Bloed dag te Brugge WEET GE WAT 35 Centiemen Zaterdag 7 Mei 1932 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper VEREENIGING BEDIENDENSTEUN Oproep om ondersteuning K. V. R. 0. IN WEST-VLAANDEREN Ypersche Kroniek Zonda^rust. KERKELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD VAN MAANDAG 9 MEI 1932 om 17 uur. JUBILEUM 54'Jaar. - Nummer 19. ijd \)\>cv&cl)e lioIIj ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 ff. 6 maanden 10 £r. 3 maanden 6 ff Men abonneert in alle Postkantoren en in bet Opstelbureel- ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op bet Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casisk) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 18 uur. AANKONDIGINGEN Priji bij overeenkomst. Alle Aan kondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen des WOENSDAG avond. Maandag, 9U dezer, is het de H. Bloedprocessie, waaraan zullen deel nemen benevens Zijne Exc. Mgr. La- niiroy, Zijne Exc. Mgr. Micara, pau selijke Nuntius, Zijne Exc. Mgr. Van Cauwenbergh, wijbisschop van Mechelen, Zijne Exc. Mgr. Cawet, .hulpbisschop van Namen en Hoog Eerweerde Abten van St Andries, van Steenbrugge en van West-Vle- teren. De stoet, verleden jaar geheel her vormd ter gelegenheid van het 600 jarig bestaan der Edele Confrérie, ondergaat dees jaar nog eenige ver beteringen. Het eerste deel van de processie mag betiteld worden: Voorspellingen les Heiligen Bloede en de verande ringen er in gebracht zijn: Eene Rij Engelen, rond Adam en Eva en die versen opzeggenvan Vondel's A- dam in Ballingschap een dubbel Engelen-Choor vergezellen de verbeel ding van Abels bloedig sacrificieeen veertigtal Hebreewers, den reisstaf in de hand en zingende: In Exitu Israël de Egypto bij het weggaan Israëls uit Egypte omringen den praalwagen van het eerste Paasch-lam-maal. Het tweede deel, waarvan de ti tel: Het vergoten Bloed en waarin de bittere Passië weergegeven wordt, ondergaat geene verandering. In het derde deelHet H. Bloed verheerlijkt.» is .de verbetering, dat de Edellieden, die met Diederik van den Elzas de kostbare Reliquie naar Brugge brachten, ten dorse den om megang' medemaken. Eindelijk bij deFierters of Reliquienschrij'ven der parochiën van stad, zal gedregen wordenEen zilveren borstbeeld met eene reliquie van Gelukzaligen Ides- baldus, namens de nieuwe parochie St Joseph op het Port-Lapin; een borstbeeld met St Pieters reliquie na mens de parochië St Pieters-op-den- dijk en de H. Doorn van het gesticht der Potery. BRUGGE - H. BLOEDPROCESSIE Ter gelegenheid der H. Bloedpro cessie, die Maandag 9 Mei haar jaar- lijkschen omgang doet, vertrekken uit Yper twee speciale treinen voor Brugge. 1) Over Roeselare om 7 u. 26( ver trek van spoor 3). 2) Over Boesinghe-Cortemarck om 1 u. 26 (vertrek van spoor 2). Bij de terugreis vertrekt de le uit Brugge (over Roeselare) om 16.15 u. en de tweede om 17.30 u. De biljetten «weekend» zijn gel den dien dag tusschen Yper en Brug ge. Zij kunnen op voorhand verkre gen zijn binst de uren dat de winket ten gewoonlijk open zijn. STADHUIS ROESELARE Een kom i te it voor hulp en leeningen aan werklooze bedienden werd gesticht te Roeselare. Het komiteit is samengesteld als volgt: Eere-Voorzitter: M. J. Mahieu-Liebaert, Senator, Burgemeester der Stad Roeselare. Voorzitter: M. A. Van Coillie Senator, Schepen en Voorzitter van den Midden standsbond te Roeselare. Leden: M. Maurice Carlier, nijveraar, Voorzitter Cercle Industielte Roese- tare; M. Vict. Coussement, nijveraar, On der-Voorzitter Cercle Industrielte Roe