Een beroemd Katholiek geleerde WEET GE WAT 54' Jaar. - Nummer 21. 35 Centiemen Zaterdag 21 Mei 1932 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper De Belgische Sektie bij het Eucharistisch Kongres te Dublin MIJN GEDACHT C)ct l)pcrecljc ilolk ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 £r. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j- casler) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden women. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. NICOLAUS COPERNICUS In 1473 zag de beroemde sterre- kundige, Nicolaus Copernicus, het levenslicht te Thorn, aan de Weich- sel. Zijn vader, Niclas Copernicus, was afkomstig uit Krakau, de toen malige hoofdstad van het koninkrijk Polen. In 1462 vestigde hij zich als groothandelaar te Thorn, waar bij een zuster van den lateren bisschop van Ermland, Lucas Watzelrode, huwde. Uit dit huwelijk sproten vier kin deren, waarvan Nicolaus de jongste was. Toen hij zijn vader op tienja- rigen leeftijd verloor, vond hij in zijn oom den bisschop een machtig en tevens zorgvol beschermer. Op zijn negentiende jaar vertrok de jon ge man naar de destijds bloeiende Itoogeschool van Krakau, waar hij naast klassieke letteren vooral wis kunde en sterrekunde beoefende. Toen hij na drie jaar terug keerde, besloot de familieraad, dat hij in dienst van de kerk zou treden, maar eerst tot voortzetting van zijn stu dies Italië zou bezoeken. Zoo zien we in 1496, den 23-jari- gen jongen man derwaarts op weg, waar hij (behoudens een korte tus- schenpoos) tien jaren de lessen volg de aan verschillende universiteiten, ais Bologna, Ferrara, Rome en Pa dua. Hij studeerde in klassieke let teren, sterrekunde, rechtsweten schap, en behaalde den titel van dok tor in het Kerkelijk Recht. Verder legde hij zich verscheidene jaren ijverig toe op de studie der genees kunde, zoodat hij niet alleen na zijn terugkeer tot 1512 kon optreden als lijfarts van zijn oom den bisschop, maar ook door andere hooggeplaab- sten als arts geraadpleegd werd. Te Rome hield Copernicus in 1500 zelf voorlezingen over sterrekunde. Het oude, sinds veertien eeuwen vastgeroeste wereldschema, kon de zen scherpzinnigen geest niet langer bevredigen. Zijn brein was vervuld met nieuwe gedacWten over den bouw en het wezen van het heelal. Zijn eerste inzicht hierin dagteekent reeds van omstreeks 1506, maar de verde re uitwerking en bevestiging dezer denkbeelden bleef Copernicus steeds als zijn verdere levenstaak beschou wen. Intusschen, al liet hij niets van zich hooren, was zijne faam als gezag hebbend sterrekundige in wijden kring gevestigd. Zoo noodigde hem reeds in 1514 het Lateraansche Kon- cilie uit, om zijn advies te geven over de hervorming van den Juliaanschen Kalender, een hervorming, die eerst veel later (in 1582) onder Paus Gre- gorius XIII is tot stand gekomen. Eindelijk in zijn 70" levensjaar stelde Copernicus het manuscript van zijn levenswerk ter beschikking van zijn vriend Giese, bisschop van Culm, die er ter openbaarmaking naar goedvinden over kon beschik ken. En zoo verscheen nog in het haar heen cirkelden de maan, de zon, de planeten en de sterren. En nu het werk van Copernicus. Het was geenszins zijn bedoeling, uitsluitend een strijdschrift te leve ren tegen Ptolemaeus, zooals de titel Over de bewegingen kon doen ver moeden. Zijn werk is een veelzijdig leerboek van sterrekundie. Maar de beginselen, waarop zijn leergebouw rustte, waren frisch en nieuw. 