q) Crédit Anversois V Dood van M. Gustaaf Bruneel de la Warande Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper 54' Jaar. - Nummer 43. 35 Centiemen Zaterdag 22 October 1932e (j. casibr) Ontbinding der Kamers Dixmndestraat, 18, YPER De Kiezing te Yper en Het Westland BANK WISSEL ANTWEpPEfl i)d IJpcrscljc Volk ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr M«n abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen :e vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden women Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Katholieke Senator van het Arrondissement Kortrijk Yper. M. de Senator G. Bruneel de la Warande is op Donderdag 18 October godvruchtig te Kemmel overleden, na ontvangen te hebben de Gerechten van onze Moeder de Heilige Kerk. Met hem verdwijnt een groot bur ger, welke gansch zijn leven aan het algemeen welzijn en aan de verdedi ging van den godsdienst en de Ka tholieke beginselen besteedde. Zich nog heel jong met Katholieke politiek bezig gehouden hebbend, werd hij opvolgentlijk gemeente raadslid te Kemmel (October 1890) daarna burgemeester der gemeente vanaf 12 November 1897 tot April 1921, datum op welken hij door zij nen zoon M. Jacques Bruneel de la Warande vervangen werd. Van 1891 tot 1919 zetelde M. G. Bruneel de la Warande in den provin- tialen raad, dit jaar werd hij door de kiezers van het arrondissement Kort rijk-Yper naar het Senaat gezonden, mandaat dat tij tot zijn afsterven, na eene onderbreking van 4 jaren, vervulde. In al de verschillende mandaten door hem waargenomen gaf de Heer Bruneel de la Warande bewijs van veel kennissen, gewetensvol de hem opgelegde taak waarnemende en al de hem voorgelegde vraagstukken met zorg bestudeerd, nam hij de verdedi ging der hem toevertrouwde belan gen ter herte. Na den oorlog senator geworden, stelde hij zich aan als de verdediger van de rechten der geteisterden, eri dank zij zijn krachtig en doelmatig optreden, werd meer dan een minis terieel besluit terug getrokken, dat de geteisterden nadeelig was. Het voorbeeld van zijnen vader volgend, M. Ls. Bruneel, die ook se nator van het arrondissement Kort- rijk-Yper geweest was, hield hij zich niet beleid en onvermoeibaren ijver bezig met alles wat ons arrondisse ment betrof. Zijne tusschenkomst bij de bespre king der budgetten, bewees ten volle dat hij zich rekenschap gaf van de noodwendigheden zijner medeburgers en dat hij deze wist te verdedigen. Overtuigd ch risten zag hij de dood in volle gerustheid, zonder vrees na deren. Gedurende de lange weken van .zijne ziekte, stichtte hij geheel zijne omgeving alsook allen die hem naderden, door zijn geest van geloof, zijne godsvrucht en zijne onderwer ping aan Gods wil. Diep doordrongen van de liefde tot zijn land, was een zijner laatste woorden, dat hij zijn leven voor het zedelijk, godsdienstig en stoffelijk welzijn van Belgie offerde. Heel ge dienstig, hield hij eraan dienst te be wijzen en zich nuttig te maken, ook wanneer hij voor iemand iets had kunnen bekomen achtte hij zich zoo voldaan als deze die het voordeel ge noten had. Hij genoot eenieders achting, ook bewezen de talrijke bewijzen van deelneming tijdens zijne ziekte ont vangen dat de bevolking in wier mid den hij leefde, hem genegen was. De Katholieke Partij van het ar rondissement Yper verliest in den Heer Senator Bruneel de la Warande, een der overtuigdste verdedigers van de Katholieke beginselen, een der meest genegen mandatarissen en een der grootste weldoeners van alle kristelijke werken. Ook twijfelen wij er niet aan dat de Heer reeds naar verdienste zal be loond hebben, dezen genegen dienaar die zijn leven in den dienst van God en den Godsdienst overgebracht heeft. Het Ypersche Volk» verliest in den Heer Bruneel de la Warande een trouwen vriend en milden weldoe ner. Het verzoekt Mevrouw G. Bru neel de la Warande, M. de Burge meester en Mevrouw Jacques Bruneel de la Warande, M. en Mevrouw Du- mont de Chassart, de verzekering van zijne rechtzinnige deelneming te aanvaarden. De begrafenis van den betreurden Senator zal op Maandag 24 October, om 11 ure, te Kemmel plaats hebben. Een bijzondere tram zal om 10.35 u. van Yper vertrekken. Vrienden en Kennissen welke geen rouwbericht zouden ontvangen heb ben, worden vriendelijk verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Zonder dat het schier door iemand voorzien werd, bevindt het land zich al meteens voer eene Kamerontbin ding, want gezien de voorvallen der laatste