Crédit Anversois WEET GE WAT Met gansch hun programma ni,1Ki,11 ^ict?-na-. bi.j T>r,kfur in B.al- N. V. Dixmodestraat, 18, YPER BEURS WISSEL Ypersche Kroniek Zonda^rust. Iets over Kinderlezing VLAAMSCH RADIO-LEVEN En t is juisi omdat daar een kris- telijke opvoeding u-ordt gegeven, dat liberalen en socialisten daartegen zijn, dus werkelijk uit haat tegen den godsdienst. Daarom dus is het voor alleman, en in 't bijzonder voor eiken mensch die gelooft en als kristen wil leven en sterven, een groote gewetens plicht, de katholieken daarin te ver dedigen. Daarom is het in strijd met het geweten, liberalen en socialisten te steunen. Wie voor hen stemt maakt zich medeplichtig aan alles ivat zij uit godsdiensthaat doen. Niemand zal dat beter verstaan dan onze werklieden, die de eerste zouden geschaad zijn in de uitoefe ning van hun recht als kristen menschEen begoede burger zou nog zelf het kristen onderwijs voor zijn kinderen kunnen betalen. Een werk man kan dat niet. Hoe de socialisten dat niet inzien begrijpen wij niet. geheimschrijver naar toe, om den ju bilaris geluk te wenschen. Harry was er erg mede vereerd en als bedanking hij zette zich op zijne handen, de beên in de lucht en deed zoo den toer van de tafel, houdende tusschen zijne tanden, den stoel waarop 's Konings 'bode zoude plaats nemen. 24 Uurwerkmakers zijn nu bezig met de 160 uurwerken van Bucki- gham-palace te Londen te overzien en te reinigen. Dat zal twee maanden werk vragen. Daarna moeten ze naar Windsor-kasteel, waar 360 uurwer ken te regelen zijn alsook naar Bal moral en Sandringham voor 250 an dere. Overal wijzen die uurwerken de juiste statie-uur, buiten in Sandrin gham, waar ze allen 30 minuten vóór uit zijn. Edward VII heeft dat zoo ingebracht, omdat de herfst achter noenen, waarop hij veel ter jacht ging in den omtrek, wat langer hadden ge weest. 't Was de zomer uur vóór ze officieel ingevoerd was. Om aan hertenjacht te doen, ver- MIS Zondag 13 November, te 81) uren. in St Pieterskerk, ter gelegenheid van den Feestdag der «Vier Gekroonden», Patroon der Bouwwerkers. Jaarlijk- sche Mis. waaraan al wie het Bouw werk aanbelangt, zooals Bouwmees ters. Leveraars. Aannemers. Metsers en Steenhouwers. Aardewerkers en Dienders, Timmerlieden en Dakwer kers, Bevloerders en Plakkers vrien delijk uitgenoodigd worden. JAARMIS Vrienden en Kennissen worden yriendelijk verzocht de Solemneele Jaarmis te willen bijwonen, welke op Zondag 13 November, om 8 y2 uren. in St Maartenskerk zal gezongen worden tot zielelafenis van Mevrouw Wed. Henri Vierstraete. Voor uw Wijnen en Likeuren, wendt L* bij den Heer DANIEL DUPONT Oorlogsverminkte), de- positaris en vertegenwoordiger van de huizen E. Vandenboogaerde en Oustric en CA Korte Thouroutstraat, 12, YPER. bleef prins Albert, de man van Ko- r o i moral. De Koningin drukte eens den wensch uit haar gemaal op jacht te vergezellen. Hertenjacht is verdtildig- heidswerkDe jager plaatst zich op den zoom van eene onbeplante ruimte in het bosch en dat nog langs den De socialistische partij kondigt aan dat zij den kiesstrijd aangaat met gnnsch haar programma. Dat is ofwel de woorden hebben geen zin meer de Staat die zichIoverkant van den wind; dit om door met alles bemoeit (herinnert u de het wild ,niet Se,roken te worden-KloP' vesten van minister Wautersl ont- jagers u,tgaande van op verre afstan