WEET GE WAT I TIEN JAAR RADIO-ARBEID! Bangmakerij Gezinsopvoeding in West-Vlaanderen f-iet ypeps^he C?oll{ Ypersche Kroniek Zondagrust. Mgr Seipel, oud kanselier van Oostenrijk, is gestorven en begraven en dit met uitdrukking van eerbied volle gevoelens, zoo wel van tegen strevers als van vrienden. President Mikas zegde in zijne lijk rede: Hij was een groote Oostenrij ker en groote Staatsman, door alle ware staatsmannen van E-uropa ge acht en bewonderd. Hij werd begraven in een eere graf, op het centraal kerkhof van Weenen opgericht door het socialis tisch bestuur. Nog een, die de reeks der Kleri kale dompers verlengt. Laatst verscheenhet Juli-nummer van het gekend Vlaamsch maandschrift Ra dio als het eerste nummer van den tien den jaargang. Het is niet zonder ge noegen en fierheid dat we bovenaan het titelblad van onderhavig nummer deze vermelding hebben geplaatst... zoo zegt het blad in alle rechtmatigheid. In dien thans de tijden meer en meer aan het rijpen zijn voor de Katholieke Radio in Vlaanderen, indien thans allerwegen aandacht wordt geschonken aan deze be langrijke kwestie, indien niet ALLES op radio-gebied is verloren gegaan onder de wakkere en sluwe handigheid der tegen strevers van al wat christelijk is..., dan is dat in de eerste plaats te danken aan de helderziende waakzaamheid en boven- menschelijke werkzaamheid dier enkelen die sinds een tiental jaren onverpoosd hebben geijverd om radio in katholiek Vlaanderen in te burgeren en te redden wat moest gered worden. ■Twijfel op dit oogenblk niemand meer, aldus De Morgerjpostvan Antwerpen op 15-11-'31. aan het onmetelijk belang der Katholieke Vlaamsche Radio.... toch is er een tijd geweest amper tien jaar geleden dat weinigen vermoedden in welk een veroveringstocht de radio sla gen zou. Buitengewoon doorzicht en ster ke liefde waren noodig om Katholieke Actie ten bate van radio door te voeren. Dit doorzicht en deze liefde kenmerkten den vroeg gestorven West-Vlaamschen pionier Juliaan Vandepitte, grondlegger van den K. V. R. O. Het stoutste ini tiatief van wijlen Juliaan Vandepitte in dienst van zijn ideaal, was wel de op richting, tien jaren geleden, van een Vlaamsch maandschrift over radio, in een tijd dat de radio nog alles moest worden. Maar juist ook dit maandschrift hielp de radio in Vlaanderen worden wat hij wor den moest: uitgesproken socjaal, cultu reel en ook godsdienstig, wars van alio bedrieglijke neutraliteit. Hadden de Ka tholieken dit streven vroeger begrepen en gesteund, dan hadden de tegenstre vers er gewis niet in gelukt de wegen te versperren zooals ondertusschen is ge beurd. Juliaan Vandepitte stierf in 1928: hij mocht de vruchten van zijn werk niet aanschouwen,... maar verloren was het toch allerminst. Zijn beslistheid en zijn ijver voor het radio-apostolaat werden opgenomen door zijn broeder Eerw. Pater Leopold, der Paters Karmelieten, die pp* verdroten de heraut werd der radio-bé- weging ln alle leidende Vlaamsch katho-i lieke middens. Toen kwam ook Nonkel Jan van K. V. R. O. en slaagde erin niet alleen de vele neefjes en nichtjes warm. te maken voor opzen omroep, maar ook de belangstelling der ruime massa op te wekken voor het radiobeiang. fimps is de katholieke radio-beweging in Vlaan deren beslissend hare wegen aan het op gaan. De tegenstanders mogen zich in spannen wat ze maar willen, schaamte loos en naar willekeur misbruik maken van de macht welke ze in onze radio wereld steeds nog' jn handen hebben!... Er