Crédit Anversois Uit BECELARE Ypersche Kroniek UIT WERVIK Waar is die goed voor Dixmndestraat, 18, YPER Onze Kamers van Rhetorika ZITDAGEN Hoe de Guano ontstaat Zonda^rust. ft Rechterlijke Kroniek Te Bordeaux stapten een heer en een werkman in denzelfden wagon, waar zij maar met hun beiden inza ten. Aan de volgende statie wachtte een priester op het gaanpad de aankomst van den trein af. Waar is die goed voor? zegt het heerschap aan den werkman, en mompelde nog veel andere beleedi- gende woorden tusschen zijn tanden tegen priester en godsdienst, denke lijk om den werkman tot zijne ge voelens over te halen. Hij dacht dat hij verstand had omdat hij een col droeg tot over zijn ooren. De goede werkman, die geenen col droeg, zweeg, lachtte even, en... fini! de trein zuchtte en vertrok in de rich ting der uitgestrekte woeste heide. Wat een wilde en onbewoonde streek is dat hier, mijn vriend, sprak het heerken. Ja, mijnheer, zei de werkman, hier rijden wij bijna een uur lang door bosschen en woestijnen; hier wonen geen menschen meer; indien het eens in mijn hoofd kwam van u hier te wurgen; ik werp daarna uw kadaver door de portel en alles is gedaan; 't is niet waarschijnlijk dat ze u vinden binnen de veertien da gen. Aan de eerste statie de beste neem ik uw reistasch op, en ik ben rijk- Maar, mijn vriend, ik bezit niets; dat zou u niet veel baten, mijn reistasch. Verschooning, heer; alvorens Bordeaux te verlaten zijt gij bij M. X..., bankier geweest; men heeft u 30.000 frank ter hand gesteld, die zitten in uw reiszak daar; ik heb het gezien, dat gij ze erin staakt; ik was ook bij den bankier; ik ben dus zeker van mijn stuk. Het heerken verbleekte. Doch vrees niet, Mijnheer, ik herinner mij nog te goed deze woor den: Dood niet Mijd het stelen en 't bedreigen De pastoor heeft mij dat geleerd. Daar zijn zij goed voor, zie, en nog om veel andere goe de zaken te leeren doen en onderhou den. mm—sjm n. V. BANK BEURS WISSEL Laten wij even nagaan hoe de bloeiende Kamers stilaan ten onder gingen. Wel is waar bestaat nog me nige Kamer heden ten dage, doch slechts als naam van een tooneelgil- de die er fier op gaat te zijn de oude Rhetorika. Tijdens de opkomst van de Her vorming raakten de Rederijkers de brandvragen van den dag aan en 't was toen de tijd van de plakkaten. De groote vrijheid van Rhetorika werd aan banden gelegd. Bundels Rhetorikaschriften werden onder de verboden boeken gesteldde werking der Kamers werd van overheidswe ge geregeld, de edele conste was een gevaar geworden voor de orde en de vrede van Kerk en Staat. In 1546 mocht niemand in de Ne derlanden meer drukken eenighe boueken, referijnen, balladen, liede kens, epistelen, pronosticatiën, al- manacken, noch eenighe andere za ken, oudt of nyeuwe vander heyliger schrifturen oft eenighe andere ma terie indien die niet vooraf goedge keurd waren. Onder Margareta van Parma werd in 1564 een Rederijkersfeest te Ron- se verboden als gevaarlijk en ver dacht. Alva vaardigde een plakkaat uit, houdendedat in alle manieren de eamere van- Rhetorvke'aftgestelt en gans geaboliert wordt als occasiën en oirsaeekensynde van alsulcke qua- den ende schandalen als hij er ge schiet zijn ».