esten \an minister wautersj, ont- den> drijven de herten naar die onbe eigenmg, eenzijdig belastingswezen, piante ruimte en alswanneer zij on- collectivisme en de rest. Moeten we der schot geraken van den jager, deze daarmee de krisis te boven komen, vuurt af. Prins Albert zoch eene goede De socialisten zouden de supertaks schuilplaats. Zet u hier, zegde hij aan 1T, de Koningin, en nu niet meer het opnieuw invoeren. Wat zou zij op- minste ge*ucht maken> niet s reken> brengen tegenwoordig, als de win- zelfs uwe neus_ niet snuitenDe Ko sten van zooveel maatschappijen op ningin zat er vier uren en nooit heeft nul gevallen zijn? Zesmaandendienst waarschijnlijk. Ja, het oogenblik sctijnt wel geko zen. 't Ware zoo goed als zeggen aan de Duitscherszijt zoo goed van bin nen te komen! Ten ware onze para- dijsbelovers van de Duitsche kame raden zouden bekomen dat zij de voorbereiding der revanche stille leg gen... Weg met het kapitaal! zij bedoe len het groot kapitaal, meenen wij. Maar als de kapitalisten alles ontno men zijn, waarmee zult gij, socia listen, de werklieden betalen? Indien de kleine standen nog niet al te on ze nog den wensch ge-opperd mede op jacht te trekken Het woord wijf in onze taal gaat als min verheven door, maar in het Engelsch niet. Er was eens twist ont staan tusschen Koningin Victoria en haar man Albert't is zeer stil waar het nooit waait. De prins trok zich terug in zijne apparte menten Wat later kreeg Victoria berouw over het gebeurde en ging aankloppen bij haar gemaal. Deze riep: Wie daar? Koningin was het antwoord en prins Albert deed niet open. Tweede geklop. Wie daar? Victoria», zegde ze dan en de deur bleef dicht. Derde geklop Te Rome, den 4 Nov., 14" verjaar dag van de Italiaansche zegepraal, woonde Mussolini en de Kroonprins Hutnberto de Mis bij in de kerk Ma- ria-ter-EngelenDeze kerk, 90 m, lang op 27 breed, onder één gewelf, is de groote zaal der warme-baden of Thermes van Keizer Diocletianus. De groote centrale statie van Rome is er bij gebouwd en draagt den naam Stazione di termini of spoorhalle gelukkig zijn in ons land, het is ze- Wie daar? Your wife (uw wijf)"» ker wel omdat het kapitalisme nog zegde ze eindelijk. De deur ging open leefbaar is en niet al te zeer uitgezo-len de vrede was geteekend. gen werd. En terwijl de luxe-nijver heid in slechte lakens zit, zien wij de tandelsinrichtingen van tweeden en derden rang, goedkoope winkels en spijshuizen, tamelijk goede zaken doen: voor ons is dat een bewijs dat de kleine verbruiker niet klaagt en vertrouwt in de toekomst, en dat is goed. Eenmaal hebben de mindere stan den het vertrouwen verloren. Het was in 1926, tijdens de regeering van [der warme-baden Vandervelde, Anseele en Wauters Dan liepen ze vol angst naar de win ketten van de Banken en de paniek bracht koren op den molen der spe- culeerders. Aantrekkelijk programma, voor waar Afbreken, alles ten gronde werpen, zonder zich te bekommeren om hun medeburgers, grooten of kleinen, die fataal onder de puinen moeten be zwijken dat is de roode demokratie. Och, wilden de werklieden die bij socialistische inrichtingen verzeild zijn en altijd dezelfde klok hooren, altijd dezelfde opruierstaai lezen, een weinig nadenken... Met photoplaten die kunnen beïn vloed worden door rood licht, kan men photos nemen op zeer grooten afstand. Geleerden beweren dat men er