Crédit Anversois Uit BECELARE - Dixmadestraat. 18. YPER ZITDAGEN ouderdomsdeken de Heer Juste Cou- rouble belet zijnde. De verschillende spreke' - sc -tsten de lange loopbaan van den Hi r Bu- taye af, als Advokaat. al- pka:sver- vangènd Rechter en-al- Kontrater. IJ Heer YoorzitteUdeed onder rriéer uit schijnen dat indien de Jubilar- ge durende 50 jaar als Advokaat werk zaam tras. hij het bijna even lang als plaatsvervangend Rechter was, dat M Butaye dan altijd gereed stond om zijn plicht als plaatsvervangend Rech ter te vervullen en zelfs dat hij op zeker ^ogenblik, hjj plaatsvervangend Rechter, dus vrijwilliger, gedurende omstreeks 2 maanden alleen het Par ket bestuurde, ter zelvertijde en den Heer Prokureur des Koningk en den Heer Substituut vervangende. Gedu rende den korten tijd binst den wel ken de Heer Voorzitter van de mede werking- van den Heer Butaye als plaatsvervangend Rechter genoten had hij ov.er de weerde dier jnède- werkihgf 'kunnen oprdeelen. Ook op werkzaamheid van den Heer Butaye, tijdens den oorlog, rin Engeland, na den oorlog bij den heropjxmw van Yper. wed#'-de Heer Voorzitter .even als op alle betrekkingen van Advo kaat 'thèt het. Gerecht en met zijne Kónfraters. Daarom eindigt dé Heer Voorzitter, zal de naam van Advo kaat rButave in gouden letteren in de rechterlijke annalen van Yper ge schréven worden en het is met ware voldoening dat hij nahiens de Recht bank, den Jubilaris de rechtzinnigste gel uk wem; c hen toestuurt, hopende dat na" zulke schoone gouden' 'jubelfeest, het zal gegeven worden nog schcioner diamanten jubelfeest te mogen vieren. Namens het Parket achtte de-Heer Prokureur des Konings zich gelukkig zijne gelukwenschen bij deze. in zoo welsprekende bewoordingen uitge bracht, te niogéit voegen. De Heet Prokureur des Konings begroet in den-Jubilaris den" afstam meling. van die. oude .bupgerij, wier uitstekende hoedanigheden, zulke vas te grondslagen aan de oiU wikkeling van het onatna'ijkA 1 ijke België gege ven hebben. V'on zijné rechtskundige kennissen heeft de Heer Butaye zoo wel als Advó'kd'at dan als plaatsver vangend Rechtqr. bewijzen gegeven, aan de jongeren steeds voorbeeld van groote-- werkzaamheid gevende. Ook waart U voor medewerkers en sta giairs. eeit--kostbare meester, deze oogsben nu de vruchten* van uwe voorbeelden en raad. Ten gevolge van uwe.-gëftegenheid en gehechtheid aan uwe geboortestad hadt U vóór den oorlog reeds in samenwerking niet den Heer Dedeyne, een Gids van Yper» uitgegeven, die op duizenden exeni|)laren getrokken, zoowel in den vreepidë alS'm Belgie verspreid wiérd. Iedereen weet wat U-'voor Yper eit dezes heropbouw gedaan hebt ook zal iften in de streek alhier eene dank- haré .tfagedachtenis hiervan bewaren. Om te eindigen, zegt de Heer Pro kureur des Konings, kan ik alles in enkele woorden samenvatten: Uwe loopbaan, Heer Bilt,aye, was edel, om dat zij heel eii al aan den dienst van het Recht en van liet Vaderland toe gewijd was. Meester Sóbry. namens de Balie, wenscht zijn Konfrater geluk met zijn jubileum, aanhalende welke man nen nauw aan de geschiedenis der stad, Yper in de laatste 50 jaar ge hecht. van de Balie deel mieken toen de tegenwoordige Jubilaris -."daarbij ingèst^ïreven wierd. Spreker wees op het geluk dat den Held van bet feest te beurt viel dit jubileum te kunnen vieren, alsook op de echt broederlijke betrekkingen door hem met zijn Kon- fratè?s öndérhouden, met fierheid wij zende op de Certeekens den Jubilaris toegekend eft op dé betooging waar van llij als voorzitter der geteister de» Jiet voorwerp was geweest, drukt den wensch uil hem nog te mogen bew'aTeii en hem nog vele jaren ge lukkig te zien te midden