m m Gemeentekiezingen Katholieke Lijst y P R £2 R s fH H Katholieke Hoogeschool te Leuven KEjVIjVIELi 54' Jaar. - Nummer 39. 35 Centiemen Zaterdag 24 September 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper (j. casikr) STAD YPER van 9 October 1932. PROGRAMMA ONZE Kiesvergadering K.V.R.O.-DAG TE BRUGGE iJjwrsclje ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fir. 3 maanden 6 £r Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden wornen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Voor de zedelijke en stoffelijke be langen van de stad Yper; voor het welzijn van de burgers, landbouwers en werklieden, stemt alzoo VANDERGHOTE Jan advokaat-pleitbezorger DELAHAYE Gustave hoofdsmid, uittr. schepen PATTYN Gerard statiewerkman LEMAHIEU Cyriel landbouwer, uittr. schepen WBm VANDERMERSCH Joseph advokaat-pleitbezorger C0RNILLIE Irma ijveraarster der sociale werken SEYS Valere nijveraar B0LLINGIER Joseph aannemer BIEBUYCK Eugène ingenieur N0TREDAME Maurits trambediende DECOCK Joseph schilder VIERSTRAETE Jerome handelaar CRAYE Arthur timmerman DEWULF Valentin handelaar DEHOLLANDER Maurits wever I. Begrooting Belasting Openbare Werken Regie. Evenwicht in de begrooting. Goed finantieel bestuur: inkrimping der uitgaven en toepassing van strenge besparingen. In de maat Van het mo gelijke vermindering van belastin-i ?en en taksen. Rechtvaardigheid in iet vaststellen der bel'astinglen nl. met ontlasting van hetgeen noodig is voor minimum van levensstandaard. Herziening der belastingen in den vin eener rechtvaardige verminde ring voor de kroostrijke gezinnen. Voor alle aanbestedingen voor werk vn leveringen voorkeur aan de Yper- sche handelaars, neringdoeners en werklieden. Spaarzaamheid en scherp toezicht in de uitbating van de onontbeerlijke vegiewerken. II. Bescherming van het hwis- 'jezin. Bescterming van het huisgezin, Sociale cel. Algemeene politiek ten voordeele ver kroostrijke gezinnen, nl. in zake belastingen, woningen, familietoe- 'iag, openbare onderstand, sociale erzekeringen en mutualiteiten. On dersteuning der raadplegingen voor :iigelingen. III. Ontwikkeling. Alle middelen gebruiken en hoofdzakelijk het privaat initiatief ■deunen om de opvoedings- en on- Irwijsinstellingen te verbeteren en vit te breiden, opdat alle kinderen, "k deze van den arbeidersstand, hun- V natuurlijke gaven zooveel moge- ik zouden ontwikkelen. Volledige gelijkheid van behande ling voor de kinderen der vrije en officieele scholen. Gelijkheid van toe lagen en hulp der gemeente voor alle scholen en inrichtingen. Medisch schooltoezicht. Uitbreiding der openbare volks boekerijen. Aanmoediging van de openbare in richtingen van ontwikkeling, be roeps- en kunstverspreiding. IV. Openbare zedelijkheid. Strijd tegen de onzedelijkheid en tegen alles wat daartoe aanleiding kan geven. V. Goedkoope woningen. Het bouwen der goedkoope wonin gen begunstigen opdat elk huisgezin een gezond en betamelijk tehuis zou bezitten. Aanmoediging van klein grondbe zit. Op heel dit gebied begunstiging en voorkeur aan de kroostrijke gezin nen. VI. Openbare gezondheid. Uitbreiding van de bestaande ge zondheidcommissie en ontsmettings- dienst. VII. Op sociaal gebied. Stipt naleven van de verplichtin gen van maatschappelijke solidari teit: tusschenkomst der gemeente in het maatschappelijk verzekerings wezen: ziekte, vroegtijdige werkon bekwaamheid, werkloosheid. Bemiddeling tot het voorkomen .van arbeidsgeschillen. Billijke vertegenwoordiging van burgers, landbouwers en werklieden in de Commissie van Openbaren On derstand. Ondersteuning voor dien sten