1. De dagelijksche omwenteling van den hemel met al haar lichten is slechts schijnbaar, en ontstaat door een regelmatige wenteling van de bolvormige aarde om een door haar middelpunt gaande as. 2. De zon is het middelpunt der planetenbewegingenook de aarde volbrengt haar omloop om dit cen traal lichaam. Er werden groote, maöllige in vloeden tegen het werk van Coperni cus aangewend, en men zegde dat zij ne theorie der groote ledige ruimten met de ekonomie der schepping on- vereenigbaar waren. Als antwoord hierop diende een der eerste hoofdstukken van Copernicus' werk met opschrift: De onmetelijk heid van de hemelruimte in vergelij king met de grootte van die aarde Hoe scherp zijn blik ook hier weer was, Leeft de latere geschiedenis ge leerd driie eeuwen moesten er verloo- pen eer het een sterrekundige geluk ken mocht, den reusachtigen afstand van een onzer naaste buren in het j ofiteibaar parallathische plaatsver andering te bepalen. Veel zou er nog oyer Copernicus te zeggen zijn, maar bovenstaande volstaat om te verklaren dat de as tronomische wetenschap door alle eeuwen heen blijft erkennen, dat zij hare herleving te danken heeft aan het genie van Nicolaus Copernicus. aan den vooravond van een uiterst belangrijke volksraadpleging. Hoe is het met hunne propaganda gesteld? Met de organisatie? Met de een dracht?? Naar het antwoord op deze vragen zullen wij den vermoedelijken uit slag der nakende kiezingen kunnen vaststellen. Politieke overwinninèen kan men niet improviseeren, niet beter dan andere. Onvoldoende voorbereiding wordt altijd duur, aeer duur betaald. We drukken erop. Galilée, Italiaandier (1564-1642), werd door de Kerkelijke Overheid veroordeeld niet "omdat hij de leer van Copernicus voorhield en verdik digde, maar omdat hij ten onpasse de H. Schriftuur benuttigen wilde tot dat doel. Terwijl President Doumer in lijke lag, door een revolutionnair ver moord, stemde de meerderheid van het Fransche volk voor de revolution- naire kandidaten. Hoe is dat uit te leggen? En wat is er van de algemee- ne verontweerdiging over de gepleeg de misdaad? De meerderheid van het Fransche volk was noch voor noch tegen Dou mer; zij was tegen de Regeering, en zij heeft links gestemd onder den in vloed der economische krisis. Spreek maar tot ij dele magen over princie pen! De opgezweepte massa was over de ware oorzaken der beproeving slecht ingelicht; de socialistische en radi kaal-socialistische politiekers hadden den schoonsten troef in hun spel, en zij hebben hem uitgespeeld, met voorjaar van 1543, te Neurenberg, groot succes, tegen de partijen van «De Revolutionibus Orbium Goelis-lorde die den steun waren van het tium Libri VI (zes boeken over de bewegingen der hemellichamen) waarmee een nieuw tijdperk voor de sterrenkunde aanving. Toen Copernicus zijn werk schreef, waren nog steeds alleen de gedach ten geldig, die de beroemde Egypti sche sterrekundige Ptolemaeus in het jaar 140 onzer christene jaartelling verkondigd had. Men weet hoe Pto lemaeus zich het heelal voorstelde. De aards was, volgens hem, een bol vormig lichaam, bewegingloos in bet middenpunt van het heelal. Om kabinet Tardieu. De Weldenkende burgers hebben eens te meer ondervonden dat ver deeldheid en gebrek aan organisatie noodlottig kunnen zijn. Hadden zij kunnen beschikken over een wakke re en machtige persinrichting bij voorbeeld, om het volk te leiden en te onderrichten, de linksche partijen gingen het zoo gemakkelijk niet heb ben en hun tegenstrevers zouden thans voor geen gevaarlijk avontuur moeten vreezen. De Belgische katholieken staan De deelneming uit ons land bij de groote Eucharistische betooging in de hoofdstad van Ierland, zal schit terend zijn. Buiten de deelnemers, die particu liere groepen vormen, zal de offi- cieele afvaardiging 300 Congressis ten tellen, die samen p(ar speciale mailboot uit Oostende zullen vertrek ken op Zondag 19 Juni om 17.15 u. onder leiding van Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey. De officieele bedevaart zal in Ier land aanlanden op Woensdag 22 Ju ni en op zeer plechtige wijze te Wex ford ontvangen worden door de gees telijkheid en devbevolking. De Com- muniemis zal opgedragen worden door Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey. Tusschen