Crédit Anversois De Landjuweelen Dixmndestraat, 18, YPER De Belradio te Ruiselede Hongaarsche Kinderen Ypersche Kroniek ligen, uit den katholieken kalander. De minister van Rechtwezen heeft afgekondigd in het Staatsblad, dat ook andere voornamen geduld zijn, o. m. heidensche, Turksche, Jood se! e en zelfs namen die zinspelen op burgelij k leven, zooals: Vrijheid, Broederlijkheid, stemrecht! Italië is he'. land der combiiiazio- ne De Lgaat van den Paus, die naar Padova trok voor het eeuwfeest, werd overal da krijgseer bewezen en hij werd vorstlijk onthaald. Donder dag 2 Juni, met den avond, stoomde zijn prinselijke trein de statie van Rome binnen en op de kaai stonden de overheden, een afdeeling van 't le ger en een krijgsmuziek, dat een laat ste maal het pauslijk Hymne speelde. 24 Uren vroeger stond op de zelfde kaai Mussolini en zijn gevolg, om de gebeenderen te ontvangen van Arnita Garibaldi, Deze was de oproermaker, die de Italiaansche Eenheid bewrocl t en mag aanzien worden als de bijzon derste roover der Pauslijke Staten, in 1861-1870. Hij heeft zijn ruiter standbeeld op den heuvel Janicule, dicht het Vatikaan en is verbeeld hoogmoedig en misprijzend zijn hoofd wendende naar de Pauslijke verblijfplaats. Zijne gebeenderen werden op dien Woensdag 1 Juni, van de Ternimi-statie stoetsgewijze naar den Janicule overgebracht en onder het standbeeld gestopt. mmmmmuiw N. V. «sasHiawn BANK BEURS WISSEL De stukken die voor den prijskamp werden opgevoerd waren ernstige en boertige spelen. De hoofdzaak, het ernstige vak, genaamd liet Spel van Sinne». Het was de verwerking in den vorm van tooneelspel van het ant woord gegeven op de prijsvraag. De personnages die daarin optraden wa ren geen menschen van vleesch en beenderen, maar wel zinnebeelden, zinnebeeldige wezens, zooals de Deugd, het Geloof, de Schriftuur, EJckerlyc, de Mensch en die onder elkander ellenlange redeneeringen uit sponnen om de deugd aan te prijzen en de ondeugd te schandvlekken. De Rederijkers wilden door hun spe len de hooge waarheden van gods dienst en zedeleer, de begrippen van kunst in den geest van het volk pren ten. Die tooneelspelen hadden ongeniee- nen bijval. Twee zaken droegen bij om het langdradige en vervelende van de ze- depreken frischheid en leven bij te zetten. Het waren de tooghen en de tusschenspelen der sinnekens Rij het aanhalen van een of ander feit uit den bijbel of uit de geschiede nis werd in den achtergrond van het tooneel een gordijn weggeschoven en voor de oogen van de nieuwsgierige menigte verscheen de verbeelding van wat de personnages vertelden. Dat waren de tooghen De sinnekens waren tusschen spelen, waarin een paar comische fi guren een slag van clowns, met grap pige uitroepen en bokkesprongen te voorschijn kwamen en de menigte deden schateren door hun dwaze gees tigheden. Die sinnekens met heel den schat van scheld- en schimpwoor den, sloegen niet zelden over tot een stuivende haarplukkerij ook wel eens tot ruwe, platte en zelfs vieze spreu ken. De Rederijkers waren niet uitslui tend zedeprekers, zij hielden ook van vroolijkheid en van eenigszins ruwe grappen. Het boertige spel kreeg op de Landjuweelen ook zijn deel. Daar waren ook prijzen uitgeloofd voor de genen. die het best esbattement, de genoeglijkste «cluvte», «factie» of «sotternie» zouden ten tooneele bren gen. Gedurende een vertooning bleef nie mand aan den arbeid. Vergezeld van vrouw en kinderen trok zoowel de edelman als de poorter naar de markt om zich te laten stichten do. ir de Pa-sie de- Heeren of hun hart op te halen aai het zotte gezicht van pluk harende kerels en wijven. Gedurende de 15 en de 16e, eeuwen ging om z >o te zeggen