van beroepskeuze. VIII. Vlaamsche belangen. Volledige toepassing der bestuur lijke taalwet. Steun aan alle openbare uitingen van degelijk Vlaamsch kultuurleven. IX. In zake stadsbelangen, zul len wij betrachten 1/ Het in goeden staat houden van onze straten, landbouwwegen, velo- banen, dijken en waterloopen 2/ Ontslijking van de vijvers van Zillebeke en Dickebusch ten einde de stad van overvloedig drinkbaar wa ter te voorzien 3/ Het begunstigen van het vreem delingenverkeer in stad. Goede toe- gangsbanen naar Yper 4/ Volledige uitbreiding van de electriciteit op den buiten 5/ Spoedige voltooiing van den vaart Yper-Yzer 6/ Terugkomen van alle sedert de oorlog verdwenen instellingen. Her stelling onzer praalgebouwen 7/ Steun aan handel, nijverheid en landbouw. BERICHT De Kiezers, die zich moeilijk naar het hun aangewezen stembureel kun nen begeven, mogen hunnen naam gaan aangeven, 't zij in den Katho lieken Kring, Rijsselstraat, 't zij in het lokaal der Christene Werkersver- eeniging, St Jacobstraat, ofwel bij een der Katholieke kandidaten. Er zal gezorgd worden om deze kiezers ten huize af te halen, naar het stern- bureel te voeren en wederom thuis te brengen. Op Donderdag 29 September zal in het Christen Volkshuis te Yper, om 7,30 uren, eene groote Kiesvergade ring gehouden worden. Den Heer R. Deman, van Roeselae- re, en verscheidene Katholieke Kan didaten zullen er het woord voeren. KATHOLIEKEN, ALLEN DAAR NAARTOE. Ieder jaar, op vastenavond-Zondag, leest Mijnheer Pastoor, op den kansel, een op roep voor, om de geloovigen aan te zet ten tot milddadigheid jegens de aloude Katholieke Hoogeschool te Leuven, die een zoo echte steunpilaar is van orde en geloof.Zoo of ongeveer zoo klinkt het. De menschen luisteren... och! lijk men zooal luistert naar de kansel-aankon digingen of geboden Als dan, twee Zondagen achter mekaar, priester of kerk baljuw hun de schaal onder den neus duwt, wordt, eigens uit een hoekje van den zak, het nikkelstuk moeizaam opge- vischt... en de plichten van den Katholie ken leek jegens zijn Universiteit zijn weer eens hij mag er gerust op slapen voor een jaar volbracht! Belangstelling voor ons hooger Katholiek onderwijs be staat amper. En om het er maar dadelijk aan toe te voegen: indien de hoogeschool van die belangstelling en van wat ze op brengt aan klinkende munt had te leven ware ze sedert jaren dood, begraven en vergeten! Nu, ons volk weet ook van de Uni versiteit, van wat ze is en beteekent, bitter weinig af. Het lijkt wel alsof iemand die zelf geen studiën doet, met Leuven vol strekt niets te maken heeft. Ongekend - onbemind... Er is dus hier nog heel wat te verrichten. Reeds meermalen werd de gedachte vooruitgezet, dat er jaarlijks, op elke parochie, een Universiteits-dag zou dienen belegd, ongeveer zooals er nu een priester-dag wordt gehouden. Een probaat middel, natuurlijk,... en het kome er spoe dig! Intusschen dit artikel, dat niet slechts aan den ontwikkelden, doch aan den sim pelsten, Vlaamschen mensch die dit blad leest, zou willen dietsch maken dat Leu ven behoort tot die instellingen welke staan moeten in het middelpunt van de Katholieke belangstelling en de Katho lieke fierheid. Een aloude instelling inderdaad. En een echte kerkelijke mstelling op den koop toe. De Katholieke Hoogeschool te Leuven werd opgericht ■'bij pauselijke Bulle, ten jare 1425. Ze is dus vijf eeuwen lang met een tusschenruimte van slechts en kele jaren toen de vervolging zich ook aan haar had vergrepen het stapelhuis ge weest van de vondsten der wetenschap, het arbeidsterrein van wereldberoemde geleerden, de