Een Legende Het Eucharistisch Congres langs K. V. R. 0. Hongaarsche Kinderen Ypersche Kroniek Materne. Aan de boden, die het nieuws brachten aan St Pieter. zeg de deze: Neemt mijnen reisstok me de en legt hem op Maternens li chaam. Dit werd gedaan, .Materne verrees en zette zijne reis voort naar 't Noordlijk Gallië. Alzoo kwam St Pieters staf in onz. 'reken; hij i er gebleven en da;.urn Pieter en zijne opvolgers e Pauzen miek en maken geen gebruik van bisschoplij ken staf. De kleine staat Liechtenstein, nu wereldberoemd geworden, omdat de kapitalen van meenig land er naar toe vluchtten, daar immers moeten zij geen lasten betalen, heeft geen leger. In 1866 werd zijn leger opge trommeld, om den Oostenrijker te gaan helpen tegen den Duitsch'. De oorlog duurde maar enkele dagen Oostenrijk werd verpletterd in Sa- dowa en de Lichtensteiners waren nooit tot op het operatie-gebied ge- rocht; Prins Jan II heeft dan zijn leger ontbonden en het telde 50 man schappen, 2 officieren en 1 tromme laar. Bij het terugkeeren uit Dublin, gaat de Pauslijke Legaat en veel Bis schoppen naar Lisieux, om er de be- neden-kerk der nieuwe Basiliek in te huldigen. Dit zal geschieden, mor gen, Zondag 8 Juli, met de vereeren- de tegenwoordigheid van meer dan 100 Kardinalen en Bisschoppen. Araabsch spreekwoord: Als ge door iemand bedrogen wordt, hij heeft .ongelijk. Als ge een tweeden maal door iemand bedrogen wordt, gij hebt on gelijk. Persisch spreekwoord Als ge geboren werdt, gij weendet en al de andeven loechen. Leef zoodanig dat: Als ge sterft, gij lachet en al de anderen weenen. Een leermeester had weinig gezag ijl zijne klas. 't Is eene schande» riep hij uit, als ik den mond open- "floe, er is een ezel die balkt. ys Getrouwd zijn is al geen suiker en zeem. Aan een jong mensch, die pas eenige maanden het huwelijksbootje intrad en die zuchtende zegde: «Se dert mijn huwelijk ben ik niet meer vrij antwoordde menGoed ver staan, vóór nw huwelijk waart ge vrijer. Wat den toestand bij de volksklas sen te Budapest teekent, is het vol gend feit ontleent aan een brief door een Belgische Juffrouw, die ginds verblijft, op 8 Juni 1.1. geschreven: De ellende groeit hier steeds aan. Zondag was er in een volkswijk, zoo als in vele kerken alhier, processie van het H. Sacrament; al de kinde ren, die de processie volgden, waren blootvoets. bij gebrek aan kouskens en schoentjes. Dit ziet men gelukkig- lijk toch nog niet bij ons Zondag juistleden werd langs de radio een deel rondgestuurd van het Eucharis tisch Congres te Dublin. Door de zorgen van uen Katholieken Vlaamschen Radio- Omroep was eene speciale verbinding aan gelegd waardoor de gebeurtenissen van uit Ierland over den zender van Veltem kon den worden uitgestuurd. Iets over één uur werd de uitzending aangemeld. Dadelijk werden ook enkele mededeelingen uit Du blin aan de Vlaamsche luisteraars ten beste gegeven, waardoor allen stellig onder den diepen indruk zijn geraakt van het m .chtig gebeuren dat zich in de Iersche hoofdstad afspeelde. Daarna werd recht streeks op Ierland overgeschakeld. De grootsche hoogmis, opgedragen in Phoe nix Park te Dublin in aanwezigheid van honderd duizenden congresleden, kwamen op voortreffelijke en bovendien aandoen lijke wijze in de luidsprekers klinken Ge wis hebben alle luisteraars innig en vroom genoegen beleefd aan deze uitzending. Eens te meer werd hiermede de heerlijke taak in liet