de verschillende sekties van het Internationaal Kongrtes zal de Belgische sektie een voorname plaats innemen. Deze sektie wordt gesplitst in 2 afdeelingen: de eene in Vlaarrasche taal, de andere in Fran sche taal. Z. Em. Kard. Van Roey is voorzitter van beide afdeelingen, terwijl Z. Ex. Mgr. Kerkhofs, Bis schop van Luik, als ondervoorzitter voor de Vlaamsche afdeeling zal op treden, met als Sekretaris: E. P. Meeus, S. J. De Fransche afdeeling heeft als ondervoorzitter Z. Ex. Mgr.' Ras- neur, Bisschop van Doornik en als Sekretaris Z. E. H. Kan. Schmitz, Sekretaris van het Bisdom Namen. Programma van de Belgische sektie: Donderdag 23 Juni: Om 17 uur Fransche afdeeling: E. H. Crepin, deken te Fosses: De Iersche heiligen en het Bisdom Na men. E. H. Harmigniea, Pastoor te Mar- cinelles: De H. Communie en de fa milie. Om 18 uur Vlaamsche afdeeling: E. H. Prims, stadsarchivaris te Antwerpen: Wat wij te danken heb ben aan Ierland in het verleden. De Iersche geloofsverkondigers in VI. Belgie. E. P. Van Maele, O. S. N., algem. leider van E. K. te Averbode: Eucha ristische werking voor de jeugd in Vlaamsch Belgie. Vrijdag 24 Juni: Om 9 uur Fran sche afdeeling: M. Giovanni Hoyois, Voorz. A. C. J. B.: De Eucharistie en de Jeugd werken. E. H. Marquet, Pastoor te Hotton: De Eucharistische betoogingen. Om 10.15 u. Vlaamsche afdeeling: Af. J. Van Calster: Welke lessen geeft ons het hedendaagsche Iersche volk aangaande Euch. leven, vooral bijz. godsvrucht tot de H. Mis. E. P. Verivimp, S. J., diocesane leider H. Hartbonden voor Limburg. Alken: Eucharistisch leven voor de volwassenen in Vlaamsch Belgie. Om wijn te heivaren gebruikt men hedendaags houten vaten. Eertijds en nu nog in sommige streken, 't wa ren aarden potten, die daarvoor dienden. De aarden potten, in ge bruik bij de oude Grieken, waren puntachtig bodemwaarts en werden met die punt in den grond geplant; daarbij zij waren groot genoeg, zoo dat een mensch zich er in kon ver duiken. 't Was in zulk eene ton of kruik dat de geleerde Diogenes verblijf ge kozen had en als Alexander-de-Groo- te hem kwam bezoeken, de wijsgeer, zonder doekjes er aan te wijden, zeg de kortweg aan den veldheer: Trek u wat van kante, om voor mij de zonnestralen niet te belemmeren. Wanneer in de verledene eeuw de oostersche oudheidkenners delvingen deden in die streke van Het oud Ni- nive, ze vonden de puinen van een groot paleis en daarin eene zaal, waar veel groote aarden kruiken stonden, met purpere stof in den grond er van. Bij het ontleden vond men dat die purpere stof waterlooze wijnstof was. Die zale was dan de wijnkelder en die kruiken, de wijnpotten. In 't eiland Chypre nu nog heden daags gebuikt men geen tonnen, zelfs niet om den wijn te verdragen. Daar voor gebruikt men dierenvellen, die men outre noemt of boksleer en-zak. Verbeeld u het vel, waaruit men een dier gestropt heeftmaak zorgvuldig alle openingen dicht, uitgenomen de halsopening. Giet langs hier de vloei stof, water of wijn knoop dan den hals goed toe en werp den wa terzak op uwen rug of op een last dier. De chypriaanscHe wijn bewaart een eigenaardig smaksje van dat ver dragen, hetwelk bij de eenen afkeer verwekt, bij de anderen bewonde ring Gout de terroir Den 12 Mei was het St Pan&>'ace en de Franschman zegtSt Pan- crace saint de glacéRond dezen tijd kan het fijn koud wezen, zelfs bij schoon weder, telkens de wind uit het Noorden blaast. Met April komen in de Noordzee ijsbergen gevlot, die met den dooi van het hooger Noorden afzakken en gedurende maanden lig gen zij te smelten in onze naaste na bijheid. Als de wind ons dan van daar toekomt, brengt hij ons die ijs-koude mede. Die ijsh>ergen zijn somwijlen geheel groot: In 1892 de stoomboot Pelican ontmoette een ijsklomp van 3 uren lang en 80 meters hoog boven water. Als ge nu bedenkt, dat het