wordt dubbel gewaakt en dubbel ge wroet om het katholiek radioieger slag vaardig op te richten. De dag der ka tholieke radio-verovering komt onafwend baar! Onder de strijders der eerste ure staat ook steeds nog het koene maand schrift Radioop de bres en huldigt zijn tiienjarigen radio-arbeid met ver scherpte strijdlust en jeugdige daad kracht. Onder de leuzeeere wien eere toekomtmoet deze arbeid worden er kend en naar waarde geprezen! GEZINSOPVOEDING Zooveel ouders nemen hun toe- vluchi tot bangmakerij om hun kin deren zoogezegd te tuchtigen, of om ze van een gebrek te genezen. Ja, zelfs nog bij ontwikkelde ouders... Of erger nog... die zoo iets als een prettig spelletje aanzien, uit ver maak of plaaggeest, zonder opvoed kundige bedoeling. Het kind mag niets aanraken, niets vastnemen, aan niets trekken, of... pas op! 't ga bijten Het mag niet in deze of gene plaats gaan, in dien hoek kruipen, of als de kippen zijn wij er bij om het schrik op het lijf te jagen met een: pas op! daar zit 'n beer of een boeman in den hoek. Dit alles omdat men wil dat 1 et kind gehoorzame, niets bevuile of niets breke. Het most immers... «braaf zijn wat hier zeggen wil, stil zijn, zoeterig zijn. En nochtans daar zit niets kwaads in; het is van nature leergierig, het wil alles beduimelen om aan den lijve te voelen wat het is, en het wil zijn macht beproeven door te trekken. Het zal misschien wel iets breken, 't was ook een leerrijke les voor hem maar dat is geen reden om bet voortaan bang te maken telkens het iets aanraakt. Kinderen denken wel zooveel niet na, noch redeeneren niet. Doch ze denken meer aan al dat griezelige dan we bevroeden. En in hun ver beelding zien ze algauw ffygpaj kwaadwillende wezens. Ze worden weifelachtig in hun ondernemen, bij het minste verdacht gerucht kruipen ze ineen van schrik en worden ze wit als linnen, ja I et worden echte ban gerikken. Weet dat de kinderen op tpch zoo 'n levendige manier de za ken voorstellen, zoowel in 't goede, als in 't kwade. De stap tusschen ver beelden en gelooven is niet zoo groot bij hei). Met boeman beer en spook hebt ge eeq schrikbeeld op gewekt, en met dat schrikbeeld hebt ge misschien gehoorzaamheid afge dwongen; doch weet ge moeder, dat ge dgar mischien de basis gelegd hebt van een levenslange vreesachtigheid waardoor gij zelf-vertrouwen en ini tiatief verlamd hebt bij uw kind. Haast elk normaal kind heeft een periode dat het bang is om 111 't don ker te slapen, bij sommigen is het een echfe plaag. Dat weet moe der heel goed, en ze profiteert ap' vUb- Jefke is stout geweest, en... het vliegt de kelder in, hppl dikwijls bij het spook Dat is haar tuchtmaat regel!?,., Hoe verontwaardigd zoudt gij zijn moeder, moest gij vernemen dat een onderwijzer uw kind in een donker kolenhok opgesloten heeft om het te bestraffen. En niet zonder re den want zoo iets werkt nadeejig op het kindergemoed. Het opsluiten in duistere plaatsen heeft slechten in- vioerj op het zenuwleven van uw kind, het wordt zenuwachtig, sufferig, sommigen zelfs zwakzinnig. Te Chicago, stad der groote slacht en en van den frigo zijn 4500 nen en and. r slachtvee omgeko men in een brand. Dat getal kan sprookjes-achtig voor komen, als men niet weet dat in Chicago jaarlijks 4.000.000 zwij nen gekeeld worden. Ook heeft men schersend beweerd, dat de naam van Porco-polis zwijnenstand, beter zou passen aan dat oord, dan Chica go, hetwelk beteekent Koningin van het Meer. Het meer waarvan hier melding is Michigan