TentoonstellioDstrein Crédit Anversois EEN DIAGNOSE ii1 Jaar. Nummer 31. 35 Centiemen 2aterdag 30 Juli 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper (j. CASIZR) Uit De Standaard De Tentoonstellingstrein Ophelderingen Herman Vos hesft zoo juist in een verrecbtvaardiging van zijn metho de die noodig bleek tegenover zijn tal rijke tegenstanders in de rangen der Vlaamsche Nationalisten, in De Schelde geschreven dat het Vlaam sche Nationalisme in zijn eerste plicht te kort zou schieten, wanneer het van eiken constructieven arbeid aan den weg, die werkelijkheid en ideaal moet verbinden, moest af zien. En nochtans, allen constructieven arbeid verwaarloozen en wat erger is: bespotten, dit doet een heel con tingent flaminganten op dit oogen blik, daarenboven begint als gevolg van vergroving van strijd en manie ren in zekere deelen van Vlaanderen een verwilderde gezindheid te heer- schen. Zoo is bijvoorbeeld niets wat misselijker maakt op dit oogenblik dan de lezing van zekere weekblad pers van bepaalde Vlaamsch Nationa listische groepeeringen. Aan het me thodisch en organisatorisch her- vlaamset ingswerk van groote gebie den van ons volksleven waarvoor nog zooveel is te doen, wordt niet eens ge dacht. Aan de verbreeding van kui tuur onder de VI. menigte van nu, aan de verhooging van het geestelijk levenspeil in Vlaanderen, aan de ver dere verovering van het openbaar leven, aan het verdrijven van het franskiljonisme uit de laatste ves tingen waarin het nog schuil gaat, wordt niet eens gedacht. Alle ko gels worden verschoten op Vlamin gen, gansche bladzijden van zekere weekbladen van Vlaamsch e Nationa listen worden wekelijks gevuld met scheld- en brulproza tegen andere Vlamingen, tegen democratische ka tholieke instellingen die bij het Vlaamsch ontvoogdingsproces van onschatbare waarde zijn geweest, te gen den Belgischen Boerenbond aan wien wij de ontsluimering der boerenbevolking het kruim van het Vlaamsch volksbewustzijn te danken Rebben. Alles wat men het Vlaamsche volk ter oplossing van de eigen nooden en van de groote we reldproblemen weet voor te leggen, is de eindelooze finasserie rondom een rekbare beginselverklaring van Groot-nederlandisme. De drie radi- kale, beginselvaste, wetten welke de jongste maanden zijn afgedwongen ter voltrekking van het Vlaamsch rechtsherstel, worden in almanak stijl behandeld, geklasseerd, bespot. Over Belgie van 1932 schrijft men juist alsof er historisch niets gebeurd is sedert Rogier en Gendebien. Ook de democratie wordt in haar beste instellingen gehoond zoodat de heer Huysmane onlangs in de Kamer den heer Vos de vraag te stellen had of er ook nog wel democratisch gestem de Vlaamsche Nationalisten bestaan e n wanneer die nog weer eens zouden ten bate van Oorlogsinvalieden, wee- te vinden zijn voor beveiliging der zen van Spoorwegbedienden en Werk- democratie. Een buitenstaander die waar hij zichtbaar is van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de eerste maal in Belgie door trekt zulke trein 't land. Hij is sa mengesteld uit 20 groote wagens, on der elkander verbonden bij middel van souffletszoodanig dat men dien trein bezoekt op gansch zijne lengte zonder overstappen. Die 20 wagons zijn in echte salons veranderd, elk onderverdeeld in Stands verhuurd aan een zestig tal fabrikanten die zoo gezamentlijk naar Yper komen ten einde er hun ne beste en laatste produkten voor te stellen, op doeltreffende wijze. Die trein heeft 350 m. lengte, bezoekt zoo 64 steden op een afstand van 2000 Km., gedurende 3 maand. 't Hoofddoel van die moderne in stelling is de Handelaars en Nijve raars van 't land nader in betrekking te brengen met de eerste koopbron, 't zij dus hier met de fabrikanten zelf. Maar al te dikwijls gebeurt 't nog dat personen, menige waren in 't buitenland koopen, alswanneer men ze evengoed en beter nog in 't land zelf kan vinden. We sporen onze lezers aan die grootsche betooging, die rondreizen de Handelsfoor te bezoeken. Ieder zal er 't nuttige van bekennen en mede- dragen. Een katalogus wordt er verkocht loozen-bedienden mmmmmam N. V. SANK BEURS WISSEL zekere studentenliteratuur en zekere Vlaamsche Nationalistische week bladpers van dezen tijd leest, moet zich voorstellen