ulderuSporen Slag Bij de Fronters Het Radio-Wonder WEET GE WAT Lange dagen Jaar. - Nummer 28. 35 Centiemen Zaterdag 9 Juli 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper (j. casks) GROOT KATH. CONGRES VAN DE KINEMA Handelaars HET YPERSCHE VOLK,, I ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND: 28 Irank. Op het Üpstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Wat Dokter Van der Essen, lee- aan de Hoogeschool van Leuven schreef nopens Groeninghe: Met den Slag van Woeringen, sardoor Hertog Jan van Brabant 1283 de Duitsche heerschzucht rerons land brak en de September- iijp/i van 1830, is de Guldensporen- g van 1302 een der drie groote iiums onzer vaderland'sche geschie- mis en één stap in 1 et vormen, van ïlgië. Waren de Vlamingen verslegen ge- eest te Kortrijk, dan werd Vlaan- ren voor goed ingepalmd door rankrijk. En dan ware het onmo- tlijk geweest voor België, om tot nd te komen. lenegouwen en Holland, behfeerscht jor de d'Avesnes waren bereid ch aan Philippe-le-bel te schen en, onder wiens vaandel zij vochten. Het Naamsche, leengoed der Barn ieren, moest natuurlijker wijze met aandren ten onder. Luxemburg, liggende afgezonderd ver het prinsbisdom Luik, was eene «makkelijke prooi voor den over- innaar, daar het DuitscM Keizer- t onmachtig was om het te be- ïutten. Wat het prinsdom Luik betreft, was in de XIV'' eeuw zoo fransch- ind, dat het zich aan Frankrijk de gegeven hebben, gemakkelijk zonder de minste spijt: Dat be- tees geheel wel Godfried Kurth in en artikel, geschreven korts vóór zijnen dood. Bleef Brabant, idie ons 17 jaar vroeger te Woeringen gevrijwaard bad van de Duitsche opperheerschap- si] maar had het alleen zich kunnen uittrekken aan den wil van den machtigsten koning der toenmalige hritenheid? Alle onze prinsdommen zouden dus opgeslorpt geweest zijn door Frank rijk en België zoude nooit bestaan hebben Daarom zoude de 11 Juli moeten nationaal feest worden. Dat de Vla mingen hem bijzonderlijk vieren, ge heel wel; maar alle Belgen zouden moeten mededoen. Op dien dag zou- e de nationale driekleur moeten sapperen aan alle vensters. En in- ien er lieden nevens of met een de eeuwenvlag uithangen, in plaats van se kleineeren zoude men hun moeten geluk wenschenhun gedacht is schoon, daar zij nevens de liefde tot bet vaderland de liefde voegen tot lunne streek, 't Is onder de Leeu wenvlag dat onze Helden streden in 1302 en 't is de Leeuwenvlag van 1302 'lie later onze driekleurige vlag mo gelijk miek van 1830. onder Voorzitterschap van Z. Em. Kardinaal Van Roey WOENSDAG 20 JULI 1932 Ste Mariacollege, Haachtsche steenweg, 164, Brussel. 9 u. Heilige Mis. 9 L u. Vergadering der afdeelingen. Ij Verslag: Ons standpunt tegenover de onema (Verslaggever: E. H. Socquet. Bestuurder van het Coliseum te leper. Si" Verslag: De gedisciplineerde samen- noorlgheid der goede kinema's, noodzake- •Ae voorwaarde om invloed uit te oefe nen op de voortbrengst. (Verslaggever: L H. Cartuyvels, Bestuurder der K. F. C.) 12 u. Pracnsche les in het Fransch. over zorgen aan de cabine en de toestellen, -oor den heer Ingenieur Henrotte. Be- rtmrder van L'Action Commercial" - gezoek aan de cabine van de zaal Ste Ma- be. proefnemingen: aanschouwelijke uit- van verschillende toestellen: een toe- Stel voor groote uitbating voor het geven **0 sprekende films een draagbaar toe- ;'-*l voor sprekende films, zeer practisch voor kleine zalen en gelegenheidsvertoo- ningen. 14 i' u. Vergadering der afdeelingen. 3' Verslag: Voorwaarden van financieel succes: de handelsorganisatie.(Verslag gever: H. Cools, Beheerder Hasselt.) 4' Verslag: Voorwaarden van opvoedend suc ces: Opvoeding van het publiek: 1- deel: dror de katholieke organisaties en maat schappelijke werken. (Verslaggever: Kan. Boon, Alg. Voorzitter van het Davids- fonds.i 2" deel: door de pers. (Verslagge ver: E. P. F. Morlion, O. P.) - 5' Verslag: Voorwaarden van opvoedend succes: de eischen van een degelijk toezicht in zake godsdienst en zedelijkheid. (Verslagge ver: Z. E. H. Kan. Janssens, Professor aan de Hoogeschool te Leuven.) 