een der 5 groote meren, van Noord-Amerika, die met elkander rekewijs verbonden zijn, door den St Laurentstroom uit monden in den Atlantiek en op eene van welker verbindingen de Niagara- val ziel voordoet. Dom Manuël, laatste koning van Portugaal, die vóór 20 jaar Ko ning werd na den politieken moord op zjn vader en zijn oudsten broeder, die min dan twee jaar regeerde, moest uitwijken voor de revolutie en naar England verhuisde, is daar onlangs schielijk gestorven. Hij was goede en pratikeerende Christen, boezemvriend van Kardi naal Bourne en bracht met de laat ste Paaschfeesten eenige dagen over te Rome. Bij zijn afsterven heeft hij geheel zijne fortuin overgemaakt aan den Portugeeschen Staat. Hij werd eerst ter aarde besteld, in allen eenvoud, in eene kapel nabij zijn banlingsoord daarna wederom uit het graf gelaaid, om vervoerd te worden naar Londen, waar Kar dinaal Bourne eenen plechtigen uit vaart celebreerde tot zijner zielelafe- nis in de katholieke kathedraal; op nieuw in dat eerste graf bijgezet en eindelijk er voor goed wederom uit genomen, om per oorlogschip overge bracht te worden naar Lisboa. I11 de ze stad werd het lichaam met konink lijke pracht van de haven naar St Vincentius' kerk gevoerd en de Pa triark, in bijwezen van de vertegen woordigers des Presidents der Re publiek, der Koningin Weduwe, der Koningin Moeder, en van de ambas sadeurs der vreemde natiën cele breerde den rouwdienst. De patriark woont in Lat oud aanpalend-klooster der Augustijnen en de pand van dit- klooster, d. i. de gang die den vier kanten binnenkoer omVat, is de be graafplaats of Pantheon der oude Koningen: Koning Manuël zijn li chaam werd geplaatst nevens deze van zijnen vader en van zijne voor ouders. In dien pantheon berustten ook de lichamen der laatste Keizers van Bresil, Pedro I en Pedro II, tot dat ze met veel eer en pracht overge voerd werden naar Brazilië... en wat ook kenschetsend is, Keizer Pedro II, had door de omwenteling verbannen geweest uit zijn land en was gaan sterven in Portugaal. De oudste bisschop der wereld, Mgr Redwood, aartbisschop van Wel lington, die voor 60 jaar de jongste Bisschop was der wereld, is nu 93 jaar oud, woont bij onze tegenvoe ters in Oceanië en was aanwezig aan Iet Congres van Dublin. Hij bezit nog zijnen eersten bischoplijken mantel bewijs van zorgvuldigheid en spaai-zaamheid en doet dezen mede, telkens hij aan Z. Heiligheid den Paus, het door-het-kerkelijk- recht-bepaald bezoek brengt. De Ridders van Columbus die 600.000 zijn in getal, die zich ten doel stellen de christelijke liefdadigheid te be-oefenen en het behoud van 't geloof te bevorderen, hebben dezer dagen hun 50-jarig bestaan gevierd. Zij tellen 2500 afdeelingen verspreid in de V. S., Canada en Mexico; zij werden gesticht door een katholiek priester in 1882, mogen vergeleken worden met onze Ka jotters en hebben als tegenstrevers de protestantsche Y. M. C. A. 200 Afrikaansche negers Itebben in de godshatende Hoogschool van Moscou eene reeks onderrichtingen bijgewoond en gaan nu eerstdaags te rug keeren naar het zwarte land, om er de godloosheid en het bolchevisme te verspreiden. Het Kwaad slaapt niet! De Vlamingen van Fransch-Vlaan- deren hebben in 't stad! uis te Hond- schoote, 1 un negenste congres gehou- 'en. Wenschen die er gestemd wer den 1° Dat in de lagere scholen het Fransch aangeleerd worde, met be- hulp van 't Vlaamsch. 2" Dat in de klassen ook Vlaamse! ex professo gedoceerd worde. 