Jta den Afgrond HET YPERSCHE VOLK ALLERHANDE UIT WERVIK Van Hier en Elders Rechterlijke Kroniek CAMILLE VERVARCKE Bedevaart naar Lourdes ste krachtdadigheid verdedigd heeft. Het lijdt geen twijfel of de wreede misdaad is gepleegd door een kerel die in de woning gedrongen was om er te stelen. En het moet geen on bekende zijn, want hij zal voorzeker op de hoogte geweest zijn van de ge woonten van het gezin Yermevlen en zoo ook geweten hebben dat het el- ken Zondag den avond ging door brengen in cle Gilde. De ellendeling zal van die afwezigheid hebben willen gebruik maken om zijn slag te slaan. De dief was dan in huis gedrongen en, zich er alleen wanend, zal hij niet voorzichtig te werk gegaan zijn. Door het gerucht werd Arthur, die reeds te bed lag, opmerkzaam gemaakt en is opgestaan. De dief, zich verrast en ook wel herkend ziende, heeft dan naar zijn revolver gegrepen en naar den jongeling gevuurd. Hij zal ver volgens zijn slachtoffer overvallen hebben, eene verwoede worsteling is ontstaan en de moordenaar heeft zijn slachtoffer het leven ontnomen om niet verraden te worden. Zoo zijn de veronderstellingen. Het Onderzoek p Jeijkswacht en de plaatselijke Lpr; aanstonds verwittigd, bega ven zich naar het huis waar het gru welstuk gepleegd werd en deden er de eerste vaststellingen. De ontboden geneesheer kon slechts den dood van den ongelukkigen jengeling vaststel len. Het parket werd met de vreese- lijke misdaad in kennis gesteld. Denkelijk werd de moordenaar ge kwetst aan een hand, want men heeft afdrukken van zijn bebloede vingeren kunnen waarnemen op den muur van den gang, aan den elektrieken knoop, aan de klink van de keukendeur, enz.' Alvorens te vertrekken, heeft de bandiet zich de handen gewasschen. Hij is langs achter weg gegaan en men heeft over het land zijn voet spoor kunnen volgen. Hij is over een afsluiting van twee meter hoog ge klommen, boven dewelke bloedvlek ken werden aangetroffen. De boef is een wegelken ingeslagen tot hij op den steenweg kwam, waar men zijn spoor bijster werd. Lescowier Irma en Claerhout Camiel worden ieder, wegens over spel, tot 700 fr. boete of 1 maand ge vang veroordeeld, zonder voorwaar de. Gal... Georges, wegens lichte gewelddaden, wordt tot 70 fr. boete veroordeeld, voorwaardelijk geduren de 1 jaar. Gar... Polydoor, die bij een buurman 78 kilos plantaardappelen gestolen had, wordt tot 700 fr. boe te veroordeeld, voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Vandemaele Marcel, voor sla gen aan zijne moeder, wordt tot 1 maand gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Pol... Desiré, wegens overtre ding van art. 26 der gemeenteveror dening wordt tot 245 fr. boete ver oordeeld, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Laes... Emile, die met zijnen auto in botsing gekomen was met Mengelwerk van «Het Ypersche Volk» 6 door Gij gaat te ver, Anna, er be staat geene vaste belofte... Wij mo gen Gaston in geen geval van mei need beschuldigen. Ik aanzie de zaak alzoo niet, Maria. Mijns dunkens moet zij even wel alzoo aanzien worden... Uw broe der is nog vrij, en hij kan eene an dere vrouw beminnen. Dat kan zijn, doch indien hij u niet beminde, moest hij heel anders te werk gaan... Hij mocht u en de menschen niet in dat gedacht laten. Ik geloof niet, Anna, dat Gas ton verplicht is zich daarmede te be moeien... Wat is er aan den klap der menschen te doen? Het is hun oor deel geweest dat er een huwelijk tus- schen ons moest tot stand komen, en zij hebben er alzoo over gesproken... Ik moet echter bekennen, dat die plannen heel goed met mijn gedacht overeen kwamen. Overeen kwamen? zegt gij... Is het dan zoo niet meer, Maria? Daar kan ik moeilijk op ant woorden, Anna, maar toch zal ik heel en al rechtzinnig zijn; dan zul len wij daar later niet meer moeten eenen anderen auto wordt tot 350 fr. boete veroordeeld, voorwaardelijk ge durende 