mede de maan zal kunnen photo- grapheeren," als ware ze meer één meter van ons. In 1931 werden er in Spanje 54 ker ken en kloosters in brand gesteken en 77 geplunderd. Veel oude steenen kruisen, die te lande stonden werden vernietigd. Stradivarius (1644-1737) is cje ver maarde luitmaker van Cremone. De luiten of violen door hetn gemaakt zijn eenig in volmaaktheid en er worden er hedendaags verkocht tot 500.000 fr. en meer. Zijn geheim ligt waarschijnlijk niet in den vorm van het speeltuig, daar men dezen nauw keurig kan nabootsen zonder boven gemelde volmaaktheid te bekomen. Men is van algemeen gevoelen dat het geheim te zoeken is in het ver nis. dat zeer traagzaam droogde en dat men tot nu toe niet namaken kan. De Van Eicks voor hunne schilder werken hadden ook een geheim tot het verveerdigen hunner kleuren, het welk insgelijks ter loor gegaan is. Vóór 30 jaar vierde de Kunsten maker Harry Johnson zijn honderd sten verjaardag. Bij dit vieren, werd hem door zijne bewonderaars een feestmaal aangeboden. Koning Ed ward MI zond er zijn bijzonderen BANK De Apotheek van M. HOUTEKIER, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 13 November 1932. JAARMIS Beleefde uitnoodiging aan Vrienden en Kennissen tot de Jaarmis, op Zon dag 13 November, om 11 uur. in Sint Maartenskerk voor Mevrouw Elisa Vande Lanoitte Echtgenoote van HEER ARTHUR WECKESSER. MISSIEAVOND Op Zondag 13 November wordt de feestzaal van het College, Bolling- straat, een luisterrijke Missieavond gehouden ter gelegenheid van de heen reis van een groep P.P. Karmelieten naar hunne Missie. Vooreerst zal de avond opgeluisterd worden met allerlei kluchtzangen en koorliederen, waarna een prachtige TOMBOLA met prijzen afkomstig uit de Indische Missiën. De kaarten aan 2 en 4 fr. (familie kaarten aan 10 fr.) zijn te verkrijgen in 't klooster, Mondstraat, 5. Daar zijn nog loten der Tombola verkrijgbaar Ju het Klooster. Daar zullen ook kaarten verkocht worden aan de feestzaal. TOONEEL Donderdag had in de feestzaal van den Katholieken Kring, de opvoering plaats van Rigo-Janos het gods dienstig drama van Willem Putman en Louis Devriendt, drama waarvan in ons nummer van 29 October, een kort overzicht verscheen. Het zal zeker niemand verwonderen te vernemen dat, in enkele uren, al de beschikbare plaatsen, voorbehou den wierden. Immers al deze die de vertooningen van Lourdes en Wat God Vereenigd heeft bijge woond hadden, wilden de gelegenheid niet laten voorbijgaan, hun door het bestuur van den Katholieken Kring gegeven, het gezelschap Devriendt- Sorel, in deze nieuwe schepping te gaan bewonderen en toejuichen. Zij die de vertooning bijgewoond hebben, zullen ruimschoots voor hunne moeite beloond zijn geweest, want wij mee nen hier de tolk der aanwezigen te zijn, met te verklaren, dat de spelers zich zelf om zeggens overtroffen heb ben. De toejuichingen welke na ieder bedrijf de spelers ten deele vielen, zul len aan dezen genoegzaam bewezen hebben dat het uitgelezen publiek, dat de feestzaal van den Katholieken Kring vervulde, het godsdienstig ka rakter van het stuk ten volle begreep en het heerlijke spel der vertolkers naar zijn volle waarde kon schatten. De toehoorders zullen het bestuur van den Katholieken Kring dank we ten om den genoeglijken avond, dien het hun bezorgd had, velen hoorden wij bij het uitgaan zeggenWan neer zal het