m DÉche trail* Een Kunstgroep te Yper MIJN GEDACHT Hartlijders r\ 54; Jaar. - Nummer -33. 35 Centiemen Zaterdag 13 Oogst 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper 0- casier) J. Aan al de Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen Jaarlijksch Congres te Ypar De voorbode van onze Jubelprocessie tljjcvec ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 b Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel- ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Wat ieder mensch met een gezond crdeel. van korts na den oorlog voor- (g, zien wij van dag tot dag klaar- >r bewerkstelligd worden. Toen er nmers seffens na den oorlog spraak iss van 't oorlogsgevaar voor langen ijdop 't achterplan te schuiven, dan eeds zegde de gewone mensch, die en weinig het Duitsch, of liever het 'ruisisch karakter kent, dat men de redesvoorwaarden hadde moeten la- opstellen, niet door een idealist k Wilson, maar door krijgslieden Foch, die beter weten Doe men een jrlog wint, en een wederwraak van >n overwonneling moet verhoeden dat men den vijand die vredes- jonvaarden, met een duchtige straf bij, hadde moeten opdringen, niet Versailles, maar te Berlijn, onder bedreiging van das musz! zoo- s Duitschland het zelf zou gedaan jbben, hadde het moeten winnen, gewone straatman zegde dan ook men hadde moeten alle verder logsgevaar te keer gaan, niet met ongelukkig Oost» nrijk-Hongarië den grond te boren, daar het in n oorlog maar een ondergeschikte gespeeld had, maar wel het Prui- seh'militarisme, met Pruisen zelf -veel mogelijk te verzwakken en beletten var. in 't Duitsche rijk fde hoofdrol te spelen. Maar ja, vrijmetselarij, wier helsche en ddelooze werking reeds zooveel leren verkracht heeft, en waarlijk reeft naar de stoffelijke, zedelijke geestelijke verwoesting van Euro- moest ook haren invloed doen ge- elen tegen het katholiek Oosten- en ten bate van het Protes- mtsch Pruisen. 3n nu dat Duitschland, met Prui- naan 't hoofd, gespaard is gebleven er de al te toegevende bondgenoo- Ji, zien wij dien vijand, ten allen ide trouweloos, zelfs in zijn offi- eele en wederlandsche betrekkin- van dag tot dag stouter het hioofd richten. Kortzichtige utopisten ■dden gemeend dat Duitschland 'n ging dankbaar toonen om de ein- looze reeks toegevingen der bond- hooten. Zoo meendie het Briand 4; maar hij ook kende nog niet ge- het Duitsch karakter, en be- sp niet, wat nogtans de gewone Satman, die geen diplomaat is, 4zekerheid wist en voorspelde, na- dijk, dat ieder toegeving van wege bondgenooten door de Duitschers i aanzien worden als een bewij s •5 zwakheid en diensvolgens moest "aarden voor hen tot een prikkel r'hoogmoed en wraakzucht. Reeds rr zooveel jaren zegden en schreven i dat de Duitscher de oorlogscha- ling betalen in drie payementen niet, dan niet, nooit iets, want de "tsche kwade wil was van 't begin rceds al te klaar. Enkel de sterre- ■K-rs, die altijd te hoog kijken, za- het niet. En nu zoekt men met -lfde trouwelooze Duitschland overeenkomst te treffen wegens apening. Hier nogmaals staat 'giek en 't gezond verstand stom Paf. Welke waarborg ligt er in geschreven akkoord, geteekend 'r een vijand die zijn politiek "•*t op valsche beginselen zooals hiereen verdrag is maar een Wen vod; alle middels zijn goed; en macht staat boven recht? daarbij dat Duitschland een is die geen eergevoelen heeft, -s&amteloos durft officieel liegen driegen. Sedert het vredesver- eeft het nog niet opgehouden Het de hulp van Rusland, zijn htingen van Versailles te bui- gaan, om een machtig leger te vormen en uit te rusten. Ten ander, wat hebben wij zien gebeuren op de ontwapeningsconferentie te Lausan ne? Duitschland en Rusland stemden natuurlijk ermede in van de bewa peningen te beperken. Maar toen men ter stemming bracht dat in alle landen zou moeten daarover controol uitgeoefend worden en ook het ver vaardigen en de handel van wapenen zou moeten geregeld worden, al de volkeren stemden ervoor, uitgenomen natuurlijk Duitschland en zijn rug steun: Rusland. Elkeen raadt waar om. En daarop zegt de eenvoudige straatman, die geen studiën gedaan heeft nogtans, dat er een gemakke lijk en doeltreffend middel bestaat om die twee koppige en steigerende peerden te temmen en tun oorlogs zucht wat te verkoelenzoo niet een internationaal leger ten dienste stel len van den Volkerenbond, ten min ste een militarisch verbond -sluiten tusschen de grootsche landen, om den onrechtvaardigen aanvaller gezamen lijk in 't haar te vliegen, en gelijk een booze schooljongen, die den re gel te buiten gaat, eens duchtig te straffen. In afwachting dat de leiders