vormschool tan honderddui zenden uit ons land en den vreemde. Leu vens geschiedenis vult boekdeelen. Tot vóór enkele jaren werd voortdurend, van materialistische zijde, geschermd met de bewering dat het geloof voor de weten schap moet verzwinden als het water voor het vuur of de sterren voor de zon. Maar ook de minst-ontwikkelde katholiek kan eenvoudig naar Leuven wijzen, naar het brutale feit dat een hoogeschool die Ma ria's blauw-wit op haar schild voert, een brandpunt is van studie en wetenschap: wat zegt u da- rvan Dat de zoogezegde tegenstelling t.usschen geloof en weten schap naar den zolder van den versleten rommel is verhuisd of nog enkel voort leeft in prullebladen die een halve eeuw achter hun tijd komen aanhinken, ligt zeker grootendeels aan de vlucht die de wetenschap heeft genomen onder de Ka tholieken en niet het minst onder de ge leerden v .n de Katholieke Hoogeschool te Leuven. Toen de protestantsche legers van von Manteufel, in 1914, de Leuvensche bibliotheek met haar handschriften, in- cunabels en tienduizenden boeken in rook deden opgaan, was dat, naar alle waar schijnlijkheid, niets minder dan een wel beraamde aanslag op den zegevierenden Katholieken geest die van Leuven uit straalt. Ze zouden het ons eens anders leeren! Maar ze hebben ltelijk misrekend. En op de uit hun puin herbouwde muren, staan de goudletters: Gloriosius resurgo, heerlijker rijs ik ->p! We mogen wel spreken van heerlijk- oprijzen, want nooit wellicht althans niet sedert honderd jaar kon Leuven groot gaan op zulk een overdadigen bloei als thans. Bedenk slechts even wat het is: we hebben dit schooljaar, vier duizend negen en zestig studenten gehad! En daar onder meer dan vijfhonderd vreemdelin gen: Nederlanders, Ieren, Italianen, Po len, Columbianen, Russen, Indiërs, Chi- neezen, wat weet ik! Stude en waarvan we, met een schriftwoord, zouden mogen zeggen dat ze komen uit alle hemelstreken. Het beteekent dat Leuvens roem zooals de Nederlandsche, Katholieke Universiteit te Nijmegen onlangs schreef door heel de wereld voort, en niet slechts Leuvens roem, doch Leuvens Katholieke invloed. En Leuven groeit van jaar tot jaar: er waren, In 1931-32, honderd zes en twintig studenten meer dan het vorig jaar. Het spreekt vanzelf dat er lokalen noodig zijn om klas te geven voor zooveel volk: ge- lukkiglijk werd, na dtn oorlog, machtig veel getimmerd en gemetst, op slechts en kele na, staan in alle gnote straten der stad, gebouwen van de Universiteit. We kunnen er nog aan toevoegen dat er, dit jaar, honderd negentig professors zullen zijn, waaronder een zestigtal priesters. Leuven is niet enkel de meest-bevolkte Hoogeschool van het land, doch ook de grootste in wetenschappelijk opzichtze kan twee en vijftig officieele of akademi- sche einddiploma's afleveren. U weet dat er advokaten, geneesheeren, notarissen, ingenieurs, landbouwkundigen, handels mannen, professoren In oude en moderne talen en in de geschiedenis, apothekers en godgeleerden uit Leuven komen: dan hebt U nog maar elf soorten t an professionee- len of geleerden, en er zijn er samen twee en vijftig! Wil het U ietwat duidelijk wor den wat zoo iets beteekent? Wat een aan zien en wat een invloed zoo iets mede brengt in den lande? En zou Ret niet de moeite waard zijn, dat alwie Iets voelen voor den bloei en de toekomst van ons Katholiek leven, voor Leuven zouden doen wat ze kunnen? Want te lang toch heb ben vele ook gegoede geloovigen onze Hoogeschool behandeld, schier alsof ze er niet was! Het budget bedraagt jaarlijks zestien millioen. En daarvan komen er nog geen twee, van