- De onlusten braken los, de burger oorlog woedde, de beeldstormerij veer door 't land en de heerlijke bloei 'van alle kunsten verging in verwoes ting en ellende. Bij de minste schemering van rust hervatten de Kamers hun aloude oefeningen, doch die waren geheel van aard verworden. Het ar 1609 bracht den twaalf jarigen wapenstilstand onder Al- brecht en Is: belle. De Kamers beur den het hoofd op... doch in 1621 stierf Albreeht en ons diepb-proefde volk mocht weer vaarwel zeggen aan zijn geliefkoosde vermakelijkheden. Na dc vrede van Munster in 1648 nieuwe hoop maar dan werd ons land het slagveld van Europa en de lust tot spelen ruimde de plaats voor een droeve wanhoop. In de jaren 1700 waren hier te lan de-de dichtwedstrijden nog in zwang, vooral talrijk op het einde der eeuw. Maar zij waren de sclöduw niet meer van deze uit vroeger eeuwen. Tooneelgezelschappen kwamen bij een en vertoonden een treur- of blij spel dat bijna zonder uitzondering uit het Fransch vertaald was, veelal van Voltaire. Dat de ghesellen de aloude over leveringen van drinken en schinken niet verwaarloosden, dat getuigt vol gend versje van 't jaar 1762; 's Morgens zijn zij in den f ijnen Die de beurzen uit doet mijnen, Blijven dikwijls tot den noen Zonder niet een zier te doen. Na den middag de poëten Zijn weerom in 't nat gezeten, Tgcld raekt uit, zij zijn in nood; Wat gebeurt er na hun dood? Men begraef ze met de schelle, In hun huys is niet een spelle. Van 1803 tot 1815 werden menige dichtwedstrijden uitgestreden en ook een aantal kampstrijden voor uiter lijke welsprekenl eid en voor het op voeren van tooneelstukken. Na 1830 is het volkomen uit met het intense leven der Kamers van Rhetorica en al wat er daarna nog overbleef was nog met moeite te her kennen onder den vorm van allerlei prijskampen van uiteenloopenden aard: tooneel, declamatie, poezie, muziek en schoonschrift. De Rederijkers hebben in het al gemeen geen meesterstukken van hooge kunst voortgebracht. Zij muntten meer uit door pracht van kleuren en rijkdom van uiterlijk optreden Maar... als leeraars en voorlichters van het volk, als voormannen der be schaving en verstandelijke ontwik keling, als verspreiders van allerlei nieuwe denkbeelden, als voerders van het stoute, onafhankelijke woord te midden van nijpenden dwang en tirannie... verdienen zij onze bewon dering. Dr BRUTSAERT. Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te Poperinge, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te leper, den ln en 3" Zaterdag der maand van 9 .V tot 12 uur in den Ka tholieken Kring. Te Wervik, den 2e Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in «Het Kapitel In de zuidelijke eilanden van den Stillen Oceaan, ginds, langsheen de kusten van Peru, leven de pinguin's (vetgans) en de pelikanen in volle eenzaamheid. Wij hebben allen reeds van die eigenaardige vogels, die tot de zwempootvogels behooren en zich uitsluitelijk met visch voeden, hooren gewagen. Zij trekken in zoo'n groot getal van de eene plaats naar de andere, dat zij om zoo te zeggen den hemel verduisteren. In massa strijken zij dan op een verlaten eiland neer, ma ken er hun nest ten gronde, leven, kweeken er sterven er soms. Het zijn bun nesten, met struikgewas omge ven, hun uitwerpsels, pluimen, de overblijfselen van 't genoten voedsel, dus al organische stoffen, die ten lan gen laatste eene dikke korst vormen, welke door de Peruanen Huano wordt genoemd. De Guano zooals wij het uitspreken is zoo rijk aan meststoffen/het gebruik ervan in den landbouw heeft sinds jaren zoo'n on ver wachten uitslag gegeven, dat hij tot hiertoe als de volmaakste mest stof kan aanzien worden. Van jaar tot jaar wordt hij door de inboorlingen ingeoogstin mandjes gevuld en opgestapeld, waarna hij door kleine bootjes wordt weggehaald en in groote zeilschepen overgebracht. Dit langdurig werk is noodzakelijk, gezien de rotsachtige kusten de schepen met grooten diep gang verplichten ver in zee te anke ren. Bij zijne aankomst in de fabrie ken vindt men er alle soorten afval in vermengd: pluimen, lijken van jonge en oude pelikanen en pingu- ins, die de menigvuldige uitwerpsels tot fossielen hebben gevormd en die aldus in onvergankeüjken anatomi- schen