der volkeren, door inniger voeling met de werkelijkheid, wat klaarder zien, en ons klaren wijn schenken, houden wij met zulk een gevaarlijken ge- buur deur en beurs dicht gesloten, deze oude Vlaamsche spreuk indach tig Als de vos de passie preekt, boerke, wacht uw ganzen Uitvoering der Mis Regina Ccelivan den Ieperschen meester Jaco bus de Keerle, door het zangkoor der Paters Capucienen van Ciney, op 15 Oogst eerstkomende. De werkmenschen hebben wreed te lijden van de krisis; de andere de rijken moeten ook niet ge spaard blijven... Men kan raden bij welk soort van menschen deze vriendelijke gevoelens ontstaan en in welke bladen zij ver tolkt worden. In deze pijnlijke omstandigheden hebben wij geen positie te nemen voor de eene tegen de andere. Maar we vragen aan de partijgangers van den klassenstrijd ofdat zij wel op recht meenen dat de groote burgerij gespaard gebleven is. Meenen ze dat, welnu, dat zij een zorgvuldig onder zoek inrichten over den toestand van zooveel nijveraars, van al die hande laars, landbouwers, eigenaars en renteniers die ofwel reeds geruineerd ofwel den ondergang nabij zijn en zich met angst afvragen, zij die geen steungeld te verwachten hebben, noch van de Staat noch van gelijk wien, hoe zij uit de klodden zullen geraken en hoe zij, moet het nog een tijd duren, de middels zullen vinden om vrouw en kinders het noodige te verschaffen Zij beklagen zich over het lot van de eenen, en met reden; doch ze ver geten dat het lot van de eenen aan het lot van de anderen gebonden is en dat die «anderen ook hun last en hun zorgen hebben, met kommer en verantwoordelijkheid erbijdat zij soms meer dan acht uren moeten zwoegen en, wat het ergste is, ge vaar loopen hun bedrijf te moeten opgeven. Nu gansch de natie door dezelfde ramp getroffen is, zou alle wrok, alle kleinzieligheid moeten wijken, om plaats te maken voor wederzij dsch vertrouwen en oprechte naastenlief de. Ten anderen, niemand heeft er belang bij, geen enkeling, geen so ciale groepeering, dat de driften wor den opgehitst, wel integendeel. Ten ware de socialistische gazet- teschrijvers en propagandisten zou den willen troef spelen in de kaart van de communisten!! Thor. Cinsy is een klein bevallig provin ciestadje van het bisdom Namen. Om in den geestelijken nood der bevol king van het steeds aangroeiend sta tiekwartier te voorzien, stichtten daar de Paters Capucienen, ten jare 1904, op verzoek van Z. Exc. Mgr Heylen, een kerk en klooster. Weldra schaarden ziel een groep mannen en jongelingen van goéden wil rond een begaafde kunstenaarsziel, om de goddelijke diensten inde nieuwe kerk door welverzorgde zanguitvoe ringen op te luisteren. Gansch in den geest van het toen pas verschenen motie Propio van Paus Pius X (22 Nov. 1904) over de ge wijde muziek, legden zij zich op de eerste plaats toe op de studie in be oefening van de Gregoriaansche kerk zang, met grondslag de Gregoriaan sche methode. Onder de eersten in het land namen zij de Romeinsche uitspraak van Pet Latijn aan en volg den onmiddellijk na hun verschijnen, de Vaticaansche uitgaven der liturgi sche gezangen, welke zij dan ook, na 25 jaren taaien arbeid, met een zeld zame maestria voordragen. Tezelfdertijd bewerkten ze ook de meerstemmige muziek tot opluiste ring der groote plechtigheden. Hier bij wederom hun naam en faam ge trouw, schikten zij zich naar de richtlijnen van Rome en gaven den voorkeur aan de oude klassieke poly- phonie der Palestiniaansche school, waarin, zooals men weet, de Vlamin gen evenals op elk ander kunstgebied, een schitterende plaats veroverden. Dit zoo verdienstelijk apostolaat van Liturgische kunst, met onbaat zuchtige toewijding, jaar in jaar uit in bescheiden kring uitgeoefend, vond meermalen gelegenheid zich in breeder omgeving te veropenbaren door hoogst gewaardeerde uitvoerin gen van gewijde muziek in kerken en concertzalen, zoo binnen als buiten het land, waardoor de faam der Scho- la steeds toenam, 't Is deze flinke zangersschaar, nu onder de leiding van E. P. Timotteus, alhier welbe kend, die op 15 Oogst e. k. hier in St-Maartenskathedraal, de plechtige Hoogmis zal komen zingen. Zij zullen ons vooreerst de aloude Gregoriaansche melodieën in al hun zuivere kunstwaarde laten genieten door het heerlijke Proprium van den hoogdag, waarin we de ziele zelf der kerk hooren jubelen met de engelen scharen, die juichen om Maria's he melvaren. Doch bovenal zullen wij, Ieperlingen, met rechtmatige fierheid een zeldzaam kunstwerk van een on zer medeburgers hooren vertolken, namelijk de Mis Regina Coeli, in po- lyphonisch a capella, van Jaak de Keerle (alhier geboren 