17 u. Algemeene vergadering. 1. Sa menvatting der werkzaamheden van het congres. - 2. Redevoering van den heer Heyman, Minister van Nijverheid en Ar beid. - 3. Redevoering in het Fransch van den H. G. Theunis, Minister van State. - 4. Redevoering van Z. Em. Kardinaal Van Roey. 18 u. Feestzitting. Vertooning van de groote sprekende film van Benoit Lé- vy CCEUR DE PARIS («Het hart van Parijs BERICHT. 1« Een tentoonstelling van toestellen voor het geven van spre kende en stomme films, voor het projec teeren van lichtbeelden en vaste voorwer pen, pic-ups, platen, enz. van allerhan de merken, zal ingericht worden door de zorgen van onze Centrale. Proefnemingen. Deze tentoonstelling zal openblijven tot Zondag 24 Juli inbegrepen. Op den dag van het Congres zullen geen proefnemin gen gedaan worden gedurende de zittin gen. Om da beste toestellen, aan de voordee- ligste prijzen en met de hoogste waarbor gen te bekomen zal men alle bestellingen doen door tusschenkomst van de Katho lieke Filmcentrale. Aldus worden U de meest mogelijke voordeelen verzekerd en gij steunt tevens de Katholieke organisaties welke uitslui tend voor U werken. 2<> Men gelieve het secretariaat te ver wittigen, vóór 17 Juli, indien men wenscht het noenmaal (prijs 20 fr.) te gebruiken. <0«makshalve wordt men verzocht het be drag te storten op de postchekrekening van de K. F. C. nr 104.309. Ten gerieve van de deelnemers zal er koud buffet ingericht worden in de loka len van het Congres. 3" Op vertoon van de Congreskaart ver leent de Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen 35 vermindering op de gewone prijs der reiskaarten. Alle invloedrijke katholieken worden dringend uitgenoodigd op dit Congres. Een feit dat nogal verwondering verwekt heeft komt zich hier in on ze provintie voor te doen. Vijf leden van den provintialen raad van West-Vlaanderen, tot de fractie Van Severen behoorend ko men, met 1 tinne plaatsvervangers, ontslag in te dienen. Het zijn de H.H. Thiers van Thjelt, Grauls van Oostende, Denis van Iseghem, Verha- verbeke van Roeselare en Tuyttens van Kortrijk, deze laatste hier in Yper nogal gekend. De voorgewende reden is deze: bestatiging van de on macht om een einde aan de bestaande krisis te brengen. Onze Heilige Vader de Paus, Pius XI heeft gesproken op het Eucharis tisch Kongres te DublinTe Dublin Was de Paus dan te Dublin??... De Paus was te Rome... en toch heeft hijzelf gesproken op het Kon gres in de Iersche hoofdstad! Dat wonder werd weeral door de radio gedaan... Dit gebeurde inderdaad door be middeling van den kortegolf zen der der Vaticaanstad, in verstandhou ding met de radio-diensten verbon den aan het Dubliner Kongres. Alle regelingen waren vooraf tot in de puntjes verzorgd, proefnemingen werden tijdig gedaan en herhaald, de kundigste techniekers waren aan weerszijden op post. En alles verliep ten beste. Onmiddellijk na de plech tige hoogmis in Phcenix Park klon ken drie trompettenschallen door de talrijke luidsprekers, het signaal dat de Paus zou spreken. Daar klonk in derdaad de stem van den Vader aller geloovig3n, duidelijk en klaar. De stem sprak eerst de woorden van het Kruisteeken en dan daarna: Zie, ik ben met U, allerliefste zonen in Christus, als een vader samen bij zijne verheugende kinderen»... De aandoening op de kongres-vergade- ring was geweldig. Honderd-duizen den vielen op hunne knieën en ont vingen in eerbiedige stilte dit woord en den bijgevoegden zegen. Uit dit jongste feit blijkt eens te meer welke breede mogelijkheden voor katholiek apostolaat en voor ka tholieke levensontplooiing in het ra dio-wezen omsloten zijn. P. L. Chopin was Pool van geboorte en in 1832 vestigde hij zich te Parijs, waar hij ook stierf in 1849. Wat Let volk best van hem kent, is zijne ver maarde treur-stap-marche, la