Crédit Anversois Ouders waakt In de Leopoldsorde Kath. Radiodag te Brussel Ypersche Kroniek Zonda^rusf Dixmudestraat, 18, YPER WEDUWE EMIEL VANHEE. ZITDAGEN Handelaars "HET YPERSCHE VOLK,, Uit BECELARE RUMBEKE Gruwelijke Moord den Witten OlifantHet eeretee- ken, dat de Pacha aan den ver-eere- merkte schonk, was in verguld koper met glazene edelgesteenten opge smukt. De nieuwe rijke, hetgeen de sluwe oorsterling voorzien had, deed het juweel namaken in goud en ver sieren met echte diamanten, 't Jaar nadien onze Pacha kwam opnieuw zijn vriend tegen in Vichv en op een avond dat deze kroonhalsde met zijne «decoratie»: Ik had u moeten hooger graad toekennen, zeg de hij bedeesd weg: zie, zoo ging hij voort, ik noem u Commandeur van dat zelfde orde... en hij ontdeed hem van zijn gouden ridders-merk, dat hij op zak stak en spelde in de plaats het bliken-eereteeken van Comman deur Ouders, beschermt uw kinderen! Bewaart hen voor alles, wat hun geloof en reine zeden in gevaar kan brengen. Gij moet weten wat uw kinderen lezen: er zijn kinderen, die verkeer de boeken en verderfelijke blaadjes van makkers leenen of koopen en het heimelijk in de familie binnensmok kelen en lezen. Gij moet weten, waar en mat wie uw kinderen hun vermaak en ont spanning zoeken. Nagaan moet ge of de tooneel-, sport- en speelgek- genheden die zij bezoeken, geen ge varen opleveren voor hun geloof en hunne reine zeden. Gij moet uw kinderen leiden: als gij nu niet leidt, zult gij later om hen moeten lijden. Bespreekt dan open lijk en klaar en toch passend en kies met hen over de levensvragen, welke de ouderdom en de gelegenheden hen doet stellen. Laat dit niet over aan de straat, aan gewetenlooze menschen. Loopt de natuur niet vooruit, maar strompelt ban niet achterna als 'n hinkend paard. Aan U te weten, te voelen in hoeverre dit noodig, wen- schelijk is. Toont uw kinderen, en dit ook door uw voorbeeld, dat ze den noodigen steun kunnen vinden en moeten zoe ken in het gebed en in het ontvangen der HH. Sacramenten; leert hen toch begrijpen, dat zij daar de onmisbare hulp zullen vinden om spijts alles, edel en rein te blijven bij al hun zwakheden. Kweekt in hen een sterk ontwik keld schaamtegevoel, dat in een vei lige schutsmuur voor hun broze kuischheid en onschuld. Eischt van uw dochters vooral 'n strenge maar redelijke zedigheid in hare kleeding; de schaamtelooze mo de heeft al zooveel vrouwenadel en manneneer gekrenkt. Leert uw jongens vooral ridderlijk zijn tegenover het meisje, eerbied hebben voor de vrouw. Gewent ze in elk meisje hun eigen zuster, in elke vrouw hun eigen moeder te zien en om Maria alle vrouwen te eeren en te eerbiedigen. Ouders, zorgt vooral het vertrou wen uwer kinderen te verdienen, te winnen en te bewaren. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, is benoemd tot officier in de Leopolds orde. «Het Ypersche Volk» biedt aan Mgr Lamiroy zijn rechtzinnige ge- lukwenschen. Op Zondag 8 Mei j.l. had er een ka tholieke Radiodag plaats te Brussel. Deze dag was ingericht door samenwerking der beide Vlaamsphe en Fransche katholieke Radio-organisaties van het land, t. w.: K. V. R. O. en Radio Catholique Beige 's Namiddags had een kinderoptocht plaats met een Vlaamsche en een Fran sche hoofdgroep, waar Nonkel Jan en d'Oncle Jos elk achteraan hun groep in triomf werden rondgevoerd. Ruim tien duizend kinderen namen aan dezen op tocht deel. De kinderlijke geestdrift brak langs alle kanten uit, en de Brusselsche bevolking stond half verstomd om deze onverwachte uiting van katholieke Ra dio-bedrijvigheid. Voor de Vlaamsche en voor de Fransche groep was er in een verschillend lokaal eene kindervergade ring. 's Avonds insgelijks twee volksver gaderingen. De Vlaamsche vergadering was een flink succes, en de K. V. R. O.