selare; M. O, Van Maele, Voorzitter van den Handelskamer te Tielt; M. Hector Vermeulen, Voorzitter van den Handels- tamer te leper; M. J. Sintobin, nijveraar, Voorzitter van den Bond der Borstelma kers, te Izegem; M. Honoré Vanderghote, Voorzitter Annemersbond te leper; M. -ties Velein, Bestuurslid Christene Mid denstand. leper; M. J. Demeester, Sekre- taris van het Kristen Bediendensyndi- **at te Roeselare; M. M. Lefevere, Sekre- taris van het onafhankelijk Bedienden- syndikaat van Roeselare en omliggende te Roeselare; M, Isaï Gruwez, Bedienden- Afgevaardigde te leper; M. Maurice Bos- saert, Bedienden-Afgevaardigde, leper. Sekretaris: M. M. Verduyn. bureelover ste op het stadhuis te Roeselare. De werkkring van het komiteit strekt zich uit tot al de gemeenten gelegen in de bestuurlijke arrondissementen Roese lare, Tielt en leper. Kunnen alleen hulp en leeningen van het Komiteit bekomen: de behoeftige be dienden, die sedert minstens twee maan den werkloos zijn tengevolge van den ekonomischen krisis. Bedienden min dan 18 jaar oud kunnen geen steun genieten ook niet de ongehuwden min dan 25 jaar oud en inwonende bij hun ouders, voor zooveel deze laatste niet behoeftig zijn. De hulp wordt verleend per maand en in verhouding van de familielasten van den werkloozen bediende. Deze hulp mag nooit hooger beloopen dan 125 fr. voor den werklooze zelf, 75 fr. voor zijn echt- genoote en 50 fr. per kind ten laste per veertien dagen. De inkomsten van het Hoofdkomiteit, te verdeelen onder de plaatselijke komi- teiten, zijn de volgende: 1. Een tusschenkomst van den Staat van twee millioen frank; 2. De opbrengst van een tombola; 3. De stortingen van private personen en vereenigingen. Uit wat voorafgaat blijkt dat het groot ste deel der hulp zal moeten gegeven worden door de stortingen van de private personen en vereenigingen. Wij zouden aan onzen plicht tekort ko men, moesten wij hier eerst en vooral geen hulde brengen aan de handelwijze van de patroons, die, niettegenstaande cfen huidtgen ekonomischen krisis, alles in het werk stellen om zoo weinig mogelijk hun ne bedienden af te danken. Deze handels wijze is natuurlijk de doelmatigste om de uitbreiding van de -'erkloosheid legen te houden. Niettegenstaande, durven wij toch onze vraag om geldelijke ondersteuning rich ten in 't bijzonder tot de patroons die het minst onder den ekonomischen krisis te lijden hebben, en zelfs tot diegene die een hooger aantal bedienden in het werk hou den dan zij kunpen gebruiken, om reden dat zij het best, van sociaal standpunt be schouwd, de groote taak beseffen die op hen rust. Wij rekenen er ten stelligsten op dat zij onze vraag om ondersteuning met de meeste welwillendheid zullen onder zoeken. In andere streken wordt reeds door patroons geldelijke ondersteuning verleend aan de plaatselijke komiteiten onder vorm van toelagen in verhouding van het door hen uitbetaalde loon aan bedienden, anderen hebben besloten een totale som per maand te stortn en dit gedurende zes maanden. Voor wat de bedienden betreft is het moeilijker deze personen aan te spreken en daarom heeft het Komiteit besloten te vragen dat de patroons deze zouden aan spreken ten einde met hen samen ons Komiteit te ondersteunen in de voorwaar den en volgens een bedrag door de be dienden vrijelijk te verkiezen. Ook durven wij onzen oproep om on dersteuning richten tot alle begoede bur gers, die geen bedienden gebruiken, ge zien het hier gaat om een menschlievens werk door personen te helpen dit op heden geen aanspraak kunnen maken op eenige ondersteuning