MISBRUIKEN Ypersche Kroniek leger gendarmen dat hen b-scherm de. Waar en door icie werden deze bloedhonden afgericht? De Spaan- sche bloedhonden, waarmee men in den tijd van-Christoffe! Colombus de opstandige inboorlingen van de nieu we wereld terroriseerde, moeten in vergelijking met deze, schoothond jes zijn geweest. Wij weten dat zij niet worden afgericht doot Dr. Frans Van Cau- welaert. De man heeft zijn leven lang te veel tijd noödig gehad om min of meer fatsoenlijk nederlandsch te lee- ren en om te huis te geraken in Bel gische wetteksten. Maar Dr. Frans Van Cauwelaert heeft deze bloedhonden losgelaten. Hij is de man, die ons met bloedhon den klein wil krijgen; hij is de man die hen op onze vrouwen en kinderen hun gang laat gaan, alleen om de varkens te beschermen, die hij hoe den moet. Als ik er nu nog eens diep op na denk meen ik mij ts moeten herinne ren dat we streden voor Vlaamsche beschaving, Vlaams cl o eerlijkheid, Vlaamsche trouwhartigheid, voor schoon hooger leven, de wederoprich ting in glans en waardigheid van een volk dat de wereld had verbaasd met zijn zedelijke schatten en zijn hoogen burgerzin. Misschien ben ik, naief gebleven midden een zonderlingen tijd. Maar toch, wie zou niet be zorgd worden en vragenhoe komen we aan onze Vlaamsche idealen? We hebben veel van herstel gespro ken. Ook op dit terrein nu is een taak van herstel te vervullen, herstel van waardigheid, bat is tijd geloof ik dat we er aan beginnen. Een Vlaamsch Vlaanderen is ons niets waard als het geen nobel Vlaanderen kan zijn, het is mogelijk dat dit ro mantisch klinkt, maar wij hebben altijd gedacht dat het daarvoor was dat de krachten werden gegeven van onzen strijd en onzen arbeid en dat het daarvoor was dat er is geofferd en geleden. J. B. Ministers, Staatsministers, partij leiders beraadslagen ovei den toe stand in ons land. BezuinigenKlinkt bet her en weder her. Goed. We zulten eens zien hoe men het zal aan boord leggen om de noo- dige millioenen te vinden voor werk- loozensteun, pensioenen, enz. Sommigen hebben een ongelukkige campagne gevoerd tegen onze socia le wetgeving, waar, zoo beweerden zij, de meeste misbruiken nestelden. We zullen niet beweren dat die wet ten de perfectie zijn; misslagen wer den vastgesteld, toe te schrijven aan overhaasting en aan onverwachte omstandigheden voortvloeiende uit de krisis; doch de herziening is aan den gang, zij geschiedt methodisch en zij zal getuigen van rechtveerdig- heidszin en voorzienigheid, met het inzicht te steunen waar nood is en in de mate der beschikbaarheden. Zoo verzekert men ons; en wij hebben redens om te gelooven dat Minister Heyman zich gewetensvol van zijn plicht bezuinigen zal kwijten. Doet er blijft te onderzoeken en te snoeien op menig ander gebiedIn de Staatsbesturen b. v. zijn er amb tenaars die groote wedden opstrijken en in den grond maar weinig te ver richten hebbental van posten en be dieningen en vergoedingen zouden kunnen wegvallen. Moeten we. spreken van de invali diteitspensioenen? Officieren die vol strekt geen letsel hebben trekken als invalieden. DAT zijn misbruiken! Zij, die boven op de maatschappe lijke ladder staan en het voorbeeld zouden moeten geven, het voorbeeld van echte vaderlandsliefde, worden als kleinzielige