In de Mijnstreek WEET GE WAT MIJN GEDACHT $4« jaar. - Nummer 297 35 Centiemen Zaterdag 16 Juli 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper WOERINGEN Aan den Vooravond van het Congres j €)d Ijpcvöfljc lloUi ABONNEMENTPRIJS t Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fa- Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j- CASIHJt) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 11 tot 16 uur. .AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. WOENSDAG Alle Aankondigingen moeten tegen den ten laatste ingezonden woraen Kleine berichten en nieuws ten laatste WOENSDAG avond tegen den Jan I was hertog van Brabant. Hij was verstandig, voorzichtig en zeer moedig. Hij hield veel van prachtfeesten, was sportman en ver rot op steekspelen, maar verwaar loosde onder geen opzicht den wel stand zijner onderdanen en bezorg de hun winstgevende betrekkingen met Brugge, Antwerpen en de Rijn landen: Zijn hoofddoel was de stre ken tusschen Maas en Rijn onder zij ne hooge bescherming te brengen, om zoo doende ons te vrijwaren voor orertieersching uit het Oosten. Den 20 Mei 1277 en den 22 April 1280, de stad Aken, bij monde van tare Rechters, Schepenen en Con- uls erkende Jan van Brabant als ha ren wetlijken beschermer; met het volk van Keulen, aan wien hij vrij aanstond ter oorzake van al wat hij deed om het verkeer in de Rijnlan den te verbeteren, sloot Jan I een ver bond, den 22 Januari 1282; Nimegen was met hem; verschillige prinsen uit Westphalen kozen partij voor den Hertog en den 10 October 1283, de graaf van Holland trad ook in het bondgenootschap. De Keizer van Duitschland ducht te Hertog Jan; de Koning van Frankrijk trachtte naar zijne vriendschapEngland loerde. In 1287, de Prins-bisschop van Keulen legde nieuwe en hooge belas- lingen op de schepen, die den Rijn bevaarden en op de wagens, die de Rijnlanden doorkruistenDat ver oorzaakte groote schade aan den koophandel en de ingezetenen smeek ten Hertog Jan om hulpe. De Prins bisschop bleef halsstarrig en bouwde te Woeringen, langs den stroom, een «rooversnestom gem'aklijker de koophandelaars te kunnen nagaan en uitzuigen. Nieuwe smeekingen van het volk tot Hertog Jan, die er in toestemde het volk te helpen om die vesting voor goed te sloopen en al hoewel hij een leger aanvoerde, dat maar het derde gold van de strijd krachten zijns tegenstrevers, hij viel dezen aan, den 5 Juni 1288, zijnde een Zaterdag en het naamfeest van den H. Bonifacius. In het kamp van den Prins-bis schop waren er wagens, alzoo de kroniekschrijver Van Heelu, met ketens en koorden, om onze stamge- nooten te boeiënHij meende dus de zegepraal zeker. Met den vroegen had Hertog Jan mis doen celebree- ren door de talrijke priesters, die zijn leger vergezelden en bij het aanvan gen van den strijd, aanriep hij vu riglijk de Drie Koningen, waarvan hij korte dagen vóór dien de Reli- quien vereerd had in de Kathedraal te Keulen. Hertog Jan voerde het center van zijn leger aan en was omringd van strijders uit Brussel, Leuven, Thie- öen, Nijvel, Jodoigne, Antwerpen, enz. en van Hollanders; op de rech tere hand had hij de hulpbenden van Juliers en op de linkere deze van Keulen en van Berg. Geheel het vij- sndlijk leger viel samen het center et Hertog Jan aanDe onzen deins den wat achteruit maar werden niet doorsneden. Jan stond aan de spits rn vocht zonder ophouden. Zijn peerd *erd gedood en zijn vaandel viel. Jaar welhaast zat hij op een ander draver en hernam woest den strijd; Z;jn peerd werd opnieuw gedood en Js hij zijn derde peerd bestegen had, r'ij boorde zich vooruit met onweer staanbare kracht, tot in de vijande lijke rangen. De slag was begonnen r"*et den vroegen en 's achternoens en drie uren, een aanval tegen den •Land langs zijden aangevoerd deed r-» overwinnen. De Prins-bisschop *as gevangenveel van zij n volk lag gesneuveld en de overigen vlucht ten, waarvan nog een groot getal in Rijn en in moerassen verdronk. Hertog Jan, over van moeidheid, rustte wat uit en vaarde dan met ge- festoand schip naar Keulen, waar het volk hem met uitbundige geestdrift onthaalde. Hij werd Groot Burger der