- supporters uit Brussel spraken hunne hooge tevredenheid uit over dat onver wachte welgelukken. Als bekroning werd op beide vergaderingen een telegram uit Rome voorgelezen dat luidde als volgt: H. Vader wenscht Kath. Radio-Omroep geluk voor initiatief om in alle paro chiën en voorsteden van Groot-Brussel katholiekeactie te bevorderen door Radio, zegent dezen ijver en vraagt goddelijke genaden voor de werking ran dezen apostolaatsdag. schenkt aan allen zijn apostolischen zegen. Geteekend: Card. Pacelli. Voorwaar, de katholieke Radio is op haar veroveringstocht niet meer te stui- ten! De \potheek van M. HOl'TKKIER. Meenc,. straat, zal alleen open zijn op Zonde- 15 Mei en -p Maandag 16 Mei (Tweeden S-nxendag). KERKELIJK NIEUWS Woensdag. Vrijdag en Zaterdag aanstaande Quatertemperdagen, ge boden vasten en vleeschderving. St PIETERS: Op Zondag. Hoogdag van Sinxen, ten 8 y2 uren. Zielmis voor Engel Glorie. Op Maandag. Tweeden Sinxendag. ten 9 uren, Hoogmis voor Henri Serryn. Op Dinsdag, ten 7 j uren, gezon gene Mis voor Jeanne De Coninck, leerlinge der Maria-school, overleden en begraven te Hoogstade. «■ra™ N. V. 11 11 11 BANK BEURS WISSEL BELANGRIJK BERICHT Van bevoegde zijde, verzocht men ons ter kennis der handelaars te bren gen, dat zij verplicht zijn de prijzen te zetten, goed zichtbaar, op al de waren welke zich, én in hunne uit stallingen én in hunnen winkel be winden. Vervolgingen zullen ingespannen worden tegen al wie zich aan deze verplichting niet onderwerpt. STERFGEVAL Bij het ter pers gaan vernemen wij het afsterven van den Heer Jules Van Eenaeme, garagist, autovoerder bij het Ypersche Brandweerkorps. Het Ypersche Volk biedt de Familie Van Eenaeme, de verzeke ring aan zijner rechtzinnige deelne ming in den diepen rouw die hen treft. EERVOLLE ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk Besluit wordt de Heer Oscar Depuydt, Inspecteur van Registratie en Domeinen, tot Ridder van de Leopoldsorde benoemd. Het Ypersche Volk biedt den Heer Inspecteur Depuydt, zijne recht zinnigste gelukvvenschen aan, over de zoowel verdiende onderscheiding. m BEDANKING Jufvrouw Marguerite Vanhee, Heer en Vrouw Marcel Markey-Vanhee en kinders, Heer en Vrouw Jos. Péni- caud-Vanhee en kinders, Heer en Vrouw Emiel Pinte-Capoen en kin ders, Heer en Vrouw August Vanhee- Vancoillie, bedanken vrienden en ken nissen voor hunne deelneming in het verlies dat zij komen te ondergaan door het afsterven hunner teergeliefde Moeder, Schoonmoeder, Grootmoeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Vrouw Octavie Capoen MUZIEKSCHOOL Zondag 29 Mei aanstaande, om 3 uur namiddag, in de Concertzaal der Muziekschool Voordracht door de leerlingen. DE BEHEERRAAD. BERICHT De inwoners worden verzocht van het stadswater niet te drinken zonder het gekookt te hebben. De Burgemeester. H. Sobry. RERUM-NOVARUM Voor alwie in de werkersbeweging staat zal het «Rerum-Xovarum»-feest van 1932 onuitwischbaar blijven voort bestaan, want alles wat wij zagen, alles wat wij hoorden, versterkte ons in den lastigen strijd voor het her winnen van onze heilige rechten. In derdaad. aandoenlijk was het te zien, hoe van 's morgens vroeg onze ker ken ingenomen werden door welmee- nende jonge mannen en jonge meisjes, die ter H. Tafel naderden om de ver overing van hun ideaal meer en meer te zien doordrijven. Deugddoende was het. het gezaghebbend woord te hoo- ren van den oud-leider Z. E. H. Beel. thans leeraar aan het Groot Semina rie. die de velen daar tegenwoordig ■fn St Maartens kathedraal in geest drift wist te doen oplaaien voor den heiligen strijd. En dan die broeder lijkheid in het gezellig samenzijn ir» het Volkshuis, die groeiende vriend- toevigheid wat heeft dit alles deugd gedaan. Ja. te zien. te hooren dat de steun grooter en grooter wordt, dat de heerschende gedachte steeds veld wint, dit alles heeft er machtig toe geholpen om het overtuigende woord van Schepen s Guens van Brugge kracht bij te zetten om sterker en vert rouwvol Ier dan ooit den strijd aan te binden tot het volle bewerk stelligen van ons christelijk werkers- ideaal. Zij wezen er hartelijk om be dankt de sprekers, de spelers, de wer kers. in een woord allen die er het hunne bijbrachten om dit Rerum- Novarum-feest zoo onvergetelijk schoon en goed te doen gelukken. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuls, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 14 Mei, te 8 uur. Zondag 15 Mei, te 2, te 5 en te 8 y, uur. Maandag 16 Mej^yte 5 en te 8 uur. GRAZIELLA roerend drama naar het onsterfelijke werk van den wereldberoemden franschen dich te A. de Lamartine, spelend in het Zuiden van het schoon Italië, waarin de meest tragische episode van zijn leven wordt weergegeven. Wonderschoone film met prachtige zichten, in 6 deelen. De hoofd rollen worden vertolkt door: NINA VANNA en JEAN DEHELLY. RICHARD TALMADGE (Diavolo) in DE DYNAMIETMAN (l'homme dynamite) overheerlijke comedie vol geestige grap pen en acrobatietoeren met als kader de kust van den Stillen Oceaan. De volgende weken: IN MEI: 4c weekDe zegepralende zeilen (Le Voilier triomphant) en De auto mabou- le met Picratt. 5<' week: Het zonnehuis(La mai- son au soleil) en Het licht in den toren (La lumière dans le cocher) cow-boy-fllm met Tim Mac Coy. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.: Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Moder ne ingerichte zaal. Kostelooze kleer- kamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Blindenbloempje. Door toedoen van de algemeene Vereeniging Licht en Liefde zal het Blindenbloempje op Sinxendag 15 Mei, aangeboden en ver kocht worden. Het bloempje kost slechts 0,25 fr. Wie zou dat toch weigeren? En daarmee brengt gij verzachting en opbeuring in al het pijnlijke van onze blinde broeders en zusters. Gij die de gave van het licht uwer oogen ontvangen hebt, helpt en steunt degenen die leven inJaet duistere: Sinxen dag weze voor allen ae dag van het Licht, de dag van de Liefde. Hoogdag van Sinksen. De plechtige Hoogmis te 10 uur in St Maartenskathe- draal zal opgeluisterd worden door de uit voering der driestemmige mis van Van Hulse, met begeleiding van orgel en orkest. 's Namiddags, te 3 uur, Sol. Vespers en Lof, waaronder sermoen door Eerw. Heer De Bouvery, leeraar aan St Vincentscol lege. Plechtige Communie. In de vier parochies van de stad zal de indrukwek kende ceremonie der plechtige commu nie plaats hebben op Zondag 22 Mei. Processie. Naar het verlangen van vele Ieperlingen zal dit jaar de zeer schoo- ne processie ter eere van het Kind Jezus van Praag wederom uitgaan op Zondag 19 Juni. Weerom zal het een bonte en in getogen optocht zijn van al de kinderen ter eere van hun kleinen Koning. GEVECHT Maandag' vlogen twee doppers, min of meer onder den invloed van den drank, in ruzie op het Zaalhof. De agent D'Haene aldaar van dienst, kon beide mannen scheiden vooraleer zij ten volle aan den slag waren. Aan een dezer, de genaamde Del., zijne kaart gevraagd hebbende, weigerde hij ze te toonen. Daarop heval de agent aan Del. hem naar het politie- bureel te volgen wat nogmaals ge weigerd wierd. Toen de agent Del. wilde opleiden kwam hij in opstand. Ondertusschen kreeg de agent D'Hae ne hulp en gelukte men er ten slotte in Del. naar het politiebureel over te brengen, alwaar hij den nacht in den bak overbracht, nadat er proces verbaal tegen hem was opgemaakt geweest. i i Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te leper, den ln en 3" Zaterdag der maand van 9 tot 12 uur in den Ka tholieken Kring. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 i tot 12 uur, in «Het Kapitel vraagt eene aankondiging in DE ROOMSCH KATHOLIEKE VL. NATIONALISTEN Wanneer 'n leeuw van Becelare 'nen Kajotter of iemand die erop trekt ontmoet, dan werkt zulks op hem als een rooden lap op 'nen stier en... hij wordt hoorndol, hij hezit zijn zeiven niet meer en... doet dom. Averechtsche politiek, manneges. Ze missen nog 'nen keer. Die heilige verdraagzaamheid Waar is de tijd. dat het hoopje Ka- jotters, dat pas geboren dutske. hun kompassie waard was en zij uit hun hoogte, met 'nen spuw hun misprij zen konden uiten Ter gelegenheid der Rerum-Nova- I rum-viering hebben