licht gesteld welke voor onzen Katholieken Vlaamschen Omroep is weg gelegd! Moge steeds meer en sterker, in geest en hart van alle welmeenende Ka tholieken, de bewustheid haar doorgang vinden omtrent de geweldige beteekenis en de hooge apostolaatswaarde van den radio-omroep! Zoo zouden er, naar den wensch door Mgr. Heylen bij deze gelegen heid uitgesproken, meer dank worden be toond aan K. V. R. O., en meer wedijver ontstaan voor het radio-apostolaat P. L. Een groep van 45 Hongaarsche va- eantiekinderen is Donderdag 1.1. te Brussel aangekomen. Zij zullen ein de Augustus met de pleegouders naar Budapest wederkeeren. Einde Augustus ook zal een twee de transport ingericht worden voor Hongaarsche kinderen, die een on- bepaalden tijd in Belgie verblijven. Deze kinderen zullen de pleegouders bij hun terugreis uit Hongarije ver- gezellert. De reis der pleegouders waar aan eenieder kan deelnemen is volgen derwij ze geregeld vertrek te Brussel-Noord op Zondag 21 Augus tus te 19 u. ,,-De heenreis geschiedt over Zwit seriand, met oponthoud en bezoek der stad te Innsbruck en te Weenen. Aankomst te Budapest op 23 Augustus te 19 uur. „Het programma van let verblijf -iè-'Bndapest vijf volle dagen is derwijze opgemaakt, dat de reizi gers de gelegenheid hebben de merk waardigheden dezer hoofdstad de Koningin van den Donau te be zichtigen en drie dagen vrij hebben om de pleegkinderen, die buiten Bu dapest wonen, te bezoeken. J- De terugreis op 28 Augustus ge schilde gedeeltelijk met den boot op den prachtigen Donaustroom ge deeltelijk met den trein over Oosten rijk en Duitschland. De reizigers be zichtigen Nurenberg, Wurzburg en Keulen, en üdmen op 31 Augustus te 12.37 u. te Brussel-Noord aan. Voor inlichtingen over deze beide transporten wende men zich tot M. Gaston Boghaert, Van Volxemlaan, 254, Brussel-Vorst, bij wie ook de aanvragen tot deelname vóór 1 Augustus moeten gedaan worden. Alzoo vertellen ze te Keulen, aan den Rijn, in Pruisen. Lange, lange geleden, was er een pastoor van Sint-Jacob's, te Keulen, die E verhard hiet, en aanzien wierd als een der godvruchtigste priesters van diet; tijde. Op zekeren Zaterdag, zond hij zijne meid. naar gewoonte, naar de been houwerij, om het noodige vleesch te halen voor de volgende weke. En ze trok op. Ik wil geen kwaad zeggen van de pastoorsmeiden, gelijk veie menschen plegen te doen, maar hoort me nu toch eens hoe deze bijkans seheuringe veroorzaakte tusschen Kerk en Staat. Melia, de meid van den burgemees ter, had zoo even de beenhouwerij verlaten, verlekkerd op een aller schoonste stuk braadvleesch. dat ze niet koopen dierf om reden van zij nen hoogen prijs, 's Pastoors meid zag niet om voor dien prijs en zij nam het stuk meê. Jamaar, Melia was ondertussehen naar huis gegaan om te vragen of ze zooveel geld mocht besteden. De burgemeester, die nog al een guc brok lustte, zei ja en Melia trok weêr naar de beenhouwerij. Maar 't was de burgemeester die mij aardig stond te kijken als Melia t'huis kwam en zei dat %de pastoors meid het vleesch gekocht had terwijl zij den winkel verlaten had. De burgemeester, die niet te ge duldig was, schoot in een Eransche colère. Hoe! zeide hij, een stuk dat scheen te duur te zijn voor den bur gemeester, dat koopt de pastoor van Sint-Jacobs, en ze zeggen dat hij zoo arm is en zoo heilig leeft! Ik zal het hem, zoo waar, betaald zetten, en geheel de stad zal weten ïfiet welke brokskens hij boetveerdigheid doet! 