dat er gestreden wordt voor eenig anti-democratisch Vlaanderen der toekomst, en voor een Vlaanderen der toekomst waar in het religieus leven geen belang meer zou hebben. We lebben giste ren gesproken van kultuurbolsjevis- me, het blijft onze meening dat we flamingantiseh werk van hoogdrin- genden aard hebben te vervullen tot herstel van waardigheid, van gevoel vcor onderlinge achting en van ge voel voor eerlijkheid en loyauteit, en van democratischen burgerzin. In een groote, waardige Vlaam- s«Te stad waar bestuurd wordt naar d: voorschriften der democratie, wurdt met zorg gewaakt over hand having der vrijheden waarop het burgerlijk leven der Vlaamsche ge meenten van ouds gevestigd was. En voornamelijk wordt er steeds de vrij heid van straatbetooging, de vrije uiting van de meeningen, gewaar borgd. Dat is Vlaamsche traditie op haar best. Zij die nu toelating tot be tooging aanvragen zijn heelemaal geen vrienden van het stadsbestuur maar verzoeken als deze worden steeds ingewilligd voor vriend als voor vijand. Met aanbevelingen tot voorzichtigheid op zak, en naar een schrander plan, treden de politie- trotpen op en weten de woelingen te verzachten. Men leest dan in het Vlaamsch Nationaal strijdblad Roeland, geteekend door 'n vertegen woordiger der jonge Vlaamsch-natio- naóstische generatie genaamd Leo De Eoover, bet hiernavolgend stuk voo'-naam opgedragen aan Zijne Hoogheid Dr. Frans Cauwelaert, Hoeder van Varkens en loslater van bloedhonden Wij lezen ijd 1)pci*öcljc ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel- ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen n.o**en tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woroen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond Op 12 Oogst komt de trein naar Yper, de trein met de twintig wagens, ingericht als een echte jaarbeurs. Hoe ziet de trein er uit? Wij zijn Yent gaan bezichtigen te Brussel, wan- jeer hij aldaar in de Zuidstatie stond ti werkelijk, het was een indrukwek kend schouwspel. Het zijn twintig prachtige wagens ichter elkander, geheel in het rood geschilderd, met in gouden letters caarop «Tentoonstelling», «Exposi tion De trein zal op dit oogenblik reeds heel wat weg afgelegd hebben en staat ra in een of andere stad in het Wa lenland. Onmiddellijk na het Walen land begint hij zijn rondreis door het Vlaamsche land en zulks tot in het iegin van de maand September. De lentoonstellingstrein zal 68 groote en ïleine steden bezocht hebben en rijdt ;e beginnen met 15 Juni tot 10 Octo- ier, geheel het land aldus rond. In den trein treft men het kantoor jan van het bestuur, heel weelderig ingericht, er is een gelagwagen bij, «ar men eten en drinken kan, en overal is er muziek, door middel van rramofoon. Enfin, wanneer de trein in een stad ïomt,'heersch er een echt feestelijke stemming. In clen dag is het bezoek natuurlijk minder druk, maar eens de arbeidsuren achter den rug komt het publiek toegestroomd om dat nieuwtje op het gebied van publiciteit te be- richtigen. i Wij spraken met verschillende ten- pistellers van den trein en allen pjn ten zeerste ingenomen met het acces. De trein laat hen toe aldus nader tot het publiek te komen. Doch iaarover verder. Wij zegden dat de trein een nieuw tje is inzake reclame. Inderdaad dat is het. In vele landen reed er reeds een tentoonstellingstrein, doch bij ons is het de eerste maal dat het gebeurt. In deze tijden hebben de inrichters Jan ook veel durf gehad om met der gelijke kostbare en moeilijke inrich ting voor den dag te komen. Niettemin werd de hoop niet teleur gesteld zullen wij heel waarschijn-, tjk elk jaar zoo'n trein het land zien doorkruisen. Wat is nu het doel van dien trein Het is datgene, wat elke reclame be oogt. De mogelijke koopers in kennis stellen met firma's en produkten, om aldus meer leven in den handel te orengen. Het is inderdaad tientallen van ja- oen geleden, lang van vóór den oorlog, Jat de handelaars en winkeliers niet "eer rustig achter hun toonbank kun- oen zitten, met de zekerheid dat de iooper zullen opdagen. Die tijd is voorgoed voorbij. Niet «t koopers zoeken nu de verkoopers y. maar het zijn diegenen, die aan ■•et publiek iets aan te bieden hebben, He er werk van maken, om