de omhaling in de kerken! Elk student kost aan de Universiteit duizenden franken méér dan hij betaalt. De ver- vlaamsching jaagt dit jaar het budget ze ker met een paar millioen naar de hoogte. Want Leuven richt een volledig Vlaam sche hoogeschool-onderwijs op. Het was, sedert jaren, de ziels-innige wensch van het Katholieke Vlaanderen en een niet te ontkomen eisch van een kultureel die ka tholiek is en wil heropleven. We mogen er gerust bijzeggen: eerst dan zal Leuven heelemaal zichzelf zijn, want sedert jaren is de geest te Leuven Vlaamsch, sterker en dieper dan elders. In dit artikel werd gesproken van geld en gezegd dat Leuven leeft van bedelbrood. Werd daarmede nu jacht gemaakt op de stuivers van den lezer? Welaan ja! we moeten oprecht zijn ik heb toch, meen ik. bewezen dat Leuven ook die belang stelling verdient en weet te benuttigen. Maar hoofdzakelijk? Neen! Ook een Ka tholieke Universiteit leeft niet van brood alleen. Er zijn onder onze Vlaamsche menschen duizenden, die Leuven niet kunnen bijspringen met hun beurs, maar die voor Leuven en zijn roerig studenten volk en zijn zwaar-verantwoordelijke pro fessoren kunnen offeren en bidden. Met geld zet men prachtige gebouwen en stof feert men bibliotheken en verrijkt men de laboratoria en verhoogt men de kansen op wetenschappelijke prestatie's. Maar met geld vormt men nog geen zielen, evenmin als men met geld, al zaait men het nog zoo dik, de stii-werkende vrucht baarheid stort in de velden. Dat Leuven een centrum wordt van intens Katholiek leven en dat van Leuven mannen uitgaan voor wie de wetenschap niet slechts een broodwinning doch ook een levensaposto- laat beteekent, weze de v. ucht van het stil gebed en den blijden offergeest van Vlaanderens schoonste zielen. Want zij kunnen voor Leuven Gods zegen verdie nen! K. Cruysberghs, Vice-Rector der Kath. Hoogeschool. Op Zondag 18 September jl. hield Brug ge met beste succes zijn katholieken radio dag. In al de kerken werd 's morgens over- katholieke radio gepredikt; aan de kerk deuren werd door Kajotsters en V. K. B. J.-meisjes een welgelukte verkoop inge richt van propagandaboekjes over katho lieke radio. Rond 10 ure vertrok aan de Ezelpoort eene rei van zeven autos met een flinke groep afgevaardigden naar Uit- kerke, "alwaar op het graf van wijlen Ju- liaan Vandepitte, de baanbreker der Ka tholieke Radiobeweging, eene roerende hulde werd gebracht. Heer Advokaat Van den Bussche en Heer G. Blancquaert voer den er het woord. Bloemtuilen werden neergelegd namens K. V. R. V.-Brugge, Davidsfonds en Kath. Vlaamsch Verbond, ook namens de Elektriekers-radiohande- laars van Brugge, omstreken en de kust. Werd opgemerktde aanwezigheid van den Heer Keersmaekers, secretaris der K. V. R. V.-afdeeling van Antwerpen. 's Namiddags rond 3 ure ontvangst van Nonkel Jan op de statieplaats: een gewoel en gejoel van kinderen als nooit te voren te Brugge werd gezien! Kinderoptocht en Inhuldiging op den Kemmelberg van een gedenkzuil, ter nagedachtenis der gesneuvelde Fransche soldaten. Kinderfeest in de Gilde, waar de kleinen hun hartje hebben bij opgehaald, 's Avonds groote volksvergadering. Opge merkt: ZZ. EE. HH. Mahieu en Van der Meersch, groot-vicarissen, de Heer Van Hoestenbeighe, burgemeester; schepen Geurens, benevens vele vooraanstaande geestelijken der stad. De ruime zaal der Gilde was stroppens vol en de geest drift sloeg hoog op. Nonkel Jan be sloot zijne voordracht met eene flinke om haling ten voordeele van K. V. R. O. Aan het N. I. R. werd ten slotte eene protestmotie toegestuurd. De K. V. R. O.