's Anderendaags 'n noens, trok hij met zijnen broeder, aan wien hij de zaak verteld had. naar de pastorij. Hij begon met een peerdeleugen Pastoor, zeide hij, ons meid is naar heur kermis, en wij komen vra gen om bij u te mogen eten. 't Was klaar te zien dat dit bezoek in het geheel in 's pastoors kaart niet viel en dat hij die onverwachte eer veel liever van kant zou gewezen hebben. Gij oude gulzigaard, peinsde de burgemeester, maar hij zei het niet. De pastoor zoch vijf-en-twintig re dens uit en nog, en eindigde met te zeggen dat zijn tafel toch zulk een gemeene kost was voor den burge meester. Och. zei de burgemeester die al deugd had van zijne poets, 'k ben ik niet moeilijk en 'k ben zeker dat 't mij zal smaken. Xu kon de pastoor er niet meer van uit. en hij geleide den burge meester en zijnen broeder in zijne eetplaats. De burgemeester, al is 't dat hij den pastoor den duivel aandeed, was toch geen hond en zijn broeder ook niet. en daarom maakten zij alvorens te eten hun kruis en ze baden met den pastoor. Xa een flauw watersoepken kwam er een stuk gekookt af met een scho tel groensel en 't wierd al besproeid met klaren puidewijn. 'k Laat u peinzen of 's burgemees ters maag tevreden was met dien ar men kost. die maar voor één geschikt was, en waar men nu met drieën was aangezeten. Doch. de burgemeester dacht nog alsdani-dat het beste ging op het ein de komen, het Paaschlam na de goê weke maar niet> te doen. God verleene ons alle dagen zoo veel. zei de pastoor, om zich met eene goede ouderwetsche spreuke en met eere uit den slag te trekken. Laat ons God bedanken. De burgemeester kon 't niet meer kroppen. Gij leelijke valschaard, riep hij uit. en hij zag verwoed op den pas toor: ja, gij peinst dat ge ons aizoo gaat paaien en uwe gulzigheid bedek ken Waar is dat stuk gebraad dat gisteren te duur gevonden werd voor mij. burgemeester, en dat voor u ge kocht werd Verhoopt ge 't alleen te mogen genieten? De pastoor, die eerst verschrikt was en verbleekte, kwam spoedig tot zich zeiven en hij antwoordde koeltjes weg 't Is waar. 'k heb gisteren dat stuk vleesch doen koopen, maar 't was voor mij niet, en, al is 't dat ik aan niemand rekening geven moet van 't gene ik doe, zoo zal ik noch tans toonen waarin ik mijn genoegen vind. 'k Hadde het liever voort ver doken gehouden, maar mijne eer eischt nu dat ik u mijner onschuld overtuige. V'olg mij, als ge wilt! Pastoor Everhard stapte vooruit en deed eene kamerdeur open. De burgemeester en zijn broeder, die haastig bijschoten, bleven stom en beschaamd in het deurgat staan Rondom eene tafel die als voor een feest opgediend was, zaten een aantal oude mannekens die schenen op dien oogenblik de droefheden en ellenden te vergeten welke nochtans in diepe en sttire rimpels op hunne Wezens geprent waren. Ja, nu waren ze gerust in 't harte en verheugd in den geest Ziet, mijnheer, zei de pastoor, 't hoofd omhoog en zijn hand stak hij uitziet. daar zijn twaalf grijs aards die hier komen eten, op den rustdag des Heeren aan eene tafel, die van dagen slaven en zwoegen uitrusten en een weinig goê leven geeft. Voor hen, burgemeester, zoo als ge zien kunt, is het gebraad ge schikt dat ik niet noodig had. De burgemeester was al heel ge lukkig dat hij eene ontwijkende op merking maken kon Gij zegt twaalf mannen, pastoor, maar ik tel er dertien. De pastoor telde zijne