staduitgeroepen, hem werd nevens de Kathedraal een prinslijke woonst toegekend, genietende even als de kerken van 't voorrecht der Toevluchtsoorden en de inwoners der stad bouwden naderhand eene kapel, den H. Bonifacius toegewijd en waar alle jare het Magistraat eene plecl tige Mis kwam bijwonen. Het opschrift dezer kapel was: Anno M CC L XXX VIII fuit prse- lium in Woeringen et hoc in sabath. Ten jare 1288, was er slag te Woeringen en dit op een Zaterdag. Van Keulen keerde Hertog Jan ze gepralend naar Brussel terug en stichtte in Ste Goedelekerk eene ka- palanij ter eere der Drie Koningen; hij stichtte ook eene jaarlijksche uit- deeling van almoezen voor behoefti- gen, te doen op St Bonifacius' dag, den 5 Juni. De roem van zijne zegepraal ver spreidde zich door geheel Europa. Keizer Rodolphe noodigde hem ten zijnen hove; diens opvolger Keizer Adolphe, aan wiens kroning Hertog Jan tegenwoordig was, noemde den 24 Juni 1292, den Hertog van Brabant bestuurder en algemeenen Rechter voor pl de streken gelegen tusschen Zee, Mosel, Doortrecht en Centraal Westphalen. Alzoo was de droom van Hertog Jan vervuldRegeeren over een machtig verbond, dat kon weerstaan aan vreemde inpalming. Woeringen vrijwaarde Belgie voor Duitsche overheersching en 14 jaar later GroeningHe zoude hetzelfde uit werksel bekomen tegenover de Fran- sche macht. Binnen enkele dagen, op 20 Juli. zal te Brussel het Katholiek Kinema Kongres gehouden worden. Wij hebben hiervan reeds het programma aangekondigd en de lezers zullen zeker van het nut van dit congres overtuigd zijn. In Italië heeft men uitgemaakt dat in Milaan op de 80 miljoen lire die worden uitgegeven, de helft aan het vermaak wordt ten koste gelegd. Een dergelijke statistiek bestaat in Belgie niet, toch ge- iooven wij dat de toestanden hier wel on geveer dezelfde zijn. Er is zelfs veel kans, dat het vermaak meer dan de helft der uitgaven zal vragen. De kinema neemt de eerste plaats in in het maatschappelijk leven en het ki- nema-vraagstuk is wel even belangrijk als het schoolvraagstuk. Wanneer het gaat over de vrije school staan alle Katholieken eensgezind schou der aan schouder in den strijd, want het gaat om een heilig belang. Tegenover de kinema. gezien haar maatschappelijk en zedelijk belang, moet dezelfde eensgezindheid heerschen, de zelfde eenheid van handeling, dezelfde krachtsontplooiing, hetzelfde overmoeid streven. De katholieke waakzaamheid mag hier niet in gebreke blijven. Zooals de goede scholen een jeugd vormen vol christelijke idealen, zoo bederft een slechte of een slecht geleide kinema die jeugd, wanneer ze in het leven treedt. Alle offers gebracht om de jeugd te bewaren kunnen zoo wor den te niet gedaan. De kinema als uitdrukkingsmiddel kan ten goede zoowel als ten kwade dienen. Daarom moeten de Katholieken niet als vijanden tegenover de kinema staan doch als werkers, vereenigd tot positieven ar beid. Indien de kinema maar al te vaak dient om het kwaad te verbreiden komt dit om dat teveel intellectueelen, teveel katholie ken haar hebben verwaarloosd en haar geen gezonde levenssappen hebben toege voerd. Aan den vooravond van Let Katholiek Kinemakongres begroeten wij met vreug de de nieuwe krachtige pogingen van al len. die op dit gebied der moderne wer kelijkheid rechtuit stelling hebben durven nemen en wij wenschen dat uit de ver- eeniging van alle krachten een werk zal tot stand komen dat de vergelijking kan doorstaan met onze pers en met ons on derwijs. De politiek? Een rotte boel. Een slagwoord is dat, noch min noch meer. Dat sommigen walgen voor de po litiek zooals ze wel eens wordt ge voerd, begrijpen we hsel goed. Wat we NIET begrijpen, 't is dat ze wei geren er belang in te stellen, te rea- geeren tegen iets dat zij terecht als een openbare ramp aanzien en ons, in het privaat zoowel als in het maatschappelijk leven, op een bru tale wijze nederdrukt. Wat kunnen wij eraan doen? Dit is de vraag van menschen die het nog nooit beproefd lebben iets te doen. Klagen en beknibbelen is trouwens veel gemakkelijker. Zoo zijn er duizenden die zich onder den dekmantel van de lamlendigheid om niet te zeggen van de