mar- che funèbre de Chopin die letter lijk afgezaagd is, hóe schoon zij ook moge wezen. Om dit eeuwfeest te herinneren heeft Parijs gefeest en de vermaarde pianiste, die eenigen tijd President was van de Poolsche Republiek, is komen medehelpen. Vooruitzicht 1" Verschillige ereken van Rus land zien den hongersnood vóór de deur staan: Geen graan genoeg zal men van dees jaar kunnen opdoen en de schuld is gelegen bij de staats- ijzerwegen, die niet in state waren bijtijds het zaaigraan aan te bren gen. Mangel aan wagens en lo comotieven; daarbij moet men voe gen, dat de menigvuldige trac- teurs waarmede de Staat de hofste den overstroomde voor het mee- rendeel buiten gebruik gevallen zijn. 2° Ford heeft in England eene kleine fabriek opgetimmerd, met 100.000 tonnen gewapend cement, 8 millioen houten blokken voor 't pla- veiën van vloeren en wegen, 180.000 vierkante meters glas, eene water leiding van 9 kilometers lengte, en brieken alsook staal in onzeglijke hoeveel! leid. Die fabriek, die nu in werking treden zal, daar waar vóór korten tijd een moeras stinkend poelde, zal twee autos kunnen leveren per mi nuut. Dit alles is een nieuw bewijs van den geheimzinnigen toestand der he- dendaagsche maatschappijMen sterft van honger nevens eindlooze opeenstapelingen van waren Het Congres van Dublin was eene wereldgebeurtenis, met zijne groot- sche ceremoniën en zijne honderd duizenden deelnemers. Pres-agenciërs als Reuter, Havas en Belga wisten er niks over mee te deelen! Welk is de reden van die stilzwijgenheid? vraagt eene aankondiging in In Florifaux (Namen) heeft men eene wascl vrouw dood gevonden ne vens hare waschmachien. Door den electrieken stroom was zij ten doode getroffen geweest, hoogst waar schijnlijk omdat zij met natte handen den electrieken contact of aanschroe ven vast genomen had. Water en al wat met wakte door drongen is, is goed geleider voor elec trieken stroom. Daarom dompelt men de afleidingsdraad der donderscher- mers in waterputten of natten grond. Woensdag, 29 Juni, zitting in on zen Senaat. Er was bespreking en stemming van een wetsvoorstel. Ten 6 I stemde men nopens artikel 10 en er waren 9 senatoren aanwezig. Ten 7 en 5' werd artikel 13 verworpen met 3 stemmen tegen 2 en daarna werden al de volgende artikels ge stemd met algemeenheid van stem men d. i. met 5 stemmen! In de F. S. van Amerika gaat het slecht! Niklaas Butler, bestuurder der Hoogschool van Columbia, durft verklaren Ware het ons gegeven ievers van uit den duister een man te zien op dagen, waren leider met wijde ge dachten en grooten moreelen durf, de overgroote massa van 't volk zoude hem volgen om ons politiek kraam, dat zoo minacht wordt, omver te werpen en in den vuilbak te gooiën. Herriot met zijn gedacht van de eenige school zoude willen voor ieder klas eenen raad instellen, zooals de milicie-raden, die zoude moeten minbegaafde kinderen uit het onder wijs weren. Daarop antwoordt men in Frankrijk, dat sommige lieden zich; maar later ontwikkelen, als bij voorbeeld Pasteur, Mangin en zelfs Napoleon I, die in hunne kinderja ren slechte scholieren waren. Vóór tientallen jaren legde de Italiaansche Staat de hand op al de klooster-gebouwen. Dat was een dief stal in 't groote: Kleine dieven wor den gestraft en groote laat men loo- pen. Nu begint de weergave: Voor eenige'jaren schonk de Staat het groot Klooster van Assisië, gebouwd nevens den H. Franciscus zijn graf, aan de Franciskanen terug; nu gaan de kaartuizers wederom, mogen de Chartreuse van Pavia betrekken. De Kerk van dit Klooster is een waar kunstgebouw en hare versieringen in musief-werk, mosaique zijn eenig in de wereld. Wanneer zal Frankrijk dit voor beeld navolgen? Tn Notre-Dame van Parijs is de groote orgel hersteld90 spelen in plaats van 86 en de blaasbal geeft 100 kubieke meters lucht per mi nuut. Te Seville in Spanje wilde de staatsraad openbare hulde brengen aan toondichter Manuel de Falla, ge boortig