dat pu- Miek voor hen te interesseeren. De idee van de mogelijke koopers, 'tr plaatse waar ze wonen te gaan Jnden, is vanzelfsprekend niet nieuw, finds de automobiel er is, werd het tnvoonte, de menschen thuis in hun 'hd en hun dorp te gaan vinden, met htomobielen die ingericht zijn als hnkels. Maar dat alles heeft toch niet het Pootsche opzet van een trein. De trein blijft voor ons allen toch 't' vervoermiddel dat wij sinds jaren h jaren gebruiken, waaromheen een •'•zag hangt, het gezag dat alle Staats- "nchtingen eigen is. De trein is offi- *el en aan die trek ontleent de ten- nstellingstrein ook zijn officieel 'vakter, al is het dan een onderne ming, niet van den Staat, maar van •iele personen. Wat is dus het doel van dien trein? -s wij het goed begrijpen, dan heb- rii de inrichters op het oog gehad. leze tijden van economische moei- W.eden, aan de nationale voortbren- de gelegenheid te geven dichter het publiek te naderen en de •<emeene belangstelling te wekken eigen produktie, al is het dan maar tijdelijk dat zooiets moet be oogd worden. Immers de tijden zijn er nog niet naar, dat wij weer geheel in het para dijs van den vrijhandel zullen leven. De verschillende landen begrijpen nu al een beetje, dat het geen zin heeft te grijpen naar hooge invoerrechten om de nationale nijverheid te bescher men. Het optrekken van hooge tol muren, hooger en hooger, dient slechts om zichzelf af te zonderen en in af zondering kunnen noch de menschen, noch de landen, in onze moderne maat schappij leven. Wij hangen allen van elkander af. Het is onzinnig te denken dat elkeen kan voorzien in eigen behoeften, zon der te moeten kijken naar zijn ge- buur. De gebuur heeft belangen bij ons en wij hem. Die belangen kunnen al leen maar beveiligd worden door een innige samenwerking en een gezonde verstandhouding. Met elkander naar de keel te grijpen, bereiken wij juist tegenovergstelde uitslagen. Het is niet meer zooals vroeger, dat het gezegde de een zijn dood, is de ander zijn brood waar was. In kleine zaken is dat misschien wel het geval, maar in zoo'n verhoudingen, als die waarin de landen en de werelddeelen tegenover elkander staan, beteekent de dood van de eene, ook den onder gang van den andere. Dat hebben wij hier reeds voldoende laten uitschijnen. De trein wordt derhalve als het ware een zinnebeeld van wilskracht en vertrouwen. De tentoonstellingstrein wil de menschen er toe brengen, een meer open oog te hebben voor produktie uit eigen land, niet uit egoïsme, doch om zich te verdedigen tegen hen die cle grenzerf alsluftenBeTgie moet' kun nen leven met open grenzen, want Belgie moet kunnen ruw invoeren en «afgewerkt uitvoeren». Dat is geheel het bestaan van onze bevolking. Nu we begrensd zijn in mogelijk heden door de onmenschelijke houding van sommige, ons omringende landen, moeten wij uitzien naar eigen midde len en bewijzen dat wij het willen stel len zonder buitenlandsch goed niet uit koppigheid, maar om het bewijs te leveren, dat het geen zin heeft in af zondering en egoïsme te willen leven. Zooals wij voorgaande week schre ven, omtrent den brief van Z. M. de Koning, moeten de landen streven naar het verwerven van elkanders steun en vertrouwen. De tentoonstellingstrein wil dus een nationale zaak dienen, wil een zware taak dragen en iets tot stand brengen in deze tijden, namelijk het bewust zijn bij het Belgisch volk, dat het ge bruik moet maken van Belgisch fabri kaat. De Britten zeggen Buy Bri tish Frankrijk zegt het niet, maar handelt zoo. Alleen met Nederland werd de goede oplossing gevonden en wij twijfelen er geenszins aan, of dat wordt de goede weg. Weldra is Zwitserland ook voor het Nederlandsch-Belgisch standpunt gewonnen en zoo zullen haast al de kleinere landen bij elkander steun en dienstvaardigheid zoeken. Wij lazen, dat het bestuur van den tentoonstellingstrein het inzicht heeft weldra een Europeeschen trein te la ten loopen. Dat zal dan wel zijn, voor die landen, die hun grenzen breeder willen openzetten voor den invoer, maar dan ook vanzelfsprekend voor den uitvoer. We zitten in moeilijkheden. De ten toonstellingstrein diene als wenk. voor meer goeden wil, ruimgeestigheid en ondernemingsdurf. Laat de trein maar rijden, laat hem