geen jaar voor- bij zonder dat er hier te lande ver schillende wedstrijden van Rhetorica plaats grepen. Het oudste Landjuweel dat bekend staat werd gehouden te 1 Duinkerke in 1426. Van 1426 tot 1565 hebben niet minder dan 135 Landju- j weelen plaats gehad. I Onder het huis van Burgondië was de pracht van de costumes zot» hoog gestegen en zoo verre gedreven dat in 1531 een hevel werd uitgevaardigd, waarbij het dragen van goud- en zil verlaken verboden werd. Toen onder den drang van de Her vorming de Spelen van tinnede moeilijke godsdienstige twistvragen begonnen te behandelen en zelfs open lijk de Hervorming aanpreekten, dan kwamen de plakkaten en de overheid stelde de censuur of strenge keu ring in. Met het kwijnen van de Kamers verminderden de Landjuweelen in pracht en getal en de beroerde tijden stelden er allengskens een einde aan. De Xoordelijke provinciën die zich uit Spanje's klauw losworstelden zetten nochtans ecu geruimen tijd nog de Landjuweelen voort. Doch ook daar ontaarden de bijeenkomsten in bras partijen en zuyperijen van drinke broers. zoodat het een mondsgemeen spreekwoord werd Rederijkers, kannekijkers De overheid greep in en op het einde der 17° eeuw verdwenen de Kamers in de steden van Noord-Ne derland. Van de Landjuweelen mag gezegd: hier leerden de burgers van een stad, van een gewest, van verschillende ge- i westen uit Noord en Zuid. elkander beter kennen en waardeerenhier werden banden aangeknoopt en de weg bereid tot meer eerbied van den ken en gevoelen. De Rederijkers zijn mannen uit het volk. hebben getoond, wat de volks geest vermag, hoe hoog het volk kan stijgen in fier en optredende bescha ving, door het kloeke bewustzijn van eigenwaarde, door middel van eigen taal, en door te leven naar eigen taal en eigen zeden. Het tooneel stond in open lucht op de greote markt, gewoonlijk vóór het stadhuis, zoodat het Magistraat en de Heeren van de Wet van op het stad huis Ivet spel konden bijwonen. Ook waren eenige banken voor het ver- hoog geplaatst, ten behoeve van de jury en de notabele heeren der stad: rondom het schouwtooneel stond het volk, burgers, ambachtslieden, boeren, statige poorteressen en havelooze wij ven. Het moet een schilderachtige aanblik geweest zijn. die bonte we meling van feestvierders, met trossen toeschouwers in de vensters en op de daken, met de rijke afwisseling van wimpels en bloemfestoenen aan de pruien en aan de trapgevels. Zicht van het centraal gebouw der imtallatien der draadlooze telegraaf en te lefoon Belradio te Ruiselede. Op voorplan, een teoknickbeambte geeft uitleg der installaties aan een groep leden der Handelskamer leper. als de officieele stoet als naar woonte zou opkomen. M. Bonnet beweerde dat de H:-. monie Ypriana hadde moeten houden van spelen of dat de tv.e» muziekmeesters moesten weten ze te doen hadden. De Politie v,er over 't hoofd gezien, Wevelgem spetl- de voort als de Harmonie Ypria:.;. al spelen de stedelijke Overheid wet; leidde en 't blijkt zelfs dat Socialist anderen beleedigden en «Ahhot» schreeuw den. Hadde 't muziek van Wevelges een oogenblik zijn concert geschorst gelijk 't muziek van Zonnebeke der. toen de officieele stoet, begeleid der de spelende Ypriana terugkeer:; onlangs van de Kaaipleehtigheid naa; het Stadhuis, alles zou rustig er. j regel gebleven zijn. Maar wenschen de Socalisten gee ruzie en onrust Een bezoek der Ypersche Handelskamer aan de Installaties der Draad looze Telegraaf en Telephoon Belradio te Ruysselede Beantwoordende aan de vriendelijke uit- noodiging van den Heer Ingenieur Ros, Bestuurder van de draadlooze Telegraaf dienst te Ruiselede, en gevolg aan de zoo merkweerdige en belangwekkende