van Seville en beroemd in Spanje en in den vreemde. De kun stenaar heeft die hulde geweigerd, zeggendeDaar de Staat nu alle eerbetuiging tegenover God afzegt, hoe zoude ik, zijn arm schepsel, er eene kunnen dulden?» Uit den dagklapper, geschreven in een soorte almanach, door* vlieger Weiss Nu vliegt men meer dan 100 kim. ter uur. Binnen 10 jaar, zal men zon der nederdalen kunnen vliegen van Parijs naar Parijs, doende den toer van de wereld, op 50 graden Noor delijke Breedte, en met eene snel heid van 300 kim. ter uur. Binnen 50 jaar, zal men 1200 tot 1400 kim. afleggen ter uur en dan zal men vliegen van Parijs naar New-York in 5 uren en van Parijs naar Algiers in ééne uur. In dit laatste geval, daar de Zon boven den aardbol, op de breedte van Parijs. 1200 kim. aflegt van 't Oos- ^en naar 't Westen, moeste men te Parijs opstijgen met den noen en vliegen met 1200 kim. snelheid in de richting van New-York, gedurende 5 uren zoude men gestadig de zon vlak in het Zuiden zien en te New-York aanlanden als het daar noen is! Een vraagsken? Als iemand sterft met welke snelheid vervoegt hij zij nen post: Den Hemel, de Hel of het Vagevuur? Op het eiland Spitsbergen is het klaren dag van 19 April tot 24 Augus tus, dus 127 maal 24 uren, zonder nachtelijken duister. Gedurende 127 dagen is de zon altijd boven de kim: 's noens, vóór u, hoog in. de lucht, zuidwaarts en 12 uren later, laag in de lucht, achter u, noordwaarts. Hoe dat uitgelegd? Aan den eve naar, dat is in de streken die even ver van den Noord- en Zuidpool lig gen, de langste dag van 't jaar is van 12 uren en minuten, de kortste 12 uren min minuten. Als men nu van den evenaar afreist Noord waarts, in de verschillige streken die men doorkruist, is de langste dag steeds langer. Alzoo in Italië is hij van 14 uren, in België 16 uren. Nog meer Noordwaarts, langs de kusten van Noorwegen, zal hij worden van 20..; 22... 24 uren. Voor wat België betreft, den 21 Maart, is de dag van 12 uren en de zon staat op juist in 't Oosten en gaat onder juist in 't Westen. Den volgen den dag, de zon staat op een weinig Noord-Oost en gaat onder een weinig Noord-West, klimt met den noen hoo- ger in de lucht en de dag is langer. Alzoo voort, tot den 21 Juni, iede- ren dag staat de zon op en gaat ze onder meer noordwaarts, klimt steeds hooger in de lucht en verlengt den klaren dag. Voor wat de streken betreft, waar de langste dag 24 uren is, het opstaan en ondergaan der zon is zooveel noordwaarts genaderd, dat den 20 Juni, de zon bijna in 't Noorden op staat en ondergaat en dat zij den 21 Juli niet meer onder gaat, maar met middernacht te zien is, vlak in 't Noorden, juist boven de kim. Men noemt dat de middernacht- zonne. Vaart men nu verder in noordlijke rich ting, de zon zal twee dagen boven de kim blijven, drie dagen... één maand... twee maanden... en aan den Pool zes maanden. Wat men heeft gedurende den Zomer in klaarte, heeft men het in den winter in don ker. En zoo heeft men, in bovenge melde streken, één nacht van 24 uren... twee dagen... één maand... zes maanden. Waar de zon dagen en dagen boven blijft, de warmte, die ze ter aarde zendt, groeit gedurig aan. Daar in die ijsstreken, kan het geweldig warm worden; sneeuw en ijs, gedu rende den winter opgehoogd, smelten snel en veroorzaken geweldige stroo men met machtige watervallen, zoo als de Laatefos in Noorwegen, die 300 meters diepe valt; die waterval, bij het plassen op den grond, veroor zaakt een wolk waterdruppels, die, als ze door den wind voortgedreven wordt, einde ver een plasregen ver wekt. De kusten van Noorwegen zijn steile rotsen, waarvan uitgekapte steenen veel van onze vooroorlogsche kalsijdesteenen zijn. De kusten, eeuwen lang, werden door de snelstroomen, voortkomen de van het smelten der sneeuw, uit- gemaald en ieder.monding gelijkt nu aan een breeden watergang, uren lang en voortvloeiend tusschen rot-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1