achting én genegenheid* zijner talrijke' vrienden. Heel ontróerd bedankt' de- Heer Butaye. den Heer Voorzitter, den Heer Prokureur des Konings, de Hëe- rén Rechters en zijne Kon fraters voor de bëtooging te zijner eer ingericht en voor de lof woorden hem toege zwaaid. Hij drukte den wensch uit d^tpjgcler op zijn beurt het voorwerp eener soortgelijke betooging zon'mo gen woVden. Hij wijst erop hoe snel de tijd voorin i vliegtzegt dat het deugd doet sotns zulk feest te mogen vieren om dan eens na te gaan de gebeurte nissen die zich gedurende eene halve eeuw voorgedaan hebben om alzoo iirstinkmatig de vriendenbanden tus- schen familie of medebroeders meer toe te halen. Spreker haalt aan wat de balie was over 50 jaar en wat zij nu is. De jongeren van toen zijn de ouderen van heden geworden wat de natuurlijke gang der wereld is. Nogmaals bedankende voor de goe de gevoelens te, zijnen opzichte be toon^, zijn deze het bewijs dat rech terlijke familie te Yper eensgezind vooruitgaat wat tot den goedemgang van het gerecht rnedehelpt. 's Avonds had in het Hotel Bri- tanique een banket plaats, den Ju bilaris aangeboden en waaraan cfe Heeren Leden van de Rechtbank en de Konfraters van den- Jubilaris deel namen. De gulhertigste stemming heerschte gedurende het maal. Namens de Leden der Balie werd dóór den Heer Advokaat Henri Delo- bel, gewezen igiair bij den Heer Butaye. eene prachtige schilderij, werk ;i*den Brugschen schilder Mechelaere. den Heer Butavê ge schonken, als herinnering aan dit he tglijk feest. Heel ontroerd bedank te de Heer Butaye om deze nieuwe J;!itk van genegenheid van wege zijne Konfraters. ONGEVAL Zaterdag 30 April werd de Heer Jules Soete, aannemer ter stede, door eenen jongen wielrijder aangereden met het* ongelukkig gevolg dat de Heer Soete de knie gebroken werd. bij zijnen val. Gezien den aard der breuk, valt er te vreezen dat de her stellingen van het gebroken lidmaat ruim twee maanden zou kunnen aan slepen. ■Mercian n. y. t A N K HFl'RS WISSFl BOLDERSNIEUWS Donderdag was het volop feest voör de Bolders. Zij vierden de over reiking van een kunststuk aan de kampioenen van dees jaar. aan de maatschappij van den Katholieken Kring, Om 2l/2 u. kwamen de bestuurleden van de vijf maatschappijen, door het muziek voorafgegaan, den Heer Voor zitter van de Boldersafdeeling van den Katholieken Kring te zijnen huize af halen en leidden hem naar het Postje waar de overhandiging van den inzet Van het kampioenschap, nen bolder verbeeldende, plaats had. Het was de taak van den Heer Ta- venier, Voorzitter van de maatschap pij Het Postje eene gelegenheids- aanspraak te hóuden en het Bolder ken aan den Voorzitter van de zege vierende maatschappij te overhandi gen. In schoone, genegenheidsvolle en gepaste bewoordingen, en zienlijk aangedaan wenschte hij de Kampioe nen geluk met hunnen titel en onder algemeen liandgeklak gaf het Bol derken in vollen eigendom aan den Voorzitter der Kampioenen, den Heer Ververken. Deze laatste, ontróerd 0111 den uit gesproken lof en de hulde aan hem, aan den spelleider en aan zijne man nen gebracht, dankte hertelijk en deed uitschijnen die ware genegenheid, dien geest van verbroedering die heerscht tusschen al de leden der deelnemende maatschappijen, en die eene waarborg zijn voor de toekomst. Hij bracht op- volgentlijk hulde aan de spelleiders, de spelers en de supporters en wenschte al de maatschappijen geluk in, 't spel in de .toekomst. Van het Postje uit werd opvolgent- lijk bezoek gebracht aan de Bascule, de Coöperatieve en de Statie 0111 te eindigen in den Katholieken Kring waar de talrijke deelnemers rond 7 11. aankwamen. Nog eenigen tijd gezellig samen zijn en het feest eindigde in de beste stemming. Iedereen was overvoldaan over de zen schoonen dag. Het muziek Ypriana verdient hier nog een bijzonder woord van 'dank. Zes uren lang, zonder ophou den vergastten zij ons niet hunne schoonste arias. Zij zijn waarlijk on vermoeibaar. De leden van den Kath. Kring zijn zeer gevoelig geweest aan die gene genheidsvolle betooging te hunnen op zichte. Zij daken de inrichters van het feest en eenieder die ietwat bijbracht tot het welgelukken 'ervan. EEN DIE ER WAS. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 7 Mei, 'e 8 uur. Zondag 8 Mei, te 2, tc 5 en te 8 '4 uur. Maandag 9 Mei, te 8 uur. ZIJ TREKT TEN KRIJG (Eile s' en va-t-en en guerre) prachtige tragi-komedie spelend in Frank rijk midden de gruwelen van den grooten wereldoorlog en ons vertoonend den hel denmoed van een Amerikaansche vrouw. Groote film in 10 deelen uit het huis Artistes Associés met als hoofdartiste ELEONORE BOARDMAN. ALLO MARIUS Dolle klucht in 2 d. met den welbekenden LUPINO LANE. De volgende weken: IN MEI: 3' week: Graciella en De Dynamiet- man (L'Homme dynamite). 4- week: De zegepralende zeilen» 'Le Voilier triomphant) en De auto mabou- le met Picratt. 5< week: Het zonnehuis (La mai- son au soleil) en Het licht in den toren (La lumière dans le cocher) cow-boy-film met Tim Mac Coy. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN. PRIJZENBalcon 5 rr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Einders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.: Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Goed verwarmde en modem ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Inhuldiging van het Nieuw Lokaal De Familiekring van de Kruisstraat. 't Is eniwat eenigs in zijn som! En wat het is zal U daar getoond en-gezegd worden op heden Zondag. 8 Mei, in den namiddag. De Kruisstraat wil er boven op komen en beur eigen lokaal hebben van ontwikkeling en verzet Het Sta- tiepersoneel wil vriendschap en verbroe dering en heeft daar zijn zaal en zetel van bijeenkomsten. Dat staat er nu. God zij gedankt, en van den eers.en dag zal daar leven zijn en leute en gezellig heid Iedereen is er welkom. Ingang kosteloos. Om 2 x- uur: Poorten open. - Om 3 uur: Verschijnt op het tooneel iets eigenaar digs met lachwekkende verrassing. Om 5 uur: 1' Welkomsgroet2T Inzegenen der lokalen, door Z. E. H. Deken; 3) Optreden der twee raarste zielen van West-Vlaan deren: De Kluchtzangers de twee Miehels. Stariemannen, allen op post in uw lo kaal. indien uw dienst U niet verhindert. Volk van de Kruisstrate, steek dien dag het huis op den zolder, ge zijt verwacht in den Familiekring. Alle menschen van stad, voldoet aan uw nieuwsgierigheid, 't is een wandeling en ge zu!t het U niet beklagen. De Kruisstrate viert, op Zondag 8 Mei! P. Willi bald, Capuclenenstraat, T.< -r. Bedevaart. Op heden Zondag, 8 Mei, gaan de Congregaties van leper in bedevaart naar de sierlijke kapel van O. L. Vrouw van Thuyne, op Brielen-Water- meulen. Iedereen wordt verzocht aanwezig te zijn, vóór 4 u., in St Maartenskerk, en on derweg den Rozenkrans mee te bidden en de Marialiederen mee te zingen. Bij de kapel, ïl een toespraak gehou den worden door E. H. De Bouvery, lee- raar aan St Vincentiuscollege. Van de Jonge Werkman, het maand blad der Kajotters werden verleden Zon dag 500 nummers aan de kerkdeuren ver kocht. De Kajotters danken hier nog maals hun weldoeners voor hun mildheid. De Kajotsters hebben verleden Zon dag onder elkander hun 100'' lid gevierd (er zijn er nu reeds 130). Geestdriftig en blij ging het er toe. Ze droomen er reeds van hun 200<- lid te vieren. Bravo om hun ijver! 