3" Dat, navolgende les Bretons- bretonnants die klasboeken inge voerd hebben Bretons-Francais er ook schoolboeken voor handen wezen Flamands-Franqais 4° Dat als tweede taal in het exa men voor baccalaureus het Vlaamsch ingeschreven worde. 5" Dat men in grootere getal den cursus volge van Vlaamsch in de Hoogschool te Rysel of dezen inge richt per briefwisseling door Iet Vlaamsch Verbond van Frank rijk. Wie Kveuger den genade-klop gaf is Kornel Behn, van het Ameri- kaansch Telephoon-gezelschapOp eene vraag van Kreuger tot samen smelting, vroeg hij mededeeling van alle oorkonden, en vroeg nadert and de teruggave van 200 miljoen geleen de franken! Daarop zonk Kreuger de diepte in. 't Zit schuw tusschen Bolivie en Paraguaij. De reden? Eene pijp. Om petrolium gemaklijk aan den man te brengen, is het goedkooper hem te laten vloeien bij middel van eene eindelooze ijzeren-buis of pijp tot aan de haven, dan van hem tot daar in vaten te vervoeren. Bolivie zoude zulk eene pijp of pipe-line willen aanleggen, uitgaande uit San- ta-Cruz en behoeft daarvoor zekere toelatingen van Paraguay, die tot nu toe nog niet met die vraag wilde in stemmen. Ecco! Voila! Daar ligt de hond gebonden Petrolium of steenkoololië is sedert zeer lang gekend, maar tot het ont dekken der machtige bronnen, lalf- wege de voorgaande eeuw, was hij zeldzaam en hij was gebruikt als heelmiddel, bijzonderlijk voor uit wendig gebruik. 't Is eene goede keukenremedie tegen de jeuking: Er mede de li- chaamsdeelen bestrijken, waar men aan hevige jeuking lijdt. Sedert er zoo veel peti-olium voor handen is, schijnt hij zijne genees kundige krachten verloren te heb ben. 't Is misschien te goedkoop! Vóór het hij der hand zijn van veel petrolium, die, door haarbuiskracht of capillarité, tot twintig centimeters en meer hoog in de wiek klimt, gebruikte men olie-lampen; in deze lampen werd de logge olië, van uit den ondersten vergaarbak tot aan de brandende wiek onder het glas, langzaam gedreven door eene prespomp. Haarbuiskracht is de kracht, die den café stijgen 'doet in het brokje suiker, waarvan maar een tipje in het bruin vocht gehouden wordt. Wilt ge aan een bloempot gedurende acht dagen vochtigheid verschaffen, b. v. bij een uwer afwezigheden, plaats nevens den bloempot, maar hooger, een vat met waterlaat in het water met één uit einde eenige draden sayette zakken, waarvan het andere uiteinde op de bloempotaarde ligt: Het water klimt in de draden, overschreedt de randen van 't vat en zakt gedurig maar lang zaam tot op den bloempot. Dit is ook haarbuiskracht en die kracht doet zich bijzonderlijk gevoelen in de plan ten en hoornen, waar het voedend sap van uit den grond zich verheft langs dunne buisjes tot in de bladeren van den top. Daar verliest het sap door zweeten en ademhaling wat bestand- deelen, neemt er andere op uit den lucht en alzoo veranderd daalt het. om dan eigenlijk, al zakken, de plapt te voeden. Indien de geleerde met vezels, zoo als in de wiek, of met dunne buisjes, op kunstmatige wijze de voch ten kan doen klimmen, dit is maar op eene hoogte van centimeters terwijl in de planten het sap klimt, tot op 20, 30. 