wegens werkloosheid. Alle stortingen mogen gedaan worden op de postcheckrekening Nr 3288.95 van de Vereeniging Bediendensteun Stad huis te Roeselare. Tevens wordt ook een oproep gedaan om zooveel mogelijk loten aan te koopen van den tombola voor zelfde doel inge richt. Namens de Vereeniging: De Sekretaris, De Voorzitter, M. Verduyn. Alf. Van Coillie. Te Brugge kwam er ook beweging en leven ten voordeele der katholieke radio actie. Op 10 Maart j.l. had er aldaar eene eerste voorbereidende vergadering plaats, waar onder voorzitterschap van Zeer Eerw. Heer Kan, Van der Meersch, vicaris-gene raal van het Bisdom, een komiteit voor katholieke radio-actie werd samengesteld. Genoemd komiteit werd opgericht door samenwerking van alle voorname katho lieke organismen der stad: parochiën, kloostergemeenten, katholieke onderwijs gestichten, Kristen Onderwijzersbond, Ka tholieke kiesvereeniging, vierde groep, Kristen Middenstand. Kristen Werkers- verbond, Davidsfonds, Kristen Vlaamsch Verbond, Katholieke Oudstudentenbond, Vrouwenadel en Vrouwelijke Katholieke Burgersjeugd. Thans, namelijk op Donderdag 28 April j.l., werd door de zorgen van dit komiteit eene eerste openbare vergadering voor katholieke radio belegd. Z. E. H. Kan. Vander Meersch sprak een inleidend woord, waardoor hij de volle aandacht en belangstelling der aanwezigen opeischte voor de radio omwille van dezes katholiek belang. Daarna werd het woord verleend aan Eerw. Pater Leopold, ongeschoeide Karmeliet, die onvermoeibaar het radio- apostolaat doorvoert dat destijds door zijn broeder, wijlen Juliaan Vandepitte, in Vlaanderen werd ingezet. De talrijke aan wezigen luisterden met gespannen aan dacht naar de overtuigende uiteenzetting. De vergadering werd verder veraange naamd aoor lichtbeelden en door een ra dio-film, Spreker kondigde ook nog aan dat deze radio-actie te Brugge eerlang zal worden bekroond door een volledige ka tholieke radiodag. Zoodoende is ook de hoofdstad van West-Vlaanderen met volle kracht den weg der katholieke radio-actie opgetreden. Lourdes. In 1931 waren er 178 bedevaartreizen naar verre Lourdes in Frankrijk, met een totaal van 390 bijzondere treinen. 224.796 Bede vaarders, waaronder 31.536 Belgen, kwamen op die wijze in het genade oord aan. Men schat op 392.000 het getal pelgrims, die op andere manier aankwamen, wat maakt dat 617.000 christenen de Spelonk van Massabiel- le bezochten. 15.986 zieken kwa men er hulpe vragen en 95 hebben zich aangeboden aan het onderzoeks- bureel, ten einde hunne wonderbare genezing te doen beoordeelen. Aan die onderzoeken namen 7§9 genees- heeren deel. Gedurende de zes zo mermaanden (April-October) wer den er in de heiligdommen 56.000 missen gecelebreerd en 1.150.000 H. Communiën uitgedeeld. Amerika, waarvan tot vóór 10 jaar de H. Rosa van Lima, de eenige gecanoniseerde Heilige was, schijnt zijne schade te willen inwinnen. Voor het oogenblik zijn er negen zaken ingebracht bij het hof van Ro me, ten einde zaligverklaring te be komen, waaronder deze van den eer sten bisschop van Quebec, Mgr de Laval, f in 1708 en van den eersten bisschop van St Albert, Mgr Gran- din, f in 1902; verders de zake van een Pater Framiskaan, geboren te Ghyvelde en van een Pater Redemp torist, geboren in Canada; de vijf andere zaken zijn deze van stichte ressen van kloostergemeanten, waar van 3 geboren zijn in Frankrijk en twee in Canada. In geheel de wereld bestaan er maar 60 gramman Radium, waarvan een merkelijk deel in Belgie. Vijf grammen Radium weerde 70.000 ponden, werden uit Belgie in