1532-1583) tijdgenoot van Rolando Lassus, Phi- lippus de Mont en zoovele andere meesters van onze schitterende Vlaamsche school der 16e eeuw, waarover reeds maer bijzonderheden gegeven werden. Onder de Mis zal een omhaling ge daan worden ten voordeele van dit schoon werk van Liturgisch aposto laat, welke wij aan de vrijgevigheid der geloovigen warm aanbevelen. Op ZONDAG 28 OOGST aanstaan de houdt het provinciaal verbond der Krootsrijke Gezinnen van West- Vlaanderen zijn en ter dier gelegenheid moet de macb'c van ons verbond, van onze werking tot uiting komen. De stoet welke 's namiddags de straten der Stad Yper zal doortrekken moet het be wijs leveren van-onzen vast besloten wil, te geraken tot de verwezenlij king van ons programma. Voor ons allen komt het er op aan in den strijd niet te %'erflauwen. Cri sisperiode kan wel de uitwerking van ons programma eenigzins belemme ren doch niet tegenhouden. 't Is in den crisistijd dat alle pun ten moeten onderzocht, bestudeerd en zoodanig uitgewerkt worden, dat alles gereed zij om ter verovering uit te trekken, zoodra de tijden begin nen te verbeteren. Crisis kan noch mag geen reden zijn om de bekomen rechten en so ciale wetten te verminken. Geen ach teruitgang dulden wij. Daarom alle Kroostrijke Gezinnen op! Naar Yper den 28 Oogst aanstaande. Nie mand blijve thuis. Mannen, Vrouwen en Kinderen, al onze families, allen op de bres! Op te merken nog dat er te Yper nuttig werk kan gedaan worden. In dat gewest gaat de bond regelmatig vooruit doch er ontbreekt iets. Wij moeten aldaar toonen dat onze Kroostrijke Gezinnen op straat dur ven komen en in 't openbaar hun rechten durven opeischen. En gij mannen van 't Gewest Yper ziet dat gij op post zijt. Wij moeten vooruit, allen zult gij op de vergade ringen en in den stoet aanwezig zijn, want laat u niet beschamen door de andere gemeenten. Vooruit dan. De Bond van Yper verwacht U in groote massa 't Gaat er over het belang der fa milie, als dusdanig. Wij betoo- gen- 1Voor veralgemeenheid van het fa- müieloon. 2. Voor groote vermindering van den legerdienst ten voordeele der K. G. 3. Voor behoud en de verdere uit breiding onzer sociale wetgeving met erkenning der familie als basis. 4. Voor vermindering van belastin gen 5. Voor levenslange afslag op het spoor, voor de ouders der K. G. en voor al hunne kinders tot 21 jari ge ouderdom. 6. Voor het opnieuw in werking ko men van het Woningfonds der K. G. 7. Voor de algeheele uitwerking van 't programma van den Boyid der K. G. ALLEN OP POST! EN NAAR YPER OP 28 OOGST 1932. Volgens een bericht uit Chicago heeft Prof. Carell, de leider van de chirurgische kliniek der universiteit van Chicago, het voor het eerst klaar gespeeld, bij zoogdieren de harten te verwisselen. Hij heeft het hart van een ouden hond vervangen door dat van een vierjarig dier van hetzelfde ras en I et hart van het oude dier bij het jongere dier overgebracht. Bei de dieren herstelden spoedig van de operatie, waarbij zich het verschijn sel voordeed, dat de oudere hond zienderoogen weder krachtiger werd, terwijl de jonge klaarblijkelijk geen nadeelige gevolgen van het oude hart ondervond, waaruit de professor af leidt, dat de natuurlijke en krachtige lichaamssappen van het jonge beest een gunstigen invloed op het oude hart oefenden. Prof. Carell twijfelt er niet aan, of het zou in de toekomst ook moge lijk zijn menschen een ander hart te geven. Daartoe zou dan het hart van jonge apen gebruikt moeten worden. Dit ware in elk geval een flinke uit komst voor hartlijders. Als ze dan maar geen openmanie- -en en krijgen! Van 's mogrens vroeg werden we begunstigd met een heerlijk weder en de inrichters van onze aanstaande jubelprocessie waren ten zeerste in hun schik. Het volk stroomt toe en de hoogmis is gedaan. Eenige minu ten later stelde zich de geestelijke stoet in gang, Velen, inzonder de Ieperlingen, die nu in den vreemde verblijven, keken elkander aan toen ze den inzet der processie aanzagen, als wilden ze zeggenHoe schoon, hoe keurig, hoe rijk. Neen, daaraan had men zich niet verwacht, doch toen het derde deel van de toekomende ju belprocessie voorbij trok hoorde men ten alle kanten bewonderingskreten uiten om al het heerlijke dat onder de oogen kwam. Waarlijk, de inrich ters van onze jubelprocessie halen er eere van. Nu hebben we ons reeds eene gedachte kunnen vormen van wat we te naaste jaar zullen te zien krijgen en met eene wel te begrijpen nieuwsgierigheid zien wij reeds uit naar den stoet van 1933, den 550e verjaardag van de verheerlijking van O. L. Vrouw van Tuyne.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1