lafheid schuil houden. Ge stelt geen belang in de poli tiek? Maar de politiek stelt zooveel te meer belang in u dat gij haar vrij elijk laat begaan! Zij dringt binnen in uw leven dat zij vergiftigt, in uw zaken die zij ontreddert. Welnu, praktisch gesproken we laten de theoriën en de bepalingen van kante wie maakt de politiek? Maar gij zelf, uw vrienden en kennissen, de menschen met wien gij in betrek king zijt, wij allen we zijn het, door toedoen van de mannen welke wij daartoe aangesteld hebben, of ten minste vrijelijk mogen aanstellen. Maar wat-kaH ik op mijn eentje, verloren en versmoord in de mas sa? Verloren en versmoord, omdat gij wel wilt. Laten we ons dat goed in den kop stekenniet de meerderheid is het die de wet maakt, zelfs in onzen tijd van demokratie, maar de werkende, woelende en durvende minderheden, die altijd eindigen met de ingeslapen meerderheid mee te slepen. Welnu, opdat een minderheid werkdadig worde en het bewustzijn krijge van hare macht, is een kern vastberaden mannen, die weten wat ze willen, voldoende. Het liegt dus aan u, die klaagt of verbitterd toeziet, dat de politiek weze of worde, wat gij rederlijker wijze eischt dat zij zou zijn. THOR. Iedereen kent reeds de woelige voorvallen welke in de mijnstreek plaats grepen, alwaar door woelma- kers, door Moscou betaald, de erg ste baldadigheden gepleegd wierden. De toestand van de socialisten aldaar was er alles behalve rooskleurig, want ditmaal waren de gebeurtenis sen, niet door hen, zooals over tien tallen jaren zoo dikwijls het geval was, doch door hunne kweekelingen de kommunisten uitgelokt, zoodat onze roodjes er tusschen twee vuren stonden. Afkeuren wat de kommu nisten nu deden, was hunne eigene handelwijze van vroeger laken, hun ne goedkeuring eraan geven was hun op den tweeden rang stellen, ook om zich met eer uit den slag te kunnen trekken hadden zij gemeend hunnen grooten baas Emile Vandervelde, de Patron zooals hij genoemd wordt ter hulpe te moeten roepen. Doch wee voor die groote man, voor alles zou moeten buigen, hij werd als een ge meen réactionnair uitgejouwd en was zelf verplicht zich nogal gauw uit de voeten te maken. Een tweede veelbeteekenend feit deed zich aldaar insgelijks voor. De kommunisten wilden zich met geweld van het Palais du Peuple te Char leroi meester maken. De socialisten konden hen slechts door ze geweldig te bespuiten buiten houden. Ten slot te was de socialistische volkskverte- g. nwoordiger Van Walleghem ver plicht de hulp der gendarmenin te roepen om hun lokaal te bescher men. Een honderdtal gendarmen, met eane mitraljeus, namen er dan post. Is dat niet kluchtig, dat de socia listen die vroeger, wanneer zij zelf werkstakingen en woelingen uitlok ten, de gendarmen, met het handha ven der orde gelast, in hunne bladen, en in het parlement, voor moorde naars ten dienste van de reaction- nairs uitscholden, nu zelf de hulp der gendarmen moeten inroepen om hun nen Patron en hunne lokalen, te gen de woede van deze die ze ge kweekt hebben, te beschermen? Wij betreuren alle wandaden, doch wij bekennen openhartig, dat het voor de socialisten eene les moet zijn ook eens de gevolgen ervan te ondervinden. Zij zullen dan mis schien eindigen met te verstaan dat wie wind zaait storm moet oogsten. Sedert den laatsten oorlog kennen wij de Tayiks of aanvalwagens of Chars d'assaut. In oudere tijden oor logswagens waren wagens, waarvan de wielen voorzien waren met hori zontale zeizens, die maaiden in de rangen, door dewelke zij heenstoven. In* nog oudere tijden de tanks waren olifanten. Ten jare 280 vóór Chris tus, Pyrrhus, koning van Epire, die tracl te Italië te bemachtigen, won den slag op de Romeinen, bij Hera- clee, dank aan zijne olifanten. Hij was reeds achteruit geworpen en zijn leger vluchtte. De zegepralende Ro meinen, die de vluchters achterzet ten, ontwaarden al met eens zwarte gevaarten, van stofwolken omringd en die op hen afkwamen. Op hun nen rug stond er een fort en bij ieder gevaarte twee witte stevige spiezen boorden vooruit; met den snuiter, die greep en weggooide, hielden zij brullende leelijk huis in de Romeinsche rangen; noch pijlen op len afgeschoten, noch lansen te gen hen uitgestoken, konnen hun met-dik-vel-gepanserd lichaam scha lenpeerden en mannen, die vielen, werden door hunTie lompe pooten plat gepletterd en welhaast de deerlijk- gahaafde ruiterij miek rechtsomkeer en stermde op haar eigen leger los, waar zij verwarring en dood zaaide! 