Crédit Anversois BESPARINGEN Ypersche Kroniek Zonda^rust. Dixmndestraat, 18, YPER BEURS Voor onze Scholen De Processie van Doornik Een opwekkende specerij in de voeding K. V. R. 0. in Westvlaanderen BRIELEN Van Hier en Elders ons geweten. De openbaTe macht komt er ook streng tegen op en de schadebeletters moeten jacht maken op de uitbaters van dit oneerlijk ge doe. Nu langs de kusten der Middel landse! e Zee, in Frankrijk, treft men pleizierbootjes aan met of zonder mo tor, die regelmatig in zee steken. De policie mag alles nauwkeurig komen onderzoeken en niets verdachts is er aan te treffen. Als nu het bootje in volle zee komt, daar vindt het den houten-zwemmer, die men er achter gelaten heeft en die een grooten zak in caoutchouc ondersteunt, dewelke onder water steekt en die pijpen, opi um en al het noodige gerief bevat. Schilderijen die sterven. 't Zijn de Rembrandts in het Louvre-Mu- ssum te Parijs. Rembrandt is een Hollander (1606-1669), die bijzonder uitmuntte door het spel van licht en donkerZoo de weerkaatsing van een keersenlicht op eene avondvergade ring; het beschijnen van herders of koningen door het licht, dat uit straalt van het Kindeken, liggende in de krib. De boosaardige oorzaak, die bo vengemelde tafereelen beschadigt, moet de centrale verwarming zijn, met warme lucht. Deze brengt stof op de kleuren en het voorgestelde verdooft; die verwarming doet ook de kleuren opzwellen, die schubach- tig worden en schubben vallen af. Meest al de oude tafereelen zijn met kloven doornaaid en men is er zoodanig aan gewend geworden, dat die kloven als iets schoons voorko men, alleenlijk omdat zij in ons het gedacht verwekken: 't is oud. Zulke kloven ontdekt men niet in de meesterstukken van de Van Eijcks, (1386-1440). Men aanziet deze kunstenaars als de uitvinders der olie-verf en zij moeten ook eene bij zondere manier gevolgd hebben om die verve te bereiden, die maakt dat de verwe met te verouderen niet klooft. Die manier kent men heden daags niet meer, 't is een geheim dat ze in hun graf medegenomen hebben. wmmtmm N. V. BANK WISSEL De kiezingen naderen... en om de scholen zal de strijd gaan. Katholie ken, wapent u en verdedigt uwe hei ligste rechten! Om op de hoogte te wezen leest, en om apostolaat te verrichten ver spreidt de nieuwe brochuur versche nen bij Geloofsverdediging (Ploeg- straat, Antwerpen) VOOR ONS VRIJ ONDERWIJS door du Bus de Warnaffe. Een degelijker en doeltreffender werkje kan niet uitgedacht. Op ten strij de voor de goede zaak Gezien den toestand waarin 's lands finantiën, zich ten gevolge van krisis en nuttelooze en overdreven uitgaven bevinden, hoort men op alle tonen zin gen dat er besparingen hoeven ge daan. Iedereen is het daaromtrent eens, meermalen reeds hoorden wij dat de ministers de verbintenis aan gegaan hadden, elk in zijn departe ment alle uitgaven in te krimpen, welke niet onmisbaar zijn en het bud- jet van het land niet meer te verzwa ren. Dat dit beloften zijn door poli tieke mannen gedaan, wordt eens te meer bewezen door de handelwijze van een hunner, namelijk minister Bovesse van de P. T. T. Immers in een dagblad van de hoofdstad lezen wij dat dit heerschap eene zonderlinge manier heeft om besparingen te doen. volgens dit blad heeft minister Bo vesse, sedert ongeveer een jaar dat hij aan het hoofd van dit departement staat, het middel gevonden het aantal personen aan zijn Kabinet gehecht tot 25 te brengen. Dit heerschap, het ar rondissement Xamen vertegenwoor digend, zal het niemand verwonderen, dat de 4/5 dier bedienden, kiesdra- vers... verschooning... tot het arron-; dissement Namen't huis behooren. dus wel kiezers van dien zonderlingen be-1 spaarder moeten zijn. De laatste vondst van den minister is nog wel de besteZeker geene na dere familieleden te plaatsen hebben de. komt hij een neef van Madame Bovesse tot... finantieel raadslid van de regie van telegraaf en telefoon te benoemen, kien exaam wordt opgelegd aan ahvie eene bediening van den Staat wil vervullen. Doch voor den neef van den Heer Minister Bovesse is zulks niet noodig, die mag wel om reden zijner verwantschap met de vrouw van een minister, den brui aan de bestaande verordeningen geven, dus dit kereltje, 25 jaar oud. wordt van meetat' aangenomen, volgens een bijzonder voor hem opgemaakt bare- inii een aanvat...