en hebzuchtige"men- schen aanzien, voor wien I«t Vader land nog enkel een groote kaas is! Ware ik Minister van Landsverde diging, ik deed een beroep op de edelmoedigheid van de officieren die nog in dienst zijn en pensioen trek ken. Ik ben overtuigd dat velen zich een opoffering zouden getroostenen ik voeg erbij dat zij eene daad zou den stellen die hun gezag zou doen rijzen en den geest van mistevreden heid helpen verdrijven. HET YPERSCHE VOLK Abonneert U op Zondts^rust. De- Apotheek van M. WECKES- SER. Dixinudestraat, zal alleen open zijn p Zondag 31 Juli 1932. KERKELIJK NIEUWS IN SINT MAARTENSKERK Kerkelijke Plechtigheden Maandag namiddag en Dinsdag heel den dag. AFLAAT VAX PORTIUN- CULA te verdienen onder de gewone voorwaarden, telkenmale men d.e Sint Maartenskerk bezoekt en daar bidt volgens de intentiën van Z. Heiligheid den Paus6 maal Onze Vader, Wees Gegroet en Glorie zij den Vader... Op Dinsdag 2 Augustus, te 10 y2 u., zal Eerweerde Heer Jos. Versailles, zoon van onzen geachten en dienst- vaardigen Stadssecretaris, zijn plech tige Eere-Mis opdragen. Een gelegen heidstoespraak zal gehouden worden door E. Pater Venantius, Capucien. -Donderdag avond, te 6 y2 uur, rijk- gezegende oefening van het Heilig t'urniet uitstelling van het Aller heiligste. DE PROCESSIE VAN TUINDAG leper's roemrijke processie zal uit gaan op Zondag 7 Augustus, te 10 u., ter eere van O. L. Vrouw van Thuyne, grootendeels vernieuwd, zoowel wat opvatting als wat uitwerking betreft, zal onze Processie heel merkwaardig zijn en de voorbode van de groots'che JUBELPROCESSIE van toekomend jaar. De plechtige Hoogmis in St Maar- tens zal gecelebreerd worden te 9 u. STERFGEVAL Over eenige weken hadden de dag bladen kennis gegeven van een aan slag te Hof stade gepleegd op een priester, aldaar om gezondheidsredens verblijvend. De aanvallers hadden hun slachtoffer van dezen laffen aanval be- gtan de gevolgen ervan overleden is. Wij komen te vernemen dat die priester van Yper afkomstig is. Het is Tv H. HENRI CERE, priester van Dom Bosco, te Yper geboren, die als slachoffer van dezen laffen aanval be zweken is. E. H. C'erf was de zoon van-den Heer Cerf, die, een vijftigtal jaren geleden, bestuurder van de lijk- sfatiën te Yper was en in St Niklaas- straat woonde. BENOEMING M. A. Verliest, kandidaat-notaris te Yper, wordt tot plaatsvervangend vre derechter van het le Kanton Yper be noemd. in vervanging van den Heer G. Berghman tot een ander ambt ge roepen. EXAMEN M. Pierre Struye, na in het begin van Juli met voldoening zijn exaam le onderproef van 2e Doktoraat in Rechten afgelegd had, komt nogmaals met voldoening zijne 2° onderproef van hetzelfde Doktoraat af te leggen. Onze hertetijkste gelukwenschen aan den nieuwen Doktor in Rechten. Mejuffer Gabrielle Santy, dochter van den Heer Sekretaris van het Par ket, komt haar exaam van Regentes af te leggen. Onze hertelijkste gelukwenschen. 