- dag te Brugge gelukte op schitterende wijze en zal gewis de beste vruchten ach terlaten. ■iiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiini TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 5 ten honderd 1923 TREKKING VAN 20 SEPTEMBER Dinsdag morgen heeft de 112* trekking plaats gehad der leening van oorlogsschade 5 ten honderd 1923. De uitslag is: Serie 282451 nr 1 wint 500.000 frank. Serie 140714 nr 5 wint 100.000 frank. Series 89763 nr 4. 145955 nr 5 en 284241 nr 2 winnen elk 50.000 frank. De andere nummers van deze series zijn uitbetaalbaar met 550 frank. Zondag laatst, 18 September, is de Kemmelberg getuige geweest van een roerende plechtigheid ter eere der 5294 Fransche officieren en solda ten gevallen in het wreed offensief van April 1918, wanneer de Duit- sche legers al hunne pogingen aan wendden om de West-Vlaamsche ber gen in te palmen en h^in tocht voort te zetten naar Kales. Van in den vroegen morgen wap perden de vlaggen aan de huizen, en van alle kanten kwamen autobussen aangesnord die het volk naar de plaats der plechtigheid brachten. Om 10.15 u. werd het muziek en een detachement met vaandel van het 4" Linieregiment van Brugge aan de Polka, door de muziekmaatschappij St Cecilia met een dreunende Bra- ban^onne ontvangen. Daarna zette de stoet zich in bewe ging, den weg opslaande naar de plaats. Weldra liet het militair mu ziek zich hooren, en iedereen, opge zweept door de opbeurende stap- marsch, volgde blijmoedig onze jas sen tot aan de dorpplaats waar de kleine stoet zich ontbond en waar de reeds toegekomen overheden voorge- isteld werden. Om 10.45 u. verschenen per auto de Fransche generaals Lacapelle, ge wezen kommandant van het 1" leger korps en voorzitter van het inrich- tingskomiteit; en Pétin, thans kom mandant van het 1° legerkorps. Jam merlijk het weder wilde niet mede', een dikke mist begon stilletjes uit te vallen. Niettegenstaande dit, trok het komiteit vergezeld door talrijke offi cieren en burgers stoetgewijze naar het gedenkteeken der Kemmelsche gesneuvelde soldaten en verongelukte burgers, om er in aller eenvoud een bloemengarve neer te leggenhetzelf de werd gedaan op het Engelsch kerk hof. Daarna begaf de stoet zich naar de kerk. Om reden van het slecht we der moest er aan verzaakt worden de H. Mis op te dragen op den berg en diensvolgens werd de H. Mis om 11.45 u. opgedragen in de parochie kerk. De kerk was proppensvol. De Zeer Eerw. Heer Pastoor P. Serruys, droeg het misoffer op. In het koor hadden plaats genomen de generaals Lacapelle en Pétin. De heeren J. Bru- neel de la Warande, burgemeester; M. Janssens de Bisthoven, goever- neur van West-VlaanderenM. Clin- kemaillie, arrondissementskommissa- ris en talrijke Fransche officieren en afgevaardigden van oudstrijders- maatschappijen. Gedurende het H. Misoffer voerde het muziek van het 4" linieregiment enkele muziekstukken uit op een msesterlijke wijze. Na de H. Mis werd op de kiosk door hetzelfde muziek een puik kon- cert gegeven dat de moeilijksten ze kerlijk bevredigen kon. Goddank met den middag klaarde et weder op. Om 2 uur werd een stoet gevormd op de dorpplaats. Voorop het muziek van het 4e linie regiment, daarna het detachement voetvolk met het vaandel, verder Bel gische en Fransche groepen van oud strijders met vaandel en eindelijk het muziek van het 110' regiment voet volk van Duinkerke met zijn deta chement en vaandel. Al de deelnemers tegen naar den top van den berg, en schaarden zich nabij het monument in afwachting der komst der overhe den. Om 2.45 u. kwamen de overheden

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1