ons gegeven worden deze meesters in het vak nog eens te mo gen komen toejuichen? EEN DIE ER WAS. KATHOLIEKE KRING Boldersaf deeling Zaterdag 12 November, om 6 uur maandelijksche prijsspeling. De prijzen zijn gejond door den nieuwen Koning Heer Storme Hector Niemand ontbreke. HET BESTUUR. PLECHTIGE ONTVANGST TE LONDEN Donderdag 10 November 11. wier den M. Sobry als Burgemeester van leper, M. de Politie-Commissaris als Voorzitter van het Last Post Comi- teit. en M. Murphy als inrichter van een oorlogsmuzee plechtiglijk ontvan gen te Londen door den Bond der Oor logsverminkten van Sint Maarten te Velde, omringd door een aantal zijner beschermende leden, zooals de Mayor en de Mayoress van Westminster Lord en Lady Justice Romer, en Lord en Lady A. L. Rea. Engeland houdt er aan jaarlijks op dezen tijd van 't jaar zijn 1.104.890 oorlogsgesneuvelden te vereeren en hunne vereering op te luisteren door de tegenwoordigheid van uitgenoodig den. TRABOLSPEL Kampioenschap 1932-'33 Heel veel liefhebbers waren Woens dag laatst opgekomen naar den Ka tholieken Kring om de ontmoeting met De Basculete volgen. Op 't gestelde uur riepen de scheids rechters H.H. Devos en Noyez de ploegen ten strijde. Van weerszijden gewoon peleton en gewone leiding, behalve dat bij de thuisspelers de Heer Cuvelie E. de plaats innam van M. Poot G. De toeschouwers moeten zich niet verveeld hebbenzij kregen schoon pel te zien. In 't begin liep de Ka tholieke Kring nog al rap vooruit, doch de Bascule wist in weinig over steken den voorsprong in te winnen, niettemin de thuisspelers toonden zich de sterksten en wonnen de partij met 25 punten tegen 18. Woensdag naast trekt de Statie naar de Coöperatieve. De Coomannen op eigen veld zijn te duchten, ook 't zou kunnen nen interessanten match zijn Allen daarheen. RANGSCHIKKING Gesp. Gew Postje 2 2 Katholieke Kring 2 1 Bascule 2 1 Statie 1 0 Coöperatieve 1 0 EEN DIE ER WAS. Feestzaal Kruisstraat. Op Zondag 20 November geven de Kajotsters een groot avondfeest in de zaal der E. P. Ca- pucienen, Kruisstraat te leper, 't Zal een echt Volksfeest zijn. We noodigen allen uit om dit feest bij te wonen en daar de Kajotsters aan 't werk te zien. Ze berei den zich goed voor tot dit feest en 't zal heel zeker de moeilijksten bevredigen. Groot Kajotstersfeest. Op Dins dag a. s., 15 November, geven de Kajot sters een prachtig avondfeest in 't Chris ten Volkshuis. De Kajotsters- en Congres film zal er afgerold worden. De film zal afgewisseld en opgeluisterd worden met aangepaste liederen. We noodigen allen uit om deze film te komen bewonderen, 't Is een eenige gele genheid om de Kajotsters en hun werk beter te leeren kennen. Ingang: 2 en 3 fr. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 12 November, te 8 uur. Zondag 13 Nov., te 2, te 5 en te 8 'A uur. Maandag 14 November, te 8 uur. BUSTER KEATON in den prachtfilm van 7 deelen IK EN MIJN KOE (Ma vache et moi) machtige comedie vol aventuren en kar- pelsprongen van de koe van Buster en haar meester. Geestiger en aangenamer film bestaat er niet. WEESJE in den LEVENSSTORM (L'Orpheline dans la Bourrasque) Aandoenlijk drama in 7 deelen, waar de wreede lotgevallen van een weezekind worden weergegeven. MARY KID ver toont er haar beste kunnen. LEERFILMEN NIEUWSEBERÏCHTEN In November: 3" week: Zeemansjeugd(Les bleus de la mer), met William Haines, en «De Staalbreker» (Rupteur d'acier). 