4c De Afdeeling der Oud-Strijders N. S. B. F. N. C. van Brugge tot Yper Zondag aanstaande, 31 Juli 1932, brengen de Oud-Strijders N.S.Beiers van Brugge een bezoek aan ons Front. Daaromtrent een duizendtal leden dezer machtige afdeeling onder de kranige leiding van hunnen ijverigen hoofdman, den Heer Leon Devriendt, nemen deel aan dezen uitstap die plaats grijpt per bijzondere trams. Onze stad Yper, oude zusterstad van Brugge, zal ook het bezoek van deze Bedevaarders ontvangen. Zij komen er aan om 12.30 uren en zullen er, met muziek aan 't hoofd en zangafdeeling, het gedenkteeken der Ypersche Ge sneuvelden. alsook het grootsche Mo nument der Engelschen aan de Mee- nenpoort gaan groeten. De Yaderlandsche driekleuren die wij verhoopen menigvuldig te zien wapperen aan onze Ypersche huizen, zullen deze koene Vlaamsche, maar tevens ook en bovenal getrouwe Bel gische Oud-Strijders, begroeten en verwelkomen. Om 14.10 uren zetten zij hunnen tocht voort en vertrekken naar Kem- mel waar zij om 14.35 uren zullen aankomen. 4c HARMONIE YPRIANA Op Zaterdag 6 Oogst, om 8 x/2 uur, op de Groote Markt zal de Harmonie J priana de Gemeentefeesten inzetten met een prachtig concert, dat zal mo gen genoemd worden een Kunstavond. Hier geven wij het programma Ypersch Lied Florentiner Marsch Fucik Phedre, Openingstuk Massenet Une Soiree du Lac Leroux voor hobo (solist: Heer Maurice Ossieur.) Ballet d'Isoline Messager a) Motierato Pavane b) Entrée d'Isoline Andante Ma zurka c) Entrée de la Ire danseuse. Maestoso d) Scène de Ia seduction, Andan tino (solist: Heer Marcel Andries.) eScène et valse. Allegro La Voix des Cloches A. Luigini L'Arlésienne G. Bizet a) Voorspel (solist: Heer Robert Verdoen) b) Menuetto c) Carillon d) Intermezzo e) Finaal Marche des Fian^ailles H. Moerman (met tamboers en klaroenen) Zulk een programma zal ongetwij feld aangenaam zijn aan alle muziek liefhebbers en aan iedereen voldoe ning geven. De march met tamboers en klaroenen is uitgevoerd op vraag. N. B. De Harmonie Ypriana trekt op naar De Panne op 28 Oogst, later nadere inlichtingen. 4c STAD YPER GEMEENTERAAD Zitting van Maandag 1 Oogst 1932 om 18 uur. DAGORDE: 1. Proces-verbaal der zitting van 4 Juli 1932. 2. Stadsrekening over het dienst jaar 1931 Nederlegging. 3. Overzicht der stadskas 2" Kwartaal Verslag. 4. Autobusdienst Poelcapelle- Meenen-Tourcoing. 5. Overeenkomst voor oorlogs schade c Bijkomende vergoeding voor schade aan Dickebusch Vijver Honorarissen en toezicht der werken. 6. Steenwegen van groot verkeer St Jan-Zillebeke en Yper-Pilckem op grondgebied der stad Yper Aan-, besteding Goedkeuring-. 7. Stadswegenis Nieuwe voor landen Plannen en bestek. 8. Openbare Onderstand Open bare verknoping van bouwgrond. 9. Openbare Onderstand Land goederen Gebeurlijke gedeeltelijke teruggave op de pachtsommen voor het loopende jaar. 10. Kermis St Niklaas' Wijk Aanvraag om toelage. 11. - Mededeelingen. 4c GESTICHT DER H. FAMILIE De jaarlijksche Prijsuitdeeling had plaats, Dinsdag 11. Prachtige uitslagen. Ziehier I. - Lagere School. Derde Studiejaar. 9/10: Cecile Buysse, leper; Mariè-Joseph Mahieu, leper. 8/10: Cecile Nicolay, leper; Andrea Baert, leper; Cecile Depuydt, leper; Beatrix Verstappen, leper Paula Clabeau, leper Vierde Studiejaar. 9/10: Renée Bouve, leper; Denise Delbrouck, leper. 8/10: Jeanne Bonnet, leper; Lucienne Bras, leper; Yvonne Bos- saert, leper; Simone Duprez, leper; Léa Thierens, leper; Irène Timper man, leper; Jeanne Titeca, leper. Vijfde Studiejaar. 9/10: Irène Santy, leper; Anna Wyckaert, leper. 