5 jaar. Aan het slachtoffer die zich als burgerlijke partij had aangesteld moet hij, ten titel van schadevergoeding, de som van 2640 fr. betalen, alsook de kosten der aan stelling en de rechterlijke intresten. De zaak ten laste van Verm... Marie en Ferl... Felicie wordt, voor verder onderzoek, op 14 dagen ver schoven. Tes... Désiré, Deher... Palmyre en Van T..., beticht van enkele sla gen, worden vrijgesproken. Gepasteurizeerde Joghourt HOLLANDIA de beste der Joghourts (niet verwarren niet de gesterilizeerde Joghourts) Eenige dépot te YPER Mej. R. D'hont, 6, Statiestraat. AUTOBUSDIENSTEN Bij Kon. Besluit van 3 April 1932 (Mon. van 30 April) wordt de Pro vinciale bemachtiging goedgekeurd, geschonken aan M. C. Ancelin van Waasten, van binst 5 jaar, een open baren regelmatigen Autobusdienst uit te baten tusschen Komen en Po- peringhe, over Waasten, Ploegsteert, Romarin, Westnieuwkerke, Kemmel, Locre, Westouter, Reninghelst en Busseboom (Poperinghe). Den 8 Juni 1932 houdt de Nationa le Maatschapp. van Buurtspoorwegen eene openbare aanbesteding voor 't onderhoud en de uitbating van den Autobusdienst tusschen Yper en Oostende. VERTELSEL Verschrik niemand, om niet te va ren gelijk de vlieg. Een vlieg zei aan eene slang, die slaapdronk aan eenen boom hing: Ik zal uwen kop afslaan. De slang, ver schrikt, viel van den boom op eenen olifant. De olifant, verschrikt, zette het op een loopen en stampte zonder weien op eene krab die er door een poot gebroken was; de krab, schreeu wend van de pijn, verborg zich in eenen watergang die alzoo verstopt wierd, en geen water meer doorliet voor menschen en dieren, zoodat er vele van dorst vergingen. Dan zocht men naar redding, en vond en ver wijderde men de krab die 't water had belet te vloeien. Men zocht wie hier plichtig wasde krab zei't Is de olifant, die mij eenen poot brak de olifant zei't is de slang die op mij viel en de slang zei't is de vlieg die mij bedreigde den kop af te alaan. Bij onwederroepelijke rechtspraak wierd de schuld op de vlieg geleid, en deze wierd veroordeeld tot eeuwig durende rusteloosheid en rondzwer ving, en om overal verjagen te zijn. op terugkeeren... Tot hiertoe leefde ik tusschen mijne tante, u en uwen vader, en... Gaston... Ik dacht niets anders dan dat wij voor immer gin gen vereenigd worden... Daarin scheen al het geluk mijner toekomst gelegen te zijn, daar was in mijne oogen de bron van alle aardsch wel zijn te vinden... en... waarlijk, de manieren van Gaston lieten mij re delijker wijze toe, zulks als eene waarschijnlijkheid te beschouwen. 't Is hetgeen ik reeds dikwijls gezegd heb, Maria... Ik houd daarbij staan dat een jongeling kan meinee- dig worden, zonder eene rechtstreek- sche belofte afgelegd te hebben... In dien mijn broeder u verlaat zal hij zeer veel van mijne achting verlie zen. Dat alles kan besproken en be twist worden? Anna, en het zou mij grootelijks spijten, indien er, ter oor- zake van mij, eenige verkoeling tus schen u en uwen broeder ontstond... Ik vind het waarlijk reeds ongeluk kig. als ik denk, dat Gaston mij als eene vreemdelinge begint te beschou wen. Nog eens, Maria, zou dat wel waar zijn? Ik weet het niet heel zeker, mij ne lieve, dat kan misschien ook in beelding zijn van mijnentwege, doch die enkele gedachte is het uitgangs punt geweest van allerlei bedroeven de overwegingen, die mijn hert met weemoed vervuld hebben. Het grondgebied van de gemeente Wervik. op eene landkaart gezien, heeft den vorm van eene beet, waar van de wortel noordwaarts in de rich ting van Becelaere gaat. Vóór een dertigtal jaren, bedroeg het getal buurtwegen (straten en voetwegelkens) 105, met eene geza- mentlijke lengte van 92 kilometers, '892 meters, verdeeld als volgt: 70 ki lometers 781 meters in 72 straten, en 22 kilometers 111 nieters en 33 voet wegelkens. Thans moeten er omtrent 120 buurtwegen bestaan, die eene lengte