dagen, zal deze niet meer ver meden kunnen worden, daarop is iedereen nu t'akkoord en wanneer deze regelen verschijnen zullen, zal waarschijnlijk de ontbinding een vol trokken feit geworden zijn. Wat tot ontbinding aanleiding ge geven heeft, is de houding van zeke re liberale heethoofden, bijzonderlijk onder de jongere elementen der par tij aangetroffen. Deze meenen, en met ben ongeluk kiglijk eenige oudere leiders, dat de laatste gemeentekiezingen eenen ze keren vooruitgang van de liberalen voor gevolg hadden. Zulke bewering is echter ver van door zekere bewij zen gestaafd te worden, want volgens de statistieken door den Heer Carton, minister van Binnenlaijdsche Zaken, in een der laatsce ministerraden voor gelegd, is er in het geheel geen voor uitgang voor de liberalen te boeken. De socialisten, welke hier of daar ge deeltelijke overwinningen behaald hadden, hadden reeds begonnen over Kamerontbinding spreken, wat zelfs door vele liberalen op minachtend schouderophalen onthaald wierd. De jongere elementen gingen er echter nogal dapper op los, en zoo komt het dat op enkele dagen tijds, de ontbinding heelemaal op den voor grond geschoven wierd, meestal de liberale kopstukken wierden er par tijganger van en Maandag laatst lieten zij in den ministerraad weten dat zij ontslag zouden indienen, ont slag dan ook Dinsdag gegeven, wat het ontslag van gansch het ministe rie voor gevolg had. De liberalen meenen dat er uit den huidigen toestand voordeel voor hun ne partij te trekken is. Velen zijn het met de socialisten eens om eenen nieuwen schooloorlog uit te lokken, om zoodoende, het vrij onderwijs, dat in Belgie zoo bloeiend is, ten gronde te helpen. Want het is meest op het vrij onderwijs dat liberalen en socialisten het gemunt hebben. Gezien den inzet der kiezing voor ons, katholieken, het bestaan van het vrij onderwijs is, moet het als de grootste plicht voor ons aanzien wor den niets onverlet te laten, alle per soonlijkheden van kante te stellen en slechts een doel beoogendoor een drachtig samenwerken, enkel de be langen der katholieke partij inziende, wier vlag breed genoeg is om alle standen te omvatten, ten strijde te trekken voor het behoud onzer vrije scholen, behoud waaruit noodzakelij ker wijze het behoud van de gods dienstige gevoelen in het Belgische en bijzonderlijk in het Vlaamsche Volk afhangt. Wij durven hopen dat, wan neer de kiesstrijd opnieuw aangegaan zal moeten worden, DE KATHOLIE KEN OVERAL, EN BIJZONDER LIJK IN HET ARRONDISSEMENT YPER, door eendrachtig samenwer ken, zooals in de gemeentekiezing eraan zullen houden, de zegepraal der katholieke gedachte te verzeke ren. mmmmtÊmm N. V. BEURS Volgaarne bekennen wij, dat wij uiterst nieuwsgierig waren om te ver nemen op welke manier Het West- land de nederlaag door de nationa listen bij de gemeentekiezing te Yper ondergaan, zou uitgelegd hebben. Dit blad heeft er een handje van weg om, voor zijne lezers, de waarheid te ver bloemen. Onze nieuwsgierigheid werd zooveel te meer aangeprikkeld om dat gezegd blad, weken te voren reeds, overwinning voorspeld had. Ziehier wat het blad, onder de ru briek Yper, onder meer schrijft: dat de tegenstrevers hoog oploopen met de vermeende nederlaag der na tionalisten in het arrondissement Yper met een vraagt het wat daar van waar is? Op deze vraag ant woordt dat in enkele gemeenten een paar dozijnen stemmen verloren zijn gegaan en dat de hooggespan nen verwachting van onze vrienden te Yper, te leur gesteld wierden Iedereen zal met ons, den soberen stijl bewonderen, (wat niet in de ge woonte van het blad is) om, in sch ijn- baar onverschillige zinnen, eene ge voelige nederlaag te verduiken. De zoogezegde te leur gestelde hoogge spannen verwachtingbeteekende voor de nationalisten, tot de dag van de kiezing zelf, eene aanwinst die naar hun inzien groot genoeg zou ge weest, om de volstrekte meerderheid in den raad nu te bekomen. Zij wa ren daar zoo zeker van, meenden zij, dat de zegewagen, die na de viktorie, de stad doorkruisen moest, daags vóór de kiezing, heelemaal gereed, op den koer van een der kandidaten, naar den uitslag te wachten stond. Goed kunnen wij dan ook begrij pen, wat voor hen de teleurstelling van de hooggespannen verwachting moet geweest zijn. Voorzien van zoo hoog te stijgen om dan in werkelijk heid zoo laag te moeten dalen, teleur stelling, kan, ons dunkens, het ge paste woord op zulken toestand niet zijn. Handelende over het stemmengetal in 1926 behaald, voegt