tafelvrienden en verzekerde den burgemeester dat bij zich bedroog. I De burgemeester telde ze ook met zijn broeder en ze vonden er nog eens dertien. Maar, zei de pastoor, 'k ga ze u een voor een noemen en hij vond er inderdaad maar twaalf. Een dertiende was er echter voor de oogen van den burgemeester en zijnen broeder, een dertiende die de' pastoor niet noemde. Deze daar, zei de burgemeester en hij wees hem met den vingerdeze daar, wiens wezen zoo zachtmoedig is en u met zooveel goedheid beziet. Wie is die vreemdeling? hoe heet hij? Maar noch de pastoor, noch iemand die daar was, zag den man dien de burgemeester aanwees, en de macht Gods daarin beschouwende, vvierclem zij met benauwdheid bevangen. De legende zegt dat de dertiende man Onze Heer Jesus zelf was die- zich gewaardigde in die vergadering tegenwoordig te zijn, om den bur gemeester over zijnen hoogmoed te straffen en den barmhartigen pries ter te loonen. De burgemeester verliet beschaamd maar in zijn hart God dankende, dat gezegend huis, en behield zijn leven lang eenen diepen eerbied voor pas toor Everhard van St-Jacobuskerk, die, hoog in jaren, heilig in den Heer ontsliep. Alzoo vertellen ze te Keulen, aan den Rijn, in Pruisen. En brengen LT hun kindergroet, Xauwer sluiten volkren de rangen En brengen U hun kindergroet. 1. Gij liet uw hootje staan om den Mees- [ter te volgen F.ii werd zoo zielenvisscher op de [menschenzee, 't Schip der Kerk door winden en [kolken Zoudt gij stuwen en sturen ter eeuw ige hemelree. Gij bleeft uw leven lang midden lijden [en strijden Aan 't hoofd der Kerk en hielpt haar in vervolgingsdrang, Christus kudde wist gij te weiden Met een ziele als een rots zoo sterk, [uw leven lang. 3. Sinds groeide uw groot werk door de [tijden en landen En Christus kruise heerscht bij alle [volkren nu. Alle volkren wuiven de handen En te gader als vader Petrus, groeten [ze U. 4. O Petrus, wil ons lied als een beezang [verhooren Bescherm ons al en sta ons bij in [eiken nood, Want de vijand heeft het gezworen Ons te slaan; maar wij blijven ge- [trouw tot den dood. VIVA Viva Pio undecimo Padre nostro e Papa Al nostro amore Locon servi il cielo. CONCERTEN Z-ondag 3 Juli, om 4.30 uur, op de Groote Markt, concert door de So cialistische Harmonie. Maandag II Juli, om 8.30 uur, op de Gr. Markt, concert door de Vlaam- uche Harmonie. Zondag 17 Juli, om 8.30 uur, op de Groote Markt, concert door de Li berale Harmonie. Donderdag 21 Juli, om 8.30 u.. op de Groote Markt, concert door de Har monie Ypriana. OP SINT PIETERS Door een overheerlijk weder be gunstigd hadden de feesten, op Zon dag en Maandag 1.1. op St Pieters- wijk gegeven, aldaar een macht van volk aangetrokken. Alles liep om ter best van stapel. Eene enkele opmer king hoorden wij maken: Waren het gecensureerde films welke afgerold wierden EXAMEN Mej. Marie-Jeanne Flamey, heeft hot uitgangsexamen van onderwijze- r< >s met onderscheiding afgelegd tor Normaalschool van Thielt. Onze beste gelukwenschen C. S. Y. dezen dienst waarneemt, in oro'o met den Heer Yerstraete, conct-- naris, genomen, de soldaten nu t- :-- als troetelkinders behandeld v. :-V Gezien hun aantal, wordt een auv> bus uitsluitelijk ten dienste onzer gens gesteld. Deze maatregel bij de gauen uiterej welkom, lokte verleden Zondag, 1*1 het instappen, van een hunner. v£ geilde spreuk uit: buiten een kle? verschil in het betalen van ons plaatü bewijs en