- vedde va: DERTIG DUIZEND tra: k trekkend. Belastingbetalers zorg maar voor den neef van de vrouw van den libe ralen minister Bovesse. Het blad waarin wij die stichtende histories vinden, doelt op het verschil dat be stond ten tijde van minister I.iebaert, aan wiens Kabinet hoop en al ZES personen gehecht waren, alhoewel te dien tijde benevens P. T. T. ook de IJzerenwegen enz. van dit departe ment deel ntieken. De Hstorischs Processie van 11 September zal volgens gewoonte, veel volk in de stad Doornik bijeen bren gen. Hier volgen eenige nuttige inlich tingen De Procesie gaat uit de Hoofdkerk om 10 ure stipt, en zal er rond 12 u. binnen treden. De reizigers die vóór 11 ure niet kunnen aankomen, kunnen nochtans den ganschen stoet aanschouwen op het tweede deel van den processie weg. Ter oorzake van de groote menigte volk zullen de Museum's standvastig open blijven van 9 4 ure tot 6 ure 's avonds. Ruime plaatsen zijn voor auto's en autocars voorbehouden. Om den eetlust op te wekken, of beter gezegd, om de afscheiding der maagsappen te bevorderen voegt men specerijen bij het eten zooals: peper, azijn, citroen, enz.sommige van die specerijen vervullen tevens een voeL dingsrol, zooals suiker en vet. Wanneer men confituur met suiker vervaardigt vrijwaart de suiker de confituur voor bederf; terzelfdertijd, bekomt men een eerste rang-voedsel dat kracht en warmte schenkt. In 1 et fruit bestaat de suiker onder vorm van glucose, en in de beet onder vorm van saccharose. De suiker in den han del mag 99 V saccharose bevatten. Er werd in den laatsten tijd een grooter suikerverbruik waargenomen en dit verbruik zal nog verhoogen wanneer men in de verschillende ran gen der samenleving de groote rol van de suiker in de voeding beter zal hebben leeren begrijpen. Want tot heden bestaat er nog meer dan één vooroordeel tegenover de sui ker. Wanneer men zal aangetoond hebben dat de suiker het beste, zoo niet hst eenige surrogaat is van den alcohol, zullen de tusschengerechten en de confituren welke nu nog maar alleen door de meer begoeden geëten worden, ook op de tafel van de wer kende klas verschijnen. Dan zal het fruit, zoowel rauw als gekookt en met suiker toebereid, een veel ruimere plaats in ons dage- lijksch menu innemen. Dit tot groo ter nut van ons lichaamsgestel. St Jozef sschool, Meenenstraat.. Kalf- vaart en PotyzeO. L. Vrouw van Thuyneschool, Beluikstraat. Op DONDERDAG 15 SEPTEMBER voor de leerlingen der lagere afdee- ling van het geestelijk College. Bol- lingstraat. Op DINSDAG 20 SEPTEMBER: in de hoogere afdeeling van het geeste lijk College, Bollingstraatbij de Zus ters der H. Familie, de Stuersstraat bij de Rousbrugge-Dainen. Malotilaan. Op den drempel van het schooljaar 1932-1933. wenschen wij onze dier bare kinderen heil ep zegen toe! YPER GOED NIEUWS Ter gelegenheid uwer kermis over- groote reklaamverkoop van Sport hemden aan 14. 15. 16. 18, 20 en 24 frank. Daarbij nog 10 r< vermindering voor alle Kajótters. «Sayette Wijveken» Groote Markt, 19, Yper. De Apotheek van VAN WALLE- GHEM, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 11 September 1932. NAAR SCHOOL De vacantic loopt ten einde... Onze kinderen hebben zonnige dagen be leefd. En de ouders waren er even blij om als de kinderen zelf. Een nieuw schooljaar te wege,.De schooljaren zijn van overwegend be lang voor de verstandelijke en zede lijke opleiding der kinderen. Dat be grijpen alle ouders die willen naden ken, en daarom geven zij de voor keur aan een school die er prijs op stelt aan de leerlingen een degelijk onderwijs en een doorchristelijke op voeding te verschaffen. De klassen herbeginnen: Op MAANDAG 12 SEPTEMBER voor de leerlingen van deSt Aloy- siusschool. HondstraatSt Michiels- school. ElverdinghestraatH. Harte- school Lamotte Capucienenstraat Mariaschool «Lamotte>, Rijselstraat SCHITTEREND EXAMEN In het officieel examen van den vierden graad, hebben al de mede dingende leerlingen onzer vrije scho len uitstekend geslaagd. St Aloysiusschool, Hondstraat. 