4" week: «Een gouden zaak» (Une af faire d'or) en Gevangen Liefde (Amour en cage). Kinderen die al enkele boekjes ver slonden hebben, vinden smaak in k:- tuural hun vrijen tijd wordt er azo besteed, hun eten zullen ze zelfs ten of maar half nemen, van bood schappen en andere huiselijke werk jes is er geen sprake meer. hun huis werk zullen ze verschuiven tot na de lezing van de boeiende verhalen, en j zoo moeten ze dan werken met een zwaar hoofd tot laat in den avond. In een woord: lezen gaat vóór al les. Het is nu aan U, vader en mot- der, daaraan niet toe te geven en zelt- krachtig in te grijpen. Èisch dat uw kind eerst boodschappen doet. et eerst zijn huiswerk maakt. Geduren de het maaltijden moet alle lectuur an kant en mag niet hernomen wor den onmiddellijk na den maaltijd: op dat de spijsvertering niet gestoord worde. Als uw kind slapen gaat, lei er op dat het geen boekjes wegmof felt, om dan in het half duister of bij het weifelend kaarslicht verder te le zen tot na de ontknooping. Zoo iet- is nadeelig voor het gezicht en voor de nachtrust, en leidt tot echte pas-ie Sommigen geraken verslaafd aan een bepaalde soort lezing, b. v. kwajon gen sromans, iets dat leidt tot eenzij digheid. die meer en meer aangroeit zoo gij niet onmiddellijk leidend op- treeclt. Die lust. die passie kan zoo- er gaan dat ze al hun- geld besteden om dergelijke lievelingslectuur dik wijls verdachte te bestellen in een boekwinkel. Dat ze zelfs ook school gerief en speelgoed verkoopen of rui len voor zulke boekjes. Het is dan plicht van wege de ouders te onder zoeken, welke boeken ze mee hebben en hoe ze er aan geraakt zijn: de meesters kunnen soms een handje helpen in dergelijke onderzoek: mis kent dan die hulp niet. Daarom is het goed de kinders en kel boeken te laten ontleenen uit goe de bibliotheken, waar een verstandig bibliothecaris staat, die zelfs de ver antwoordelijke leiding deels op zich neemt, t. t. z. gepaste... met mate... en afwisselende lectuur geeft. Al is het niet kwalijk dat uw kind soms zijn spaarcentjes bijeen legt om een nuttig boekje te koopen in plaats van snoepgoed. Denk er ook aan, daf niet alle dag en weekbladen, en vooral maandschrif ten, hoe goed ze ook zijn, altijd pas sen in handen van kinderen. Veel daarin is geschreven voor groote men schel! en dikwijls uitsluitend voor hen. Ze bevatten wel eens illustraties en artikels b. v. geneeskundige, die kun nen aanleiding geven tot ongezonde nieuwsgierigheid, tot verkeerde nei gingen en de kinders weten die re gelmatig terugkomende rubriek zon wel staan als gij, dikwijls beter. Voor een soort lectuur moet gij vooral opletten, katholieke vaders en moeders... voor de zoogenaamde neu-j trale lectuur. Verhalen waarin de we reld voorgesteld wordt zonder God noch gebod, zoogezegd kleurloos of liever onnatuurlijk. Denk nu maar niet dat zulks fel overdreven is, luister hoe een profes sor in de Opvoedkunde, die reeds ja ren met kinderen omgaat daarop ant woordt: «Van overdrijving gespro ken in zake kinderlezing, daar is wel iets dat tegenwoordig overdreven is. in ongewone mate overdreven: het is de ontverantwoorclelijke onbewustheid of lichtzinnigheid, waarmee...