hebben van circa 95 kilometers, 't Kan al gaanHeel eigenaardig zou het wezen, moest er bijvoorbeeld, eene koers ingericht worden, met als weg wijzer, het afhollen in rijwiel, van al de straten en voetwegelkens van Wer vik de overwinnaar van zulk eene koers ware weerdig den dubbelen ti tel van kampioen en van recordman te dragen. De langste straat, de Becelaere- straat, meet 5701 meterszij begint aan de Hooge Kruisse, en werpt zich een weinig over den Ouden Hond in het grondgebied Becelaere. De kortste straat is de Keizerstraat, met 37 meters, terwijl de door de Wer- vikanen betitelde korte Vlaming straat, juist 100 meters telt. De grootste doorsnee van Wervik (van de brugge, tot aan het grond gebied Becelaere, over den Ouden Hond») kan men in I/2 u. tijds afstap pen, want zij vertegenwoordigt eenen afstand van 6 kilometers 506 meters, te wetenBrugstraat 84 meters en Leiestraat 130 meters en Vlaming straat 100 meters en Molenstraat 491 meters en Becelaerestraat 5,701 m. Eene lange straat ook. is de Ame- rikastraat met hare 4353 meterszij wordt gevolgd door de Couterstraat (3536 nu|ers) en de Krommestraat (3532 meters). Acht andere straten hebben ieder meer dan 2000 meters lengte. Onder oogpunt voetwegelkens, spant het Zantvoordewegelken ongetwijfeld de kroone met 2690 meters, hetzij 40 minuten gaans. Twee andere voetwe gelkens hebben ieder meer dan 2000 meters lengte, namentlijkSt Geor- geswegelken (2203 meters), en 't Pa rochie wegelken (2060 meters). Eindelijk, binnen stad, hebben wij de volgende straten die boven de 400 meters tellen: Speiestraat (437); Mo lenstraat (491); Nieuwestraat (426); Duivestraat (416)Madelenastraat (418). In 1914 waren er in V ervik om trent 2200 woonstedeneinde 1931 was dit getal gestegen tot boven de 2800; einde. 1932. zal men hoogstwaar schijnlijk de 3000 bereiken, en mis schien wel overtreffen. JIM. UIT KRUYSEECKE (WERVICK) VLAGGEFEEST liet vlaggefeest. door de Oud-Strij ders van Kruyseecke ingericht, werd door een voortreffelijk weder begun stigd en gelukte opperbest. 's Morgens, ging de afdeeling, vol tallig, zij waren met meer dan 50 Oud-Strijders-Kruyseeckenaars, naar de kerk, voorafgegaan door de knappe batterie hoornblazers en trommelaars van het Gemeentelijk Brandweerkorps van Wervick, en door de sektie brandgasten van Komen- ten-Brielen. Seffens na de Hoogmis, binst dewelke de Zeer Eerw. Heer Pastor Vercruysse, een prachtig ge legenheidssermoen gaf, werd er over- Ik zal weldra weten hoe de za ken staan. Goed, Anna, daardoor zult gij mij eens te meer uwe vriendschap be wijzen.Ik zeg u echter vooropwelk antwoord gij ook moogt krijgen, nooit zou ik uwen broeder het minste verwijt durven toesturen... Indien mijne hoop teleurgesteld wordt zal ik er voorzeker veel, zeer veel onder lij den, maar... Hier bleef het meisje steken. De twee vriendinnen waren eene poos blijven staan, maar nu stelde Maria zich in beweging, om de tra nen te verbergen die de ontroering uit hare oogen dreef, en welke zij niet afdrogen durfde, om de aandacht der voorbijgangers niet op zich te trekken. Anna voelde zich ook diep bewo gen. Zij greep den arm harer gezellin, en hem zachtjes drukkende zegde zij troostend Kom, mijne goede Maria, ont stel u toch niet zoo zeer... Gij doet mij waarlijk veal pijn aan. Laat mij, antwoordde de be droefde, 't zal wel overgaan... Geloof evenwel niet dat ik vrees daarover te spreken... Indien ik moet lijden zal ik dat met gelatenheid doen, wees er zeker van... Nooit zal ik mijn ver driet door misschien onrechtveerdige klachten of beschuldigingen lucht ge ven. Het troost mij in alle geval zulks gegaan tot de wijding van het vaan del. Des namiddags vormde zich eenen langen stoet, waaraan talrijke Oud- Strijdersbonden en drie muziekmaat schappijen deel namen. Verden bij zonderlijk opgemerkt en geestdriftig toegejuicht, de onlangs gestichte Na tionale