voor dracht door hen vroeger gegeven in de schoot der Iepersche Handelskamer, brach ten een zestigtal Leden der Kamer een bezoek aan de uitzendingspost van Ruise lede, den Zondag-namiddag 5 Juni. Vertrokken uit leper om 1 uur per autobus Kosmos en verscheidene bijzon dere autos, werden de bezoekers heel min zaam ontvangen door den Heer Bestuur der Ros en zijne medewerkers. Zij stelden zich volkomen ten dienste van de bezoe kers om tot in de minste bijzonderheden en onder hun geleide en uitleg, die merk weerdige uitzendingspost te doorloopen. Beginnen bouwen in 1923, is Belradio thans in rechtstreeksche verbinding, zon der vreemde tusschenkomst, met Leopold- ville (Belgisch Congo), New-York, Bue nos-Aires en Madrid in deze steden zijn correspondenten die op gestelde uren tele grammen wisselen met Belradio voor de gansche wereld. Vanaf 15 Juni zal men ook kunnen tele- foneeren met Belgisch Congo. De post van Ruiselede, wiens inrichting 35 miljoen franks verbeeldt, beantwoordt nochtans aan eene nationale noodzakelijk heid: Niet meer afhangen van vreemde landen eigenaars der onderzeesche ka bels voor de overzeesche verbindingen, is alreeds eene hoofdzaak; maar de in komsten en ontvangsten in de Staatskas storten en blijven in plaats van aan En geland te betalen, speelt nog de grootste rol voor Belgie. Het bezoek uiteenzetten en beschrijven zou de palen van dit kort verslag over schrijden; zeggen wij nochtans dat de elektrische stroom in de luchtruimte ge zonden wordt bij middel van 8 ijzeren py lonen van 297 meters hoogte (enkel 3 me ters minder dan den Eiffeltoren van Pa rijs). Dat de installatie met de gebouwen, wo ningen van het personeel, parken, wegen, enz. zoo groot is als verscheidene groote hofsteden te zamen; Dat de installatie gansch modern is, buitengewoon van werktuigen voorzien, en uiterst leerzaam om bezoeken onder het geleide van een bekwaam en zeer dienst- veerdig personeel. De beste indruk en geheugenis zullen door de bezoekers behouden worden; het strekt ter eere van het Comiteit der Han delskamer. Vele pleegouders hebben den wensch uitgedrukt hun Hongaarsche kinderen terug te zien. Om hun genoegen te schenken zal er volstrekt onafhankelijk van het voormalig kinderwerk, maar onder vertrouwelijk toezicht en zekere be waking een dubbel transport in gericht worden: 1. een vacantietrans- port voor Hongaarsche kinderen naar België; 2. een reis voor Belgische ouders naar Budapest. De Hongaarsche vacantiekinderen zullen te Budapest einde Juni ver trekken en einde Augustus naar hun Vaderland wederkeeren. De pleegoudersreis zal geschieden van 21 tot 31 Augustus. Voor het vacantietransport mogen enkel kinderen aangevraagd worden, die reeds in België verbleven en bij de pleegouders die ze herbergden en allen moeten in Augustus naar Hon garije wederkeeren. De reiskosten voor de heen- en te rugreis, ten beloope van ongeveer 1100 fr. moeten op voorhand betaald worden. De aanvragen moeten voor 10 Juni gezonden worden aan M. Gaston Boghaert, Van Volxemlaan, 254, Brussel-Vorst, die gewillig alle in lichtingen zal verstrekken. Met de aanvraag verbinden zich de pleegouders: 1. de kinderen bij de aankomst in Juni te komen afhalen en bij de afreis in Augustus te bren gen in de Noordstatie te Brussel; 2. de aangevraagde kinderen met het Augustustransport te laten afreizen. Indien zij die verbintenis niet zou den naleven, ontlasten zij het Bestuur van alle verantwoordelijkheid, welke ook, aangaande de kinderen en ver zaken zij, door het feit zelf, aan alle recht op de som voor de terugreis ge stort. De Hongaarsche kinderen die voor een langeren tijd in Belgie zouden verblijven kunnen te zamen met