8/10: Maria Van Coillie, leper; Bertha Steyaert, leper; Jeanne Peene, leper Franqoise V.d.meersch, leper Rachel Albrecht, leper; Jeanne Pyn- cket, leper; Andréa Christiaens. Ha- relbekeMarie-Madeleine Van Bece- laere, leper; Rosa Vanneste, leper; Anna-Marie Van Eecke, leper; Elisa beth Verfaille, leper; Marie-Antoinet te Dehaeck, leper. Zesde Studiejaar. 9/10: Henriette Van der Meulen. leper; Anna Ghe- kiere, Gheluwe. 8/10: Paula Wyc kaert, leper; Agrippine Jacques, leper; Yvonne Vanacker, St Jan; Yvonne Bouve, leper. II. - Middelbare School. Eerste Studiejaar. 8/10: Hélène Louwagie. Rousbrugge. Tweede Studiejaar. 8/10: Anna Vanneste, BavichoveJulia Doyen, Thourout; Elisabeth Depuydt, leper. Derde Studiejaar. 8/10: Agues Petit, leper; Agnes Santy, leper; Jeanne Delaere, Escanaffles. III. - Middelbare Beroepsschool Eerste Studiejaar. 8/10: Anna Delva. VlamertingheMarguerite Temperville. leper. Tweede Studiejaar. 8/10: Maria Debruyne, Oost-VleterenGermaine Dave, Langemarck; Lia Yerhelst, Oudenburg. Derde Studiejaar. Juf. Ghislaine Van Massenhove en Tuf- Irma Mon- kerhey hebben met voldoening het of ficieel exaam van algemeene vakken afgelegd te Brugge. BIJ DE ROUSBRUGGE DAMEN De jaarlijksche Prijsuitdeeling had plaats op Woensdag 27 Juli. We ver melden hier de voornaamste uitsla- gen. I. - Lagere School Eerste Studiejaar. 9/10: Emile Duyck, leper; Jacqueline Vanover- straete, leper: Anna Yictoor. leper; Cecile Mahieu. leper; Agnes Jonckee- re, leper. Tweede Studiejaar. 9/10: Freddy Decheiver. leper; Paul Daelemans, leper; Godelieve Vanhee. leper; Fran- <;oise Mourue, leper; Léa Geuten, leper. Derde Studiejaar. 9/10 Denise Duyck. leper; Marie-José Vanhee, Teper. 8/10: Anne-Marie Daele mans, leper; Marie-Rose Jonckeere, leper Lily Vandevoorde. leper Nelly Gantois, leper; Colette De Cock, leperSimone Van Winsen, leper. Vierde Studiejaar. 9/10: Margue rite Cousyn, leper; Marie-Jeanne De- lahaye, leper; Jacqueline Deryckere, leper. 8/10: Bertha Devos, leper; Denise Vanlaetem, leperSuzette Vanheck, leper; Denise Debruijn, leperThérèse De Cock. leper. Vijfde Studiejaar. 8/10: Cecile Dewulf, RuddervoordeMarie-Rose Ampe, StadenLily Greul, leper; Jeanne Van Winsen, leperAndrée De Meyer, leper. Zesde Studiejaar. 9/10: Jeanne Vanhee, leper; Louise Vandenberghe, leperMarie Casier, MeenenOdette Camerlynck, Rousbrugge. 8/10: Jeanne Leterme, Waasten Anne-Ma rie Bossaert, leper Maria Verbrugge, BrielenYvonne Garreyn, Brussel; Yvonne Kino, leper. Zevende Studiejaar. 9/10: Yvon ne Vandenberghe, Den Haan. 8/10: Marie-Louise Lobelle, leper; Maria Haeghedoorne, Elverdinge. II. - Middelbare School. Eerste Jaar. 9/10: Albertine Van- raes, Gheluwe; Carmen Dejaegere, WevelghemArlette Samijn, Staden. 8/1Ó: Simone Bailleul, leper. Tweede Jaar. 8/10: Estelle Nolf, Thourout; Louise Rommens, Teper; Jeanne Cousyn, Peper. Derde Jaar. 8/10: Jenny Dejae gere, Wevelghem Frangoise Verbeke, Teper: Elisabeth Derudder, Komen. 