-de kin deren totaal of nagenoeg totaal vrij gelaten worden in deze zaak. Weten die personen dan niet dat lezingen zul- ken machtigen invloed hebben, op de ontvankelijke kinderziel, nog veel meer dan op de reeds min of meer gevormde ziel van een volwassen mensch M. D. PRIJZEN: Balcon 5 fr.; Beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Beneden 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Moder ne ingerichte zaal. Kostelooze Weer kamer. Verfrisschlngen In den café te bekomen. GEZINSOPVOEDING. Heden ten dage wordt er veel ge lezen, in hoek en blad, goed en slecht door groot en klein Ja, beste ouders ook uw lieve kleinen lezen, veel meer dan gij misschien zelf vermoedt. En het is verheugend te bestatigen hoe onze schooljeugd ook meer en meer de gelegenheid krijgt en te baat neemt, om kinderboeken te lezen of te koopen. In alle bibliotheken is een afdeeling voor kinderlectuur, veel scholen hebben een kinderbibliotheek en in menig boekwinkel zijn passende boekjes en weekblaadjes te krijgen. Doch opgepast!... Lectuur is heel zeker een middel ter ontspanning, ja zelfs ter ontwikkeling, en dit valt niet te onderschattenmaar lectuur kan ook uw kind lichamelijk en zedelijk schaden. Weet dat er door de heden- daagsche lectuur zooveel kiemen van ondeugd en bederf gezaaid worden in het zoo ontvankelijk kindergemoed. Daarom Js waakzaamheid, leiding en kontrole vanwege de ouders een eer ste plicht, nu vooral met het winter seizoen het leesseizoen. Laat ons dan enkele puntjes van naderbij be schouwen. De Vlaamsche Radio-Bond (V.R.B.), de vereeniging der Vlaamsche Amateurs- Zenders, bracht op Zondag 6 Novem ber jl. eene roerende hulde aan wijlen Jullaan Vandepitte bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Maand schrift RADIOdoor hem gesticht. Deze hulde greep plaats te Uitkerke, op het stemmige kerkhof waar de betreurde Radio-Pionier rustende is onder de scha duw van den kerktoren. Afgevaardigden van genoemde vereeniging waren aldaar samengekomen uit Knokke, Brugge, Gent. Lokeren, Antwerpen, euven, enz. De aan wezigheid werd opgemerkt van den Heer Ingenieur Roelandts, de tech nische leider van K. V. R. O., die als afgevaardigde van onzen Katholieken Vlaamschen Radio-Omroep zich aan deze V.R.B.-hulde kwam aansluiten. De Gees telijke en Wereldlijke Overheid van de plaats, de plaatselijke Oud-Strijdersbond. benevens talrijke ingezetenen namen aan de huideplechtigheid deel. Het woord werd opvolgentlijk gevoerd door den H. Adr. Blanckaert (ON4KD'. Secretaris van V.R.B.. door den H. In genieur Alb. Jouret (ON4BD.), Voorzit ter. In roerende bewoordingen brachten zij hulde aan Juliaan Vandepitte die in zijn breedomvattenden Vlaamschen Ra dio-arbeid ook de grondslagen heeft ge legd hunner bijzondere vereeniging ais Vlaamsche Kortegolf-Amateurs. De H. In genieur Roelandts sprak namens K.V.R.O en betuigde in treffende bewoordingen de innige dankbaarheid welke in der, schoot van K. V. R. O. wordt gekoesterd voor den pionier der Kath. Radio-Akn? in Vlaanderen. Hij deelde inzonderlijk mede dat, namens K.V.R.O. maatregelen worden getroffen opdat een blijvend ge- denkteeken eerlang op dit graf zou war den opgericht. E P. Leopold O. C D broeder van den afgestorvene, dankte woordvoerders en aanwezigen en sprak verder een waardeerend en bemoedigend woord aan 't adres van de Amateurs- Zenders en aan hunne vereeniginr De-' huldiging liet bij alle aanwezigen eec diepen indruk na.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 2