zij van achter hun gordijntjes of van uit hun zol dervenster mogen neerzien op dien machtigen stoet van Christene Ar beidsters en Arbeidersop die flinke schare Kajotsters en Kajotters. De leeuwen hebben er hun zinnen bij ver loren en z'hebben hun weerwraak ge nomen met hun eeuwig en afgezaagde kermisbedje uit te balken: «Om het Westland te verslaan moeten 't geen social...» neen! neen! «moeten 't geen Kajotters zijn LeeuwenmoedBah Wat hun razende en blinde woede uitmaakt en ons tot innige vreugde stemt, dat is: dat gansch de bevolking van Becelare, onze burgers en land bouwers samen met onze werklieden, Rerum-Novarum, heeft medegevierd. Wanneer w-ij schrijvengansch de bevolking, dan is zulks niet heelemaal juistwant zij, de Roomsch Katho lieke VI. Nationalisten, onthielden zich Roomsch Katholieken! Bittere spot ternij HuichelarijOf wat Mag dan de stem der Pauzen, die ook de stem is van het gezond ver stand, niet gehoord worden in hun midden, en blijven zij ongevoelig voor de rechtmatige verzuchtingen van de mindere klassen? Zij, de zoogezegde verdedigers van het verachterde Vlaamsche koelievolk, willen zij het dan niet geweten heb ben dat de stoffelijke lotsverbetering, voorwaarde tot zedelijke en intellek- tueele verheffing, in de eerste plaats werd behartigd door de Christene Ar beidersorganisaties zich steunend op de Encycliek Rerum-Novarum Uit het onafgebroken en onver moeid streven der sociale Katholieken naar de beginselen van Leo XIII, is een nieuw onderdeel van het recht ontstaan, dat in vroegere tijden totaal onbekend washet verdedigt met klem de heilige rechten der arbeiders die voortvloeien uit hunne waardig heid van mensch en van Christen. (Quadr. Anno.) Ieder Katholiek van het rechter- bedde, iedereen die het wel meent met den arbeidersstand had dus alle redenen om het christelijk feest van den arbeid geestdriftig te vieren. De Roomsch Katholieke Vlaamsch Nat. hebben zich onthouden. Zij moe ten naar niemand luisteren. Het we reldlijk gezag vagen ze aan hun zo len De Paus telt maar, als hij kan te pas komen in hun politiek kraam. Zij, de Roomsch Katholieken, spe- culeeren roekeloos op de driften van het volk, zij maken jacht op het schuim der populariteit. Voor hen is het heel wat voornamer danspartijtjes, huilkooren en nachtelijke heldenritten uit te voeren dan samen met onze priesters de arbeiders manmoedig ter zijde te staan. Smalend kunnen zij, van uit hun hoogte, neerzien op die keurbende van het christelijke sociale leger. Het raakt ons koude kleeren niet. Kajot sters, Kajotters, Christene Arbeidsters en Arbeiders, steeds zullen zij opmar- cheeren achter hun leiders, onwankel baar trouw aan het kerkelijk gezag. Aan de Katholieken van Becelare die het goed meenen zeggen wijZiet uit de oogen. Daar loopen wolven in schapenvacht, die onder den dekman tel het Vlaamsche volk en zijn rech ten te verdedigen, het volk ophitsen, revolutie prediken, opstand tegen ker kelijk en burgerlijk gezag. Er waait een wind van haat en op stand over heel Europa. Millioenen menschen staan handen wringend en besluiteloos te staren in een onzekere toekomst. Het geduld en het uithou dingsvermogen der massa wordt op een harde proef gesteld. In 't Oosten hebben wij Rusland met al de ellenden en weeën die het bolchevisme, het kommunisme na zich sleept. Het kommunisme. dat beteekent op stand. vernietiging der sociale orde, anarchie, ellende Duitschland met den revolutionnai- ren Hitier en zijn nationalistischen aanhang. Duitschland met Hitier dat is oorlog: een gruwelijke oorlog waarin opnieuw millioenen onschul dige slachtoffers zullen vallen. Ook in Vlaanderen telt Hitier zijn aanhangers en aanbidders. Die on schuldige lammeren, vredepredikers. anti-militaristen en andere troebelwa- tervisschers spannen hun netten en zetten hun lijmstokken om de goe gemeente te vangenZiet uit de oogen UIT DEN CIRKUSWERELD Heden ten dage beleeft 'nen me:,y toch al aardige dingen. Luister ra-. Zondag laatstleden waren twee in