100 meters dit laatste in de Sepuoiha-sparren van de V. S. en de eucalyptus-boomeii. die men veel aan- I treft in moerasgronden van Italië en Xoord-Afrika. Voor de planten 't is hun leven, hetwelk door geen mensch kan verwekt worden, dat aan de haar buiskracht. die overgroote werkzaam heid verschaft. Het Aktiekomiteit voor Gezinsopvoe ding in West-Vlaanderenhield op 21 Juli j.l. zijn tweede provinciale vergade ring te Veume. De opkomst kon talrijker zijn, doch de aanwezigen getuigden van een waar verlangen naar meer gezinsop voeding en van een waren opvoedings geest. De heer H. Knudde, voorzitter, opent de vergadering met een hartelijken wel- komgroet en dankt de aanwezigen. Hij behandelt in klare en treffende termen doel en werking van G. O. V. Zich beroe pend op het woord van den grooten en onsterfelijken Paus Leo XIII, toont spre ker de dringende noodzakelijkheid aan het huisgezin, de hoeksteen der Maat schappij meer gelukkig te maken door meer opvoeding. Tal van instellingen en bonden bestaan: voor gezinsopvoeding NIETS! De verheffing en veredeling van het Gezin is alleen mogelijk door meer liefde en meer vrede te stichten: G. O. V. is daartoe in staat, maar daarom ook moeten alle krachten vereenigd! Daarop werd het woord verleend aan M. L. Knudde, leeraar aan de Normaal school te Torhout. Kort en pittig toont spreker de noodzakelijkheid aan van sa menwerking tusschen School en Huis. Hij toont aam waarom de school niet enkel moet onderwijzen maar ook opvoeden. De Kerk is De opvoedster Beider werking wordt belemmerd door den schadelijken invloed aan huis bij gebreke aan gezins opvoeding. Hierna wordt het woord ge voerd door M. H. Flamez, schoolbestuurder te Meenen die handelt over de dringende noodzakelijkheid onze jonge lui, van bei der kunne in te lijven in bestaande jeugd- afdeelingen en dit onmiddellijk, bij het verlaten der school. Voor het grootste ge deelte eindigt de opvoeding op dit tijdstip en vaakjgaat de jarenlange gegeven srtiool- sche opvoeding te loor in korte tijdspanne. Na die spreekbeurten bleef de vergade ring nog een heel tijdje middels en wer king bespreken. De heer Voorzitter dankte de vergade ring die zich met alle aanwezige leden liet inteekenen als leden van G. O. V. Die kern zal in Veurne-Ambacht streven naar verder uitbreiding ons Volk ten bate en Gode ter eere! Het kind hoort dolgaarne sprook jes... En vader die moet er wel eens eentje vertellen, vooral des avonds bij de ronkende stoof. Dat mag wel... maar pas op, niet alle vertellingen uit den goeden ouden tijd zijn goed. De Boeman Zwarte Piet Haan tje Pik», enz., mogen geen schering en inslag zijn. Want met die sprook jes, met die griezel verhaaltjes in hun kopje gaan ze te bed. Gansch de nacht zullen ze er mee geplaagd wor den en ze zullen u niet vertellen, hoe veel angst ze uitgestaan hebben ten gevolge van dergelijke verhalen. Zoo iets zal nog veelmaals terugkomen en kan zelfs levenslang bij blijven. Jan Lighart, een Hollandsch op voedkundige, vertelt hoe dergelijke angsten in zijn gemoed hebben door gewerkt. Op 20-jarigen ouderdom was hij 's avonds langs een eenzamen weg,... opeens kwam het oude spook voor zijn geest,... hij zag het achter zich... en stelde zich aan het Ioopen terwijl het koude zweet hem uitbrak van angst. Neen, beste ouders, bangmakerij is geen tuchtmiddel en alleszins geen opvoedingsmiddel. Door zulk mid del wordt in uw kind meer vernield, dan hersteld, en daarom moet het ten strengste veroordeeld worden Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen, is eec abonnement vragen in de post op YPER GOED NIEUWS Ter gelegenheid uwer kermis over groote reklaamverkoop van Sport hemden aan 14, 15, 16, 18, 20 en 2~ frank. Daarbij nog 10 vermindering voor alle Kajotters. «Sayette Wijveken» Groote Markt, 19, Yper. ac— De Apotheek van