Als "ZIJ,, Baas zijn WEET GE WAT ZONNEBEKE Jaar. - Nummer 24. 35 Centiemen Zaterdag 11 Juni 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper (j- CASIBR) li 1 miek men tusschen Arcella en de stad eene nieuwe verbinding al over de ri vier, die de stad langs daar begrenst, met set epen bij elkander aange bracht. Maar de bewoners van 't Ar- cella-k .tartier vielen de brug met de bijle aan en sloegen ze uiteen. Daar om dagveerdigde de Podestaat voor 's anderdaags al de burgers van Pado- m. lang, 20 breed, 24 hoog én tot op deringszaal. Die zaal, onder één gewelf, is gebouwd in 1172-1219 als tribunaalzaal (Juris Basilica), is 83 m. lang, 20 breed 24 hoog én tot op huidigen dag, waarop men nu zalen optrekt met ijzeren geraamte, was zij de grootste van de wereld. Daar verklaarde de Podestaat dat al de in woners van het Brugge-Hoofd ge heel den dag in stad moesten blijven, wilden ze zich niet blootstellen aan verbeurdverklaring hunner goede ren! Zoo kon de begrafenis geschieden in Sta Maria en die begrafenis was een triomph-tocht. In 1263 vervoerde men St Anto- nius gebeenderen van uit Sta Maria naai- de prachtige basiliek, die de Padovanen bouwden ter eere van hun nen heilige en die nog tot den dag van heden de naam draagt van Basi liek il Santo Bij dat overbrengen had men kunnen bestatigen, dat St Antonius' Lichaam al de gewone uit werksels der ontbinding ondergaan had, uitgenomen de Tong. Deze, on geschonden, werd in eene kostbare, fioitcv siehtbaar geplaatst, is be waard in den schat der kerk en wordt jaarlijks in de processië van 13 Ju ni, gedregen, de stad rond. De correspondent van The Ti mes te Riga heeft aan zijn dagblad nauwkeurige inlichtingen verstrekt omtrent de loonen in Rusland en hun invloed op de levensduurte. De handenarbeid wordt thans per stuk betaald. De loongelijkheid die als nevenresultaat lad voedingrant- soengelijkheid, bestaat niet meer in Rusland. Tegenwoordig is het devies: Wie minder werkt, zal minder eten krijgen. Daar de werklieden in de eetzalen der fabrieken slechts gedeeltelijk de benoodigde eetwaren vinden, hebben zij zich gewend tot den zoogenaam- den vrijen handel, die zonder rant- soenkaarten verkoopt. De prijzen zijn er reusachtig hoog: Boter 13 Roebel (fr. 131,50) spek 6 Roebel (fr. 60,70) honing 5 Roebel fr. 50,55) per kilogram. Wie echter trekt zijn voordeel uit dezen woekerhandel? Heel eenvoudig de Staat zelf, die aldus aan de arbei ders een groot deel voedsel onthoudt Vóór Hij stierf, staarde hij ver- onderd hemelwaarts en op de raag Wat ziet ge dan? antwoord lij: «Ik zie den Heer. Na dit szegde, had St Antonius samen met «broeders de Éeven psalmen van cttveerdigbeid gezongen tot het ein- s toe, om een halve uur later kalm rustig te sterven. Hij was 36 jaar id. 't Waren dan tijden van geloove mr ook van ruwe zeden. De Broe- ?rs van Arcella, wetende dat St An- inius uitdrukkelijk aanbevolen had tm te begraven in 't Maria-Klooster i vreezende, bij overbrenging van lijk, tegenstand van wegens de be- olking der voorstad, beslisten het fsterven niet ruchtbaar te maken en e overheden te verwittigen. Verlo- en voorzorg: Het nieuws lekte uit d de kinders verkondigden het door eheel de stad: Hij is gestorven, de ieilige Vader!... de Heilige Anto- ius is dood Bisschop en Podestaat (d. i. Brug- -eesterwier gezag ingeroepen •erd, steunden de Paters van Sta Haria, maar de Brugge-Hoofd »- 'woners gaven niet toe. Wapen- distand volgde, zoo gezegd tot de iomste van den Provincialen Overste ier Franciskanen; maar, omdat, het om zoo te hunnen nadeele winsten te vcella-Klooster gesloten werd en ge- naken, welke zooals men gemakke ook hier alle beginselen van het so cialisme op, brengen ongelijkheid in de wereld en deelen de bevolking in