de Ouders op 31 Augustus uit Budapest vertrekken. Voor alle inlichtingen aangaande dit dubbel transport zich wenden, hier in België tot bovengenoemden M. Boglaert; in Hongarije tot Juf. ;Van de Voorde, Budapest, I Kutvö- gelgvi ut 15b, die voor paspoort enz. zal zorgen. Het Bestuur. De leden der Ihindelskamer leper op bezoek aan de installatie der draadlooze telegraaf en telefoon Belradio te Ruiselede. In 't midden, de heer Ingenieur Ros, Bestuurder van de draadlooze telegraafdienst te Ruiselede. De Apotheek van M. VAN RO- BAEY8, Boterstraat, zal alleen open zijn o]» Zondag 12 Juni 1932. ïjt S|C KERKELIJK NIEUWS St PIETERS: Zondag 12 Juni, ten 8 ]/2 uur, ge zongene Mis voor Emile Pattyn. Maandag 13 Juni. Naamfeest van den H. Antonius van Padoua. Maandag, Dinsdag en Woensdag, ten 6 pz uur, gezongene Mis den Hei lige Antonius ter eere. HERINNERINGSMEDALIE Aan de volgende personen, tot het onderwijs behoorend, werd de meda- lie van het Eeuwfeest toegekend M. M. Cornillie Albin, schoolhoofd te YperDesramault Maurits, Deruy- ter Cam., Boudewyn Joach.. Boude- wvn Am., Garain Arth.. onderwijzers te Yper; Lecluvse Renii. schoolhoofd te St-Jan-bij-YperTieberghien Cvr„ gewezen schoolbestuurder te Yper Annoot Aug.. schoolhoofd te Woes- tenVan Elslande J.. schoolhoofd te VlamertingheVandenbussche Henri, schoolhoofd te Elverdinghe Ver- niersch Jos., gewezen onderwijzer te Yper; Hannebouw Maurits, Six Mar cel, onderwijzers te PoperingheRe- naerts Octaaf, schoolhoofd te Watou Delhaere Cam., onderwijzer te Wa tou Doise Onier, schoolhoofd te Wa tou Lazeure Omer, schoolhoofd te WulveringhemMerlevede Eric, Se- ryn Hugo, onderwijzers te Yper. EERBIED VOOR DE WET EN DE OVERHEID «De W'erkman» van 5 Juni 11. spuwt vlam en vuur tegen den Burgemees ter. omdat M. Missiaen. van het Sche pencollege tot hetwelke hij zich richt te, niet al bekwam wat hij vroeg voor het socialistische feest van 29 Mei 11. M. Missiaen vroeg den rondgang van eenen stoet en hij bekwam die toelating M. Missiaen vroeg 't gebruik van stadskiosk om den Zaterdag 28 Mei 's avonds en den Zondag 29 Mei, ten 11 uur, twee concerts te geven en zij wierd hem toegestaan; M. Missiaen vroeg de overdekte Botermarkt in geval van slecht weder om toespraken te houden na den stoet en hij kreeg ze en eindelijk, M. Missiaen vroeg om de auto's zijner aanhangers op de Leet te mogen laten staan en 't wierd hem niet geweigerd. Maar hij vroeg ook stadssieraads- niasten te mogen gebruiken om er roó-partijvlaggen aan te hangen en stadskiosk om er meeting op te hou den en dat wierd hem niet toegestaan omdat stad's roerend en onroerend goed niet mag misbruikt worden voor partijwerk te verrichten, bijzonderlijk acht dagen nadat De Werkman ge schreven had dat de socialistische par tij den 29 Mei den kiesstrijd begon en dat de Katholieken zwart keken van koleire, de Liberalen blauw uit sloegen van teleurstelling, de Kristen Demokraten de gilvezucht kregen van spijt en de Fronters brieschten gelijk leeuwen van verontwaardiging. Niet alleen de Burgemeester, maar de Schepenen Lemahieu en Delahaye namen vorige 'beslissingen, om, van den eenen kant, de grondwettelijke vrijheden aan iedereen toe te kennen maar, van een anderen kant, orde en rust op de straat te waarborgen in 't belang van de algemeenheid. De Werkman schreeuwt en scheldt nog meer tegen den Burge meester omdat hij, zoo gezeid. de schuld was dat het concert van het socialistisch muziek van Wevelgem, Zondag 29 Mei. rond 12 ti. gestoord wierd op stadskiosk. Het socialistisch concert, gevraagd van 11 y2 u. tot 12 /2 u. moest ge daan zijn kwart vóór een ure, als de Burgemeester en Schepenen begeleid door stad's Pompiers