OHLA O.L. Vr. Middelares aller genaden De Landjuweelen WEET GE WAT 54' Jaar. - Nummer 22. 35 Ceniiemen Zaterdag 28 Mei 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Internationale Tentoonstelling van REUKERWTEN tjict i)pctecl)c ilolli ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 0- casibr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen rijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraea Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond FEESTDAG OP 31 MEI 't Was onze eerste vader Adam, die de erfzonde pleegde en het menschdom in den afgrond der zon de stortte, 't Was onze eerste moeder Eva, die Adam bekoorde en alzoo eenigszins de oorzaak was van ons ongeluk. 't Is de tweede Adam, Christus onze Zaligmaker, Die als mensch boette voor de menschen, zijne broe ders, en ons van den eeuwigen dood verloste én 't is Maria, de tweede Eva, Die ons haren goddelijken Zoon scbonk en alzoo eenigszins de oor zaak was onzer verlossing. Wanneer de Engel naar Nazareth kwam, hij vroeg aan Maria indien Ze wilde de Moeder worden van den tweeden Persoon der H. Drievuldig heid, Die als mensch het menschdom redden zou. Maria vernemende van den Engel dat alles geschieden zou tegen alle natuurlijke wetten in, per mirakel, door zonderlinge werking van den H. Geest, sprak het ja-woord uit, zeggende: Ziet hier de Dienst maagd des Heeren, dat Mij geschiede naar zijn Wil. En op dat oogenblik Eet Woord, dat is de Tweede Per soon, is mensch geworden en als mensch hebben wij Hem onder ons zien wonen. Het ja-woord uitsprekende, aan- veerddë Maria het goddelijk moeder schap, dat was niet alleenlijk het glo rieus regeeren als Koningin des He mels, maar ook het smertvol lijden van Calvarië. Zij aanveerdde dan met Christus voor ons te lijden, geheel haar leven lang maar bijzonderlijk op den dag van Christus' lijden: Ze aanveerdde dus Mede-Verloster te wezen. En omdat Maria Medever- ioster was, daarom Heeft God gewild, dat al de genaden en weldaden, die Christus op Calvarië zoude verdie nen en winnen, ons zouden overge maakt worden door Maria. Daar in bestaat haar Middelaarschap. Om die waarheden voor te stellen, heeft een kunstenaar het volgende ontwerp uitgedachtAan den voet en nevens een kruis, zit de bedrukte Moeder, het hert met een zweerd doorboord, 't Is Maria, de Medever- loster. Aan het kruispunt der twee balken, die, biet kruis vormen, is een medaillon aangebracht, voorstellende het gekroonde Hoofd van den lijden den Zaligmaker. Van achter dien medaillon een lange sluier, waarvan het eene uiteinde op de dwarsbalk deskruises rust, valt naar beneden en golft tot op Maria's schoot. De sluier ligt vol rozen, dewelke Maria op de wereld uitwerpt. Die rozen verbeel den de genaden, die de Zaligmaker op het kruis won en verdiende, en het is Maria, Die als Middelares, ze uitdeelt. m. de afstand bepalen tusschen u en een toren b. v., bij de welke gij niet geraken kunt, en dit bij middel van een driehoek. De toren is het toppunt van den driehoek en ge bevindt u op de lijn, die gij als basis van den drie hoek neemt. Meet nu zorgvuldig de lengte van de basis, alsook de hoe ken gevormd door de basislijn en den lijnen uitgaande van de uiteinde der basis in de richting van den toren. Met het kennen der lengte van de basis en der opening van de twee hoeken, kan men vinden hoe ver de toren van u gelegen is. Om te zelfste te kunnen doen met de naaste der sterren, men heeft een driehoek gevormd, met als basis den afstand tusschen de twee punten waar de wereld, draaiend rond de zon, zich bevindt op 6 maanden ver schil in tijd en die basis is zoo iets van 300.000.000.000 meters. Op de twee uiteinden dier basis, heeft men den hoek gemeten, gemaakt door ba sis en de lijn gaande in de richting der ster... en zoo heeft