1. De Klaverbie Heden Zondag, 8 Mei, te 2 'i uur, belangrijke vergadering voor de leden van 't Gewest leper. Een belangrijke voordracht zal gehouden wor den. Daarna bespreking in 't Christen Volkshuis, 30, St Jacobsstraat, leper. Andere bieënmelkers die nog geen lid zijn, zijn cok welkom. 1 LIJST DER GEZWORENEN VOOR HET ASSISENHOF Ingevolge art. 22 der wet van 21-12-1930 moest er in 1932 overgegaan worden tot de samenstelling der nieuwe lijsten van de Ge zworenen der Assisenhoven. Voorwaarden om op d? lijst gebracht te werden: Belg zijn; a) Op 1-1-1933 den ouderdom van 30 jaar bereikt hebben. b) Op 1-1-1933 nog geen 65 jaar oud zijn. A. - Worden van rechtswege op de lijst ge bracht a) Deze die diplomas of getuigschriften van hoogere studies bezitten. b) De leden of oud-leden van Kamer, Se naat, Provincieraden, Gemeenteraden, Nij verheid- en Arbeidsraden, Provinciale Land- bouwkamers, Kamer van Ambachten en Ne ringen, Werkrechtersraden. B. - Ingevolge art. 28 der wet moeten er uit de lijst der algemeene kiezers zooveel kiezersnamen als de lijst keeren 50 kiezers bevat gelot worden; daarenboven een kiezer meer voor de overblijvende breuk. De namen der kiezers, bij loting uitgekomen, worden dan op de lijst der gezworenen gebracht; nochtans worden deze, die naderhand verkla ren noch lezen noch schrijven te kunnen, uitgeschrabt. Deze loting moet openbaar gedaan worden ten stadhuize door den Burgemeester, bij gestaan door twee Schepenen. Mogen op de lijst niet gebracht worden: a) de ministers, gouverneurs, bestendige afgeveerdigden, provinciegriffiers, arrondis sementscommissarissen, rechters, procureurs generaal, procureurs des konings, substituten, krijgsauditeurs, griffiers en bijgevoegde grif fiers der gerechtshoven en tribunalen; b) de bedienaars van den Eeredienst; c) de leden van het Rekenhof; d) de algemeene secretarissen en bestuurders in de ministeries; e) de krijgslieden in werkelijken dienst; f) de dokters in genees-, heel- en verlos kunde, de veeartsen in werkelijken dienst. De uitloting der kiezers heeft ten stadhui- ze openbaarlijk plaats gehad den 22 Maart laatstleden. Hieronder geven wij de lijst der kiezers a) door het lot aangewezen: Platteeuw Maurice; Qvick Oscar; Lippinols Jules; Menu Omer; Waerenborg Camiel; Mar- chandisse Charles: Andries Lucien; Comper- nolle Abdon; Debleu Jules; Huberty Marcel; Gisquiére Alfred; Vankemmel Marcel; Ples- siet .'uilen; Mulle Henri; Vandebuerie Geor ges; Blootacker Theodoor; Grimonprez Oc taaf; Lemahieu Petrus; Versaevel Prudent; Vanraes Georges; Vanneste Robert; Dervcke Georges; Grimmonprez Marcel; Drolez Ar thur; Gekiere Alois; Vanassche Gaston; IIos- dey Nestor; Lemahieu Camiel; Ooghe Julien; Baratto Charles; Maes Jules; Hernou Gusta- ve; Demunter Egide; Desodt Henri; Clement Ursmar: Moyaert Jules; Beddeleem Joseph; Tytgat Polydoor; David Henri; Popelier Ray mond; Van Camelbeke Jules; Voet Remi; Vandelanoitte Albert; Vansevenant Camiel; Vandeberghe Urbain; Pets Cesar; Sinnaeve Pieter; Gobert Alfons; Bartier Evarist; De- smedt Aimé; Dubois Joseph; Zwaenepoel Jeroom; Paruys Edward; Deschilder Mar cel; Sinnaeve Adolf; Stratsaert Gust ave; Vermeulen Honoré; Verfaillie Leon; Hauspie Florent; Beun Gaston; Deleu Albert; Pau wels Michel; Vuvlsteke Elie; Parmentier Va lère: Gisquiére Emiel; Bourdaud'huy Ed- mond: Elle Leo; Hyps Emiel; Bouckaert Al- beric; Wullepit Victor; Carreyn René; No- tebaert Hilaire; Wallyn Maurice. B. Deze die van rechtswege op de lijst gebracht werden: (1« Kantoni Angillis Albert; Arits René; Bailleul Mau rice; Belpaire Raymond; Berghman Ger main; Biebuyck Eugène; Bonnet Hector; Boudewyn Amand; Boudewyn Joachim; Bu- ckinx René; Byttebier