4> PRIJSDEELING Donderdag morgen, om 10 u., had in de feestzaal van het Bisschoppelijk Kollegie de prijsuitdeeling plaats. Z. E. H. Kan. Dignan, afgevaardigde van Zijne Excellentie Mgr Lamiroy, zat de plechtigheid voor. Benevens Z. E. H. Deken Vermant, de E.E. H.H. Pastors van stad en andere leden van de geestelijkheid, bemerkten wij on der meer M. Haus, Voorzittei van de Rechtbank, M. Sobry, Burgemeester der stad, enz. Ook talrijke oud-leer lingen, nu studenten ter Hoogeschool van Leuven, hadden eraan gehouden bij die plechtigheid tegenwoordig te zijn. In den jaarlijkschen wedstrijd tus- schen de kollegie's van het Bisdom, werden volgende onderscheidingen aan leerlingen van St Vincentius' Kol legie toegekend: Rethorika, 204 meded. 2? Prijs: Leopold Neudt; 7e Naprijs: Antoon Vandeputte; 10" Naprijs: Amedée Menu. v- Vlaamsche Redevoering. 5" Na prijs Leon Declercq. 6e Latijnsche Klas, 391 meded. Thema: 7e Naprijs: Luciaan Derud- dere12e Naprijs: Willy Houtman. Rekenkunde: le Naprijs: Deschuyt- ter Jozef. 6" Moderne, 341 meded. Gods dienst 4e Naprijs Maurits Mobrouck. Vlaamsche Taal: 5e Naprijs: Char les Leuridan. Fransche Taal7e Na prijs: Jan Burwaeys; 10e Naprijs: Maurits Mobrouck. Toen Z. E. H. Kan. Dignan kennis van dien uitslag gegeven had, wensch- te de vertegenwoordiger van Zijne Hoogwaardigheid E. H. Principaal, de E.E. H.H. Leeraars en Leerlingen van herte geluk over den bekomen uit slag die grootelijks tot eere van Sint Vincentius' Kollege strekt. Die woor den, goed verdiend, werden door al de aanwezigen door luidruchtig hand geklap begroet. (Toekomende week geven wij de uitslagen der verschillende klassen.) 4< 66 SOORTEN ceramieke, ceramo en cementtegels in alle prijzen en kleuren zijn ten toon gesteld in de magazijnen van L. MONKERHEY- VAN NESTE, 9. Koeimarkt. YPER. Alleenverkooper der vermaarde CE RAMO tegels van La Louvière, welke bijna de helft goedkooper zijn dan de ceramieke tegels en toch deze evena ren in schoonheid, kleurenpracht en glans. Komt zien en oordeelt EERLIJKE MEID!! Zij was pas 16 jaar. de meid van den Heer Apotheker V. R. B., ging gaarne dansen, doch achtte hare eige ne kleedij niet puik genoeg om ophef in het danskot te maken. Wat gedaz- om daarin te voorzien? Heel eenvou dig vertrekken met een complet van Madame... Of zij bijval ha; op 24 Juli!... Doch duren is eer.e schoone stad... maar blijven duren" Zoo kwam de politie al met eens eer. einde aan het plezier van den dans stellen en... 's anderdaags voor der. Kinderrechter en vandaar naar de ver- beteringsschool, otii gedurende eenige jaren, over het verbod van stelen te gaan mediteeren. Welk eene les. YPER GOED NIEUWS Ter gelegenheid uwer kermis over- groote reklaamverkoop van Sport hemden aan 14, 15, 16, 18, 20 en 24 frank. Daarbij nog 10 vermindering voor alle Kajotters. «Sayette Wijveken» Groote Markt, 19, Yper. EN ONZE MANNEN? Dit jaar is het vier eeuwen gele den, dat Jaak de Keerle, de groote toonkundige, alhier ter stede gebo ren werd. Niettegenstaande Sanderus zegt, dat hij een der beroemdste man nen was, die hier ooit het licht zagen is er om zeggens niemand die er nog iets van weet en niemand die er aan denkt den grooten kunstenaar te hul digen. Doch wat de medeburgers niet doen, daarvoor zullen de vreemdelin gen zorgen. Op 15 Oogst e. k. komt het te recht befaamde «a capella» koor der E. P Capucienen van Ciney, dat reeds in zoovele groote steden optrad, la Ro- maine van de kerk lTmmaculée, in onze Sint Maartenskerk de Hoogmis zingen, en de Mis die er zal uitgevoerd worden is eene van de vele door de Keerle op toon gezet. Zoo zullen zij er voor zorgen, den Ieperling, den Priester, den Kanonnik, den wereld- beroemden Toonkunstenaar te huldi gen. Ook zullen zijne stadsgenooten die eenige gelegenheid niet laten voor bijgaan en op dien dag, ik ben ervan overtuigd, zal de wijdsche kathedraal van eerbiedige luisteraars volloopen. 