men kunnen bewijzen, dat die ster minstens zoo ver van ons verwijderd is, dat haar licht drie jaar op weg moet wezen om tot ons te geraken In voorgaand nummer heeft het zetduivelken, mogelijks door het Mecht weder wispelteurig geworden, i ingehaald. De Landjuweelen waren prijskam pen uitgeschreven door een Kamer van Rhetorika onder vreemde Ka mers.. Het Juweel was de prijs die aan het bekroonde spel geschonken werd. Van daar kwam de naam op het feest zelf. Wanneer een Kamer van Rhetori ka voornemens was een landjuweel op te hangen dat is, te houden diende zij de toelating van de over heid aan te vragen. Toen het ge- wenschte octrooi (toelating) verkre gen was, werd het blijde nieuws over heel het land verkondigd en naar alle kanten werden boden uitgezonden, dragende op perkament geschreven uitnoodigingskaarten welke opgaf de onderwerpen van het spel, de waar de der prijzen, de voorwaarden van den wedstrijd en alerlei wenken en raadgevingen. Gulhartig werd de bode onthaald door de broeders in de redenrijke con- ste. En 't was schenken van eerewijn en houden van banketten. Toen zette de factor van de Kamer zich aan 't werk. De factor dat was de officieele dichter. Over zijn huis bijbel gebogen bouwde Hij ratelende verzen op als antwoord op de prijs vraag. Oude triomfwagens werden weer opgefrischt, kunstige schilders bor stelden prachtige schilden, nieuwe costumen werden klaargemaakt en bij het stadsbestuur aangeklopt om toelage ter eeren van der edelen conste. En op den gestelden dag werden de verschillende genootschappen met trompen en pijpen onder het geluid der klokken en het gejuich eener op getogen menigte, door de feestvie rende Kamer aan de poorten der stad zotten, die al hun vernuft bijeen raapten om het onnoozelst den zot te maken Op-de groote markt vóór het stad huis stond het toor.eel en elke deelne mende Kamer hi 'g er zijn blazoen op. De volgende dagen werden besteed aan Iet opvoeren ('er spelen, het afle zen der refereinen en aan allerei fees feestelijkheden welke soms dagen ach- geëten en gedronken en 's avonds werden groote vuren gemaakt, pik tonnen verbrand en vuurroeren af geschoten.. Het was een onafgebroken reeks feestelijkheden welk soms dagen ach tereen duurden en waar de gansche bevolking aan deelnam. Het slot van het landjuweel was de prijsdeeling. De prijzen waren meest al van zilver, zelden van goud, soms verguld of ook van tin, ook wel een geldsom of een aantal kroezen wijn of schapen, hamele, herten, enz. Het waren allerlei kunstvoorwerpen guldene, visselen, silveren, scalen en kroesen, silveren coppen wijn- stoopen, wijnpinten, wijnkannen, zelfs lepels en zoutvaten. Die prijzen waren uitgeloofd voor de beste spelen en refereinen, voor het schoonste inkomen en voor den onnoozelsten zot. De landjuweelen werden mettertijd allerkostelijkst, maar het gewillige magistraat sprong bij om de onkosten te dekken, want jde geheele stad stelde haar roem in de overwinning h^rer dichters. eene reek achtergelaten in den voor- laatsten alinea van Nicolaus Co pernicus en alzoo een reeds moei lijke zinsnede totaal onverstaanbaar Smaakt. Lees dus: drie eeuwen moesten er verloopen, ter het een sterrekundige gelukken 'aocht den reusachtigen afstand van een onzer naaste buren in het ontel baar sterrenheir, vit haar nauwlijks Eetbare parallathische plaatsveran dering, te bepalen, Parallathische berekeningen is o. Huizen en straten waren met bloemfestoenen, meien en tapijten versierd. Statige triomfbogen over welfden de straten. Op zegewagens en rijk uitgedoste paarden reden de kunstbroeders in benten stoet met wuivende wimpels en kleurige bla zoenen, de voornaamste straten der stad door. De toegestroomde menigte bewon derde de kostelijks costumes, zocht de beteekenis der zinnebeeldige groe pen