rijwiel, tot 2 maanden ge vang en 350 fr. boete of 15 dagen ge vang veroordeeld. Forrest Jules werd hier als verheeler tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroor deeld. Hub... Theofiel, die dronken zijnde, aan een ander persoon sla gen toegebracht had, wordt voor sla gen tot 350 fr. boete of 15 dagen ge vang veroordeeld, voorwaardelijk ge durende 5 jaar; voor dronkenschap 105 fr. boete of 3 dagen, voorwaar delijk gedurende 1 jaar. Nyckh... Marcel, om op rijwiel zijnde, de hem voorgeschreven kant der straat niet gehouden te hebben, wordt dbor de politierechtbank, bij verstek tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld. Warn... Leon die op moto zijn- da op de baan van Yper naar Veur- ne, in botsing kwam met een wiel rijder, tengevolge van eene onvoor zichtigheid door hem begaan, wordt tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang veroordeeld. Aan het slachtoffer, dat zich als burgerlijke partij had aan gesteld, moet hij de som van 653 fr. 50 ten titel van schadevergoeding be halen alsook de kosten der aanstel ling. In die botsing was Warn... het ergst gesteld, daar ten gevolge van zijn val, het been gebroken wierd. Semp... Charles, vervolgd voor slagen aan zijne vrouw, bekomt vrij spraak, de feiten niet genoegzaam bewezen zijnde. Verc... Petrus, voor beleedigin- De twee meisjes praatten over al lerhande zaken tot dat het gesprek op Gaston gebracht werd, door de tan te, die juist binnengekomen was. De weduwe Cuppens was eene vrouw van den ouden Vlaamschen stempel, goed en eerlijk, maar soms een weinig te rechtuit zooals men zegt. Als zij iets op de tong had moest het er af. Zoudt gij gelooven, zegde zij zoo al met eens, dat Gaston zeer ver anderd is? De twee jonge dochters keken ver wonderd op, en Maria vroeg met eenige verlegenheid: Onder welk opzicht, tante? Moet gij dat vrageniedermaal ik bij den notaris geweest ben, heb ik niets anders dan Fransch van hem gehoord. Hij zou gedurig willen Fransch spreken, men zou somtijds zeggen dat hij bijna geen Vlaamsch meer kan. Hij leest Fransche boeken en zingt Fransche liedjes, 't Is bij hem al Fransch wat de klok slaat... Ik vind dat niet schoon voor eenen jongen van Vlaamsch bloed. Anna moest bekennen, dat zij dat ook reeds opgemerkt had, en dat het haar ongenoegen veroorzaakte, maar trachtte toch haren broeder te ver schoonen. Doch de weduwe sprak eenigszins wrevelig Ho! spreek er mij niet over, ik weet maar al te wel wat ik zeg; ten gen. wordt tot 70 fr. boete of 2 da gen gevang veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 1 jaar. Hanssen- Gu: aaf, machinist bij de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen, wordt vervolgd om door onvoorzichtigheid, te Ghe- luwe. een meisje overreden te heb ben. Het ongelukkig kind, waarover heel de tram gereden had, was na een paar uren schromelijk lijden, overleden. Hanssens werd tot zeven maanden gevang veroordeeld. Aan de vader van het slachtoffer, die zich als burgerlijke partij aange steld had, moet Hanssens ten titel van schadevergoeding de som van 25.000 fr. betalen en de kosten der aanstelling. KEMMEL. Ter herinnering. Op vandage, Zondag, om 3 uur, bijzondere vergadering tot het stichten eener afdee ling van het Davidsfonds. Vrije toegang tot de vergadering, waarin het doel, het nut en de werking van het Davidsfonds zullen uiteengedaan worden. Naar Brugge. Op Donderdag 12 Mei, houden de Boerinnengilden hunnen jaarlijkschen Bedevaart naar het Heilig Bloed, en meteen is het de groote Boer- innendag. Van jaar tot jaar wordt de deelneming talrijker, bij zooverre dat nu de vergade ring in twee lokalen zal gehouden wor den. Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop zal tot de deelneemsters spreken en hun zijnen zegen geven. Al de punten van het programma zijn van 't allergrootste belang. De leden van de Boerinnengilde, die begeeren meê te gaan, worden dringend verzocht hun aan te geven tegen Zondag 1 Mei. Er is groote afslag voor den trein. •■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BiiaaaHi LANDBOUWCOMICE KEMMEL-IEP'ER VEEPRIJSKAMP te KEMMEL op DINSDAG 19 APRIL 1932 UITSLAG: I. Vaarzen zonder tanden. Eeremetaal. 1. verg. en 50 fr.: Vandenbi ssche P., Harin. 2. zilv. en 40 fr.Vandaele Jozef, Haringe. 3. bron. en 30 fr.: Vandenbussche P., Harin. II. - Vaarzen met 2 tanden. 1. verg. en 75 fr.: Vandenbussche J., Harin. 2. zilv. en 60 fr.: Vandaele Jozef, Haringe. 3. bron. en 50 fr.: Lasure Leon, Haringe. 4. 40 fr.Vandenbussche P., Harin. 5. 30 fr.: Lasure Leon, Haringe. 6. 20 fr.Steelandt E., Vlamertinge. III. - Vaarzen met 4 tot 6 tanden. 1. verg. en 70 fr.: Catteeuw W» Ch„ Rening. 2. zilv. en 50 fr.Vandenbussche P., Harin. 3. bron. en 40 fr.: Vandenbussche J., Harin. 4. 30fr.:Maes Michel, Haringe. 5. Accessiet Verraes Em., Vlamertinge. 6. Accessiet Deraedt Art., Dikkebusch. 7. Accessiet Steelandt E., Vlamerting. 8. Accessiet Steelandt E., Vlamerting. IV. - Melkkoeien. 1. ver. en 100 fr.: Maes Michel, Haringe. 2. zilv. en80fr.Maes Michel, Haringe. 3. bron. en 70 fr.Vandenbussche J., Harin. 4. 60 fr.: Vandenbussche J., Harin. 5. 50fr.: Vandenbussche J.. Harin. 6. Accessiet Monkerhey H., Dikkeb. 7. Accessiet Catteeuw Wc Ch., Rening. 8. Accessiet Maes Michel, Haringe. 9. Accessiet Catteeuw W« Ch., Rening. V. - Lot van ten minste 3 melkkoeien uit denzelfden stal. 1. verg. en 200 fr.: Maes Michel, Haringe. 2. zilv. en 150 fr.: Vandenbussche J., id. 3. bron. en 100 fr.: Catteeuw W» Charles, Reningelst. VI. - Stieren zonder tanden 1. verg. en 75 fr.Kesteman J., Poperinge. 2. zilv. en 50 fr.Monkerhey Hec., Dikke- Veekweeksyndikaat tbusch. 3. bron. en 40 fr.: Ollivie. J., Westnieuwk. 4. Accessiet Vandaele Jozef, Haringe. 5. Accessiet Lasure Leon, Haringe. andere, mijnheer de notaris klaagt er ook over. Tante, wedervoer Maria schuch ter, de geleerde menschen moeten toch allen Fransch leeren... Wij kun nen er ook, niet waar? Ja, gij kent die taal ook, maar gij maakt er slechts gebruik van als het noodig is, en dat zou iedereen moeten doen, ten minste alle Vlamin gen... Dat is waar, meende Anna, maar alle menschen hebben denzelf den smaak niet. Daarin hebt gij nog eens gelijk, mijn kind, en indien er maar kwestie was van smaak of van eene gril, zou er niet veel aan gelegen zijn, maar ik heb daar voorbeelden van gezien als ik in stad woonde... Onthoudt eens mijne woorden: Als Gaston zoo voortgaat, zal hij binnen eenigen tijd, niet alleen de Vlaamsche taal verachten, maar ook al wat de Vla ming hoogschat... De Vlaamsche rechtschapenheid zal hij voor dom heid doen doorgaan, de zedigheid der meisjes zal lompheid worden in zijne oogen, de goede en eerlijke lezing zal hij aanzien als ta vervelend, de eer bare liedjes als dwazen zeever, en, wie weet, onze godsdienst zal hij mis schien met den naam van bespotte lijk vooroordeel bestempelen. Gij gaat toch wat al te ver, tan te, dat is niet mogelijk. f't Vervolgt).

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 3