en de spelen de Yprianaharmonie, langs de kiosk moest passeeren om, na de H. Sacra mentsprocessie, van de Hoofdkerk naar het Stadhuis, weer te keeren de dienstdoende Politiekommissaris ging. na 't ingaan der Processie in St Maartenskerk, naar de Markt, gaan zien of het concert gedaan was, en hoorende dat het nog aan den gang was. vroeg hij aan den Gemeente raadsheer Bonnet dat het muziek van Wevelgem zou ophouden van spelen NOCH TACT NOCH TUCHT Wij meenden dat een beleefde bor ger eerbied moest gevoelen voor zi;- nen, van 's Konings wege, aangestel- den burgmeester, evenals een welop- gebracht kind eerbied gevoelt voo: zijnen vader, een verstandig scholier voor zijnen onderwijzer, en een goe de en getrouwe werkman voor zijne: baas. M. Missiaen gevoelt daarvan niets, en zegt en schrijft dat hij fier is zij. nen -burgmeester gesmaad te hebben, en er voor veroordeeld geweest te zij door de Boetstraffelijke Rechtbank van Yper en door 't Hof van Beroep van Gent: M. Missiaen heeft geer tact. M. Missiaen is ook zonder tucht Maandag 6 Juni 11. was het Gemeen teraadszitting; de Schepenraad hal 16 punten op de dagorde gebracht, waaronder 15 van bestuurlijken aard in 't belang der stad en van stads openharen onderstand, en een va; politieken aard, ingezonden door II Missiaen, te weten Ondervraging over de uitdagende houding van de: burgmeester ten opziche van het socia listische feest van 29 Mei 11. Dit laat ste punt stond gerangschikt onder nummer 15. Ter zitting, van zoo 't proces ver baal der vorige zitting gelezen en goedgekeurd was, vatte M. Missiaen, zonder het woord aan den Voorzitter gevraagd te hebben, de bespreking aan over het vijftiende punt. De Voorzit ter, belast met de politie, zei hem dat hij het woord niet had. M. Missiaer. sprak voort. De Voorzitter riep hem tot de orcle. M. Missiaen, ver van ver ontschuldiging te vragen, deed nop voort. De Voorzitter zei hem: Ik roep IJ voor de tweede maal tot orde: maar M. Missiaen, tuchtloos en in opstand tegen zijne wettelijke over heid, sprak maar gedurig voort; zoo dat de Voorzitter verplicht was te zeggen: Wilt gij niet luisteren? De zitting is geheven, en dat de Gemeen teraad onverrichter zake uiteen ging. Wat zal de Voorzitter van 't Se naat doen met zoo eenen Senateurt ONS ONDERDAK Samenwerkende Maatschappij voor Goedkoope Woningen Ons Onderdak te Yper Yper, den 31 Mei 1932. M„ Gij wordt uitgenoodigd tot de al- gemeene vergadering der aandeelhou ders van Ons Onderdak gestel: op Zondag 19 Juni 1932, om 11 uur in de benedenzaal van het Stadhuis te Yper. DAGORDE 1. - Lezing van het jaarverslag. 2. - Verslag door de Heeren Kommis- sarissen. 3. - Goedkeuring van het bilan en der rekeningen van winst en verliet voor 1931. 4. - Ontlasting aan Beheerders er Kommissarissen. 5. - Verkiezing van twee Beheerden in vervanging van de Heeren Mis siaen en Vandevoorde en van eer Kommissaris in vervanging var. M. Valere Set's, allen herkiesbaar Aanvaard, M., onze beleefde groe ten. De Afgevaardigde Beheerder (get.) Vermeulen-Vandevoorde AANNEMERS BOUWT Aannemers, die goede en getrouwe werklieden hebt, wilt gij hun er hunne vrouwen en kinderen een groe ten dienst bewijzen, houwt er eere goedkoope woning voor. Eigen heerd is voor hen goud weerd daar alleen zijn zij heer en meester die een huis moet pachten, moet zich altijd verwachten aan opzeg of op slag. Wie kan hen goedkooper er spoediger een huis bezorgen dan g die over zoovele bouwstoffen en vers heden beschikt? En zijt gij niet zekr van betaling van uw werk en lever: - te bekomen Gij weet dat de Staat een bouw- premie van 2.500 fr. toestaat aan

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2