't Jaar nadien, 279 vóór Chris tus, behaalde Pyrrhus te Auscu- lum eene nieuwe zegepraal op de Ro meinen, maar met zulke groote ver liezen voor hem ook, dat hij zegde; Nog zulk eene zegepraal en ik lig in de patatten Die rijke en machtige Koning stierf 7 jaar later, 272 vóór Christus, te Argos, waar hij ge dood werd door eene vrouw, die van op een dak hem eene dakpan op het hoofd wierp. Op bovengemelde oorlogswagens zinspeelde Elisens, als hij den Pro pheet Elias den luefct zag invaren, gezet an op een vurigen wagen, ge lrokken door vurige peerden: «Va der, Vader, riep hij uit, die Is- raëls oorlogswagen waart en zijn menner d. i. Vader, die door uwe gebeden meer voordeel deedt aan Is raël dan eene menigte oorlogswagens en peerdenmannen. en die om gemakkelijk op nen zak te kunnen nederzitten, het hapken dat ze rugwaarts aan den gordel droegen afnamen, dat hapken sloegen. Zoo eene hapkesbalke is er te zien in den ouden molen van Tieghem, dewelke als Kerstendatum 1267 draagt. Raidwij n-Hapken, graaf van Vlaanderen en voorzaat van Karel- den-Goeden, kreeg zijnen bijnaam omdat zijn hapken een zinnebeeld was van zijne strengheid tegenover de edelen, die zich plichtig mieken aan baanstrooperij. Meer dan sen van die baanstroopers heeft hij zel ve opgeknoopt in de zalen van zijn kasteel te Wynendaele. Eene eeuw later regeerde Lode wijk IX, de Heilige, in Frankrijk. Te Vincenne zat de Koning dikwijls onder een eikenboom, om daar ge recht uit te oefenen. Zeker Enguer- rand de Coucy, wroede jager, had drie leerjongens doen ophangen, om dat hij meende dat zij van zijne wil de konijnen achtervolgd hadden. Lo dewijk deed den woestaard in 't ge vang werpen en deed hem naderhand verschijnen voor zijn rechterstoel. De H. Lodewijk, geheel goed van aard maar tevens ook geheel recht- veerdig, besliste hem te doen ophan genmaar de barons die met den Koning als bij rechters zetelden, ueelden zijn gedacht niet de Ct>u- cy was groote edelman, hij had ge handeld volgens Het oud leenrecht, en ze vreesden van vroeg of laat ook hetzelfde lot te moeten ondergaan; Koning Lodewijk hield aan zijn gedacht, maar wilde nogthans het vonnis niet doen uitvoeren, zonder instemming der bijrechters en zoo kwam men tot volgend akkoordDe Coucy bekende zich schuldig aan moord en vroeg ontslag van de dood straf. Dit werd hem toegestaan op volgende voorwaardenHij viel bui ten alle recl t, moest overgroote boe te betalen, moest eene kapel doen bouwen en er eene fondatië van mis sen ten voordeele zijner slachtoffers oprichten en eindelijk moest hij het land verlaten en met de kruisvaar ders gaan veóhten in het verre Oos ten. De hapkesbalke in de zeer oude molens, was eene balk waarin de boe ren. die naar den molen kwamen Gazetten in Belgie hebben gespot met den wereldbrief van Paus Pius XI, nopens de crisis. In den Se naat der V. S. van Amerika, senatoor Long sprak nopens dien wereldbrief en om beter zijn gedacht kenbaar te maken, las hij er een deel van: Na- mali jk waar de Paus zegt, dat de corzaak der crisis ligt in de onge hoorde ikzucht van eenigen, die al de rijkdommen bemachtigen en alzoo volgens hun voordeel den wereld markt baheerschen en overgroote schade aan de gemeenzaamheid ver oorzaken Na die lezing, stelde hij voor den wereldbrief in zijn geheel over te drukken in het verslag der twee wetgevende Kamers. Dit voor stel werd, zonder bespreking, met algemeene stemmen goedgekeurd. Vlieger René Machenaud, na 52 mi nuten steiging, bereikte eene hoogte van 7500 meters en met zijn val scherm, daalde hij in 25 minuten tot op den koeien-vloerAlzoo overtrof hij het rekord van Willy Coppens, die uit zijne machien sprong op eene hoogte van 7000 me ters. De valscherm had 6 meters doorsnede en sloeg geheel normaal open.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1