een ander, ook heel kit:: betrekkelijk onze dagelijksche ver. goeding, zijn wij nu bijna als «dépt tés behandeld, gezien wij nu eert; heelen wagon (autobus) te onzer schikking hebben. Onnoodig er bij voegen dat die zet op hertelijk lach door al de kameraden onthazjf wierd. IEPER. - CINEMA COLISEUM Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 31 Yper, postdatum. M., XoiKtn^rusL. De Apotheek van M. WECKES- SER, Dixmudestraat. zal atteen opeu zijn op Zondag 3 Juli 19&L KERKELIJK NIEUWS St PIETERS: Op Zondag 3 Juli, ten 8 y2 uur, ge zongene Mis voor Jules Van Eenaeme, van wegens de Boldermaatschappij uit Het Postje Te 4 u. parochiale Processie, \vaai> na Lof in de kerk en vereering van St Pieters' Relikwie. De kinderen zingen na het Lof Viva Pio L'nde- cimoen St Pieterslied, dit op de zangwijze van het Congres-lied te Carthago, in 1930. SINT PIETERSLIED REFREIN: Laat nu weerklinken onze zangen En stappen wij met blij gemoed. Xauwer sluiten volkren de rangen Gij wordt vriendelijk uitgenoodigd tot de Jaarlijksche Algemeene Verga dering die zal gehouden worden op .Zaterdag 2 Juli 1932, te 7 ure, in het lokaal Hotel Continental Co- laertplaats. DAGORDE: 1. - Verslag van Secretaris. 2. - Verslag van Schatbewaarder. 3. - Herkiezingen: a) Voorzitter, uittredend en herkiesbaarH. V. Sevsli) 6 Leden, uittredend en lier- kiesbaar: MM. Monkerhey Leon, Van Xeste Lucien. Crave Prosper, Odent G., V an Damme A., Indevuyst Geor ges c) 2 Leden in vervanging van MM. Notebaert L.. Vande Burie G., ontsla .ggevers. 4. - Bespreking toekomende seizoen. Op uwe tegenwoordigheid rekende, biede n wij U onze beste groeten. HET BESTUUR. YPER-ROESELAERE In ons; nummer van 11 Juni, had-J 'den wij een voorval aangehaald, aan de statie gebeurd, bij het nemen van den autobus Yper-Roeselaere, door de pas ingelijfde soldaten. Daarover had de Heer Volksverte genwoordiger Dr Brutsaert een schrij ven aan den Heer Minister van Ver keerswezen gericht. De soldaten mogen den autobus nemen en de Heer Minister heeft aan Heer Dr Brutsaert laten weten dat een onderzoek over de zaak inge steld is. Wij hebben het genoegen te kunnen melden dat. dank zij de maat regelen door den Heer Statieoverste van Moorslede, welke het bestuur van Zaterdag 2 Juli, te 8 uur. Zondag 3 Juli, te 2, te 5 14 en te 8 '4 uw Maandag 4 Juli, te 5 en te 8 uur. EEN WERELDBEROEMDE FILM Samengesteld door den oud-strijder L«t Poirier en opgedragen aan al de martel, ren van den oorlog VERDUN Historische visioenen (Visions d'histoire) Hij toont ons het slagveld waar een mi hoen mannen vielen; echte gevechten echte beschietingen, echte granaten, eclft spervuren, echte aanvallen, echte tegen aanvallen; Franschen die voet voor voes den vr.dergrond verdedigen, Duitschers dit door het imperialisme ongenadig naar dt slachting worden gedreven. Hij bevat 3 visioenen: De nacht; de he; het lot. Eenige tafereelen ervan: hulp. post in de 3f linie; zij die wachten.de dood van den intellectueel; het bosch des Caures voor den aanval; de laat ste gedachte...; angstige oogenblikken en overgave van het fort van Vaux. Ongeëvenaard kunstwerk. Machtige en aangrijpende oorlogsbeelden DOUBLEMÈTRE OP DE VLOOT (Doublemètre dans la (lotte) Zeer vermakelijke klucht in 2 deelen. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN DE VOLGENDE WEKEN: In Juli: 2<' week: Hoe ik mijn kind doodde (Comment j'ai tué mon enfant) en - Laat ste aventuur van Diavolo(Demièrc aventure de Diavolo). 