1. Minnekeer Jozef. 290 p. en ver melding in de Fransche taal; 2. Geu- dens Aimé. 286 p. en vermelding in de Fransche taal; 3. Catteeuw René, 273 4. Yandenberghe Maur., 261 p. 5. Parez Arthur, 254 p. St Michielsschool, Elverdingestraat. 1. Dehaene Maurice, 314 p.2. De- foort André, 301 p.3. Maes Antoon, 300 p.4. Dubois Maurice, 292 5. Victoor Jozef, 284 p.6. Leleu Albert, 277 p.7. Bertier Roger, 270 p.; 8. Beele Medard, 257 p.9. Mulle Mar cel, 256 p.10. Claeys André, 253 p. Negen leerlingen namen deel aan het bijzonder examen over de twee de taal (Fransch) allen met gunstig gevolg. Mariaschool Lamotte Rijsel- straat. 1. Rollingier. Marie-Henriet- te bekwam 317 punten. Zij is de eer ste der scholen van Yper, en de twee de van 't kanton. Ze bekomt ook 72 punten op 80 in het Fransch2. Kob ben Yolande, 292 p. en 73 in de twee- dé taal3. Theirssen Angeline. 287 p. en 58 in de tweede taal4. Azou Anna, 287 p. en 57 in de tweede taal5. Pyck Denise. 280 p. en 71 in de tweede taal 6. Soete Marie-Thérèse, 278 p. en 68 in de tweede taal7. Haezebrouck Roza, 269 p. en 69 in de tweede taal 8. Debeuf Martha, 263 p. en 58 in de tweede taal. St Jozefsschool, Meenensteenweg. 1. Soenen Maria. 313 p. en 58 in de tweede taal; 2. Pauwels Marcella, 289 p. en 50 in de tweede taal3. Cocle Raymonde, 283 p. en 59 in de tweede taal4. Knockaert Alice, 275 p. en 52 in de tweede taal. We bieden hier de bekroonde leer lingen, alsook hun verkleefde mees ters en meesteressen, onze beste ge luk wenschen aan. De talrijke personen welke onze CERAMOtegels zijn komen bezichti gen, welke wij in dit blad, sedert ver scheidene weken, hebben doen uit schijnen, absoluut in niets overdreven zijn. Iedereen is er van overtuigd dat de CERAMOtegels van La Louvière tot op heden nog nooit zijn kunnen nagemaakt worden. Daarbij gaan ze allen t'akkoord om te verklaren dat de groote verscheidenheid van keus, in geen enkel ander magazijn dei- streek te vinden is. Komt zien en oordeelt of wij overdrijven. Alle Bouwstoffen, Ceramieke-, Ce- ramo en Cementtegels. Alleenverkoo- per der Ceramotegels van La Lou vière. L. MONKERHEY-VANNESTE. FRANSCHE OUD-STRIJDERS Maandag bezochten een honderdtal Fransche Oud-Strijders van de Uni on Nationale des Anciens Combattants van Rijssel, vergezeld van eenige da mes, onze stad. Korts na tien werden zij ten stad- huize door den Heer Burgemeester Sobry ontvangen, die hen namens de stad Yper welkom heette en wees op hetgeen de Fransche soldaten alhier voor de bevrijding van het land ge daan hadden. De Heer Ondervoorzit ter bedankte den Heer Burgemeester in naam zijner makkers. De groep, begeleid door eene af vaardiging met vlag van den N.S.B. afdeeling Yper. van de Engelsche Oud- Strijders en van de Poilus de France alhier gevestigd, trok van het Stad huis naar het Gedenkmaal der Yper sche Gesneuvelden alwaar eene mar ineren gedenkplaat namens de U.N. A.C. neergelegd wierd. Na een oogen blik ingetogenheid vertrok de stoet naar het Engelsch Memoriaal aan de Meenenpoort waar een bloemenkrans neergelegd werd. Vandaar trokken de bezoekers in autocar naar het Fran sche kerkhof van St Charles. Bij hun terugkeer werd bezoek gebracht aan St Maartenskathedraal. Na het noenmaal in het Gasthof Het Zweerdgenomen te hebben, vertrokken de Oud-Strijders naar Kemmel om er bezoek te brengen en bloemen neer te leggen op het kerkhof waar hunne gevallene land genooten rusten. MUZIEKSCHOOL Het College van Burgemeester en Schepenen heeft de eer de belangheb