te ontcijferen, of schaterde het uit van pret bij de kwinkslagen en de vroolijke dwaasheden van de Kamer De IX" Nationale en Internationale Tentoonstelling van REUKERW TEN ingericht door de Nationale Maatschappij De Lathyrusvrien den zal plaats hebben in den Kruid tuin van den Staat te Brussel, op 25, 26 en 27 Juni e. k. Voor alle inlichtingen zich wen den: 61, Volksregeeringstraat, Brus sel. (Tel. 21.44.97). EERSTE NATIONALE TENTOONSTELLING VAN GLADIOLUS-BLOEMEN De Eerste Nationale Tentoonstel ling van Gladiolus-Bloemen ingericht door de Belgische Gladiolus-Vereeni- ging zal plaats hebben in den Kruid tuin van den Staat te Brussel, op 30 en 31 Juli en 1 Augustus e. k. Voor alle inlichtingen zich wen den: 61, Volksregeeringstraat, Brus sel. (Tel. 21.44.97). Te Palaiseau, woonde een Fran- sche boer, in wiens huis op zekeren dag een zilveren lepel verdween, 's Anderdaags was het een zilveren for- ket. De eerste maal dacht men aan een mis-leggen en de tweede maal aan diefstal... en de boer beschuldigde de meid, naar dat Het feit nog verschil- lige malen voorgevallen was. Zij werd door de schadebeletters wegge leid, loochende alles, maar als men ze op den pijnbank legde en folterde, zij bekende al wat men wilde. Daarop werd ze opgehangen! en ten onrech te, want men ontdekte nadien den waren dief't Was een ekster, dien men zag een blinkend iets in zijn nest wegdragen en als men het nest van nabij ging onderzoeken, men vond er veel kostbare voorwerpen. De boer en boerin, die de dienstmeid aangeklaagd hadden, bekloegen het jammerlijk; zij verlieten de streek en vestigden zich te Parijs en in de kerk van St Jan deden zij eene stich ting van jaarlijksche mis ter ziele- lafenis hunner meid. Tot aan de fransche omwenteling werd die mis ieder jaar gecelebreerd en het volk noemde ze«De mis van den ek ster. Pius XI wordt de Paus der Mis siën genoemd en dit niet zonder re den: Sedert 1922, jaar waarin Kar dinaal Ratti Paus werd, zijn 4000 nieuwe zendelingen naar de Missie landen getrokken en het getal inland- sche priesters klom er van 2670 tot 4000. In 1922 waren er 9.500.000 katholieken in de missiestreken en nu 15.500.000; daarbij in de Semina- riën van die gewesten bereiden zich nu 15.000 jongelingen tot het apos telambt. Volgens de afgeleverde veloplaten zijn er in Belgie 1.850.000 rijwielen in dienst, dat is een velo per vier koppen der totale bevolking. Nog een duw en velen zullen twee velos heb benéén om naar hun werk te rij den en één om er van weer te kee- ren. n Het Fransch schip Georges Phi- lippar waarmede onze prinsen af reisden naar het Oosten, en dat nu door brand in volle zee omgekomen is, was merkweerdig uit reden der kunstgewrochten, die sommige zij ner zalen versierden: Eene fresco van Bremond, bestuurder der kunst school te Marseille, muurschilderijen van Méheut, oude gravuren, gleiërs- werk uit Quimper, aarden potten uit Anduze en prachtig houten beeld houwwerk. Icare is de naam van een klein lief blauw vlinderke; 't is ook de naam van een ingebeelden guit, die sa men met zijn vader wegvloog uit den doolhof van Creta, waar men ze gevangen Held; om dit te doen, had den zij met was vlerken vastge maakt aan hunne schoudersde klei ne Icare vond smaak in het vliegen en vloog zoo hoog dat de warmte der zon het was der vleugelen deed smel ten en dat het ongelukkig kind, met het verliezen zijner vlerken, pijlrecht naar beneden viel en in zee omkwam Daar is nu de Icaarsche zee Samuel Lutich, uit Weenen, wil van al de menschen Icaren maken. Hij beweert een vliegstelsel uitgevon den te hebben, bestaande uit vier vleugelen en een moteur van 18 kilos, dewelke men vast te maken heeft op de schouders en alles zoude niet meer osten dan een gewone veloIk moet dat eerst zien, zegde de blinde, vóór ik het