M. VAN WAL LEGHEM, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 14 Oogst. Op Maandag 15 Oogst (O. L. Yr. Hemelvaart) zal alleen open zijn de Apotheek van M. WECKESSER. Dixmudestraat, KERKELIJK NIEUWS St PIETERS: Op Zondag 14 Oogst, ten 8 V> uur. gezongene Mis voor Gustave Labaere. Op Maandag 15 Oogst, (O. L. Yr. Hemelvaart), ten 8 )Z uur, gezongene Mis voor Lucie Busschaert en Adèle Verlez, huisvrouwen van Amand De- ruyter. Op Woensdag 17 Oogst, ten 8 uur. Jaarmis voor de Familie Desaegher. PRIJSUITDEELING Wij zijn gelukkig, tot vreugde der ouders en tot aanmoediging der kin- fleren. hier de namen te laten volgen van de leerlingen die gedurende hft schooljaar 1931-1932, bijzonder heli- hen uitgemunt en de eerste plaatsen verwierven in onze vrije aangenomen scholei). St Aloysiusschool, HondstraiU, 1° Studiejaar: 1. Desramault Gilbert en Minnekeer Marcel; 2. Vanhee Gas- tons 3. Cqoreq Heqri- Vanzieleghera André en Verschoot Antoiue. 2° Studiejaar: 1. Desramaqlt Jozef en Arfeuille Pierre; 2. Mortier Ge rard; 3. Vanbesien Werner; 4. Cons- sement Henri, 3" Studiejaar1Coussement Gus- t'aaf2. Beele Roger; 3. Gabriël Gas ton; 4. Vanhoorne Jaak; 5. Soubry Michel. 4* Studiejaar: VMcke André; 2. Beele Alben en Malfajt Roger; 1 Liefhooghe Roger; 4: Cardinael Ray mond. 5° Studiejaar: 1. Degrijse Marcel; 2. Dewilde Georges en Roetynck Ju- Hen; 3, Dcbogyere Maurice; 4. Van- demaele Noel. 6Studiejaar: 1. Carton René; 2. Jacques Achiel3. Minnekeer Gaston; '4. Willemyns -Robert; 5. Verschelde Norbert. 7Studiejaar: 1. Michel Prosper; 2. Coeckelbergs Gomar; 3. Degrendel Georges; 4. peniever Rogep. 8" StudiejaarBekwamen de 9/10 der punten Coekelbergs Valeer, Yuyl- steke Camjel, Degrysp André, Kno- ckaert Léon. Bekwamen de 8/1(1 der punten: Geudens Aimé, Minne keer Jozef, Vaiifleiiberghp Mauri:.-. Catteeuw René, St Michielsschool, Elverdingestraat, 1° Studiejaar; 1. Blanckaert Roger; 2. Denoyelle Robert3. üevitte Da niël 4. Dumont Albert. 2° Studiejaar: 1. Cocle Jan; 2. De- roo Roger; 3. Knap André; 4. Samoy Andrp. 3° Studiejaar: 1. Debmgne August: 2. Van Hullebus Gaston3. Villaert Marcel4. Leleu Roger, 4° Studiejaar: 1. Herreman Roger: 2. Lampaert Georges; 3. Vandenabee- le Gaston; 4. Vandecastelle Gaston. 5° Studiejaar: 1. Dewilde André en Ryckaert André; 3. Vancayseele Ro ger 4. Dehollander André. 6° Studiejaar: 1. Lampaert Henri: 2. Vergauwen Jerome; 31 Dewilfle'Gil- bert; 4. Verhaeghe Maurits. 7" Studiejaar; 1, Victoor Jozef:? Dubois Maurice; 3. Sonck Alfons4. Muyle Marcel, 8° Studiejaar: 1. Dehaene Maurice: 2. Maes Antoon3. Defoort André: 4. Beele Medard. THUYNDAG Zooals gewoonlijk werden dg Thuyn: dagfeesten Zaterdag 11., 0111 zes urea door het geluid van al de klokken aangekondigd. Om 20.30 u. werd door de Harmo nie Ypriana een echt Kunstkoncert ge geven, met het Ypersch Bied als ope ningsstuk. Zelden zag- men grooter toeloop va.-i volk den Zaterdag avond tijdens het koncert. Al de stukken van het pro gramma werden op meesterlijke wijze uitgevoerd. Ook ontbrak het aan geer toejuichingen. Zondag morgen, op het gestesie uur,, deed de Thuyndagprocessie, lu ren gewonen omgang. Gezien deze processie reeds een er andere nieuwe groep bevatten, zou het vooruitzicht van de éSff ver jaring van Y'per's verlossing. t< ek mende jaar met grooten luister te vieren, was iedereen nieuwsgierig :s die nieuwe groepen te zien. Welnu «1; meenen de tolk te zijn van de Ip-'r-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2