veschillende klassen in. De partij van den klassenstrijd vormt nieuwe klas -en, wat wel nie mand zal verwacht hebben. Dat dit alles de IP Internationale in harnas jaagt tegen de IIP Internationale, spreekt vanzelf. Doch in feite is de II" Internationale de theorie en de IIP Internationale de practijk. De Sovjets hebben getracht met ijzer, kolen, ja zelfs met bloed het so cialistisch paradijs te stichten, dat in de oogen van de gezonddenkende werklieden nogal verschrikkelijker is dan de kapitalistische Lelzoo als ieder burgerland menigmaal door de socialisten wordt genoemd. Hoe dichter Communisten en Soicalisten bij hun verwezenlijking schijnen te staan, des te dichter staan zij ook bij de failliet. In ieder geval kunnen zij de vuur proef niet doorstaan. GROOTSCHE H.HERTEFEESTEN DER DEKENIJ YPER trndeld, beukte het volk de deuren en drong binnen om den Heilige - zien. Wat later kon men het lijk *ne voorloopige begraving geven plaatse; en daar er nu gezegd Lrd, dat het lichaam weg gestolen hj» kwamen de Arcellas-geburen ■der in opstand, drongen opnieuw r;wapenderhand binnen het klooster 5 men moeste Let lijk ontgraven. Als de provinciaal aankwam, om ■id te winnen en de gemoederen te ;'en bedaren, gaf hij niet onmiddel- beslissing. Ten laatsten besliste ten voordeele van Sta Maria, te- het gedacht van sommige leden '-a den stedelijken raad maar met '"-edkeuring van den Bisschop. Deze ■"*g bijstand aan den Podestaat en anderdaags d. i. den 5n dag sedert afsterven, zoude de begrafenis '-Nnieden. Om een derden opstand t voorgeborchte te verhinderen, Vorming van den stoet om II u., optocht om 2\ u., geschiedkundige stoet en processie om 5 u. Sprekende en zingende groepen, joodsche klee- dij, kapping huis Vercouter, vijf honderd deelnemers, openbare hulde op de markt. Feestrede door M. Be- celaere. Koor: «Ons toekome uw rijk Verdubbelde autobusdiensten ver zekeren het verkeer. Na 1 f uur is alle toegang van gerij met den ge- meentekom stopgezet tot 7 L uur. De 2" Zondag van Juni moet voor het Ypersche een hoogdag zijn. een dag van geloofsbelijdenis en openbare hulde aan Kristus, ons aller Koning. Gansch het Ypersche en omliggen de dekenijen zullen toestroomen om deze Lulde grootsch te maken, en de diepe geloofsgevoelens der streek te betuigen. lijk kan vaststellen reusachtig zijn. Sommige dezer winkels aan vaarden als betaalmiddel slechts bui- tenlandsch geld, ofschoon dit geld wettelijk niet in Rusland mag bin nenkomen, daar men in 't buitenland Russisch geld ook niet aanvaardt. Hier heeft men weer eens een staal tje van het zuiverste socialisme, dat zich slecb ts kan handhaven met dum ping in het buitenland en verdruk king in het binnenland. Dat socialisme heeft officieel den zeven-urigen arbeidsdag ingevoerd, doch in feite bestaat deze nieuwig heid maar voor de slechte werklie den. De anderen, vrijwilligers meest al, die goed betaald worden, vormen de stormtroepen,, die noch een be perkten arbeidsduur kennen, noch rustdagen hebben. Zij alleen genieten bijzondere voorrechten. Om te slagen geven de Sovjets dus Te Padova in de Salone of oude vergaarzaal, gebouwd als tribunaal zaal ten jare 1172-1219, (Juris Basilica) ziet men nog een mid- deleeuwschen schand-steen. Wie zijne schulden niet meer kon betalen, werd door de Rechters ver oordeeld, om een zeker getal uren op dien steen te zitten, in zijn hemde... en het volk mocht hem komen be schimpen. Te Brugge aan het gerechtshof, aan den gevel langs den burcht, zijn ijzeren ringels. Ook in de middel eeuwen, dienden die ringels om er veroordeelden aan vast te hechten, o. m. al wie bevonden geweest was vervalschte eetwaren verkocht te heb ben. En het volk mocht ze komen uit jouwen en beschimpen, wat meest samenging met Iet werpen