toestand blijven bestaan. De guano wordt brut verkocht, als ook in gepulverden staat, na door zwavelzuur (vitrool) te zijn bewerkt geweest. Aldus heeft men hem slechts over den akker uit te strooien en mag verzekerd zijn een rijken oogst in te balen. De Apotheek van M. VAN WAL- LEGHEM, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 22 Mei 1932. ft ft KERKELIJK NIEUWS Donderdag. H. Sakramentsdag, in de parochiale kerken der stad eerste Communie der kleinen. St PIETERS: Op Zondag 22 Mei, te 8 14 uur, ge zongene Mis voor Joseph Ossieur. KR. MIDDENSTANDSBOND VOOR YPER EN OMLIGGENDE ZETEL Kath. Kring, Rijsselstraat, Yper Yper, 10 Mei 1932. Aan onze Leden. M„ We hebben het genoegen U mee te deelen dat de Heer O. Decuypere, gewestelijke Sekretaris van Burgers- werken, onze Leden zal ontvangen op de Zitdag welke zal gehouden worden op Zaterdag 21 Mei, van 9 tot 11 uur en Zaterdag 4 Juni, van 9 tot 11 uur in het Bureel van den Kath. Kring. Onze Leden mogen M. Decuypere kosteloos raadplegen over alle moei lijkheden en vragen betreffende fis- kale en sociale wetgeving. Ze mogen ook hunne formulieren betreffende de compensatiekas ter invulling aanbie den en er de stortingen doen. De zitdagen van M. Decuypere zul len in de toekomst plaats hebben den eersten Zaterdag van elke maand op de aangegeven uren. DE VOORZITTER, G. Delahaye. HARMONIE YPRIANA M„ Het Bestuur der Harmonie «Ypria- na» heeft de eer en het genoegen U te laten kennen dat de Harmonie eene reis op touw zet, van één dag, naar Vimy en Notre Dame de Lorette. De Eereleden die begeeren die reis mede te maken worden vriendelijk ver zocht zich te wenden om inlichtingen in de herhalingzaal, Muziekschool, Hondstraat, op de volgende dagen en urenDinsdag 17 Mei, van 7 tot 8 u. 's avondsVrijdag 20 Mei, van 7 tot 8 u. 's avondsZondag 22 Mei, van 10 tot 12 tl. 's morgens. De reis zal geschieden op Zondag 12 Juni 1932, in Autocars. Het plan der reis is zichtbaar in het lokaal alsook postkaarten met zichten der door te loopen streek. Op Zondag 22 Mei, om 12 u., wor den de lijsten gesloten. Gelief intusschen onze genegen groeten te aanveërden. Namens het Bestuur De Voorzitter, AI MÉ GRUWEZ. BEGRAVING VAN M. JULES VAN EENAEME Maandag had hier ter stede, onder een overgrooten toeloop van volk. de begraving plaats van M. Jules Van Eenaeme, Brigadier bij onze Yper sche Pompiers. De kerk van St Niklaais was veel te klein om al de vrienden en ken nissen te bevatten. Binst de Offer ande werden er 968 gedachtenissen uitgedeeld. Voorafgegaan door het gansche Pompierskorps, het Bestuur en Le den van de Harmonie Ypriana, ging een groot schaar vrienden mede naar het kerkhof, waar den Heer Maurice Yergracht. Bevelhebber van het Pom pierskorps, volgende lijkrede uitsprak Achtbare Familie, Mijne Heeren, Sedert eenige maanden, wreed en onverwachts maait de dood in onze rangen, en deze keer. treft zij een onzer beste krachten. Wij staan hier het hart vol droef heid. want een jeugdigen, en allerbes- ten onzer mannen is ons door den dood ontrukt. Jule< Van Eenaeme was een uiter mate voorbeeldig Pompier die de al- gemeene achting genoot en het is voor ons korps een slag, die lood zwaar op ons drukt. Pompier sedert 1899 in Rousselaere, kwam hij in 1921 onze rangen ver sterken. Pompier van le klas in 1924 werdt hij Brigadier benoemd in 1930. Gedurende zijn dienst was hij op- volgentlijk vereerd met de Burger lijke Medalie van le Klas, de Zilveren Medalie van het Orde van Leopold II en de Herinneringsmedalie van het Eeuwfeest. Wij die hem van dicht bij gekend hebben, die hem als vriend gehad hebben, die hem voor zijn talentvolle kennissen als Brigadier-Chauffeur ver kozen hebben, wij beseffen