het blad er tot verontschuldiging bij, «dat het een kunstprestatie van eerste gehalte zou geweest zijn, dit stemmengetal te kunnen behouden. Dit ware dan ook mogelijk geweest zonder de economi sche krisis Maar Westland toch, voor andere partijen, de katholieke namentlijk, bestond de economische krisis ook, dit zooveel te meer, dat nationalisten en socialisten in de laat ste tijden, om ter meest aan demago gie deden, zoodat de krisis hun eer der voordeelig zou moeten geweest zijn. Het blad voegt dan ook droog weg bij dat de socialisten 500 stem men gewonnen hebben (400 a. u. b.) en dat de lijst van volksvertegen woordiger Leuridan 1400 stemmen (2 zetels) wat (let goed op hetgeen volgen zal) stemmengetal beter over eenkomt met het stemmengetal in de vorige kamerkiezing behaald in Yper stad. Daarna punt en uit. Iedereen weet nogthans heel goed dat na de kamer kiezing de nationalisten beweerden, in Yper stad, ruim zooveel stemmen als de katholieken bekomen te heb ben. Om hunne klopping te kunnen verduiken, zingen zij nu een heel an der vooiske, want hier dient opge merkt dat er in het artikel in kwes tie, niet het minst gewezen wordt op den vooruitgang door de Katholieke Standenlijst bekomen, noch op de winst van twee zetels (door de natio nalisten verloren) door deze partij behaald. Het is gezondst voor de le zers van het blad die daarvan niet op de hoogte zijn, deze in hunne onwe tendheid te laten. Wat ook nog in het oog springt, is dat Het Westland enkel een drie tal regels besteed om te zeggen dat Franschgezinde bladen wijzen op het verlies van een zetel in de gemeente van Meester Butaye en in die van volksvertegenwoordiger Vandenbul- cke. Wij verstaan dat er niet dient uitgeweid te worden over eene neder laag, die veelbeteekend is, door de nationalisten en te Watou, waar Meestere reeds burgemeester meende te zijn, en te Vlamertinghe, waar zij meerderheid in den raad waren, on dergaan. Het zou nog wel gebeuren dat de prestige van die, in hunne eigen oogen zulke grooote mannen, ten slotte nog heelemaal te niete zou gaan. Om te eindigen drukt Het West land zijn spijt uit omdat te Bece- laere, niettegenstaande al hun gedoe, de nationalisten er niet in gelukt zijn de meerderheid te veroveren. Het blad troost zich echter met te verkla ren dat 26 stemmen meer daartoe voldoende zouden geweest zijn Doch ja, zonder kwade bedoelingen, het is van nu niet dat de vos de drui ven te groen vond. In 1924, herinnerde Antwerpen op feestlijke wijze hare verlossing, 300 jaar vroeger bewerkstelligd door de Priorin der Karmelitessen Moeder Anna. Deze was met de Groo-te The- resia van Avila stichteres geweest van veel kloosters en na de H. There- sia haren dood stichtte zij in Ant werpen het klooster den Roselaar Van deze maand herdenkt men in de kerk van dezen Carmel, door eene reeks godsdienstige oefeningen, het stichten eener confrérie, vóór 200 jaar geschied, en staande onder de bescherming van de gelukzalige Moe der Anna. Ziehier een geschiedkundig ver haal nopens de feiten, die de geluk zalige Moeder Anna als Bescherm ster van Antwerpen doen doorgaan. Wie min of meer vertrouwd is met de geschiedenis, zal dadelijk bij het denken aan het begin der zeventiende eeuw, zich de geweldige beroeringen herinneren, die de Noord-Nederland- sche provinciën doordaverden en die ook in de Zuidelijke, bij ons, een fei len terugschok hadden. De aartsher tog Albrecht, die met de Infante Isa bella onze provinciën bestuurde als landvoogd van Philips III, Koning van Spanje, stond gestadig in 't ge weer om zijn gebied te behoeden voor overrompeling door de Hollandsche Calvinisten, die in het Zuiden niet alleen een ontzaglijke stapelplaats van rijkdommen zagen voor hun gul zige roofzucht, maar ook een brand punt van katholiek geloof, dat ze haatten met de woede van fanatie- kers, en dat ze wilden versmoren in het bloed van zijn belijders. Vooral op Antwerpen rustte hun begeerig bandietenoog. Reeds eenmaal had die begeer lijkheid de bevrediging nabij gezien. In December 1622 was Maurits van Nassau met een sterke vloot onopge merkt de Schelde opgevaren, en na derde de stad, rustig slapende in de nachtstilte. De sluwe aanvoerder, die bij 't schouwen van zijn vloot gegrin nikt had dat slechts de duivel hem zou kunnen beletten Antwerpen te overmeesteren, achtte zich reeds in bezit van den lang beloerden buit. Inderdaad, geen menschenmacht kon hem meer weerhouden.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1