Michel; Csmbier Lu cien; Capoen Jules; Cornillie Jules; Decock Ernest; Delhem Henri: De Man Paul: De- r jytter Camiel; Desramault Maurits; D'Hu- vettere Norbert; Gaimant Alfred; Gheerar- dyn Charles; Gisquiére Robert: Houtekier Raymond; Houtman Oscar; Lauwers Albe- ric; I Tianieu Cyriel; Leterme Clovis; Logie Arthur; Louage Edgar; Pauwels Leonard; Platteau Albert; Pockelé Louis; Salomé Ho noré; Santy Leon; Sevs Ernest; Simoens Ar thur; Vanderghote Honoré; Vergracht Fe lix; Vermeulen Hector; Versailles Georges. (2' Kanton) Bcssaert Leon; Braem Alf.; Braem Geor ges; Cocle Maurits; Colaert Robert; Coo- mans Jules; Cornillie Albin; Coutelle Emiel; Cuvelie Emiel; De Byser Valère; Declercq Maurits; Declercq Robert; de Gottal Oscar; Delahave Gustaaf; Delobel René; Denaegel Joris; De poertere August; De Saegher Hen ri; Desaver Gerard; D'Haene Camiel; Donck Alois; Donck Armand; Donck Georges; Du- mon Amédée; Duthoo Henri; Duthoy Michel; Garain Arthur; Quaquier Hector; Gits Ga briel; Hongenae Jean; Horrez Henri; Laton Arseen; Leuridan Jeroom; Liefooghe Daniel; Liégeois Joseph; Merlevede Eric; Minne Jo seph; Missiaen Edgar; Oorts Lodewijk; Plat teau Robert; Proot Laurent; Reynaert Mau rice; Schmidt Hector; Serryn Hugo; Seys Valère; Simoens Odilon; Snoeck Paul; Soe te Marcel; Tack Daniel; Tack Georges; Tam- boryn Paul; Tordeur Jan; Van Alleynnes Leonce; Vandamme Gaston; Vandendries- sche Joseph; Vanderghote Jan; Vander- meersch André; Van der Mersch Joseph; Vanhaute Joseph; Van Overstraeten Arthur; Van Robaeys Raoul; Van Walleghem Ar- nould; Verkest Antoine; Vermersch Joseph; Ververken Hector; Visart de Bocarmé Jean; Waterblee Pieter; Wyckaert Emiel. STERFGEVALLEN YPER. Op Donderdag 28 April 1932 is godvruchtig alhier overleden Vrcuw Octavie-Maria Capoen Weduwe van HEER EMILE VANHEE. De plechtige Begrafenis had op Maandag 2 Mei, 0111 9 uren, in Sint Jacobskerk plaats. Talrijk waren Vrienden en Kennissen opgekomen 0111 door hunne tegenwoordigheid, aan Jufvrouw Marguerite Yanhee en Fa milie, hunne deelneming te betuigen in den zwaren rouw die hen kwam te treffen. Het Ypersche Volkbiedt de Kinderen en Familieleden der duur bare afgestorvene zijne rechtzinnige deelneming aan. ZILLEBEKE. Op Maandag 2 Mei 1932, om 10 u., had in de parochiale kerk van Zille- beke, te midden van eenen grooten toeloop Vrienden en Kennissen, de plechtige Begrafenis plaats van den Heer Juliaan-Alphonse Boudry Weduwnaar van VROUW BARBARA DELTOUR. De overledene was lid van den Ge meenteraad en vereerd met het Bur gerlijk Eereteeken van U klas. Het Ypersche Volk biedt de Familie Boudry, en inzonderheid onze stadsgenooten de Heeren Odile en Paul Boudry zijne rechtzinnige deel neming aan. PLOEGSTEERT. O]) Vrijdag 29 April 1932, is god vruchtig te Ploegsteert overleden Mijnheer Francois-Louis Verbeke Weduwnaar van VR. MARIE-JOSEPH LEFEBVRE. De overledene te Waasten in 1850 geboren was oud-burgemeester van Ploegsteert, Ridder v. de Kroonorde. De Heer Verbeke had 11a den oor log uit al zijne krachten medege wrocht aan den heropbouw van Ploeg steert. De plechtige Begrafenis had op Woensdag 4 Mei 1932, om 10 ure, in de parochiale kerk van Ploegsteert plaats. Men mag zeggen dat omtrent ieder huisgezin van de gemeente bij de Begrafenis vertegenwoordigd was. Het Ypersche Volkbiedt de Familie Verbeke de verzekering aan zijner rechtzinnige deelneming. WATOU BEDANKING Heer Jules Dejonghe en Kinders bedanken bij deze alle Vrienden en Kennissen, voor hun blijk van gene genheid welke zij betoond hebben door het bijwonen van de Begrafenis van Vrouw Marie-Lucie Demol. Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te leper, den ln en 3n Zaterdag der maand van 9 tot 12 uur in den Ka tholieken Kring. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in «Het Kapitel Daar 's vele Jimnis in otis lant Met meer geleertheid dan verstart Die sig verbeel dis pragtiy mooi Jou eige ruite in te gooi, Of, dat de wereld saam sal lag Als jij jou eigen bloed versag. Reitz (Transvaal). Zouden wij, Vlamingen, deze ver zen met een kleine wijziging, niet wonderwel op onze Farcisten, twist zoekers en haatzaaiers kunnen toe passen? Wie Zondag 1.1. is ons blad het artikel las Bij de scheurmakers heeft allerbest kunnen bestatigen hoe die valsche profeten, onder voor wendsel de VI. zaak te dienen, de rui ten ingooien van ons VI. gebouw; hoe ze, om der wille van het postje en de glorie, ons Vlaamsche volk voe ren naar den afgrond. Dividere et impera verdeelen om te regeeren. Al vloog het al aan spaandren ZIJ worden baas in Vlaandren! en of zij erop vooruitgaan! Zie maar rondom u, beste lezer. Daar hebt ge vooreerst Meester Claeys; hij is leider van het Hitle- riaansch werkliedensyndikaat... Is hij er niet op vooruitgegaan? Is er dan zooveel te verdienen, op de, met lastig zwoegen en zweeten ver diende, bijdragen onzer werklieden? Moet het ons verwonderen indien onze leeuwen zoo hun best doen voor hun syndikaat! Moest men die kluchtenaars gelooven, zij doen aan syndikalisme, om het syndikalisme te onttrekken aan de politieke invloe den. De Hitlerianen Claeys-Van Se- veren hebben het Nationaal Arbei- derssyndikaat dat dienen rruoet tot steun van het Dietsch (geen Duitsch, zunne!) Nationaal Solidarisme; en de leeuwen van Butaye en Leuridan hebben het Kath. Nat. Vakverbond, dat natuurlijk aan geen politiek doet. Indertijd wilde Leuridan van geen syndikaten hooren spreken, maar nu heeft hij ze noodig voor zijn poli tiek... en dan is 't wat anders, 't Is allemaal uit liefde voor moeder Vlaanderen, voor 't arme verstooten en verdrukte Vlaamsche volk!? En zooals die dweepers van aller lei allooi, VI. Nat.-Farcisten en Hit lerianen, en aangebranden hutsepot, onze arbeiders om den tuin leiden met voor den dag te komen met toe- komstdroomen waarvan zij zelf geen hoop op uitkonfst inzien; zoo ook trachten onze Becelaarsche Farcis ten onze bevolking om den tuin te leiden met veel beloften. Maar: 't Is uitgeboerd. En ze denken ontroerd... aan de dagen van weleerHun lach 'n daalt niet meer tot beneden hun kin, het is eerder grijnzen wat ze doen, en ze doen gelijk de kinders die 's nachts over het kerkhof gaan, die niet uit plezier maar uit enkele vrees en be nauwdheid schuifelen. De Infernale Communiste or gaan van het Komintern, gebiedt aan de Belg. Kommunistische partij on middellijk al haar krachten te orga- niseeren in de fabrieken en werk plaatsen van den staat. De strijd der Vlaamsche dienst weigeraars moet den meest aktieven steun vinden bij de Belg. Kommunis tische partij. De scheurmakers en scheidj,ngs- gezinden in Vlaanderen moeten aangemoedigd worden. Onze redders van Vlaanderen ge raken voorwaar in flink gezelschap: en we vragen ons af wat er zou ge beuren moesten die mannen aan 't be wind geraken! 't Zou er voorzeker proper uitzien! Een buitenkansje voor de KATH. VI. Nationalisten van Becelare Zondag na d'eerste misse stond de Kanard aan de kerkdeur met strooibriefjes. De Socialisten spre ken van vrede! Allee! Antimilitaristen en Bece laarsche Farcisten, g' hebt het schoo ne om ze 'nen draai te" geven in uw Kath. gazette. Ksss! Ksss! Of was 't Vandervelde niet, de so cialistische leader, die 't Belgisch- Fransch militair akkoord hielp tot stand komendat militair akkoord waartegen gij in uw gazette zoo dik-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2