van rotte eieren. In lang vervlogen eeuwen, in een Italiaansche stad, een men$ch ver oordeeld om op den schandsteen te moeten zitten, daar hij zijne schul den niet kon betalen, wilde zelfmoord plegen. En als hij in den laten avond, wanneer niemand meer op straat was, de leuning eener brug over schreed om in het water te springen, werd hij weerhouden door een man, dien hij niet ontwaard had en die schertsend zegde: Ohla kerel, wat gaat ge doenZoo niet, zegde de vreemdeling, als hij den reden zijner wanhoop vernam, ga naar huis en verwittig al uwe schuldeischers morgen avond zich ten uwen te be vinden, daar zal ik komen en hun al uwe schulden uitbetalen. 's Anderendaags met den avond waren ze allen in het huis van den schuldenaar, maar wie eerst niet af kwam, was de betaler en toen ze, met het intreden der nachtelijke duister nissen op het punt waren te vertrek ken, hij kwam binnen. Hij vroeg naar de schuldbekentenissen, betaal de ze rekewijs en deed ze door den schuldenaar oogenblikkiglijk ver branden. Iedereen was tevreden, maar bijzonderlijk de schuldenaar en op aanvraag van den weldoener werd er gefeest en een goed glas ge dronken. Als ze nu allen samen het huis verlieten, nadat de weldoener gezegd had aan de schuldenaar: Sluit goed uwe deur en slaap rus tig op weinige stappen van daar, werden ze overvallen door eene ben de baanstroopers, die ze totaal uit plunderden: De weldoener was een eerlijke» bandietenkapitein! Te Lucerne vierde men het halve- eeuwfeest van de Gothard-lijn en zij nen tunnel. Mr. Sctrafi had het in zijne rede over den ingenieur Favres, die de tienjarige werken bestuurde en stierf korts voor het invallen der scheiding te midden den berg, tus schen de twee helften van den Tun nel. 100 menschen waren veronge lukt gedurende het boren en Favres stierf natuurlijken dood. Daarop zin spelend, zegde hijHelaas 100 slachtoffers, waaronder Favres, schoten er het leven bij in, vóór de eetuimbekkende Minotaure (dat is de Berg en al de moeilijkheden die hij opleverde) zich voor goed als over wonnen neerlegde. De Minotaure was een ingebeeld wangedrocht, met menschenlijf en stierenkop, die leefde in den Laby- rintheof doolhof van het eiland Creta (nu Caudie) en de Grieken moesten hem jaarlijks 50 jonge doch ters leveren, dewelke tij verslond. Thesee, zoon van Koning Egeas, stelde voor den Minotaure te gaan bevechten, in plaats van de jaarlijk- sche zende te sturen en bij weder komst van zijn schip, zoude een wit te vaan het gelukken aankondigen en eene zwarte het mislukken. Hij dood de Minotaure, maar bij het terugva ren miste men van vlag en vader Egeas. dit ziende van aan het strand, sprong in zee en verdronk. De zee werd sedert dien Egische Zee ge noemd. Men beweert dat er te Yper, in den nactt van Zondag 5 tot Maandag 6 Juni 1.1., wat sneeuw gevallen is, die bij aanraking van den grond aan stonds wegsmolt, evenals de hagel- steenen die over zomer vallen. De winter 1124-25 was bijzonder erg. De boomen botten maar na Sin- xen en half Juni een geweldige vorst vernietigde koorn en haver. Ook met einde 1125 woedde de hongersnood. Karel-de-Goede regeerde dan. Hij gaf bevel al de honden en ossen te dooden, verbood ook het brouwen van bier en miek kenbaar, dat men in 't volgende jaar, den helft der landerijen moest besteden aan 't kweeken van Boonen en Erwten. Dit laatste omdat erwten vroeger aan zijn dan het koorn. Hoe kan de hagel zich vormen in volle en warme zomer? Waarschijn lijk zijn de hagelsteenen waterdrup pels, die komen uit hooge en zeer stille luchtruimten. Daar is het ge weldig koud en ingezien de beweeg- loosheid der lucht, verliezen de wa terdruppels door uitstraling, zooveel warmte, dat zij onder 't vriespunt geraken. Uitgaande van die veron