benden ter kennis te brengen dat de leergangen der Muziekschool zullen hernomen worden op Maandag 3 Oc tober e. k. De inschrijvingen zullen in gezegde school, Hondstraat, plaats hebben op: Woensdag 28. Donderdag 29 en Wij dag 30 September, van 18 tot 19.30 u. Het inschrijvingsrecht, onmiddellijk betaalbaar, is bepaald als volgt Notenleen lagere graad 10 fr. Notenleen middelbare en hoo gere graad 20 fr. Houten en koperen speeltuigen 30 fr. Zanglessen, lagere graad 20 fr. Zanglessen, middelbare en hoo gere graad 40 fr. Snaartuigen en klavier 50 fr. Vlaamsche voordracht 10 fr. Harmonie en muziekgeschie denis 100 fr. De nieuwe leerlingen dienen door hun ouders vergezeld. De andere leer lingen moeten zich opnieuw laten in schrijven. Voor de leerlingen die deel uitmaken der zelfde familie betaalt de oudste het volle inschrijvingsrecht. de volgende de helft. Yper, den 6 September 1932. B.B.De Secret., De Burgemeester, G. Versailles. H. Sobry. t- NIJVERHEIDSSCHOOL Avondlessen (van Octob. tot Paschen) Plaats van leeraar van vakteekening voor metaal en mekaniekbewerkers, 10 uren les per week, wedde 4.800 fr. De kandidaten moeten drager zijn van het provinciaal bekwaamheidsdi ploma of wel van een evenwaardig getuigschrift afgeleverd door een technische school. Aanvragen in te zenden vóór 20 September 1932. De Voorz. van den Beheerraad, H. SOBRY. St Jozefs kerk der Paters Karmelie ten. Oefeningen der 9 Donderdagen, als voorbereiding tot het feest der H. Kleine Theresia. 's Morgens te 7 uur, so- lemneele mis met oefeningen en zegen, 's Avonds te 7 V- u., Lof door 't volk te zingen, aanbevelingen .oefeningen en ze gen. Eerste godsdienstige oefening op Donderdag 18 Oogst. Ti Middelbare Beroepsschool voor Meis jes, G. de Stuersstraat 32, leper. Ne.- vens een grondige verstandelijke ontwik keling: Vlaamsche en Fransche taal, han- delsleer, aardrijkskunde, geschiedenis, ge zondheidsleer, enz., worden de jonge meis jes in de Beroepsschool der H. Familie opgeleid in alle vrouwelijke vakken. Ze worden gevormd tot bekwame naaisters. De cursussen in snijleer en confectie la ten de leerlingen toe in korten tijd een officieel exaam af te leggen tot 't ver werven van het beroepsdiploma. De leergangen hernemen op Dinsdag 20 September 1932. De Inrichting der H. Familie biedt te vens alle gezondheidsvoorwaardenruime, luchtige klaslokalen, speel- en slaapzalen, open en uitgestrekte speelplaatsen en ho vingen. Een cursus in modes wordt gegeven den Woensdag morgen van 8 tot 11 ure. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. De radiotijd komt weer los over het land! Hij komt ook weer los over West-Ylaanderen Op Zondag 18 Sep tember e. k. is er groote radiodag te Brugge, de West-Vlaamsche hoofd stad. Het programma zal omvatten: preek over katholieke radio in alle kerken en onder alle Missen; verkoop van radioboekjes aan de kerkdeuren door toedoen van Y.K.A.J. en Y.K.B.J.; inhaling van Nonkel Jan van KA .R.O aan de statie; Kinderoptocht en Kinderfeest in de Gilde: 's avond- groote volksvergadering voor katho lieke radio. Het zal een dag zijn vol geestdrift en katholieke veroverings- zin Deze radiodag te Brugge zal pok met een zekere wijding en piëteit worden omgeven. Immers, het pro gramma voorziet nog, in den voor middag, een huldetocht naar Uitker- ke-Blankenberge, waar eene grafhul- de zal plaats grijpen op de ruststede van wijlen Juliaan Yanclepitte. Juliaan Vandepitte was de baanbreker van de radio in Vlaanderen en de grondlegger van K.V.R.O. Hij stierf op 14 Maart 1928, op het oogenblik dat zijne be trachting de groote verwezenlijking nabij was geraakt. Het aktie-komiteit voor katholieke radio te Brugge dat de regeling van dezen radiodag onder handen heeft, staat onder voorzitterschap van Z.E.H. Kan. Van der Meersch, vicaris-gene raal aan het Bisdom. Zaterdag 10 September, te 8 uur. Zondag 11 Sept. te 2, te 5 en te 8 Vt uur. Maandag 12 September, te 8 uur. BUSTER