Oud-Strijdersbonden van Be celaere. van Gheluwe en van Rous- brugge-Haringhe. Beveren-aan-Yzer was daar ook. De overhandiging van het vaandel wierd door Voorzitter Carl Suzanne van Contich-bij-Antwer- pen gedaan. Namen verders het woord, in naam van hunne wederzijdsche Ge meentebesturen, de Heeren Burge meesters Leroux van Wervick, en Berghe van Komen. Dan was het de beurt van onzen dapperen volksrede naar Jef Yierstraete uit Abeele, die, met zijne gewone welsprekendheid de plichten en de rechten van den Oud- Strijder, niet alleenlijk als Vlaming, maar ook als Belg. wist aan te too- nen. Eindelijk sprak Voorzitter La- pere van de afdeeling Kruyseecke eenige woorden van dank tot de Over heden en tot de deelnemende maat schappijen. De smid, van kontente- ment deed het kanon donderen dat het kletste tot tegen den Kemmel- berg Koncerten, door de muziekmaat schappijen gegeven, sloten de feeste lijkheden die, 't spreekt van zelf, veel volk, zeer veel volk, aangetrokken hadden. Het was een goede dag voor de ne ringdoeners van Kruyseecke. KEMMEL. Tweeden Sinksendag. Van einde en verre komt volk naar Kem mel, 't is alle jire een toeloop, eene druk te zonder weerga. Geen wonder ook: daar rijst de berg met den kijktoren; van daarop een heerlijk uitzicht over gansch Vlaanderen: aan uwe voeten blekkcrt Dik- kebusch-vijver; ten allen kante wijzen de torens op het herworden land; en ziet die schilderachtige heuvelreke van Scherpen- berg langs Roodenberg, Zwartenberg, Katsberg met zijn klooster tot Cassel- berg... en in 't diepe verschiet de zee van Duinkerke tot Oostende, van waar de vuurtoren zijne lichtstralen tot hier uit zendt. En overal eene betoovering van jeugdig groen, waartusschen de veelbelovende fruitboomen hunne trossen witte en roze bloeien als een sieraad uithangen. Daar is de herstelde doolhof met al zij ne verrassingen... Op den Lettenberg, langs de Lokerstraat, de zoo eigenaardige en kunstige Kruisweg, daar over eenige maanden opgericht door Heer Alexander Seis, vroeger bevelhebber van de rijks wacht en nu hoofdcommissaris te Geel. Een bezoek aan de kerk, waar onder andere merkweerdigheden, een kunst schilderij van Jordaens te bewonderen is; opent uwe oogen, bezoekers: wat eene frischheid; hoe levendig die wezens; ziet alle oogen vol vreugde en liefde op het Kindeke Jesus gericht; Jordaens staat er op, te peerde, met den blauwen mantel en den gevederden hoed en, daar deze meester eene voorliefde had als dieren- schilder, geeft hij ons een prachtigen os senkop te bewonderen. Kijkt en kijkt nog en hoe langer, hoe meer schoonheden gij vindt in dit meesterwerk. Op de prachtige plaats met zijne om lijsting van kastanjeboomen die als eene eeregeleide vormen aan den eenigen ont snapten aan de oorlogsverwoesting! Kra men en manége en schietkot, toeters en bazars... en een cirk... ja, een cirk! En zal het weder meêwillen? Zeker, 't en kan niet anders... Zoo zegt Snoecks almanak en die... mist nooit! Zoo zeg gen de weêrprofeten omdat het de rij zende maan is; zoo seint het weerkundig bureel waar ze altijd juiste weten hoe 't... gisteren ging! Een laatste woordeken: maakt leute en plezier in alle eerlijkheid... zoo dat gij 't nadien niet moet berouwen. Abonneert u op te hooren, Maria, maar ik hoop nog altijd, dat uw kommer zijne oorzaak vindt in ijdele inbeeldingen. Mochte het waar zijn... Het zal waar zijn, mijne lieve... Iedereen is immers van gevoelen, dat er een huwelijk tusschen u en mijnen broeder moet tot stand komen... Mijn vader denkt er aan, dat weet ik goed... Uwe moei ook... zoodat ieder een zou tevreden zijn, en ik niet het minst. Gij zijt goed, Anna, maar ik weet wat ik gezien heb. Zoo duurde het gesprek nog een poosje in denzelfden zin voort. Maria verzocht hare vriendin al wat er tusschen hun was gezegd ge worden ,volstrekt geheim te willen houden. Deze stelde haar daaromtrent ten