maar al te wel dit onherstelbaar verlies. Niemand meer dan hij nam de be langen van ons Pompierskorps ter herte, en bij de bezoeken die ik hem bracht, als de wreede ziekte hem reeds had aangetast, die hem zou ten grave slepen, na eenige woorden over zijn toestand kwam dan onmid dellijk de vraag om nieuws over het korps. Mochte de hulde die wij den duur baren afgestorvene brengen, mochte onze deelneming in uwe droefheid, diepbeproefde Familie, U eenigermate vertroosten. Goede Vriend Jules, in naam van al uw vrienden van het Pompierskorps en in bijzijn van de afgevaardigden van andere diensten en maatschappijen zeggen wij U een laatste vaarwel. Rust in Vrede, beste Jules, tot weerziens in het ander leven. ft MUZIEKSCHOOL Zondag 29 Mei aanstaande, om 3 uur namiddag, in de Concertzaal der Muziekschool Voordracht door de leerlingen. DE BEHEERRAAD. ft ft* IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. WILLIAM BOYD in DE ZEGEPRALENDE ZEILEN (Le Voilier Triomphant) machtig en hartroerend drama in 9 dee len spelend in de wereld der zeelieden. Prachtige zichten. Aandoenlijke taferee- len. De hoofdartist is dezelfde als in De Roeiers van de Volga» (Les Bateliers de la Voga). CYCLONE cowboy-film in 5 deelen, waarin de hoofd rol wordt vervuld door WALLY-WALL. De volgende weken: IN MEI: 5<- week: -o Het zonnehuis» (La mai- son au soleil) en - Het licht in den toren (La lumière dans le cocher) cow-boy-film met Tim Mac Coy. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 Jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Moder ne ingerichte zaal. Kostelooze kleer- kamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. BENOEMING Bij Koninklijk Besluit wordt de Heer J. Catry, Griffier bij het Vrede gerecht van Meessen, met dezelfde be diening bij het Vredegerecht van Wer- vick belast, in vervanging van den Heer Bugoux, overleden. Bek. Paul, zich in dronken toe stand bevindend, had zich ten huize zijner zuster nogal geweldig aange steld. Na er aan de deur gezet te zijn geweest, had hij zich naar huis be geven, er een revolver genomen, bui ten gekomen een schot in de lucht gelost. Was dan naar het huis zijner zuster teruggekeerd, beleedigende woorden uitsprekende. Ten slotte stampte hij het panneel der deur in en langs de opening alzoo bekomen loste nog een schot, zonder mikken, in den gang. Bek. wordt voor bedreigingen door gebaren tot 2 maanden gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang ver oordeeld, voor beschadiging aan on roerende goederen, 15 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voor dronkenschap 105 fr. boete of 3 dagen gevang, voor beleedigingen 70 fr. boete of 2 dagen gevang. Voor waardelijk gedurende 1 jaar voor de politiestraffen en gedurende 5 jaar voor de korrektioneele straffen. Corn. Emma en Verb. Gustaaf van Wervick, wegens overspel elk 350 fr. boete of 15 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 3 jaar voor de eerste betichte. De Wil. Melanie, die er een katje uitziet om niet zonder handschoenen te grijpen, wordt wegens eerroof tot 350 fr. boete veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Deze die door De Wil. Melanie geroosterd was ge weest en zich als burgerlijke partij had aangesteld, bekomt 100 fr. ten titel van schadevergoeding, Belgie is onzen doodsvijand. Niemand minder dan Advokaat- Volksvertegenwoordiger LEURIDAX heeft zulks verleden week uitge kraamd in het Belgisch parlement. Wat zegt ons Boerke Xaas> wat zeggen de zoogenaamde R. Kat':. VI. Nat. van Becelare wan hun le der? Daarop krijgen wij geen antwoord, dat staat vast. Ah, die principes! De struisvogel zal eerstdaags we! een windei leggen in zijn gazette maar 't zal natuurlijk, vermits 