derstelling, heeft men gemeend, dat men het vormen van den hagel kan beletten, door het in-beweging-bren- gen van de lucht. Daartoe gebruikt men rechtstaande kanonnen en waar van de muil voorzien is van een lan gen nauwen trechter. In Noord-Ita- lië, waar de velden dikwijls door ha gel verwoest werden, hebt ge veel zulke kanonnen en als een landbouwer eene wolk ontwaart, die hij als hagel- vormend beschouwt, hij begint te schieten en welhaast al de kanonnen der streek beantwoorden zijn ge schut. De Basken bewonen de streek der Pyreneën te Zuiden en ook te Noorden. Menigeen er van verhuisde naar Zuid-Amerika, deden er aan vee-teelt en werden belangrijke bezit ters. Er was een tijd, dat de presi denten van drie Republieken, name lijk Urugai, Argentina en Chili, bas- ken waren. De Engelsche goudstukken der laatste tijden, weerde 20 schellingen, noemde men somwijlen de St Joris' Ruiterij, omdat die stukken Het af beeldsel dragen van een St Joris te peerdeAls men beduiden wilde, dat de Engelschman eene zaak zoude bemachtigen met geld, het spreek woord was: Alles zal wel wijken voor St Joris-Ruiterij In Spanie was het 't gebruik als voornamen te geven namen van Hei- t]ft SJpcvscljc {tolk ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. St Antonius verbleef sedert gerin- n tijd in de eenzaamheid van Cam- 'Sanpiero en bewoonde eene cel, die en opgetrokken had, nevens het poster, in het bosch en wat verhe- n boven den grond, tusschen zes rare takken, die kroonswijze opge- r'oten waren uit de wortels van een ariitigen notelaar. Den 13 Juni, met den noen, daalde Heilige uit zijne verhevene cel ging naar het klooster, voor het lenmaal. 't Was een Vrijdag; schie- kwerd hij aan tafel onpasselijk en ertuigd dat zijn einde nakende ss, drukte hij den wensch uit, dat en hem overbracht in het Maria- looster, binnen de stad Padova. erbeeld u den wagen met twee ossen spannen en die den Heilige der- larts voerde. Een Broeder uit incta Maria, die den stoet te ge- set kwam en ziende dat de Heilige iltogend was, raadde aan naar het oosterken van Arcella, in de voor- ad het Brugge-Hoofd gelegen, rijden... Hetgeen geschiedde en St ntonius, na nogmaals de absolutië itvangen te hebben en het H. Olie- 1, gaf daar den geest. De inwoners van 't voorgeborchte niringden welhaast, met de wapens a de hand, het klooster van Arcella r. wanneer de Franciskanen uit Sta Üaria aankwamen om het lijk naar "-aar over te brengen, moesten zij ïhteruitdeinzen. OP ZONDAG 12 JUNI 1932 Meer dan drie duizend mannen. Negen en dertig Bonden, 10 muziek maatschappijen betoogen hun trouw aan Kristus Koning. Nog één Congres: Te Francfort-a- Mein vergaarden de eigenaars der Duitsche cinemas en zij verklaarden, dat de omvangsten een milliard frank per jaar minder geworden waren. Door den radio hebben zij het Duitsch publiek om hulpe gevraagd in den strijd, dien zij leveren, «zeg gen ze alzoo om hun bestaan. Dit is hun S. O. S. (Save Our SaulRed on ze ziel of leven.) Guinea is eene streek van Afrika, langs den Atlantischen Oceaan. Van daar kwam er goud waarmede men in England, onder Karei II goudstuk ken sloeg ter weerde van 21 schellin gen en Guinie genoemd. Van daar kwam ook het eerste goed, gemaakt met grof katoen, en blauw getint; dat goed is bestand tegen het snel- vuilmaken en door den geur van den indigo, waarmede het geverwd wordt, tegen het ongedierte. Topffer, een protestantsche letter kundige zegdeDe mensch zal eene beurs goudstukken geven aan den heelmeester, als zijn leven in het ge drang is,... hij zal een goudstuk wa gen bij den advokaat, als zijne have op het spel staat... en hij geeft.een duit voor zaken, die zijne ziel en zijne eeuwigheid aanbelangen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1