leening verzonden naar Amerika V. S., voor een gebruik in Amerikaansche hos pitalen. Bijn zijn aankomst in New- York en vergezeld door geheime po- litie-agenten, werd die Radium ge zonden naar Washington, ten onder- zoeke; vervolgens werd hij wederge- bracht naar New-York middel van een gepantserden auto, dat hij van de statie naar het hospi taal overgebracht werd. Radium is eene stof, die zich in zeer kleine hoeveelheid bevindt, in zon derlinge aarde en men moet duizen- de kubieke meters van die aarde be werken om eene gram te kunnen sa menbrengen. In de Antwerpsche Kempen is er eene Radium-fabriek, groot als een klein dorp. De Ra dium zendt stralen uit, die even als de X-stralen, veel lichamen doorbo ren en die kunnen deugd doen maar ook veel kwaad; b. v., in den begin ne dat men met dat gevaarlijk iets proefnemingen deed, een geleerde had over dage een kleine hoeveelheid Ra dium, niet bevat in looden doos met zeer dikke wanden, bij zich gehou den, ievers in een zak van zijne on dervest 's anderdaags morgens vond men hem dood te bed en bij de lijkschouwing kon men niet anders vaststellen dan eene klein roode brandwond op den linkerborstLangs daar waren de stralen doorgedron gen en hadden het hert zoodanig ge hinderd, dat de geleerde er van ge storven was. Wat men onder meer betracht met den Radium, 't is zijne stralen op wel bepaalde plaatsen in het lichaam sa men te brengen, om daar kankerge zwellen te vernietigen; maar zijn de stralen niet goed gericht, ze kunnen in plaats van 't kankergezwel andere gezonde deelen vernietigen en alzoo zeer schaden. 't Is een Engelschman, die veel bij bracht om de schoonheden van Brug ge te doen waardeeren... 't zijn En- gelschmans, die meest propaganda mieken voor onze grotte van Han; zoo hebben ze ons doen bewonderen en hoog schatten, wat wij bezaten en niet genoeg achtten. De Engelschen verbruikten de grootste hoeveelheid onzer serre-druiven en onzer appelen en nu dat druiven en appels geen uit weg meer vinden naar England, zul len de Belgen ze nu ook beginnen te waardeeren? 't Ware wenschelijk en misschien zouden onze druiven de plaats kunnen innemen van veel vreemde oranjen. In een weekblad stond een mensch verbeeld en zoodanig dat men been deren en spieren kon onderscheiden. Er nevens zag men, met een verzen dingspijl naar de oogen, een photo- toestel; verders voor de ooren een radio, voor het hert eene pomp, voor de maag en dermen scheikunde toe stellen, voor de gewrichten der knie- en hef hoornen, voor de voeten een mo to en voor de hersenen eene electrieke centrale. In den mensch, die zoude mogen aanschouwd worden als eene rond wandelende tentoonstellingvindt men al die opgesomde werktuigen, maar veel volmaakter dan al wat de men- schen in dien aard verveerdigen kun nen. Zoo o. m. in de oor is er, in een kort kanaal, een speeltuig van 3000 snaren, die dienen niet om tonen uit te zenden maar om de tonen van den buiten op te nemen; het zientje van de oog is eigenlijk eene opening in de gekleurde schijf of Iris en volgens er min of meer klaarte heerscht, zet die opening zich automatisch min of meer open, zoodanig dat zij geheel klein is in de zonne en geheel groot in de schaduwde photonemers trachten het zelfde na te bootsen, met het gebruik van verschillige diaphrag- men, die zwarte schijven zijn met in het midden eene ronde opening min of meer groot en die (ze plaatsen vóór het brandglas van hun toestel. Maar wat de menschen nooit zullen kunnen nabootsen, zelfs van verre niet, 't is dat al die werktuigen van 's menschens lichaam