maar het zevende deel van den ijsklomp is, dat boven water steekt en dat 6 zevensten onder water vlot ten, ge kunt u een gedacht maken van zijne massa, 't Was ook een ijs berg, die in April 1912, tegen den Titanic stoot en hem tot zinken bracht. j In alle staten en op allen ouderdom kan de christen zich heiligen. St Ro- 'ch us was een wereldsche pelgrim, die veel zieken bijstond; H. Benedictus Labre was een bedelaar; H. Guido van AnderlecH een landman; H. Go- delieve was maagd en martelares, le vende en zwoegende, niet in een klooster, maar in de wereldH. Eli sabeth van Hongarie stierf op 24 ja rigen ouderdom en ook H. Theresia van Lisieux. Den 24 Januari 1925 stierf in Pa rijs een kind van elf jaar. Nu, om dat 25.000 brieven aan de familie van dat kind toegezonden, 55 levens beschrijvingen in verschillige talen opgesteld, en 415 artikels van tijd schriften, waarvan velen ondertee kend door vooraanstaande katholie ken, een klaar bewijs geven van de faam van Guy de Fontgalland en van het vertrouwen dat, de wereld door, gesteld wordt in zijne machtige tus- schenkomst bij den Heer,... daarom oordeelde de aartsbisschop van Pa rijs, dat de kerkelijke overheid niet langer zwijgen mag en dat zij een onderzoek instellen moet; dat, aldus de Kardinaal, om het christen volk in te lichten en hem kenbaar te ma ken of te wel dat zijn vertrouwen misplaatst is of te wel dat zijne be oordeeling juist was en dat er moet overgegaan worden tot openbare ver eering van dien jeugdigen dienaar Gods. Diensvolgens heeft Kardinaal Ver- dier een geestelijk tribunaal opge-' richt, dat zetelen zal in 't bischoplijk paleis van Parijs, en werken voor de zaligverklaring van den Eerbied- weerdigen dienaar Gods Guy de Fontgalland. Brazilië deed veel voor de ver eering van de H. Theresia van Li sieux en Brazilië bekommert zich ook met de zaak van eerbiedweerdi- gen Guy. In October 1931, ter gele genheid der inhuldiging van een stand beeld Christus-Koning ter eere, de Kardinaal van Rio en de Nuncius, tien aartsbisschoppen, dertig bis schoppen en 500 braziliaansche pries ters, onderteekenden een smeek schrift voor den Paus, om de zalig verklaring van dat wonder kind te vragen. Verders zijn in Rome toe gekomen smeekschriften hebbende hetzelfde doel en dragende 650.000 handteekens. Woensdag 18 dezer, werd in Meenen begraven Vrouw Emma Vanderoug- straete, weduwe van gewezen sena tor Cappelle. Op den brief, die het afsterven aankondigde en ter uit- noodigde, waren vermeld 85 kinde ren en kleinkinderenEene ware pa- triarkale familie! m Nog een merkweerdig voorbeeld van dierlijke natuurdrift of instinct: Het geldt over kobben en over weer voorspelling. Eene kob werkt veel aan Haar net; is er regen of wind in aantocht, ge zult ze zien de lange draden, waar aan het net hangt, in korten en bij verbetering van weder, zal zij ze opnieuw verlangen; blijft de kob werkloos in de naaste nabij heid van hare schuilplaats, dit is een teeken van regen en herneemt zij haar werk onder den regen 't is dat deze op zijn einde komt en dat het weder opklaren zalwanneer bij het vallen van den avond, de kob Haar web verbetert en verstevigt, gij moogt helder nacht afwachten. Dit alles volgens bestatigingen van natuur kenners. Op school had een onderwijzer les gegeven over kobben en onder meer doen bemerken dat hunne draden- fabriek, gelegen is in den abdomen; dit is de wetensehaplijke naam van het achterstelsel, bij de dieren; nu een schoolvos was 's avonds ingeslapen, Het hoofd vol van 's mees ters lessen en over nacht droomde hij, dat hij eene kob was en dat hij een draad te spinnen had van aan den gevel van hun huis tot aan den kerktoren. Daartoe spande hij al zijn krachten inen van het overgroot geweld ontwiek hij... maar helaas, hij lag vernesteld in de draden!

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1