volle gerust, en verzekerde zelfs alles te zullen doen wat in hare macht was, om de zaken naar Maria's wenschen te doen uitvallen. Daarop scheidden zij. IV. In de volgende dagen hield Anna er zich mede bezig, om zoo gauw moge lijk te weten, wat hare vriendin mocht hopen. Zij kreeg evenwel geen beslissend antwoord van haren broeder, en kon hare vriendin dus maar weinig ver troosting aanbrengen. ft Vervolgt). Nationale Belgische Lentebedevaart van 10 tot 18 Juni. Negen Rechtstreeksche Treinen. Vertrek uit al de bijzonderste Staties van het land. Inlichtingen en inschrijvingen: Mid denbureel. Yesaliusstraat, 2, Leuven of bij M. Joseph Liebaert, Busschaert- straat, 51, Moeskroen. ELVERDINGHE Begrafenis van E. H. Pastor Vanneste Vrijdag werd alhier den Eerw. Heer Henri Vanneste, pastoor dei- gemeente, plechtig begraven. Veel volk woonde de begrafenis bij, waar onder wij den Heer Burgemeester van Yper bemerkten. Het Ypersche Volk biedt aan de Familie van den afgestorvene zijne diepste gevoelens van kristelijke deel neming. I ntenationale wedstrijd Roode Duivels-Manchester City 1-5 Zooals het voorzien was hebben de Roode Duivels het onderspit moeten delven tegenover Manchester, doch de nederlaag schijnt ietwat te af ge- teekend! De score laat duidelijk zien dat de Belgen ingedrukt zijn geweest, en het is dit feit dat op een eerste zicht verwondert, de Belgische ploeg immers scheen, na de match van ver leden week, zoo homogeen dat we een hardnekkigen tegenstand van onze vertegenwoordigers mochten ver wachten. De uitleg van de verpletterende ne derlaag is heel gemakkelijk te vin den, aangezien de Roode Duivels vier invallers teldende twee backs Her- remans en Simons, de centsr-for De smet en de inside-rechts Lambrechts die respectievelijk Lavigne, Dede- ken, Capelle en Brichaut vervingen. Indien men de groote verandering in de ploeg voor oogen houdt dan be grijpt men zonder last dat het samen spel, de homogeneïteit, alsook de waarde van het spel (invallers zijn toch zelden aangeduide spelers waard!) fel moeten geleden hebben. Nochtans hebben de nieuw ingelijf de internationalen een goede match gespeeldSimons en Lambrechts, al hoewel ze Dedeken en Brichaut niet deden vergeten, leverden een mooie partij. De twee anderen, vooral De smet, schenen tegen de beroepsspe lers niet opgewassen. De ster van onze ploeg was ditmaal de goalkeeper Vandenberghe, die zich overtrof. Zeker is het zijn schuld niet indien de Engelsche aanvallijn tot vijfmaal toe de weg naar onze netten vond. In de middenlijn werd vooral Si mons opgemerkt, hetgeen niet zeggen wil dat hij ver boven de anderen uit scheen. De voorlij n, van twee goede ele menten beroofd, miste het dichte sa menspel dat elke aanvallijn moet be zitten om doelmatig te zijn. De twee vleugelspelers waren in prachtform, Van den Eynde, zond het eenig doel tje van ons elftal in de Engelsche netten. De Sportwereld schrijft aldus over hem: «Van den Eynde mag zelfs op den rang der Britten gezet worden, hij was in superform». In overeenstemming met veler ge dachten, denk ik dat het selectiecom- miteit beter had gehandeld met als center-for de Mechelaar Van de Mert te beproeven. Die speler is waar schijnlijk de center-for die in eere- afdeeling in de laatste kampioen schapswedstrijden het meest aange- teekend heeft. Tijdens de match Standard C. L.F. C. Mechelen, stonden Capelle en Van de Mert te genover elkaar, en over 't algemeen werd de voorkeur aan laatstgenoemde gegeven die niet min dan vier malen in het doel zond. De Engelsche ploeg was voor velen een teleurstelling; was het de ver moeienis van de twee onlangs ge speelde wedstrijden in Frankrijk, die als oorzaak mag aangewezen worden? Nochtans moeten we bekennen dat de beroepsspelers een flinke en duchtige voetballes aan de Roode Duivels ge geven hebben. J. B.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 3