't Wordt eene echte kunstprestatie! En ja, niemant is er sant in eigen lant Ook zegt dit oud spreekwoord nog altijd de waarheid. Een ander voorbeeld, en hoe bedroevendEenige dagen geleden had ik de gelegenheid ten huize van den Heer Hewis Moer man, onzen grooten en onbekenden kunstenaar, eenige van zijne muzikale gewrochten door hem zelf te hooren vertolken. Daaronder waren er eene reeks stapmarschen zoo los van zwier, zoo vol van leven, zoo kunstig afge- wroclit zooals wij er zelden te hooren kregen. Inzonder opgemerktPiocoso, de geprimeerde stapmarsch der we- derlandsche tentoonstelling van Ant werpen (1930). Daarna kwamen aan de beurt eenige fantasiestukken, waar van eenige opschriftenGoochelaars en Goochelaarsters, Sérénade Mélan- colique, In het eenzame dorp, De Vlie ger, Plechtige Intrede van den Stoet, getrokken uit de groote bruiloft- marsch, waarmede de toondichter den eersten prijs behaalde in den weder- landschen wedstrijd, uitgeschreven door het bekende huis J. E. Strauwen, enz., enz. En wij moeten het beken nen, al de luistervinken, en daaronder waren er kenners, gingen in volle be wondering op voor al liet schoone dat ons daar zoo kwistig werd opgedischt, AI die werken bestaan voor har monie en wederom verwonderd het ons ten hoogste, dat wij hier in zijne geboortestad, nooit iets of toch zoo weinig er van ten gehoore krijgen. Om te eindigen vergastte de toon dichter ons nog op mooie, frissche kla vierstukken, waarvan de Iepersche Speklewerkster die maar niet uit het hoofd wil. Ook verscheidene motetten voor zang met orgelbegeleiding wer den ons voorgespeeld. Allerliefste Ave Maria's, diepgoclvruchtige Pater Nos- ters, roerende pie Jesu en Misere- mini's en zoo meer en zoo meer. Hoe jammer toch dat van al die schoone muziek niet in druk versche nen is. En zeggen dat onder den oor log zoovele van die kunstschatten, waarvoor de Heer Moerman nooit de minste schadevergoeding ontving, in de laaie vlam is opgegaan. Opmer kelijk is het dat het muziekfonds van Antwerpen hem gevraagd heeft de werken der groote meesters te wil len orchestreeren. Maar ja, die zijn vreemdelingen. Ieperlingen, wanneer zult gij uwe kunstenaars erkennen en huldigen- WanneerIEPERLING. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., M. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Zaterdag 30 Juli, e 8 uur. Zendag 31 Juli, te 2, te 5 en te 8 uur. Maandag 1 Augustus, te 8 uur. DE HUT VAN OOM TOM (La Case de l'Oncle Toml Hartroerend drama opgemaakt naar den meest gelezen roman der wereld. Het speelt in 1856 in het Zuiden der Vereenig- de Staten, waar de slavenhandel nog be stond en waar de kleurlingen gekocht en verkocht werden als vee, maar waaraan de burgeroorlog een einde stelde. Midden in dit kader ontrollen zich aan doenlijke tafereelenaan den eenen kan: de barbaarschheid der meesters: aan den anderen kant: ophoopende rampen neer gestort over een slavengezin. Deze

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2