gebroken leeuwen op schok in de meente Becelare. D'er staat 'nen cirk t'Yper op rji markt en we zijn op informatie o, weest. maar 't en waren er geene daaruit. Tot geruststelling onzer lezers m>. ten wij verklaren dat er geen doo^. lijke ongevallen gebeurd zijn... £»- beetje gebrul en 'n kleine paniek p. zoo 'n soort vliegesch... da'k zegg* wille, en 't was bijna al! Maar toen 't in de late uurtjes en de menigvuldige potten Belgika h ander driekleurig bier begonnen efitr te maken zijn de twee leeuwen 't brieschen gegaan, zoodat van a, teratie ende schrik een fraulein haar sus viel Goe voorbeelden werken aanstek», lijk... Op O. H. Hemelvaart was er <y,( 'nen leeuw op wandel langs de kalsijie naar «Ter Hand toe. Van 't dan- brullen lag hij drie dagen later nor ziek in zijn kooi. Becelare wordt beroemd! Vóór de; oorlog hadden wij een vliegende geite Nu zijn We vereerd met een aantk leeuwen. Allee! 't wordt 'nen heelt- cirkus EEN VRAAGSKE Wanneer legt de Becelaarsch struisvogel een nieuw windei in zijj katholieke gazette Het Westlandi; Waren de bewijzen aangaan», het Compromis rood en leer soms te verpletterend? Een jongeling met revolverschoten gedood De rustige gemeente Rumbeke t in opschudding gebracht door eent vreeselijke misdaad, waarbij een door braaf jongeling van 19 jaar gevalle: is onder de kogels van een rekel, dt gekomen was om te stelen en dooi zijn slachtoffer verrast werd. Het gezin Vermeylen-Vanex Op een vijftigtal meters afstand der statie van Rumbeke staat ht nieuwgebouwd huis van de echtgt nooten Alfons Vermeylen-Vanex. Ei gezin bestaat uit den vader, de mot der, de zoon Arthur, 19 jaar, en no; twee kinderen van 10 en 8 jaar. E: zijn dan nog eene dochter van 18 jaar, doch deze is dienstmeid te Brussel, ei een zoon Daniël, die inwonend leer ling- is van een kollege nabij DoornijL De echtgenooten Vermeylen zilo zeer brave en uiterst naarstige men schen. De vader is opkooper van al lerlei afval, bestendig te been voer zijn handel en, door wroeten en ver standig beleid, is hij er toe gekomea eigenaar te worden van zijn huis met de afhankelijkheden. De zoon Arthur, een oppassend voorbeeldig jongeling, stond zijn vader flink terzij in zijne: handel en zoo was het gezin tot ne- derigen welstand gekomen. Zondag namiddag had de zoos Arthur deel genomen aan de feeste lijkheden van Rerum-Novarum». 's Avonds was heel het gezin, rod 8 ure heengegaan om als naar ge woonte, den avond te gaan doorbre:- gen in de zaal van de Gilde. Rod 8 u. zegde Arthur aan zijne ouder dat hij zich niet al te wel voelde. Hij verkoos naar huis te gaan en zich K bed te leggen. De jongeling verliet dus zijne ouders en begaf zich naar huis. Rond 10 ure verlieten de echt genooten Vermeylen op hunne beu- met hunne twee jongste kinderen ce Gilde en begaven zich naar huw* "woning. Daar gekomen stelden z>j met verbazing vast dat de achterdeur open stond, wat hun reeds zeer ver dacht voorkwam. In huis komend rif pen zij op hun zoon Arthur, doch kregen geen antwoord. Op dat oogenblik vermoedden (if ouders nog niets van het ijselijke dat tijdens hunne afwezigheid gebeur! was. Toch waren zij niet gerust, ge zien de onpasselijkheid van den jon geling en ze vreesden dat deze ver ergerd was. Ze klommen dan ook on middellijk naar boven en daar ver toonde zich voor hunne oogen eer schouwspel dat hun met ontzettin: sloeg. In de kamer lag de 19-jarige jon geling uitgestrekt in een bloedplas de ongelukkige gaf geen teeken va" leven meer. Het bleek onmiddellijk dat de arme jongeling gevallen \vu onder de moorddadige kogels afge vuurd uit den revolver van een moor denaar. Het slachtoffer was getrof fen door drie kogelséén in het voor hoofd. één in den nek en één in óeü I bil. Verder had de ongelukkige i:I eene wonde aan de rechterhand. Derf laatste kwetsuur moet toegebracht zijn in de worsteling die de jongel:: had met zijn moordenaar, want al!e< wijst er op dat hij zich met de groc:*

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2