maar iets wakker -maken bij onze menschen. Het weinige dat bereikt zal worden, zal bemoedigend zijn en ze ker de toestanden niet moeilijker ma ken. Wij hopen weldra de rijdende jaar beurs hier te zien en vertrouwen dat daaruit voor onze stad en haar handel het beste moge voortvloeien. Wat wij nochtans jammer vonden in dien trein, vooral wanneer hij het Vlaamsche land doorkruist, is dat er zoo weinig rekening wordt gehouden, door de groote firma's die ten toon stellen, met de bevolking. Ze komen zich tot het volk wenden, ze willen de belangstelling opeischen, maar ze doen niets of althans heel weinig om het publiek te dienen. Zoo viel het ons te Leuven op, dat wij in verschillende stands, wanneer wij die doorliepen, alleen Franschen uitleg hoorden geven aan Vlaamsche menschen, die geen gebenedijd woord Fransch verstonden. Dat is vooreerst erg kwetsend voor diegenen die den ein bezoeken en wij hebben het herbaalde malen hoo- ren zeggen, zoodaAig, dat de men schen denken, dat geheel de zaak op Fransche leest geschoeid is. Ten twee de, is het erg onhandig inzake handel drijven, want de eerste vereischte om te verkoopen is, dat men zich kan doen en laten verstaan door gebeur lijke koopers. Zoo hebben wij in den trein een dame uitleggingen hooren geven, over een bepaald produkt, aan drie Leu- vensche vrouwen. Wel, een van de vrouwen (het waren dames) zei ge woon tegen de twee andereIk ver sta er niet van. Ik iaat ze maar bab belen Het spreekt vanzelf, dat wanneer iemand iets niet verstaat, dat men ook zijn belangstelling verliest. De kooper moet de minste inspanning doen, de verkooper de grootste. Als de handelaars in den trein dat niet weten of begrijpen, dan is het heel verkeerd, want het getuigt eenvoudig van slechte koopnuyischap. Dat is een wenk, die wij de heeren tentoonstellers beleefd in overweging geven, omdat zij nog tijd hebben, al vorens het Vlaamsch gedeelte van Belgie, dat met Moeskroen begint, binnen te rijden, om te zorgen voor het bezetten van hun stand, met per soneel dat degelijk de taal van het volk kan spreken. KN' TTT ALMSEN. Opgedragen aan R. K. V. Nationa listen van Becelare komt op Vrijdag 12 Augusti ter Statie van Yper Dixmndestmt, 18, YPER Zet geen groote oogen, liefelij ke menschen van De Standaard en van de Vlaamsche belgicistische par tij, dTe"aan cultuur doet en Dr Frans Van Cauwelaert benamingen geeft als deze: hoogstaande Vlaming edele figuur, en dergelijke meer. De man verdient beter en meer dan de alledaagsche, vulgaire en op pervlakkige betitelingen, waartoe jul lie alleen kunt gekomen zijn na een alige, deemoedige en ach, zoo heusch vrome aanschouwing van zijn tries tige, afgeleefde oogen en zijn wran ge, ontgoochelde lippen, welke de plechtige baard niet verbergen kan. De oude verrader zelf, die meer verstand heeft dan jullie en de waar de kent van schoolmeester literaire uitdrukkingen, zal de eerste zijn om voor God, in wie hij nog altijd ge looft, de smartelijke hoon te onder gaan van de banale, waardelooze, want geen waarheid bevattende, slechts kruiperige spitsvondigheden uit uw joernalistiek-cultureel ponop- ticum. Hoogstaande Vlaming; ede le figuur. Dr Frans Van Cauwelaert weet het beter, en als de man nog eens in zijn leven moedig en eerlijk kan zijn, zal hij u om uw hondseh gebazel toornig en hard slaan! Doet de man geen pijn, hoont hem niet! Hij heeft zichzelf pijn en hoon genoeg verworven en op tragi sche, genialer wijze dan jullie her- senen die dingen voor hem nog kun nen uitbrouwen. Tart hem niet langer met de zin- looze waanvoorstellingen van uw voos hersenstel en met de idiote blaas jes die uit je clowneske smoelen voor zijn droef aanschijn openspatten. De horde Fraternetten was een horde zwijnen, in de werkelijke be- teekenis van het woord. Het ivas een kudde bruten, het was het laagste uitschot, het was een bende verdier lijkten, zooals de gevangenissen van Amerika er nooit zullen herbergen. Ik heb hun smoelen gezien. Ik heb ze goed gezien, een voor een. Verge leken met deze smoelen moet het :icht ran de Dooze Zee, die Sodoma en Gomorrha bergt verrukkelijk zijn. Wat de rotternij dezer verkens r\og minder bevaUiger maakt, is het

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1