leven en zich gedurig vernieuwen. Zijne Excellencie Mgr. Ivanios, gewezen schismatieke aartsbisschop in de Indiën, die teruggekeerd is naar de Moeder-Kerk van Rome, komt naar Rome om den Paus te groeten en verslag te geven nopens zijn Bis dom. Daarna zal Hij Lourdes bezoe ken, Paray-le-Monial, Lisieux en Dublin. Wederkeerende van het Eucharistisch Congres in Dublin, zal Zijne Exeellencië langs Brugge af reizen en een sermoen prediken in St Salvatorskerk. Nog een Congres, dit in Croydon bij Londen, waar 2700 carillonspe lers en klokkenbewonderaars samen kwamen. Onder hen waren 87 dames en velen waren leerlingen van Jef Denyn, uit Mechelen. De Duitsche lucht verbindingen wa ren veerdig om met 1 Mei 1.1. dage lijks 44.000 kilometers te kunnen af leggen. Berlin-Rome wordt gedaan in 9 u. 30 en op de lijn Berlijn-Lon- den vliegen Junkers met 30 pas sagiers aan boord. In Dublin wordt met veel eerbied bewaard in een der staats-museums de bel, die diende bij het mis-lezen door St Patriek, den Apostel van het groen Erin. St Patriek, eerste bis schop van Armagh, begon er zijn zendelings-werk in 532. Dus het klok je is 1400 jaar oud en zal mogen we derom dienst doen als, met het aan staande Eucharistisch Congres, de pauslijke Legaat pontifieeren zal in het Phenix-Park. mm Een grapmaker, die wilde zeer kluchtig zijn, zegde eens aan zijne toehoordersWie onder u is erva ren in het hoofdreken? Mijn huis is 10 meters lang, 12 m. 50 diep en 15 m. hoog. Hoe oud ben ik? En een snaak antwoorddeGe moet gij 44 jaar zijn, want mijn broeder die half zot was, is gestorven aan 22! De Apotheek van M. VAN RO- BAEYS, Boterstraat, zal alleen open zijn op Zondag 8 Mei 1932. Zaterdag 14 Mei, vigilie-dag van Sinxengeboden vasten en vleesch- derving. St PIETERS: Zondag 8 Mei, ten 8 yi> u., Zielmis voor Engel Glorie. DAGORDE 1. - Proces-Verbaal der Zitting van 11 April 1932. 2. - Gemeentelijke leeraars en on derwijzers Pensioenen Achter stallig aandeel: a) aanvraag van kre diet; 1>) begrooting 1932, wijziging. 3. - Financiën Kasbons Uit betaling r— Krediet. 4. - Financiën Aanvraag tot ver nieuwing der kredietopening van een millioen bij het Gemeentekrediet van Belgie. 5. - Openbare Onderstand Knech- tenweezenschool Verwarmingstoe stel Aanneming. 6. - Openbare Onderstand - Open bare verkooping van gronden. 7. - Openbare Onderstand Lee- ning. 8. - Stedelijk Muzeum Rekening 1931. 9. - Kerkfabriek van St Maartens Rekening 1931. 10. - Kerkfabriek van St Pieters. Rekening 1931. 11. - Kerkfabriek van St George's Memorial Church Rekening 1931. 12. - Mededeelingen. Zooals wij in ons vorig nummer aangekondigd hadden, werd Woens dag 1.1. de 50* verjaardag gevierd van de inschrijving van den Heer Arthur Butaye bij de Balie van Yper. Te dier gelegenheid had in de ge hoorzaal van de Rechtbank, om 9,30 uur, eene plechtige zitting plaats. Wa ren aanwezig M. Haus, Voorzitter van de Rechtbank van Eersten Aanleg, M. Van Thorenburg, Prokureur des Ko- nings, de Heeren Rechters Matton, De Vos en Heyvaert, M. Opdebeeck, Substituut van den Heer Prokureur des Konings, M. Castel, Vrederechter van het Tweede Kanton, de Heeren Confraters van den Jubilaris bij de Ypersche Balie, den Heer Oppergrif- fier Pien en al de Bedienden van de Rechtbank. Bij zijn binnentreden in de zaal werd de achtbare Jubilaris, geluk ge- wenscht namens de Rechtbank door den Heer Voorzitter Haus, namens het Parket door den Heer Prokureur des Koning Van Thorenburg, namens de Balie door den Heer Sohry, de

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1