KEATON vertoont zijn schoonste spel in de groote tragi-komedie in 7 deelen HET GASTRECHT (Lois de l'hospitalité) Allerlei wisselvalligheden op den pas aan- gelegden spoorweg in 1810; listen en zetten doen herhaaldelijk schaterlachen. HET MEISJE VAN DEN ELZAS (La fille d'Alsace) Roerend drama in 6 deelen, waarin een jonge heldin en een Fransche spioen ge durende den wereldoorlog midden het Duitsche leger de hoofdrollen vervullen. WILLIAM BOYD en JETTA GOUDAL zijn de voornaamste vertolkers. LEERFILMEN NIEUWSBERICHTEN. In September; 3- week; De laatste huurkoets (Le dernier fiacre) en Willen is kunnen (Vouloir c'est pouvoir). 4- week: Duke's rondreis (La tour- née du grand Duke), met Karl Dane, Wil liam Haines en Joan Crawford. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. Jaarlijksche Negendaagsche Plechtig, heid ter eere van den H. Cornelius, Paus en Martelaar. Vrijdag 16 dezer, is het de feestdag van den H. Cornelius, bijzonder ver eerd in de kerk van Brielen door liet christen volk der, streek, dat talrijk in den loop des jaars en ook vooral in deze negen dagen dien lieven Hei- lige godvruchtig komt aanroepen, be danken voor verkregene weldaden en nieuwe gunsten door zijne machtige voorspraak bij God komt verzoeken. De H. Cornelius wordt bijzonder ver eerd om bevrijd te zijn voor lamheid, vallende ziekten, sekties, attaquen, kinderziekten en van alle plagen on der menschen en dieren. De christene ouders komen geerne met hunne lieve kleinen den H. Cornelius vereeren, om voor die kinders bijzondere hulp en genaden te bekomen. De H. Missen op den Zondag 18 dezer worden ge zongen om 7 en 10 ure. Vespers en Lóf om 3 ure: In de weke geheel de novene H. Mis om 8 ure en Lof om 4 ure. H. Cornelius, biel voor ons en ver hoor genadig de godvruchtige bede vaarders die hun betrouwen op uwe bescherming stellen. ALGEMEENE CONCESSIE voor leper en Omstreken van onze Speciale Gebreveteerde VERWARMINGSPLAAT gebruikbaar voor alle gas- vuren en dergelijke ieder huisgezin aanbelangend. Om in onderhandeling te treden fr. 2.500. Auto wenschelijk. Voor samenkomst schrijven: - Comptoir Industria - Kroonlaan, 44, Brussel. ZANDVOORDE (leper). Negendaag sche plechtigheid ter cere van den Hei lige Cornelius - 16-25 September. Op Zondag 18 September viert Zandvoorde de jaarlijksche kermis. Deze heeft zooals in de meeste gemeenten haar oorsprong te danken aan een kerkelijke plechtigheid en hier namelijk aan de vereering sinds onheugelijke tijden van den H. Cornelius, paus en martelaar. Op Vrijdag 16 September, feestdag van den H. Cornelius, en zoo de oude over levering spreekt, beginnen de 9 dagen ter eere van den H. Cornelius, 't Is Vrij dag dat Sint Cornil, zegt het volk van alhier, binnenkomt. Sint Cornil is bij zonder vereerd en aanroepen van over oude tijden in de parochiale kerk van Zandvoorde als patroon tegen de convul sion, de vallende ziekten en andere nog kinderkwalen. Ook voor de besmettelijke ziekten onder de beesten en in de stal len. De schikkingen van de goddelijke dien sten binst de novene krijgen wij te le zen op de plakbrieven die hier en in al de kerken van 't omliggende uithangen. En men merke wel op dat op Zondag 18 September, kermisdag, dag van groo ten toeloop van bedevaarders, eene ge- lezene Mis is om 11 ure, bijzonderlijk gesteld voor deze die van verre komen om te dienen. Van heinde en verre komen de geloo- vigen Sint Cornil dienen voor huis en stal en alle jaren nog groeit den toeloop van volk aan naar deze aloude bede vaartplaats en nu nog meer dco." 't gemak van verkeer, autobussen in alle richtingen. Mocht de H. Cornelius, paus en mar telaar, de talrijke bedevaarders vertossen van kwalen, de kwijnende kinderen de gezondheid verleenen en 't godsdiens:ige volk van hier en 't omliggende behouden in 't oude kristene geloof en deugdzame zeden. Ter week geven wij nog verdere inlich tingen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2