't een windei is, maar weinig wegen. Daar zijn menschen, R. Kath.. zeg gen zij, die goed zouden doen eer.; te mediteeren over de VI. spreuk: Met wien men verkeert, wordt me:, vereerd! Of op zijn Becelaarsch: De: eenen... zoekt den anderen! Belgie moet kapot Och gottekes toch!... en zullen zi dat allemaal alleen moeten doen? Ja, ja, daar zijn menschen die hun eigen zeiven van 't leven helpen door dat ze doen zooals de kikvorsch die dacht dat hij 'nen os was en... zich opblies, zoodanig dat hij ontplofte! Erg winderig, vindt ge 't ook niet Boerke Naas aspirant diktateur- TJE? Trekt uw reddingsgordels maar aan, R. Kath. VI. Nat., redders van Vlaande ren... Uw schip is aan 't vergaan en dan springen de ratten overboord!: Er zij» er reeds een heele kollektie uit uwen gezichteinder verdwenen, er zullen er nog vele volgen. Belgie moet kapot Wel ja! wrijft 'nen ezel op zijn steert hij geeft u 'n sch... voor be looning Zoo gaat het den dag van vandage: wij kennen er van die opeters van Belgie die onder allerlei voorwend sels formidabele vergoedingen ont vangen en jaarlijksch kolossale trak tementen binnen loodsen; en die na den oorlog overgroote sommen ontvin gen als oorlogsschadevergoeding van den doodsvijand Belgie Met tijd en stond zullen we onze lezers vergasten met een bloemlezing uit het na-oorlogsch boekske Wij beloven hen dat het heel be langrijk zal zijn. EEN VLAAMS HUIS- SPOORLOOS VERDWENEN Iets verschrikkelijks is onlangs aan hel West-Vlaamsch Nationalisme voorge vallen. Een Vlaams Huis uit de streek is spoorloos verdwenen. Niet tegenstaande alle de opzoekingen tot heden gedaan, blijft het hopeloos on vindbaar. 't Stond nog fier te pra len, in de jonge Lentezonne, vóór en kele weken, langs de kalsijde van Wervik naar Yper, op het gehucht Kruyseecke, en nu blijft er niets mee: van over, absoluut niets meer Tot de onbeschrijfelijke verbazing van de Kruyseeckenaars, die, daags te voren het lokaal van het Vlaams Nationalism nog met hunne eiger. oogen gezien hadden, vooraleer zi; naar. bed gingen om te rusten, werd er, op eenen zekeren heugelijken mor gen, in de plaats van het Vlaams Huis. eene herberg gevonden dragende eer tweetalig opschrift! Het Vlaams Huis van Kruyseecke was gaan vliegen, verre, verre weg Wie helpt er mede zoeken om he: terug te vinden 't Schijnt dat dt edelgeboren hooggeachte Tom var 't Westland een prachtige prijs be loofd heeft aan den persoon die he: hem terugbezorgt. Alloliefhebbers, de handen uit de mouw. en vlug aan 't werk JIM. ft MIJNE MEENING Aan platte demagogie, aan lage volksvleierij doen, en schrijven da: het schande is, duizendmaal schande voor het Sehepenkollegie van Wer vick, de dagelijksche gemeentelijke bijleg van 2 franken, aan de werk- loozen niet meer uit te betalen, is 'i> goed en wel. doch dat brengt geer- aarde aan den dijk. De roode baas, die, persoonlijk. zijne hoedanigheid van schrijver var het socialistisch syndikaat, en van lo kaalhouder herbergier-winkelier, het geheel niet te lijden heeft, nod- aan crisis, noch aan de daarujtspnn- tende ontberingen, gij moet he® eens zien rondwandelen in de stra ten van stad met zijn rond. voldaan dik, vet buikske, zou, volgens mij ne meening, mooier werk verrichten met uit te zien naar middels, om behoeftige werkloozen behulpzaam -zijn, zonder de geldelijke tusschen- komst van de Gemeente in te roeper die al genoeg gebukt gaat onder eer I loodzwaren last van de door he: I Staatsbestuur opgelegde verpüchtr- gen, in zake werkloosheid. W aar het Sehepenkollegie van Wervick :er anderen., al het noodige geld haler' Het is niet meer per duizenden har ken, maar wel per tien duizender.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2