gelooven zal. Violen en cellos die toebehoorden aan den Italiaanschen muzikant Pa- ganini werden in Londen verkocht voor 230.000 fr. De violen gemaakt door Stradiva rius, vermaarden vedelmaker uit Cremons, Italië, (1644-1737) hebben misschien nog meer weerde, het zijn immers de beste en beroemdste, die ooit bestonden. Hebt ge nog een ernstige samen spraak gel ad met een kunstenaar op de viool; hij zal u langen tijd kunnen spreken, nopens gaven en fouten van de drie, vier vedels dia hij bespeelt en veel zaken kunnen aanhalen en tconen, nopens de min of meer vol maakte tonen, die zijne speeltuigen leveren kunnen, 't Is eene geheele wereld, waarvan gij geen gedacht had, die u veropenbaard wordt. In die zake, gelijk in veel andere hebt ge groote verscheidenheid en een heid. Om met dat laatste gedacht voort te doen, als ge eene kudde schapen tegenkomt, alle hunne koppen gelij ken aan elkander en gij ziet er geen verschil in. En nogthans, in de we zens der schapen is er evenveel ver schil, als in menschen-aangszichten en de herder, die geheele dagen met zijne schapen omgaat, ziet en kent die verschillen. Ook als het gebeuren zou, dat twee kudden schapen in el kaar loopen, de twee herders zonder missen zullen elk zijne schapen uit den hoop halen en met zijne kudde verder optrekken. Op de groote verscheidenheid der menschen-vingers is de kennis ge steund der vingerdrukken. Er zijn geen twee gelijke vingers in de na tuur aan te treffen. Van daar, als een verdaclte kerel met de politie af te rekenen heeft, hij moet zijne vingers bijvoorbeeld in inkte doppen en ze dan op een blad papier drukken. Deze prent, samen met zijnen naam en zijne photo, worden bewaard en vindt men nadien, bij diefstal of moordpoging, vingerdrukken op meu bels of voorwerpen, die overeenstem men met bewaarde prenten, men kan dief of moordenaar vereenzelvigen. Eene monsterbetoogingeen hon derdduizend personen sterk, aange voerd door burgmeester en vele ge meenteraadsleden, doortrok twee straten van New-York, om de af schaffing van de wet te vragen, die biergebruik verbiedt. De twee stra ten waren de Broad-way, de bijzon derste der oude kromme straten van stad en de vijfde laan, die pijl rechteis en 21 kilometers (d. i. meer dan vier uren) lang. Ten 10 u. nam de stoet aanvang en ten 1 u. kwamen er de werklieden bijdie dan met het einde der week hunne fabrie ken verlieten. Wie in Amerika voor het behouden dér verbiedende wetten wedijveren, zijn de menigvuldigen, die met al cohol-smokkel groote sommen be machtigen. Den 31 Augustus e. k. is er zonne- eklips, die, als totaal, 99 seconden duren zal, in sommige gewesten van Noord-Amerika. Men bereidt er zes luchtballen en vesl vliegmachienen om hoog in de lucht het phenomsen te kunnen volgen. Gazetten schrijven dat dit als doel heeft, om nader van de zon de eklips te kunnen volgen maar wat is 10.000 meters, betreklijk den zonnen-afstand Dikwijls gebeurt het, dat bewolkte luclt alle bestatigingen verhindert en dat men nutloos alls voorafgaande on kosten gedaan heeft; zoo zullen wij dichter de waarheid zijn, als wij be weren, dat men, in geval van bewolk te lucht, met die ballons en vliegma chienen zal trachten boven de wol ken-gordijn te geraken, om zekerlijk de eklips te kunnen nagaan. ft Ds epistel van de Sinxen-mis ver haalt dat Petrus prak aan de samen gestroomde Jodenmenigte en ver staan werd in een groot getal ver schillende talen. Dat was esn wonder, al de krachten der natuur overtref fend, dus een mirakel. Met Sinxen 1.1. de Radio-post van het Vatikaan Heeft disn Epistel rekewijs de wereld ingezongen in 24 verschillende talen Dat was een natuurlijk wonder, maar geen mirakel. Om sterkeboter te verhslpen kneed ze met water, waarin 15 gram-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1