3'1 weekGeheimzinnige bronnen Fontaines sacrées) en Roman van eei stiervechter (Roman d'un torréador). 4'1 week: Mademoiselle d'Armenüt res i' en De val van Troja (La chuttt du Troie). PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3Jt en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balca 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Mode- lie ingerichte zaal. Kostelooze kleer- kamer. Verfrisschingen in den csJi te bekomen. Katholieke Sint Michiels Turners.- Op Zondag 3 Juli 1932 zullen de Turnen te 5 uur (na de St Pietersprocessie) op het binnenplein van den Katholieke: Kring een luiterlijk Turnfeest geven. I onze leden zullen er roegang hebben cp vertoon van de groene Cinemakaart De stortingen ten voordeele van edel opvoedingswerk kunnen gedaan wor den op postcheckrekening Nr 30521 Eer- weerde Heer L. Socquet leper, of ten zij nen huize, Wenninckstraat, 5, afgeven. De machtigste film over den wereld oorlog is ongetwijfeld VERDUN sa mengesteld door Leon Poirier, oud-strij der. Het bitterste aller gevechten wer: maandenlang gevoerd om de versterkin gen dezer stad. Hij wordt vertoond s den Cinema Coliseum van 't Chiistö Volkshuis, op Zaterdag 2 Juli, te 8 uur: Zondag 3 Juli, te 2 uur, te 5 uur en 8 M uur; Maandag 4 Juli, te 5 uur S te 8 uur. Spijts de hooge onkosten blijven de it- gangsprijzen onveranderd. Een heugelijke dag voor 't ChrisW Werkersverbond. Er komen soms in het leven waarop men als genoodzatf is een terugblik te werpen op het veer den, om de verwezenlijkingen yan het hr den te meten. Dit gevoel was dit van ai2 vrienden van 't Christen Werkersverb# op St Pieterdag nu in een innig fanr> feest gevierd werd om de inwijding ts de nieuwe lokalen zoo ruim en zoo k®- stig opgetrokken. Wat zijn er in korte jaren in al de tal ken van de Christene Werkliedenorgs- satie te leper toch vorderingen gemast De liturgische inwijding werd geds® door Z. E. H. Vermaut, Deken, omrité van de Eerw. Proosten en de leden vö het Hoofdbestuur. Daarna werd in de sierlijke feestro de toewijding van het Christen Wertet' verbond hernieuwd door den Vooral® Maurice Cottyn. Zoo waar is het wa: voorhield<- In deze benarde tijden was-" mee niemand weg weet, moeten wij op zien naar omhoog! Vandaar alleen k® redding komen! W atdeed ze deugd aan 't hart de fcrf" rede van den Hoogleeraar te Leuven. H Advokaat Van Goethem ,over het Chbs:-*- lijk Sociaal programma. Wat een klaar heid en vastheid in het betoog hoe X Kerk door rechtvaardigheid en liefde midden de wisselvalligheid der tijd* steeds de veilige banen aantoont voor welvaart der volkeren, voor de orde - de samenleving, voor den steun en óf bescherming der arbeiders. Wat met--' wij, Christenen, fier zijn op-, wat moe:® wij arbeiders, dankbaar zijn voor de van Rome! Z. E. H. Deken bracht hulde aan s£ christelijken durf van de christene Wet lieden en om den ijver der leiders, wens®' te hen geluk om den machtigen opf eil verzekerde hun steeds zijn steur c bescherming. Hij is zoo goed voor X- voorgevel een prachtig H. Hartebeeü schenken. Vol vreugde betrad de proost. E. K. ra cquet, het verhoog en dankte God c:; ra- mild en breed de christene Werkae-:® organisatie te leper zegende, dar.k:; i- len die voor den door niets tegen te 'r.yjX' vooruitgang, door stil doch erns::g ;r :ü-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2